Доплащаме 4 пъти по-малко за скъпи лекарства. Повече от 4 пъти по-малко ще доплащаме за скъпи лекарства. Това предвиждат промени в наредба, приета вчера от правителството. Според тях болният няма да дава от джоба си повече от 60% от референтната стойност за опаковка от лекарствения продукт, ако си купува някой от останалите медикаменти в групата.
Това означава, че примерно, когато най-евтиният статин в групата е 11,13 лв., а НЗОК покрива 25%, или 2,78 лв., тогава за един от най-скъпите статини с цена 69 лв. сега пациентът доплаща 66,22 лв. „С промените доплащането ще падне на 15,32 лв., или 4 пъти по-малко", обясни пред „Труд" заместник здравният министър д-р Бойко Пенков. Причината е, че се извършва промяна във формулата, по която се изчислява колко да е максималната референтна стойност за опаковка, и така доплащането сериозно пада.
Поправката влиза в сила с обнародването на наредбата в „Държавен вестник". Намаляването на доплащането е при лекарствата за всички видове заболявания, чието лечение поема НЗОК. „Мярката е социална и при преговорите фармацевтичните компании се съгласиха с последствията, до които води тя", посочи още д-р Пенков. Имало две генерични компании, които посочили, че централите им нямало да понижат толкова цените си, но техните медикаменти не са единствени в групата. Т.е. има други, с които да се замени лечението.
Депутатите одобриха вчера на първо четене в пленарната зала бюджета на НЗОК за 2016 г. Той мина с гласовете на управляващите без АБВ, които гласуваха „въздържал се" (както и на първото четене в здравната комисия), а против бе опозицията. Здравният министър д-р Петър Москов обеща корекции на спорните текстове. Един от тях е този, който слага край на договорното начало за рамковия договор, както преди дни алармира лекарският съюз.
"Витошка" е №60 по скъпотия в света. Столичният бул. „Витоша" се нарежда на 60-о място в традиционната класация на най-скъпите търговски улици на международната компания „Кушман енд Уейкфилд". Преди година булевардът заемаше 59-о място.
В класацията са включени общо 330 улици в цял свят. Първо място тази година заема Пето авеню в Ню Йорк, където годишният наем за един квадратен метър е 29 822 евро. За сравнение квадратният метър на „Витошка" струва на търговците 56 пъти по-малко - 528 евро на година.
На второ място се нарежда миналогодишният победител в класацията ул. „Козуей Бей" в Хонконг. Там квадратният метър струва 23 307 евро за година. На трето място в света, но първо в Европа, е парижкият булевард „Шан-з-Елизе" с 13 255 евро. Четвъртата позиция е за лондонската „Бон Стрийт" с 10 361 евро годишен наем на кв.м. На пето място изненадващо се изкачва Сидни, Австралия с улица „Пит Стрийт Мол".
В първите десет влизат още улици в Милано, Токио, Сеул, Цюрих и Москва. В случай, че в изследването могат да се повтарят градове, в топ десет биха попаднали още три улици на Ню Йорк - „Таймс Скуеър", „Медисън Авеню" и долната част на Пето авеню, както и още две в Хонконг - „Централна" и „Тцим Ша Тцуй".
Според изследването всички съседни на България страни, с изключение на Македония, имат по-скъпи от нас търговски улици. В Истанбул годишният наем на ул. „Баадат джаддеси" и „Истиклял джаддеси" е 2660 евро/кв. м, в Атина достигат 2160 евро за квадрат, в Сърбия - 1020 евро и в Румъния - 600 евро.
След нас в класацията, освен Македония, се нареждат страни като Филипините, Естония, Йордания и Кипър.
Въпреки продължаващата икономическа стагнация от „Кушман енд Уейкфилд" отчитат ръст на наемите на търговските площи от 2,4% годишно. Според международната компания въпреки развитието на онлайн търговията топ улиците в големите градове ще останат привлекателни за търговците, които искат да спечелят по-платежоспособни клиенти.
Държавната намеса в аптечния бизнес става гигантска. Осем проблема в проектозакона: 1. Нови аптеки ще има само ако държавата реши; 2. Аптека ще се отваря само на определено разстояние от вече съществуваща, а колко ще е то, ще реши здравният министър в наредба; 3. Аптека ще има само ако конкурентите са съгласни; 4. Държавата ще пише график коя аптека да дава нощно дежурство и ще ги задължава да работят и през нощта; 5. Производител на лекарства и търговец на едро няма да може да участва дори и в надзорните и управителните органи на аптеки; 6. Компаниите, които извършват клинични проучвания, трябва да предоставят списък на участващите пациенти, както и кой пие лекарство и кой плацебо; 7. Пълно ограничаване на паралелната търговия - списъци с евентуално липсващи лекарства ще спират износа; 8. Дрогериите ще могат да продават по-малко лекарства без рецепта и добавки.
Държавата ще определя колко аптеки да има по места, може ли да се открива нов обект, ще посочва кой да работи нощем. Думата да има ли нов обект ще има и организацията на фармацевтите, които са собственици на една аптека и интересът им логично е да ограничат конкуренцията. Новата карта на аптеките ще може да се променя след три години, което напълно ще блокира навлизането на пазара на нови участници.
Всичко това е записано в проектозакона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който е предложен за обществено обсъждане на сайта на здравното министерство. В него има и добри моменти - например възможност за откриване на мобилни аптеки, които по някакъв начин ще решат въпроса с липсата на медикаменти в най-малките села, в които няма поща и лекар. Вероятно обаче съсловната организация ще се противопостави на тяхното съществуване.
Документът съдържа и множество други антипазарни текстове, както и такива, които противоречат на европейски регламенти и принципа на свободното движение на стоки. Например внася нови ограничения при реекспорта на лекарства и клиничните изпитания и разкриване на участията на лекари в спонсорирани от фармацевтични компании мероприятия.
Колко аптеки да има
Възможността само фармацевт да притежава аптека, разстоянията между аптеките и броят аптеки на брой население са ограничения, характерни за гилдията, но от средните векове. В България сега има ограничение само за броя притежавани аптеки - физическо лице или компания могат да имат до четири аптеки. Въпреки това съсловната организация Български фармацевтичен съюз (БФС), която обединява интересите предимно на фармацевтите - собственици на една аптека, от години настоява за въвеждане на допълнителна регулация на аптеките, за да се пребори по този начин с конкуренцията на веригите.
За разлика от болниците, при които държавата е най-големият собственик, аптечният сектор е изцяло частен. Явно обаче здравното министерство е решило да подкрепи организацията на фармацевтите и планира да въведе ограничения за откриването на всеки нов обект.
Според законопроекта държавата ще трябва да подготви национална аптечна карта по подобие на тази с болниците. В нея ще има минимум аптеки, необходими на едно населено място, брой фармацевти, отстояния между аптеките и ако броят надвишава нуждите, нова аптека няма да бъде откривана. Картата ще се подготвя първо по области, а след това - на национално ниво, като председател на комисията ще е здравният министър, а в нея ще участват управителят на здравната каса (назначава се от парламента), председателят на Националния съвет по цените (назначава се от правителството), изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата (към здравно министерство), директорът на Националния център по обществено здраве и анализи (към здравно министерство), двама представители на самото министерство, трима представители на Българския фармацевтичен съюз и по един на пациентите и председателят на Националното сдружение на общините.
Дали аптеката да получи лиценз ще решава още и Експертният съвет в Изпълнителната агенция по лекарствата, който се доминира от представители на фармацевтичния съюз. Те самите пък са в конфликт на интереси, тъй като членове на тези комисии или съвети притежават или снабдяват с лекарства аптеки.
Без в момента да е забранено, сега изрично е записано, че държавата и общините ще могат да откриват аптеки.
Въвежда се пълна забрана по веригата производител - търговец на едро - аптека. Текстът казва, че съдружниците, акционерите и лица, участващи в управителните и контролните органи на аптеки, не могат да бъдат собственици или да участват във фармацевтични компании или търговци на едро с лекарства.
Самата здравна карта ще може да се променя само веднъж на три години, което замразява пазара за този период.
Предвиден е и още един текст, който пази фармацевтите от конкуренцията. В момента управител на аптека се става след една година стаж. Проектът предвижда това да се случва след две години работа в аптека.
Освен това проектът предвижда регионалните здравни инспекции, които са местните структури на здравното министерство, да подготвят график за денонощни дежурства на аптеките. Има много региони, в които няма денонощни аптеки, но това е, защото няма клиенти и съответно икономически интерес от работата им. Със закона обаче се задължават всички аптеки с лиценз да се редуват с денонощни дежурства, като разходите за персонала ще трябва да са за тяхна сметка. За неспазване на работното време фармацевтът може да бъде глобен от 1000 до 3000 лв., а аптеката - от 2000 до 6000 лв.
Ако текстът бъде приет, той ще замрази сегашното положение на пазара. В момента в България са регистрирани около 3700 аптеки, всички частна собственост. Като вериги от две и повече аптеки работят малко под половината, като най-голямата е на варненския бизнесмен Веселин Марешки - над 320 обекта. От тях около 2500 работят със здравната каса, като голяма част от тях не продават всички лекарства, а само частично платените, при които пациентът поема част от цената. Повечето от аптеките - 51%, са собственост на магистър-фармацевти, които ги управляват и работят в тях. Тези обекти правят около 24% от продажбите в сектора по данни, предоставени от Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА). Останалите 76% от продажбите се извършват в т.нар. вериги.
"Самата аптечна карта е безсмислена, защото създава огромна администрация - 28 местни и една държавна комисия, в които думата имат държавата и конкуренти. Картата е опит за администриране и намеса в чисто пазарни процеси. Освен това не е работа на държавата да определя отстояния и дали аптеката работи през нощта", коментира Николай Костов, председател на АСА. Според него проектът противоречи на текстовете в конституцията за свободната стопанска инициатива и ще запазят сегашното статукво на пазара.
Забрана на износа
При паралелния износ се въвежда още по-ограничаващ търговията режим от този, който беше отменен от Конституционния съд и по който България имаше отворена процедура от Европейската комисия заради ограничаване на свободната търговия. Предвижда се шестмесечен срок, при който, ако е подаден сигнал за липса, продуктът влиза в забранителния списък за износ.
"Основният проблем е липсата отново на ясна методология за установяване на количествените нужди, а оттам и недостиг на лекарства на местния пазар. Второ, дефинирането на недостиг, без да се вземат предвид наличностите в аптеките, предполага изначално подвеждане в информацията. Трето, не е ясно как ще бъдат проверявани сигналите, на базата на които лекарства ще влизат в забранителния списък. Всичко това автоматично създава условия за непрозрачност и непропорционалност на ограниченията спрямо реалните нужди на местния пазар. Друг въпрос е, че в България изначално няма дефиниция какво означава недостиг. Във Франция например, когато в рамките на 72 часа дадено лекарство не може да бъде доставено в аптека, се счита, че то липсва на местния пазар", коментира Христофор Иванов, председател на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Глобите за чуждестранни собственици на земеделска земя може да се отложат. Спорните глоби в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи за чуждестранни лица и компании извън евросъюза, които притежават парцели в България, може да бъдат отложени за 2017 г. вместо да започнат да се прилагат от 1 октомври 2015 г. Това гласува преди дни с пълно мнозинство парламентарната комисията по земеделие по предложение на депутата от АБВ Иван Станков. Текстът трябва да бъде гледан окончателно и на второ четене в зала.
Причината за отлагането е започналата наказателна процедура на Европейската комисия срещу България и указанията на Брюксел, че либерализацията на пазара на земеделска земя в България не само не напредва, но тръгва в обратна посока. Депутатът от Реформаторския блок и председател на комисията по земеделие Румен Христов обясни, че в подобно положение са и други държави от Източна Европа и поне докато те не излязат с обща позиция за либерализацията на земеделската земя, процесът по налагането на санкции на чуждите собственици трябва да бъде ограничен. Поради същата причина Христов вече сам инициира едно отлагане през май.
Национален интерес или лобистка поправка
Забраната за притежаване на земеделска земя от европейски граждани, които не са били тук повече от 5 години, както и всички други чуждестранни компании и лица извън ЕС, бяха приети през 2014 г. Тогава се предвиди на "забранените" собственици да бъдат налагани глоби от 100 лв. на дка при първо нарушението и 300 лв. на дка при повторно. Промените в нормативния акт бяха предложени от БСП и маскирани като защита на националния и териториален интерес. Но представители на сектора още при приемането обясняваха, че чрез забраната някои местни играчи като фондове и арендатори са се надявали да изгонят чужденците и да изкупят евтино тяхната земя.
Точна информация колко е въпросната земя няма. Ясно е, че най-големите местни собственици са българи: "Ромфарм" с около 1.1 млн. декара, групата "Агрион" (на основателите на "Винпром Пещера") с близо 600 хил. дка и най-големият арендатор Светлозар Дичевски и др.
"По неофициални данни чуждестранните инвеститори в България държат около 0.06% от земеделската земя. Сред тях има и компании от Израел, Япония и Китай, които са тук просто за да развиват модерно земеделие", обясни Румен Христов.
В координирана кампания във вестниците "Труд", "24 часа" и "Стандарт" в сряда се появиха почти огледални неподписани текстове, в които отлагането се нарича лобизъм. Там се посочва число без източник, според което офшорки държат 300 хил. декара. В текстовете удобно е изпуснато, че не става въпрос само за офшорки, а за всякакви чужди компании.
Какво предстои
Отлагането на санкциите трябва да бъде разгледано на второ четене от парламента. Очаква се то да бъде подкрепено от депутатите на ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ) и АБВ. От РБ потвърдиха позицията си не просто за отлагане на глобите, а за по-значителна либерализация в този закон. "Санкциите от ЕК няма да са по-малки от глобите, които би събрала страната, или от ползите от продажбите на тези земи", обясни Румен Христов. Депутатът от Патриотичния фронт Султанка Петрова заяви, че тепърва ще текат обсъждания дали групата да подкрепи отлагането. Петрова каза още, че в заседанието на комисията не е било съвсем ясно какво се предлага, защото само цифрата на една година била променена и много от колегите й не забелязали това.
Стимули от социализма ще спасяват бедния Северозапад. Стипендии срещу завръщане в родния град и осигуряване на жилище, акцент върху аграрния сектор и облекчени данъчни ставки за фирмите, които откриват нови работни места, ще предлага кабинетът в опит да раздвижи икономиката в Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони. Това е записано в новата Целенасочена инвестиционна програма за съживяване на обезлюдените и бедните региони на България.
В документа, пуснат за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие, са събрани вече известни намерения и проекти на общините, за които се очаква финансиране по европейските фондове в периода 2014-2020 г. Общо става дума за проекти за над 6 млрд. лв. Изоставащите региони обхващат 53.7% от територията на страната и 29% от населението в 148 от общо 265 общини.
Според заданието на управляващите целта е да се повиши заетостта на населението и да се привлекат инвестиции, което трябва да стане с подкрепа от държавата. Предложените сега мерки удивително напомнят решения от далечната 1982 г., когато Политбюро на ЦК на БКП приема програма за ускорено социално-икономическо развитие на селищните системи от граничните райони и Странджанско-Сакарския край. Тогава се появява и пропадналата впоследствие програма "Република на младостта", която трябва да спре обезлюдяването на тези райони чрез 4000 работни места, развитие на промишлеността, селското стопанство и социалната и техническата инфраструктура. Предвиден е и богат пакет от облекчения - стимули в образователната сфера, финансови екстри (освобождаване от данъци, акцизи, такси и т.н.), натурални субсидии - 50% от стойността на столовото хранене, безплатни детски ясли и градини, безплатна закуска и обяд в училищата. Приложеният подход е от доказания добър опит от 80-те във Франция и САЩ, където стимулите се предлагат само на хората, оставали да живеят и работят на територията не по-малко от 10 години.
В намеренията на кабинета все пак има нови моменти, но те са обобщени във вече обявени проекти на общините и частния сектор, които се предвижда да бъдат финансирани по новите оперативни програми в периода 2014 - 2020 г. За бизнеса например се предвижда субсидия от 50% върху лихвите по инвестиционни кредити, както и възможност за наемане на терени и сгради в индустриални зони/паркове от предприятия, осъществяващи дейност на територията на съответния район.
"Съживена икономика" и "Укрепен човешки ресурс" са сред основните цели и в трите района в първата част на програмата - Северозападния, Странджа-Сакар и Родопите. Не е изненада и известното вече сериозно намерение на правителството да продължи магистрала "Хемус" след Ябланица, въпреки че все още няма яснота за финансирането на това строителство.
Друг важен, но също неподплатен финансово засега, е проектът за пътя София-Видин. Той е включен в проектите по финансовия инструмент на ЕС "Свързана Европа", но по тях бюджетът не е предвидил нужното съфинансиране, обяви преди време транспортният министър Ивайло Московски. В регион Родопи пък е предвидено изпълнение на инфраструктурен транспортен проект "Южна тангента" от близо 600 км за връзка между градовете по линията Петрич - Гоце Делчев - Смолян - Кърджали - Хасково - Харманли - Тополовград - Елхово - Болярово - Царево - Бургас. Има и екзотика, която включва идеи на "местните общности" за тунели под Беклемето и Петрохан.
Изпълнимите според авторите на програмата проекти, т.е. тези с финансиране от еврофондовете, са в графата до 2020 г. Става дума за предложения, които ще кандидатстват за одобрение пред Европейската комисия. От програмата става ясно, че бюджетът ще се включва само и единствено чрез самоучастието на държавата или общините в проектите в рамките на обичайните около 20%.
В графа "Банка идеи" пък са събрани проектите, за които няма нито финансиране, нито "достатъчно изяснена същност". Те евентуално ще се доразвиват и финансират след 2020 г. Сред изброените инвестиционни проекти са депа за отпадъци, ВиК мрежи, площадки за раздробяване на отпадъци от автомобили или просто казано автоморги, безброй ремонти на пътища втори и трети клас. Например в Лом се предвижда изграждане на бизнес инкубатор и на рибарско пристанище, а в Белене - пазар на стоки от агросектора, малки и средни предприятия от региона. Във Враца ще се прави нов логистичен парк, в Троян - бизнес зона, в Козлодуй - технологичен иновационен център, в Чупрене - фермерски пазар. Районът "Странджа-Сакар" пък имал изявен потенциал за използването на ВЕИ главно на слънчевата енергия, въпреки че там вече има близо 70 фотоволтаични централи с обща мощност 40 MW. В този регион няма и газоснабдяване.
Службите ще следят хотелските резервации в реално време. Под предлог за затягане на мерките за сигурност след атентатите в Париж българските спецслужби ще получат пряк достъп до информацията за всички хора, настанени в хотели, къщи за гости и други туристически обекти в страната. Информацията за тях ще отива в реално време в МВР, ДАНС и Националната агенция за приходите. Това ще стане с нова онлайн система, която ще заработи догодина, съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова.
Мярката е част от Стратегията за противодействие на радикализацията на тероризма в периода 2015-2020 г., изготвена от вътрешното министерство и обявена преди два дни за обществено обсъждане. Пак в нея се предвижда и увеличаване на следенето в интернет под предлог, че така ще се търсят терористи и техни помагачи. Според правозащитници обаче ограничаването на правата на гражданите няма да доведе до по-голяма ефективност срещу престъпността.
Новата мярка предвижда абсолютно цялата информация, която хотелите събират - имена, откъде идват хората, адресите, с каква цел идват в страната, дали са сами, или са със семейството си, да бъдат предавани на службите в реално време. Ангелкова обясни, че промяната ще струва около 800 хил. лв., готов бил и законопроектът за въвеждане на мярката, а ДАНС вече обявила обществена поръчка за купуване на сървъри. Според министъра всичко щяло да става при спазване на Закона за личните данни.
Хотелиерите и сега са длъжни да предават в полицията туристическите бланки, които клиентите им попълват при регистрация. "Тази информация обаче е непълна, не е ясно каква част от туристите се записват и колко от бланките стигат до МВР", обясни пред "Сега" директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. По думите му тези бланки нито са под номер, нито са ценни книги и чрез тях няма как да се следят реално данните за туристите. "Така се получава фрапираща разлика между информацията за влезлите у нас чужденци и тези, почиващи в хотел", обясни Драганов. За 2014 г. например пренощувалите в България чужденци са 2.791 млн. души, а влезлите в страната са 9.4 млн., каза той.
Внедряването на новата система, свързана с НАП и МВР, би трябвало да изсветли и част от сивата икономика, надяват се от бранша. Наскоро Ангелкова призна, че делът на сивата икономика в туризма достига 50%. Според Драганов данните би трябвало да се получават и от съответната община, в която е хотелът, за да може тя да си събере туристическата такса. По думите му около 15 млн. лв. от туристическите такси не са влезли в общините през 2014 г. Тази такса е различна за всяка община и зависи от звездите на мястото за настаняване. Средно обаче се движи между 1 и 2 лв.
Крокодилска кожа, злато и бронирани стъкла в апартамента на Цветан Василев. Цветан Василев се е готвил за война! Това разказаха пред "24 часа" хора, видели с очите си апартамента на банкера, който преустрои знаковото заведение "Кристал" в София в помпозно жилище. Разточителство, злато, скъпи мебели и ненужен разкош - така очевидци описват имота.
Апартаментът разполага с бомбоубежище подобно на бункер, а стъклата на прозорците са бронирани и издържат на снаряди с гранатомет. Изолацията на стените е половин метър. Има собствен генератор за ток и водоизточник с резервоар, където водата се йонизира. Те могат да захранват жилището с ток и вода в продължение на 10 дни в случай на авария.
Апартаментът е с площ 1500 квадратни метра и е на топмясто в центъра на столицата. Мълвата носи, че е обявено за продан, но не се споменава цена. А и нямало мераклии засега.
Някогашното заведение е преустроено в два големи хола. Стените между тях се отварят автоматично и отвеждат в зимна градина. В нея има огромна маса, столове, цветя и лоби бар.
Василев е купил и апартамент зад "Кристал", като е избил стените и го е приобщил към помпозното си жилище. В него се влиза от три входа. Има подземен етаж за обслужващия персонал.
Изолацията била толкова ефикасна, че щом влезеш в апартамента, попадаш в друг свят. Никакви шумове отвън не можели да се усетят, макар жилището да е на едно от най-оживените места в столицата.
Според строители от лявата страна на първия етаж е помещението за охрана, снабдено с най-прецизното видеонаблюдение. Няма как някой, решил да приближи, да не бъде засечен от камерите. Отделно живата охрана и сега била факт, макар никой да не живее в апартамента.
Асансьор отвежда към офисите, които са три на брой. Двата са предназначени за Василев. Мебелите в тях са с крокодилска кожа, която е изключително скъпа. Третият кабинет е за дъщерята на банкера. Към него има помещение и за секретарка.
Мебелировката на апартамента е изработена от дизайнери във Виена и доставена от тях. Самото обзавеждане се оценява на 5 милиона лева.
Всеки от кабинетите на Василев е с площ от 200 квадратни метра. От тях се излиза в зимна градина, която е със стъклен покрив. От него денем се открива гледка към небето, а нощем - към звездите.
Идеята на банкера е била там да провежда деловите си срещи дискретно, вместо да ги води по столични ресторанти, където всичко се научавало. Щорите на бронираните прозорци се вдигат и свалят автоматично. Жилището е обзаведено с професионална кухня, а уредите могат да съперничат на най-луксозните ресторанти. Само хладилникът се оценява на 30 000 лева.
Апартаментът разполага с две просторни спални. Между тях има голяма гардеробна, в чийто център е аранжирано приспособление за стотиците вратовръзки и колани на банкера.
Всички кранчета в баните са златни. А в едната тоалетна имало две седалки без преграда помежду им, подобно на онази снимка от олимпиадата в Сочи, която изуми света. Майсторите, които са правили ремонта, се чудели как точно ще се ползва едновременно тази тоалетна.
Цветан Василев е взел имота през 2013 г., като е обединил помещенията. Има 12 нотариални акта, цялото преустройство е узаконено. Но до ден днешен никой не е живял в апартамента.
Според брокери на недвижими имоти жилището е непродаваемо. Първо, ако се търси дискретност, няма как да я има, защото е на такова място в центъра на София, че всеки ще научава кой влиза вътре и кой излиза по всяко време. Второ, цената ще е непосилна. Обикновено хора с големи възможности търсели къщи в периферията на столицата, където въздухът е чист и спокойствието е гарантирано.
Касови бележки за 1,2 млн. лв. вече са регистрирани в лотарията на данъчните. Над 70 000 касови бележки за 1,2 млн. лв. вече са регистрирани за лотарията на НАП и Министерството на финансите, която стана хит в интернет и социалните мрежи. До момента сайтът на играта www.kasovbon.bg е посетен над 170 000 пъти, регистрирани са над 70 000 касови бележки на обща стойност 1,2 млн. лв. Потребители в социалните мрежи масово споделят информация по темата, а на телефоните на НАП постъпват стотици телефонни обаждания всеки ден.
Голямата награда лек автомобил с всички екстри ще бъде изтеглена по Коледа догодина, а дотогава всяка седмица след 20 декември данъчните ще дават смартфон, а всеки месец - 40-инчов смарт 3Д телевизор.
Да участва в лотарията може всеки, навършил 14 години, който има профил в сайта www.kasovbon.bg и е регистрирал валидни касови бележки, издадени след 16.11.2015 г.
Няма ограничения за вида на покупката, нито изискване за минимална и максимална стойност, допълват от НАП.
Данъчните обаче предупреждават, че задължително условие за получаване на награда е участникът да пази хартиено или сканирано копие от фискалния бон.
До седмица ще е достъпно и мобилно приложение за устройства с операционна система IOS, както и възможност да участват хората без достъп до интернет.
- Г-н Бъчваров, не е ли малко екзотично с лотария да подобрявате събираемостта на данъците?
- Идеята ни с Министерството на финансите е не само въздействие върху приходите. В този проект имаме и задача да информираме обществото защо касовите бележки са важни и как помагат на хората по-добре да защитят правата си. Естествено, очакваме и с около 19 млн. лв. повече приходи в бюджета, но не това е основният фокус. 19 млн. спрямо над 14 милиарда, събирани от НАП годишно, не е голяма сума. Но, от друга страна, това са пари за близо 60 000 средни пенсии.
- Очаквате ли и пенсионерите да участват?
- Определено. Знаем, че те по правило са активни и много съвестни по отношение на данъците си. И отчитаме силен интерес към лотарията и в тази група граждани. Знаем, че възрастните хора невинаги имат достъп до интернет, и затова до няколко седмици ще им дадем възможност да участват в лотарията чрез денонощната телефонна линия на НАП на телефон 0700 18 700.
Това, което ни изненадва, е, че има сериозно участие от тийнейджъри, които използват непрекъснато телефоните си, за да регистрират касови бележки.
- Тази игра българско изобретение ли е, или и чужди данъчни служби правят подобни?
- Много данъчни агенции в Европа и по света имат подобна практика. И почти навсякъде ефектът е положителен - и за обществото, и за бюджета. Планът на НАП и Министерството на финансите е да измерим резултатите в края на идната година и да преценим дали идеята има бъдеще и след това. Ако лотарията се харесва на обществото, а и първите сигнали сега са такива, бихме могли да я направим ежегодна.
- Наистина ли трябва да се пазят касовите бележки цяла година?
- Да. Запазването на бележката е задължително. Все пак е възможно това да е сканирано или фотографирано копие, но условията на лотарията изрично изискват да се пази фискалният бон. В следващи издания на лотарията ще се постараем да модифицираме приложенията на НАП за мобилни телефони с възможността бележките само да се снимат с камерата на телефона и данните да се извличат автоматично.
- Кажете повече за наградите?
- Всяка седмица смартфон с четириядрен процесор и голям екран, всеки месец - 40-инчов LED телевизор с 3Д и връзка с интернет, а голямата награда е чисто нов автомобил с всички екстри. Всеки над 14 години може да участва без ограничение в стойността или броя на касовите бележки.
Виждаме много по-активно поведение у хората да поискат касовата си бележка. Фискалният бон е не само път към късмета, но и единственият начин да търсим правата си като потребители, ако сме купили некачествена стока или услуга.
Просто е - поискайте и регистрирайте касовата си бележка, късметът ви може да е точно в нея.
Борисов води 7 министри в Китай. 36 български компании са включени в бизнес делегацията, която ще съпътства официалната визита на премиера Бойко Борисов и 7 от министрите в Китай. Посещението е по повод Четвъртата среща на правителствените ръководители на Китай и страните от Централна и Източна Европа, която ще се проведе от 24 до 26 ноември в градовете Суджоу и Пекин. На нея се очаква да присъстват премиерите на всички държави от ЦИЕ. В делегацията на премиера Борисов са включени вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на финансите Владислав Горанов, на икономиката, Божидар Лукарски, на земеделието Десислава Танева, на външните работи Даниел Митов, на регионалното развитие Лиляна Павлова и на транспорта Ивайло Московски. Миналата година срещата Китай-ЦИЕ се проведе в сръбската столица Белград.
Паралелно с политическите срещи е организиран голям търговско-икономически форум, който ще се проведе на 24 ноември в гр. Суджоу. Очакванията са той да бъде посетен от близо 1000 представители на бизнеса, от които над 400 са от Китай. Програмата включва три дискусионни панела и двустранни бизнес срещи. Темата на икономическия форум е новият стратегически план на Китай "Един пояс, един път", който се определя като Новия път на коприната. Министърът на икономиката Божидар Лукарски ще участва в един от панелите, в който ще представи възможностите за инвестиции в индустриалните зони в България. В друга сесия участие ще вземе министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Вчера кабинетът прие проект на споразумение за сътрудничество между МРРБ и китайското Министерството на жилищата и развитието на градските и селските райони. Ако до визитата на родната делегация в Пекин документът бъде одобрен от китайските власти, той може да бъде подписан по време на посещението. Подписването на документа ще създаде условия за укрепване и разширяване на двустранните отношения с Китай в областта на строителството и архитектурата, става ясно от решението на МС. Вчера кабинетът одобри и проектоспоразумение за сътрудничество за периода 2016-2019 г. между министерствата на образованието на двете страни. В документа са посочени квоти за обмен на студенти, докторанти, специализанти и преподаватели между България и Китай. Както и мерки за насърчаване на сътрудничеството между университетите на двете страни и за изучаването на български и китайски език.
Ден преди старта на четвъртата среща Китай-ЦИЕ, в Шанхай, на 23 ноември, ще се проведе българо-китайски инвестиционен форум, организиран от Българската агенция за инвестиции. Очаква се на него на присъстват близо 100 китайски фирми. От страна на българското правителство участие ще вземат министрите Божидар Лукарски и Десислава Танева, както и вицпремиерът Томислав Дончев.
36-те български компании, които заминават за Китай, са основно малки и средни, посочиха от икономическото министерство. Това са фирми за производство на храни, козметика, розово масло, бутилиране на води, туризъм, комуникации. Повечето от тях вече развиват дейност с китайски партньори.
Домусчиев купи завод в Италия. "Хювефарма" придобива голям химически завод в градчето Гаресио в Северозападна Италия. Това съобщи за "Стандарт" изпълнителният директор на фармацевтичния гигант Кирил Домусчиев. Изключително сме доволни от сделката, по която от дълго време водим преговори с френската компания "Санофи", обясни той. Радвам се, че успях да подпиша договора и че вече сме на крачка от нейното финализиране, заяви Домусчиев и уточни, че финансовите параметри по сделката са конфиденциални. Предстоят някои бюрократични процедури, свързани със спецификата на италианското законодателство, но се надявам до няколко месеца да успеем да приключим сделката, обясни още Кирил Домусчиев.
С придобиването на завода в Гаресио "Хювефарма" ще разшири дейността си в областта на химичния синтез, като разработва и произвежда продукти, активни субстанции и междинни продукти за хуманна и за ветеринарна медицина и ще повиши конкурентоспособността си. "Хювефарма" планира да внедри в завода нови активни субстанции и междинни продукти. Според информация от централата на френската компания "Санофи", "Хювефарма" е избрана за купувач именно на базата на положителната оценка, дадена на представения план за развитие на завода.
"Хювефарма" е международна фармацевтична компания, която присъства в над 95 страни и заема 14-то място в класацията на компаниите във ветеринарно-медицинския бранш в световен мащаб. Тя разработва, произвежда и продава както ветеринарно-медицински продукти, фуражни добавки, ензими и пробиотици за животновъдството, така и продукти за хуманната медицина. Централата на "Хювефарма е у нас, а 100% от капитала й е собственост на инвестиционната компания "Адванс Пропъртис" на семейство Домусчиеви.
"Стремим се да продаваме на големи пазари с добра покупателна способност като ЕС, САЩ и някои държави в двете Америки и Азия. Затова водим преговори за закупуването и на още някои бизнеси и на свързаните с тях предприятия извън България, които се надявам скоро да финализираме", коментира още Кирил Домусчиев.
Отлагат спирането на губещите влакове. Най-губещите пътнически влакове на БДЖ засега няма да се спират. Това каза за „Монитор" зам.-министърът на транспорта Антон Гинев. Той добави, че от средата на декември новото разписание ще влезе в сила и там не се предвижда съкращаване на влакове.
Припомняме, че в началото на годината имаше протести срещу изваждането от разписанието на тренове, возещи по няколко човека, и те не вървяха по-малко от месец и бяха пуснати отново.
Гинев каза още, че засега не се предвижда и поскъпване на билетите и цените за превоз на товари. „Няма увеличение на горивата и за това не виждаме основание за вдигане на тарифите", добави зам.-министърът.
По данни от сайта на жп превозвача в момента цените на билетите по най-далечните дестинации към Варна и Бургас за билет от втора класа са конкурентни на автобусните.
До Бургас масовият билет втора класа за ускорения бърз влак (наричан на времето експрес) от София, през Карлово струва 25 лв., а за автобуса той е около 32 кинта. Возилото обаче използващо новия аутобан „Тракия" може да вземе разстоянието до морето много по-бързо - за не повече от 4 часа. В същото време и най-скоростният в момента трен у нас изминава 418 км по подбалканската линия за почти 7 часа. По скорост се очаква родните влакове да станат конкурентни на автобусите едва след завършване на реконструкцията на цялото трасе между столицата и Бургас. Това се очаква да стане най-рано до 10 години.
В момента останалите влакове, пътуващи до Бургас са евтини, но пътуват още по-бавно. 2 от тях са с прекачване от влак на автобус и обратно, а трети - с голямо чакане на Карнобат от почти 2 часа. Причината са продължаващите ремонти и обновявания на жп линията между Пловдив и Бургас. Цените на билет от втора класа за тези влакове към Южното Черноморие са между 19,30 лв. до 20,80, а на двупосочните - 33,35 и 36,05 лв.
Също така трагично за железницата стоят нещата засега и по другата дълга дестинация към морето - към Варна. Там експресът не може да конкурира автобусите дори и по цена. Билетът втора класа за него е колкото за рейса. Автобусът обаче успява да измине пътя за около 6 часа и половина. Тренът взема 543-те километра между София и Варна през Мездра и Горна Оряховица за 7 часа и 10 минути, но по разписание, а то в България е нещо много условно.
За любителите на силни усещания или небързащите за никъде БДЖ предлага пътуване от София за Варна през Русе, траещо „само" около 12 часа. За него цената за билет втора класа е 26,80 лв., а за първа - 33,50. С половин час по-бързо може да се стигне с влак до морската столица от София през Пловдив. За този бърз влак цената е 23,60 лв. за втора класа и 29,50 лв. - за първа.
БЕХ прекрати търсенето на 650 млн. евро заем. Българският енергиен холдинг (БЕХ) прекрати и двете процедури, с които търсеше заем в размер на до 650 млн. евро. С парите НЕК трябваше да се разплати с двете американски централи, на които вече дължи близо 1 млрд. лв.
От публикуваното на сайта на БЕХ съобщение става ясно, че е прекратен, както конкурсът за заем, така и този за избор на консултант по сделка за емитиране на облигационна емисия. И двата конкурса бяха обявени на 3 септември.
Решението на БЕХ идва близо седмица, след като енергийното министерство съобщи, че това ще се случи. Очакваше се обаче това да стане още в същия ден - на 12 ноември. Обявено беше и че БЕХ ще премине към директно договаряне с 12-те кандидати в конкурса за емисията на облигации. От съобщението на холдинга не става ясно докъде са стигнали преговорите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |