Основателите на Винпром Пещера купуват столичния Hilton. Пловдивската компания за недвижими имоти "Галакси инвестмънт груп", която е собственост на основателите на "Винпром Пещера" Антон Щерев и Атанас Петров, иска да купи столичния хотел Hilton. Това става ясно от подадено пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) искане за разрешение на сделката.
Преди две години петзвездният хотел беше придобит от Спас Русев, но от миналата година се води собственост на регистрираната в Лихтенщайн "Расасо анщалт" през българско дружество. Сделката съвпада по време с придобиването на Русев на значително по-голям актив - БТК. Цената на хотела не се съобщава, като от купувача коментират само, че ще финансират покупката с банкови заеми. Промяната не е изненадваща, тъй като още при предходната покупка на Hilton Русев ползва финансиране от дружеството на Щерев и Петров.
Хотелски връзки
Смяната в собствеността на Hilton е втората поред само в рамките на две години. През есента на 2013 г. петзвездният хотел беше купен от Спас Русев от изпадналата в тежко финансово състояние ирландска компания Quinn Group. Платената тогава цена беше 24 млн. евро, което направи сделката най-голямата на имотния пазар за 2013 г. Няколко месеца по-късно, през пролетта на 2014 г., собствеността беше формално прехвърлена в регистрираната в Лихтенщайн "Расасо анщалт". Тя е и компанията, върху която в момента "Галакси инвестмънт груп" иска да придобие контрол.
Връзката между основателите на "Винпром Пещера", Спас Русев и столичния хотел обаче започва още при смяната в собствеността преди две години. От публикувани в Търговския регистър документи в началото на 2015 г. става ясно, че през септември 2013 г. строителната компания на Щерев и Петров е отпуснала заем от 2.5 млн. евро на основаната от Спас Русев компания "Глобъл пропъртиз лимитид (България)". С тези средства е било финансирано плащането на първоначалния депозит по сделката за покупка на хотела от дотогавашните му ирландски собственици. Впоследствие "Глобъл пропъртиз лимитид (България)" е придобита от офшорното дружество.
Върху дружеството - собственик на хотела, има седем залога върху търговското предприятие - в полза на Пощенска банка и дъщерната й компания "И Ар Би лизинг". Има и залог на дружествен дял отпреди две години, като залогодател е Спас Русев. Неговият син Евгени е управлявал хотела до средата на миналата година. Спас Русев не бе открит за коментар.
Финансиране от групата на "Винпром Пещера" беше използвано и при друга от покупките на Спас Русев в имотния сегмент - тази за петзвездния софийски хотел Radisson Blu. От документи в Търговския регистър се вижда, че през 2012 г. компанията собственик "Интерхотел гранд хотел София", чийто представител е синът на Спас Русев - Евгени Русев, е получила кредит от 3 млн. евро от "Галакси пропърти груп", като според отчета й за 2012 г. средствата са предназначени за покриването на капиталови разходи и продължаването на реконструкцията на хотела. На следващата година по силата на договор за цесия част от задължението е прехвърлено към дружеството "Глобал мениджмънт корпорейшън".
Банките очакват ускоряване на кредитирането през 2016 г. Вътрешната и външната макроикономическа среда, регулаторните промени и предстоящата проверка на качеството на активите на българските банки са основните фактори, които ще определят облика на местната банкова система през следващата година. Сигналите за възстановяване на икономиката дават основания да се очаква известно ускоряване на темповете на кредитиране през 2016 г., като положителен ефект в тази посока ще има продължаващото намаляване на лихвените проценти в еврозоната и в страната. Същевременно проверката на качеството на активите на местните банки ще влияе в обратна посока, като ще забави до известна степен кредитния процес и ще доведе до известно повишаване на кредитните стандарти, което според представителите на сектора е своеобразно завръщане към нормалността. Около тези изводи се обединиха банкери в рамките на организираната от "Капитал" трета годишна конференция "Банките и бизнесът".
Очакванията за следващата година са растежът на икономиката да се ускори, което да подобри и динамиката във финансовия сектор. Предизвикателство обаче остава това да се намери формула за траен растеж, който да бъде в резултат на структурни промени, а не да е обусловен от циклични фактори, както и да се предприемат допълнителни мерки, така че икономиката да може да постигне пълния си потенциал.
Външният фактор
Водената от Европейската централна банка (ЕЦБ) парична политика, която намали лихвените проценти дори до отрицателни стойности, е един от основните външни фактори, които ще продължат да оказват влияние и върху българската банкова система. По думите на подуправителя на БНБ, ръководещ управление "Емисионно", Калин Христов заявката за още количествени улеснения ще се пренесат в още по-ниски лихви по депозитите в България, което ще снижи и лихвите по кредитите.
"Това води до стабилизация на нетния лихвен доход на банките, но трябва да се има предвид, че това са временни фактори и след 2016 г. ЕЦБ и банките ще трябва да потърсят други фактори за повишаването на печалбата на банковата система", отбелязва той. От подобен временен характер е и наблюдаваното през последните месеци стабилизиране на равнището на лошите кредити и свързаното с него понижение на заделяните от банките провизии, което също благоприятства увеличаването на отчитаните през годината печалби в системата. Към края на 2015 г. обаче подобряването на резултатите ще се забави заради предстоящите вноски от общо 82 млн. лв., които банките ще трябва да направят към новосъздадения Фонд за преструктуриране на банки, както и заради започналия вече процес на предварителна подготовка за проверките на качеството на активите им през 2016 г., който по всяка вероятност ще доведе до по-високи равнища на провизиране.
И вътрешни двигатели
Подуправителят на БНБ отбелязва още, че ниските лихвени равнища по депозитите са движени донякъде и от високото спестяване от страна на домакинствата. Прогнозата му е стойностите им да останат близки до нулата, като не се очаква въвеждане на отрицателни лихви за домакинствата, докато при корпоративните сметки в други страни вече има и негативни стойности.
На този фон провежданата от централната банка редовна анкета сред финансовите институции за търсенето и предлагането на кредитиране показва известно ускоряване в търсенето на заемен ресурс както в корпоративния сектор, така и при домакинствата. Темповете дори изпреварват леко тези в еврозоната, като този процес ще продължи и през 2016 г., посочва Христов. Той допълва, че интересът е най-вече по отношение на краткосрочното финансиране в корпоративния сектор, както и по-скоро при потребителските заеми за домакинствата, отколкото при ипотечните.
Прогнозата на икономическия екип на Уникредит Булбанк също предвижда ускоряване на индивидуалното потребление през 2016 г., което ще доведе до известно забавяне в темповете на нарастване на депозитите до 3.6% при 5.1% за тази година, както и до голям ръст на кредитирането до 1.4% през 2016 г. и 2.5% през 2017 г. (виж графиките). "Домакинствата вероятно ще са склонни да увеличават потребителските си разходи", посочва главният икономист на финансовата институция Кристофор Павлов. Очакванията му са към 2018 г. темповете на нарастване на кредитите и на депозитите в банковата система да се изравнят и от 2019 г. ускоряването на кредитирането отново да надвишава темпа, с който расте депозитната база.
Най-оптимистичният демографски план у нас е за нулев прираст към 2020 г. При най-оптимистичния демографски вариант към 2020 г. България ще има нулев или леко отрицателен естествен прираст около минус 2 промила. Това обобщи шефът на Института за икономически изследвания към БАН Митко Димитров. Учените от БАН представиха мерки за демографска политика, поръчани от социалното министерство. Демографската криза може да се преодолее чрез активна миграционна политика за привличане на чужденци, намаляване на отрицателния естествен прираст, интеграция на малцинствата и осигуряване на високо качество на живот у нас, съветват учените.
В момента естественият прираст у нас - съотношението между родени и починали, е минус 6 промила, което е и най-високият отрицателен прираст в ЕС. Според прогнозите на БАН към 2035 г. у нас ще живеят малко над 7 млн. души при песимистичния вариант. При реалистичния българите ще са 7 млн. и 260 хил. Оптимистичният прогнозира 7 млн. 641 хил. българи след 20 години. От БАН предвиждат, че ако не действа стратегия за демографска политика, българите могат да намалеят и до 6 млн. и 260 хил. души.
Конкретните мерки, предложени от БАН, не са нови - увеличаване на детските надбавки за второ дете, ръст на помощите за деца в училище, повече детски градини и субсидия за родителите, за чиито деца няма места в тях, ако поне единият работи. От БАН предлагат промяна при финансирането на училищата, така че размерът на делегирания бюджет да зависи не само от броя на учениците, но и от качеството на обучението. В областта на образованието се иска целодневно обучение (с храна на обяд) за всички деца, за които българският език не е майчин, за децата от семейства с по-нисък от средния за района доход и на самотните родители. Предлага се и покриване на транспортните разходи и безплатни учебници от осми до дванадесети клас. Финансова обосновка на мерките не бе представена.
Вицепремиерът Ивайло Калфин обясни, че някои от мерките са доста спорни, други не могат да бъдат изпълнени поради липса на пари. Той обяви, че е интересна идеята бременните здравно неосигурени жени да се ползват с правата на осигурените по време на бременността. Министърът иска и по-големи данъчни облекчения за работещите родители, но такива засега не са предвидени. По думите на министъра трябва да се насочат усилия за превенция на високата преждевременна смъртност особено сред мъжете. "Мъжете не доживяват до пенсия", заключи Калфин.
Два основни проблема, в които откриват потенциал за подобряване на демографската ситуация, очертаха от БАН - ниската раждаемост и високата смъртност. Според учените може да се постигне умерено увеличаване на раждаемостта и по-чувствително намаляване на смъртността. Смъртността у нас е малко над 15 промила, а средната за ЕС - под 10. "У нас смъртността по възрастово разграничение надхвърля средната в ЕС, като при мъжете разликите са много осезаеми, особено от 45-46 г. нагоре. Преждевременната смъртност на мъжете оказва влияние и на икономиката", посочи Димитров. По думите му има възможност за намаляване на преждевременната смъртност у нас с 20%, което би спасило 15-20 хил. живота годишно. Учените очертават три групи болести, които причиняват 70-85 на сто от смъртността във всички възрастови групи - рак, сърдечносъдови болести, външни причини като травматизъм, катастрофи и престъпност.
Над 30% от българите живеят в дом без канализация. Една трета от българите не са свързани към канализационна система за мръсните води. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на регионалното развитие Николай Нанков, според когото 32% от населението е без канализация.
"Ангажиментът да се присъединят към системата и да изградят довеждащите тръби до шахтата е на самите собственици на жилищните сгради. Държавата или общината като инвеститор прокарва канализацията от пречиствателното съоръжение до шахтата", обясни Нанков. В резултат доста от пречиствателните станции за отпадни води, които се строят и пускат в експлоатация в момента, остават с неизползван капацитет. Например при разчет съоръжението да обслужва селище с 40 хил. души, реално то е нерентабилно, защото се пречиствали водите на едва 10 хил. жители. Това води и до сериозен проблем с високите експлоатационни разходи, а оттам и до финансови проблеми за ВиК операторите. В някои случаи ситуацията налага да се вдигне цената на питейната вода, за да се покрият разходите на местното дружество. Това пък е в противоречие с наложения праг на поносимост при цената на водата.
"Търсим начин да стимулираме собствениците, които доброволно трябва да финансират своята част", каза Николай Нанков в отговор на въпрос на "Сега" дали се обмислят мерки за решаване на проблема.
На повече от 11 млрд. лева се изчисляват необходимите инвестиции във ВиК сектора у нас до 2023 г. Основният финансов ресурс, на който се разчита, е от европейските фондове - програма "Околна среда". До 2020 г. средствата по нея са около 3 млрд. лева, от тях 70%, или около 2.3 млрд. лв., са за ВиК сектора. Нанков съобщи, че в бюджетните разчети за ВиК имало още 1.5 млрд. лв.
За да получи България европейските пари обаче, е поставено условие за цялостна реформа на водния сектор. Става дума за управлението на ВиК системите, при което сегашните отделните по-малки ВиК дружества трябва да се обединят в асоциации - по една за всяка област. "До юли догодина ще бъдат подписани всички договори между ВиК асоциациите и ВиК операторите във всяка от 29-те обособени територии в страната", съобщи още зам.-министър Нанков. Териториите са 29, защото съответстват на 28-те области заедно със София, където има концесионер и тя е отделена в самостоятелна територия.
Опасен сблъсък между Турция и Русия над Сирия. Сериозен инцидент между Турция и Русия изправи на нокти вчера Москва и НАТО, като Владимир Путин обвини южните ни комшии, че подкрепят терористите в Сирия и че са го ударили в гръб.
Президентството в Анкара съобщи, че в 9,20 ч два бойни самолета от "неизвестна държава" са навлезли във въздушното пространство на Турция от Сирия и са прелетели над градчето Яйладагъ в провинция Хатай. Тя граничи със сирийската Латакия, където само на 50 км от Турция се намира руската ВВС база "Хмеймим".
В продължение на 5 минути екипажите на самолетите били предупредени 10 пъти, а в 9,24 ч се намесили два изтребителя Ф-16. Един от нарушителите бил свален в района на населения с тюркмени сирийски град Баирбуджак.
Руското министерство на отбраната уточни по-късно, че унищоженият самолет е бил фронтови бомбардировач Су-24 от "Хмеймим", летял на 6000 м височина и нито за секунда не е влязъл в небето на Турция. Той удрял позиции на "Ислямска държава", когато бил обстрелян, вероятно от земята.
САЩ твърдят, че в този район има само бойци от Свободната сирийска армия. През последните дни Турция алармира, че Русия бомбардира тюркското малцинство край границата само защото то се бие срещу армията на Асад. Правителствен говорител в Анкара каза, че руският Су-24 навлязъл "до 15 км" в Турция, а после паднал на 11,5 км навътре в Сирия. Но не уточни в чие небе е ударен.
Премиерът Ахмет Давутоглу декларира: "Готови сме на всякакви жертви, за да защитим територията и гражданите си!". Но руският президент Владимир Путин обвини Турция в "престъпление". "Днешната загуба е удар в гърба, който ни нанесоха помагачи на тероризма", заяви Путин. И допълни: "Това трагично събитие ще има сериозни последици за руско-турските отношения, не знам на кого бе нужно, във всеки случай не на нас!"
Според него Су-24 е бил ударен с ракета "въздух-въздух" на 1 км в сирийското въздушно пространство и се е разбил на 4 км от границата: "Летците ни не бяха заплаха за Турция, те провеждаха операция срещу екстремисти, основно дошли от Русия!" Путин посочи още, че през Латакия в Турция отдавна отивало голямо количество петрол.
Пред АП боец от тюркменската 10-а брегова бригада съобщи, че пилотът и щурманът са катапултирали. Един от тях бил застрелян, докато се приземявал с парашута си. В интернет бе пуснат видеозапис на безжизненото му тяло с гласове, кълнящи "руската свиня". По непотвърдени данни името му е Сергей Румянцев и е от Челябинск.
За втория руснак съобщенията си противоречаха - че също е застрелян или че е пленен. Според турското разузнаване и двамата били живи.
Бунтовниците се похвалиха още, че улучили с US противотанкова управляема ракета ТОУ руски хеликоптер, който облитал района в търсене на свалените авиатори.
БНБ: Нулева лихва за парите на влог. Лихвите по депозитите у нас догодина ще паднат до равнища, близки до нулата. Това прогнозира Калин Христов, подуправител на БНБ, отговарящ за управление "Емисионно", по време на банкова конференция в София.
Той обаче уточни, че няма да се стигне до въвеждането на отрицателни лихви за домакинствата, каквито вече са се появили по текущите сметки на фирмите в някои страни от ЕС.
Според Христов процесът ще е ефект от допълнителното увеличаване на количествените улеснения в еврозоната, които създава Европейската централна банка. "Тази парична политика доведе до по-умерен спад на лихвите по кредитите в сравнение с този по депозитите", каза още подуправителят на БНБ.
Анкета на БНБ сред банките относно търсенето и предлагането на кредити показва, че търсенето в България се ускорява малко по-бързо в сравнение с търсенето на кредити в еврозоната. По оценката на Калин Христов този процес ще продължи и догодина. Засилва се търсенето най-вече на краткосрочни кредити в корпоративния сектор и на потребителски заеми от страна на домакинствата за сметка на ипотечните кредити, уточни Христов.
"Ниските лихви не са генератор на кредитната активност. Това са склонността на домакинствата да заемат средства и нивото на тяхната задлъжнялост", коментира сравнително слабият ръст на кредитите банкерът. Според Христов обаче ниските лихвени нива могат да принудят някои банки да откажат даването на кредити, ако преценят, че кредитният риск е по-висок от цената, на която се отпуска заема.
В същото време обаче той подчерта, че ниските лихви водят до стабилизиране на нивото на необслужваните кредити и нивото на провизиите, което от своя страна влияе положително на печалбата на банките, тъй като се спестяват лихвени разходи. Според Христов растежът, който се наблюдава в повечето европейски държави, не е устойчиво възстановяване на икономиките в резултат от структурни промени, а бавен и мъчителен ръст, движен от циклична фискална и парична политика. "Това възстановяване е крехко, неустойчиво и не би могло да генерира по-силен импулс за банковата система", каза членът на Управителния съвет на БНБ.
Намаляват промоциите за спестявания
Според последния месечен доклад на финансовия портал „Моите пари" за един от най-често използваните депозити, със срок от 12 месеца, в момента банките предлагат лихви от порядъка на 1,84 до 2,75% на годишна база за влоговете в лева. За тези в евро и долари лихвата е още по-ниска - между 1,56 и 2,07%.
За по-кратките, например 3 месеца, има и лихви под 1 %.
През октомври 9 банки са намалили лихвите върху депозитите с между 0,20 и 0,50 пр. пункта. Според анализаторите, докато преди трезорите непрекъснато имаха промоции за различните видове спестявания, сега след изтичането им те не се подновяват.
Синдиците на КТБ атакуват цесии за 234 млн. лв. за "Петрол". Цесии за рекордната сума от 234 млн. лева атакуват в съда синдиците на КТБ. Това стана ясно от последния им седмичен отчет. В него не е посочено името на компаниите, които са направили сделките. По неофициална, но потвърдена от няколко източника информация, това са цесии за кредити, отпуснати от КТБ на няколко фирми, с които те купиха "Петрол".
През 2013 г. дистрибуторът на горива стана собственост на банкера беглец Цветан Василев по известната схема с фирми бушони, кредитирани от КТБ. 230 млн. лв. бяха предоставени на "Алфа кепитъл", "Юлинор", "Вип пропъртис" и "Корект фарм", които се оказаха собственици на "Петрол".
След като КТБ бе затворена през 2014 г., нито една от компаниите не направи опит да върне взетите заеми. Вместо това стартира схема с цесии, чрез които се оказа, че собствениците на "Петрол" не дължат нито лев на КТБ.
Най-ценното - 197 бензиностанции на "Петрол" и петролните бази, са концентрирани в дъщерните дружества "Елит Петрол" и "Елит Петрол - Ловеч". Първата фирма имаше задължения от 62 млн. лева към КТБ. След поредица от цесии и частично рефинансиране квесторите на КТБ Станимир Лютов и Елена Костадинчев признаха дълга за заличен и дори вдигнаха запора върху активите, учреден в полза на КТБ.
От съобщение на "Петрол" до фондовата борса стана ясно, че "Елит Петрол" има договор с "Кристъл асет мениджмънт" да поеме дълговете по два договора за кредити към КТБ и към ЦКБ на обща стойност близо 70 млн. долара. В замяна на това цялото дружество "Елит Петрол" е заложено в полза на "Кристъл асет мениджмънт". Фирмата по силата на този залог започва да продава бензиностанции на "Прима консулт индъстри". Компанията с капитал от 1000 лева се води собственост на 68-годишния Чавдар Йорданов. В "Прима консулт индъстри" се оказаха и всички търговски марки на "Петрол", както и собствеността върху петролната база във Варна. В крайна сметка активите на "Петрол" се оказват без тежести и прехвърлени на други фирми, а за КТБ не остава нищо.
Твърди се, че зад схемата с цесиите и прехвърлянето на бензиностанции стои тандемът Цветан Василев-Гриша Ганчев. Ганчев юридически не е свързан със собствеността на нито една от фирмите, участващи в схемата. Но има косвени връзки - например фигурира в "Петрол" АД като председател на управителния съвет. Освен това седалището на дружеството и на дъщерните му компании бе преместено в Ловеч на адреса на хотела на Ганчев.
Чавдар Йорданов пък е баща на Росица Йорданова - дясна ръка на Гриша Ганчев в цялата му група "Литекс" - тя е изпълнителен директор и управител на 12 от фирмите на Ганчев.
На 2 ноември е заявен за вписване договор за особен залог върху "Прима консулт индъстри". Според него фирмата е получила за придобиването на бензиностанциите и петролната база заеми от "Литекс" и "Литекс комерс" за общо 67 млн. лв. Така след неколкократни прехвърляния на активи през различни фирми Гриша Ганчев се оказва на входа и на изхода. А междувременно ловешкият бизнесмен бил изолирал Цветан Василев от схемата за овладяването на "Петрол" и се разпореждал еднолично с активите, твърдят запознати.
Симеон Дянков представи "След Стената". Прочит на уроците на прехода в Източно европйските държави след падането на берлинската стена, събрани в сборника „След Стената" под редакцията на бившия вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков и шведския икономист Андерс Аслунд събраха политическия и финансов елит.
В Археологическия музей тази вечер дойдоха президентът Росен Плевнелиев, вицепремиерът и МВР-шеф Румяна Бъчварова, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, шефът на митниците Ваньо Танов.
Там бяха и главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян, Асен Ягодин, бившият премиер Филип Димитров, бившият шеф на парламента Благовест Сендов, икономистите Георги Ангелов и Петър Ганев, депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров, дипломати, журналисти.
„Всички се връщаме назад и се питаме защо някои държави успяха, а други се върнаха към авторитаризма. Успешните реформи са дело на политици-визионери, които не се страхуват да предприемат ранни и радикални промени с бързи стъпки. А най-краткото обяснение дава бившият премиер на Естония Март Лаар: „Да отлагаш, означава да се провалиш", представи темата на сборника Дянков.
„Всички се вълнуваме от прехода. Едни смятат, че той свърши, други, че той продължава, а трети- че никога няма да свърши. Мисля, че той ще свърши, когато комунизмът отиде в музея", каза президентът Росен Плевнелиев.
Русия спира бизнес и туризъм с Турция. Руснаците да се откажат от ваканциите в Турция, а пътническите полети между двете страни да спрат. За това призоваха властите в Москва, след като руски боен самолет бе свален на границата със Сирия вчера. СУ-24 бе поразен с ракети от турски изтребители F-16. Москва и Анкара спорят дали това е станало в турско небе или над Сирия.
"Станалото е удар с нож в гърба от съучастници на терористи", заяви президентът Путин. И се закани да не остави инцидента без последствия. "Не става дума за военно отмъщение", уточниха по-късно от Кремъл. НАТО и Пентагонът се опитаха да успокоят духовете. За повече хладен разум призоваха от Брюксел. Турция да забрави за бизнес и туризъм с Русия, коментираха експерти.
Турция свали вчера сутринта руски боен самолет Су-24 в граничен район със Сирия. Това хвърли двете страни в тежък конфликт.
Анкара твърди, че изтребителят е нарушил въздушното й пространство и поиска спешни консултации в НАТО, докато Москва заяви, че самолетът е свален над Сирия. Останките от сваления Су са паднали върху палатков лагер в село Ямади в Латакия, където са настанени туркмени. Това са етнически турци, които воюват в Сирия срещу Башар Асад с подкрепата на Турция. Съдбата на двамата катапултирали пилоти до последно не беше ясна. Говорителят на сирийската бунтовническа група Десета крайбрежна бригада Джабир Ахмад съобщи, че нейни бойци са убили и двамата летци във въздуха. Ройтерс пусна видео, на което се вижда как мъж, за когото се твърди, че е единият от пилотите, лежи неподвижно и е тежко ранен. Бунтовници се приближават към него и се чуват думите "руски пилот" и "Бог е велик". Руски медии твърдят, че пилотът се казва Сергей Румянцев и е от Челябинск.
По-късно бе огласена версия, че летците са живи и турските власти се опитват да ги освободят от плен.
Това е първият инцидент от 60 години насам, в който страна членка на НАТО сваля руски или съветски военен самолет.
60 компании показват оборудване за казина. Революционен игрален автомат с хоризонтален 42-инчов full HD дисплей беше представен от българска фирма на изложението BEGE Expo, което стартира вчера в Интер Експо Център, София. Само преди два месеца автоматът е бил показан в Лас Вегас. Над 60 компании, 40% от които са български, участват в осмото издание на Балканското изложение на развлекателната и игралната индустрия със своите иновативни продукти и технологични решения. На официалното откриване на тазгодишното BEGE Expo официални гости бяха Кирил Домусчиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Огнемир Митев, председател на Държавната комисия по хазарта, и Ангел Ирибозов, председател на Българската търговска асоциация на производителите и организаторите от игралната индустрия (БТАПОИИ).
"BEGE Expo се наложи като пресечна точка на бизнеса и експертите в региона. На него изложители и посетители от различни региони имат възможността да установят важни бизнес контакти, да представят продуктите си в сферата на игралния и развлекателния сектор и да предоставят технологични предложения за оптимизиране на оперативните, управленските и контролните процеси", каза Кирил Домусчиев.
Изложението събира производители на игрално оборудване за казина и игрални зали, както и разработчици на онлайн игри. За първа година в рамките на изложението се провежда конкурсът Gaming StartUp Challenge за млади иноватори и предприемачи, които презентират своите идеи пред жури от експерти, за да получат подкрепа и възможност за бизнес реализация. На BEGE Expo има и "Кариерен Център" за заинтересованите млади хора, които могат да получат информация за потенциални работни места, да се запознаят с работодатели и да научат повече за сектора. На BEGE Expo, което продължава и днес, се предлагат и развлечения на посетителите - конкурс за красота, дегустации на гурме изкушения, демонстрация на тонизиращи и рефлекторни масажи, както и уникално барманско шоу с безплатни коктейли.
Родители завличат езикови школи с пари за уроците. Родители вече подписват договори за езиковите курсове, на които записват децата си. До мярката се стигнало след случаи на некоректни платци. Родители плащали само първата вноска за курса, като отлагали следващите по различни причини. Децата им обаче оставали да учат цяла година, без майките и татковците им да са заплатили дължимото. Това разказа пред „Монитор" майка на първокласник, която вече е сключила договор с една от водещите езикови школи. Така школата била на загуба, защото без сключен договор, нямала основание да си събере парите от минали години.
Условията за плащане са различни в зависимост от школата. Така например в един от най- престижните езикови центрове таксата за годишно обучение на деца от четири години до седми клас се заплаща еднократно при записване или на четири вноски през учебната година. При разсрочено плащане за всяка вноска има определен срок, в който трябва да бъде платена. При забава на плащане се дължи неустойка за забава в размер на 0,1 % на ден от дължимата сума.
60 лева за шаран по поръчка на Никулден. Поне 60 лева ще трябва да задели едно по-голямо българско семейство за пълнен шаран по Никулден, ако избере да поръча празничното блюдо в заведение, вместо домакинята да се суети край печката няколко часа. В интернет магазините вече излязоха първите оферти на ресторантите, които ще готвят риба по поръчка преди празника на рибарите и банкерите. 30 лева струва на промоция 3 кг храна, която включва пълнен шаран с никулденски пълнеж с ориз, орехи и стафиди. Към рибата върви и бутилка вино, а според търговеца офертата е с една четвърт по-ниска от обичайното. В търсенето на нови клиенти се е впуснала дори пицария в центъра на столицата, като нейната оферта не включва доставка. Предложенията за приготвянето на по-евтиния толстолоб включват и два вида салати, като цената е около 17 лева. Две пъстърви, приготвени извън дома, излизат 13 лева.
През последната година има повишение в търсенето на риба нагласата на населението да се консумира чиста и безопасна храна води до това все по-често на трапезата да попадат морски дарове, смята д-р Йордан Господинов, шеф на БГ ФИШ - най-голямата асоциация у нас, която обединява производители и преработватели на риба. В нашето море има 32-33 вида риби, от които едва десетина вида се предлагат в по-големи количества. В същото време на пазарът у нас се предлагат между 200 и 300 вида риби и морски дарове. „Ние нямаме мекотели, различните видове миди, нямаме скариди, затова разчитаме на внос. Голяма част от морските риби също идват от световния океан", каза още специалистът. На практика внасяме три-четири пъти повече, отколкото произвеждаме. По данни на националната статистика ядем по 6 кила риба на човек годишно. Изчисленията на асоциацията обаче сочат, че консумацията е почти двойна, защото голяма част от търговията с риба е в сивия сектор, както при други отрасли на икономиката.
Шаранът отново ще бъде цар на трапезата за Никулден, категоричен е Господинов. По това време от годината рязко се повишава продажбата му, защото голяма част от производството у нас се прави в басейни, които не са изградени за рибовъдни стопанства, а целогодишно угояват рибата, за да я извадят за празника.
През декември расте износът на шаран към Румъния. В Централна Европа пък продаваме пъстърва, а през миналата година сме изнасяли шаран за Никулден и за южните съседи в Гърция. На празничната трапеза обаче ще има също така и пъстърва родно производство, а също така толстолоб, амур, сом, както и лефера, сафрида, чернокоп, както и обичаната цаца.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |