15 години SOFIX: Спомен за доброто борсово време. Съвременната фондова борса в България води началото си от 1997 г., когато получава лиценз от Държавната комисия по ценните книжа и фондовите борси (сега КФН). За всички, които се интересуват от пазарите или поне малко са чували за тях - българското олицетворение е SOFIX - най-стария и известен индекс, който днес навършва 15 години. За този период индикаторът, а и борсата преминаха през редица възходи и падения - инвестиционният бум, започнал през 2004-2005 г., доведе на борсата много нови компании и инвеститори, както и хора, които просто видяха шанс за бърза печалба. Сривът от 2008-2009 г. (86% от върха до дъното) обаче даде началото на години на спадове и в момента SOFIX е на нивата си отпреди 12 години, но доста над началната си стойност. Ниските обороти, символичната ликвидност, твърде големите пазарни спредове и липсата на достатъчно качествени компании са само част от причините. Не може да се подмине и влиянието на недостатъчно конкурентната икономика, политическата несигурност и противоречивите законови и регулаторни промени, които имат отношение към капиталовия пазар. В SOFIX попадат най-ликвидните компании на борсата, като в момента те са 15. Дружествата трябва да имат капитализация от поне 50 млн. лв. и не по-малко от 500 акционери. По повод 15-годишния юбилей "Капитал Daily" показва най-важните събития за индекса и БФБ - София.
Гено Тонев, портфолио мениджър в УД "Юг маркет фонд мениджмънт":
Оценката за представянето на SOFIX в този период няма как да не се положителна, при положение че индексът е с няколкостотин процента над стойността, при която стартира. Естествено през тези години имаше възходи и спадове, както при всяко друго нещо. Имаше един доста силен период докъм 2007 г., но впоследствие стана жертва на кризата. Българската борса обаче точно хващаше пулса на икономиката през тези години, въпреки че 15 компании едва ли могат да бъдат представителна извадка. Сред най-важните събития за този период бяха първите промени в нормативната уредба, малко след като на власт дойде първото правителство на НДСВ (2001 - 2005 г., бел. авт.). Дадоха се много по-големи права на малките акционери, което се оказа много сериозен стимул за пазарните участници през следващите години. Тогава от див борсов капитализъм преминахме към нормални практики.
Още едно потвърждение на максимата, че няма силен капиталов пазар без силна икономика и обратното, е представянето на България и Румъния в последните години. Има съществена разлика между двете страни в икономическата политика в последните 7-8 години. Българската държава стана доста рестриктивна от началото на кризата и на практика игнорира фондовия пазар. Няма как да буташ икономиката си напред, без да си развил стабилен капиталов пазар. Стабилната борса предоставя редица плюсове и не може просто да се каже, че сме малки и това не ни трябва.
Петко Вълков, изпълнителен директор на "Конкорд асет мениджмънт":
В началото SOFIX дълго време се търгуваше под стойността от 100 пункта, тъй като интересът към подобен вид търговия беше почти нулев. Със стабилизирането на българската икономика обаче нещата се промениха. Спомням си, че сред първите ключови събития беше промяната на Закона за публичното предлагане на ценни книжа през 2003 г., която даде по-големи права на миноритарните акционери. Година по-късно SOFIX за пръв път в историята си удари 500 пункта - нещо, което изглеждаше немислимо 4 години по-рано. Несъмнено важен момент беше и приватизацията на БТК през 2005 г., която оказа голямо положително влияние върху целия капиталов пазар. Най-силната година обаче беше 2007, през която България влезе в ЕС и имаше намаление на данъците. Това съвпадна и с бума на капиталовите пазари по света. Тогава приключи и периодът на подем на българската борса, която в онзи момент беше най-добре представящата се в региона. В годините след кризата ситуацията е коренно противоположна. В периодите и на икономически, и на политически сътресения SOFIX се представя по-зле от индексите в региона. Това се дължи най-вече на влошения бизнес климат.
През тези 15 години някои неща можеше да се случат и по друг начин. Можеше да бъдат насочени повече усилия към приватизация на самия борсов оператор и към повече приватизационни сделки от страна на държавата. Това е нещо, което по една или друга причина не успяхме да направим, а румънците направиха. Вероятно има вина и в самите български емитенти, които можеше да предприемат повече действия по отношение на повишаване на тяхната пазарна капитализация. В цял свят в последните години имаше бум на обратни изкупувания, докато у нас това реално не се случи.
Благовест Крачев, брокер ценни книжа в ИП "Карол":
Като изключим онлайн достъпа до пазара, който стана възможен след 2003 г., не виждам кой знае какво развитие на българската борса. Доказателство за това е оценката на пазарните участници. Търговията в момента не е много по-различна от това, което беше преди 12 години. Не говорим за статистическите данни, а за реалната търговия. Ако оттук нататък има някакво развитие на борсата, очаквам да дойде по-скоро по линия на инвестиционните посредници, които се развиха през годините. Това може да се промени, ако евентуално има нов собственик на борсата, който да я направи по-атрактивна с нови инструменти за търговия и добри практики от по-развитите страни.
През годините имаше голям интерес към българската борса от чуждестранни инвеститори. Пикът беше в годините, когато страната се насочваше към влизане в Европейския съюз. За съжаление от 2009 г. насам нещата се промениха коренно. В настоящия момент можем да кажем дори, че този интерес клони към нула. Един от негативните фактори е блокирането на приватизацията. Основният проблем обаче остава липсата на достатъчна степен на прозрачност от страна на компаниите. Едва 7 компании на БФБ публикуват отчети на английски език. Данните са на български език и са трудно достъпни. Трудно можем да привличаме чуждестранни инвеститори, без да им даваме информация. Друг проблем е, че индивидуалните инвеститори в България разполагат с малки възможности. Няма и изгледи това нещо да се промени.
"Струма" до Благоевград е почти готова, но поскъпна пак. Отсечката на "Струма" между Дупница и Благоевград ще бъде завършена в края на октомври. Но както всички други последни магистрални проекти, ще е по-скъпа от очакваното и от договореното със строителите. Последното вдигане на стойността е с 1 млн. лв. И е по вече класическата форсмажорна схема - влага. Тези допълнителни пари се плащат от българските и европейските данъкоплатци и за "Тракия", "Марица" и "Струма" вече доближават 90 млн. лв. И тъй като дъждове в България винаги ще има, това означава, че цената на всяка следваща отсечка може да се вдига - в последния момент и без много състезание, защото поръчките се възлагат директно.
Отсечката дотук
Сегашното поскъпване на "Струма" е за близо 1 млн. лв. без ДДС и е заради свлечен насип на 322 километър. Преди два месеца цената на отсечката се увеличи с други 2.55 млн. лв., обяснени с укрепване на активирани свлачища на км 325. Това става ясно от регистъра на обществените поръчки. Допълнителните дейности са възложени без търг на изпълнителите на отсечката Дупница - Благоевград.
Трийсет и седем километровият участък се изгражда от "ГБС - инфраструктурно строителство" и "Пътстрой 92" (част от групата на "Геотехмин"). Обединението беше с водещ партньор италианската Impresa, но тя е обявена в несъстоятелност и строителните дейности се изпълняват изключително от българските компании. Цената на отсечката е 289.9 млн. лв. Тя трябваше да бъде открита за движение през март, но археологически разкопки и консервация отложиха завършването й. Строителите са се ангажирали пред пътната агенция да открият участъка до края на този месец, а в момента се планира церемонията по рязането на лентата.
Конкретното свлачище
Обилните дъждове в края на 2014 г. и началото на 2015 г. са затруднили и забавили изграждането на обекта, става ясно от поредното обявление за възлагане на невключени в проекта дейности. Те са за укрепване на виадукт на км 322, който е поддал заради свлечен насип. Силно овлажнените глинести почви в основата на насипа са се свлекли, повличайки моста, по който минава магистралата. Той ще се укрепи с нови колони, сондажни пилоти, надпилотна плоча и др. Покана за изпълнение е изпратена до двете фирми в обединението - ГБС и "Пътстрой 92". Договор ще бъде сключен с една от тях - в зависимост в чий участък се намира срутеният насип. Най-вероятно това ще е "Пътстрой 92", защото тя работи на посочения километър. Обявлението за поръчката е от 8 октомври.
Строителите още през юли са уведомили пътната агенция за възникнало непредвидено събитие - наводняване на почвите и свличане на насипа. В договора има клауза, че тези непредвидени строителни дейности са за сметка на пътната агенция. Иначе обектът има гаранция 10 години, но тя влиза в сила след предаване на обекта и въвеждане в експлоатация.
Над 21 хиляди нелегално влезли чужденци са заловени за 9 месеца. 21 743 чужденци, влезли незаконно в страната, са били заловени от МВР от началото на годината. Това сочат данните на полицията за периода 1 януари - 1 октомври, предоставени на "Сега". Над 7 хил. са хванати чак във вътрешността на страната, което означава, че са минали безпрепятствено през браздата. Въпреки че има 30-километрова ограда по границата, по-голямата част от арестуваните са задържани на зелена граница - 5348 души. МВР брои за нарушители и 2513 души, които са се явили на граничните пунктове, очевидно с идеята да искат статут на бежанци.
Въпреки очевидните пробойни в охраната вътрешното министерство твърди, че те не се дължат на технически проблеми. Само за денонощие миналата седмица влязоха над 150 души, вчера други 23 бяха спипани близо до Капитан Андреево. Това обаче едва ли е окончателната информация, тъй като граничната полиция съобщава за заловените със закъснение.
От министерството продължават да твърдят, че няма проблем в охраната на границата, особено след инцидента в петък, когато рикоширал куршум, изстрелян от граничния полицай Вълкан Хамбарлиев, уби афганистанец под мост край бургаското село Дюлево. Тогава стана ясно, че при Бургас при гонка на три автомобила с нелегални имигранти един от тях е изпуснат и е избягал, а шофьор на едната от заловените коли също се е измъкнал. Тези хора още не са заловени.
Сирийците продължават да преобладават сред чужденците, нелегално са влезли у нас - 53.5%. Веднага след тях се нареждат иракчаните - 23.1%, и афганистанците - 18.4%. Именно от афганистанци се състоеше групата от 54 души, която бе засечена край Дюлево. Все още остава загадка как те се добраха дотам и за какъв "пробив в интегрираната система на МВР", съобщен от главния секретар на МВР, става дума.
Твърде вероятно е интегрираната система за охрана на границата да не е работила в нощта на инцидента, като самото МВР може да е изключило части от нея на 15 октомври вечерта, съобщиха източници на "Сега". През последните години интегрираната система трупа ежедневно задължения към доставчика EVN и общата сума е достигнала близо 1 млн. лв. EVN обаче декларира, че въпреки задълженията не е спирала тока на границата. Полицейски източници обаче твърдят, че е имало случаи на изключване на системата по границата.
Евентуална липса на електричество в системата би обяснила неефективността й, защото на практика огромна част от мигрантите в България са засечени случайно, далеч от зелената граница. За случая в Средец обаче главният секретар на МВР Георги Костов твърди, че камерите са засекли хора, но по-малко на брой, затова бил изпратен патрул от само трима души. Според МВР теренът, през който са влезли чужденците, бил силно пресечен и камерите не уловили цялата група. Депутатът от БСП Атанас Мерджанов обаче заяви още в петък, че устройствата не са работели, защото министерството не си е платило сметките за ток. Досега от МВР не са опровергали твърденията му официално, но неофициално нарекоха версията "пълни глупости".
Падащите лихви пренасочват влоговете към фондове и имоти. Все по-ниските лихви по депозитите започнаха осезаемо да раздвижват спестяванията на българите. Увеличават се инвестициите във взаимни фондове, в доброволно пенсионно осигуряване, в застраховки "Живот", показват данни на УниКредит Булбанк. Все повече българи се обръщат към алтернативните спестовни методи, макар че те засега са малък процент в сравнение със стандартните влогове, коментира Цветанка Минчева от банката.
Част от българите предпочитат да вложат парите си в имот. Според кредитния консултант Тихомир Тошев от началото на годината има засилено търсене на апартаменти от купувачи, които искат да ги отдават под наем. Такива сделки носят около 6% годишна доходност. Тошев прогнозира, че ниските лихви ще насърчат предприемаческия дух на българите и през следващите години все повече депозитите ще напуснат банките, за да послужат за стартиране на собствен бизнес. По думите му вече има растящ интерес към покупка на малки квартални магазини за плодове и зеленчуци или за бързооборотни стоки, ателиета за различни видове услуги. Субсидиите за земеделско производство също стимулират предприемаческия дух и инвестициите. Хората със спестявания биха могли да играят и на борсата.
Взаимните фондове по цял свят са основната алтернатива на депозитите и интересът на българина към тях предпазливо започва да се увеличава, смята Тошев. В потвърждение от Уникредит отчитат двоен ръст на клиентите, търсещи продукти на взаимни фондове. Очакванията са през 2016 г. тази тенденция да се засили.
Почти 3/4 от хората, инвестирали във взаимни фондове, са над 45-годишна възраст. В същото време все повече млади хора заделят суми за старини в частни пенсионни фондове - 72% от клиентите са на възраст до 45 години. По-голямата част от тях са семейни с ипотечен кредит. Средната месечна вноска, която хората правят по партидите си в допълнителен пенсионен фонд, е 78 лв. Спестовните застраховки "Живот" са предпочитани и от млади, и от по-възрастни.
Около 100 000 от клиентите на УниКредит са инвестирали в алтернативни спестовни методи, като сумата е около 250 млн. лв. Това е около 4% от депозитната база на банката - 6 млрд. лв.
Двама каналджии избягали при стрелбата край Средец. 54-мата афганистанци, които се натъкнали на граничен патрул край Средец на 15 октомври, са имали поне двама водачи, научи "24 часа". След стрелбата обаче те са избягали и за тях в момента разследването няма информация.
Инцидентът стана около 22 ч в района на малко мостче на около километър от Средец по посока към Бургас. В него загина един от бежанците.
При разпитите, които започнаха в петък и продължиха през целия ден в неделя, част от бежанците са разкрили, че маршрутът е определян от други мъже - двама или трима, които според тях не били нито техни сънародници, нито българи.
Засечката с граничния патрул е станала, докато групата е вървяла в колона и първата част от нея е преминавала под мостчето в местността Рибарска среща. Заради тъмнината много малко на практика са преките очевидци на прострелването.
След произведения изстрел бежанците легнали на земята. Вероятно моментът на паниката е използван от водачите, които явно познавали района, и те бързо се отдалечили. Засега няма данни групата да е била по-голяма и да се е пръснала след инцидента.
Заловените бежанци са от различни места на Афганистан, някои от тях твърдели, че не се познават помежду си. Самоличността на убития е разкрита с помощта на друг от групата, който се представил за негов братовчед.
Вече е изяснено, че задържаните бежанци по различен начин са пристигнали в Турция. Някои са имали междинна спирка в източния град Ван, други са се присъединили към групата направо в Истанбул. Там прекарали различен период от време, някои дори два месеца, докато се подготвя прехвърлянето им в България. Именно в Турция се снабдили с подходящо облекло - якета и туристически обувки.
Според запознати бежанците са и на различно интелектуално ниво - сред тях имало и напълно неграмотни, но и хора с по-добра подготовка и информираност.
Междувременно от прокуратурата съобщиха официално, че "липсват данни и доказателства за наличие на снимки и видеозаписи на сцени на насилие в телефони, държани от незаконните мигранти", каквато неофициална информация се появи в събота в някои медии.
Всеки от задържаните дава показания пред следовател в присъствие на съдия от Бургаския окръжен съд. Така разпитите им ще могат да бъдат прочетени в съда при евентуално дело, без да се налага чужденците да се явяват на него, обясниха юристи.
Както "24 часа" първи съобщи, до момента са извършени три огледа на местопроизшествието. Установено е с точност мястото, в което е рикоширал куршумът, изстрелян от граничния полицай Вълкан Хамбарлиев. Той е разпитан единствено като свидетел. Все още разследването за убийство при превишаване пределите на неизбежната самоотбрана се води срещу виновно лице.
Като свидетели са разпитани и другите двама полицейски служители, присъствали на инцидента, уточняват от прокуратурта.
Общо 6 експертизи са назначени досега - съдебномедицинска експертиза за установяване на причините за смъртта на бежанеца, балистична експертиза, дактилоскопична експертиза, техническа експертиза и две физикохимически. Една от техническите експертизи е за иззетите два телефона, за които се смята, че са използвани от убития.
Според официалното съобщение на прокуратурата външният оглед на телефоните показал, че единият от тях няма камера. Предстои да се уточнят наличните в телефоните контакти, съобщения и клипове.
Извършени са отделни действия и изследвания по останалите експертизи, като например следствен експеримент с лазер за установяване траекторията на изстреляния куршум. По нито една от тях обаче няма готово заключение.
Според хора от Средец Вълкан Хамбарлиев и семейството му не са в града. Жената на 42-годишния граничен полицай е счетоводителка. Двамата имат син студент и дъщеря десетокласничка.
Тялото на убития афганистанец все още е в Съдебна медицина - Бургас. Загиналият бил на видима възраст 20-25 г. Все още не е ясно дали ще има процедура по транспортиране на останките в родината на загиналия, или ще бъде извършено служебно погребение.
Писмо в шише стига от Лозенец до Англия. Писмо в бутилка, написано от 3 деца и изпратено от българския курорт Лозенец, бе открито от британски фотограф и кучето му на плажа в английския град Уеймут, съобщи в. "Дорсет Еко".
Писмото е плавало близо 14 месеца от черноморския курорт, за да стигне до югозападния бряг на Англия в графство Дорсет. На находката се натъкнал Идрис Мартин, който преди 2 седмици разхождал лабрадора си Шеба по плажа. Любимата игра на кучето била да му хвърлят пластмасови бутилки, които да връща на стопаните си. Този път обаче лабрадорът донесъл бутилка, изпратена през юли 2014 г. от България.
Идрис Мартин открил в стъкленото шише рисунки и писмо, написано от три деца. В него пишело: "Здравейте. Ние сме Максим, Софи и Полина. Слагаме тези рисунки в бутилката през юли 2014 г. Изпращаме това писмо от Лозенец (България). Мир, любов, щастие на всички! Пишете ни обратно: ccbo@mail.ru."
Даденият за връзка имейл е руски и най-вероятно децата, пуснали бутилката в морето, са от Русия. Въпреки това британският вестник твърди, че писмото е написано на английски и на български.
Рисунките също били надписани. На първата Максим пише, че е нарисувал "кола от бъдещето", рисунката на Софи е с надпис, че това са "небето, слънцето, тревата и поздрави от нея", а Полина обяснява, че е нарисувала "небе, трева и забавен човек".
Хляб, мляко и месо без данък „вредни храни". Няма да има данък „вредни храни" върху основни за българина продукти като хляба и хлебните изделия, млечните (сирене, кашкавал) и месото. Същото важи и за положително въздействащите върху здравето сокове и нектари от плодове, за продукти с високо съдържание на плодове и какао, за чая, конфитюра и пчелния мед.
Това става ясно от Концепцията на данъка за обществено здраве, която ще представят днес спортният министър Красен Кралев и здравният му колега д-р Петър Москов.
Предвижда се данък върху четири основни групи храни. В първата са тези със съдържание на частично хидрогенирано растително масло, във втората - продукти с високо съдържание на сол, като снаксове и чипс, в третата са храни и напитки, съдържащи кофеин или таурин, и накрая - продукти с високо съдържание на захар и подсладители.
Данъкът ще е по подобие на акцизите. Разчетите показват, че точно по този финансов път българите ще започнат да консумират по-малко нездравословна храна, което ще подобри здравния им статус и ще се намалят разходите за здравеопазване.
Финансовата тежест на данъка ще се поеме от потребителя (т.е. той е косвен данък), който съвсем умишлено посяга към вредните храни и така съзнателно негативно въздейства на здравето си. А мярката „не е под формата на ДДС, защото той се прилага при всяка сделка по веригата производител - потребител и това води до по-голям брой задължени лица", пише още в концепцията.
Приходите ще се събират от НАП в отделна сметка и директно ще отиват в бюджета за здравеопазване. Очаква се те да са между 138 млн. лв. и 400 млн. лв. годишно. А за да не търпят загуби или риск от освобождаване на свои служители, работодателите просто могат да започнат да предлагат продукти, чиито вредни съставки са в допустимите норми, а не над тях, както е в момента.
С данъка се очаква да се обърне и тревожната тенденция, че всеки пети ученик между 6 и 19 г., а при първолаците - всеки трети, са със свръхтегло, както съобщи в първия учебен ден спортният министър Красен Кралев. Затова се въвежда и трети час по физическо.
Кметът на Белград купил 24 апартамента в България. Синиша Мали - кмет на Белград и близък на премиера Александър Вучич, е купил като шеф на две офшорни фирми 23 апартамента в българския курорт "Св. Никола", както и един на свое име, твърди разследване на Мрежата за проучване на престъпността и корупцията. То ги оценява (общата им площ е 3100 кв. м) на €5 млн.
Мали, който е кмет от 2014 г., ги придобил в периода 2012-2013 г. Част от тях купил от фирмата "Аклади", зад която стоял ексшефът на "ЛУКойл" в Сърбия Сърджан Дабич, на когото през 2003 г. помогнал за приватизацията на бензиностанциите на "Беопетрол".
Партньор на Дабич в "Аклади" бил Владимир Иванов - ексшеф на софийския клуб "ЛУКойл Академик". А съпругата на българина - бившата зам.-министърка Едит Гетова, имала участие в "Ерма 11", която Мали купил през 2012-а със 7-те й апартамента в курорта. Кметът не показва доходи, позволяващи такива покупки, твърди разследването.
Сменяме банката с пенсионен фонд. Все по-ниските лихви по банковите депозити карат хората да се оглеждат за друг начин да печелят от парите си. Затова постъпленията от осигурителни вноски в допълнителните пенсионни фондове (ДПФ) растат със 77% на годишна база за първото полугодие на 2015 г., а към края на юни средната годишна доходност от инвестициите в тях е 6,02%. Това обясни Цветанка Минчева, директор "Банкиране на дребно" в Уникредит Булбанк въз основа на анализ на банката. Все повече млади хора заделят малки суми в доброволните пенсионни фондове - 72% от клиентите им са под 45 години, повечето са семейни и с ипотечен кредит. Средната месечна вноска, която клиентите правят в ДПФ, е 78 лв. Друг алтернативен начин за спестяване - застраховките "Живот", се радват на интереса на клиенти от 31 до 60 г. възраст.
Пазарът им е нараснал с 24% за година, а набраният приход е 52,6 млн. лв., сочи проучването. УниКредит Булбанк предлага програмата "Спестявай умно", която дава възможност на клиентите с дългосрочна визия за своите спестявания да разпределят парите си във взаимни фондове, застраховка "Живот", ДПФ и депозити. Чрез спестовните планове Pioneer пък чрез заделяне на малки суми всеки месец клиентите могат да участват на капиталовите пазари. С регулярни вноски се закупуват по-голям брой дялове на усреднена цена, което минимилизира риска и осигурява добра доходност, каза Крум Алексиев, директор "Маркетинг и клиентски сегменти".
Стрес тестовете ще забавят кредитирането
Проверката на качеството на активите на българските банки е нещо, от което не можем да избягаме и трябваше да се случи. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов. По думите му в дългосрочен план това ще е гаранция за стабилност, но в краткосрочен може да има негативни последствия, свързани с кредитната активност. Причината е, че банките ще трябва да отделят сериозен ресурс за осъществяването на логистиката около прегледа на активите и стрес тестовете. Според Андронов политиката на ултра ниски лихви, която следва Европейската централна банка, вече дава резултати, макар и не толкова бързи, колкото може би са искали президентът на ЕЦБ Марио Драги и неговите колеги. Но в Европа започва да се забелязва раздвижване на кредитния пазар.
Относно ситуацията в Гърция Андронов коментира, че тя е показала, че европейската финансова система като цяло работи добре и негативните ефекти не са се разпространили в други страни, в това число и у нас.
Винарите без европари за инвестиции. Винопроизводители скочиха срещу предложения механизъм за класиране на проекти по подмярка 4.2 "Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти" на ПРСР. "Ако не бъде променен механизмът за класиране на проектите, няма да има финансиране за нито един проект в сектор вино за този програмен период", заяви пред "Стандарт" Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК). Предвижда се приоритет да имат проектите, насочени към т.нар. "чувствителни сектори" на земеделието.
От МЗХ са определили за такива секторите плодове и зеленчуци, месо, мляко, етерично-маслени култури. Сектор вино е оставен извън този списък. "Формално имаме право да участваме по тази подмярка, но реално точките, които се дават за проект в чувствителните сектори ще предопределят крайния резултат и няма да има финансиране за нито един наш проект за този програмен период", заяви Радев. Винопроизводителите са решили да дадат публичност на проблема, тъй като диалогът им с МЗХ е нарушен и досега не са получили никакъв отговор на поставените въпроси.
"Искаме земеделските сектори да бъдат третирани равноправно и проектите да бъдат класирани при конкурентна процедура", заяви Радев. Той посочи, че винопроизводителите очакват да бъде променен механизмът за класиране на проекти и правителството да преосмисли това свое действие, с което е зачеркнат сектор вино. "Ако това не се случи, ще мислим за други действия. Подготвяме писмо до ЕК, в което ще оспорим начина, по който България е формулирала приоритетите за ПРСР", заяви Радев.
Пешеходци и колоездачи със собствен тунел към „Люлин". Велосипедистите и пешеходците ще имат собствен тунел в столичния квартал „Люлин" до края на следващата година. Той ще бъде построен над автомобилния и ще минава под жп линията, която пресича района. Освен това из целия квартал ще плъзнат велоалеи, като идеята е те да свързват Околовръстното с бул. „Тодор Александров" и да стигат до центъра на града. Изготвяме проект, за отделен тунел за пешеходци и велосипедисти, защото движението им в този е опасно, обясни зам.-кметът по транспорт Любомир Христов. За да се ограничат катастрофите общината изгради и бетонни блокчета, които да пречат на автомобилите да се движат по трамвайните релси. В момента в най-големия квартал в столицата - „Люлин" липсва специализирана инфраструктура за придвижване на велосипедистите до центъра на града. Колоездачите са принудени да пресичат кръстовища, бутайки колелетата си, защото няма отредени специални места за тях. Така столичани, които са избрали да се движат с колело са принудени да карат по улиците заедно с автомобили и рейсове, рискувайки да бъдат пометени от невнимателни шофьори.
Общината започна днес и изпълнението на проект за цялостно обновяване на района около Панчаревското езеро. Идеята е да се направи едно приятно място за отдих на столичани, обясни Христов. Проектът предвижда до идната пролет да се наредят 4000 кв. метра нови тротоари, освен това ще се изгради и алейно и улично осветление. За целта общината е отделила около 1,5 млн. лв.,а с парите ще се направи укрепване на пътя и ремонт на моста над реката. За да се стига по лесно до езерото ще се изгради и велоалея, която ще е дълга 8,5 км.
Всеки десети купува злато за черни дни. Всеки десети българин влага пари за черни дни в злато, научи „Монитор". Според Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в ПИБ този дял преди време е бил дори по-голям, а сега е между 10 и 15%.
„В момента броят на нетните инвеститори в ценния метал е сравнително е по-малък, но пък мнозина купуват за подаръци", уточнява тя. „Средната покупка е около 1000 лв. Най-популярни остават подаръците за новородени, юбилей и те обикновено са на стойност между 200 и 500 лв. Купуват се и по-големи и скъпи кюлчета от килограм. Цената им в момента е около 70 000 лв. От началото на годината също има сделки с такива продукти", добави Генчева.
От „Райфайзен банк" смятат, че с намаляването на лихвите в България хората, които търсят алтернатива на депозитите се увеличават.
Според Надя Неделчева от фирма „Карол" пък едва около 3 на сто от българите влагат парите си в различни активи от имоти и депозити.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |