Обсъждат 145 лева за годишна винетка. Увеличение на цените на винетките за ползване на пътищата от следващата година обсъжда правителството. Предложени са три варианта за вдигане на цената, като в момента те се съгласуват от министрите, научи в. "24 часа" от членове на кабинета.
Годишната винетка да бъде вдигната от 67 на 145 лв., или увеличението да е повече от 2 пъти, предвижда най-вероятният от обсъжданите сценарии. В същия порядък ще бъдат увеличени и стикерите за седмица и месец, които в момента са съответно 10 и 25 лв.
При този вариант приходите от винетки от леките автомобили би трябвало да се удвоят спрямо сегашните 200 млн. лв. на година, показват разчетите на правителството. Именно събирането на повече средства, които да бъдат насочени към ремонт на пътища или строежи по трасета, за които няма еврофинансиране, е целта на увеличението. В документа се припомня, че през тази година бюджетът отдели 100 млн. лв. за ремонти по старите участъци на "Тракия" и "Хемус".
Алтернативи са поскъпване на годишната винетка до 97 лв. или среден вариант 120 лв., става ясно от предложението, което обсъждат министрите. Цената на винетките за леки автомобили в България не е променяна от 8 години и е в пъти по-ниска от таксите в другите държави в ЕС. В Словения например годишният стикер струва 110 евро, в Австрия е почти 85 евро, а в Унгария е 136 евро.
Поскъпване да има и за винетките за тежкотоварните автомобили, предвижда още докладът, който е пуснат за обсъждане в правителството. Така например за старите камиони с тегло над 12 тона е предвидено цената от сегашните 1300 лв. на година да стигне 1700 лв. За бусовете и малките камиони пък се предвижда цената да стане между 800 и 1000 лв. за годишна винетка. В момента превозните средства от Категория 2 плащат по 684 лв., ако са с екостандарт на двигателя под ЕВРО 5, и 586 лв., ако са по-нови.
Винетките за тежкотоварните автомобили ще поскъпнат с по-малко от тези за леките, защото за тях е имало увеличение на цените с 30% през 2013 г., пише в правителствения доклад.
Освен това тежкотоварните автомобили ще бъдат обхванати и от бъдещата толтакса, за която в момента регионалното министерство очаква анализ от Световната банка. Предвижданията са, че тогава чуждите тирове ще плащат 10 пъти по-висока такса за преминаване. В момента те давали по 10 евро, а при въвеждането на толтакси цената им щяла да достигне 100 евро и да е сравнима с цените в съседните страни.
Железни два лева вместо банкнота от другия месец. Hа 7 декември тази година българите ще могат да се разплащат и с монети от два лева. Хартиената двулевка постепенно ще се изтегля от обращение, докато бъде заменена от металната пара. И след прощапулника на новата монета хората ще могат да плащат и с хартиената, докато постепенно тя излезе от портфейлите и се озове в банковите складове.
Ще бъдат изсечени 12 милиона нови метални двулевки, а "производството" им ще продължи до 2018 г. Това ще струва на централната ни банка близо 9 млн. лв. без ДДС.
Централните банкери аргументират смяната на монетите от два лева с метални с търсенето на по-голяма рентабилност - металът се изхабявал много по-бавно от хартията и не се налага честа подмяна. Според банкови експерти средният живот на една монета се мери в десетилетия, а на банкнота в зависимост от степента на използване е от една до няколко години.
От последните справки на БНБ става ясно, че само за първите 6 месеца на тази година, като негодни за употреба, са изтеглени 8,5 милиона броя банкноти от 42,5 броя банкноти от 2 лева.
Външният вид на металната пара бе одобрен от Управителния съвет на БНБ през миналата година. Решено е тя да бъде с лика на Паисий Хилендарски, а причината за избора е, че той е отпечатан и на хартиените двулевки.
По-зрелите българи помнят легендарната банкнота от 2 лв. с бригадирката. Тя е от 1974 г.
Вътрешната част на новата монета ще бъде от жълта сплав, а външният кръг - от бяла. Паричката ще е малко по-голяма от тази от 1 лев.
Заедно с търговските банки БНБ готви официалното представяне на монетата и информационна кампания за въвеждането ѝ.
Експерти предупреждават, че преминаването към металните пари може да създаде временни неудобства - монетите са по-тежки от хартиените пари и ще изискват инвестиции за съхранение и превоз от страна на банки, търговски вериги и частни компании от сферата на услугите. Монетите са неудобни и за потребители, които предпочитат електронни разплащания.
Изработването на монетите, както от нова емисия, така и за подмяна на действащи, минава през няколко етапа. Прави се художествен проект за лицевата и обратната и страна. УС на централната банка определя тиража, размер, вид на метала и всички останали атрибути на новата монета.
Обявява се конкурс за избор на изпълнител. Конкурсът за избор на доставчик за заготовките, по които ще се отливат металните двулевки, бе обявен в началото на тази година.
Отсичането на разменните монети от 2 лева е възложено на "Монетен двор" ЕАД.
В момента централната банка има още два договора за изсичане на монети до 2017 г. - един за купюрите от 10, 20 и 50 стотинки с турската компания "Каялар Бакър Алашъмларъ Санайи Ве Тидж" и един за купюрите от 1, 2 и 5 стотинки с "Монетен двор на Финландия".
Тази година изтича и договорът за изработване на металните еднолевки, който бе сключен през 2012 г. с немската SAXONIA Eurocoin.
При избора на изпълнител за железни пари централните банки обичайно допускат компании, които разполагат със собствен финансов ресурс от поне 1 млн. евро и които имат три изпълнени сходни доставки за последните три години. Намерението за смяната на хартиените двулевки беше обявено още през 2013 г.
Премиерът тушира полицейските бунтове. Планираното орязване на 20-те заплати при пенсиониране изкара по софийските улици десетки гневни полицаи. Техни колеги в страната започнаха блокади на пътища.
"Изпратен съм при вас от премиера Бойко Борисов. В 8,30 ч в сряда той е извикал на среща министрите Владислав Горанов и Румяна Бъчварова. Вашите 20 заплати изобщо не са на дневен ред. Десетте заплати се отнасят само за тези, които сега постъпват в МВР". Това викаше главният секретар на МВР Георги Костов на цивилните ченгетата, блокирали кръстовището на улиците "Славянска" и "Раковски" пред сградата на Министерството на финансите.
Изявленията на Костов свалиха малко градуса на напрежение. Въпреки това част от протестиращите блокираха и кръстовището пред Софийския университет и Орлов мост. Районът остана затворен в пиковите часове между 16 и 19 ч и се образуваха огромни задръствания.
Както писа "Труд", призивите за полицейски бунтове започнаха в понеделник, след като се разчу, че в петък правителството заедно с проектобюджета за 2016 г. е внесло в парламента и орязване на привилегиите в сектор "Сигурност". Текстовете, които засягат и служителите на МО, ДАНС, ДАТО и надзирателите в затворите, са били скрити преди втория тур на изборите, за да не бъдат използвани за политически цели, стана ясно от думите на финансовия министър.
Сутринта синдикалисти от МВР се срещнаха с Горанов и Бъчварова. "Предупредих ги, че не можем да спрем напрежението сред хората, те ще протестират и ще напускат", заяви шефът на един синдикатите Валентин Попов.
Бъчварова съобщи, че в последните дни има към 250 рапорта за напускани. Попов прогнозира, че те ще скочат до 10 000, дори до 15 000, като се оголят цели РПУ-та и гранични сектори.
Протести избухнаха във Велико Търново, Хасково, Гоце Делчев и Ивайловград. Привечер над 100 полицаи блокираха пътя Хасково-Кърджали. Гранични полицаи обявиха, че няма да вдигат бариерите на пунктовете към Гърция и Турция. Подготвяха се блокади на проходите Маказа, Шипка и Хаинбоаз.
Румяна Бъчварова: Призовавам служителите да не напускат
"Средствата, които ще спестим, биха ни дали възможност да повишим бюджета за издръжка и да направим условията на работа по-добри - каза вътрешният министър Румяна Бъчварова. - Преди 5 години се опитахме да го направим, но не беше направено. Всяка следваща година на отлагане задълбочава проблемите така, че те стават невъзможни за решение. Не мога да обвиня тези, които си подават рапорти за напускане. Искам да призова служителите да не напускат и да си дадат сметка, че разликата в сумите от тези обезщетения би им позволила да живеят без работа по-малко от 1 година. Оставайки, макар и с по-малки обезщетения, те получават сигурност и възможност за кариерно развитие."
Финансовият министър Владислав Горанов: От мерките се очакват около 25 млн. лв. повече за МВР на година
"Мерките включват намаляването на отпуските от 30 на 20 дни годишно и включването към основната заплата на допълнителните възнаграждения от 2% за всяка прослужена година. В годините структурата на бюджетите на т.нар. силови ведомства е стигнала дотам, че 95% са разходите за възнаграждения и 5% - за издръжка. Имаме относително голям бюджет - над 1 млрд. лв. за МВР, същевременно служителите работят в ограничени битови условия без модерни технически средства", обясни финансовият министър Владислав Горанов.
"Тези 20 заплати, които се изплащат, не са разходи нито за МВР, нито за МО, защото се дават към пенсионната система. Ние финасираме права на хора, които напускат системата. Ако тези обезщетения останат на разположение на МВР, те ще бъдат харчени за укрепване на системата", коментира Горанов.
"Говорим за десетки милиони в МВР и МО, които винаги са били тема. Знаете колко критики получаваме, че се налага да дофинансираме тези министерства със стотици милиони, включително до края на 2015 г.", каза още финансовият министър.
Той подчерта, че от орязването на обезщетенията на напускащите и другите мерки могат да се очакват около 25 млн. лв. за година, което е съпоставимо с около 30% от издръжката на МВР.
Държавни фирми с милиарди в КТБ. Държавните фирми са били сред привилегированите вложители в КТБ, като са държали в банката милиарди левове. Това става ясно от списъка на лицата, които са имали депозити с преференциални лихви във фалиралия трезор, публикуван на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете. В него са включени всички граждани и фирми, които са получили по-добри условия от стандартните депозити на банката 2 години преди КТБ да фалира.
В друг списък пък са посочени граждани и фирми, които са спасили депозитите си чрез цесии след фалита на КТБ. В някои случаи са прихванати 100% от замразените средства.
Най-много пари на преференциални лихви са държали енергийните фирми. АЕЦ „Козлодуй" е държала общо 89,5 млн. лв. и 11,8 млн. евро. Сред едрите вложители е и НЕК - с 429,7 хил. долара, 141 млн. лв. и над 10,4 млн. евро. Българският енергиен холдинг (БЕХ) е депозирал на високи лихви 540,6 млн. лв., 34,6 млн. евро и над 33,6 млн. долара. „Мини Марица изток" са имали над 17,8 млн. лв.
Сериозни ресурси в КТБ са държали още „Булгартрансгаз" и „Булгаргаз". Например „Булгартрансгаз" е имала влогове за над 294 млн. долара, над 413 млн. лв. и 142 млн. евро.
Привилегировани вложители в КТБ са били Българската фондова борса, Ръководство на въздушното движение, БДЖ и др. Много държавни болници също са държали средствата си там. Парите им по сметки в левове са над 67 млн. лв.
Някои от хората и фирмите, направили цесии, за да спасят депозитите си в КТБ, са си върнали над 100% от влоговете. С цесии са погасени дългове за 99,49 млн. евро, 357,17 млн. лева и 2,7 млн. долара. За сравнение срещу тях са стоели депозити за 105,67 млн. евро, 370,26 млн. лева и 2,77 млн. долара. Сред държавните компании, успели да направят цесия, са Българският енергиен холдинг, който обаче е загубил милиони, Българската фондова борса, Централният депозитар и „Булгаргаз".
Криза заради орязаните социални придобивки за полицаи и военни. Приетите тихомълком в петък от Министерския съвет предложения за орязване на т.нар. социални придобивки на служители в сектор "Сигурност" предизвикаха във вторник протести на полицаите в цялата страна, както и вълна от молби за напускане на системата. Причината за бунтовете - финансовият и вътрешният министър не отстъпиха от намерението за орязване на привилегиите. Но след ескалацията част от предложенията ще отпаднат още в сряда, научи "Капитал Daily" от източници в МВР. Така рязането на разходи и реформите в силовите структури явно ще се отложат за дълго заради грешния начин, по който управляващите опитаха да ги направят.
Първо, в началото на деня двамата министри заявиха, че умишлено са забавили съобщението за след изборите, за да не се използват в политическия дебат. Вицепремиерът Румяна Бъчварова заяви, че ресорните министри са били наясно със законодателните промени, които отнемат част от привилегиите в секторите "Сигурност" и "Отбрана", и са ги одобрили по време на правителственото заседание в петък. Източници на "Капитал Daily" от Министерския съвет коментираха, че положението е малко по-различно - промените са внесени в последния момент с одобрението на премиера Бойко Борисов, но без знанието на ресорните министри на отбраната, вътрешните работи и правосъдието. Вероятно обявената във вторник съгласуваност е промяна в стратегията, която цели да прикрие липсата на комуникация, добавят те. Целта на действието може да е и дискредитиране на ресорните министри.
Промените засягат служители на МВР, военните, надзирателите в затворите и работещите в службите, или близо 100 хиляди души. Те наистина имат големи социални привилегии, дадени им от времето на социализма. Логично е да се потърси начин за по-пазарно заплащане, а не както сега - стоиш в системата и получаваш гарантирани пари накуп. Съпротивата на синдикатите в МВР е очаквана, те няма как да подкрепят каквото и да било орязване. В отбраната, където няма подобна организация, протести поне засега няма.
Съгласувана позиция
По думите на Румяна Бъчварова промените са обсъждани близо два месеца. И това е само първият етап от реформата в МВР. "Промените бяха внесени от финансовото министерство, защото те засягат публичните финанси. На следващия етап ще предложим още промени, които ще засягат дейността и структурата на министерството", обясни вътрешният министър. Една от идеите е да се създаде отделно дружество, което да е отговорно за всички дейности и услуги, извършвани от ведомството. По този начин чисто административният персонал ще бъде преназначен в тази държавна компания и няма да са назначени по силата на Закона за МВР. Служителите ще се осигуряват в трета категория труд, без привилегиите, които получават оперативните служители.
Според финансовия министър неговият колега от военното министерство също е бил наясно с промените, въпреки че е изразил неодобрението си спрямо тях. От Министерството на отбраната обявиха официално, че министър Николай Ненчев ще свика Съвета по отбрана заради промените в сряда. Основната тема на заседанието ще бъде съществуващата опасност предвидените промени да доведат до напускане на голям брой военнослужещи. По неофициална информация подадените рапорти за напускане са около 70. Числеността на българската армия е около 35 хил. души. Като се добавят останалите структури, включително администрацията, броят достига около 50 хиляди.
Министър Бъчварова обяви, че от нейното ведомство са подали молби за напускане около 250 души в рамките на последните няколко дни. "Хората трябва да си дадат сметка, че ако решат да напуснат, 20-те заплати ще им стигнат да живеят около 1 година", смята вицепремиерът. Според нея, ако решат да останат, наистина ще вземат двойно по-малко заплати накрая, но по време на службата ще имат възможност да израснат в кариерата и в крайна сметка биха получили повече. От изказването на двамата министри стана ясно, че се обсъждал и друг вариант за редуциране на разходите - да се съкращават хора. "Това обаче е неприемливо за мен. Затова решихме да вземем по-безболезненото решение и да се намали броят на заплатите, които се дават като обезщетение", обясни Бъчварова.
За министър Горанов обезщетенията след пенсиониране не могат да са мотив някой да иска да работи като полицай или военен. "Ако мотивацията на тези хора е такава, по-добре да платим наведнъж тази цена и след това да влизат хора, които наистина искат да вършат полицейска работа", каза Горанов. Според изчисленията на финансовото министерство, ако всички служители в МВР, които имат право на обезщетение след пенсиониране, решат да напуснат, това ще струва на бюджета общо около 500 млн. лв.
Синдикално недоволство
В понеделник синдикалният алианс "Сигурност" в МВР излезе с позиция, че Горанов е действал еднолично, зад гърба на ресорните министри, като е нанесъл промените в проекта за държавния бюджет в последния момент. Във вторник сутринта те се срещнаха с двамата министри, за да обсъдят промените. След края на срещата представителите на синдикалните организации заявиха, че не са готови на никакви отстъпки, особено по отношение на обезщетенията за пенсиониране. Според тях промените, които ги засягат пряко, трябва да отпаднат напълно и едва след това да започнат разговори в посока някакви реформи.
От полицейския алианс "Сигурност" изразиха недоволството си, че промените не са обсъждани с тях. Владислав Горанов потвърди това, но изтъкна, че процедурата по приемането на бюджета тепърва започва. "Има две четения в комисия, две четения в парламента. Има достатъчно време да се чуят всички мнения и да се направят промени, ако са необходими", каза Горанов. Бъчварова също счита, че това вероятно не е перфектното решение, но е най-доброто на този етап.
Разговорите не спряха напрежението. Във вторник бяха блокирани кръстовището на ул. "Раковски" и ул. "Славянска" в София, както и това на Ректората. Протести имаше в цялата страна, а преди редакционното приключване на "Капитал Daily" стана ясно, че над 1000 служители на вътрешното министерство пътуват към столицата. Най-големият полицейски синдикат в МВР обяви национален протест в неделя. Полицаите обаче започнаха да блокират различни пътни артерии в София без разрешение. Така се случи с Орлов мост и дори магистрала "Тракия". Главният секретар на МВР Георги Костов дори обвини подчинените си в гражданско неподчинение.
Сметната палата: Банковият надзор не е в състояние да контролира банките. Огромни пороци в управление "Банков надзор" на БНБ разкрива одитът на Сметната палата. Изводът от него е, че институцията не е способна да защитава интересите на вложителите в банките. Регулаторният капацитет е стигнал дъното по време на управлението на Иван Искров като гуверньор. За да се поправят щетите от занемаряването на надзора, новото ръководство на БНБ трябва спешно да приеме нови вътрешни правила за работа, да инвестира в IT системи за сигурност и да наеме още квалифицирани експерти.
Фрапиращи находки
Очаквано одиторите открояват като ключов проблем в системата това, че цялата дейност по контрол над банките в България е концентрирана в ръцете на един-единствен човек и това е управителят на "Банков надзор". Асиметрия, която беше постигната по времето на Иван Искров и спрямо която настоящото ръководство вече реагира. В изследвания от одиторите на Сметната палата тригодишен период има данни, че титулярите на тази длъжност са проявявали субективизъм по отношение на това кой да бъде проверяван, за какво, колко често и с какви наказания. Липсвали са нормативни правила, които да определят какъв е редът за проверки в банките, което е давало възможност за субективното им планиране и ограничаване на обхвата им така, че да не стигат до сърцевината на проблемите, пише в доклада. Така е дадена възможност някои банки да не са посещавани от инспекторите за дълъг период от време, а при констатиране на проблеми да се отървават само с предписания заради правото на подуправителя субективно да определя тежестта на санкциите.
Неоснователно е бил намален и броят на служителите, изпълняващи дейности по инспекции и дистанционен надзор, продължават одиторите. Това е довело до пренатоварване на персонала, който е трябвало да прави по няколко проверки едновременно за сметка на качеството. В резултат е намалял значително броят на инспектираните на място институции - от 68 през 2012 г. на 43 през 2014 г. Капацитетът стига предимно за тематични проверки, отколкото за пълни.
Ограничени откъм ресурси, за да могат да си вършат работата, служителите са създавали полуавтоматични екселски файлове без никаква сигурност на данните. "За съхраняване на окончателни тримесечни доклади от дистанционния надзор се използва споделена папка сървър във вътрешната мрежа на БНБ. Този сървър не е класифициран като информационен актив и няма определен собственик. Четири екипа имат право да модифицират съхраняваната в него информация", пише още в одитния доклад.
Това е и една от най-фрапантните находки на одиторите, а именно, че значителен брой служители на БНБ имат право да модифицират съхранявана на сървърите на централната банка чувствителна информация. "В резултат на това са налични тримесечни доклади от дистанционния надзор с последни промени, извършвани месеци след докладването им, което поставя под съмнение автентичността на съхраняваната чувствителна информация", посочват одиторите.
Кой проспа КТБ
Макар административният капацитет на банковия надзор да е бил доведен до състояние, в което може да не забележи проблемите в банковия сектор, в управлението са виждали червените сигнални лампички, мигащи за проблемите в две банки, става ясно от доклада на одиторите, които спестяват имената на банките. Експертите не са реагирали с промяна на вътрешните рейтинги за тези институции, въпреки че са били налице съществени промени на показателите. Безучастно е било и ръководството на БНБ, когато тези сведения достигат до него. "В тримесечния доклад за състоянието на банковата система за първото тримесечие на 2014 г. управителния съвет е бил информиран за значително нарастване на кредитите в две от кредитните институции, но липсва реакция от управителния съвет и от управление "Банков надзор", пише в доклада на Сметната палата. Нещо повече - проверяващите изтъкват, че поставянето на една от банките под специален надзор е дошло не по инициатива на БНБ, а по искане на директорите на самата проблемна банка.
Заедно с констатациите си Сметната палата предписва мерки в 13 групи, които следва да бъдат изпълнени в срок до 12 месеца. Те са подкрепени от 63 одитни доказателства за пороци в системата на банковия надзор. Самият доклад вече е бил внесен миналия петък в Народното събрание, тъй като депутатите бяха тези, които поръчаха одитната проверка за три години назад.
Удържането на ДДС за лично ползване не среща подкрепа и в парламента. Предложените от Министерството на финансите (МФ) промени в Закона за ДДС, с които да бъде въведен ред за удържане на налога при фирмени покупки с дял на лично ползване, не срещат подкрепа в парламента. Резерви срещу проекта имат както опозицията, така и представители на партиите във властта. Въпреки критиките проектът мина на първо четене в ресорната бюджетна комисия като част от пакета с данъчни закони. Между първо и второ четене ще има промени в текстовете.
Както "Сега" писа, след остри критики от финансисти и от бизнеса финансовото министерство се отказа от първоначалното си намерение да въвежда задължителен режим за деклариране на смесено ползване при всякакви активи на стойност над 700 лв. с ползвано право за възстановяване на ДДС. Вместо това изискването бе ограничено до превозни средства с данъчна основа над 5000 лв. и до недвижими имоти. За тях фирмите ще са длъжни да начисляват ДДС в зависимост от дела на лично ползване и да връщат тази част обратно в хазната на ежемесечна основа. Самият дял за лично ползване ще се определя според методика, която тепърва трябва да бъде изготвена от финансовото министерство. И този режим обаче ще важи само временно, защото МФ възнамерява да иска от Брюксел да удържа плосък дял от ползвания ДДС - 30% при големи автомобили, яхти и самолети.
"И след редакциите прагът от 5000 лв. продължава да е нисък. Вменява се прекомерна тежест и на фирмите, и на данъчната администрация. Тези текстове няма да постигнат това, което целят", коментираха вчера и от Българската стопанска камара.
На сходна позиция е и Реформаторският блок, откъдето обещаха промени преди второ четене. От БСП изтъкнаха, че МФ изобщо не си е направило труда да анализира ефекта от измененията в закона. ДПС се въздържа с обяснението, че подкрепя само част от текстовете. Това е обичайната позиция на групата по редица законопроекти на първо четене. На този фон резерви неофициално изразяват и депутати от ГЕРБ, според които не е редно да се въвежда временен режим, а въпросът трябва да се уреди трайно.
Бойкот на чиновниците спъвал електронните услуги за гражданите. Електронните услуги не се ползват активно от гражданите и една от причините за това е бойкот от страна на някои от администрациите. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на транспорта Валери Борисов, който отговаря за новите технологии. Вчера той отчете изпълнението на европроекта за електронно управление, в който са инвестирани над 20 млн. лв.
Една от целите на проекта - поне половината от ползващите административни услуги да започнат да правят това по електронен път, не е постигната. Основният проблем е липсата на електронна идентификация на потребителя, или т.нар. електронно ЕГН, което все още не е въведено. В момента потребителите на е-услуги се ползват от тях само с електронен подпис, а реално това са предимно фирми. "Цената му е левче на месец - толкова е един билет за метрото. Въпреки това електронен подпис не се използва от физическите лица", коментира още Валери Борисов.
Липсата на електронно ЕГН спъва ползването на разработените от държавата и общините електронни административни услуги. За да се въведе най-сетне електронната идентификация, правителството внесе неотдавна в парламента специален закон. Валери Борисов се надява до края на годината проектът да бъде приет. Електронната идентификация дава право електронното ЕГН да е на различен вид носител. Така освен на личните документи то може да бъде поставено на карта, флашка или смартфон.
В рамките на проекта допълнително в облачната инфраструктура на държавата напълно безплатно са качени 50 електронни услуги, които се ползват най-често от общинските администрации. Те са разработени за Столична община, а до края на годината ще бъдат внедрени и в общините Радомир, Габрово и Бургас. Всички останали местни власти, които искат да ги ползват, могат да направят това напълно безплатно, обясни зам.-министърът.
Според него електронното ЕГН ще влезе в новите лични документи, но поръчката за избор на изпълнител в момента се подготвяла от МВР. В края на тази година изтича срокът на валидност на хиляди лични карти. Идеята била от 2016 г. личните документи да бъдат електронни, но заради забавяне на процедурите това едва ли ще стане.
Полицейска блокада. След като в петък на заседание на МС бяха приети промени в социалните придобивки на служителите на МВР, вчера полицаите излязоха на протест. Над 500 души блокираха входа на финансовото ведомство, а след това и възлови кръстовища в София и магистрали в страната.
Полицейски бунт блокира държавата вчера, след като правителството в петък реши да предложи на парламента да ореже 20-те заплати при пенсиониране и други социални придобивки на униформените. Над 500 полицейски служители блокираха служебния вход на финансовото министерство по време на брифинга на финансовия министър Владислав Горанов и вътрешния шеф Румяна Бъчварова около 14 ч вчера. Половин час по-късно във ведомството влезе и главният секретар на вътрешното министерство Георги Костов заедно с директора на СДВР Младен Маринов. Около 15 часа протестиращите, които напразно чакаха Горанов и Бъчварова, спряха движението по ул. "Раковски". Час по-късно при тях дойде Георги Костов. "Говорих с премиера, това, за което сте тук, не е на дневен ред. Утре (днес бел.ред.) Борисов вика на среща Горанов и Бъчварова", заяви Костов. Той призова протестиращите да се разотидат, защото действията им са незаконни. "Не ми пука за пикливите 10 или 20 заплати, които ще загубя, обидени сме по начина, по който се опитаха да го направят. Не сме маймуни", опонира висок мъж от протестиращите. "Дори и обидени, ние трябва да продължим да служим и да изпълняваме задълженията си, това ни отличава от останалите", контрира Костов. "Аз съм професионален ръководител на МВР, а не господар на чувствата на служителите на системата. Те имат право да изразяват своите притеснения и емоции", заяви пред медиите Костов.
Протестиращите полицаи, повечето оперативни работници от най-важните отдели в СДВР - "Грабежи", "Тежки престъпления против личността" и "Автокражби", както и охранителни полицаи от столичните РПУ, останаха на кръстовището на улиците "Раковски" и "Славянска". След около половин час те се разделиха на 2 групи, като едната тръгна към Орлов мост. Полицаите в цивилни дрехи минаха пред Народното събрание и освиркаха депутатите, а след това спряха на кръстовището пред Софийския университет. Те се уговорили да спрат движението до 18,15 ч, стана ясно по-късно. Униформени полицаи, които охраняваха блокираното кръстовище и регулираха движението, се смесиха с протестиращите си цивилни колеги.
"Това е типичен пример за спонтанен протест", коментира шефът на СДВР Младен Маринов. Той призна, че няма сила, която да накара протестиращите полицаи да се разпръснат.
В цялата страна полицаи спонтанно излязоха на улицата, за да изразят несъгласието си с предлаганите промени. Те блокираха проходите Хаинбоаз и Маказа. Служители на МВР спряха и движението по новата автомагистрала "Марица" за 10 минути до димитровградското село Крепост. Близо 300 полицаи от Хасково, Димитровград и Харманли блокираха главния път между Хасково и Димитровград на разклона край село Крепост с колите си. След това, макар и без разрешение за протест, част от тях тръгнаха пеш по разклона за автомагистрала "Марица".
Полицаи от Варна пък блокираха пътя към магистрала "Хемус". Гранични полицаи пък предупредиха, че ще пуснат бариерите по турската и гръцката граница.
Протестните действия продължават и днес. В София в 18,30 ч полицаите ще протестират на автогарата "Овча купел" на бул. "Цар Борис III". Днес полицаи от Габрово планират да спрат движението в прохода. Голямото шествие ще бъде в деня на професионалния празник на МВР - 8 ноември. За тогава е планирана национална стачка на сектор "Сигурност". Очакват се хиляди униформени и цивилни полицаи и военни да се стекат на жълтите павета в столицата.
Задигнаха 20 кила каса с пари от магазин. Сръчни апаши задигнаха метална каса с пари от офис в Русе. Ударът е станал през нощта на едни от главните булеварди в крайдунавския град. За извършеното престъпление съобщиха вчера от областната дирекция на полицията. Сигналът за кражба на бул. "Липник" 113 е постъпил във Второ РУ-Русе, откъдето веднага на мястото е бил изпратен полицейски патрул.
При огледа се установило, че неизвестните засега крадци са проникнали с взлом на странична врата от стъклопакет в магазин. После те разбили и метална врата на офис, водеща към помещението, откъдето е взета касата. В сейфа се съхранявали оборотни пари, разкриха запознати. Потърпевшите казали на разследващите, че към момента на кражбата в касата е имало 8 хил. лв.
Откраднатият сейф пък бил с размери 40 на 40 см и тежал 15-20 кг, твърдят собствениците. В търговския обект, през който е извършено посегателството, се продават основно мебели. Той е разположен на първа линия на оживения булевард. От полицията вчера обясниха, че магазинът се е охранявал от охранителна фирма със СОТ, който по време на обира обаче не е работел. Случаят се разследва и е образувано досъдебно производство за кражба. Разследващите изясняват причините за неработещата аларма и кой е знаел за наличието на каса с оборот в русенския офис.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |