Държавните фирми и фалшивите пенсии застрашават икономиката. Правителството трябва да се съсредоточи в реформите в пенсионната система и да озапти рисковете, породени от загубите на държавните предприятия, ако иска икономиката да расте. Освен това държавата трябва да стегне разходите си и да намали бюджетния дефицит до 2%. Това са част от препоръките на мисията на Международния валутен фонд (МВФ). Екипът, ръководен от Мишел Шенън, бе в София между 4 и 9 ноември. Такива партньорски мисии се провеждат във всички страни, които са членки на МВФ.
В заключителния си доклад експертите на фонда открояват темата за фалшивите инвалидни пенсии и съветват правителството да осъществи отлагания с години план за справяне с този огромен проблем. По данни на НОИ в последните 15 години инвалидните пенсии у нас са се увеличили с невероятните 280%. Според работодателите всяка трета инвалидна пенсия е отпусната неправомерно, а загубите от пенсиониране на мними болни са от порядъка на 1 млрд. лева годишно.
Експертите от МВФ изтъкват, че трябва зорко да се следи какви са ефектите от нововъведената възможност за преминаване между общественото пенсионно осигуряване и частните фондове. Застаряващото население, емиграцията и болната здравна система също са области с висока степен на риск, напомня докладът.
Според МВФ особено тревожно е състоянието на държавните ни предприятия в транспорта и енергетиката. Задълженията само на БДЖ например са около 600 млн. лв. НЕК е във финансов колапс въпреки някои мерки, засягащи енергийния пазар. Повишената добавка в цената на тока за бизнеса влезе в сила от август и приходите на НЕК нараснаха, но компанията записва загуба от над 310 млн. лева за първите 9 месеца на годината.
Правителството е пропуснало възможността да намали бюджетния дефицит през настоящата година въпреки по-добрите от очакваните приходи, критикуват от МВФ. В доклада се прокрадва съмнение и за 2016 г., за която се планира по-нисък дефицит, но и се залагат несигурни приходи. Такъв е случаят със записаното постъпление от 600 млн. лева от концесия за летище София. Няма обаче никаква гаранция, че договорът за концесия ще бъде подписан и ще донесе приходи още догодина.
"Необходим е строг контрол на разходите, включително за заплати, както и готовност да се повишат икономиите, ако плановете за приходите се окажат неизпълними", съветва докладът.
От МВФ прогнозират, че българската икономика ще нарасне скромно - с 1.7% през 2015 г. Преди седмица и Европейската комисия даде същата прогноза. И от Брюксел, и от Вашингтон посочват, че износът и по-доброто усвояване са моторите на растежа за България през отиващата си година.
България пак гази правилата при харченето на европари. Осем години след пускането на първите европейски програми за България страната ни все още е давана за лош пример в усвояването им и еталон в погазване на правилата за обществените поръчки. По втория показател сме в една група с Полша, Германия, Гърция, Испания. Нарушители са още и Франция, Италия, Норвегия, Румъния. Това показва доклад на Европейската сметна палата за 2014 г., представен вчера. В него детайлно е описан начинът, по който всяка страна членка е харчила европейските пари, дали е спазвала правилата, както и колко и какви грешки е допуснала.
Отчита се, че България значително изостава в усвояването на еврофондовете. Засечени са и нарушения в усвояването на парите. Неточностите са най-много в областта на селското стопанство и Програмата за развитие на селските райони. Оказва се, че България е плащала за земеделски проекти на фирми, които не отговарят на изискванията. Става дума за мярката "добавяне на стойност" към земеделските и горските продукти, където според одиторите финансирането не е било конкретно насочено.
Въпреки че критериите за подбор са били ясно определени, те не са били използвани за насочване на подпомагането, тъй като наличният бюджет е бил достатъчен, за да се финансират всички допустими проекти. Така са платени пари, които надвишават нуждите, отчитат от Европейската сметна палата. В същото време агроминистърът Десислава Танева съобщи, че България ще загуби близо 90 млн. лв. по селската програма, защото няколко общини не са успели да приключат в срок проектите си. Те не са подали заявки за плащане, което е довело до загуба на средствата.
България обаче не е изолиран случай. В Испания например са били давани пари за обработка на земя, която впоследствие се оказала мотоциклетна писта. Вместо пасища фермери в Гърция, Испания, Полша, Словакия, Франция и Чехия са получавали пари за земи с гъсти храсти и дървета.
Неизвестна компания ще пише инвестиционна стратегия на България. Неизвестна фирма, без сайт и доказани експерти за 11 календарни дни ще определи кои трябва да се приоритетните индустрии в страната и да изготви стратегията и анализа на конкурентните предимства, с които България ще се представя пред чуждестранните инвеститори през следващите пет години. До избора се стига чрез обществена поръчка, която не е незаконна, но е подготвена така, че качеството на документа е без значение. Първо, вратите за участие са прекалено широко отворени - допускат се кандидати, които са изпълнили дори и само една обществена поръчка, съдържаща консултантска услуга. Второ, в критериите за класиране се залага кандидатите да се състезават и по срок. И трето, изискванията на самата поръчка донякъде повтарят вече съществуващи държавни документи.
Обществената поръчка е на етап избран печеливш - въпросната "Ди Джи консулт". Няма законови основания другите кандидати да оспорят процедурата, така че скоро и договорът ще е факт. Още повече че поръчителят - Българската агенция за инвестиции (БАИ), не вижда проблем. Така до края на годината буквално ще се усвоят 158 хил. лв. еврофондове. А резултатът явно няма значение.
България вече е организирала подобна поръчка. Но тя беше с гиганта AT Kearney и срокът беше 30 месеца, а сега е 80 пъти по-кратък. Новата задача е дори по-амбициозна - да се изготви стратегически анализ на конкурентните предимства на българската икономика и да се набележат индустрии, в които да се привличат чужди инвестиции в периода 2015 - 2020 г.
Бавно начало
Обществената поръчка "Изработване на стратегически, правен и сравнителен правен анализ за нуждите на инвеститорите в България" е обявена в края на юли тази година. Обяснението на агенцията за забавената поръчка, което е довело до определяне на максимален срок за изпълнението й от 2 месеца, е свързано с бюрократичните процедури. Ръководството е установило, че са налични икономисани средства от други дейности по договора за безвъзмездна финансова помощ по оперативната програма, споразумението е удължено, но прехвърлянето на средствата в дейностите е отнело технологично време. 2 месеца е точно срокът, след който вече не могат да се изпълняват и отчитат проекти по отминаващия програмен период.
"Допълнително забавянето е продиктувано от сложността на предвидената за обявяване обществена поръчка, която е предвидено да бъде обявена в три отделни обособени позиции", отговаря писмено Теодора Ставрева, главен експерт и член на комисията по поръчката, въпреки че въпросите бяха адресирани към изпълнителния директор Стамен Янев. Отговорът на БАИ буди учудване. Обществени поръчки със същия предмет са били изготвяни и в предишни години в рамките на оперативната програма. През 2010 г. например е открита процедура за изготвяне на стратегически анализ, през 2011 г. - на правния анализ.
В поръчката се разчита и на твърде широки критерии кой може да участва. Няма изискване да е правил нещо подобно по света и у нас, а просто да е печелил поръчка за каквато и да било консултантска услуга.
Бързият печели
Ключов е и начинът за избор на изпълнител, който БАИ залага. В предишните поръчки техническата част от офертата е била основен показател с тежест 70%, а другият е бил предложената цена. При настоящото състезание от агенцията решават, че въпреки поставения от тях максимален срок от само два месеца ще поставят допълнителен критерий - срок за изпълнение. Резултатите не са изненадващи. Всички шест кандидата имат максималния брой от 40 точки по критерий 1 - оценка на техническото предложение, и така срокът за изпълнение (с тежест 20 точки), се явява ключов при класирането заедно с цената, която има същата тежест.
Запитани от кого и защо точно така са разработени критериите за оценка, от БАИ отговарят отново формално: "Критериите за подбор на кандидатите и за оценка и класиране на офертите са изработени от екипа на Българската агенция за инвестиции в съответствие с разпоредбите на Закона за обществените поръчки." При повторно запитване, адресирано отново конкретно към изпълнителния директор Стамен Янев, пак получаваме чиновническо обяснение: "Както вече ви отговорихме, критериите са заложени от екипа на Българската агенция за инвестиции. Те отговарят изцяло на Закона за обществени поръчки. Според последните изменения в ЗОП от юли 2014 г. в методологията трябва да има само обективни критерии, с което ние сме се съобразили, за да постигнем максимална прозрачност при провеждането на конкурса за изпълнител."
Според БАИ срокът от 11 дни за такъв анализ е достатъчен, тъй като "заложените критерии за допустимост на участниците до участие в процедурата предполагат кандидатите да бъдат лица с опит в дейности, сходни с предмета на обществената поръчка".
Подобна е ситуацията и с втората част на поръчката, където избраният изпълнител адвокатско дружество "Попов и партньори" ще изпълни заданието по две обособени позиции за общо 17 дни, при положение че другите кандидати предлагат срокове от над месец само за една позиция.
Победителят - специалист по малки европроекти
За опита на избрания кандидат и екипа му е трудно да се разкаже, тъй като "Ди Джи консулт" няма уебсайт и не пожела да говори. Единственото, което се открива за дейността й, е от системата за еврофондовете ИСУН, където фигурира като изпълнител на 18 европроекта от 2011 г. досега. Общата стойност на изплатените по тези дейности средства е 13.3 млн. лв., но те са поделени между "Ди Джи консулт" и съизпълнителите по отделните проекти, които най-често са на малки общини в страната. Сред проектите са "Подкрепа за развитие и популяризиране на район Ловеч", "Ефективна координация и партньорство при разработването на стратегически документи и провеждането на политики в община Пещера", "Внедряване на иновативни сладкарски изделия", "Повишаване на квалификацията на служителите в община Долна Митрополия", "Осигуряване на ефективен процес на предоставяне на административни услуги чрез въвеждане на стандарт за система за управление на качеството в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури" и т.н. За последната поръчка е подаден сигнал до сайта komentator.bg през май тази година, в който се твърди, че "Ди Джи консулт" е избрана като изпълнител между 12 фирми, с предложена цена от приблизително 140 000 лв. при таван на процедурата от 227 500 лв. "Фирмата не е позната в бранша, а кратко проучване показа, че за да покрие изискванията за участие, е преминала одит за разширение на обхвата си на сертификат по ISO 9001:2008 на 26 март, ден преди крайния срок за участие", посочват в komentator.bg.
"Капитал Daily" се свърза с управителя на фирмата Димитър Димитров, за да получи информация относно експертизата на компанията и изпълнените от нея сходни с поръчката проекти, но Димитров отказа да коментира, преди срокът за обжалване избора на изпълнител да е приключил.
Справка в информационната система ДАКСИ показва, че към март 2015 г. социално осигурените служители на дружеството са трима. Най-много са били през януари 2015 г. - 5 души, а през годините от 2011 насам са били предимно един или двама. Според информация от Търговския регистър приходите на компанията за 2014 г. са 419 хил. лв., а печалбата е 105 хил. лв. За предходната година приходите на дружеството са били 206 хил. лв., а печалбата - 8 хил. лв. Според адреса й в имотния регистър фирмата се помещава на четвъртия етаж в кооперация на ул. "Гоце Делчев" 112 в жк "Люлин 8".
Собствениците на кината "Арена" отварят нова верига ресторанти. Собствениците на кината "Арена" увеличават броя на веригите си за бързо хранене. След като в края на октомври компанията "Синема ентъртеинмънт" отвори първите си заведения от веригата Texas Chicken, от 11 ноември в кината "Арена Запад" и "Арена Младост" се добавя още един бранд - Roadhouse Grill. С откритите общо четири заведения през последните две седмици от двете марки компанията навлиза по-сериозно в ресторантьорството.
"Синема ентъртейнмънт" има в портфолиото си още две вериги за бързо хранене - Wagamama и Burger King, като във всичките участва като франчайзър. Собственици на Roadhouse Grill, която е на пазара от 2001г., е италианската Cremonini Group. Компанията има ресторанти по водещите летища и пътни артерии и едновременно с това се занимава с бордови кетъринг. В Италия веригата управлява 60 заведения с маркатаRoadhouse Grill, като България е първият чужд пазар, на който стъпва.
В края на октомври "Синема ентъртейнмънт" откри и първите си два обекта от веригата Texas Chicken. Те са в София - на площад "Славейков" и в жк "Дружба". През ноември веригата ще открие още един в "Кино Арена Запад". Според вицепрезидента на компанията майка Church's Chicken Зак Колиас договорът със "Синема ентертейнмънт" засега е за общо седем заведения. "Дългосрочната ни стратегия обаче е доста по-амбициозна", заяви мениджърът пред "Капитал Daily". Първоначално обектите ще са само София, докато марката стане разпознаваема, и после се предвижда разширяване към други градове.
В киногрупата
Разположението на двата нови ресторанта от италианската верига не е случайно. Собственикът на "Синема ентъртейнмънт" Иво Миликин е съдружник с Иван Меликов в "Кино Арена 2012", която има 11 кинокомплекса в страната.
Компаниите са свързани с бизнесмена Стефан Минчев, който преди години създава със съпругата си фирмата "Александра груп холдинг", която има различни бизнеси - разпространение на филми, верига кина, заведения за бързо хранене и др.
През лятото "Кино Арена" (собственост на "Кино Арена 2012") е отдала под наем няколко имота в София на бул. "Тодор Александров" и бул. "Александър Малинов" на "Синема ентъртейнмънт", сочи справка в Имотния регистър. Наети са 19 имота в "Мултиплекс Арена", и още пет в "Кино Арена 2".
През миналата година резултатите на "Синема ентъртейнмънт" са се понижили. Дружеството е отчело приходи от 3.87 млн. лв., като 3.2 млн. са от ресторантьорския бизнес, а останалите от услуги - вероятно отдаване на имоти под наем. Печалбата на фирмата е била 43 хил. лв., което е сериозен спад спрямо предходната 2013г. - тогава при оборот 5.1 млн. лв. печалбата е достигнала 1.9 млн. лв. В Търговския регистър се намира и друго дружество с почти същото име - "Синема ентъртейнмънт 2012" (също собственост на Иво Миликин), чийто предмет на дейност е даване под наем на собствени имоти, а резултатите му за 2014г. са 15 хил. лв. приход и 10 хил. лв. печалба.
Друга свързана с групата компания - "Александра филмс", се занимава с разпространение на филми, като е представител на холивудските студиа Columbia, Warner Bros, Fox. Приходите от този бизнес за 2014г. са 6.5 млн. лв. спрямо 4.7 млн. за предишната година. Извън двата собствени кинокомплекса в "Младост" и "Западен парк" "Арена" присъства в няколко мола в страната.
Франчайз партньорите
Италианската Cremonini Group има над 9 хил. служители и оборот от около 3.3 млрд. евро през 2014г. Cremonini се занимава с обработка и производство на месни продукти, търговия с храни и с кетъринг.
Другата нова верига на "Синема ентъртейнмънт" - Texas Chicken е американска. Компанията майка Church's Chicken има над 1650 ресторанта в 25държави и продажби в световен мащаб за над 1 млрд. долара годишно.
НАП осъди "Вива Венчърс" за 38 млн. лева неплатени данъци. "Вива Венчърс" ще трябва да плати още 38 млн. лева на държавата заради продажбата на БТК на американците от Ей Ай Джи преди 8 години. Това става ясно от решение номер 8701 на ВАС от октомври. То е окончателно.
"Вива Венчърс" приватизира 65% от БТК през 2004 г. срещу 230 млн. евро. През 2007 г. телекомът бе продаден на американците за близо 1,3 млрд. евро.
От делото във ВАС става ясно, че "Вива Венчърс" е получила над 1 млрд. евро за дела си от 65%. Сделката е била оформена като блокова и е регистрирана на фондовата борса.
През май 2009 г. НАП започва ревизия на "Вива Венчърс". Докладът от нея е връчен на фирмата през май 2010 г. Данъчните установяват, че "Вива Венчърс" дължи над 151 млн. лева данък печалба от сделката. Тъй като фирмата е регистрирана в Австрия, от НАП са приели, че действа спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане и "Вива Венчърс" е освободена от данък в България, който трябвало да внесе до 1 декември 2007 г.
От фирмата обаче не са поискали сами прилагането на спогодбата, а това направили от НАП. Поради това е съставен ревизионен акт на компанията, че дължи лихви за забавяне в размер на 38,490 млн. лв. върху данъка. Периодът на забава бил от 1 декември 2007 до 15 август 2009 г.
"Вива Венчърс" го обжалва с мотив, че борсовите сделки в България са освободени от данък печалба. През март 2014 г. Административният съд в София с решение номер 2085 отхвърля жялбата на "Вива Венчърс" и признава ревизионния акт, издаден от НАП.
Мотивите на съда са, че продажбата на 65% от БТК е станала чрез т. нар. блокова сделка, която е уговорена предварително между страните, като е фиксирана и цената от 10,7 лв. на акция, и само се регистрира на борсата, без да има реална търговия. Поради това блоковите сделки се изключвали от освобождаването от данък печалба.
От "Вива Венчър" с обжалват решението пред ВАС, който обаче потвърждава решение на Администравния съд в София.
Подобно дело се води в момента срещу бизнесмена Огнян Донев. Той бе обвинен от прокуратурата заради седем блокови сделки с акции на "Софарма" за укриване на над 57 млн. лв. данъци. Всички продажби станали на цена от 1 лв. за акция. Според прокуратурата реалните продажби е трябвало да бъдат на пазарна цена, като общата им стойност е 468,7 млн. лв., а дължимият данък е 57,5 млн. лв.
Представители на "Вива Венчърс" подписаха договора за продажбата на 65% от БТК с агенцията за приватизация през 2004 г.
Чистка на шефове в администрацията. Всички началници в администрацията, които са назначени без конкурс и на непълно работно време, ще бъдат освободени според поправки в Закона за държавния служител, които предлага вицепремиерът Румяна Бъчварова.
В момента текстовете са предложени за обществено обсъждане, а проектът предвижда новите правила да влязат в сила от 1 юли 2017 г.
Заемането на ръководна длъжност по съвместителство ще бъде забранено, а сега назначените по този начин чиновници ще бъдат уволнени до 1 месец от влизането на закона в сила.
Според доклада за състоянието на администрацията само през 2014 г. има 484 назначения на чиновници по този начин. Всъщност от общо назначените през миналата година 10 181 служители в администрацията едва 1887 души са преминали задължителните конкурси за започване на работа като държавен служител.
Издигането на чиновници на по-висока длъжност вече ще става само след явяване на тестове, които да гарантират, че кандидатът отговаря на изискванията за нея. За миналата година са установени над 3500 преназначавания на служители без тестове, защото шефовете им са преценили, че са подходящи, а самите чиновници са се съгласили да бъдат повишени.
Промените в закона забраняват и дадена позиция да се заема по заместване повече от веднъж. И в момента заместването е ограничено на 6 месеца, но няма лимит колко пъти последователно може да става това.
Постъпването в администрацията вече ще става само след конкурс в два етапа, предвиждат още промените на Бъчварова. Първият етап ще е централизиран конкурс, който ще се провежда веднъж на три месеца. С него ще се попълва банка с кадри на администрацията.
Хората, които са го издържали, може да се явяват на изпити за работа в конкретни администрации. След като бъдат одобрени за длъжността, ще работят една година на изпитателен срок, в който може да бъдат уволнени без предизвестие.
ГЕРБ срещу ГЕРБ за регулацията на такситата. Контролът върху шофьорите на таксита, който трябваше да се засили с поправки в Закона за автомобилните превози, се премахва с внесени в последния момент промени в преходните разпоредби на Закона за местните данъци и такси.
Текстът беше гласуван вчера за първо четене от бюджетната комисия. Вносители са депутатите от ГЕРБ Менда Стоянова, шеф на комисията, Станислав Иванов и Атанас Ташков.
Само преди месец съпартийците им Иван Вълков и Цветомир Михов предложиха и се прие таксиметровите шофьори да са на трудови договори към превозваческите фирми, за да има контрол и да се плащат осигуровки.
Поправките бяха приети в края на октомври и влизат в сила на 20 ноември. В момента повечето шофьори имат само договори за лизинг с големите фирми, на практика не са техни служители и компаниите не носят отговорност за тях.
„Дали сме абсолютна свобода как фирмите да организират дейността си, не е задължително шофьорите да са на трудови договори", обясни Стоянова. Нейното предложение беше прието от комисията без дискусия по същество с 8 гласа „за" и 7 „против". Не стана ясно и защо законопроектът влезе „по спешност" в дневния ред на НС още тази седмица. Според запознати бързането е заради влизането в сила на стария текст след 10 дни и недоволство от бранша.
От транспортното министерство казаха, че новата поправка не е съгласувана с тях.
Шефът на ресорната комисия Гроздан Караджов (Реформаторски блок) заяви пред „Труд", че не е съгласен с отмяна на текстовете от Закона за автомобилните превози. Той е поставил казуса пред коалиционния съвет на управляващите снощи. След заседанието стана ясно, че Караджов ще предложи новата промяна да отпадне.
Така решението ще зависи от гласуванията в пленарна зала и поведението на ГЕРБ.
Според източници на „Труд" Стоянова е обяснила пред съвета, че държи повече на основното предложение в законопроекта - въвеждане на нов данък върху такситата.
Бюджетната комисия прие идеята й да отпадне задължението таксиметровите фирми или шофьори да плащат данък върху печалбата или подоходен, но да плащат вид патентен данък на кола. Размерът ще бъде между 500 и 1000 лв. годишно и ще зависи от общината.
Regnum: Сенчестата икономика в България е 17,1% от БВП през 2014 г. Делът на сенчестата икономика в България за 2014 г. е съставял 17,1% от БВП на страната, съобщава Regnum.
Според проведено изследване на международна консултантска компания по поръчка на „Мастър Кард" се отбелязва намаляване на дяла и в сравнение с 2003 г., когато делът ѝ е бил 21,3% от БВП.
В последните години се наблюдава снизяване на този показател, но след световната криза от 2008 г., е започнал отново да расте.
Според изследването сенчестата икономика е лишила бюджета на страната през миналата година с 1,8 милиарда лева от укрити доходи.
Изплащаме 7,2 млрд. през тази година. Плащанията за обслужване на дълга на страната през тази година са близо 7,2 млрд. лв., става ясно от стратегията за управление на дълга. От януари до края на септември извършените плащания по дълга възлизат на 6,927 млрд. лв., от които 6,328 млрд. лв. са погашения, а 598,2 млн. лв. са лихви. Тези големи суми се дължат на това, че на 14 януари бяха изплатени доларовите облигации, емитирани, когато министър на финансите беше Милен Велчев. През януари бяха изплатени 1,086 млрд. долара главница и последният лихвен купон по книжата в размер на 44,8 млн. долара.
Освен това тази година беше и падежът на мостовия заем от 1,3 млрд. евро, взет в края на миналата година, за да се изплатят гарантираните депозити в КТБ. Следващите големи плащания по дълга, според емитираните до края на март книжа, са през 2017 г. и 2022 г. и са на стойност по около 3 млрд. лв. На 9 юли 2017 г. трябва да изплатим тегления от първия кабинет на Бойко Борисов външен заем в размер на 950 млн. евро. Този дълг беше взет, за да се рефинансират глобалните еврооблигации от 2002 г. с падеж през януари 2013 г.
През 2022 г. е падежът на 7-годишните еврооблигации, пласирани през настоящата година. За 2016 г. предстоящите плащания по дълга са малко - близо 1,5 млрд. лв.
Данъчните получават данни за парите на българи в чужбина. От 1 януари влиза в сила новата директива на ЕС за автоматичен обмен на данни между данъчните администрации на държавите от Общността. Досега НАП получаваше информация за доходите от лихви на българи от банкови сметки в страните от ЕС. От 2016 г. НАП ще получава и данни за наличните суми по банковите сметки на българи. А ако през годината сметката е била закрита, ще получи данни за размера на сумата, която е била изтеглена. Ще се изпраща и информация за титуляра на банковата сметка като адрес и телефон.
Данъчните ще получават и данни за изплатените на българи дивиденти в страните от ЕС.
България е втората най-печеливша от хазната на ЕС. България е на второ място в ЕС по нетно получени средства от европейския бюджет. Това каза днес евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков при представянето на годишния доклад на Европейската сметна палата.
По думите му по последни данни на ЕК страната ни е в топ 5 и усвоява 94,3 на сто от договорените до момента средства. В допълнение той изтъкна, че "страната ни получава над 5 пъти и половина повече от ЕС отколкото внася. Само за 2014 г. сме получили 2,25 млрд. евро, като е внесла 403 милиона".
България е сред отличниците и по друг показател - нива на грешка при управляване и отчитане на европроекти. "Системите за мониторинг и контрол на евросредства в България работят отлично. Пример за това е фактът, че по данни на Европейската комисия едва 1,2 на сто е нивото на риск от грешка по проекти от Европейския социален фонд в България. Ние сме пионери и по намаляване на бюрокрацията, като сме сред малкото страни, в които може проекти да се подават по електронен път", поясни още Новаков.
Пълнят сурово мляко в наши бутилки. Фермерите ще могат да ни пълнят сурово мляко от стопанството и в наши шишета. Досега това беше забранено, но мнозина настояваха да получат стоката в свой амбалаж, защото се съмняват в чистотата. Това гласят промените в Наредбата за директните доставки на малки количества храни, които бяха обнародвани вчера в „Държавен вестник". Отпада също така ограничението директните доставки на яйца да бъдат най-много 40% от дневното производство на стопанството, съобщи експертът Невена Петрова по време на форум за бъдещето на фермерските пазари.
Пилета, щрауси и зайци може да се обработват в стопанствата на дребни производители. Това ще стане възможно, след като бъде нотифицирана в Брюксел променената Наредба 4, която е за специфичните изисквания към кланичните пунктове. Животните трябва да бъдат отгледани във фермата, там ще има възможност също така за транжиране и преработка.
Предстои да бъде подпомагано с европейски средства развитието на късите вериги на доставка и на местните пазари, съобщи Мая Нинова от МЗХ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |