Броят на хората с инвалидни пенсии продължава да расте. Броят на хората с инвалидни пенсии в България се увеличава и през второто тримесечие, като тази тенденция се запазва 15 години. Това води след себе си по-високи разходи за бюджета, които през миналата година достигнаха нов рекорд. Фиктивните инвалидни пенсии са проблем, който се признава от всички - политици, изпълнителната власт и социалните партньори. Въпреки това вече повече от осем месеца правителството не може да предложи конкретно решение.
Данните на Националния осигурителен институт (НОИ) за второто тримесечие показват, че хората, чиято основна пенсия е инвалидна, са вече близо 513 хил. души - със 720 повече спрямо 12 месеца по-рано, при 2.17 млн. пенсионери. Все пак общият брой на инвалидните пенсии, където освен основната влизат още наследствените и допълнителните, е намалял с малко над 1000 броя до 993 хил., като това става за първи път от пет години насам. Причината е промяната в Кодекса за социалното осигуряване от края на миналата година, с която се забрани отпускането на втора социална пенсия. За шест месеца това е спестило около 5 млн. лв. на бюджета.
Растат обаче пенсионерите, които напускат силовите министерства - МВР и Министерството на отбраната. В края на юни те са 93 653 - с около 100 човека повече спрямо година по-рано. Добрата новина е, че темпът на нарастване при новоотпуснатите пенсии за работещите в специалните ведомства намалява до 897 души през второто тримесечие. За същия период на миналата година те са били 1060.
Като цяло данните на НОИ показват, че в края на юни общият брой на пенсионерите в България намалява. Според статистиката 2 177 216 души са получили 4.1 млрд. лв. през първото шестмесечие на 2015 г. И въпреки спада от около 3000 души за година получените от тях средства са се увеличили с 4%. Това се дължи на увеличението на средния размер на пенсиите.
Инвалидни пенсии
Една от промените в Кодекса за социално осигуряване, приета от парламента в края на миналата година, е отпадането на т.нар. добавка за инвалидност. Тя се изплаща на лицата над 16-годишна възраст с повече от 71% намалена работоспособност. Това реално е втора пенсия за инвалидност в размер на 25% от основната социална пенсия за инвалидност. Промяната започна да действа от 1 януари 2015 г., а хората, представили експертно решение преди този срок, все още я получават. Добавката е в размер на 31 лева за втора група инвалидност и 33 лева за първа група.
За сметка на това пенсиите за инвалидност поради общо заболяване продължават да растат. През второто тримесечие на 2015 г. са отпуснати около 1000 нови пенсии. В крайна сметка разходите за всички видове инвалидни пенсии през първото полугодие се увеличават с 24 млн. лв. спрямо същия период на миналата година и надхвърлят 835 млн. лв. и за цялата минала година държавното обществено осигуряване плати над 1.65 млрд. лв. за инвалидни пенсии.
Освен отпадането на втората социална пенсия засега правителството не успява да намери начин да се справи с огромния брой фиктивни пенсионери. Социалният министър Ивайло Калфин обяви, че заедно с колегите си от финансовото и здравното министерство работят по решението на този проблем. Тази работа върви вече повече от осем месеца, но засега няма конкретни резултати. Решението според представителите на правителството е свързано със създаването на втора социална комисия след ТЕЛК. Тя би трябвало да преценява всеки случай индивидуално и да определя какво би могъл да работи човек дори да има издадени медицинска експертиза и степен на инвалидност.
Силови проблеми
Въпреки че темпът, с който броят на пенсионерите в силовите ведомства намалява, разходите за тях се увеличават по-бързо отпреди. През за второто полугодие изплатените пенсии са достигнали 310 млн. лв., или с около 16 млн. лв. повече от същия период на 2014 г. За сравнение, тогава годишното увеличение е било 13 млн. лв. За цялата минала година пенсионираните служители от МВР и МО са получили общо над 600 млн. лв.
И въпреки растящите разходи решение като че ли още не се търси. Както и при фиктивните инвалидни пенсии справянето с проблемите в силовите ведомства беше оставено за втората вълна на пенсионните промени, които би трябвало да се осъществят до края на тази година.
Държавата се завръща в тютюневия сектор. След като тютюневият сектор бе напълно либерализиран при предишния мандат на ГЕРБ и държавата изцяло се оттегли от този в миналото тежко регулиран пазар, сега управляващите са на път да върнат донякъде регулаторната роля на държавата в сектора. В четвъртък парламентът прие на първо четене поправки в закона за тютюна и тютюневите изделия, внесени от депутатът от РБ и председател на земделската комисия в парламента Румен Христов. Сред тях са предлаганите на няколко пъти вече идеи за регистрация на производителите и търговците на тютюн, както и за отварянето на специални комисии към държавните областни дирекции по земеделие, които да изпълняват функцията на регистратори и арбитражи при окачествяването на продукцията.
Приетите поправки са отстъпление от въведената в предходния кабинет "Борисов" пълна либерализация в сектора и на практика представляват известна намеса в пазарните отношения. Те са само малко "по-меки" спрямо предложените от ДПС още при кабинета "Орешарски" промени в закона, които предвиждаха създаване на държавна структура със силни контролни функции. Тогава времето не стигна проектът на движението да бъде гласуван, но ДПС внесе идентичен проект за нов закон за тютюна и сега. Той бе отхвърлен от депутатите в четвъртък.
Смяна на вносителя
Че промени в закона и затягане на режима в сектора ще има, стана ясно още в края на миналата година, когато от земеделския министър ги анонсира на фона на протести на тютюнопроизводители, които настояваха, че са нечестно третирани от прекупвачи и търговци и искаха държавата "да се погрижи" за тях. Проектът на министерството обаче така и не бе внесен в парламента. Вместо това няколко месеца по-късно депутатът от РБ Румен Христов внесе идентичен проект, съгласуван с министерството.
С него се въвеждат регистри за производителите и за търговците на тютюн. За да бъдат вписани в регистъра (т.е. за да могат да оперират въобще), търговците трябва задължително да имат предварително сключени договори за изкупуване на продукцията. Предвидено бе и търговците да разполагат с "подходящи обекти и съоръжения за съхранение на тютюна".
Допълнителни изисквания има и за самите производители - те са длъжни да използват само сертифицирани семена с доказан произход. Съответно и производството и търговията със семена ще се извършва след разрешение от държавен орган.
Държавни арбитри пък ще отговарят за качеството на тютюна. Те ще бъдат част от създадени комисии по тютюн в областните служби по земеделие, като целта им е да се произнасят при спорове между производители и търговци за качеството на продукцията.
Регламентират се и изисквания за представителност на сдруженията в сектора.
Разликите
На практика разликите между проекта на Христов и отхвърлени проект на ДПС са малко. И в проекта на движението се предвиждат арбитражите, както и регистрите, а също и използването на за сертифицираните семена и изисквания за браншовите организации. Сред по-съществените разлики е, че във варианта на ДСП регистрите са 4 отделни - за изкупвачи, производители, преработватели и търговци на тютюн, а не два. В техния проект се фиксира и на начална и крайна дата на изкупната кампания - от 1 октомври до 1 март, според съответните сортове. Друга разлика е, че предлага да се създадат 28 комисии по тютюна в цялата страна, докато в проекта на Христов такива се предвиждат само в областите, в които се отглежда тютюн. Според ГЕРБ вариантът на ДПС ще натовари бюджета.
Близостта във философията на проектите доведе до политически спорове. ПФ обяви, че няма да подкрепи законопроекта на ДПС, защото в него има лобистки елементи. "Къде точно ги видяхте тези лобистки елементи, промените в закона на Румен Христов дублират на 80% нашия", репликира Ферихан Ахмедова от ДПС. По думите й мнозинството отказва да подкрепи проекта на движението само защото е на ДПС. БСП пък подкрепиха и двата проекта. Министърът на земеделието Десислава Танева призова секторът да стане прозрачен и публичен. По думите й в проекта на ДПС на МЗХ се възлагали повече контролни функции.
В крайна сметка обаче от ДПС не останаха недоволни от развитието, като депутатът от движението Салиха Емин коментира, че одобряват проекта, внесен от Христов.
Фирмите не желаят вече да плащат "политическите разходи" в цената на тока. Бизнесът отново ще протестира срещу новите цени на тока. Протестът ще е на 30 септември в София, ако дотогава КЕВР не промени решението си за поскъпване на електроенергията за фирмите с около 15-20% от началото на август. Това обявиха вчера от национално представените работодателски организации - БСК, АИКБ, БТПП и КРИБ.
Недоволството на бизнеса е заради увеличената с над 100% такса "задължение към обществото", която се плаща от фирмите на свободния пазар. Приходите от нея отиват за покриване на дефицита в НЕК. Според анализ на компанията "Ърнст енд Янг", цитиран от председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, реалният ефект за бизнеса ще бъде потресаващ. Новата цена може да погуби годишна продукция в реалния сектор за над 10 млрд. евро. Тя ще коства отказ от инвестиции за 212 млн. евро на година и ще доведе до загуба на около 107 000 работни места.
Домусчиев цитира и друг аспект от доклада - България е на второ място в ЕС по размер на "политическите разходи в цената на тока", а ситуацията води фирмите към загуби и фалити. Става дума за решения, взимани на политическо ниво, за сключване на определени договори или за преференции за отделни производства. "Това е нашата голяма причина да нямаме доверие на този състав на КЕВР", добави и председателят на търговско-промишлената палата Цветан Симеонов.
Още преди одобряването на новите цени работодатели, мениджъри, синдикати и работници организираха серия от протести - на улицата излязоха хиляди хора, а фирмите спряха работа за час.
Работодателите поставиха 5 искания, с които да се преодолее очертаващата се криза. Първото е цените на тока да се върнат на нивата отпреди 1 август, т.е. да няма увеличение на добавката "задължение към обществото". Нужна е и пътна карта за реформи в енергетиката. "Настояваме за законодателни промени и промяна на последната поправка в Закона за възобновяемите енергийни източници, която разширява отново изкупуването с преференциални цени на енергия. Настояваме за разкриване на информацията за собствениците на ВЕИ-та", каза изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. "Искаме оставката на г-н Иван Иванов, защото непрекъснато говори неистини в публичното пространство. Искаме и независим международен одит в енергетиката", каза Данев.
"Демагогията за това, че у нас в цената на електроенергията досега потребителите са плащали много повече, отколкото индустрията за "задължение към обществото", е една дебела, дърта, циганска лъжа. Казаха, че намаляват от 53 лв. на 38 лв. на мегаватчас таксата за бита, което е намаление с 15 лв., но цената за бита падна с 16 ст. на мегаватчас. 16 стотинки равни ли са на 15 лева?", попита шефът на АИКБ Васил Велев. "Ето защо такъв човек като Иван Иванов не може да бъде председател на комисия. И обобщи ситуацията: "С това решение КЕВР казва на крадците: "Спокойно, продължавайте да крадете, намерили сме кой да плати сметката, а именно българската индустрия".
Фирмите бавят или не плащат 1/3 от фактурите си. Рекордни загуби и липса на средства заради просрочени вземания отчита българският бизнес през тази година. Почти 1/3, или 28% от плащанията на фирмите у нас са отписани или забавени. Това показва анализ на колекторската компания EOS. Българските бизнес клиенти са по-недисциплинирани дори от тези в Гърция и Русия, където има сериозни икономически кризи, обясниха от компанията. В Гърция и Русия неплатените фактури са 26% от всички. Най-дисциплинирани са фирмите в Германия, където се бавят или отписват само 18% от плащанията. Все пак в сравнение с година по-рано у нас има известно подобрение. През 2014 г. проблемните плащания са били 33%.
При повече от половината от фирмите в България основната причина за бавното издължаване е временната липса на средства. На второ място сред пречките компаниите посочват просрочените вземания от собствени клиенти или междуфирмената задлъжнялост, посочи управителят на EOS Райна Миткова-Тодорова. По данни на БСК към 1 януари 2014 г. фирмите са си дължали 171 млрд. лв., или 214% от БВП.
Безработицата и временната липса на парични средства пък са основните причини за неплащане на задължения от страна на гражданите. Тези проблеми стоят пред над 60% от българите, забавили сметки. Спрямо 2014 г. се увеличава процентът на просрочие поради разсеяност - от 12% на 19%, докато наполовина намалява този за умишлено неплащане и измама - от 31% на 15%.
Средният срок на закъснение в плащането за фирмите е 33 дни. Гражданите се бавят с издължаването си към компаниите средно по 22 дни след падежа.
Около 40% от собствениците на фирми у нас признават, че забавените или отписаните плащания им причиняват проблеми с ликвидността. Почти толкова - 38% заявяват, че основният им проблем са пропуснатите печалби. Забавянето на плащания възпрепятства създаването на нови работни места при 1/5 от фирмите.
10-и атентат срещу бизнесмен, жив е. Писмо за помощ до президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов и председателя на парламента Цецка Цачева изпрати семейство от Ботевград, което преживя 10 атентата само за два месеца. То е изпратено 2 дни преди последния взрив от сряда вечерта, когато самоделна бомба избухва в кооперацията, където живеят родителите на местния бизнесмен Васил Василев.
36-годишният мъж е мишената на серията от палежи и взривове, категорични са жителите на Ботевград. Василев е бивш представител на голяма куриерска фирма в града. Оттеглил се е от бизнеса, но атаките срещу имуществото и роднините му продължават.
6-годишният син на Василев попитал преди време: "Утре какво ще гори?"
Равносметката от 18 юни до днес са запалени личен джип и служебни бусове, взривени офис, магазин и жилище, убито куче, заплашително писмо, адресирано до родителите му. Почеркът при всички е един и същ. Семейството му е убедено, че поръчителят и извършителите са местни. Няма заподозрени за 10-те атентата, а семейството очаква поредното нападение.
"Работи се активно по всички версии, които на този етап не можем да коментираме. Все още няма задържан извършител. Продължават съвещанията на прокуратурата със служители на МВР. Проверява се и връзката на тези нападения с палежи и взривове срещу други лица от града", казаха от Софийската окръжна прокуратура, която ръководи разследването.
На 6 септември през нощта взрив за втори път изпочупи двата прозореца на апартамента на Василев в кв. "Васил Левски". От месец никой не живее там. Василев и съпругата му Ренета са избягали от града заедно с децата си - момченце на 6 г. и бебе на 5 месеца. Детското креватче, което е точно до единия прозорец, е пълно със счупени стъкла след поредната бомба.
Два дни преди 10-ия атентат екип на "24 часа" открива съпругата и майката на Васил Василев до жилището, което е взривено 2 пъти за 10 дни. Решили са да бронират апартамента, който е на първия етаж. Работник старателно отстранява отломките от дограмата и кове ламарина, която да ги предпазва. Вътре в апартамента няма дневна светлина.
"От 18 юни сме обект на атентати през 7-8 дни. Сега вземаме мерки срещу следващия. Очакваме отново да ни посегнат. Това е психопатщина, терор. Нямам обяснение. На никого не дължим пари, не сме бандити, нито богаташи, всичките ни доходи са легални. Напускаме града, продаваме всичко, само да престанат.
Ние също имаме право на защита. Не мога да разбера как в община като нашата, която е не повече от 15 хил. души, не могат да разкрият престъпниците повече от 2 месеца", казва Ренета, съпругата на Васил Василев.
Твърди, че мъжът ѝ няма врагове и нищо, от което да се е притеснявал преди началото на атаките. От 2 седмици в Ботевград има нов началник на полицията, след като старият е пенсиониран.
Васил Василев става представител на голяма куриерска фирма в Ботевград преди 15 г. Майка му Валентина разказва, че в началото било трудно. "Ще успея. С труд и постоянство ще разработя офисите", казвал синът ѝ. Валентина Маринова е счетоводител на фирмата му. Категорична е, че не дължи пари на никого. Бизнесът вървял добре, имали над 10 работници и офиси. Плащали си данъците, осигуровките и нямали търкания с конкуренти.
Васил Василев и семейството му живеят и работят спокойно до 18 юни т.г. Дори не предполагат какво ще последва. В полунощ пламва личният автомобил на Васил Василев. Джипът "Нисан" е паркиран до входа на блока в кв. "Васил Левски", където живее със съпругата си и двете деца.
"Колата беше на лизинг. След пожара нищо не става от нея. Продължаваме да плащаме вноските, защото процедурата е тромава. Не сме богати, живеем нормално. Автомобилите ни са на лизинг Плащаме ипотека за жилището, което го взривяваха 2 пъти", казва Ренета Василева.
Три дни след палежа на джипа на Василев следва нов атентат. На 21 срещу 22 юни пламват 3 от автомобилите на куриерската фирма пред офиса. Те са паркирани точно зад общината в Ботевград. В тях има неразтоварени пратки. Охранителните камери пред офиса са записали млад мъж с качулка, който полива колите с течност. Лицето му обаче не се вижда. От районното управление в града започват разследване и разпитват десетки от криминалния контингент. Арестуван за посегателството обаче отново няма.
Отварят втора тъмна стаичка за най-дългото гласуване. Втора тъмна стаичка за гласуване може да има в най-големите секции с до 1000 избиратели в страната. ЦИК е разрешила на общинските избирателни комисии да поставят допълнителни кабинки, за да не се бави вотът и да няма опашки от чакащи да пуснат бюлетина.
Причината е, че на 25 октомври с местните избори ще се проведе и национален референдум за електронното гласуване.
Така на места хората ще трябва да пуснат по 5 бюлетини. С толкова например ще гласуват в селата в трите най-големи града - София, Пловдив и Варна, които са с районно деление. Там избирателите ще пускат бюлетини за кмет на община, за кмет на район, за кмет на кметство, за общински съветници, които се избират с преференции, и за референдума. Жителите на трите града пък ще гласуват с 4 бюлетини.
Заради големия брой бюлетини някои общински комисии се притесняват, че броенето на резултатите може да се забави. "ЦИК ще направи всичко възможно да улесни работата на ОИК. Всички членове на секционните комисии ще преминат през обучения. Поддържаме добра връзка и непрекъснато консултираме ОИК, но вероятно по места ще има проблеми, каза един от говорителите на ЦИК Цветозар Томов.
Бюлетините за местния вот и референдума ще се пускат в отделни урни. За да няма объркване, тази за допитването ще бъде в плик Знаците за гласуване на референдума са същите като тези за местните избори - X или V. В бюлетината за референдума вотът ще се отбелязва в квадратчетата, в които ще са изписани двата възможни отговора на въпроса "Да" и "Не".
За първи път на 25 октомври избирателите ще могат да пренареждат листите за общински съветници, като ползват правото на преференция.
Прагът за пренареждане на листите е различен за всяка община, тъй като е 7% от
общинската избирателна квота (броя гласове, нужни за 1 мандат в общинския съвет). Така пренареждането в по-малките общини ще е по-лесно, тъй като ще са нужни по-малък брой преференции от големите градове.
За първи път машинното гласуване ще е реално, а не експериментално. Такова ще има само в 50 секции в София и ще е само за общински съветници. Около 12 300 секции ще бъдат разкрити в страната. Броят им не е окончателен.
78 партии и 3 коалиции на вота, БКП я отрязаха
ЦИК е отказала регистрацията за местните избори на Българската комунистическа партия, "Християн-социален съюз - ХСС" и Християнреформистката партия. Така регистрирани са 78 партии и 3 коалиции. Броят им може да се промени, тъй като за 13 още тече проверка на подписите от ГРАО. На изборите през 2011 г. са участвали 73 партии и 1 коалиция, съобщи говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.
10 партии са подали документи за участие в кампанията за референдума. 6 вече са регистрирани. От тях "Атака" и Земеделски съюз "Ал. Стамболийски" ще агитират срещу елекетронното гласуване.
Комисията още не е обсъдила предложенията на СДС номерата на партиите в бюлетините да започват от 100, за да се избегне феноменът 15/15, и на АБВ - партиите, регистрирани от ЦИК, да са с един и същи номер във всички населени места.
"Предложението на СДС ще бъде разгледано от ЦИК при обсъждането на техническия вид на бюлетината. Това трябва да стане до 30 дни преди изборите. Идеята на АБВ ще се обсъди с решението за жребия, който ОИК трябва да проведе", обясни говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
До 14 септември партиите, регистрирани в ЦИК, трябва да подадат документи в ОИК. Срокът за регистрация на кандидатските листи е 22 септември. Наименованието или абревиатурата на местна коалиция не може да дублира коалиция, регистрирана в ЦИК.
Основното образование вече до седми клас. Учениците вече ще завършват основно образование след седми клас, а не след осми, както е в момента. Промяната бе одобрена окончателно, след като депутатите приеха на второ четене текстове в закона за предучилищното и училищното образование вчера.
Очаква се поправката да влезе в сила през учебната 2016/2017 година и да важи за първокласниците и петокласниците. Така първите ученици, които ще получат диплома за основно образование след седми клас, са родените през 2005 г. Те трябва да се дипломират през 2019 г.
С приетите текстове гимназиалното образование се разделя на два етапа, като първият е от осми до десети клас включително, а вторият обхваща единадесети и дванадесети клас. По конституция образованието е задължително до 16-годишна възраст (10-и клас), но ако ученикът повтаря няколко години и навърши възрастта, може да не влиза в клас. Дипломата за основно образование сега е важна за тези, които искат да получат шофьорска книжка.
С новата структура на образованието се въвежда и възможността за създаване на обединени училища, в които учениците ще се обучават от първи до десети клас включително. 1325 основни училища трябва да решат дали да отрежат един випуск и съответните преподаватели, или да се напънат и да обучават до 10-и клас. Целта е учениците да останат по родните си места възможно най-дълго.
Подслушват до 1 година за тероризъм и шпионство. Службите да могат да подслушват и проследяват граждани в продължение на 1 година, когато се работи по предотвратяване на престъпления като тероризъм, опит за преврат, шпионаж. Това предвиждат промени в Закона за специалните разузнавателни средства, внесени от депутати от ГЕРБ, РБ, ДПС и АБВ. Първоначално искането може да е за прилагане на СРС за 6 месеца, а при липса на резултат - да се удължи с още толкова, става ясно от проекта.
Сега използването на СРС за предотвратяване на престъпления, свързани с националната сигурност и описани в Глава първа от Наказателния кодекс, беше по общия ред - искането за СРС е за 2 месеца и може да се удължи до 6 месеца. "Новият по-дълъг срок ще важи само при работа по предотвратяване на престъпление. Когато става дума за разследване на вече извършено престъпление - сроковете ще бъдат като при работа по друг вид престъпления", обясни пред "Труд" Димитър Лазаров от ГЕРБ, който е и шеф на ресорната комисия в парламента. Идеята е да се запише и срок, в който данните от тези СРС могат да се пазят - до 15 г.
Депутатите искат да отменят и текст от закона, приет през юли т.г. - заличават задължението на Бюрото за контрол на СРС да уведомява висшестоящи съдилища, ако са открити нарушения на закона от окръжните съдилища, които издават разрешения за подслушване, или от службите, които ги прилагат. В проекта няма записан никакъв мотив за поправката. Според запознати искането дошло от съдийската гилдия, защото данните за нарушения и без това стигали до Висшия съдебен съвет, правосъдния министър и прокуратурата.
Разделят гимназията на две. Основното образование ще се завършва след седми клас, а гимназията ще бъде разделена на две части. Това гласуваха вчера депутатите, които разглеждаха на второ четене законопроекта за предучилищно и училищно образование. Първият гимназиален етап ще се завършва след 10 клас. Тогава обаче тийнейджърите няма да получават диплома за средно, а само удостоверение за завършен 10-и клас. Вторият етап ще се завършва след 12-и клас, когато вече ще се получава и тапията.
С промените на структурата на средното образование се въвежда вариантът да има т. нар. обединени училища, които могат да обучават до десети клас. В последните две години от гимназията - 11-и и 12-и, учениците ще могат да се профилират и да се подготвят за университет.
Приетите текстове срещнаха съпротивата на депутатите от БСП. Според депутата Валери Жаблянов завършването на основно след седми клас ще доведе до отлив от учители в сегашните основни училища. Освен това така децата в малките населени райони ще прекарват по-малко време в родните си места - седем, вместо осем години. Шефката на образователната парламентарна комисия Милена Дамянова го контрира с аргумента, че с въвеждането на обединените училища идеята е именно в по-малките селища децата да бъдат задържани в класните стаи, без да им се налага да пътуват до друг град.
Новата структура на средното образование беше предложена още по времето, когато министър на образованието беше Даниел Вълчев, при управлението на Тройната коалиция. Приемът от пети клас в математическите и природоматематическите гимназии се запазва, гласуваха още депутатите вчера. Тази възможност обаче няма да имат езиковите гимназии, както беше обсъждано между първо и второ четене на закона.
Народните представители гласуваха и автономията на училищата. Тя включва правото на директорите на школата сами да определят профилите и професиите както и самостоятелно да избират и съставят свои учебни планове, да разпределят учебната програма в зависимост от потребностите на учениците. Така те ще имат възможността да определят учебните предмети и да разработват учебни програми. Това решиха депутатите при второто четене на закона за предучилищното и училищно образование.
"Неуместно е автономията от висшето да се вкара и в средното образование. Да не забъркваме тази каша", коментира депутатът от БСП Валери Жаблянов. Той поиска автономия да се замени със "самоуправление". Предложението му обаче беше отхвърлено. Депутатите ще продължат да гласуват текстовете от законопроекта и през следващите парламентарни заседания.
„Булгаргаз" иска синьото гориво да поевтинее с 14,26%. Цената на природния газ през последното тримесечие от годината да поевтинее с 14,26 на сто до 415.20 лева на 1000 куб. метра. Това поиска вчера „Булгаргаз" от Комисията за енергийно и водно регулиране. Окончателното предложение на компанията предвижда свиване на цената с 69.09 лева на 1000 куб. м в сравнение с прилаганата през третото тримесечие цена, става ясно от съобщението на газовата компания, публикувано вчера на сайта й.
Намалението е продиктувано от понижението на цената на петрола и през текущото тримесечие, коментира по-рано в четвъртък изпълнителният директор на "Булгаргаз" Петър Иванов пред националното радио. „От преди месец, когато подадохме нашата първоначална прогноза, досега също се наблюдава такова поевтиняване на петрола на международните пазари. Този тренд предполага от началото на 2016 г. да позволи поне
цената да не се повишава, което би означавало, че е много вероятно да има пак леко понижение", обясни Иванов.
След като се запознае с мотивите, работна група на КЕВР ще изработи своето становище по искането на газовата компания, а в края на месеца регулаторът ще определи окончателната цена. Първоначалните изчисления на „Булгаргаз", публикувани публично преди месец, сочеха, че суровината трябва да поевтинее с 13,6% до малко над 418 лева за 1000 куб. метра.
„От гледна точка на това, че ще има за пореден път намаляване на цената на природния газ, би следвало съвсем релевантно да има и някоя корекция в цената на електроенергията, която НЕК би купувала от топлофикационните дружества т.е. индиректно с намалението на цената на природния газ се помага на НЕК", каза още шефът на газовата компания. Според него през зимата не се очакват проблеми с доставките на синьо гориво. До средата на октомври "Булгаргаз" ще нагнети в газохранилището в Чирен планираните предварително близо 300 милиона куб. метра, стана ясно още от думите на Иванов.
През тази година има ръст на потреблението на природния газ, става ясно от разчетите на "Булгаргаз". В същото време към края на миналия месец задълженията на топлофикационните дружества намаляват. Топлофикация - София е сред големите длъжници с 96 млн. лв. неплатени задължения. Въпреки това се очаква се и парното да поевтинее от октомври средно с 5 на сто заради по-ниската цена на синьото гориво.
70 лв. повече за учителите. 70 лв. повече ще вземат учителите от октомври. С толкова средно ще скочат заплатите им. За целта в бюджета са заделени 20 млн. лв., обяви образователният министър проф. Тодор Танев. Увеличението ще е между 8,2 и 9,2%. Така младите преподаватели вече ще се разписват срещу 600, вместо срещу 530 лева. В момента учителите вземат средно между 750-800 лв.
Ръстът на заплатите ще се запази и догодина и ще бъде фиксиран в Бюджет 2016, обеща проф. Танев. "Увеличение ще има, макар да не е това, което всички бихме искали. Това е дългосрочна политика на МОН. Днес (вчера - б.а.) написах писмо до премиера Бойко Борисов, финансовия министър Владислав Горанов и до синдикатите, в което изрично благодарих, че решително подкрепиха покачването на заплатите да стане още от тази година", посочи проф. Танев.
Той определи като слухове твърденията, че на учителите ще бъдат отпуснат бонус за Деня на будителите - 1 ноември. "Не става думи за еднократни помощи - т.нар. бонуси. Никога не съм казвал нещо подобно", увери просветният министър.
В момента се правят разчети за определяне на точния размер на повишението на заплатите. Част от средствата ще бъдат осигурени от вътрешни резерви на МОН. Още около 20 млн. лв. например ще дойдат от т.нар. "мъртви души" в класните стаи. "Това са ученици, които не присъстват в училище и за които ние напразно плащаме", уточни Танев. Ефектът от мярката обаче ще бъде усетен през следващата учебна година.
190 млн. лева не стигат за заплати. 190 млн. лв. няма да стигнат за заплати до края на годината в девет министерства и няколко бюджетни организации, ако те спешно не предприемат мерки за свиване на разходите си по това перо. В резултат много чиновници може да останат без заплати през декември. Това става ясно от писмен отговор на министъра на финансите Владислав Горанов на въпрос на депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров за това изпълнява ли се заложеното в бюджета за 2015 г. намаляване на разходите за персонал с 10%.
Предприетите мерки от някои ведомства не са достатъчни и в никакъв случай не гарантират ограничаването на разходите за персонал до утвърдения им със закона за бюджета годишен размер, се посочва в отговора на министър Горанов. Най-сериозен е проблемът в МВР, Министерството на отбраната (МО) и Министерството на правосъдието (МП) където отчитат значително превишение на разходите за заплати спрямо месечно им разпределение. Предвидените разходи за персонал в МВР за 2015 г. са 948,1 млн. лв., а само до края на юли са похарчени 597,5 млн. лв. (63% от плана). Освен това се дължат обезщетения на служители на МВР в размер на 18,2 млн. лв. Ако месечните разходи за персонал останат същите, то за годината се очертава недостиг в размер на 80 млн. лв. Ако се добавят и дължимите обезщетения се очертава общ недостиг на разходите за персонал в МВР от 120 млн. лв. На практика това означава, че МВР няма да разполага с пълния размер на разходите за заплати на служителите си за месец декември, както и ще отчете много начислени, но неизплатени обезщетения, се посочва в отговора на министър Горанов.
В МО до юли са похарчени 440,6 млн. лв. за персонал, или 62,8% от годишния план (700,9 млн. лв.). Очаква се недостигът на парите за заплати в МО за годината да е 48 млн. лв.
В МП от предвидените за годината 112,8 млн. лв. за персонала, до юли са похарчени 72,9 млн. лв. или 64,6%. Ако МП продължи да изплаща възнагражденията със същия темп, към края на годината ще има недостиг от 12,2 млн. лв.
В Министерството на външните работи (МВнР) има 76 щатни бройки повече отколкото през юли миналата година. Очаква се недостиг на парите за персонал с 0,5 млн. лв., което най-вероятно ще утежни бюджета за 2016 г. и ще доведе до неизплащане на начислени възнаграждения за месец декември 2015 г., предупреждава министър Горанов.
Ако в Министерството на туризма (МТ) и Министерството на енергетиката (МЕ) не се предприемат мерки за спиране на назначенията и намаляване или преустановяване изплащането на допълнителни възнаграждения, има рискове да не стигнат предвидените в бюджетите им разходи за персонал, т.е. да останат неразплатени заплати в края на годината. Очертаващият се недостиг е 0,6 млн. лв. за МЕ и 0,2 млн. лв. за МТ.
Подобно е и положението в министерствата на земеделието, на здравеопазването и на културата, където недостигът за годината ще бъде съответно от 4 млн., 2 млн. и 1 млн. лв.
Недостиг на парите за заплати се очертава и в Национална служба за охрана (НСО) - 1 млн. лв., и Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО) - 0,5 млн. лв. В Българската телеграфна агенция (БТА) и БНТ също не са направили необходимото за свиване на разходите за персонал с 10%.
В отговора си министър Горанов посочва, че на заседанието на Министерски съвет на 2 септември отново е обърнал внимание на колегите си министри спешно да предприемат действия в оставащите четири месеца за разработване на мерки, които реално да доведат до спазване на утвърдените разходи за заплати.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |