Крадат сметки и пароли с мейл менте от солидни компании. Най-голямата българска електронна поща абв.бг тръгва на война с измамниците, които се представят за членове на компанията, за да крадат личнни данни и пароли на потребителите ѝ. Оттам подготвят специално видео, което обяснява на хората как да разпознават фалшивите съобщения. Предвидени са и съвети как да не попаднат в клопката на фишинга.
"Това е да ви информираме, че има промени и актуализации на нашия сървър за електронна поща. Всички клиенти са длъжни да актуализират своите данни, за да избегнат прекратяване или спиране на сметката си. За да актуализирате информацията, кликнете (тук е вграден линк - б.а.) и попълнете формата точно. Моля, кликнете върху инструкциите, за да актуализирате данните си; ние ще обработим заявката ви, след като получим вашата информация."
Този текст е най-често използван от измамниците, които се опитват да се сдобият с паролите на клиентите на абв.бг. Всъщност вграденият линк води към фишинг страница, която изглежда досущ като оригинала. Клиентът се връзва, вкарва потребителското си име и паролата и измамникът ги получава. Адресът на подателя пък е "маскиран" като AbvWebmail например.
По-мързеливите измамници пък направо молят потребителите да изпратят паролите си, за да обновят базата си данни. Други дори искат от тях да дадат личните си данни като три имена и ЕГН, а понякога придружени с копие от личната карта. Хванете ли се, от пощата лесно могат да пробият и онлайн банкирането ви чрез опицията за забравена парола. Действително открадната поща може да се възстанови с лична карта, но само в офиса на компанията собственик, обясняват експерти. (Виж карето долу.)
Тъй като много хора се връзват, от абв са подготвили специално видео със съвети.
"Най-лесният начин човек да разбере, че даден мейл не е от екипа на абв.бг, е да погледне дали пред името на подателя има символ къщичка", казва Калин Антонов, който е от техническата поддръжка на "Нет инфо" - компанията, собственик на абв.бг. Това е знакът, с който от фирмата отбелязват писмата, които действително са изпратени от тях.
Ако все пак мейлът изглежда достоверен, нека, след като потребителите кликнат на линка, да видят какво пише отгоре в адрес бара, съветва Антонов. Дори сайтът да е точно копие на истинския, ако домейнът е различен от abv.bg или този на сайта, за който се представя, то със сигурност става въпрос за измама. Дори леката промяна - например abvmail.bg вместо abv.bg, e сигурен знак за страница менте.
Другата голяма поща у нас - мейл.бг, пък си е решила проблема с антиспам филтър. Той е много строг и не допуска подобни измами да минат в легитимната поща, казва Панайот Ангелов, търговски директор на компанията.
У нас няма нито един задържан за подобни измами. Причината е, че те идват от чужбина. Антимафиоти отбелязват, че в последно време сигналите за такъв фишинг са намалели.
Световните сайтове също често са жертва на подобни атаки. Най-често фалшивите мейли идват от платежната система paypal. "Скъпи клиент, акаунтът ти бе ограничен. За да го възстановиш, трябва да потвърдиш самоличността си", пише в писмото. Следва линк, служещ за точене на данни. Подобни мейли са направени толкова професионално, че дори спецове се хващат на тях Така в клопката попаднал и Христо Христов, изпълнителен директор на "Нет инфо".
"Получих мейла и така се притесних, че се хванах. Слава богу, бързо се усетих и не ме ужилиха, но беше неприятно чувство", сподели мъжът.
Друга от paypal измамите направо иска пари. Измамникът се свързва чрез съобщение с човек, обявил стока за продан, например в ebay. Наскоро измамата връхлетя и България.
Самото съобщение често е на развален български, макар че преобладава английската му версия. В него "купувачът" се представя, настоява да купи продавания от вас предмет и да го получи в чужбина. Настоява плащането да стане чрез paypal, като твърди, че е превел сумата за стоката - например 1000 евро плюс 300 евро за транспорт. Моли обаче да платите доставката чрез паричен превод.
Ипотечните кредити ще се връщат предсрочно без такса след 1 година. Всички ипотечни кредити ще могат да се връщат предсрочно без такса след първата година от отпускането. Това е записано в изцяло нов Закон за ипотечния кредит, подготвен от финансовото министерство и пуснат за обществено обсъждане.
В момента текстове за предсрочно погасяване има в Закона за потребителския кредит, но те важат за заеми до 147 000 лв.
С новия закон, предложен от ведомството на Владислав Горанов, този таван отпада и възможността за издължаване преди крайния срок вече ще важи за всеки ипотечен кредит независимо от размера му.
Ако сумата се върне, преди да са минали 12 месеца от отпускането, банката ще има право на обезщетение до 1% от остатъка.
Забранява се на банките да събират някои такси и комисиони, като например такива за одобрение и усвояване на кредит, както и за неговото управление. За едно и също действие не може да се събира такса повече от веднъж. Дава се възможност за сключване на два вида договори за ипоточен кредит. Първият предвижда този, който взема заема, да отговаря с цялото си имущество. При втория - само до размера на обезпечението.
Текстове в новия закон предвиждат възможността потребителят да се откаже от договор за кредит в рамките на 14 дни. Ако реши да го подпише, в договора трябва да има подробна информация за лихвата и условията, при която тя може да се промени, за размера на вноските, както и за общите разходи по кредита.
Трябва да е посочен и годишният процент на разходите, който включва главница, лихви, такси и комисиони. Той не може да надвишата 5 пъти наказателната лихва, която начислява държавата за просрочени задължения. Това в момента прави малко над 50% годишно.
"Проектът за закон е отражение на евродиректива. Условията на банките при отпускането на ипотечни кредити са съобразени с нея още от миналата година, когато бе променен Законът за потребителските кредити", заяви Петър Андронов, председател на асоциацията на банките. Според него няма да има съществени промени в договорите за заеми, можело да се направят само технически корекции.
Държавата свива почти наполовина леглата в столичните болници. Държавата е готова със сметката колко болници в София ще получават пари от здравните вноски. От документа се вижда, че орязването на най-големия пазар, който се ползва от всеки трети българин, е драстично - финансиране от здравната каса ще получат почти 40% по-малко болнични легла, като най-голямо е свиването при хирургичните - над три пъти и половина. Това означава автоматично драстично по-малко безплатни операции и дълга листа на чакащи или много плащащи пациенти от началото на следващата година.
Общото свиване
Проектът на здравната карта предвижда столицата да разполага с максимум 5877 легла при наличност в момента от 9473. В документа личи, че лекарската организация е предлагала минимални съкращения, но те явно не са приети. Софийската комисия, както и националната, която има думата последна, се доминират от държавата.
Най-голямо е орязването в хирургичните легла - при 3161 легла за операции в софийските болници в момента проектът за здравна карта предвижда да останат максимум 882 легла (виж таблицата). В същото време в анализа за София е посочено, че всеки трети българин избира да го оперират столичните лекари. Ако картата бъде приета в този вид и от националната комисия, в която участват здравното министерство и здравната каса, то вероятно повечето живеещи в провинцията ще трябва да се оперират в родните си градове, тъй като в София няма да има възможност. Разбира се, освен ако не си платят за операция.
По-малко легла ще има и за реанимация, както и в останалите специалности. За сметка на това броят ще се увеличи при лечението на деца, вдигат се и местата за т.нар. продължителни грижи. Ще има и повече легла за психично болни.
Проблемът, на който се търси решение, е, че парите в касата не стигат. Другата възможност на държавата да се побере в бюджета е да налага лимити, както и досега, и да засили контрола върху приема в клиники. Според досегашните изчисления на касата около 10% от болните се приемат в клиника като презастраховка или с по-леки диагнози. В същото време липсват възможности за продължително лечение на трудноподвижни пациенти и тежко болни, но пък здравната каса не плаща достатъчно за това. За да преодолее тези проблеми, държавата по-скоро би трябвало да засили контрола, а не да лишава пациентите от правото им на избор при кого да се лекуват срещу вноските си. Освен това държавата трябва да инвестира и в разкриването на допълнителни легла за продължително лечение.
Кой няма да работи със здравната каса
Според предложението на комисията в столицата ще бъдат закрити или поне няма да работят със здравната каса общо 3596 легла. В картата не е посочено кои точно болници ще сключат договори за по-малко пациенти със здравната каса (имената ще са в националната карта), а леглата са разпределени по нива на компетентност. Няма и точна разбивка по всички специалности. Общият принцип обаче е средствата на здравната каса да стигнат за следващата година, като се спести от плащания в най-тежките направления.
Притеснително е, че по-малък брой ще има в реанимационните отделения - картата предвижда те да са със 172 легла по-малко. На територията на града има 10 такива клиники, като пет са с най-високото ниво на компетентност - "Пирогов", ВМА, "Царица Йоанна", ИСУЛ и "Александровска". С малко по-ниско ниво на компетентност са МВР болница и частната "Софиямед", а с първо ниво (най-ниското) са реанимациите на Националната кардиологична болница, на психиатричната клиника "Св. Наум" и на правителствената болница "Лозенец". В момента в Регионалната здравна инспекция са подадени две заявления за разкриване на спешни отделения в частни болници - в многопрофилната клиника за женско здраве "Надежда" и в МБАЛ "Токуда болница София". Ако картата бъде приета в този вид, нови реанимации няма да има, а сега съществуващите ще трябва да свият капацитета си. За лечение там доскоро плащаше държавата, сега средствата са от здравната каса и по принцип са крайно недостатъчни за най-тежките случаи, които се лекуват там.
В хирургията се предвижда най-голямо съкращаване на броя легла. Те ще станат общо 882, което е намаление от близо четири пъти. В момента най-малко са възможностите за детска хирургия - 52 легла, а най-много - за обща хирургия - 803. Пациенти със счупвания могат да се лекуват на общо 683 легла, специализирани в ортопедия и травматология. В кои области ще бъдат съкращавани възможностите за операции все още не е ясно, но ако разпределението е пропорционално, би трябвало хирургичните клиники да се свият в пъти като капацитет.
Цветан Василев продаде фабриката си за стъкло в Сърбия. Белградската компания CPR Impex, чиято основна дейност е търговия с оръжие и военно оборудване, е купила 56% от "Сръбска фабрика за стъкло" на българската компания "Глас индъстри", чиято собственост се свързва с Цветан Василев, стана ясно от публикация в сръбския информационен сайт "Блиц". Стойността на сделката според изданието е размерът на дълговете на фабриката, които са за 600 млн. динара (5.239 млн. евро).
Планове за развитие
Сръбската компания има планове да придобие и останалите 44% от стъкларската фабрика, съобщава още сайтът. Първият ход на новия собственик ще бъде да съкрати 400 от 900-те работници. В момента имало работа само за 350 души от персонала, но плановете предвиждали да се отвори още една от пещите, с което производството да се разшири и да се осигури работа за още 150 души. На съкратените щяло да се предложи обезщетение, е посочил собствникът на CPR Impex Петър Църногорац. В допълнение той се е ангажирал да деблокира сметките на завода и да уреди проблема със започналата процедура по несъстоятелността на фабриката чрез редовното производство на продукция. Според "Блиц" засега синдикатите били предпазливи и не искали да коментират плановете на новия собственик.
Кой е Петър Църногорац
Новият собственик на стъкларската фабрика беше арестуван през април 2014 г. с обвинение, че е манипулирал обществени поръчки за доставка на оръжие на сръбската армия. Впоследствие той е освободен, но случаят още се разследва. През пролетта на тази година стана ясно, че ООН разследва дали неговата фирма Tehnoremont, дъщерно дружество на CPR Impex и MDI (Montenegro Defence Industries), е нарушила оръжейно ембарго чрез износ на оръжие за либийските ислямисти. Самият Църногорац твърдял, че сделката никога не се е състояла, според информация в онлайн изданието BalkanInsight.com. Самата CPR Impex е създадена през 2005 г. и според различни източници доставя оръжия до всички точки на света. 35-годишният Църногорац е син на бившия маркетинг директор на сръбската държавна фабрика за оръжия.
Василев и фабриката
"Глас индъстри", която доскоро беше собственик на стъкларската фабрика, е основана през 2011 г. от "Рубин индъстри", акционер във фалиралия стъкларски завод в Плевен, който също беше финансиран от КТБ. Плевенската фабрика беше собственик на 34.5% в "Сръбска фабрика за стъкло", а през 2012 г. в консорциум с "Глас индъстри" придоби дял от още 63.6% за 35 млн. евро в нея. Тогава сделката беше официално гарантирана от КТБ. Самата "Глас индъстри" пък е регистрирана на софийската ул. "Хубча" 8, ет. 3 - адресът, на който са регистрирани доста финансирани от КТБ компании.
От средата на ноември 2015 г. компанията е в производство по несъстоятелност, а кредитите в размер на 78 млн. лв. са обявени за предсрочно изискуеми поради спирането на плащанията по тях, става ясно от Търговския регистър. От решението на съда става ясно, че компанията не е изпълнила ангажимента си към КТБ да обезпечи кредита чрез учредяването на ипотека и сключването на особен залог на ценни книжа. В тази връзка съдът е назначил временен синдик и е наложил запор върху акциите на дружеството "Сръбска фабрика за стъкло", които са в размер на 5.355 млн. акции.
България се оказа шампион на ЕС по ръст на нивите. В рамките на ЕС плодородната земя се е увеличила най-много в България. Ново проучване на Евростат показва, че за 10 години у нас обработваемите площи са се разширили с рекордните 60%, докато средният процент на нарастване за съюза от 28 държави е едва 0.1 на сто. Междувременно вчера Българската асоциация на собствениците на земеделски земи изнесе интересни данни за промените в цените на земеделските земи в последната година. Оказва се, че шампион по поскъпване е Благоевградска област, където цените са отбелязали почти троен скок.
Всъщност цените на ниви и пасища в България вървят нагоре вече четвърта поредна година. Традиционно най-скъпите площи са в житницата на България - Добрич, където през м.г. един декар се е търгувал за 1256 лв. Това е увеличение от над 170 лв. само за година, показват данните на асоциацията. "Макар и в района на Добруджа да има сделки за 2000 лв., това не може да бъде показателно за пазара", каза председателят на асоциацията Стайко Стайков. Той обясни, че се наблюдава постепенно увеличение на пазарната цена на земеделска земя. През 2014 г. декарът се е продавал средно за около 700 лв., което е със 100 лв. повече в сравнение с предходната 2013 г. Стайков очаква цените да продължават да растат, като за тази година очакванията са това да бъде в рамките на 5-10%.
Най-впечатляващо е поскъпването в Благоевградско - от 388 на 930 лева за декар. А в селата около София цените падат с цели 82 лв. и през 2014 г. декарът вече е струвал само 107 лв.
Наред с цените през последните години у нас рекордно расте и обработваната земя, става ясно от данните на Евростат. Тя се е увеличила с 60.1% между 2003 и 2013 г. до 46.5 млн. декара. В паралел с това дребните стопанства драстично са намалели, но расте размерът на средната ферма и през 2013 г. един агропроизводител у нас е обработвал средно по 183 декара. Любопитното е, че нашите стопанства са по-едри от средното за ЕС. За сравнение - в съседна Румъния фермите имат средно по 36 декара.
На този фон от асоциацията на собствениците в България се похвалиха с успехи в окрупняването на земята. Завършени са нови 6 проекта за комасиране на 44 хил. дка земя в селата Катунец, Смядово, Друмево, Раздел, Студена и Момина църква. Според Стайков в тези землища с обединяването броят на имотите е намалял повече от три пъти, а средният им размер се е увеличил с до 300%. Към момента само асоциацията има открити процедури за комасация на 15 землища, като през 2016 г. се очаква броят им да нарасне.
Министрите може да декларират всяка среща извън службата си. Министрите, областните управители и кметовете да бъдат задължени да обявяват публично с кого и кога се срещат извън кръга на службата си. Това предвижда преправеният законопроект за борба с корупцията по високите етажи на властта, който вицепремиерът Меглена Кунева ще предложи отново на Министерския съвет, научи "Сега". Все още не е ясно и каква ще е позицията на ГЕРБ по новия вариант. Той може да бъде внесен повторно в парламента едва през декември, тъй като беше отхвърлен през септември и сега изтича срокът, след който може да се вкара за ново обсъждане.
Текстовете са заимствани от практиката на Европейската комисия, чиито членове са длъжни да описват в специален регистър контактите си, за да няма съмнения за конфликт на интереси. Предлага се министрите, управителите и кметовете да се отчитат по същия начин в интернет. Става въпрос само за разговори с хора, които са външни за службата им. Контролът ще се осъществява от Бюро за борба с корупцията, в което трябва да се слеят комисията за конфликт на интереси, БОРКОР и част от Сметната палата.
Еврокомисарите имат Кодекс за поведение, който беше приет през 2011 г. Целта е да не се допускат нерегламентирани срещи, получаването на подаръци, както и да се избегнат проблеми с назначения в частния и в консултантския бизнес на бившите комисари. ЕК забрани на най-висшите си представители да прекарват ваканции на яхти, притежавани от олигарси, и да ползват самолети на диктатори. Комисарите не могат да "приемат гостоприемство, освен когато е в съответствие с дипломатическата вежливост".
Бившият еврокомисар Джон Дали бе принуден през декември 2012 г. да напусне поста си в комисията "Барозу" заради съмнения за нерегламентирани контакти с представители на тютюневата индустрия. Основанието за оставката на Дали бе заключение на ОЛАФ, че малтиецът е имал тайни срещи с представители на тютюневи компании, които срещу заплащане са искали промени в тютюневото законодателство на ЕС в тяхна полза. Той обаче отрича подобни срещи и дори заведе дело срещу ЕК, като твърди, че е бил принуден да депозира оставката си, а не е направил това доброволно.
През септември съпротивата на народните представители беше основно срещу начина на избор на директора на бюрото и приемането на анонимни сигнали. В закона се предлагаше директорът да се номинира от Министерския съвет и да се назначава с указа на президента. Това обаче не се хареса на депутатите, които настояха изборът да се осъществява от парламента, за да се гарантира независимост. Затова са предложени още два варианта за назначаване, които ще бъдат дискутирани с депутатите преди внасяне на новия вариант на закона. Единият предвижда да се приеме искането парламентът да избира, а президентът да назначава. Другият вариант е да се създаде комисия от 16 души за избор на директора. Осем от тях ще представляват всяка една парламентарна група, а останалите осем ще бъдат разделени поравно между Висшия съдебен съвет и правителството.
В новия вариант на закона има текстове, които разписват детайлно как трябва да се подават анонимните сигнали, как ще се образуват, дори е одобрен и формуляр за попълване, разказаха източници от Реформаторския блок. Депутатите се възпротивиха срещу анонимките заради опасенията, че това може да се превърне в инструмент за политически гонения, особено ако директорът на националното бюро се назначава от МС и президента. Срещу приемането на анонимни сигнали се обявиха и от сдружението на общините. Те бяха и против текстовете, които забраняват на общински съветник да участва в търговско дружество, сключило договор с общината, или в нейно дружество и предприятие. "Това ново изискване ще предизвика оттегляне на опитни и авторитетни хора от общинските съвети и ще рефлектира върху качеството на дейността им", пише в становището на сдружението до правната комисия. Вероятно новите текстове за деклариране на срещите също ще накарат сдружението да излезе със становище.
Турски чиновници и бизнесмени без визи за Евросъюза. "Би могло да се направи изключение на Турция за либерализация на визите за държавните служители и бизнеса." Това каза вчера в Брюксел премиерът Бойко Борисов пред журналисти преди срещата на върха ЕС - Турция за мигрантската криза.
"Помните в Истанбул срещата, която направихме с Давутоглу, седмица по-късно с канцлера Меркел. В Малта защитих позицията, че всички трябва да преговаряме на срещата на високо равнище с Турция. Позициите ни не са различни оттогава, напротив - това, което предупреждавахме, че ще се случи, е факт", заяви Борисов в отговор на това какви са очакванията му от срещата.
"Няколко са темите, които бих извел пред скоба. Би могло да се направи изключение за Турция при либерализация на визите. За държавните служители, за общинските служители, за бизнеса - би могло да се либерализира визовият режим за тях. Второ, в третия списък на сигурните страни спокойно можем да включим Турция", коментира Борисов ."Ние имахме по време на социализма т. нар. служебни паспорти, които имаха държавните служители, спортните федерации, което до голяма степен облекчаваше движението", каза още премиерът.
Що се отнася до преговорите за приемане на Турция в ЕС, премиерът изтъкна, че България ще отстоява да се спазват всички изисквания, които досега са прилагани към всички кандидатки за членство. "Да не се правят изключения", посочи той.
Според премиера това като начало би било достатъчен знак към Турция, че оценяваме нейната грижа и това, което правят в момента с приютяването на близо 2 милиона мигранти на тяхна територия.
България няма още планирана сума от бюджета си за предлагания фонд от общо 3 милиарда евро за Турция в помощ на бежанците, съобщи министър-председателят. Европейската комисия предложи 500 милиона евро от фонда за Турция да бъдат от общия евробюджет, а останалите 2,5 млрд. евро да дойдат от 28-те страни членки.
Българският премиер съобщи също, че правителството му не е против разширяването на газопровода "Северен поток" от Русия към Германия. България няма да подпише обща позиция с други 9 източноевропейски страни, които се противопоставят на проекта, каза той и обеща газовите връзки между страната ни и съседните Гърция и Румъния да бъдат готови догодина.
ЕК разреши фермери да правят картели за месо и зехтин. Фермерите в ЕС, включително и българските, ще могат да създават картели и да продават заедно телешко и говеждо месо и зехтин. Това обяви регулаторният орган по конкуренцията в Европейския съюз, цитиран от "Ройтерс".
Условието обаче е общият пазарен дял на обединените в картели да не надвишава 15% от националния пазар на телешко и говеждо месо и на полски култури, а в пазара на зехтин обединенията не трябва да надвишават 20 на сто.
„Целта е да гарантираме, че европейските земеделски производители могат да работят заедно, за да останат конкурентоспособни и да се възползват от силата си при договаряне на цените с купувачите", поясни европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер. Новите правила са изготвени след консултации, проведени от януари до май тази година
Освен общи продажби, обединените групи от фермери, ще трябва да осигуряват още и съоръжения за съхранение, транспорт и разпространение на продукцията си, добавиха от антимонополният орган на ЕК. Европейската комисия обяви още, че новите правила ще подкрепят конкурентоспособността на земеделските производители в земеделския сектор, който е на стойност, над 80 млрд. евро годишно в Европа.
Решенията на Брюксел са очаквани, тъй като по програмите за развитие на селските райони се субсидират с европари групи на производители, които заедно да реализират продукцията си на пазара. Български производители също ще участват по схемата, която предстои да стартира догодина.
От новоприетите норми всъщност става ясно, че общият им пазарен дял не бива да надскача 20%. Решението за пазара на зехтин също е очаквано.
Тази година Гърция прибира една от най-лошите реколти, а в предходната година маслиновите гори в Италия бяха съсипани. Бактерията Xylella fastidiosa унищожи 800 хил. дървета в Саленто, разположен в южната част на област Пулия. Борбата със заболяването коства на производителите над 250 млн. евро.
Имаме два плана при газова криза. Имаме два различни плана, които могат да бъдат въведени в действие, в случай че настъпи промяна в доставките на газ към България. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по БНР в отговор на въпрос възможна ли е нова газова криза в Европа, след като Русия спря газоподаването за Украйна. "Към днешна дата не са налице никакви основания за притеснение, свързани със снабдяването с газ. Доставките към България вървят абсолютно регулярно както по националната, така и по транзитната газопреносна мрежа", заяви министър Петкова.
Тя обясни, че налягането в транзитната газопреносна мрежа вчера сутринта е било между 45 и 46 бара, при договорено 38 бара, а по националната налягането е 40-42 бара. "Хранилището в Чирен е пълно. Към този момента в него има 444 млн. куб. м активен газ. Не са налице основания за притеснения и българските граждани и индустрия трябва да бъдат спокойни", категорична бе Теменужка Петкова. Тя допълни, че са били предприети всички необходими действия и съществуват два различни плана, които могат да бъдат въведени в действие, в случай че настъпи ситуация, при която в доставките има промяна.
"Първата мярка в случай на промяна на доставките към нас е преминаване в режим на максимален добив от подземното хранилище в Чирен. Наред с това съществува възможност за създаване на условия за значителен пренос на природен газ от Гърция през България, като може да се използва новоизградената технологична връзка между националната ни газопреносна връзка и транзитната газопреносна мрежа при компресорна станция "Ихтиман".
"Булгаргаз" има сключено споразумение, според което в случай на нужда до часове може да бъде осигурено получаване на доставки от газ от Гърция", обясни министър Петкова. Тя подчерта, че към това ще се прибегне само в много крайни ситуации.
"Предприели сме всички необходими действия. Има опция и за въвеждане на ограничителен режим с цел осигуряване на защитените потребители на природен газ като болници и училища", каза министър Петкова. "Към този момент не е налице никаква причина за опасения за сигурността на доставките и транзита на газ към България", отново подчерта тя.
Паника за 52 млн. на ден в Брюксел. От 10 дни в Брюксел вече нищо не е същото. Седмица след атентатите в Париж белгийската столица осъмна с максимална тревога за терористична заплаха, която в продължение на няколко дни парализира града. От петък тя бе понижена с една степен, макар че облаците на опасността не са се разсеяли. Въпреки че това не е първата антитерористична операция в страната, обхватът и мерките на тази са без прецедент. Какво преживява сърцето на Европа? Как се промени градът, който привлича целогодишно туристи от цял свят, и чувстват ли се в безопасност обитателите му? "Стандарт" потърси отговорите на място.
Че в Брюксел нещо не е наред, се усеща още на "Гар дю Миди". На южната гара, където пристигат и заминават влаковете от Париж, Лондон, Амстердам, Люксембург и Кьолн, гъмжи от служители на реда. И пиле не може да прехвърчи незабелязано от зоркото око на полицаи, военни, служители по сигурността, които не само всяват респект с присъствието си.
"Изтрийте снимките, които направихте. Нямате право да снимате лицата на полицаи и военни. Излагате живота ни на опасност", каза без шега един полицай, забелязал ме въпреки уменията ми за дискретно правене на снимки. Униформеният не се трогна нито от журналистическата ми карта, нито пък от аргументите ми и не ме остави на мира,
докато не изтрих всички направени на гарата снимки
Така ме посрещна Брюксел, който по-късно установих, че няма общо с града, който добре познавам. А белгиецът, когото срещнах половин час след това, ме приветства с: "Добре дошъл в Белгия, където опасността е навсякъде".
В петък, след като официално тревогата беше обявена за по-слаба, фламандският в. "Де Стандаард" излезе със заглавие на първата си страница "Намалиха степента на тревога, но никой не каза защо". Положението по улиците на Брюксел също не даде отговор на въпроса. Центърът на града остана блокиран. Бронираните машини "Динго II" пред голяма част от сградите продължиха да са в бойна готовност, а броят на военните патрули и останалите служители на реда надвишаваше в пъти този на обикновените хора. Градският транспорт и до днес не е предпочитано средство за придвижване, а пред забележителностите на града туристите се броят на пръсти.
Манекен Пис едва ли е бил по-самотен
"И ние не сме виждали града по този начин. Не мога да отрека, че съм дошла със свито сърце на работа. Плаша се, като се замисля какво може още да стане", призна със сериозно изражение една от служителките на бюрото за туристическа информация, намиращо се на "Гранд плас".
"Напрегнато е. Предчувствам, че ще се случи нещо още тази седмица. Мисля, че въпросът е не дали ще има атентат, а къде и кога той ще стане факт в Брюксел", признава угрижено Курт ван Дам, който се занимава с авторско право. "Терористичните нападения тук не са невъзможни", смята и журналистът Жан-Себастиен Льофебвре. Мнението им се споделя и от 60 на сто от белгийците, които обявяват, че не се чувстват в безопасност и атентатите са въпрос на време, съобщи в събота вечер телевизия "Ер Те Ел", като цитира направено в последните дни проучване. Местните и чуждестранните журналисти, които са навсякъде в белгийската столица, имат същите очаквания. "До Коледа терористите със сигурност ще ударят". Така пък смята белгийски полицай, помолил за анонимност. "Миналата неделя бяхме вдигнати накрак заради
3 автомобила, натъпкани с експлозиви, които пътуваха от Франция
към Белгия", уточни той, хвърляйки светлина върху съобщенията от миналата седмица за осуетени атентати в Брюксел, като добави, че според него терористите ще изчакат малко. Въведените мерки за сигурност промениха напълно живота в белгийската столица.
Всяка трета нива с нов собственик. За последните 7 години над 30% от земеделските земи в България са сменили собствеността си, като сключените сделки са за 11 млн. дка. Това съобщи Стайко Стайков председател на УС на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
В момента у нас може декар нива може да се купи и за 50, и за 1000 лева в зависимост от района. Пасища, мери, ливади и земите, които не са изчистени вървят по 50 - 100лв./дка. Най-ниските цени са в областите Хасково и Видин. От 2010 г. до 2014 г. цените са се покачили с близо 400 лева на дка, като в някои региони поскъпването е доста повече. През изминалата година средната цена за декар у нас е около 700 лв., като през 2013 г. тя е била около 600 лв. В Добрич през 2010 г. цената е била 531 лв., а през 2014 г. - 1256 лв. В Силистренско през 2010 г. земята се е търгувала за 277 лв./дка, а четири години по-късно цената се е повишила с 660 лева. „Макар и в района на Добруджа да има сделки и за 2000 лв., това не може да бъде показателно за пазара", каза Стайков. На много места цените са достигнали своя максимум и не може повече да се очаква ръст.
Данните на асоциацията показват, че най-ниски са рентите в Хасково, където са едва 20-25 лв./дка. Най-високи са в двете добруджански области - Добрич - между 85 и 100 лв./дка и в Силистра - от 65 до 85 лв./дка. В бъдеще се очаква плавен ръст на рентите, а на места те няма да се увеличават, тъй като са достигнали своя таван. По данни на НСИ от 2012 г. се наблюдава постепенно увеличение на наемната цена, като средната стойност на рентата за 2014 г. е 41 лв. за декар.
Не трябва да се прави директна връзка между цената на рентата и цената на земята, съветват експертите. В Европа рентата е около 50 евро/дка, а на земята - между 4 и 5 хил. евро на декар. Досега БАСЗЗ има завършени шест проекта за комасация върху 44 хил. дка. земя в селата Катунец, Смидово, Друмево, Раздел, Студена, Момина църква. В тези землища броят на имотите е намалял повече от три пъти, а средният им размер се е увеличил с до 3 пъти. По този начин имотите на участниците се концентрират в желаните от тях масиви, а позитивен ефект се наблюдава дори и върху тези, които не са се включили в проектите. Към момента асоциацията има открити процедури за комасация на 15 землища, като се очаква броят им да нарасне през следващата година.
Според Кирил Стоянов, началник-отдел „Регистри и управление на държавните земеделски земи" в Министерството на земеделието и храните, между 15 и 18 лв./дка излиза самото проектиране за комасация, като първо се прави оценка на всеки един имот. Опитът до този момент показва, че по-бавната част е разписването на самите документи. После са необходими средства за изграждане на самата инфраструктура, но най-важно е хората да са убедени, че след комасацията не са ощетени по никакъв начин. За около година и половина се проектира целия проект. Дори след като е стартиран, към него може на по-късен етап да се присъединяват собственици.
Уловките по ипотечния кредит задължително в рекламата. Уловките по ипотечния кредит стават задължителна част от рекламата му. Това означава, че когато банка, фирма за бърз кредит или кредитен посредник упоменат дори една цифра в рекламата си за заем за недвижими имоти - било то лихва или друго число, ще трябва да посочат точно какво стои зад нея. А именно - за какъв размер на кредита става въпрос, при какъв годишен процент на разходите (ГПР) са конкретните сметки и за колко години. Както и колко ще плаща клиентът - всеки месец и общо за целия срок на договора. Дори ще трябва да ни предупреждават, ако има валутен риск. Всички задължителни елементи - общо 10 на брой, ще трябва да са показани с абсолютно еднакви букви и цифри.
Това е предвидено в проекта на нов Закон за кредитите за недвижими имоти на потребителите, предложен за обществено обсъждане от Министерството на финансите. В момента част от въпросите, свързани със заемите за имоти, са уредени в Закона за потребителския кредит, който претърпя основен ремонт през 2014 г. От финансовото ведомство обясняват, че създаването на отделен закон се налага, за да се въведат изискванията на европейските директиви. Както и заради разширяването на кръга от лица, които предоставят такива кредити - не само банки, но и други финансови институции и навлизането на кредитните посредници през последните години.
Друг основен момент в проектозакона е свързан с оценката за това дали клиентът ще може да плаща редовно. Предвидено е занапред заемите за недвижимости да се дават само ако получателите им са достатъчно надеждни. В общия случай това се прави сега, като при банките изискването се спазва изключително строго. От финансовото министерство посочват, че идеята е всички кредитори да се насърчат към отговорно поведение и да се предотвратят случаите на свръхзадлъжнялост на клиентите.
Въвежда се и изискване оценката на недвижимия имот да се прави само от лицензирана фирма-оценител, което и сега се прилага от банките.
Както и в сега действащия Закона за потребителския кредит таванът на годишния процент на разходите - ГПР, е закован на 5-кратния размер на законната лихва. Към днешна дата това прави 50%. В закона обаче са дадени подробни правила за неговото изчисляване и информиране на клиентите.
Оставена е възможността за избор на потребителя дали да отговаря за получените пари с цялото си имущество или само до размера на предоставеното обезпечение.
Запазва се забраната за събиране на такси за усвояване и управление на кредита, както и за събиране на няколко такси за едно и също нещо. Ако кредиторът или консултантът ни искат такса за съвет по кредита, то тя ще се плаща само срещу сключен договор с тях.
Занапред той няма да може да ни задължава да ползваме неговия застраховател. Ако по заема трябва да се сключва полица, то ние можем да я направим при коя да е компания с лиценз. Остава правото на потребителя да погаси по всяко време предсрочно получения заем. Ако това стане през първите 12 месеца от договора, се дължи такса от 1% върху погасената сума.
Освен това занапред кредиторът няма да има право да ни пришпорва с подписването на договора. По закон ще имаме 14-дневен срок за размисъл. Той ще тече от момента, в който ни е предоставено т.нар. обвързващо предложение - с конкретните параметри за нашия случай. Преди него трябва да сме запознати с по-общите условия за типа заем, който търсим. Това ще става с много подробна бланка по европейски стандарт.
Предвиден е и текст, с който кредиторите ще са длъжни да уведомяват клиентите си със заеми в чужда валута, ако поради промени в курса й погасителната вноска скочи с над 20%. Такова нещо се получи с кредитите в швейцарски франкове. В периода на кризата франкът поскъпна значително, което направи тези заеми непосилни за изплащане.
Предвижда се законът да влезе в сила на 21 март 2016 г. и да важи за заемите, отпуснати след тази дата. Текстовете за предсрочно погасяване ще важат за всички заеми.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |