Прокуратурата предупреди за наводнения от опасни язовири. Наводнения заплашват отново страната заради хаоса и пълната безотговорност по отношение на язовирите, предупреди Върховната административна прокуратура (ВАП) на фона на задаващите се валежи. Институциите не са си взели поука от миналогодишните бедствия, при които загинаха хора и бяха нанесени материални щети за милиони. Към днешна дата язовирите и реките са все така опасни, но никой не взима мерки, установи последната проверка на прокурорите. Става дума за 2743 водоема, от които 268 са без ясен собственик.
Резултатите са стряскащи - стените на водоемите продължават да са в лошо състояние, а речните легла задръстени от растителност и боклуци. Няма наказани арендатори, нито нарушители, изхвърлящи отпадъци в реките. Прокуратурата насочва критиката си към басейновите дирекции, които не упражнявали правомощията си.
Нарушения при управлението на язовири са открити в цялата страна. 78 язовирни стени са в лошо състояние. Бройката съвпада с обявените през миналата година безстопанствени водоеми. На 47 от водоемите, които са в района на басейнова дирекция "Дунавски район" с централа в Плевен, липсва измервателна и контролна апаратура. В област Сливен има 8 язовира в предаварийно състояние, а 4 са в неизправно техническо състояние. В Ямболско са открити технически проблеми при 17 язовира. В същата област 17 участъка от речни легла с затлачени. Варненската апелативна прокуратура е дала 22 предписания за аварийни планове след проверка на 128 язовира. В област Бургас няма актуални аварийни планове за 24 язовира, като за един от тях изобщо няма никакъв план. Тамошната басейнова дирекция не е направила нищо и по въпроса със замърсените речни легла. "Въпреки установените системно допускани нарушения, не се ангажира административно-наказателната отговорност на виновните лица. Те продължават да извършват същите нарушения", е установила прокуратурата.
През миналата година имаше две големи наводнения, при които загинаха хора - във варненския кв. Аспарухово и в гр. Мизия. И за двата случая обаче наказани няма. Преди няколко месеца експертизата за потопа в Мизия стигна до извода, че собствениците на язовири по течението на р. Скът, която заля града, нямат вина, а причина за бедствието бил дъждът. В заключението си експертите от БАН записаха, че такъв валеж не бил виждан от хиляди години. Те установиха, че речното корито на р. Скът в Мизия е в състояние да пропуска от 60 до 90 куб. м вода в секунда, без градът да се наводни. От 3 до 5 август м.г. обаче оттам са преминавали от 387.5 до 1000 куб. м в секунда.
Миналогодишните наводнения бяха само част от серията бедствия, при които през последните няколко години редовно загиват хора, а стотици губят домовете си. След скъсване на стената на водоема край село Бисер през 2013 г. загинаха 11 души. Тогава започнаха спорове чий е той - на военните или на общината. До днес наказани за този случай няма. В началото на тази година пък сериозни наводнения имаше в района на Хасково и Харманли.
Както през м.г., така и сега, едни от основните проблеми са липсата на контрол и размитите отговорности на държавните органи. След последните бедствия правителството ненадейно прехвърли цялата грижа за водоемите на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН), която се занимава предимно с асансьорите. За целта трябваше да бъдат назначени 120 души.
Вчера от ДАМТН обясниха, че не са получили доклада от проверката на прокуратурата и не знаят за какво става въпрос. "Ние все още не отговаряме за контрола на язовирите, това задължение влиза в сила от 1 януари. Засега нямаме нищо друго освен един устройствен правилник за начина на работа", каза пред. "Сега" главният секретар Валентин Чиликов.
Почти 55 от язовирите се стопанисват от дружеството "Язовири и каскади", което е под шапката на НЕК. От електрическата компания обясниха, че няма проблем с поддръжката на водоемите и всяка година за тях се влагат средства за поддръжка и профилактика. В последните няколко години дружеството е реализирало редица мащабни проекти, свързани с рехабилитацията на язовирни стени и други обекти. Сред най-значимите са ремонтите на язовирите "Александър Стамболийски", "Копринка", "Студен кладенец", "Ивайловград", "Калин" и др.
Не е ясно какво е състоянието на над 150-те язовира под шапката на "Напоителни системи" - дружество на земеделското министерство. До редакционното приключване на броя от там не отговориха на въпросите на "Сега".
Депутатите готвят голямо прекрояване на разходи в бюджет 2016. Второто четене на проектобюджет 2016 ще премине под сериозен натиск за допускане на допълнителни и разместване на съществуващи разходи. Партиите готвят солидно количество нови предложения, използвайки като източник на вдъхновение и на средства рекордния размер на заложените капиталови разходи. Това признаха самите депутати. Бюджетът за идната година се очаква да бъде приет идната седмица.
Финансовото министерство предложи дефицитът по консолидираната фискална програма за 2016 г. да е максимум 2% и поне засега в парламента има консенсус за спазване на този таван. Но депутатите вече търсят и намират вратички за налагане на допълнителни разходи за сметка на други. За догодина за строителство и придобиване на активи са предвидени рекордно много средства - близо 2,6 млрд. лв., с 1.7 млрд. повече от тази година. И тъй като не е съвсем ясно за какво ще се харчат толкова много пари, парламентарните групи започнаха да предлагат други разходи за сметка на намаляване на това перо.
БСП например иска 1.5 млрд. лв., да отидат в инвестиционен фонд, който да се изразходва за проекти по подобие на инвестиционната програма на кабинета "Орешарски". "Нормално е да се даде възможност на общините да се състезават за този значим ресурс", обясни Румен Гечев. Левицата има и други идеи - завишаване на субсидията за БАН, повече разходи за плана за заетостта и др.
ДПС също ще настоява част от капиталовите разходи да отидат за конкретно посочени програми. Реформаторският блок пък ще се бори за още 100 млн. лв. за образованието при реализирани икономии по централния бюджет, съобщи Димитър Танев. Блокът предлага и студентските общежития да се възползват от програмата за безплатно саниране на многофамилни жилища догодина. Има и искания за повече пари за ин-витро процедури и за ваучери за храна на работници.
Както "Сега" писа, близо 400 млн. лв. от извънредните капиталови разходи ще отидат за разплащане на наддоговорени проекти по еврофондовете и такива, за които средствата няма да бъдат възстановени от ЕС. Вчера бюджетната комисия в НС прие на второ четене проектозакона за управление на средствата от ЕС. Една от промените засяга именно проекти с орязани пари. В момента има разнопосочна практика как да се обжалват тези финансови санкции, като част от жалбите текат пред граждански съд, а друга - през административен, който обаче често не ги допуска до гледане по същество. Занапред корекциите ще се обжалват пред административен съд. Тази процедура е много по-добра и заради по-късите срокове, и като цена - с фиксирана такса от 50 лв. срещу 4% държавна такса върху материалния интерес при гражданските дела, коментира депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов.
"Теленор" пуска бърз мобилен интернет от декември. "Теленор" обяви, че пуска мобилна услуга за високоскоростен мобилен интернет по технологията Long Term Evolution (LTE) от 1 декември. До средата на следващия месец тя ще може да се ползва в 35-те големи града в страната, както и във всички населени места с над 20 хил. души. Общото покритие дотогава ще достигне 56.7% от жителите на страната, обяви главният изпълнителен директор на компанията Стайн-Ерик Велан. Той допълни, че мрежата от четвърто поколение (4G) ще се разширява и през 2016 г., но това ще зависи от наличните радиочестоти.
Така мобилният оператор ще стане втората компания на българския пазар, която предлага търговска 4G мрежа и LTE услуги със собствена мрежа, след като "Макс телеком" дадоха старт на своята през май миналата година. Трите големи телекома разполагат с ограничени тестови мрежи, но досега не пускаха подобна услуга за всички свои клиенти заради недостатъчен капацитет на честотите, с които разполагат. 4G LTE връзката предоставя достъп до мобилен интернет със скорости, съпоставими с тези на фиксирания пренос на данни. Така ще могат да се гледа без проблеми и с по-бързо зареждане видеострийминг, слушане на онлайн музика и др.
Търсенето расте
"Стартът на 4G услугите на "Теленор" е следващата логична стъпка в дългосрочната инвестиционна стратегия на Telenor Group за България", обяви Велан на пресконференция, на която се представи новата услуга. Той допълни, че преди две години и половина, когато норвежкият телеком Telenor навлезе в България, пазарът тук е изоставал в някои технологични тенденции. Една от причините "Теленор" да реши да пусне 4G услуга е засилването на потреблението на мобилен интернет. По думите на главния технически директор на компанията Владимир Радойчич през последната една година трафикът на пренос на данни в мрежата на телекома се е увеличил с 200%. Продажбите на смартфони също се вървят нагоре, като по данни на Радойчич през 2014 г. има ръст на проникването с 22% на годишна база. Той допълни, че растежът в двата сегмента се очаква да продължи и в бъдеще.
Услугата е възможна, след като телекомът направи мащабна подмяна на цялото си мрежово оборудване, като новите модули позволяват да се ползват LTE технологии. Извън тестовите си мрежи БТК и "Мобилтел" все още не са инвестирали в LTE оборудване.
Безплатен тест за месец, цена от януари
"Теленор" не даде детайли колко ще струва новата услуга. За сметка на това компанията дава гратисен период на своите съществуващи абонати. Така от 1 декември до края на 2015 г. всеки потребител, който разполага с мобилен интернет към телекома, ще може да ползва новата 4G свързаност в рамките на плана, към който е. Единственото условие е да разполага със смартфон и SIM карта, съвместими с LTE. Последната ще се предоставя безплатно на абонатите при поискване в магазините на компанията. 4G мрежата ще може да се ползва само за пренос на данни в момента, а за гласови услуги ще се минава през 2G и 3G инфраструктурата на "Теленор". На раздадените за тестове от журналисти 4G SIM карти за предплатен пакет за мобилен интернет е записана препоръчителна цена от 9.90 лева за 2GB трафик. Тя съвпада със сегашните предплатени планове и лимити, в които се предлага по-бавен интернет, затова може и да е подвеждаща и "Теленор" да ползват сега наличните опаковки.
"Агрия груп" купи дружество с 8.8 хил. дка земи. Един от големите играчи в сектора на зърнопроизводството и собствеността на земеделски парцели в България разширява портфейла си. "Агрия груп холдинг" купува изцяло дружеството "Агра", което притежава 8820 дка собствени земи и права за рента на още 7700 дка в района на Провадия и Аврен, става ясно от съобщение до фондовата борса, където се търгуват акциите му. Цената на сделката не се съобщава, но собствеността на земята е оценена на близо 12 млн. лв., което прави по 1350 лв. на дка. Това е втората голяма сделка за "Агрия груп" - през миналата година тя придоби за 11.5 млн. лв. две дружества в същия район, собственост на датски инвеститори, които обработваха 24.5 хил. дка собствени и арендовани земи. Със сделката за "Агра" холдингът изпълнява заложената цел за тази година обработваните земи да достигнат 200 хил. дка, 60-70 хил. от които собствени. Освен земя придобитото дружество притежава и стопански постройки, които ще помогнат на холдинга да организира свое териториално поделение с център Провадия.
Нова фирма в групата
Сделката за придобиването е сключена на 24 ноември. Едноличен собственик на "Агра" е активистът на ГЕРБ и бивш кандидат-депутат от Добрич Тодор Губатов. В интернет името му фигурира и като на председател на Националната асоциация за семена.
Справка в Търговския регистър показва, че в края на октомври той е апортирал въпросните малко над 8820 дка земя в капитала на фирмата, като официалната им оценка е 11.9 млн. лв. Такъв апорт обикновено се прави, за да може да се придобият земите чрез покупка на дружеството, което спестява време и плащане на повече такси. Балансът на "Агра" към края на 2014 г. показва, че дълготрайните активи на дружеството са над 6.2 млн. лв. и се състоят основно от сгради, машини и съоръжения. През 2014 г. продажбите са нараснали с 18% до 5.2 млн. лв., но печалбата е намаляла до 235 хил. лв. заради увеличените разходи.
Част от стратегическите планове
За "Агрия груп" сделката е част от плановете за разширяване на дейността чрез придобиване на бизнес и активи на компании, работещи в сферата на земеделското производство. Инвестиционната програма на холдинга предвижда увеличаване на обработваемите земеделски площи - както собствени, така и арендувани, а стратегическата цел е дружеството да засили преработвателната и експортната си ориентация.
В тази посока е както последната сделка, така и предходните две придобивания. През 2014 г. холдингът купи "БД агри" и "Бд фарм" от датската "Б-Д инвест" за общо 11.5 млн. лв. и с тях добави към портфейла си 24.5 хил. дка земя. "След последната сделка общо с трите покупки земеделското стопанство на холдинга се увеличава с 40 500 дка обаботваема земя. Така дружеството формира отделно териториално поделение със зърнобаза и обработваеми площи с логистичен център Провадия", обясни директорът за връзки с инвеститорите Теодора Иванова.
Брюксел осуети троен "атентат" срещу Цацаров. Опит да се "опраска" главният прокурор Сотир Цацаров бе предотвратен в четвъртък с намесата на Европейската комисия.
Събитията вървяха на три фронта, като целта бе да се намалят правомощията или да бъде отстранен Сотир Цацаров.
1. На първия рубеж бе близкият до ДСБ сайт "Медиапул", който публикува късно в сряда вечерта дописка под заглавие "ЕК настоя за обективна проверка на "Яневагейт" и оттегляне на главния прокурор".
"Медиапул" се позовава на писмо от неназован източник от Брюксел.
Както обикновено, сайтове, чиито собственици имат съдебни грижи, тиражираха в късните часове "новината".
Безкритично бе съобщена и в късната емисия на Би Ти Ви, която се излъчва на запис. "Новината" бе съобщена с източник "Медиапул" още в сайтовете "Офнюз", "Дневник" и "Клуб Z".
В четвъртък сутринта посланикът на Европейската комисия в София Огнян Златев разпространи официално становище, че Европейската комисия не е писала такъв документ, за какъвто твърди "Медиапул" и че ЕК никога не е искала отстраняване на Сотир Цацаров.
В отговор "Медиапул" пусна факсимиле от писмо със заличен подател, в което авторът изказва принципни съображения за съдебната независимост, но действително не говори за отстраняването на Цацаров изобщо.
"Медиапул" не желае да си разкрие източника, но написаното предизвиква сериозни съмнения относно неговата достоверност. А и всъщност не казва това, което е заглавието на тяхната т.нар. новина. Запитана защо медията не оповести името на източника си, след като скандалът нараства, авторката Полина Паунова каза по телефона за "24 часа": "Очевидно не сте прочели текста към факсимилето на кореспонденцията". В текста пише, че "името на официалния източник от ЕК не е цитирано в публикацията, тъй като той изрично настоя за това".
Знае се, че в Брюксел правото да правят официални изявления имат комисарите, официалните говорители и представителите на ЕК в съответните държави. Това направи в България четвъртък сутринта Огнян Златев.
Според източници на "24 часа" от Брюксел "Медиапул" е пратила писмо до някой офисен планктон от пресслужбата на т. нар. Механизъм за наблюдение на ЕК.
Той от своя страна e намерил някой от служителите там, който е дал принципно тълкуване по въпросите на независимия съд.
Отговорът е пратен с изричния дисклеймър, че това е бекграунд - принципно тълкуване, но то не може да бъде обявявано за позиция на комисията и служи само за доброто информиране на журналиста по въпросите на правосъдието и разделението на властите. Този пресофис няма право да дава изявления от името на комисията и текстовете им не може да бъде цитирани. Това е било изрично подчертано, така че въпросният служител вероятно, но не сигурно няма да бъде уволнен. Всъщност това, което е направил "Медиапул", е да украси и по същество да фалшифицира това писмо, обявявайки го за становище на комисията с цел да бъде дискредитиран главният прокурор.
"Медиапул" е собственост на Стояна Георгиева, бивш говорител на правителството на Иван Костов. Сайтът е създаден изцяло с финансиране от банката на Емил Кюлев, който е предоставил и първия офис на агенцията. Кредитът не е бил обслужван въобще и неизвестни партньори са изкупили задълженията на "Медиапул" преди продажбата на банка ДЗИ на белгийци.
С влак от Пекин до София за 35 часа. Най-краткият път за скоростна железница от Китай до България е през Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, Иран, Турция и България. Ако тя е за скорост от 300 км в час, пътуването от Пекин до София ще бъде 35 часа при 20-25 часа със самолет и 130 часа с кола при разстояние от 10 300 км.
Идеята за влак стрела бе обсъждана при посещението на премиера Бойко Борисов в Китай. Такъв проект и преди е дебатиран, като бе оценен на 17 млрд. долара, а срокът за построяването - 10 г.
Идеята за трансконтинентална железница по Пътя на коприната е от 2010 г., донесе я в София след визита в Пекин тогавашният министър на транспорта Александър Цветков. Вече 5 години тя престоява във фризера.
"24 часа" помоли експерти в жп транспорта да направят предполагаемо трасе по най-късия път и да изчислят времето за изминаването му с 300 км в час. Те начертаха и трасе, което може да мине през Иран.
Според карта, публикувана от агенция Синхуа, пътят на коприната започва от древната столица Сиан, простира се на югозапад към Централна Азия, Ирак, Сирия и Турция.
От Истанбул минава през Босфора и се насочва към България, Румъния, Чехия и Германия. Достигайки Дуисбург, завива към Ротердам в Холандия, откъдето се насочва към Венеция. Там ще се събере с морския път на коприната.
От Национална компания "Железопътна инфраструктура" заявиха, че Китай планира фонд от 16,3 млрд. долара за изграждане на инфраструктура, свързваща пазарите ѝ с три континента и продължава с плановете си за съживяване на търговския маршрут Път на коприната. Дори той е посочен като национална стратегия.
Симеон Ананиев от клъстера "Зелен транспорт" обяснява, че от скоростното трасе могат да се възползват пълноценно пътнически влакове. Нямало вагони за скорости от 300 км в час, които да превозват товари. Освен това трябва и съгласието на държавите, през които минава този жп коридор.
Въпреки че като цяло идеята изглежда граничеща с фантастиката, реално на части тя се осъществява - с по-ниски скорости и с по-малко пари.
"Ние работим по направлението към Турция и към Сърбия. Така че към 2020 г. да бъдем готови с обновен железен път за скорости от 160 км в час от турската граница до Сърбия", каза зам.-министърът на транспорта Антон Гинев.
Сърбите също модернизират жп линията от Калотина до Ниш и до 2020 г. ще се готови. След Ниш линиите са им модерни.
5000 учители в пенсия до лятото. Министерството на образованието и науката най-после реши да отвори системата за младите хора и да се раздели постепенно с преподавателите, които отдавна са навършили пенсионна възраст. По данни на синдикатите в системата има 5000 преподаватели (от общо 85 000), които са над 61 г. До началото на лятото Кодексът на труда разрешаваше на работниците да се пенсионират, ако те искат. С промяната в КТ обаче работодателят вече има право да приключва отношенията си със служителите след навършена възраст и осигурителен стаж.
Процедурата е започнала и би трябвало да приключи с края на учебната година и началото на лятото. Пенсионирането е по-преценка на директорите. Те са и в правото си да оставят възрастните им колеги, ако нямат достатъчно кадри или пари за обезщетения.
"Пенсионирането е по преценка на работодателя", обясни Ваня Кастрева, зам.-министър на образованието. За държавните училища това е министър Тодор Танев, който вече е пенсионирал 12 директори. От тях двама са напуснали по собствено желание, трима са и.д., а останалите са сменени от нови хора.
За общинските училища директорите се пенсионират по решение на шефовете на просветните инспекторати, а самите директори решават за учителите. От МОН са пуснали писмо до инспекторатите, в което им напомнят за поправката в КТ и от началото на годината има промени в системата.
От образователните структури по места уточниха, че не навсякъде е възможно да се пенсионират учители, защото няма достатъчно пари за обезщетения, както и готови кадри. А и сега е средата на учебната година. По принцип на места директорите могат да оставят по-възрастни учители, ако не им намерят заместници. На други, като в градовете с педагогически вузове за 1 преподавателско място кандидатстват по 40 души и няма да има такъв проблем. Системата няма да се оголва, увериха шефове на инспекторатите. В момента приоритет на министерството е изготвянето на новите стандарти, подчерта Кастрева.
В София 40 директори на училища, които са навършили годините (61 за жени и 63 за мъже) и имат стаж, са събрани от началника на инспектората Евгения Вълкова. Тя ги е предупредила, че в края на учебната година за техните места ще бъдат обявени конкурси. Нито един от тях обаче не е получил предизвестие за пенсиониране към момента. Сред тях са директорите на 34-то, 81-во, 27-о, 73-то, 7-мо и други училища. Само в 73-то, известно като Втора немска гимназия, предстоящото пенсиониране на Стела Запрянова бе посрещнато от колегите й като „уволнение" от зам.-министър Ваня Кастрева и с декларация до медии в нейна защита. „Не съм уволнявала или пенсионирала никого, нямам такива права", уточни Кастрева. Според нея смяната на директор е добре да става в края на учебната година, за да не се разстройва системата. А и по КТ трябва да има едномесечен предупредителен срок. Също така не може да се обяви конкурс, ако преди това мястото не е освободено.
Големият проблем в системата е, че имаме най-застаряващите учители в ЕС. Средната възраст е над 52 г. и се покачва. Разликата между децата и учителите вече е почти 2 поколения. Нормално е да е едно поколение, за да няма проблем с комуникацията. Също така е публична тайна, че директорите са трудно сменяеми. Новият просветен закон не прие мандатност за тях, но въведе атестация с опция за отстраняване на всеки 4 г. А това също е шанс за обновяване на системата и за гарантирано кариерно израстване на добрите педагози.
Визитата на Борисов в Китай завърши със скандал, пребъркаха багажа му. Заради изключителните мерки за сигурност на летището в Пекин охраната на правителствения ВИП влезе в остър конфликт с българската делегация, която напускаше страната след края на срещата 16+1 в Китай, съобщи Би Ти Ви.
Това е среща на 16 премиери от централна и Източна Европа с китайските държавни ръководители. Почти в един и същи момент от летището си тръгваха всичките гостуващи европейски министър-председатели.
Полицаите, които охраняваха ВИП-а на българската делегация, обаче започнаха да пребъркват и багажа на министър-председателя, защото в джоба на един от костюмите му била забравена запалка. Стигна се до дърпане на костюмите и багажа, които директорът на правителствената пресслужба Севдалина Арнаудова се опита да спаси и така охраната накрая счупи закачалките.
Китайската полиция пребърка лекарствата и ножицата от медицинските инструменти в куфара на правителствения лекар, като отказа да ги пусне на борда. Най-голямо внимание обърна полицията на дезинфектанта, като го обяви за бомба.
По същата причина - лекарства и запалки, автобусът с куфарите на делегацията предишния ден беше арестуван и заграден с бодлива лента на летището в Шанхай поне три часа.
След викове конфликта беше разрешен много трудно от българския търговски представител в Китай Стоян Николов, който се намеси. Оказа се че китайците не знаели и не били предупредени, че това е делегация на българския министър - председател.
По време на скандала Бойко Борисов беше на среща с китайския президент Си Дзипин.
Путин и Ердоган се вледениха. Тежки думи като крошета си размениха Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Руският президент поиска официално извинение за сваления самолет Су-24, компенсации и наказания за виновните.
Действията на турските ВВС са в разрез с международното право, обявиха още от Кремъл.
"Да се извинява този, който е нахлул в чуждо небе", отвърна Ердоган. И се закани, че при ново навлизане на чужд самолет отговорът ще бъде същият, както с поразения руски бомбардировач.
Турският президент заяви също, че е звъннал на Путин след инцидента със сваления Су-24, но руският му колега не е вдигнал телефона. Москва пък започна търговска война срещу турските стоки. Зеленчуци и плодове са спирани на границата с Русия, очаква се и пълна забрана до дни.
Руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че е наредил подготовката на "комплекс от икономически и хуманитарни мерки в отговор на инцидента с руския бомбардировач Су-24, свален от турските ВВС на границата със Сирия". Същевременно руският министър на икономическото развитие съобщи, че проектите "Турски поток" и АЕЦ "Аккую" ще бъдат замразени или отменени.
"Искам да кажа за икономическите мерки. Вчера обсъдихме този въпрос с президента Путин в Екатеринбург. В резултат на това на правителството е поръчано да изработи система от мерки в икономическата и хуманитарната сфера като реакция на акта на агресия. Предлагам това да бъде направено в двудневен срок, за да преминем максимално бързо към съответните процедури", казал Медведев по време на заседание на правителството вчера. По думите му решението ще бъде прието на основание Закона за специалните икономически мерки от 2006 година, който е предвиден именно за такива ситуации. Предложенията на кабинета ще бъдат събрани в единен нормативен акт - указ на президента и съответно правителствено постановление.
"В тези документи ще става дума за въвеждане на ограничения и забрани за дейността на турски икономически структури на територията на Руската федерация, ограничения и забрани, отнасящи се до доставката на продукция, включително хранителни стоки, до изпълнение на работи и оказване на услуги от турски компании и други ограничителни мерки. Те могат да засегнат и митнически, финансови операции и инвестиционни проекти", посочил руският премиер. Според него мерките ще бъдат безсрочни и прекратяването или облекчаването им ще зависи от международното положение и "отношенията ни с Турция".
Проектът за газопровод "Турски поток" и строителството на АЕЦ "Аккую" в Турция попадат в списъка на инвестиционните проекти, които могат да бъдат замразени или отменени като част от ограничителните мерки срещу Анкара, заяви руският министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев. Този проект ("Турски поток") по нищо не се различава от всеки друг проект, посочи Улюкаев. По думите му ситуацията с АЕЦ "Аккую" е аналогична. Според него може да се говори и за ограничения върху редовните и чартърните самолетни превози между Русия и Турция.
12 млн. монети сменят двулевката. От 7 декември 12 млн. броя чисто нови монети от 2 лв. стават редовно платежно средство. Те няма да бъдат пуснати наведнъж на пазара, а само по толкова, колкото е търсенето, каза при представянето на монетата подуправителят на БНБ и шеф на управление "Емисионно" Калин Христов. Той припомни, че банкнотата от 2 лв. продължава да е редовно платежно средство. Няма краен срок за смяната на книжните пари. В момента в паричното обращение има 42 млн. броя хартиени двулевки, които ще бъдат изтегляни, щом се изхабят, а нови няма да бъдат печатани. Същото е положението с хартиените левчета, които все още са законно платежно средство. Спази се традицията върху монетата да бъде пренесен дизайнът на банкнотата, както беше направено при монетата от 1 лв. Върху монетата от 2 лв. е ликът на Паисий Хилендарски, както е и на хартиения купюр.
Според Христов основната причина за смяна на банкнотата с монета е бързото изхабяване на книжните пари, но от значение е и инфлацията. Монетите се изхабяват много по-бавно - за 30 години, а животът на една банкнота е 13-14 месеца. Както "Стандарт" първи писа, заготовките се произвеждат от Финландския монетен двор, където се правят и монетите на еврото. След това паричките се дооформят в Монетния двор в София. Вътрешният метален кръг на монетата от 2 лв. е от сплав със златист цвят, а външният - от сплав със сребрист цвят. При монетата от 1 лев е точно обратното. БНБ започва кампания за запознаване на гражданите с новата пара. "Ще бъдат поставени информационни плакати за въвеждането на монетите на комуникативни места в градовете и селата, като метростанции, супермаркети, банки и др. Ще трябва време да се пренастроят вендинг машините", каза Калин Христов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |