Камери ще засичат крадени автомобили. Три камери, които снимат всички преминаващи автомобили и разпознават кои от тях са откраднати или издирвани, ще бъдат купени от полицията. Това стана ясно от обявление за параметрите, на които трябва да отговарят устройствата. След около 2 седмици МВР ще обяви обществена поръчка и за каква сума.
Проектът се финансира от българо-швейцарска програма. В него са включени не само камерите, а и изграждане на Център за наблюдение и анализ (ЦНА) в Дирекция на националната полиция в София.
Засега не се предвижда устройствата да се използват от КАТ. Те няма да засичат за превишена скорост, нито да снимат за други шофьорски нарушения.
Информацията ще се използва само от криминалната полиция главно за разкриване на автокражби. Записите ще се пазят 12 месеца и могат да се използват при разследването и на много други престъпления.
Две от камерите ще бъдат монтирани на магистрала "Тракия" - на километър 14 при разклона за Нови хан и на километър 110 край Пловдив. Третата ще е на 12-и километър на магистрала "Хемус", близо до виадукта при село Елешница.
Обективите трябва да бъдат на арки над платното и насочени така, че да снимат номерата на коли, камиони и автобуси във всички ленти, включително и аварийните. Компютър ще прави справка в полицейската база данни за издирвани автомобили, в Шенгенската информационна система и в масивите на Интерпол. Ако някой номер бъде "разпознат", в ЦНА автоматично ще се включва аларма. Софтуерът ще различава номерата на всички страни от ЕС , а дежурните ще подават сигнала до намиращите се най-близо патрули на "Магистрална полиция" или други служби на МВР.
СДВР крие цял месец за обран началник. Крадци атакували и заместник-директора на столичната полиция Антон Златанов. От двора на дома му е била задигната служебната му чантичка заедно с радиостанцията му съобщи Би Ти Ви.
Дръзкото посегателство е било извършено в ранните часове на 10 октомври, но стана известно едва днес. Вечерта на 9 октомври Златанов участвал в потушаването на безредиците, предизвикани от Волен Сидеров и хората му пред магазин от типа клекшоп на улица "Раковски". Обирът е станал, след като висшият полицай се прибрал вкъщи.
Радиостанцията на Златанов веднага е била блокирана, за да не могат престъпниците да подслушват полицейски честоти. В чантичката имало и десетина флашки със служебна информация.
ДПС победи. Скъпият ток от тор остава. Катастрофалният резултат на ДПС на кметските избори в Пловдив, който се прероди в подкрепата за спечелването на кандидата на ГЕРБ Иван Тотев, явно си има цена. Тя е във възможността над 50 стартирали проекта за централи на биомаса с изгаряне на животинска тор да бъдат изградени, което ще струва на Националната електрическа компания и потребителите на електроенергия над 197 млн. лв. годишно.
Парламентарната земеделска комисия отхвърли предложението преференциите за централите на оборска тор да отпаднат, ако са изградени след 1 януари 2016 г. В момента законът предвижда отпадане на високата цена за централите, които ще бъдат завършени след 30 юни 2016 г. На практика с предложението се целеше да бъдат спрени няколко десетки проекта, които вече са в ход и които няма да могат да бъдат завършени до края на тази година.
Щедрото гласуване стана в сряда, когато земеделската комисия трябваше да гледа промени в Закона за опазване на земеделските земи. Вместо със земеделските текстове обаче депутатите започнаха обсъждането на предложения за промяна на Закона за възобновяемите енергийни източници (ЗЕВИ), които бяха внесени в преходните и заключителните разпоредби между първо и второ четене на земеделския закон. Въпросната поправка, която цели да съкрати срока за получаване на преференциите, беше внесена от депутата от ГЕРБ Пламен Тачев.
По време на комисията предложението беше подкрепено от Министерството на енергетиката, на земеделието и от Комисията за енергийно и водно регулиране. Председателят на КЕВР Иван Иванов все пак посочи, че според него животинската тор трябва да бъде оползотворявана. Иванов уточни пред "Капитал", че КЕВР е намалил вече цената с 30% за този вид енергия. Според него това ще отсее спекулантите и ще остави само земеделските производители, които биха могли да оползотворяват отпадъците и да бъдат подпомагани.
Противници с интереси
Сред депутатите имаше отявлени противници на поправката. Един от тях е депутатът от ДПС Венцислав Каймаканов. При последните промени на закона, които касаеха биомасата, той не гласува, тъй като е в конфликт на интереси. Причината е, че братът на Каймаканов - Благой, е един от собствениците на фирмата "Биома газ", която в момента разработва проект за изграждането на централа на биомаса и би била един от преките засегнати от гласуването на поправката. Бащата на Каймаканов пък има ферма за 1200 крави, откъдето идва суровината за централите на неговите бизнес партньори. Един от тях е Христо Рогачев, собственик на "Биона газ", който също има проект за централа от 1.5 мегавата в напреднала фаза.
По време на обсъждането на поправката в сряда Каймаканов коментира, че в България годишно остава около 15 млн. необработен тор годишно, заради който страната ни ще търпи санкции от Европейската комисия. Става въпрос за изискванията на Нитратната директива, според която от 1 януари 2016 г. оборският тор не може да се изхвърля свободно в полето, а трябва да се оползотворява (той, разбира се, може и да се складира, което е по-евтиното решение). Каймаканов посочи също, че вносителите не са мотивирали предложението си за въпросната поправка. Тачев на практика не беше в залата, за да се аргументира, а това не можаха да направят добре както заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков, така и колегата му Цветан Димитров от земеделското министерство, които бяха на обсъждането на поправката.
Каймаканов, който е близък на лидера на ДПС Лютви Местан, беше кандидат за кмет в Пловдив, като постигна микроскопичен резултат. За сметка на това в иначе гласуващия за ДПС ромски квартал "Столипиново" кандидатът на ГЕРБ спечели с 800 гласа пред конкурента си Славчо Атанасов. Тотев победи на втори тур с общо 1500 гласа повече от Атанасов. Без помощта на ДПС той вероятно нямаше да успее да запази Пловдив за ГЕРБ.
Обръщането на ГЕРБ
Отявлен противник на ограничението за преференциалната цена да бъде въведено от януари 2016 г. беше и депутатът от ГЕРБ Георги Андонов. Той посочи, че условията за изграждане на централи от биомаса се променят три пъти за една година и също заплаши със санкции по Нитратната директива. Самият той обаче посочи, че за изграждането на централи за оползотворяване на оборския тор от фермерите има и европрограми и че това не е инвестиция, която е по джоба на обикновените фермери. За тях обаче има проекти, които са финансират от Държавен фонд "Земеделие". Андонов обаче не може да бъде съвсем безпристрастен по въпроса, тъй като баща му също има проект за изграждането на централа на биомаса. В тази връзка от групата на ГЕРБ са му давани препоръки да не гласува по законодателни текстове, които засягат тази материя.
Против поправката беше и Румен Йончев от "България без цензура", който посочи, че е много притеснен от смяната на срока, тъй като поставя инвеститорите в тези проекти в непредвидима ситуация.
На практика нито един от депутатите не защити въпросната поправка. На финала 8 от тях гласуваха "за", 6 "против", а двама се въздържаха.
Веднага след като гласуването приключи, Каймаканов и Йончев започнаха да се прегръщат и поздравяват с инвеститорите, излизайки от залата.
Половината от новите акции на "Сирма" са придобити от един човек. Близо половината акции, които бяха записани по време на първичното публично предлагане (IPO) на "Сирма груп", са придобити от един човек. Публикуваният чрез Търговския регистър списък на записалите акции показва, че най-големият нов акционер в IT компанията е създателят на "ВМ финанс груп" Васил Мирчев. Той е придобил 4.4 млн. акции, или 47% от общо записаните по време на IPO-то 9.52 млн. книжа. В документа личат имената на 349 лица, сред които 28 юридически и 321 физически.
Справка в Търговския регистър показва, че Васил Мирчев e съдружник в 8 фирми. Той е издател и на сп. "Мениджър". Сред тях е германската "Гебр. Хайнеман", с която "ВМ финанс груп" формира през юни джойнт венчър в Румъния в сферата на бързооборотните стоки. "Капитал Daily" потърси Мирчев с въпроси относно намеренията, с които инвестира над 5 млн. лв. в "Сирма груп", но той не пожела да коментира.
Публикуваните документи показват също, че броят на акционерите в "Сирма" вече приближава 400. Изискването за влизане в основния борсов индекс на българската борса SOFIX e те да са поне 500. Предвижда се борсовият дебют да е на 16 декември, така че IT компанията разполага с време да попадне сред най-търгуваните дружества на БФБ. Броят на акциите на "Сирма" вече е 59.3 млн. акции, което при цена от 1.2 лв. прави пазарна капитализация над 71 млн. лв. Изискването за попадане в състава на SOFIX е капитализация oт поне 25 млн. лв.
В списъка с акционерите липсват пенсионните фондове поради забраната да записват акции при IPO. Очакванията са те да придобият дялове от дружеството, след като емисията започне да се търгува на регулиран пазар. Най-много акции сред юридическите лица са записали Алианц банк, "ЗММ Солар" (еднолична собственост на Петър Манджуков) и "Елана балансиран евро фонд", но дяловете им са на стойност под 1 млн. лв. Сред физическите лица личат имената на собственика на охранителната фирма "Юсис секюритис" Петър Тотев (200 хил. акции) и притежателя на издателска къща "Труд и право" Aceн Ризов (100 хил. акции).
Винетките поскъпват драстично. Правителството взе вчера решение за драстично увеличение от 2016 г. на цените на винетките за всички превозни средства. Това стана въпреки многократните обещания, че ще поскъпнат само таксите за товарните автомобили и за автобусите. Ръстът на цената на годишните стикери за леките автомобили е близо 45%. При различните видове товарни автомобили оскъпяването достига до 55%. Това веднага стана повод да се прогнозират фалити на по-дребните превозвачи, сериозно поскъпване на междуградските пътувания с автобус и на стоки от първа необходимост.
От януари годишният стикер за леките коли става 97 лв. вместо сегашните 67 лв. Месечната винетка за леките автомобили вече ще е 30 лв. при 25 лв. досега, а седмичната - 15 лв. при 10 лв. в момента. За автобусите, отговарящи на стандарта Евро I и II, годишната винетка става 1743 лв. вместо досегашните 1300 лв. За пътните превозни средства с по-висок евростандарт винетката се увеличава от 1000 на 1340 лв.
Увеличението на винетките нормативно става с промяна на тарифата за таксите, събирани от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), която се гласува от правителството. Затова формално не е правено обществено обсъждане, както е при промени в нормативни документи като наредби, постановления и закони. Но според юристи новите винетни такси могат да бъдат оспорвани в съда от заинтересованите. Още повече че няма финансов анализ как точно са били определени. На въпрос на "Сега" вчера от пътната агенция обясниха, че са се съобразили с анализ на Световната банка, която бе наета за консултант за промяна на системата за събиране на пътните такси. В разпространения вчера документ на банката обаче се говори за варианти за електронните винетки и за тол таксите и не се споменава защо трябва да се повишават винетките.
Един от мотивите, изтъкнати от регионалния министър Лиляна Павлова за драстичното увеличаване на цените, е фактът, че от 2008 г. цената на винетките не е променяна. За тези години обаче средната работна заплата се била увеличила с 60%, а минималната - със 73%. В същото време била нараснала нуждата от средства за поддръжка на пътната инфраструктура, особено след пускането на новите близо 300 километра магистрали. Според Павлова нетните годишни приходи от винетки са около 180 млн. лв., а за да се подобри трайно пътната мрежа, са нужни минимум 600 млн. лв. годишно. С новите цени се очаква в бюджета да влязат още 73 млн. лв. Преди време шефът на пътната агенция Лазар Лазаров изчисли, че за поддръжката на пътищата в отлично състояние всяка година са нужни поне 1 млрд. лв.
"Надяваме се, че около 250 млн. лв. ще можем да инвестираме в текущи ремонти, поддържане и почистване на пътищата. Тези средства обаче също са недостатъчни", обясни Павлова. Тя аргументира ценообразуването на новите винетки за тежките камиони с европейска директива, според която максималната стойност на дневната винетка е 21 лв. Затова тя е била увеличена с един лев и след това тези пропорции са приложени при цените на седмичните, месечните и годишните стикери.
1000 души са избрали да се осигуряват само в НОИ. За около два месеца над 1000 работещи вече са се отказали да се осигуряват за втора пенсия в универсален пенсионен фонд. Това са родени след 1959 г., които са поискали пълната им вноска за пенсия - 17.8 на сто, да отива само в държавния пенсионен фонд. Това съобщи за "Сега" управителят на НОИ Бисер Петков. Той представи бюджета на ДОО за догодина пред социалната комисия в парламента, но заради отсъстващи депутати от управляващата коалиция той не бе приет. Против гласуваха от Патриотичния фронт, БСП и ДПС. Този гаф най-вероятно ще бъде поправен при следващите гласувания в зала и в комисия.
Броят на избралите да се осигуряват само в НОИ е нищожен на фона на общия брой българи, които се осигуряват в УПФ. Но реално възможността за това съществува от два месеца. Освен това още 7000 ранни пенсионери - военни, полицаи и др. - са поискали да им бъде преизчислена пенсията от НОИ. За целта те са прехвърлили сумите, които имат по индивидуалните си партиди, в частните фондове в НОИ. Досега техните пари стояха блокирани в универсалните фондове, тъй като допълнителното осигуряване плаща пенсия само при навършена обща пенсионна възраст. Полицаите обаче се пенсионират средно на 52 г. и трябва да чакат над 10 г., за да получат втората си пенсия. След като са прехвърлили парите си в НОИ, хората от сектор "Сигурност" са получили средно около 70-80 лв. над първата пенсия. НОИ очаква догодина 114 млн. лв. от избралите да се осигуряват само там и от местенето на натрупаните суми по индивидуалните партиди на ранните пенсионери.
За 2016 г. бюджетът на НОИ минава 10 млрд. лв. Над половината от сумата ще дойде не от осигуровки, а от държавния бюджет. Въпреки пенсионната реформа догодина растат както пенсионерите, така и разходите за пенсиите. За да няма дефицит в НОИ догодина, за работещите трета категория вноската трябва да се повиши с 19%, сочат изчисленията.
Минималните осигурителни прагове се увеличават със 7.5%. Максималният осигурителен доход се запазва на 2600 лв. - съответно и таванът на пенсиите остава 910 лв. От него сега са ограничени 33 хил. души. Средното увеличение на пенсиите от 1 юли ще е 2.5%. Очаква се средната пенсия да стане 331 лв. и 62 ст., или с около 11 лв. по-висока от тазгодишната.
Сметната палата вдигна 38°. Търсят горещ извор. Сметната палата вдигна температура до 38 градуса. От пролетта е голяма жега в две много важни помещения в сутерена на сградата на ул. "Екзарх Йосиф" в София, в които държавният одитор си пази архива, научи "24 часа".
Там са измерени 32 градуса на въздуха, 38 - на пода, и 36 градуса в долната част на стените. Одитните доклади трябва да се съхраняват при определена температура и влажност.
Цяло лято Сметната палата търси причината за високата температура, за да опази както архива си, така и самата сграда. Минали са 7-8 екипа, един от тях е дал становище, че е възможно минералният извор до централната баня, който е в близост, през улицата, да се е разместил при земетресение и така одиторите да са се обзавели с неочаквано разклонение на извора.
Сметната палата е потърсила помощ от общината и от експерти, за да се разбере кое претопля архива ѝ. И да не би то да предизвика бъдещи последствия не само за мазето, а и за цялата сграда.
Сред екипите от експерти, които са правили огледи, е имало професори, геолози, специалисти по минералните води.
Първо е обследван съседен трафопост, за да се види дали топлината по някакъв начин не идва от него. Бил е в изрядност. В него температурата е била 28 градуса, а стените и подът му не са били топли.
Минали са екипи на топлофикацията, за да проверят да не би да се е скъсала тръба. Установено е, че тръбите на топлопреносната мрежа не минават в близост до тези помещения.
От ВиК също са изследвали. Тази седмица е имало и екип на общината.
Геолозите, които са дали версията, че е възможно под основите на сградата да прониква минерална вода, която да загрява бетоновата плоча, са дали съвет да се прави сондаж пред сградата на палатата.
С идването на есента температурата в помещенията е паднала до 30%. От палатата чакат отговор от Столична община. Уточняват, че тези две помещения са взети от тях под наем от Дома на киното.
Световната банка: Пенсионирайте излишните съдии. Излишни съдии в българската съдебна система, които работят по-малко от колегите си, трябва да бъдат пенсионирани или пратени в администрацията, съветва Световната банка.
Институцията публикува доклад за финансирането и натовареността на българските съдии от 2008 до 2014 г., който бе представен от правосъдния министър Христо Иванов пред депутатите в правната комисия.
Изследването показва, че за разлика от другите страни, членки на Съвета на Европа, у нас броят на съдиите непрекъснато расте. През 2006 г. на 100 000 жители те са били 23,7, което тогава е било близо до средното за Европа - 20,3 на 100 000 души.
През 2012 г. броят на нашите магистрати скача на 30,7 на 100 000 жители, докато в останалите се запазва - 21 съдии.
Световната банка отбелязва, че докато хората с черни тоги в България се увеличават, страната ни е изправена пред демографска криза с отрицателен прираст на населението и стагнация.
При население около 7,11 млн. през 2015 г. броят на съдиите се е увеличил за четири години от 2147 на 2225. "Контрастът на общо свиващо се население и увеличаването с почти 32% на броя на съдиите на 100 000 жители е поразителен", се казва в доклада.
Реално заетите щатни бройки са 1811, като на съдия се падат по около 30 дела месечно.
Световната банка обаче открива съдилища, където един съдия гледа много по-малко дела. Такива магистрати са определени като "излишни" в доклада. "Според българското законодателство обаче те не могат да бъдат отстранявани от длъжност освен по собствено желание", посочват авторите на доклада.
Затова те препоръчват правителството да поиска да се разгледат вариантите съдиите да се пенсионират или да бъдат назначени в държавната администрация. От доклада става ясно, че "излишни" магистрати има в окръжните, апелативните, военните съдилища и при следователите. "В момента има 13 окръжни съдилища, където натовареността с дела на съдия е по-малко от 10 на месец, и 6 районни съдилища, където натовареността е 20 или по-малко на съдия на месец", пише в доклада.
Най-ниско натоварените районни съдилища са в Търговище - 5, 5 дела на съдия месечно, Монтана - 6,5, и Кърджали - 6,2. За сравнение в Софийския районен съд един съдия гледа по около 80 дела на месец.
"Излишните съдии в окръжни съдилища да бъдат преразпределени в райони, които се намират в същите областни центрове, за да се избегне дискомфортът поради преместването", е едната препоръка. Друга е районните съдилища с ниска натовареност да бъдат слети.
Слабо натоварени били и апелативните съдии. Те са 147 и работят в 6 съдилища и 1 апелативен военен съд. Средно в един апелативен съд има по 25 съдии, които гледат само по 8,4 дела на месец и решават едва 7,1 дела.
В доклада се предлага апелативните съдилища да останат само 2-3 в страната, така че на съдия да се падат по 25 дела на месец. "Излишните съдии да бъдат пратени другаде", препоръчват от Световната банка.
От доклада става ясно, че най-малко работят военните съдии. В 4-те военни съдилища има 19 магистрати, като на един се падат по 2,4 дела на месец. Препоръката е да остане само един военен съд с 2-ма магистрати или въобще да няма военни съдилища.
Властта удари ракията на черно. Селските ракиджийници няма да могат да ползват казани с обем над 500 литра. Това решиха вчера депутатите, приемайки окончателно промените в Закона за акцизите и данъчните складове. Досега домашна ракия може да се вари в казани до 1000 литра. С поправките в закона обаче домашна ракия с намален акциз от 550 лв. за 1 хектолитър чист алкохол ще може да се вари само в казани до 500 литра. А за по-големите казани акцизът ще бъде двоен - 1100 лв. на хектолитър. Освен това казаните над 500 литра ще трябва да се лицензират като данъчни складове. Другата съществена промяна е, че ракия в селските казани ще може да се вари само 6 месеца в годината - от 1 юли до 31 декември. Извън този срок ракия ще може да се вари само ако 14 дни предварително се уведоми съответната митница. Мотивите на вносителя - депутата от Патриотичния фронт Емил Димитров, са да не се губят приходи от акцизи от незаконна дестилация и да не се вари ракия от суровини с неясен произход през цялата година.
По време на дебата в пленарна зала той извади още един аргумент. "Изборите минаха, предстои приемане на бюджета. Отвсякъде се появяват социални искания - за деца, майки и баби, а никой не казва откъде ще дойдат средствата. Първо трябва да се съберат пари", посочи Димитров. По думите му очакваният ефект от поправката е 100 млн. лв. приходи в бюджета. За сравнение - сега приходите от регистрираните над 2000 казани са по 100 лв. годишна печалба. "Вие вярвате ли, че те работят един ден в годината?", попита Димитров. Той бе категоричен, че "дядото, който вари ракия, няма да има проблеми, но хората, които имат казани с обем над 500 литра, правят бизнес и ще трябва да плащат данъци". Подкрепи го и шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова. "Казани до 1000 л не са за домашно производство", посочи тя.
Противниците на поправката обаче изтъкнаха, че така се удря малкият човек. Таско Ерменков от БСП посочи, че с поправката се обслужват интересите на големите производители. "С елементарен трик за промяна на вместимостта на селските казани практически се затварят над 2/3 от тях. Те преминават в друг режим и се превръщат в големи алкохолни производители, а няма как да издържат на конкуренцията", изтъкна Димитър Байрактаров от НФСБ. Според него по този начин се рушат вековни традиции. "А всеки, който е ударил традицията, е сбъркал", предупреди той. Байрактаров прогнозира още, че огромна част от българските граждани, живеещи в малките населени места, вече ще започнат да варят домашната си ракия по дерета и мазета, за да не попаднат под ударите на закона. Има риск доста лозови масиви да останат необработваеми.
От парламентарната трибуна патриотите, разделени по казуса, поспориха и за полезните качества на... първака. "Да използваме първака за медицински цели, както са правили нашите баби", препоръча Байрактаров, а в кулоарите разясни, че става за разтривки. "Алкохолът е етил, първакът е метил и е чиста отрова", контрира го Димитров.
По 1 млн. евро на ден влага "Тотал" в търсене на газ. За първи път търсенето на нефт и газ в Черно море ще се прави на над 2000 м дълбочина и в акватория, която не е изследвана. Това заяви Ксавие Фожрас, управител на "Тотал Е&П България", който представи във Варна проучванията в "Блок 1-21 Хан Аспарух". По досегашните методи проучванията са стигали до 500 м под водата, припомни Фожрас. Преди 3 години компанията спечели конкурса за търсене и проучване на нефт и газ в изключителната икономическа зона на Черно море. Досега на блока бяха направени сеизмични изследвания, данните от които са обобщени в 3D карта. Ако записаните DVD-та се наредят едно върху друго, ще задминат по височина Айфеловата кула, каза управителят на "Тотал Е&П България".
Падането на цените на петрола забави сондажите, но повече отлагане няма да има. Първият сондаж е насрочен за февруари 2016 г., а вторият - за първото тримесечие на 2017 г. Ако те бъдат успешни, резултатът ще бъде постигане на независимост на енергийната ни система, посочи Ксавие Фожрас. Между 700 хил. и 1 млн. евро на ден ще харчи "Тотал Е&П България" при провеждането на двата сондажа в блока, обяви още Фожрас. За целта във водите на север от Варна ще пристигне сондажен кораб със 180 души екипаж. Плавателният съд от последно поколение беше избран чрез търг и сега се намира в Западна Африка. За сондажите ще бъдат привлечени допълнителни кораби и вертолети. Вече се подготвя и логистична база на пристанище "Леспорт". Ще бъдат наети на работа и български фирми и специалисти.
Първият сондаж ще продължи от 5 до 7 месеца. След преодоляване на 2000 м воден стълб ще се пробива около 4000 м под дъното при налягане до 700 бара и температури до 150 градуса. Ако бъдат намерени нефт и газ, ще се изгражда инфраструктура за добив на въглеводородите.
Англичани и руснаци се връщат на BG пистите. Английските туристи се завръщат тази зима у нас. Няколко нови компании от Великобритания ще доведат в страната ни своите клиенти, а чартърните полети от Острова до София и Пловдив са с 8% повече. За изненада на туроператорите ни по време на туристическото изложение в Лондон е имало интерес към културния туризъм у нас от поданиците на кралицата, които обичайно избират зимните ни курорти, за да спортуват. Това съобщиха от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции. За първи път всяка седмица ще има чартърен полет от Амстердам до Пловдив.
В някои компании има и 20% ръст на гостите от Русия. Засега обаче няма предвидени чартъри, но това не е проблем поради наличието на редовни линии, които много туристи предпочитат.
Египет отпада като туристическа дестинация, констатира Калин Драганов от АБТТА. Заради опасността от терористични актове хората, които почиваха там, вече заобикалят пирамидите. Аналогична е ситуацията в Турция. Поради струпването на хиляди бежанци южната ни съседка също губи от посетителите си. В момента туроператорите се чудят къде да пренасочат потоците от тези две дестинации, затова ние трябва да се възползваме от ситуацията, категорични са хората от бранша.
Тези туристи имат слабост и към културния туризъм, а ние сме с доста възможности в това отношение, смятат от АБТТА. Златните съкровища на нашата страна ни отличават значително от Гърция, Турция и Египет, които показват предимно археология. Затова съкровищата трябва да са акцент в нашия продукт.
Турските туристи са със 100 % ръст за идващата зима, сочат предварителните записвания. За последната седмица на януари и първата на февруари, когато е тяхната зимна ваканция, не е останало нито едно свободно място в Пампорово, гостите се насочват и към Банско и Боровец.
Туристите от Далечния изток, за които често се говори, на практика останаха далеч от нашата страна. Ако се регулира регулира начинът за издаване на визи, китайци и индийци ще ни залеят, смята Калин Драганов от АБТТА. В момента за да дойде у нас, един поданик на Поднебесната империя се налага да чака поне един месец и плаща 200 долара. За сравнение швейцарската виза се вади за два дни и излиза 80 франка.
От асоциацията организират форум GO2Balkans, на който в края на месеца България ще бъде представена като част от общ проект за културен туризъм на Балканите. Гости ще има от Гърция, Турция, Хърватия, Македония и други балкански страни.
Проверяват тунелите до края декември. Проверката на тунелите ще продължи до края на годината, съобщи за Агенция Монитор шефът на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров. Тя тръгна от средата на миналия месец и трябва да обхване всички 12 тунела по най-важните пътища в страната - четирите двойни тунела в западната част на недостроената автомагистрала „Хемус" и на двете тръби на подземното съоръжение при „Траянови врата" на АМ „Тракия". Планира се да бъдат проверени лампите и на двата тунела по път Е-79 към Кулата. Вече са проверени тунелите „Витиня", „Ечемишка" и „Топли дол" на „Хемус".
Според инж. Лазаров за ремонтите на тунелите ще са нужни много средства. Преди време от пътното ведомството съобщиха, че подмяната на осветлението в подземните съоръжения ще тръгне от пролетта. Старото е енергоемко и на негово място ще бъдат инсталирани съвременни LED системи.
Днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и председателят на шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров дадат информация за готовността за поддържане на републиканската пътна мрежа при зимни условия.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |