Накъде ще поеме Европа след атентатите в Париж. Освен 129 убити и над 350 ранени парижките атентати отвориха въпроси, от чиито отговори ще зависи непосредственото бъдеще на Европа. Първите политически последствия за Стария континент вероятно ще доведат до частична и временна промяна в свободата на движение в Шенгенското пространство.
Правителствата ще увеличат средствата за сигурност, а страните от ЕС ще останат разделени по темата за бежанците.
Основните световни сили - САЩ, ЕС и Русия, заедно с Турция и Саудитска Арабия са на път да постигнат съгласие за война срещу самопровъзгласената "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ), която пое отговорност за атентатите в Париж на 13 ноември.
Първи приоритети
Непосредствен приоритет за властите е да разкрият самоличността на атентаторите и подробностите на заговора. От това дали има на свобода други участници ще зависи сигурността на климатичната конференция, която трябва да започне в Париж в края на месеца. На нея се очакват около 120 държавни глави. Бившият френски президент Никола Саркози вече призова срещата да бъде отменена. За момента Градът на светлините е блокиран от обявеното извънредно положение, а иранският президент Хасан Рухани отмени планирано посещение в Париж, както и в Рим.
Самоличността на седемте ще насочи властите към това как терористите са се радикализирали и откъде са се въоръжили. Така например на аудиозаписите от стрелбата в концертната зала "Батаклан" се чува огън в серии от по 3-4 изстрела. Това говори за професионално обучение на стрелците. Предстои да се разбере дали нападателите са се сражавали в Сирия, Ирак или другаде. Единственото сигурно за момента е, че един от седемте мъртви атентатори е френски гражданин, а поне двама - от брюкселското предградие Моленбек. Друг французин, който е наел кола и е чакал пред зала "Батаклан", все още се издирва.
Фактът, че поне няколко от терористите в добре организирания заговор са европейски граждани, трябва да притеснява службите за сигурност. Би трябвало също да разтревожи френските управници, които след атентата срещу хумористичното издание "Шарли ебдо" през януари обещаха по-добро бъдеще за френските мюсюлмани.
Разделени за бежанците
Несъмнено по-важен обаче е друг аспект от въпроса с идентичността на атентаторите. Той даде мощен тласък на европейския дебат за евентуалната връзка между стотиците хиляди търсещи закрила на континента и тероризма. Часове след атентатите властите във Франция съобщиха, че до тялото на един от атентаторите на "Стад дьо Франс" е намерен сирийски паспорт. Много медии обявиха като факт, че мъжът е сириец, дошъл в Европа заедно с бежанската вълна. Гърция обяви официално, че притежателят на паспорта е стъпил на остров Лерос на 3 октомври, където е регистриран. Сърбия добави, че по-късно той е влязъл в страната през Прешево, където е подал молба за бежански статут.
Първата официална реакция дойде от Полша. Бъдещият министър по европейските въпроси Конрад Шимански обяви, че страната му няма да участва в каквато и да е квотна система за разпределяне на бежанци на континента. "Полша трябва да запази пълен контрол над границите си и имиграционната си политика", написа политикът от консервативната партия "Ред и справедливост". Изявлението му породи реакция в Германия, която само тази година очаква над 1 млн. бежанци. "Ако всеки в Европа мислеше като Шимански, тогава скоро по границата ни с Полша трябва да изникнат стени срещу крадци на коли", написа в Twitter Герд Липолд, депутат в саксонския парламент.
Германска компания придобива вицешампиона в българския текстил. Германската компания Südwolle Group, която е сред най-големите производители на вълнена прежда в света, ще купи италианската Safil, която притежава второто по големина текстилно предприятие в България. Сделката включва и придобиване на 80% от капитала на второ италианско дружество - Gruppo Tessile Industriale (GTI). Südwolle Group се надява да разшири присъствието си на европейския и италианския пазар на прежди, докато Safil и GTI ще могат да се разширят и извън Европа. Цената на сделката не е обявена.
Българският клон на Safil се намира в индустриалната зона край Пловдив до село Скутаре, има годишни приходи от 144 млн. лв. и произвежда над 7000 тона годишно камгарни (от дълговлакнеста вълна) прежди, като почти цялата продукция се изнася.
Посока към разширяване
Подписването на сделката е станало в края на октомври. Safil и GTI ще се развиват като самостоятелни единици под шапката на Südwolle Group, съобщиха в прессъобщение от Safil. Германската компания придобива двете италиански дружества от холдинг Finsavio, който държи 100% от акциите на Safil и 50% от GTI, както и от основателя и главен изпълнителен директор на GTI Алберто Фриняни. След транзакцията Фриняни ще остане акционер с 20% в GTI и ще продължи да оглавява компанията.
Алберто Савио и Чезаре Савио също остават на постовете си като съветник и главен изпълнителен директор на Safil. От Safil изтъкват, че ползите от сделката за клиентите им ще бъдат многобройни, като например разширяването на предлаганата продуктова гама. Освен това компаниите ще споделят производствените си мощности и дистрибуторските си мрежи.
Südwolle произвежда прежди, включително облекло и трикотаж под марките Südwolle, Biella Yarn, Yarn in Motion, Richter, Stöhr и Soey. Компанията има производствени мощности в Германия, Полша, Румъния и Китай, дава работа на над 2300 човека по света. Продуктите й варират от големи обеми стандартни прежди до специфични продукти. През фискалната 2014 г. приходите на фирмата достигнаха 340 млн. евро. Според изпълнителния директор Клаус Щегер "Safil и GTI са добре установени компании в съответните си сегменти с голям потенциал за растеж на международните пазари, който искаме да реализираме заедно с техните опитни ръководства. И двете фирми пасват отлично стратегически на нашия бизнес предвид това, че стратегията ни е да фокусираме ресурсите си върху тъкаческия ни бизнес, увеличаването на обхвата на продуктите ни и разширяването на географския ни достъп." GTI произвежда и разпространява камгарна и вълнена прежда, като специализира в по-малки количества производство на луксозни прежди за модната индустрия. През 2014 г. приходите на компанията надминаха 10 млн. евро.
Safil в България
Safil е базирана в Галянико, Италия, и е известен доставчик на камгарна прежда за трикотаж, плетено и спортно облекло, като компанията расте стабилно през последните години. Фокусирани са повече върху по-специфични видове прежди за разлика от Südwolle. Компанията разполага с около 700 работници в Италия и България и производствена база от почти 60000 кв.м, от които 42 хил. са на пловдивското предприятие. През 2014 г. приходите надминават 90 млн. евро, като по-голяма част е произведена в България.
Пловдивската фабрика има приходи от 144 млн. лв. за миналата година, което я прави втората по големина в страната в текстилния сектор според класацията "Капитал 100" след "Миролио". До април 2014 г. "Булсафил" беше дъщерно дружество на Safil, след което се преобразува в негов клон след решение на компанията майка под името "Сафил АД - клон Булсафил". Данните от Търговския регистър показват, че за 2014 г. клонът отчита чиста печалба от 5 млн. лв., като по-добрият резултат спрямо 2013 г. се дължи на увеличените продажби на продукцията. В "Сафил АД - клон Булсафил" през 2014 г. са работили 624 човека. Българският бизнес е създаден през март 2000 г.
Транспортното министерство иска "Гражданска отговорност" да се сключва и онлайн. Изричната забрана за сключване на автомобилната застраховка "Гражданска отговорност" онлайн поставя бариери пред свободното използване на електронни услуги. Това се казва в становище на Министерството на транспорта, изпратено до бившия заместник-председател на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев и председателя на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров.
Според новия Кодекс за застраховането, приет на първо четене от парламента, сключването онлайн на най-масовата застраховка "Гражданска отговорност" се забранява. Аргументите на авторите на кодекса от Комисията за финансов надзор (КФН) са, че са възможни грешки при попълването на данните от клиентите, заради което може да се откаже плащане.
Транспортното министерство подкрепя предложението на Тодоров и Богоев забраната за сключване на електронна полица да отпадне. Според транспортния министър Ивайло Московски трябва да се преодолее впечатлението за липса на правна сигурност, което кара потребителите да се колебаят да търсят услуги онлайн. Оттам припомнят, че транспортното министерство се опитва да води последователна политика спрямо електронните услуги. Подобни забрани обаче не са в интерес на обществото, казват още от ведомството на Московски.
Още при публикуването на проекта за нов кодекс за обществено обсъждане през септември ИТ индустрията у нас също се обяви против предлаганата от КФН забрана. Според представителите на бранша европейската практика е показала, че улесненият достъп и гъвкавата процедура повишават търсенето на услугата, но също така са и предпоставка за създаване на по-добра комуникация и обмяна на данни между застрахователите и органите за контрол и организация на пътното движение. Бизнесът е на мнение, че предложението е консервативно и изостава от европейските тенденции за въвеждане на електронни финансови услуги. Промяната трябва да отпадне, настояват категорично ИТ фирмите.
Кабинетът налива още пари в "златния" сайт за туризъм. Държавният сайт за туризъм, създаден преди години от икономическото министерство, е на път да излезе повече от златен. Въпреки че през годините в него потънаха милиони левове без особен резултат, сега финансирането му ще бъде възобновено. Порталът http://www.bulgariatravel.org ще бъде доразвит, след което отново ще се наложи да бъде рекламиран в глобалната мрежа. Пари ще трябват и за поддръжка, става ясно от националната програма "Цифрова България 2015", публикувана за обществено обсъждане.
В програмата не се посочва сумата, която ще бъде нужна за финансиране на тези дейности, но отсега е ясно, че едва ли ще е евтино. Пари ще се търсят от държавния бюджет, от оперативните програми или директно от програма "Иновации и конкурентоспособност". Туристическият сайт ще бъде усъвършенстван, е записано в "Цифрова България". Това ще стане, като в него се добавят статии за обекти, атракции, маршрути, дестинации, културни събития и др.
За създаването на http://www.bulgariatravel.org преди повече от шест години държавата похарчи два милиона лева. После се разбра, че сайтът подвежда хората с разположението на обектите, посочени в него, и се наложи да се наеме нова фирма, която да го доразвие. Това струваше нови почти два милиона лева. Бившият икономически министър Трайчо Трайков пък обяви обществена поръчка за повече от 3.5 млн. лв. за рекламни банери в 20 туристически портала и сайтове, две игри с награди и няколко електронни брошури. Средствата за това също бяха осигурени от европейска програма "Регионално развитие", където се допускаха подобни разходи.
След Франция "Ислямска държава" ще окървави Белгия и Великобритания. Cлед окървавена Франция още две държави се готвят за нови удари на "Ислямска държава" - Белгия и Великобритания. Европейските спецслужби са засекли движения на вероятни терористи към центъра на континента. Възможни цели за атентати имало още в Италия и Холандия.
Експерт по сигурността потвърди появилите се във френските медии твърдения, че "Ислямска държава" се е подготвяла още през 2014 г. за атаки с множество цели в страната. Информацията идвала от партньорски служби.
Дори в Париж е бил разработен подробен план за действие срещу атентати с много цели. Вестник "Фигаро" описва това, позовавайки се на данни от френските спецслужби. Предполага се, че "Ислямска държава" се е отказала тогава от масирана атака на Франция, защото водачите ѝ са решили, че нападенията не са подготвени добре.
От началото на ноември 2015 г. обаче отново европейските служби "хващат" информация за усилено планиране на едновременни атаки в Париж. Френската столица се е подготвяла за план за действия при три атентата едновременно и две вземания на заложници. И информацията не била само от клипчета на джихадисти със забулени лица, които се появяват през дни в интернет.
Френските служби анализирали грижливо трагедията в училището в Беслан през септември 2004 г. (331 убити) и драмата в театъра на "Дубровка" в Москва през октомври 2002 г. (117 убити). Френският антитерористичен отряд дори е разработил стратегия под кодовото име "Война на време".
За да спечелят скъпоценни минути, френските спецслужби имат плановете на повече от 200 специални места, които могат да бъдат атакувани. Освен Елисейския дворец, Матиньон (Министерския съвет), Сената и Националното събрание той включва големите парижки зали за концерти и спектакли.
За всяко място анализаторите са начертали "досие с цели", включващи плановете на архитектите, електрическите инсталации, коридори, подземия, входове, изходи, прозорци и врати. И се оказва в светлината на случилото се, че това не е било напразно. Но въпреки всички мерки в петък, 13 ноември, Париж изживя най-тежката терористична атака в историята на Франция.
Какви са причините за фаталния пробив в системата за сигурност, тепърва ще се анализира, което обаче няма да върне живота на десетките жертви.
"Това, което се случи в Париж, е най-лошият сценарий, от който се опасяваха службите за сигурност", заявява префект Бернар Скарсини, бивш ръководител на френския контрашпионаж. "Използвайки опита и на други държави, Франция се готвеше за това", заявява той.
На 30 септември 2015 г. Марк Треведик, магистрат в сферата на антитероризма, твърди в интервю пред "Пари мач", че "Франция е враг №1 на "Ислямска държава". Преди да напуснеа своя пост в Париж, той отправя следното предупреждение: "От онова, което знам, съм убеден, че "Ислямска държава" има амбицията и средствата да ни удари с голяма сила, като организира мащабни операции, несъпоставими с онова, с което се сблъскваме досега. Казвам го като професионалист - най-мрачните дни са пред нас. Истинската война, която ИД възнамерява да ни отвори на наша земя, още не е започнала."
Магистратът споменава конкретни детайли: "Задържани от нас лица, които са склонни да говорят, признават, че ИД има намерението да ни удря системно и тежко."
Малко след атентата над френското сатирично списание "Шарли ебдо" спецслужбите са проучили сериозно клип, в който двама бойци от "Ислямска държава" заплашиха Белгия, Франция и страните, в които се говори френски, с нови атентати.
Тогава БНТ съобщи, че видеото с продължителност 2 минути и половина показва двама младежи, седнали до знамето на ИДИЛ. Единият от тях казва на френски с белгийски акцент, че ще се върнат в Брюксел и Париж и призовава други мюсюлмани да се присъединят към него. Двамата джихадисти показват автомати, гранати и голям нож и казват: "Видяхте какво можем. И това е само началото. Ще се върнем с коли бомби в Брюксел и Париж."
Собственикът на рейса, убил 9-има на магистрала "Тракия", избяга от България. Oт няколко дни зад решетките са двама осъдени за катастрофата с автобус на фирма "Ентуртранс" на магистрала "Тракия", при която загинаха 9 пътници, а други 11 бяха тежко ранени.
Следвайки разпореждането на прокуратурата по изпълнение на наказанията, на 10 ноември съдебната охрана откара в бургаския затвор Николай Точев и Светослав Димитров. Но не откри на бургаския му адрес третия осъден - Ениз Ченгел.
Както "24 часа" съобщи ден по-рано, Ченгел е извън България и едва ли някой може да каже къде точно се намира. Той е напуснал страната в началото на лятото. Фактът е бил известен още през септември, когато бе заседанието по делото във ВКС.
"Клиентът ми не присъстваше и обявих в съдебната зала, че е заминал за Турция, тъй като майка му е в тежко здравословно състояние", каза един от адвокатите му - Валентин Калчев.
Некоректно е да се твърди, че е изчезнал, отишъл е да гледа болен родител, категоричен е защитникът.
Автобус с регистрация А 8534 АН на бургаската фирма "Ентуртранс", пътуващ по линията София - Бургас, катастрофира малко след 1 ч на 15 юни 2011 г. Зад волана е 43-годишният водач Светослав Димитров. Рейсът е на магистрала "Тракия" на територията на Пловдивска област, когато внезапно се отклонява наляво, левите колела се повдигат, от натоварването и преразпределянето на масата се пука една от вътрешните задни гуми. Виждайки, че отива към мантинелата, шофьорът рязко завива надясно и автобусът се обръща странично, плъзва се по асфалта и се удря със задната си част в бетонна колона на близкия надлез.
Този механизъм описват по-късно автоексперти и го обясняват с техническа повреда и неправилна реакция на водача. При катастрофата на място загиват 8 души: вторият водач Иван Чакъров и пътниците Мехмед Зюлфикер, Петя Кузманова, Пламена Кръстева, Йонка Георгиева, Бояна Рангелова, Ивиана Димитрова и Хайдемари Ингилиан. С много тежка черепно-мозъчна травма е бургазлийката Албена Самуилова, която през август умира в реанимацията на пловдивската болница. 11 пътници са с тежки травми, по-късно определени от съдебни медици като средни телесни повреди.
Наказателното производство е образувано в окръжната прокуратура в Пловдив. Като обвиняеми са привлечени шофьорът Димитров, собственикът на фирмата Ениз Ченгел и шефът на транспортния ѝ отдел Николай Точев.
Роденият през 1965 г. Ченгел създава първата си фирма у нас през 1994 г. - "Мото" ЕООД. По-късно тя се превръща в "Ентуртранс". Според Търговския регистър тази фирма е прекратила дейността си на 18 април 2012 г. Веднага след катастрофата излезе наяве, че дружеството е в тежко финансово състояние. Скоро след това фалитът стана факт.
През 2001 г. е учредено "Ентуртранс 1". В документите по него Ченгел вече е вписан с български ЕГН. Междувременно той създава семейство в България, става баща на 3 деца. След катастрофата и фалита на фирмата Ченгел заедно с роднини се захваща с друг бизнес, който и сега се развива - приготвяне и продажба на традиционни турски закуски и сладки. Докато беше в България, Ченгел често можеше да бъде видян зад щанда. Твърдеше, че е само работник, но в Бургас местата са известни като закусналните на Ениз. Според запознати бизнесът официално се води на друг. В края на актомври, дни след излизането на окончателната присъда, съпругата на Ченгел все още се появяваше в пекарните. През последните седмици и нея я няма.
Генералски лов завърши с 34 мигранти. Бившият главен секретар на МВР ген. Илия Илиев, който е запален авджия, тръгнал на лов глигани и сам заловил 34 афганистанци, пресекли българо-турската граница. Новината съобщил жител на странджанското село Голямо Буково. Пред журналисти той добавил, че районът ври от нелегали.
Генералът вървял отделно от дружинката по Осман баир, когато се натъкнал на чужденците.
"Успях сам да ги респектирам и задържа. Бяха само мъже, 20-30-годишни - разказа генералът пред „Труд".- Появиха се зад гърба ми. По навик от 1990-2001-ва, когато бях началник на бургаския граничен сектор, успях да ги подчиня. Показах пушката и на английски им казах да спрат. Попитах ги дали са сирийци, иракчани или афганистанци. Отговориха, че са афганистанци. Позвъних в дежурната на гранична полиция. За15 минути дойде патрул."
„От 1 година предупреждавам граничните власти, че в района на Осман баир работят трафиканти. Оттук минава основен канал за имигранти. Редовно задържаме цели орди преминали границата". Това заяви пред Флагман.Бг концесионерът на ловното поле Георги Манев. Той добави: „Лично съм хващал 32-ма, друг път за малко да заловим 50. Те употребяват наркотици за енергия, да вървят бързо".
Районът, през който минават чужденците и каналджиите, е между селата Граничар и Тракийци, Малко Търново и Средец, потвърдиха местни хора. „Чудно е защо в тоя район няма патрул. Оттам можеш да се спуснеш до моста на Драчево, където афганистанец бе убит от граничар ", заяви Манев. Той взел на 15-годишна концесия ловното поле Осман баир, но потокът от чужденци му пречел. „Ние се грижим за популацията на дива свиня, а при непрекъснатото минаване на хора се отъпкват пътеки и оставят боклуци. Така се премества хабитатът на свинята", каза концесионерът.
Всеки трети евтин eлектроуред e опасен за здравето. 35 на сто от евтините електрически уреди в търговската мрежа като поялници, бързовари и нощни лампи не са безопасни. Това показа проверка на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, проведена в малки и големи специализирани търговски обекти в цялата страна. Повторна проверка след акцията показала, че процентът е намалял до 18.
В хода на кампанията инспекторите проверили 343 различни по вид и марка продукти от ниския ценови клас, като нарушения били констатирани при 120 от тях. Оказало се, че особено опасни са 13 от проверените бързовари, които нямали нужната защита при потапяне във вода. Сред опасните предмети били и 3 вида от поялниците, които в разрив с изискванията за безопасност не се продавали в комплект със стойка. Тази практика според експертите създава голям риск от изгаряне и пожар. Освен ниската защита на уредите и рискът за здравето, който създавали, инспекторите установили, че близо 30 вида от електрическите уреди се продавали с неясни инструкции за употреба.
От агенцията съобщиха, че 14 от опасните видове стоки били унищожени, сред които 60 поялника. 53 вида от опасните продукти били приведени от търговците в съответствие с нормативните изисквания, а на нарушителите били съставени 56 акта за административни нарушения.
В резултат от проверките броят на опасните видове стоки се свил до 18% от всички проверени, т.е. 62 вида евтини електрически уреди продължават да бъдат опасни.
Други особено популярни преди коледните и новогодишните празници евтини електроуреди също се оказват опасни. При коледните лампички делът на тези с несъответствия достига близо 30%. На пазара продължават да присъстват гирляндите с нажежаема жичка, въпреки че директива на ЕС забранява този вид уреди. "Съотношението между проверените гирлянди с нажежаема жичка и тези с LED лампи е 60 на 40%", коментираха от контролиращия орган.
Стандарт
http://paper.standartnews.com/bg/index.php
Туризмът губи от проверки по границите. Засилените проверки по границите могат да попречат на изпълнението на редица автобусни туристически програми, притесняват се от бранша. Заради трагедията в Париж охраната по пунктовете е засилена, а колите и преминаващите - обстойно преглеждани. В резултат на това обаче се образуват огромни опашки. Повечето програми, включително и за предстоящите 8 декември, Коледа и Нова година, са разчетени с престой за преминаване от една държава в друга максимум час - два. Ако обаче през следващите месеци останат проверките по старите правила, преди влизането ни в ЕС, ще затруднят туристите и организаторите на туровете заради огромното забавяне за автобусите. Към момента Външно министерство съветва хората, които нямат спешни ангажименти извън пределите на страната ни, да не я напускат, за да си спестят време и нерви.
Все още не е ясно как ще се отразят обаче проверките на туризма като цяло, категоричен е председателят на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти Байко Байков. Все още е рано за прогнози, обясни той. Не е ясно и как атентатите ще повлияят на гостите, които идват у нас за ваканция, категорични са от бранша. След падналия руски самолет, излетял от Египет, международните туроператори имат все по-голям интерес към почивките у нас, стана ясно след специализираното изложение в Лондон. Това показват и ранните записвания за зимния сезон, които отчитат сериозен ръст. В същото време обаче новият контрол по границите и страхът в Европа вероятно ще имат негативен ефект върху туризма на Стария континент.
От драконовските мерки вече започват да губят и превозвачите, тъй като колоните по границите вече са километрични. Аварийната лента на магистрала "Марица" към ГКПП Капитан Андреево вече е превърната в паркинг, а шофьорите на тежкотоварни автомобили са изнервени до краен предел, стана ясно вчера.
Бизнесът натрупа 1 млрд. в банки. Бизнесът натрупа близо 1 млрд. лв. в банките само за три месеца. Общата сума на влоговете на фирмите в края на юни е 15,85 млрд. лв., а в края на септември нараства до 16,82 млрд. лв. Ръстът на спестяванията е с 973,9 млн. лв., или с 6,1%, сочат данните на БНБ. Прави впечатление, че се увеличава броят на всички депозити на предприятията със суми над 2500 лв. Като най-голям ръст от 8,1-8,2% има при влоговете със суми между 30 хил. и 40 хил., между 200 хил. и 500 хил., и над 1 млн. лв. Явно както малките и средните фирми, така и големите компании задържат инвестициите си и трупат сериозни суми в банкови сметки. Само за три месеца депозитите на предприятия със суми над 1 млн. лв. са се увеличили с 175 броя, до 2311 броя. А общият обем на средствата в тях е нараснал с 526 млн. лв. до 8,84 млрд. лв.
През третото тримесечие на годината намаляват само малките депозити на фирми със суми до 2500 лв. Техният брой пада с 2853 до 402 361 броя.
Ограничаването на инвестициите от страна на бизнеса си личи и от обема на отпуснатите кредити. През третото тримесечие на годината общият размер на кредитите за бизнеса е нараснал само с 0,3%, или с 82,58 млн. лв., до 31 млрд. лв. Като основно това увеличение идва от най-големите заеми за суми над 1 млн. лв. За три месеца броят на теза кредити нараства само с 0,7%, или с 33 броя, до 4857 броя. Но общият размер на отпуснатите заеми за над милион се увеличава с 57,8 млн. до 22,57 млрд. лв. По-съществен ръст от 5,4% има в общия обем на отпуснатите най-малки заеми до 1000 лв. Тези най-малки кредити се увеличават с 1317 броя за три месеца до 42 097 броя, а общият размер на кредитите до 1000 лв. нараства до 7,483 млн. лв. Макар общата сума на тези заеми да е малка, те представляват над 30% от всички отпуснати кредити за бизнеса, които са общо 138 240 броя. Явно именно микро фирмите са принудени за закриват влоговете си за да оцеляват и наред с това им се налага да теглят заеми за да продължат дейността си. А по-големите предприятия не само ограничават взимането на нови кредити, а дори трупат огромни суми в банките. Реално кредитният пазар се движи само от няколко големи компании, които взимат заеми за над 1 млн. лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |