Ченгета с ръкавели бунят държавата. Чантаджии в МВР стоят зад полицейския протест. Той ескалира, въпреки че премиерът Бойко Борисов върна привилегиите на работещите в системата. Премахването на 20-те заплати при пенсия ще засегне само новопостъпилите. Бунтът се подклажда от ченгета с ръкавели, на които тази и следващата година предстои пенсиониране. Всеки от тях трябва да получи средно 40 000 накуп, разкриха за "Стандарт" униформени, които всеки ден са на улицата. Чантаджиите играят комбина с шефовете на част от синдикатите в МВР, които са приближени до ръководството на БСП. Те се опитват да шантажират и рекетират държавата, възмущават се редовите служители. И разказват, че в МВР са засипани от гневни писма на организации на миньори, учители, лекари. "Професията ни е не по-малко тежка от вашата, но нямаме привилегиите ви. Разбрахме, че имаме много полиция, но не я виждаме, когато трябва да помага. Разделихте обществото, нямате подкрепа", възмущават се те.
Рано вчера сутринта премиерът привика Румяна Бъчварова и Владислав Горанов, за да решат кризата с бунта на униформените. "Ще ви кажа какво можем да направим: Разграничаваме служителите в МВР, в пожарната включително, в армията на първа и трета категория. Каква е разликата, да ги питам, от администрацията в МВР или в армията с администрацията в Министерски съвет, или на здравеопазването, или на който и да е друг, та те трябва да имат тези привилегии?! Каква е разликата между кадровика на Министерски съвет и кадровика на МВР!? Не виждам никаква разлика! Ние искаме тези, които носят на студ или на жега, които са на границата, на улицата, влизат в пожарите вътре, да са първа категория и да се ползват с привилегии. Мисля, че обществото това ще го одобри и ще го толерира. И всеки, който има работа, такава каквато всички останали държавни служители, да се подчини на същата логика, която има държавният служител. И това всичко ще го напиша, за да се предаде на полицаите, защото те ме познават добре и знаят, че това им е последният шанс да говорят на разбран език с мен".
Така премиерът започна обръщението към сектор "Сигурност" и продължи: "Второ, предложението за 10 работни заплати обезщетение влиза в сила от деня, в който бъде приет законът. Всички, които до тази дата са започнали работа в МВР и отбраната, остават на 20-те си заплати. И между другото, истински се надявам и съдебната власт да прецени дали и съдиите и прокурорите, следователите трябва да получават и те по 20 заплати. Новоназначените в сектора да знаят, че ще получават 10 заплати, когато се пенсионират". Борисов изпълни и последното искане на полицаите, като обясни:
"Трето, порционът се запазва, защото граничари, полицаи, които са на улицата, нямат време да ходят да ядат евтина или каквато и да било друга храна. Трябва да си имат допълнително. А и като са непрекъснато на дежурство, им е нужно. Така че порционът се запазва. Отпуските стават 20 работни дни. Макар че е хубаво за това и Ивайло Калфин да се произнесе, защото има служители, които имат по 400 и повече дни, които не ползват, а пазят и чакат накрая да им ги платим. А за това, което работят, ние им плащаме за допълнителен труд. Сиреч, заради такива тарикати, отпуските стават 20 работни дни, като към днешна дата заварените, ще си ги вземат, няма да се губят. Допълнителните 2% за прослужено време ще се консолидират в работната заплата. Защото аз не виждам логика, че само си стоял на това място да получаваш увеличение. Нека всички да са в работната заплата, да може министерството да си регулира заплатите. Нека новопостъпилите в сектора да идват за каузата, да бранят обществото. Нека да идват с любов към тази професия. Мисля, че това е едно разумно предложение".
Бензинът падна под 2 лева. Бензинът падна под 2 лв. На повечето търговски обекти масовият бензин А95 все още държи цени между 2,04 лв. и 2,09 лв. за литър, но вече има и бензиностанции на големи вериги, където се предлага за под 2 лв. Например цената на А95 в обекта на OMV на бул. "Беломорски" в Кърджали е била 1,84 лв. за литър, показва сайтът fuelo.net. С 2 ст. по-скъпо е предлагала горивото бензиностанция "Ивони" на магистрала "Хемус" до разклона за Ботевград. Пак в Кърджали, но на бензиностанция на "Газпром" на ул. "Първи май" бензинът А95 е струвал 1,87 лв. за литър.
Дизелът се предлагаше с разлика от 1-2 ст. - от 2,07 до 2,09 лв. за литър. С между 2 и 6 ст. паднаха и цените на пропан-бутана и вече се движат между 0,87 лв. и 0,91 лв. за литър. Цената на метана пък от няколко дни се срина до 1,45 лв. за килограм.
Поевтиняването на течните горива по бензиностанциите отразява цените на петрола на световния пазар от края на септември, когато северноморският сорт Brent се продаваше за около 46 долара за барел. Вчера фючърсите на еталона на черното злато за Европа със срок на доставка декември се сключваха за 50,55 долара.
Според някои обаче причина за поевтиняването на течните горива може да се търси и в нарастването на конкуренцията на пазара и най-вече в опита на някои търговци да наложат дъмпингови цени. Това се отнася най-вече за бензиностанцията на фармацевтичния бизнесмен Веселин Марешки. Неговата VM Petrolium на бул. "Трети март" във Варна продава масовия бензин А 95 за 1,88 лв. за литър.
"Пощенска" купува бизнеса на Алфа банк до дни. Сделката за покупката на клона на Алфа банк в България от Пощенска банка ще приключи до дни. През октомври банковият регулатор издаде нужното одобрение, а още през септември Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) заключи, че вливането й в Пощенска банка няма да навреди на сектора. "В момента тече процесът по финализиране на сделката и в следващите дни Юробанк България (Пощенска банка) и Alpha Bank ще разпространят официално съвместно прессъобщение по темата", потвърдиха пред "Капитал" от Пощенска банка.
Сега Пощенска банка е шеста по активи, а след сливането би станала пета, ако се гледат резултатите към деветмесечието. Обединението дойде по линия на преструктуриране на бизнеса на гръцките банки, като се очаква по тази линия да има и други подобни сделки за регионалните им поделения. След приключването на сливането в България ще останат три банки с гръцки майки - "Пощенска", ОББ и "Пиреос".
Първата сделка за местния пазар
Одобрените през миналата година от Европейската комисия (ЕК) планове за преструктуриране на четирите системно важни банки в Гърция, всяко от които има поделение в България, в най-общи линии предвиждат раздяла с нестратегически активи и фокусиране върху основните им пазари. Това е причината да се очакват продажби на дъщерните им дружества на Балканите, което се посреща с интерес, особено от страна на западноевропейски групи, търсещи разрастване на бизнеса си в региона.
Продажбата на клона на Алфа банк в България на Пощенска банка е първата такава сделка за местния пазар, като официално цената не се съобщава, но според гръцките медии и Reuters покупката е за 1 евро. Споразумението между страните е от 17 юли, а оттогава досега планът за придобиване получи разрешения от Комисията за защита на конкуренцията и от банковия регулатор. "На този етап е дадено предварително одобрение, което съответства на достигнатата до момента подготовка на сделката. Допълнителни условия не са поставяни, тъй като представената пред Българската народна банка структура на сделката удовлетворява регулаторните изисквания", казаха от БНБ в отговор на отправени въпроси.
Според плана, огласен през лятото, към Пощенска банка ще бъдат прехвърлени всички банкови дейности на клона на Алфа банк, които към датата на обявяване на сделката бяха на обща стойност 500 млн. лв., както и кредити за повече от 800 млн. лв. Така новата структура има възможност да увеличи пазарния си дял в някои сегменти на банковия бизнес, както и да удържи и подобри позицията на купувача в подреждането по активи. Това е и обявената причина за интереса към обединението от страна на Пощенска банка, която в края на третото тримесечие беше изместена от петата позиция от Райфайзенбанк. Но след сделката може да се върне в петорката.
Нова официална информация липсва. Но според банкови източници малка част от кредитния портфейл на гръцки бизнесмени в България е преместен в дъщерно на Алфа банк дружество, а има и ангажимент до една година наличен депозит или друг подобен инструмент на Alpha да бъде върнат на продавача.
Положителните последствия за придобиващата банка бяха отчетени и в анализа на КЗК за очакваните ефекти от сделката. На първо място, тя няма да промени съществено пазара и да доведе до издигането на бариери за нови играчи. Пазарната позиция на Юробанк България (Пощенска банка) ще се запази същата, каквато е била преди сделката, както по отношение на депозитите от граждани и домакинства, така и в сегмента на жилищните ипотечни кредити за физически лица. Единствено при потребителските кредити новата група ще се премести от четвърта на втора позиция, изпреварвайки ОББ и Райфайзенбанк, пише в анализа. При банкирането на едро комисията очаква Юробанк България да заеме по-предна позиция, като ще заема трето място с пазарен дял от 9.2% при корпоративните кредити и пето място при корпоративните депозити с 6.1%. Според КЗК концентрацията ще позволи на купувача да реализира синергии чрез опитимизиране на неговите банкови клонове, намаляване на общите административни разходи, увеличаване на портфейла от съществуващи клиенти чрез усъвършенствани продукти.
Държавната енергетика подобрява резултатите си. Държавните енергийни предприятия са подобрили финансовите си резултати през тази година, въпреки че за оптимизъм все още е рано. Всички дружества увеличават приходите си през първите девет месеца, а повечето от тях повишават и печалбата си, става ясно от публикуваните отчети. Голямото изключение е Националната електрическа компания, която е огледало на цялата система. Въпреки че дружеството отчита по-малка загуба от миналата година, резултатите й се влошават след първото тримесечие.
БЕХ без дъщерните дружества
Българският енергиен холдинг повишава леко печалбата си за деветте месеца на годината, но данните са от неконсолидирания отчет и не отразяват резултатите на дъщерните дружества. Приходите на холдинга са нараснали заради увеличените приходи от дивиденти, въпреки че дела от печалбата, който дъщерните дружества отчисляват, беше намален от 70 на 60% от средата на март тази година. Компанията отчита също по-високи финансови приходи, главно от лихви, в резултат на новопредоставени кредити на дъщерни дружества. В отчета обаче се отбелязва, че от начислените 49.5 млн. лв. лихви за периода реално платени са 10.2 млн. лв. През тази година холдингът е предоставил допълнителни заеми за общо 35 млн. лв. на "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица-изток 2" за "набавяне на критично нужната ликвидност в дружествата и посрещане на неотложни плащания към контрагенти". От БЕХ подчертават също, че 2015 г. се е оказала изключително трудна за двете дъщерни компании, поради което те продължават да не обслужват кредитите си.
Активите на холдинга са се повишили с 2.7%, което е резултат от увеличаването на капитала на Българската енергийна борса и вноската в капитала на "Ай Си Джи Би", което управлява изграждането на междусистемната газова връзка Гърция - България. Ръстът освен това се дължи на придобитите от БЕХ вземания от "Топлофикация София" за 78.6 млн. лв. по договор за цесия с "Булгаргаз". Това обаче води дотам, че към края на септември вземанията на БЕХ от дъщерни дружества са 1.6 млрд. лв. и са свързани с предоставени заеми и дължими дивиденти.
Четворна загуба за ТЕЦ "Марица-изток 2"
Приходите на електроцентралата се увеличават за деветте месеца на годината благодарение главно на повишените със 7.8% продажби на електроенергия. Основната част от количеството (над 3/4) е продадено на свободния пазар, като най-значително увеличение е регистрирано през август и септември. Повишение има и като стойност, тъй като среднопретеглената цена на свободния пазар е нараснала през тази година. Увеличили са се и продажбите на балансираща енергия. Според дружеството централата има позицията на основен участник на балансиращия пазар след въведения през юни 2014 г. нов пазарен модел. Рязко се понижават обаче приходите от студен резерв заради регулаторни ограничения, които не позволяват на компанията да се класира на търговете на ЕСО.
Разходите на дружеството също са нараснали, основната причина за което е повишената цена на въглищата от "Мини Марица-изток" от юли 2014 г. Тогава тя беше определена на 77 лв./т условно гориво при 75 лв. преди това. Друг покачващ се разход е за парникови газове. Това се дължи както на непълното признаване на тези разходи в цената на електроенергията съгласно решение на енергийния регулатор от юни миналата година, така и на по-високата цена на квотите.
Дружеството увеличава загубата си над четири пъти, което то обяснява с намалелите приходи от студен резерв и разполагаемост и силно увеличените разходи за емисии.
Към края на септември дружеството не е направило вноска във фонд "Сигурност на електроенергийната система", тъй като е имало неясноти за базата за определяне на таксата. Според последните промени в енергийния закон обаче то ще трябва да преведе 5% от приходите си от произведения и продаден ток, което допълнително ще се отрази негативно, посочват от ТЕЦ "Марица-изток 2". Отрицателният ефект се изчислява на между 6.1 млн. лв. и 6.2 млн. лв.
От отчета става ясно още, че дружеството е поискало от БЕХ да се увеличи капиталът му с общо 155.2 млн. лв. чрез апорт на задълженията на централата към холдинга. Директорите на БЕХ са решили капиталът да се вдигне с 55.3 млн. лв., но се чака одобрение от енергийния министър.
Полицаи и военни отхвърлиха и драстично орязаната реформа. Полицейските протести принудиха правителството драстично да ревизира идеите си за орязване на обезщетенията, отпуските и други екстри на работещите в сектора за сигурност. Новото предложение - намалението на заплатите, които се полагат при напускане, да важи само за бъдещите назначения, обаче беше категорично отхвърлено от полицаите. Те отново излязоха на улицата и блокираха движението в София, Варна, Пловдив, Благоевград, препречиха магистралите "Тракия" и "Марица", както и пътя към ГКПП "Кулата". Според протестиращите отстъпките на кабинета са замазване на очите. В неделя се подготвя национален протест. Военните, които също са засегнати от предложенията на финансовия министър Владислав Горанов, подкрепят полицаите символично, тъй като по закон нямат право на протести.
Рано сутринта вчера премиерът Бойко Борисов привика в кабинета си вътрешния министър Румяна Бъчварова и финансовия министър Владислав Горанов, за да обсъдят предложението за орязване на привилегиите, което тихомълком беше внесено в парламента в петък, и последвалите протести. След срещата съвсем очаквано идеите бяха сериозно ревизирани. Пред журналистите се появи само главният секретар на МВР Георги Костов, който обясни, че служителите на МВР се разделят на първа и трета категория. Униформеният състав, разследващите, оперативните работници и всички с полицейски правомощия ще останат първа категория, докато администрацията ще премине в трета категория. Новопостъпилите в първа категория ще се пенсионират с 10 заплати, докато чиновниците ще се пенсионират с 6. За сметка на това хората от администрацията ще получат право да работят и втора работа. Работещите сега в МВР ще се пенсионират пак с 20 заплати. Полицаите обаче ще се разделят с привилегията всяка година към заплатата им да се добавят по 2% за прослужено време. Вместо това достигнатите до момента нива ще станат част от основната заплата и ще спрат да растат. Т.е. ако един служител има 10 години стаж, към заплатата му ще бъдат добавени 20%, но оттук насетне няма да може да трупа надбавки. Отпуските също ще бъдат намалени от 30 на 20 дни.
На заседанието на кабинета Борисов изчете новите предложения от листче и изнесе тирада, в която нападна униформените за незаконния протест, заплаши ги с наказания и ги нарече тарикати, понеже не си ползвали отпуските и претендирали да им се изплащат, като напускат. Той се скара на главния секретар на МВР, че е недопустимо униформени служители да дават пример на обществото как се вършат незаконни действия.
"Разграничаваме служителите в МВР, пожарната, армията на първа и трета и категория", обясни Борисов и даде пример, че не трябва да има разлика в статута на администрацията в МВР, армията, в Министерския съвет, в здравеопазването и т.н. "Ние искаме тези, които носят в студа и жегата, на границата, влизат в пожарите, да са първа категория и да се ползват с привилегии. Всеки, който има работа, каквато всички останали държавни служители - да се подчинява на същата логика", заяви Борисов. Разделянето на служителите на първа и трета категория обаче не присъства в законопроекта на Горанов и само може да се предполага, че предложените вчера промени ще бъдат записани в него между първо и второ четене. Отлагането на мерките за далечното бъдеще няма да облекчи бюджета и в нереформираното МВР ще продължат да се наливат огромни суми всяка година.
Фонд "Земеделие" ще натрупа рекорден дефицит от 809 млн. лв. На фона на протести на полицаите заради предложеното орязване на социалните им придобивки за общо 25 млн. лв. правителството даде без шум зелена светлина за рязко увеличаване на разходите на Държавния фонд "Земеделие" (ДФЗ) заради европейските програми. Вместо 964 млн. лв., какъвто бе първоначалният план, разходите на фонда през тази година ще стигнат 1.586 млрд. лв., или с 623 млн. лв. повече. Освен че разходите растат, приходите от ЕС намаляват заради забавено усвояване на парите. Така фондът ще постави абсолютен рекорд и ще натрупа 809 млн. лв. непланиран дефицит. Той допринася и за ръста на дефицита по консолидираната фискална програма за тази година от 3 на 3.3% от БВП.
Одобреното разместване на парите за фонда вчера не бе разяснено от никого. В официалното съобщение на правителствената пресслужба се казва само, че таванът на разходите на ДФЗ се вдига с 623 млн. лв. Обяснението защо се случва това е общо - по-високите разходи са за приключване на стария програмен период и за започване на новия. Изобщо не се споменава, че това създава допълнителен дефицит по бюджета.
От предварителния проект на решението, публикуван на сайта на земеделското министерство, се разбира, че приходите, които фондът чака от Брюксел за 2015 г., са ревизирани и намалени от 717 на 530 млн. лв. Причината за това е в забавеното усвояване на парите и очакването плащанията да се трупат в последното тримесечие на годината. Парите за тези месеци ще се възстановяват през 2016 г. и съответно приходите са намалени.
На фона на свиването на постъпленията разходите растат с 623 млн. лв. Те се обясняват с поискано от Брюксел разрешение да прехвърлим средства по мерките от Програмата за развитие на селските райони с най-голям потенциал за усвояване - проектите на общини. По тях в момента се изпълняват и разплащат наддоговорени проекти в размер на стотици милиони левове. Този тип проекти добавят 736 млн. лв. към общите разходи при планирани 0 лв. От ДФЗ обясняват, че целта е да се постигне 100% усвояване. Не е ясно обаче дали няма да има проблеми с признаването от ЕС и с възстановяването на част от сумите.
Като се отчетат намалените приходи и завишените разходи, минусът по бюджета на фонда става 809 млн. лв. В първоначалния вариант, в който бе внесено искането на ДФЗ в Министерския съвет, се предвиждаше част от този дефицит да се намали, като се предостави допълнителен трансфер от държавата в размер на 120.7 млн. лв. Така дефицитът би се свил до 688 млн. лв. Отпускането на сумата обаче не бе включено в дневния ред. Финансовият министър Владислав Горанов обясни, че ще се изчака актуализацията на бюджета за 2015 г. При нея е предвиден по-висок извънреден трансфер към фонда - 370.7 млн. лв. Очаква се актуализацията да мине през парламента в началото на декември.
Полицаи изнудват колегата Борисов. Полицейските синдикати отхвърлиха в сряда следобед компромисното предложение за реформа в заплащането в МВР, което им направи Бойко Борисов. И обявиха, че продължават с протестите и блокадите на пътища.
Обезщетението от 20 заплати при напускане на системата да се запази за настоящите служители на МВР, а за хората, които постъпят на служба след 1 януари, то да стане до 10 заплати, предложи премиерът.
"Тези, които са си сега, да си работят за 20-те заплати, новите, които идват, ще пазят реда и хората", мотивира се министър-председателят.
Компромисът, който предлага Борисов, предвижда и запазване на парите за т.нар. порцион на стойност 120 лв. месечно вместо предложените от финансовия министър Владислав Горанов 80 лв.
Борисов подкрепи финансовия министър да бъде премахнато вдигането всяка година на полицейските заплати с 2% чрез т.нар. добавка за прослужено време. Горанов настоява то да стане част от основната заплата.
"Това е правилно, защото сега всяка година получават увеличение само защото си седят на едно място", обясни Борисов.
Премиерът подкрепи и намаляването на отпуските на полицаите от 30 на 20 дни. "И в момента има тарикати, които трупат по 400 дни и не си взимат отпуските. И ние им ги плащаме при напускане, а иначе им плащаме и извънредна работа", аргументира се Борисов.
"Това е, което мога да направя, и повече няма да отстъпя", категоричен бе той. Премиерът дори разписа предложението си на лист и го връчи на главния секретар на МВР Георги Костов.
Министър-председателят поиска и новаструктура на МВР Целта е всички чиновници вече да не работят по специализирания закон, а да бъдат прекатегоризирани в трета категория труд като всички останали държавни служители.
"Не виждам каква е разликата да работиш в отдел "Кадри" на МВР или в Министерския съвет", обясни Борисов. Той не посочи срок за изпълнение на тази реформа. Не го уточни и вътрешният министър Румяна Бъчварова, въпреки че бе попитана два пъти.
Отделянето на чиновниците от униформените трябва да стане до февруари 2016 г., защото това е задължение на Бъчварова и военния министър Николай Ненчев, възложено с пенсионната реформа на вицепремиера Ивайло Калфин. То е записано в Кодекса за социално осигуряване.
"Ако не се направят тези реформи в МВР, в края на следващата година в последните 2 месеца няма да има заплати за нито един", заяви в парламента Бъчварова. Тя обясни, че има и други варианти за стабилизиране на системата, които предстои да бъдат обсъдени.
Едната възможност била нетипичните дейности да бъдат отделени от МВР. "Другата e преструктуриране, така че по-лесно да се управляват структурите, бюджетите и икономиите, които ще трябва да направим от числеността на МВР", коментира Бъчварова.
В сряда правителството одобри промени в закона за МВР, с които се създава държавна фирма, която поема печатането на паспорти и регистрацията на автомобилите.
Работещите в звената, които ще бъдат отделени, отивали в държавно предприятие. За там имало 2500 позиции, обясни Бъчварова. В подкрепа на правителството срещу полицаите се обявиха четирите работодателски организации. Те настояха за съкращения на чиновниците в МВР и призоваха синдикатите да се разделят с порочните практики. В позицията си бизнесът нарича полицаите "галеници на властта".
Държавната енергетика с 2,8 млрд. лв. в КТБ, но загубила само 137 млн. Близо 2,8 млрд. лева е държала с преференциални лихви държавната енергетика в КТБ, преди банката да бъде затворена. Това става ясно от списък с хората и фирмите, които са имали влогове и сметки в банката с по-високи от пазарните лихви, публикуван от синдиците на КТБ.
Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е шампион по сметки с високи лихви. Дружеството присъства в списъка с влогове за над 925 млн. долара, с 98,844 млн. лв. и 1,146 млн. евро.
"Булгартрансгаз", който събира парите от транзита на руски газ през България, е имал на влог 413,603 млн. лв., 294,495 млн. долара и 142,49 млн. евро.
АЕЦ "Козлодуй" фигурира в списъка с над 100 млн. лв. в привилегировани сметки, а НЕК - с 142 млн. лв. и над 10 млн. евро. "Електроенергийният системен оператор" е държал в КТБ 36,6 млн. лв. и 34 млн. евро. Близо 18 млн. лв. са били парите на държавните "Мини Марица-изток".
Български енергиен холдинг е държал над 540 млн. лв., 33,595 млн. долара и 27,6 млн. евро. Основната част от тези пари обаче са били изтеглени преди затварянето на КТБ и така са били спасени близо 2,7 млрд. лева.
В сряда от Българския енергиен холдинг качиха на страницата си справка с парите на държавната енергетика, които са останали в КТБ на държавната енергетика.
Оттам уточняват, че предоставят информация по счетоводни данни към 22 април 2015 г. "с цел избягване на спекулации относно средствата на държавните дружества от БЕХ група" след публикуваните от синдиците на КТБ списъци с големи вложители на банката.
От справката става ясно, че БЕХ има в КТБ 14,72 млн. лв., НЕК е с 15 млн., АЕЦ "Козлодуй" с 4,5 млн., "Мини Марица-изток 2" с 18,16 млн. лв. Най-много са парите във фалиралата банка на "Булгартрансгаз" - 60,32 млн. лв. АЕЦ "Козлодуй" е с 4,5 млн. лв. в банката, ЕСО - с 5,4 млн. лв.
Общо парите на дружествата и на самия холдинг в КТБ към деня на затваряне на банката са 137 463 285 лв.
От БЕХ са записали в справката цесията от 29,39 млн. лв. и са отбелязали, че групата има договори за цесия с две дружества - с ТЕЦ "Марица-изток 2"за 21 069 935 лв. и с "Мини Марица-изток" за 8 324 490, 86 лв.
От БЕХ не обясниха защо милиардите за били изтегени от КТБ. Според запознати това станало заради взетото от служебното правителство решение държавна фирма да не държи повече от 25% от парите си в една банка. След него били направени обществени поръчки и средствата били разпределени и в други банки.
Освен енергийните фирми и други държавни дружества са държали пари с висока лихва в КТБ. РВД например е имало 9 млн. евро. БДЖ са държали над 1,4 млн. лв., а Националната компания "Железопътна инфраструктура" - 4,9 млн. евро. В списъка са още държавната оръжейна фирма "Кинтекс" с 9,8 млн. евро и 1 млн. долара., фонд "Земеделие", който е имал 3,6 млн. лв. Българската агенция за експортно застраховане с 3,3 млн. лв., летището в София е държало 16,5 млн. лв., агенцията за приватизация - 10 млн. лв.
Пари с висока лихва в КТБ са имали и Националната кардиологична болница и Александровска болница - съответно 15,6 млн. лв. и 5,6 млн. лв. Строителят на АЕЦ "Белене" - руската "Атомстройекспорт", е държал в КТБ 3,2 млн. лв. на преференциални сметки и 586 000 евро.
Влог с висока лихва за 400 хил. лв. е имала и проектната компания за строежа на петролопровода "Бургас-Александруполис".
Издателят на в. "Уикенд" Мартин Радославов е имал на влог 1,422 млн. евро, като върху 1,078 млн. евро е направил цесия.
Бившият премиер Иван Костов е имал влог от 155 849 лв., а дъщерите му Мина и Яна - съответно 213 202 лв. и 115 349 лева.
Бившият зам.-прокурор на София Роман Василев е държал два влога - от 286 472 евро и 19 904 долара, като е направил цесия за 205 000 евро.
Самолетът на Тато привлича туристи под водата. Чужди туристи идват у нас, за да разглеждат под водата правителствения самолет от времето на Тодор Живков, който е потопен край Варна. Интересът към гмуркането и подводните разходки все повече нараства през последните години. А гостите от странство се трупат, за да огледат потъналите в наши териториални води кораби. Освен това на мода излизат курсовете за леководолази, към които имат интерес все повече нашенци. Този необичаен отрасъл на туризма има сериозни перспективи по нашето крайбрежие, смята Орлин Цанев, който работи като инструктор във варненски водолазен център, цитиран от БТА. Най-много гмуркачи идват у нас от Великобритания, Русия и Украйна. Румънците също имат интерес към забележителностите, потънали край нашите брегове. В момента у нас има само два умишлено създадени рифове - потопен кораб край Созопол и самолетът на бившия първи.
Доплащаме за санирането с европари. От догодина най-вероятно за санирането на жилищни кооперации обитателите им ще доплащат, научи „Монитор". На форум за интелигентната архитектура, проведен в София, Десислава Йорданова, съветник на строителния министър каза, че пълната субсидия за тази цел няма да е вечна и се очаква постепенно да бъде намалявана.
Тя отчете, че по ОП „Регионално развитие" след стартирането на проекта за обновяване на жилищата дълго време не е имало мераклии, защото предлаганата субсидия е била наполовина на разходите. „Дори при увеличаването й на 75% и плащането на всички разходи за социално слабите съсобственици в блоковете нямаше особено раздвижване", поясни тя. „Едва след като в края на миналата година бе обявено, че субсидията ще е пълна за всички, само за 2 седмици бяха подадени над 200 молби", припомни тя. По думите й по този е бил запълнен ресурсът на проекта, който е само около 50 млн. лв. Отделно бяха отпуснати и 13 млн. лв. за нисколихвени проекти на одобрените.
Съветникът на строителния министър спомена и за проблеми със строителите. „За някои одобрени вече сгради не се явяват фирми изпълнители", каза още Йорданова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |