Рекорд! Баба даде половин милион на телефонни измамници. Най-крупната телефонна измама в страната - за над половин милион лева, бе разкрита за броени часове от пловдивската полиция с помощта на 6 областни дирекции на МВР. В ареста са двама цигани, на 34 и 24 г., които са криминално проявени и осъждани. Първият се казва Алберт и е родом от Хасково, но живее в Елин Пелин, а вторият е от Горна Оряховица.
На 8 септември по-възрастният отишъл в дома на 80-годишна жена от Първомай. Преди това бабата получила обаждане на домашния си телефон, че внукът ѝ е пострадал при тежка катастрофа и се нуждае от спешна операция. Пенсионерката се съгласила да даде 30 хил. лв. за хирургичната интервенция, а Алберт отишъл в жилището ѝ да прибере сумата.
Бабата обаче имала само 500 лева и предложила на циганина да разрежат металната каса на внука ѝ, където държал фирмени пари. Домакинята му дала инструменти, но гостът не успял да отвори сейфа и отскочил до магазина да купи ъглошлайф.
"С него направил прорез и измъкнал 268 000 евро и 18 000 долара. В касата имало и 1 кг злато, но жената не му позволила да го вземе", каза шефът на пловдивската полиция Христо Разсолков.
След като бандитът си тръгнал с валутата, жертвата позвънила на дъщеря си да попита какво е здравословното състоние на сина ѝ. Тогава разбрала, че е измамена.
34-годишният ѝ гост, който е играл ролята на "муле" в схемата, е бил заловен на главния път София-Варна. Той трябвало да се срещне със съучастника си от Горна Оряховица, за да предаде плячката. Преди това мулето скрило част от парите при свои роднини в хасковското с. Гарваново.
"Открихме цялата сума, не бяха успели да похарчат нищо. Внукът на бабата има фирми за строителство и търговия с машини и е държал служебни пари в касата", коментира шефът на Криминална полиция в Пловдив Николай Кирков.
"100 000 евро са били намерени в къщата на майката на Алберт - Зоя, в хасковското село Гарваново", съобщиха хора от селото. Те били открити от разследващите в зимно яке на 5-годишната му дъщеричка.
"Мен ме повикаха, тъй като нямаше кой да гледа внучката, докато бабата е в МВР-то. Беше пълно с полиция. Краката ми се подкосиха. Беше посред нощ, към 2 часа. Тръгнаха си малко преди 3 заранта", разказа бившата снаха на Зоя, която не пожела да се представи.
Жената с турско име Зелиха купила къщата в края на Гарваново преди около 2 месеца, разказаха комшии. Синът ѝ Алберт почти не се появявал, а дъщеричката била поверена на грижата на 60-годишната Зоя, която е пенсионерка по болест след онкооперация. До ранния следобед в сряда тя още не се бе върнала от разпитите в полицията.
Здравна карта отсява излишните болници. Излишните болници ще се отсяват чрез Национална здравна карта. Те няма да подписват договор със здравната каса и лечението в тях ще се плаща в брой или чрез здравни застраховки.
Това следва от промените в ключовия за здравната реформа Закон за лечебните заведения, които бяха приети окончателно от парламента.
Гласуването на този закон показа, че управляващото мнозинство съществува, защото то гласува така, както и за правителство преди 8 месеца, каза здравният министър д-р Петър Москов след заседанието.
Здравната карта със задължителен характер става факт 10 г. след първия изработен проект Тя е замислена като основен механизъм за регулация, който трябва да "спре роенето на болниците" по думите на здравния министър. Националната карта се състои от областни здравни карти.
На базата на здравната карта се въвежда селективното договаряне - част от новата концепция за отношенията между здравната каса и болниците. В момента НЗОК е на практика задължена да подписва договор с всяко ново лечебно заведение, лицензирано от здравното министерство. В резултат договорните партньори, хоспитализациите и разходите се увеличават всяка година.
Здравната каса ще сключва договор по области само с лечебни заведения, включени в здравната карта на региона. Документът ще съдържа данните за демографското състояние, заболеваемостта и хоспитализациите в областта, броя на практикуващите лекари, болничните легла по видове, данни за броя, вида и разпределението на високотехнологичните методи и апаратурата за тях.
Депутатите дебатираха разгорещено по селективното договаряне. Повод за спорове стана текстът, че държавата ще определя с методика с кои лечебници да подписва здравната каса в регионите с излишък на болнични легла. Критериите ще се пишат от здравното министерство и ще се приемат от Министерския съвет.
Това е създаване на втори разрешителен режим, след като болниците са лицензирани веднъж и покриват условията на националния рамков договор, каза д-р Емил Райнов от левицата. Според него министърът може да не позволи на държавни болници да подпишат с касата и да се премине към фалит и приватизация. Предложението за приватизацията на болници бе окончателно отхвърлено в пленарната зала.
Този текст ликвидира всякаква конкуренция, има и хипотеза за корупционен натиск, каза д-р Хасан Адемов от ДПС.
Янаки Стоилов от БСП предложи в районите с лечебни заведения над нуждите районните здравни каси да подписват договори "на конкурсен принцип", за да има равнопоставеност, конкуренция и прозрачност. То не бе прието.
Депутатите смекчиха и отхвърления от здравната комисия текст за задължително осигуряване на комплексно лечение, заради което болниците трябваше да се обединяват.
Комплексната грижа не е задължителна, а ще важи само за определени заболявания от основния пакет. Болници и диспансери пък ще се обединяват само по желание, без това да е условие за договор с касата.
В последната редакция депутатите приеха здравният министър да определи за кои заболявания ще се изисква комплексна грижа. Зад термина стои изискването болницата да осигури всички етапи на терапията на случая, а не части от нея. За целта депутатите допуснаха болниците да подписват договори помежду си за липсващите дейности, вместо да се обединяват.
Комплексно лечение ще се изисква например за онкологичните заболявания. Това означава болницата, където е опериран туморът например, да осигури и следващите етапи от лечението - лъчетерапия или химиотерапия. Ако тя няма такива структури и дейности, трябва да сключи договор с друго лечебно заведение и да очертае пътя на пациента за следващите етапи.
Акцизни промени дават предимство на "Булгартабак" и "Кингс табако". Министерският съвет одобри в сряда в спешен порядък промяна в структурата на акциза на цигарите, без текстовете предварително да са минали през обществено обсъждане. Последната версия на законопроекта за изменение на Закона за акцизите и данъчните складове все още не е публикувана никъде, а за промяната обществеността и засегнатите страни научават от решенията от правителственото заседание. Към всичко това трябва да се добавят притесненията на големите международни цигарени компании, според които реалната цел на промяната е да се подпомогнат местните производители "Булгартабак" (където отскоро официален съсобственик с 5% е депутатът от ДПС Делян Пеевски) и "КТ интернешънъл" ("Кингс табако"), а не толкова да се търси начин за справяне с контрабандата. Причината за това е, че промените на практика ще доведат до по-голямо поскъпване на цигарите от високия и средния ценови клас и по-малко на тези от ниския клас, а именно двете компании произвеждат най-евтините марки.
Борба с контрабандата?
С промяна в закона Министерството на финансите предлага от началото на 2016 г. специфичният акциз да бъде свален от 101 на 70 лв. (определя се на 1000 къса), а пропорционалният (адвалорният) - да бъде вдигнат рязко от 23% на 38% от крайната цена. През следващите две години ще има още две повишения - съответно до 40 и 42%. Минималният акциз, който трябва да бъде постигнат през следващите три години, остава, както беше планиран в досегашния календар, съобщиха от финансовото министерство. В официалното съобщение от правителственото заседание това не беше посочено.
Според финансовия министър Владислав Горанов целта на промяната е да се задържи ниска цената на по-евтините цигари за сметка на по-високия клас. По този начин ще се направи опит да се намали контрабандата, тъй като хората с по-ниски възможности са по-склонни да пушат цигари без бандерол. "Това се прави с идеята да бъдат защитени по-нискодоходните групи, да премахне стимулите за търговия с контрабандни цигари", обясни министърът. По неговите думи през 2010 г. се е получило ценово компресиране (увеличаване на специфичния акциз и намаляване на пропорционалния), което е вдигнало рязко цената на тютюневите изделия и контрабандата също рязко е скочила.
Ниският клас цигари са в основата на ръста на пазара тази година. На годишна база продажбите на цигари с бандерол са нараснали с 9% към края на шестмесечието, което е незапомнено от десетилетие увеличение. От януари до август ръстът е 5%, като причината за него е физическият контрол от митничарите във фабриките на българските производители. Според анализите на контрабандния пазар, който става по празните опаковки в кошчетата за боклук, 70% от цигарите без бандерол през миналата година са били българско производство. След като митничарите влязоха във фабриките, делът на контрабандните цигари рязко падна, а се увеличиха продажбите на най-евтините цигари на "Булгартабак" и "КТ Интернешънъл".
Данните за изпълнението на държавния бюджет към юли показват, че събраният акциз от тютюневите изделия е достигнал 1.08 млрд. лв. За сравнение - година по-рано събраната сума е била 978 млн. лв. Това показва, че ефект от "ръчния контрол" все пак има. Той обаче би бил много по-ефективен, ако вътре в акцизните складове бъдат поставени измервателни уреди с връзка към Агенция "Митници", както от дълго време настоява директорът й Ваньо Танов. Въпреки че текстът за броячите на цигари беше одобрен, той не е в сила, защото финансовото министерство не е намерило време от началото на годината да нотифицира Брюксел.
Противоречия
В действията на финансовото министерство, свързани с промяната на акциза, има няколко спорни момента. На първо място е начинът, по който се приемат промените в закона. Преди три седмици министерството публикува за обществено обсъждане промени в Закона за акцизите и данъчните складове, но там не присъстваше промяна на структурата на акциза. Тоест кабинетът одобрява промените, без те да са обявени публично и да е имало време от две седмици за обществено обсъждане.
Друг момент е, че според чуждестранните цигарени концерни, представени в България, промяната на календара или на цените на най-евтините цигари може да се окаже директна държавна помощ за местните производители - "Булгартабак" и "КТ интернешънъл" ("Кингс табако"). Двете компании произвеждат най-евтините марки. Представителите на чуждите компании, не пожелали да застанат с имената си, смятат, че търсеният ефект няма да бъде постигнат, дори напротив. Техните изчисления показват, че ако се следва приетият в края на 2014 г. календар, най-евтините цигари, които сега струват около 4.20-4.30 лв., ще поскъпнат с около 20 ст. Ако обаче се приеме новият календар, тази цена би скочила с още 20-30 ст. и така най-евтините цигари ще достигнат 4.70-4.80 лв.
Оттук се поражда и друго тяхно притеснение, че заради това увеличение депутатите ще поискат минималният акциз да не бъде пипан през 2016 г. Но тъй като според изискването на европейската директива от началото на 2018 г. минималният акциз задължително трябва да бъде 177 лв. за 1000 къса, ще има по-рязко вдигане от 2017 г. или дори наведнъж от 2018 г. В сряда министър Горанов категорично заяви, че вдигането ще е плавно и ще се следва графикът. В крайна сметка обаче това решение ще се взема от парламента.
Видно от досегашните резултати, борбата с контрабандата и със събирането на акцизите е изключително успешна, когато правителството пожелае, и съвсем не зависи от това какви цигари се пушат. В крайна сметка държавата получава по-голям акциз от по-скъпите цигари от средния и високия ценови клас, а 60% от изпушените цигари са от този клас и е странно защо кабинетът иска да насърчава само най-евтините продукти.
Газопроводът Eastring ще струва на "Булгартрансгаз" 700 млн. евро. Изграждането на газопровода Eastring, който бе лансиран като алтернатива на "Южен поток", може да струва на България 700 млн. евро, ако държавната "Булгартрансгаз" вземе окончателно решение да се включи в проекта. Това става ясно от десетгодишния план за развитие на мрежите на компанията до 2024 г., който е внесен за одобрение в енергийния регулатор.
Проектът Eastring
Проектът за Eastring на словашката газова компания Eustream предвижда тръбата да започне от съществуващата компресорна станция "Велке Капушани" в Словакия, която е свързана с реверсивна газова връзка с Украйна. Оттам газопроводът ще премине през Унгария и ще достигне до българско-румънската граница в района на село Кардам, а оттам до турската граница. Според плана на "Булгтрансгаз" това означава изграждането на нов газопровод на българска територия, който ще е с дължина от 258 км, както и изграждане на нова компресорна станция в района на село Странджа в близост до турската граница. Общата дължина на газопровода се очаква да бъде между 744 и 1015 км в зависимост от избраното трасе. Капацитетът на новия газопровод се очаква да бъде 20 и 40 млрд. куб. метра газ годишно и да осигури нов коридор за доставка на природен газ между пазарите на Централна и Западна Европа и Турция.
Очакваната обща стойност на тръбата според интернет страницата на проекта е нараснала до 1.8 - 2.205 млрд. евро (през март тази стойност беше 1.5 млрд. евро) на първия етап. Идеята е да бъде осигурено еврофинансиране, като получи статут на проект от общ интерес. Тази стойност обаче важи, ако бъде избран вариантът да се изгражда изцяло нова инфраструктура, а не свързване на съществуващите газопреносни мрежи.
От документа на "Булгартрансгаз" става ясно, че проектът е на идейна фаза и реализацията му зависи от избора на трасе. Това обаче е един от амбициозните планове, които трудно могат да бъдат доведени докрай без силната подкрепа на ЕК. Според подписаното през май междуправителствено споразумение пък се посочва, че проектът засяга свързването на вече съществуващата инфраструктура за природен газ между четирите страни.
Още (не) реалистични проекти
Планът на "Булгартрансгаз" предвижда и реализацията на амбициозната идея на премиера Бойко Борисов за изграждането на газов хъб на територията на България. Идеята беше лансирана пред ЕК в края на миналата година, но досега така и няма индикации, че Брюксел проявява интерес към проекта. За реализацията му са нужни нови 844 км газопроводи от Варна до Оряхово, които ще осигурят допълнителен капацитет от 42.6 млрд. куб.м газ годишно, а нужната инвестиция е в размер на 2.1 млрд. евро.
Сигурни инвестиции
До 2017 г. "Булгартрансгаз" предвижда съществени инвестиции за подобряване на газопреносната мрежа и повишаване на трансграничния капацитет - общо за 344 млн. лв. От тях за модернизацията на компресорните станции компанията ще вложи общо над 80 млн. лв. В модернизация на газовото хранилище "Чирен" ще бъдат инвестирани над 16 млн. лв., а за нови сондажи и изграждането на компресорна мощност там - още над 36 млн. лв. За прокарването на тръбата през река Дунав за газовата връзка между България и Румъния пък през 2015 г. ще бъдат вложени 5.149 млн. лв.
Сред проектите, за които е взето окончателно инвестиционно решение и трябва да бъдат изградени до 2017 г., са междусистемните газови връзки с Гърция, която ще струва 9.6 млн. лв., и тази със Сърбия - 4 млн. лв. Газовата връзка с Турция пък е оценена на 100.386 млн. лв. и трябва да бъде завършена до 2019 г., сочат плановете на "Булгартрансгаз". Приоритетен проект за газовото дружество е и разширението на "Чирен", за което обаче не е взето окончателно инвестиционно решение. Проектът ще струва над 200 млн. лв.
Според прогнозите до 2019 г. потреблението на природен газ в страната ще расте и от 2.900 млн. куб.м газ годишно ще достигне 4.2 млн. куб.м. Те трябва да бъдат задоволени от увеличения местен добив, който ще нарасне с 6.6 пъти, както и от по-големия внос, който ще нарасне 1.4 пъти.
Здравната каса ще финансира болниците само според нуждите на населението. Здравната каса повече няма да финансира всяка новооткрита болница, а ще решава според националната здравна карта, която ще има задължителен характер. В нея ще бъдат описани потребностите на населението по региони. Това реши окончателно парламентът, приемайки поправките в Закона за лечебните заведения.
ГЕРБ се вслушаха в обещанието на премиера Борисов да бъде осигурена подкрепа за здравната реформа на министър Петър Москов. Най-важните промени, които се отнасят до финансирането на болниците, ще се решават с наредби и методики на здравното министерство. От здравния министър ще зависи дали НЗОК ще отказва договори на болници и на кои и дали държавни и частни лечебни заведения ще са принудени да влизат в обединения и за какво. В момента в България вече има двойно повече болнични легла от ЕС, а според статистиката всеки четвърти българин е хоспитализиран веднъж годишно, като на практика на лечение се подлагат хора, за които това не е наложително или е дори ненужно.
Националната здравна карта ще има задължителен характер. В нея по области ще са описани потребностите на населението от медицинска помощ. Как ще се определят нуждите от лечение по специалности и лечебни заведения - лекари и болници, ще е разписано в методика на здравното министерство. В регионите, където има повече болници от потребностите, здравната каса няма да финансира всички заведения. Критериите, по които НЗОК ще решава с кого да сключи договор и кой да остане без финансиране, ще са описани в наредба. Министър Москов твърди, че приоритет при финансирането ще имат болниците, които осигуряват цялостно лечение, а не съсредоточените само върху добре финансираните от касата дейности.
Законът предвижда платеното от НЗОК лечение да се раздели в два пакета - основен и допълнителен. За болестите от основния пакет, за които е предвидено комплексно лечение, здравната каса ще сключва договори само с болници или обединения от болници, които могат да го осигурят. Министър Москов обясни пред "Сега", че идеята му е от догодина комплексна грижа да е разписана в наредба за рак, най-масовите кардиологични и някои редки болести. Целта е до 3 години комплексна грижа да се осигурява за целия основен пакет.
Предложението на здравния министър Москов беше въпросната грижа да може да се осигурява на едно място, т.е. или в една болница, или в обединение от болници. Мнозинството обаче прие по-мек текст, според който лечебниците да могат да сключват договори помежду си, за да получават финансиране от НЗОК за комплексната грижа, без да се обединяват.
Идеята е при рак например пациентът да има гарантирано лечение във всеки един етап - операция, химиотерапия и лъчетерапия, а не в една болница да получи хирургично лечение, а в друга - вливания, като сам да си урежда престоя. НЗОК пък няма да плаща на всяка една болница за отчетеното лечение по 3 клинични пътеки, а ще се сключва един договор за всички нужни за лечението пътеки накуп. Тоест или ще се плащат всички пътеки, или нито една. Болниците ще трябва сами да се разберат помежду си дали да влизат в холдинги или обединения по Търговския закон, или да сключват само договори и помежду си ще се разбират кой каква част от финансирането ще получи.
Притесненията на опозицията са, че ако държавни, общински и частни болници започнат да правят обединения, ще се стигне до източване на пари. Но според Москов идеята е болници, които се занимават само с химиотерапия например, да не могат да получават директно пари от касата, както и чрез обединяването да бъде съкратена администрацията.
Окончателно отпадна идеята, заради която през лятото имаше протести - онко-, психо- и кожните диспансери да се обединят с други болници. Акредитацията на болниците няма да е задължителна за договор с НЗОК, както е и в момента, а за директорите на лечебни заведения остава изискването да имат квалификация по здравен мениджмънт.
Приходите от концесии на плажовете спадат. Приходите от плажовете, отдадени от държавата на концесии, намаляват. Минимални са и таксите, събрани от ски зоната над Банско. Това става ясно от докладите за събраните средства от експлоатацията на плажовете, минералните извори и защитената зона на Пирин, които одобри вчера правителството.
През миналата година приходите от концесии на плажовете са намалели с над 250 хил. лв. спрямо 2013 г. От 58 концесионни договора за стопанисване на морския бряг в хазната са влезли близо 11.6 млн. лв. От тях близо 4.8 млн. лв. са отишли за общините според разпоредбите на закона за Черноморското крайбрежие. Над 900 хил. лв. са влезли в бюджета на областните администрации на Добрич, Варна и Бургас. Най-честите нарушения според доклада са липсата на спасители - факт, който отчете и ресорният регионален министър Лиляна Павлова. На много места са поставени повече сергии и чадъри, отколкото е договорено в одобрените схеми.
Още по-малко са приходите от концесиите на минерална вода и на ски зоната в Банско. От екоминистерството отчетоха малко над 4 млн. лв. общо. Концесионерът на Банско "Юлен" е платил около 310 хил. лв. през миналата година по договора за "Ски писта с център Банско", който е в защитената територия на национален парк "Пирин". От добив на минерална вода постъпленията възлизат на над 2.16 млн. лв. Прекратени са два договора за добив на минерална вода.
Шизофрения обзе институциите за руските полети до Сирия. На 7 септември т.г., когато Външно вече е отказало на Русия хуманитарни полети до Сирия, дипломатическото ни ведомство е пуснало самолет на московското военно министерство да мине над наша територия два пъти, за да отиде до държавата на Башар Асад.
След като в медиите излезе маршрутът на машината ИЛ-62М от 223-ти руски летателен отряд (виж в галерията долу), от МВнР на България няколко часа проверяваха информацията, а после заявиха: "МВнР е издало разрешение на самолет на Руската федерация за прелитане над въздушното пространство на България на 7 септември. Руската страна декларира като цел на полета превоз на персонал на дипломатическа мисия. МВнР няма основание за отказ и съгласувано с останалите компетентни институции издава разрешението. Полетът не е свързан с отказаните разрешения за прелитания в българското въздушно пространство на руски военнотранспортни въздухоплавателни средства по маршрут от Руската федерация до Сирия."
Според информация на Ройтерс от 8 септември, цитираща говорителка на българското МВнР, решението за отказа е взето в "предишните няколко дни". Излиза, че докато публично министрите Даниел Митов и Николай Ненчев помпат мускули пред Кремъл, те са разрешили прелитането на руски военен самолет. Припомняме, че дипломат №1 на България заяви, че ще позволи прелитане, ако Русия позволи да проверяваме товарите на българско летище. А военният министър Николай Ненчев добави, че нашите ВВС ще прихванат всеки руски самолет до 15 минути.
В същото време прелетелият самолет е получил разрешение без проверка на товара и съответно наши изтребители не са го прихващали.
Говорителката на Външно Бетина Жотева отрече във фейсбук отказът към Русия да е свързан с искане на САЩ и нарече въпроса "обиден". Тази неофициална информация обаче бе потвърдена вчера от в. "Ню Йорк таймс", който Жотева едва ли може да нарече пропаганден сайт, както квалифицира медиите, задали и този въпрос. Попитано официално от "Труд" дали е искало да спрем руските полети за Сирия, посолството на САЩ заяви: "По принцип политиката на САЩ е да запазва конфиденциалността на своите дипломатически комуникации. Затова нямаме коментар по този въпрос. Тази политика се спазва независимо дали е имало такава комуникация или не."
Данните от сайта flightradar24.com, който следи в реално време всички полети по земното кълбо, не дават пълна информация за маршрута на руския самолет, прелетял над България.
Излитането е на 7 септември в 8,23 ч местно време от московското международно летище "Шереметиево". След като напуска територията на Русия, аеропланът влиза в България над Шкорпиловци, следва билото на Стара планина, завива при Карлово на юг, минава над Пазарджик, Батак, Доспат и Барутин и влиза в Гърция. След полет над Кавала, Тасос, Лимнос и Хиос, минава над Кипър, а сигналът изчезва на километри от брега на Сирия до град Латакия. Връщането е същия ден, като след напускането на България сигналът изчезва над Черно море.
Самолетът Ил-62М принадлежи към 223-летателен отряд - държавна авиокомпания на министерството на отбраната на Русия. Базирана е на летище Чкаловский в градчето Щьолково, сателитно на Москва. Задачите са да извършва пътнически и товарни превози в страната и чужбина по държавни поръчки, а по изключение изпълнява и търговски полети. Авиозвеното неколкократно е имало проблеми с въздухоплавателните власти, тъй като по закон на военните им е забранено да извършват търговска дейност. През 200 8 г. компанията е попаднала в списък на руската прокуратура с 38 авиокомпании, нарушаващи правилата за безопасност. Самолетите носят специални цветове или тези на "Аерофлот".
По-скъпи цигари и горива за отопление от 2016 г. Цигарите и горивата за отопление ще поскъпнат от 2016 г. заради повишен акциз. Това предвиждат промени в закона за акцизите, които правителството одобри вчера.
"Евтините цигари ще поскъпват по-бавно от скъпите. Промените се правят с идеята да бъдат защитени хората с ниски доходи. Така ще се намали потреблението на контрабандни цигари", каза министърът на финансите Владислав Горанов.
Според изискванията на ЕС от 1 януари 2018 г. минималната ставка за облагане на тютюна у нас трябва да достигне 90 евро или 176 лв. за 1000 къса. В момента е 146 лв. "Предложили сме такава структура на акциза, която да компенсира натиска върху увеличението за ниския и средния клас цигари", каза Горанов.
Акцизът при цигарите се образува от твърда сума за 1000 къса (специфичен) плюс процент върху продажната цена (пропорционален). В законопроекта се предлага специфичният акциз да бъде намален от 101 лв. на 70 лв. за 1000 къса. За сметка на това ще се повиши пропорционалният.
Според сегашния закон пропорционалната ставка трябваше да се повиши до 28% от 2018 г. Сега се предлага да стане 38% от продажната цена още през 2016 г., през 2017 г. да нарасне до 40%, а през 2018 г. до 42%. Според разчетите промените ще повишат приходите от акцизи върху тютюна с общо 119 млн. лв. в периода 2016-2018 г.
Според тютюневите компании заради новите акцизи цигарите ще поскъпнат догодина с между 20 и 60 стотинки за различните ценови категории.
"Предложили сме също пропан-бутанът и дизелът, когато се използват за отопление, да нямат преференциален акциз. Сега се плащат 50 лв. на 1000 л, което е над 10 пъти по-малко от стандартната ставка от 645 лв. Това води до много злоупотреби. Вместо за отопление те се използват като моторни горива", обясни още Горанов.
Спират роенето на болници. Безразборното роене на нови болници, които получават пари от здравната каса, без да отговарят на никакви конкретни критерии, отива в историята. Това решиха вчера депутатите, които гласуваха окончателно промените в Закона за лечебните заведения. Ключовият текст НЗОК да спира кранчето на излишните болници беше приет с 83 гласа „за" и 15 „против". Здравният министър Петър Москов акцентира върху спиране на безразборното роене на болници като основна цел на поправките в закона.
По досегашния модел финансираме бизнес планове, а не адекватен лечебен процес", подчерта той. Така на практика касата ще финансира със сигурност само болниците, които попадат в Националната здравна карта. Тя ще определя конкретните потребности от лечебни заведения и медицински специалисти по места в страната. Все пак законът остави вратичка за финансиране от здравната каса и за болници, които не попадат в здравната карта. При тях обаче също ще има цедка, защото подборът кои звена да финансира касата и кои не ще става по критерии, определени от Министер-ския съвет.
Противници на тези приети текстове бяха депутати от БСП и ДПС. Хасан Адемов от ДПС коментира, че по този начин здравната каса се превръща в бухалка за неудобни директори на лечебни заведения.
Разкриването на нови болници също ще бъде по нови правила, приеха още депутатите. Занапред лиценз на ново лечебно заведение ще се издава само след оценка на потребностите от нужда от болница в даден район. Така на практика нови лечебници ще се разкриват само ако от тях има реална необходимост и попадат в Националната здравна карта. Кри-териите за това кои болници да бъдат част от нея обаче ще се определят от министъра на здравеопазването.
И при окончателното гласуване на поправките в закона възможността за приватизацията на болниците отпадна, а сливането на лечебните заведения остана с пожелателен, а не със задължителен характер. Възможността болниците да си взаимодействат и да формират обединение помежду си ще е по желание.
Обрат в пленарната зала имаше по отношение на текстовете, свързани с комплексното лечение. След като миналия петък депутатите от парламентарната здравна комисия отхвърлиха идеята на Москов касата да сключва договор само с болници, които осигуряват комплексна грижа, вчера в пленарната зала те стигнаха до компромисно лечение.
В крайна сметка те гласуваха комплексната грижа да бъде условие за финансиране от НЗОК, но само за посочени заболявания от основния пакет. Какво обаче включва този документ все още не е ясно и тепърва ще се изяснява.
Веднага след гласуването Москов благодари на депутатите от трибуната. „Днешното гласуване беше ясна демонстрация, че всъщност управляващото мнозинство съществува", заяви пред журналисти Москов и допълни, че са гласували точно така, както гласували за правителство преди 8 месеца.
18-и сме по прозрачност на държавните харчове. България е на 18-о място в класацията на изследването „Отворен бюджет" 2015 за прозрачност на държавните разходи, представено вчера. Индексът на страната ни е 65 при максимален 100 и по този начин се нареждаме в групата на едва 24 държави, постигнали резултат над 60, отчита проучването на международната организация IBP. Тя е втора след тази на отличниците, постигнали оценка над 80. За страните в нашата група се смята, че имат значително ниво на прозрачност на публичните разходи.
Изследването е обхванало 115 страни в света. След нас са няколко държави от ЕС, а на Балканите пред нас е само една държава, като съседна Гърция не е била проучвана. Страната ни запазва оценката си за бюджетна прозрачност от изданието на индекса през 2012 г.
От 2006 г., когато е публикуван първият индекс, оценката на България отбелязва значително подобрение - от 47 през 2006-а до 65 през 2015-а. То се дължи на публикуването на повече бюджетна информация, вкл. относно проектобюджета, приетия вариант, месечните и полугодишните доклади, годишни и одитни доклади, както и кратък вариант, предназначен за широката публика. Засилва се и ролята на Сметната палата.
За първи път от създаването на индекса България отчита наличието на всички 8 ключови документа, характеризиращи прозрачността на правителството и достъпа на гражданите до информация за планирането, изпълнението и контрола върху бюджета, но някои от тях не предоставят достатъчно информация. Като цяло правителството предоставя значителен обем данни чрез средносрочната фискална рамка, проектобюджета, документите по самия бюджет, както и отчети по изпълнението му и състоянието на държавния дълг, сочат още резултатите от изследването.
България е на едно ниво с Южна Корея, където от 1998 г. прилагат интересна схема - дават 34 хил. долара награда за сигнал от всеки, довел до намаляване на разходите и увеличаване на приходите в хазната. От тогава досега за 192 сигнала са платени 31 млн. долара, но приходите са нараснали с 11 млрд., а разходите са били съкратени с 2 милиарда.
Икономистът Лъчезар Богданов от „Индъстри уоч" смята, че България има възможностите лесно и бързо да се издигне нагоре в класацията. За целта трябва да се съкратят и сроковете на публикуване на информацията за бюджета, както и да се дава по-подробен отчет за резултатите от мерките, които се предприемат в областта на данъчната политика и ефективността на разходите.
Лидер в световното изследване „Отворен бюджет" 2015 тази година е Нова Зеландия с индекс 88. След нея са Швеция с 87, Южна Африка - 86, Норвегия - 84 и САЩ - 81. На другия полюс са Катар и Саудитска Арабия, които не публикуват никаква информация на бюджетите си. В тази група с индекс до 20 са още 15 държави, сред които и Китай, който е с най-голямата икономика в света.
Баба ужили внук с 500 хиляди. Българска пенсионерка хариза половин милион на "ало" измамник. Невероятната история за родните географски ширини се разигра в Първомай и втрещи полицаи и прокурори. Измамникът успял да измъкне от 80-годишната баба 268 хил. евро и 18 хил. долара. На 8 септември около 16,30 часа той позвънил на домашния телефон на пенсионерката и обяснил, че внукът й се нуждае от 30 бона за спешна операция след тежка катастрофа. Изплашената жена му казала, че разполага само с 500 лв., но в дома си има метална каса с доста пари. Измамникът пристигнал в жилището на пенсионерката. Жената решила да му помогне да отвори сейфа и му дала дори ъглошлайф. Машината обаче не проработила и апашът прескочил до близкия магазин да купи нов шлайф. Отворил касата и прибрал оттам повечето пари. Възрастната жена даже му дала торба, в която да сложи пачките.
Около 19 часа бабата се обадила на дъщеря си, за да пита как е минала операцията на внука. Така измамата лъснала и дъщерята се обадила разтревожена в полицията.
По данни на внука на бабата в касата е имало 300 хил. евро, 1 кг злато и долари. Младият мъж обяснил, че парите били фирмени, тъй като той се занимавал със строителство.
Полицаите веднага хукнали по следите на измамника. "Извършителят е задържан край Велико Търново заедно със своя съучастник, на който е трябвало да предаде 170 000 евро от сумата", уточни вчера директорът на пловдивската полиция старши комисар Христо Разсолков. По думите му досега толкова крупна измама не е извършвана. Полицаите обясниха, че преди да стигне до мястото на срещата, бандитът с ъглошлайфа оставил своя дял от "плячката" при роднини в хасковското село Гарваново. "Той е т.нар. "муле", криминално проявен, осъждан, но за друг вид престъпления - кражби и грабежи. Има ефективни присъди, родом е от Хасково, на 34 г., и живее в град Елин Пелин. Другият задържан, който е трябвало да получи сумата, също е криминално проявен, от Горна Оряховица, на 24 г., има няколко регистрации, като всички са извършени телефонни измами. Излязъл е от затвора преди година", поясни началникът на сектор "Криминална полиция" Николай Кирков.
Бабата и внукът ще си получат обратно парите, след като приключи делото по случая.
КЗП: Фирма за бързи заеми иска незаконни лихви. Комисията за защита на потребителите (КЗП)забрани на фирма за бързи кредити да подвежда своите клиенти, просрочили задълженията си по вече отпуснат заем, да подписват допълнително споразумение, което всъщност е в ущърб на техните интереси и остро противоречи на Закона за потребителския кредит. В съобщението на КЗП не се споменава името на фирмата, защото още тече законовият срок за обжалване. От Комисията обясняват, че въпросната фирма е привличала клиенти със специална оферта за безлихвен заем за период от един месец, след изтичането на който потребителят дължи само главницата по кредита. Но ако клиентът не успее да върне сумата в срок, търговецът го е подтиквал да сключи допълнително споразумение. Става ясно, че според общите условия на споразумението при забавяне на дължимите суми по кредит, потребителят трябва да заплати лихви и такси, които са в по-висок размер от предвидения таван в Закона за потребителския кредит (ЗПК). Законът гласи, че при просрочие кредиторът има право на обезщетение за забава в размер само на законната лихва върху неплатената в срок сума, припомнят от КЗП.
Експертите на КЗП съветват потребителите преди да подпишат споразумение към вече сключен договор внимателно да проверят дали при новите условия действително биха заплатили по-малко от това, което дължат според действащия контракт или Закона за потребителския кредит.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |