Едрата индустрия получи отстъпка в цените на тока. "...защото 20% за бизнеса, за индустрията да се вдигне цената е много. Те веднага ще я калкулират в стоките, да не говорим, че Лукарски веднага ще подскочи. И той е подскочил вече..." И Бойко Борисов отново свали цените на електроенергията.
Шегата настрана, но най-вероятно още в понеделник правителството ще гледа наредбата, чрез която се налага таван за плащанията за зелена енергия от големите индустриални предприятия. Този документ се изготвя отдавна и неговото приемане няма нищо общо с гневния изблик на Борисов. С приемането му (и след съгласуване с Брюксел) таксата "задължение към обществото" за някои предприятия от тежката индустрия най-вероятно ще стане 21.64 лв. за мегаватчас. Това е значително по-малко от предложението на Комисията за енергийно и водно регулиране, според което таксата "задължение към обществото" се увеличава ударно за всички потребители от 18.93 на 40.1 лв. За клиентите на свободния пазар повишаването й означава скок в цената за електроенергията с 23% (около 10-15% в крайната цена в зависимост от потреблението на фирмите). Причината за скока е, че предишният състава на КЕВР беше занижил изкуствено стойността на таксата.
Нарастването на таксата обаче означава, че с приходите от нея Националната електрическа компания (НЕК) щеше да успее да затвори голяма част от хроничния си тарифен дефицит и това е началото на оздравяването на държавната компания.
Наредбата трябваше да бъде приета по план до септември, като в момента се търсеше начин тя да се съобрази с европейското законодателство, така че да не представлява държавна помощ. Таксата "задължение към обществото" се налага на всеки закупен мегаватчас електроенергия за вътрешния пазар и цели да компенсира НЕК за разходите й да изкупува цялото производство на възобновяемите източници на енергия (ВЕИ), на високоефективното производство на топлофикационните и заводските централи, както и част от разходите за изкупуването на електроенергията по дългосрочните договори на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" и "Ей И Ес Гълъбово".
За кой важи намалението
Намалената такса "задължение към обществото" ще важи за компании, които имат потребление над 10 гигватчаса годишно (т.е. фирми с потребление около 1.14 мегавата на час). За тях ще важи малко по-висока такса. С пълната отстъпка ще се ползват потребителите с годишно потребление над 30 гигаватчаса. Според Евгени Иванов, изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), който присъства на общественото обсъждане за новите цени в енергийния регулатор, което се проведе вчера, става въпрос за около 20-25 дружества, които ще плащат по-ниска цена за електроенергия.
Фирмите, които ще се класират за намалението, трябва да изпълнят няколко критерия - да създават продукт (т.е. търговските обекти няма да могат да се възползват) и производството им да е енергоемко. Поради това от отстъпката няма да могат да се възползват стотиците фирми, които иначе попадат в заложеното в наредбата потребление. Представител на тежката индустрия обясни, че надеждата на сектора е била да има намаление на цените от сегашните нива, тъй като дори и в момента те са некуонкурентни, а 3 лв. увеличение още повече ще утежни финансовото им здраве.
Нов курорт за скандинавски туристи за 40 млн. лв. ще се появи до Каварна. Една от най-големите инвестиции в морския туризъм в България след кризата е завършена и започва да посреща скандинавски туристи: Thomas Cook Scandinavia и "Албена" инвестираха над 40 млн. лв. в изцяло нов курортен комплекс с 260 апартамента и студиа във ваканционното селище "Бялата лагуна" до Каварна.
Проектът е интересен по две причини. Първо, беше замразен покрай световната криза, но тъй като не се намери купувач, "Албена" със собствени средства и чужд партньор все пак се реши да инвестира. А привличането на туристи от платежоспособния Скандинавски регион при спадащ руски и стагнирал немски пазар е силна алтернатива за курорта.
Другият завършен голям морски проект за около 100 млн. лв. през тази година е на най-големия хотел по Черноморието за последните години - RIU Helios Paradise, който е между Слънчев бряг и Свети Влас. Инвеститор в проекта е дружеството "Тера тур сервиз", което се управлява от Васил Златев, баща на директора на "Лукойл България" Валентин Златев.
Партньорите
По-голямата част от средствата са на българското дружество, а участието на туроператорът е чрез кредит, който ще трябва да се върне в рамките на три години, съобщиха от "Албена". Това ще става с приходите от туристите, които ще осигури той, а те ще са от скандинавските държави. Очаква се през тази година да дойдат 7000 души, което ще увеличи и летния поток от пътници на варненското летище.
"Този тип сделки с кредит от туроператор беше доста популярен в годините след промените. Фактът, че отново се случват, говори за доверието на скандинавската компания в нас и особено в проекта", коментира пред "Капитал Daily" Маргита Тодорова, директор "Маркетинг и продажби" на "Албена".
Проектът в "Бялата лагуна" е втората инвестиция на Thomas Cook Scandinavia в България след изграждането на хотел "Фламинго" в Албена по същия модел. Възможно е в бъдеще "Албена" да има и други подобни партньорства със скандинавската компания, коментира Тодорова. Очакванията на собствениците са новото ваканционно селище да приеме 7000 туристи от Норвегия, Швеция, Дания и Финландия през този сезон. Скандинавският туроператор е планирал 30% увеличение на самолетните седалки до летище Варна.
Борисов натиска за отлагане на по-високите цени на тока. Въпреки че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по закон е независим орган, премиерът Бойко Борисов даде знак вчера, че изпълнителната и законодателната власт отново ще се намесят в работата й. На заседанието на кабинета той поиска отлагане на новите цени на тока с един месец и обществено обсъждане за тяхното формиране. Това се случва за пореден път, след като в края на предишното си управление Борисов силово наложи сваляне на цените заради масовите протести и проверки на ЕРП-тата, отправи и закани за отнемане на лицензите им. Проверките не показаха съществени нарушения, две от ЕРП-тата водят дела в международния арбитраж за близо 700 милиона лева, а политическите решения за цените сринаха финансите на всички енергийни компании.
На открито заседание на КЕВР бе обсъдено вдигане на цената на тока средно с близо 2% и сваляне на тарифите на топлофикациите между 0.2 и 6% от 1 юли 2015 г. Регулаторът не отстъпва от плановете си въпреки протестите на енергийните дружества, според които се създават допълнителни дефицити в сектора. Топлофикациите пък се опасяват, че заради задържането на цените по-малките от тях ще фалират. Трите ЕРП-та бяха поискали далеч по-сериозно поскъпване. ЧЕЗ например предложи вдигане на нощния ток с 25.39%, а на дневния - с 9.38%. Енерго-про искаше увеличение на нощната енергия с 24.96%, а на дневната с 2.62%. ЕВН заложи на среден скок от около 4%. Топлофикациите също настояваха за сериозно увеличение. Столичното парно искаше 17.5%, а в провинцията предложенията надхвърляха и 50%.
От стенограмата от заседанието на кабинета става ясно, че формалният повод за настояването на Борисов е, че в новия регулаторен период рязко се вдига цената на тока за бизнеса - с около 20%. "Това е твърде много и е ясно, че фирмите веднага ще го калкулират в стойността на стоките и услугите. Не е добра ситуацията и така подредена, темата трябва да отиде в парламента. Ние не можем да се месим в работата на енергийната комисия, нито е редно, нито искаме да го правим, но парламентарната комисия има тези права да им каже как са правили ценообразуването. Защото в един момент дори единственото, което бих могъл да си позволя, е да предложа на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да отложат с един месец влизането на цените", казва премиерът. Той е наредил и спешно събиране при вицепремиера по икономическите въпроси Томислав Дончев по проблема.
Българинът се заблуждава какво е фиксираната лихва. Българите все по-внимателно проучват условията и таксите, които вървят с тегленето на ипотечен кредит. Това показва последното проучване на портала "Моите пари", разпространено вчера. За разлика от предишни години, когато лихвата беше основен фактор при избора, сега хората се информират и за останалите компоненти - такси, комисиони и други разноски, които формират пълната цена на заема, или т. нар. ГПР (годишен процент на рaзxoдите). Доскоро ГПР бе на четвърто място по важност, а хората се влияеха повече от "промоции" и предпочитаха банката да е голяма и известна.
Все още обаче на българина му убягват част от важните условия по кредитите. Цели 40% от потребителите смятат, че ако са договорили фиксирана лихва, тя си остава еднаква за целия срок заема. Всъщност подобни лихви се предлагат само за определен срок от договора. Почти толкова от хората (39%) не знаят как се формира лихвата им. Все пак анализаторите отчитат подобрение, защото преди година делът на невежите е бил 46%. Вероятно дискусиите около Закона за потребителския кредит, който въведе правила за по-ясно образуване на лихвата, са помогнали за финансовата просвета на населението. Според закона сега лихвата по кредита се образува на база пазарен индекс плюс фиксирана за целия срок на кредита надбавка.
Над 50% от хората, които още не са теглили жилищен кредит, но смятат да го направят, cа убедени, че нямa дa имaт пpoблeми c нeгoвoтo oбcлyжвaнe. 20% допускат само временни зaтpyднeния. Но българите, които вече са теглили ипотечен заем, са по-черногледи. В тази група 41% твърдят, че банките взимат прекалено скъпо - въпреки че лихвите падат вече доста месеци и финансирането е по-евтино, отколкото преди година. За година левовите ипотечни заеми са паднали средно от 6.56% на 6.03%, а евровите - 6.86% на 6.49%. На пазара обаче вече масово има кредити с лихви около 5.3 - 5.5%. Освен намалението на лихвите през последната година заедно с промените в Закона за потребителските кредити отпаднаха и редица такси, като тази за усвояване на кредита и таксата за предсрочно погасяване. Проучване на "Сега" обаче показа, че някои банки са намерили начин да заобиколят закона, като са надули таксите за разглеждане на документи и проучване. Някои от тези такси достигат до 400 лв.
17% от продажбите у нас са на промоция. Все повече българи пазаруват в магазините само на промоция. В потребителската си кошница те слагат единствено промоционалните предложения на веригите. И ако не намерят търсената стока на намалена цена в един магазин, отиват в друг.
Около 17% е стигнал делът на продадените продукти "на промоция" от общия оборот през 2014 г. у нас, показват последните проучвания за пазара на т.нар. бързооборотни стоки на агенция "ГфК България". Увеличаването му е трайна тенденция в последните години.
Според някои експерти дори вече е надминал "здравословните" обеми, защото с купуването само на промоция се губи лоялност към определена търговска верига и към определена марка стока. От това потърпевши са и двете страни - търговци в лицето на веригите и самите производители, които губят лоялните си потребители, стана ясно на конференция "Пазар на промоция", организирана от сп. "Прогресив".
Не може да се каже, че българинът купува само на промоция, много е различно и обобщаването е неправилно, коментира обаче Милена Драгийска-Денчева, управител на "Лидл България".
Според нея зависи и от самия бизнесмодел на веригата. В някои се залага много на продажбите в промоция, другаде не толкова.
И по данните от потребителския панел на ГфК за Централна и Източна Европа положението на българския пазар не изглежда тревожно засега.
Страната ни е далеч зад Чехия, където 51% от бързооборотните стоки се реализират чрез промоционални предложения. С много по-висок дял на продуктите с намалени цени са и Австрия, Хърватия, Унгария, Словакия. Ориентировъчно, колкото и у нас, са продажбите на промоция при съседите от Румъния и в Полша.
Най-малко този маркетингов подход се използва в Турция, където само 7% от оборотите са със стоки на намалени цени, а в Русия е 10 на сто. Сръбските търговци също недолюбват промоциите и делът им там е само 11 процента.
Всъщност промоционалните предложения не винаги са ценови - тоест с отстъпка от редовната стойност. Понякога са и количествени, например по-евтино излизат 2 продукта в една опаковка или има допълнителен бонус от 20% по-висок грамаж.
Независимо от маркетинговите решения обаче е ясно, че потребителите все повече свикват на намалените цени и ги търсят целенасочено, като се отказват да купуват на редовната.
Именно и това е най-голямата опасност за производители и търговци - завъртането в спиралата на промоциите, от която излизането е трудно.
Пазарните данни показват, че макар и като цяло общият дял на промоциите у нас да не е много висок, то има важни продуктови категории, в които намалените цени преобладават над редовните.
Това например са уискито, кафето, подправките, душгеловете, шампоаните и продуктите за косата. По-слабо засегнати са прясното и киселото мляко, бирата и соковете.
Проблемът при промоциите е, че с тях се генерират големи ръстове в обемите продажби, но трудно може да се говори за големи печалби. Или възвръщаемостта на средствата, които влага производителят, доставчикът или търговецът пада. Със сигурност обаче тази тенденция е от полза за потребителите.
Според Христо Петров, директор "Търговия и маркетинг" на "Кауфланд", е невъзможно да се говори за опасни тенденции при пазаруването на промоция. Той твърди, че не е ясно и как изобщо някой може да сметне точен процент на дела на продажбите в промоция за България.
Ивайло Калфин: Бедността не се преодолява със социални помощи.
- Г-н Калфин, какво ви провокира да наредите проверки дали кметовете не използват социалните помощи за предизборна агитация?
- При посещението си в Шумен получих сигнали, че с вървящата в момента програма за осигуряване на социални асистенти се злоупотребява, и то вероятно по политически причини. Факт е, че необходимостта от асистенти е по-голяма, отколкото ние можем да предоставим, затова още повече е необходимо да бъдат обхванати наистина най-нуждаещите се, като не се злоупотребява с разпределението на средствата. Затова помолих колегите от Агенцията за социално подпомагане (АСП) да проверят дали е истина твърдението за злоупотреби. Не е нормално социалните програми да се ползват за политически цели.
- Как ще накажете общините, в които се докажат злоупотреби?
- Тези проекти се финансират с европейски средства. При доказването на злоупотреби средствата няма да бъдат възстановени на общината и тя ще трябва сама да поеме разходите за тях. Кметовете носят и административна отговорност. Закони има, няма нужда от нови.
- Защо се бави раздаването на храни за бедни - за да не станат новите предизборни кебапчета ли?
- До тази година програмата, по която се разпределяше храна за най-бедните, беше изпълнявана от Министерството на земеделието. С новия програмен период тя бе прехвърлена към Министерството на труда и социалната политика и АСП. Това забави одобрението ѝ, а след това АСП трябваше да получи одобрение като управляващ орган. С това техническо забавяне изпуснахме 2014 г. и голяма част от 2015 г. В момента текат процедурите по избор на партньорски организации. Предполагам, че до края на лятото ще приключат и тези за доставчици. Избраните храни трябва да бъдат опаковани, за което също е нужно време. В изборната ситуация дали ще се забавим с още един месец не е от огромно значение. Но така ще пресечем възможността пакетите с храна за нуждаещите се да се ползват за предизборни цели. Раздаването ще се извършва от партньорски организации, но общините имат възможност да им влияят и е по-добре да не се допуска ползването им за политически цели.
- Във фейсбук написахте, че конфликтът в Гърмен е заради бедност, а не етнически. Какво можете да направите срещу бедността?
- Етническото противопоставяне в Гърмен е само на повърхността на проблема. Този път беше там, следващият ще е на друго място. Истинската причина е бедността, която не е проблем само на ромите, а на цялата държава. Ние опитваме да се справим, но решението не може да дойде от едно министерство. Бедността не се преодолява със социални помощи. Увеличението на минималната заплата, осигуряването на заетост, на образование, са част от механизмите, с които държавата може да въздейства. Конкретно с ромите решението трябва да дойде чрез представители на общността, които да работят вътре в нея. Има много успешни примери за здравни и трудови медиатори, които работят в общността. Планираме да разширим както броя на хората, които работят с компактното ромско население, така и обсега на дейностите им - да включим и социални, и трудови теми. Ромите трябва да имат доверие в хората, за да ги допуснат до себе си, да търсят помощ от тях.
- Пак за Гърмен бяхте написал, че моделът всеки да избира как да се образова не работи. Може ли по отношение на тези маргинализирани групи да се въведе задължително образованието?
- Образованието и в момента е задължително, но в много групи това не се спазва. Очевидно и механизмът да се спират помощи, ако децата не ходят на училище, не работи добре. Трябва да се работи в общността от съвсем ранна възраст, да се изградят ясли и децата да бъдат водени там. Ако не е работено с ромските деца преди първи клас, вероятността те да изпаднат от обучението още в първите години е много голяма.
- Да върнем ли строителните войски, за да дават занаят на ромите, каквито гласове се чуват?
- Това не може да стане само по отношение на някои групи. И в момента има възможности за придобиване на квалификация и занаят. Има включително общежития, където кандидатите могат да бъдат настанени. Проблемът е с привличането на ромите към образование и в тези центрове. А квалификацията е ключова, за да може да се търсят варианти за заетост и увеличаване на доходите на тези маргинализирани групи.
Отлагат с месец поскъпването на тока. Поскъпването на тока от юли с 2% за бита и с 20% за бизнеса най-вероятно ще се отложи с един месец и ще бъде променено. Това се разбра от думите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов пред журналисти.
Часове преди неговото изявление Министерският съвет разпространи стенограма от заседание на правителството, на което премиерът Бойко Борисов казва, че ще помоли регулатора да отложи новите цени с месец, защото „това, което се предлага, не е добре".
„Не съм запознат с искането на премиера и не мога да взема сам решение, ще го решим на заседание с останалите членове. Няма да е прецедент подобно отлагане, правено е през 2013 г.
Има и две основания за него: чакаме важни наредби за изкупуването на тока от високоефективните топлофикации и заводските централи и наредбата за добавката „задължение към обществото", засягаща бизнеса", обясни Иван Иванов.
Според Бойко Борисов разговорът за цените на тока трябва да се пренесе в парламента. По думите му увеличението на цената на електроенергията за бизнеса с 20% е много, защото токът ще стане на практика най-скъпият за индустрия в Европа и фирмите ще го калкулират в цените на стоките.
Премиерът се обяви и срещу изключването на ТЕЦ „Марица изток 2" от тока за бита, както и срещу намалената квота на АЕЦ „Козлодуй" за регулираната част от енергийния пазар, от която се снабдяват домакинствата и малките фирми.
„Цели сектори от индустрията са застрашени от новите цени на тока - металургията, циментовата индустрия, химическата", коментира по време на общественото обсъждане на цените в сградата на КЕВР председателят на Конфедерацията на индустриалния капитал в България (КРИБ) Кирил Домусчиев.
„Грешно е да се смята, че с подобно решение КЕВР защитава интересите на народа. Индустрията създава работните места, инвеститорите ще се откажат от страната", допълни Домусчиев, който бе упълномощен да говори и от името на Българската стопанска камара.
По думите му най-големият проблем е, че не се правят реформи в държавната енергетика, а само се определят все по-високи цени. Домусчиев намекна, че в държавните компании продължават кражбите и нередностите.
Домусчиев обясни, че рано сутринта вчера представители на КРИБ и на БСК са се срещнали с министъра на енергетиката Теменужка Петкова и на тази среща е дошло предложението за отлагане на юлските цени. Премиерът Борисов пък каза, че преди заседанието на МС е разговарял с Петкова и с шефа на държавната НЕК, който също е недоволен от цените.
Отчуждават имоти в западна София заради строежа на Околовръстното. Частни имоти, намиращи се в обхвата на западната дъга на Околовръстния път на София, ще бъдат отчуждени заради изграждането на шосето. Това реши правителството на днешното си заседание.
Имотите са в землищата на кварталите Обеля и Требич, районите Връбница, "Люлин", "Надежда" и в село Мрамор.
Финансирането на процедурата по отчуждаването ще се осигури от Агенция "Пътна инфраструктура", а решението може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица.
Проектът за строителството на западната дъга на Софийския околовръстен път се финансира по оперативна програма "Транспорт" с 44,8 млн. лв. Работите по изграждането на част от дъгата вече са в ход и се очаква през юли да бъде пусната първата отсечка - 3 км от края на магистрала "Люлин" до частта след моста на р. Какач.
Лекарите ще купуват болници с предимство. Държавните болници да се приватизират, предложи здравно министерство (МЗ) с последните промени в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), както "Стандарт" вече писа. Те обаче бяха неочаквани както за лекарите и пациентите, така и за политиците, и дори внесоха напрежение между министъра на финансите Владислав Горанов и на здравеопазването д-р Петър Москов. Какво точно предвиждат промените стана ясно едва тази седмица, когато законопроектът беше качен на сайта на парламента. Затова решихме да ви запознаем с детайлите.
Всички областни и университетски болници ще могат да се приватизират, като предимство ще имат лекарите в тях. Това предвиждат промените на здравния министър, които ще станат факт, ако депутатите ги приемат. Според д-р Петър Москов по този начин ще се налеят свежи пари в здравната система, ще се реновират болниците, а строежът на частни клиники ще спре. Много от лекарите обаче смятат, че по този начин има опасност клиниките да се продадат на безценица, като напълно се съсипе здравната система у нас, а по-бедните хора трудно да намират къде да се лекуват.
Промените
Около 70 са болниците, които са над 50% собственост на държавата. Всички те в момента са част от забранителния списък за приватизация. Идеята на здравното ведомство е да се извадят от там и да се обявяват за продажба с решение на Министерския съвет. Стойността им ще се определя по пазарна оценка и ще се публикува в Държавен вестник. Предимство при покупката ще имат лекарите, работещи в тях, както навремето имаха работниците в предприятията, обявени за продан. Ако се съберат 51% от медиците в тях като купувачи, ще могат да вземат съответната болница или част от нея. Ако не внесат исканата сума до 30 дни след сключването на приватизационния договор, ще губят право на сделката. С предимство да купят кабинетите си ще се ползват и джипитата или специалистите в извънболничната помощ, които са на територията на съответната клиника и имат договор с НЗОК. Ако няма желаещи лекари да купят болницата, тогава тя се приватизира по общия ред - чрез публичен търг или предлагане. Новият собственик ще бъде длъжен да запази всички лечебни дейности, които са правени до момента в клиниката. Постъпленията от продажбата ще се използват от държавата за здравни нужди.
Опасенията
Въпреки че на пръв поглед предложенията не изглеждат скандални, според медиците те крият много опасности. Основният проблем е, че точно тези държавни болници са "гръбнакът" на родното здравеопазване. Само те могат да се задължат от властта да поддържат клиники за лечение на всички заболявания, дори и на непечелившите - като детските или инфекциозните. Само в тях доплащането от пациентите е по-малко или липсва. Така вътре се приемат и бедни хора, които са около 50% от живеещите в страната по различни оценки на синдикати или външни експерти като Световната банка. Единствено на тях държавата може да разчита в случаи на зарази като свинския грип. Точно заради това досега нито една власт не си е позволявала да ги закрие или продаде.
Инвеститор от Сибир сади лозя в Нови пазар. Инвеститор от Сибир стартира мащабен проект за развитие на лозарството у нас. Руска фирма е закупила ниви в землището на Нови пазар, върху които ще засажда лозя, каза кметът на общината Румен Панайотов. За срещата си с крупен бизнесмен от Изток съобщи пред "Стандарт" и шефът на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев. "Става въпрос за потенциален инвеститор, доколкото все още не е започнал проектирането на своето лозово насаждение и винарска компания. Но е закупил огромна площ от 3500 дка земя и започва поетапно да засажда този голям терен с лозя", обясни Коев.
Той отказа да назове името на бизнесмена по негова молба. Но обясни, че става дума за огромна инвестиция край Шумен, благодарение на която ще се открият над 400 работни места в района на Нови пазар, всички данъци и осигуровки ще се плащат тук и в крайна сметка общината няма да обезлюдее. "Огромният масив, който ще се създаде, ще даде възможност за производство на вискокачествени вина, които инвеститорът няма да има проблем да реализира в своята страна", каза още Коев.
Става дума за дългосрочен инвестиционен проект, който предвижда върху 2750 дка да се отглежда грозде за производство на бели вина. В лозята ще зреят 5 сорта - Шардоне, Совиньон блан, Траминер, Пино гри и Пино гриджо, уточни Румен Илиев, търговски пълномощник на фирмата инвеститор.
Мястото за новите лозя не е избрано случайно. По тези хълмове от векове се е отглеждало грозде. Още има терени, върху които растат стари, непродуктивни насаждения. За да се оформи масивът, новият инвеститор е закупил от частни стопани стотици малки парчета земя. Наети са и земеделски площи, собственост на общината. Старите коренища са премахнати и вече са засадени първите 215 дка нови лозички от сорта Шардоне, обясни пълномощникът Илиев.
Пълното засаждане на терена ще стане поетапно в следващите няколко години. Инвеститорът ще кандидатства и за финансиране от ЕС по мерките за развитие на трайните насаждения.
Компанията инвеститор вече се е сблъскала и с първите трудности у нас. Въпреки високата безработица в региона няма подготвени кадри за работа с модерните машини, които сибирякът е купил, за да обработва лозята си в България. "Това ще ни принуди да търсим работна ръка от други райони. Ще се наложи да заложим изцяло на механизирани процеси, за да сведем до минимум неблагоприятните тенденции, свързани с човешкия фактор", признаха със съжаление от офиса във Варна, натоварен с оперативното ръководство на проекта.
420 л топла вода дневно, ако не пуснем инкасатора. До 420 литра топла вода на човек за денонощие ще ни начислява топлинният счетоводител, ако, по една или друга причина, не сме го пуснали да отчете уредите ни у дома. Месечно това прави по 12-13 кубика месечно на човек. Това важи и за хората, които нямат индивидуални водомери. Както и за тези, чиито водомери са повредени или пък са със скъсана пломба. Това става ясно от промяна в Наредбата за топлоснабдяване, извършена от Министерството на енергетиката. Те вече са в сила от три дни и по тях ще се правят изравнителните сметки за парно и топла вода за изминалия отоплителен сезон, пише в измененията.
Промяната е доста изненадваща за почти всички в бранша и идва, когато част от топлинните счетоводители са приключили отчитането, а някои вече са изготвили изравнителните сметки. Както и на фона на предупрежденията от топлофикациите за шокови изравнителни сметки за парното.
В София 50% от изравнителните сметки са в готови в Пловдив крайният срок за раздаване на фактурите изтича след няколко дни, а в по-малките градове вече са раздадени на абонатите. За да се спазят изискванията на наредбата, това означава, че топлинните счетоводители трябва да направят наново сметките и вече коригирани, да ги разпратят на клиентите си.
Според текстовете на наредбата изразходеното количество вода в отделните апартаменти се разпределя според показанията на индивидуалните водомери за топла вода, когато такива има монтирани в жилището. Ако няма уреди за измерване на топлата вода у дома, те са повредени, с нарушена пломба или ако не сме пуснали топлинния счетоводител, тогава на всеки живущ ще бъдат начислени по 140 л топла вода на денонощие.
Това „наказателно" количество беше въведено с предишния основен ремонт на наредбата, който влезе в сила от 1 юни 2014 г.
Ситуацията за хората без водомери и тези, които не са допуснали топлинния счетоводител на отчет обаче се влошава, когато се стигне до разпределянето на количествата вода за общи нужди. Според промяната в наредбата само на тях ще им се начислява консумация от до 280 литра на човек на денонощие, за да се покрие разликата между отчетеното по общия водомер за топла вода в абонатната станция и сумата от показанията на индивидуалните водомери и на начислените количества на апартаментите без уреди. Така, според новите текстове в наредбата излиза, че ако не сте пуснали фирмата за дялово разпределение на отчет, ако сте без водомер или той ви е повреден, общото количество вода, което ще ви бъде начислено е до 420 литра.
Всеки четвърти търси заем до 25 000 лв. Това сочи проучване на сайта „Моите пари". Неползващите към момента жилищен кредит пренасочват желанията си към по-малки кредити.
28% от потребителите търсят заем от 25 000 до 50 000 лв. Други 25 на сто от анкетираните са заявили намерение кредитът им да е в границите 50 000 - 75 000 лв. Финансиране над 90% е желанието на една четвърт от бъдещите кредитоискатели.
Видна е и ориентация към по-краткосрочни заеми. 27% от планиращите да вземат ипотека предпочитат да я изплащат от 5 до 10 години. Всеки пети иска да се издължава между 10 и 15 години.
Търсещите кредит са готови да отделят между 200 и 500 лв. месечно за погасяването му. Преобладава групата на тези, които могат да си позволят месечна вноска в размер от 300 до 400 лв. (22%).
Проучването сочи още, че половината от неползващите ипотечен кредит биха предпочели фиксирана лихва за целия срок на кредита. Същият дял от анкеритарите хора, търсещи жилищен заем са убедени, че няма да имат проблеми с изплащането. Всеки пети обаче очаква временни затруднения, с които ще се справи.
49% от вече ползващите ипотечен кредит са го взели в левове, 46 на сто - в евро, и 5% в швейцарски франкове. Една четвърт от потребителите имат заем, покриващ 70-80% от стойността на купения имот.
Резултатите от проучването сочат още, че 40% от имащите вече ипотека си мислят, че лихвата по кредита им е фиксирана за целия срок на договора. В сравнение с миналагодишната анкета на сайта със 7 на сто до 39% намаляват потребителите, незнаещи как е формирана тяхната лихва. 41% от анкетираните смятат лихвата по кредита си за висока, като в сравнение с миналата година делът им се е увеличил с 13 на сто.
20% от участвалите в проучването посочват, че водещо при изборa им на оферта е била лихвата. За 18 на сто от хората обаче по-важен критерий е колко е годишният процент на разход (ГПР). При неползвалите още ипотека този показател е най-важен за 30% от анкетираните.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |