Светлина в газовата тръба. Почти седем години след газовата криза, която остави България без доставки на газ за близо 20 дни, София най-накрая вижда светлина в тръбата - окончателното инвестиционно решение за изграждането на интерконекторната връзка ICGB между България и Гърция беше подписано. Проектът е един от приоритетните за разнообразяването на доставките на природен газ за България и е сред ключовите за финансиране от Европейската комисия (ЕК).
Инвестиционното решение беше подписано в четвъртък в Министерския съвет от трите акционера - "Български енергиен холдинг" (БЕХ), гръцката DEPA и италианската Edison. То все още не е окончателен договор за строеж, но полага параметрите, които ще залегнат в него. Освен това на негова база може да започне търсене на финансиране.
Малко по-рано от Министерския съвет разпространиха информация, че правителството и ЕК са се споразумели да създадат работна група за проекта за газов хъб "Балкан". След подписването вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че тя ще има за задача да изготви до пролетта на следващата година реалистичен сценарий за изграждането му.
Предизвикателствата пред връзката с Гърция
Идеята е изграждането на газовата връзка да започне през октомври 2016 г. и да влезе в търговска експлоатация в средата на 2018 г. Сигурни количества газ за тръбата обаче ще има чак след 2020 г., когато азербайджанското находище "Щах Дениз 2" влезе в експлоатация. Дотогава възможностите са доставка на втечнен газ от двата гръцки терминала - бъдещия край Александруполис или от съществуващия в Ревитуса. Интерес за доставки са проявили също OMV, Gas de France и Nobal Energy, коментира изпълнителният директор на ICGB от българска страна Теодора Георгиева за "Капитал Daily". Въпросът обаче е доколко изгодни ще бъдат тези доставки.
Друго предизвикателство пред проекта са предстоящите пазарни тестове, които трябва да покажат какъв е търговският интерес към него. На предишния тест едва 1.2 млрд. куб. метра от 3-те млрд. капацитет на тръбата бяха резервирани, и то от "Булагргаз" и DEPA, която е акционер в проекта. Това означава, че оставащият капацитет би създавал основно разходи, но не и приходи. Според Георгиева обаче подписването на финалното инвестиционно решение ще даде положителен сигнал към потенциалните търговци.
Друго предизвикателство е осигуряването на финансиране. По предварителни оценки интерконекторът трябва да струва около 220 млн. евро. До момента ЕК е отпуснала 45 млн. евро за неговото финансиране (от които 16-17 млн. са отишли за отчуждаване на земи по пътя на трасето според премиера Бойко Борисов). Според Георгиева от структурните фондове на ЕК могат да бъдат отпуснати още около 80 - 90 млн. евро, което обаче ще бъде трудно начинание, тъй като, за да се получат тези пари, акционерите в ICGB трябва да се откажат от изключението си от европейските правила, което им позволява да резервират 50% от тръбата за себе си. Затова държавата е одобрила държавна гаранция за заем от 110 млн. евро за проекта. Според Георгиева Европейската инвестиционна банка вече била предложила да финансира проекта, и то срещу изгодна лихва.
Лихвите по ипотечните заеми може да паднат до 4-5%. Лихвите по жилищните кредити могат да слязат до 4-5% догодина при средно около 6% в момента на пазара, прогнозира Румен Радушев, началник управление "Индивидуално банкиране и алтернативни канали" в Пощенска банка. Със същата стъпка се очаква да намалява и цената на кредитите за потребление, като тенденцията е лихвите при тях да слязат под 10%. Данните на БНБ за октомври показват, че средната лихва по потребителски заеми в левове е била 10.19%, а в евро 8.96%.
Според експерти по потребителско кредитиране и през новата година българинът ще предпочита да финансира жилищните ремонти и пътуванията си с пари назаем, вместо да разваля депозита си в банка, което означава, че темпът на подобрение в потребителското кредитиране ще се запази или засили. В подкрепа на това очакване е и намаляващият дял на рефинансиранията и преструктуриранията на заеми за сметка на новите кредити, което е показател за отпушване на потреблението.
Още надолу
Новата година ще донесе още по-добри възможности за намаляване на лихвените разходи по кредитите, прогнозираха експерти от Пощенска банка и сайта "Моите пари" при представянето на изследване за нагласите на потребителите. Причина за това ще е преди всичко високата ликвидност на банките, която оказва натиск върху поведението им и ги принуждава да свалят лихвите, за да станат атрактивни за клиентите. На следващо място влияние оказва високата конкуренция от 28 банки на пазара и законовата промяна, която им забрани да начисляват наказателна лихва при предсрочно погасяване или рефинансиране на заема от друга банка. Разликата в лихвите от 2-3%, която се получи между новоизлезлите през тази година оферти и нивата, на които са теглени значителна част от потребителските заеми, бе повод за активно предоговаряне и преструктуриране на задължения, формирало около 30% от бизнеса през миналата година. Наблюденията на експертите от Пощенска банка са обаче, че този тип операции намалява до около 20% за сметка на свежите финансирания.
Противно на очакванията ипотечните заеми не са тези, при които има най-значителен растеж в новоотпуснатите кредити. Там обаче изгледите са за най-чувствително понижение на лихвите догодина, тъй като от гледна точка на банките те предлагат по-голяма сигурност заради обезпечението. Допълнителен стимул са растящите цени на имотите и атрактивната доходност от около 6%, която се постига при препродажба, според агенциите за недвижими имоти, което може да събуди интереса на клиентите. В същото време при кредитите за потребление рискът и все още неизчистените лоши кредити в банковата система оказват негативно влияние, тъй като там се изискват заделянето на по-големи резерви. Въпреки това и там изгледите са психологическата граница от 10% лихва да бъде свалена.
Вноската - до 20% от дохода
Изследвайки нагласите на близо 1100 души в цялата страна, експертите от сайта "Моите пари" достигат до извода, че по-добрите оферти на банките не правят хората по-решителни във вземането на кредит и дори че процентът на нежелаещите да ползват банково финансиране се е увеличил спрямо миналата година с 5%. Според проучването средната сума на потребителския заем е между 3 хил. и 6 хил. лв., теглен със срок за връщане между 8 до 10 години. Средно разходът по обслужване на заема е между 10 и 20% от месечните приходи, като най-масовите вноски са в диапазона от 50 до 250 лв. Най-предпочитаната от клиентите форма на обезпечение на заема е гарантиране на кредита с превод на заплатата по банкова сметка в самата банка. Поръчителството е на трето място. В избора на нов кредит клиентите обръщат все по-голяма внимание на годишния процент на разходите, отколкото само на лихвата, показва още изследването. Това е положително, тъй като по-ниската доходност от лихви по кредитите банките могат да компенсират с по-високи такси и комисиони. Ето защо механичното сравняване на оферти само по лихвен процент на заема е недостатъчно за вземането на решение. За да правят потребителите по-добре информиран избор, "Моите пари" и Пощенска банка започват съвместна образователна кампания.
Свободният пазар на ток тръгва с нова порция законодателни промени. Поредно прекрояване на Закона за енергетиката ще има в началото на 2016 г. Те ще бъдат свързани с изискванията на ЕК за свободния пазар. Необходимо е още през първото тримесечие на следващата година, със започването на работата на Българската независима енергийна борса да се направят промени в Закона за енергетиката, каза шефът на КЕВР Иван Иванов вчера, но не уточни точно какви са предложенията на комисията. Част от тях ще засягат прозрачността на борсата и начина, по който тя ще работи.
Промени ще са нужни и в статута на НЕК. Причината е, че към момента компанията е единствен купувач и единствен доставчик, а след отварянето на пазара не може да се изпълняват тези две функции, защото борсата предполага различни участници, които ще търгуват с потребители на ток, добави шефът на КЕВР.
Днес енергийната борса трябва да бъде пусната тестово. Първоначално там енергия щяха да продават само АЕЦ, НЕК и "Марица -изток" 2. Сега обаче в борсата ще участва единствено държавната топлоцентрала. Заявка за участие в борсата са заявили още 14 дружества - търговци и чуждестранни компании. На този етап битовите потребители няма да имат отношение към борсата. Според сегашните намерения за тях либерализацията ще влезе в сила от средата на 2016 г. Веднъж излезли на свободния пазар обаче те няма да могат да се върнат на регулирания, където цените се определят от КЕВР.
Родител с непълнолетни деца може да вземе по-висока януарска заплата. Семействата с непълнолетни деца имат право на ново данъчно облекчение от тази година. За всяко непълнолетно дете единият от родителите има право да си приспадне по 200 лв. от данъчната основа, но не повече от 600 лв. За дете с увреждания се приспадат 2000 лв. от данъчната основа. Облекчението може да се ползва по два алтернативни начина - през работодател до края на декември и в рамките на данъчната кампания за 2016 г., което обаче може да затрудни част от данъкоплатците.
По данни на НАП в момента непълнолетните деца в България са около 1 милион. Не е ясно родителите на каква част от тях получават доходи и какъв точно ще бъде ефектът от облекчението. Приспадането може да се извърши само от единия от родителите.
Родителите, които предпочитат да ползват данъчното облекчение през работодател, имат срок до края на декември да подадат съответната декларация (по чл. 22в или 22г за дете с увреждане от Закона за данъците върху доходите на физическите лица). Образците на декларациите са публикувани на сайта на Националната агенция за приходите. От НАП уточняват, че в рамките на декларацията е включена отделна таблица за втория родител, който следва да декларира, че няма да ползва облекчението. Отделно от това работодателите могат да изискат копия от актовете за раждане на децата. Самото отчитане на облекчението ще стане в рамките на годишното оформяне на облагането на доходите, което става до края на януари. Така родителите, при които през годината е удържан авансово данък върху пълния размер на данъчната основа, ще могат да получат облекчението при изплащане на заплатата през януари, тоест ще вземат по-висока заплата със съответната сума в зависимост от броя на децата.
Ако облекчението се ползва в рамките на данъчната кампания през 2016 г., формулярът се прилага към данъчната декларация. Приспадането на съответната част от данъчната основа ще се отчете при смятането на окончателно дължимия данък за довнасяне, ако има такъв. Ако няма данък за довнасяне, който да бъде намален със съответното облекчение, данъкоплатецът ще получи съответната сума в едномесечен срок по посочена от него данъчна сметка. Тук копие за акт за раждане не се изисква, защото НАП, за разлика от работодателите, има достъп до ГРАО.
От НАП обясниха, че този ред за ползване на облекченията е по-подходящ за родители, които така или иначе получават извънтрудови доходи и са длъжни да подават декларация. Хората, които нямат извънтрудови доходи, не подават данъчни декларации и в този случай за тях би възникнала административна тежест, която може да се избегне през ползване на облекчението чрез работодател. От НАП са установили, че в тази група попадат около 100 000 родители. Те са получили индивидуални имейли с разяснение за ползване на облекчението. При дете с увреждане към декларацията задължително се прилага валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, независимо от това дали се минава през работодателя, или не.
Войната в Реформаторския блок стана хибридна. Меглена Кунева да бъде предложена от всички партии в Реформаторския блок без ДСБ за министър на правосъдието.
Това е обсъдила лидерска среща без участието на ДСБ в четвъртък вечерта - ден след като Христо Иванов подаде оставка. Тя обаче се дърпала, затова реформаторите навивали и друг човек да приеме номинацията.
"24 часа" научи, че вицепремиерът и лидер на "Движение България на гражданите" (ДБГ) е била на среща с Бойко Борисов в четвъртък сутринта - веднага след като се завърна от Виена. Но нито тя, нито хора от екипа ѝ коментираха информацията.
Независимо че на срещата финално решение не е взето, предполага се, че е била обследвана детайлно възможността именно вицепремиерът, в чийто ресор влиза и наблюдението над правосъдното министерство, да го поеме лично. Като предимство на Кунева били посочени и силните ѝ позиции в Брюксел - нещо от съществено значение с оглед на продължаващите мониторингови доклади в областта правосъдие и вътрешен ред.
Самата вицепремиерка обаче не напирала особено към поста поради две причини - раздирания от скандали ресор и достатъчната си заетост. Според запознати обаче все пак имало шанс Кунева да се наеме. Ако не, вариантът е правосъдието да поеме човек с еднакви име и фамилия, подсказа участник в снощните разговори. Борисов дал да се разбере, че до края на вчерашния ден (10 декември) иска номинацията, зад която ще застане РБ. Така реформаторите имаха едва едно денонощие да се опитат да посочат наследник на Христо Иванов. Борисов разписа неговата оставка в сряда следобед.
В същото време премиерът чака предложение и от своята партия. Според източници на "24 часа" не е изключено парламентарната група на ГЕРБ да излезе със своя номинация. Най-логичната била на председателя на правната комисия на Народното събрание Данаил Кирилов. Но също се коментира и тази на шефа на комисията за промяна на конституцията Димитър Лазаров, който се отличил с оперативност и точност при придвижването на измененията в основния закон. В ранния следобед СДС събра ръководството на партията.
Необичайно, заседанието не се проведе в партийната централа на "Раковски" 134. По-късно следобед се проведе заседанието на всички партии от РБ, но без ДСБ.
Основната тема на продължилата дълги часове среща на партньорите е била как да остане блокът цял. След като им отказала да я спрягат за правосъден министър, Кунева си тръгнала преди останалите си колеги. Оставила заместника си Найден Зеленогорски.
Здравният министър Петър Москов пък не планирал да подава оставка, казаха запознати. Но с уговорката, че събитията в следващите 48 ч може да обърнат намерението му - през уикенда в Поморие има семинар, планиран първоначално като среща на всички от РБ с представителите на блока в местната власт. От СДС и ДБГ обаче няма да участват, разбра "24 часа". Така реално ДСБ като организатор - по-точно евродепутатът Светослав Малинов, ще ползва форума край морето за вътрешнопартийна сбирка.
Фалшивият мейл пратен от сървър в държава на 1500 км северозападно от София
Hа електронна измама стана жертва вицепремиерът Меглена Кунева в деня, в който се срещна с министър-председателя Бойко Борисов. Кунева напуска правителството и изтегля всичките си хора оттам. Такъв имейл получиха медиите уж от пресцентъра на нейната партия минути преди 15 ч в четвъртък. Малко след като изтече "новината", за която вицепремиерът дори не подозирала, Кунева я научила от журналисти. По това време тя била със съпартийци в централата си. След като установила, че електронната поща на пресцентъра ѝ е "пробита" и от нея е изпратен фалшив имейл, тя незабавно подала сигнал за "провокация" в ДАНС и ГДБОП. Телефонирала на премиера Бойко Борисов, на вътрешния министър Румяна Бъчварова и на главния прокурор Сотир Цацаров.
За по-малко от 3 ч след началото на проверка в офиса на ДБГ служителите на ДАНС открили сървъра, от който е извършено престъплението. Той е базиран в страна от ЕС, различна от България. "24 часа" научи, че въпросната държава е на 1500 км от София на северозапад. Установени са също и свързани лица, които са си контактували дистанционно, като повечето живеят в София, а част от тях са включително разпознаваеми от хората в ДБГ, научи "24 часа".
Според експерти всъщност мейлът на Кунева не е бил хакван, а потребител на мрежата е създал нов и е разпратил съобщението от него. За да изглежда така, сякаш писмото идва от истинския адрес, хакерът променил няколко протокола. На него може да му се потърси наказателна отговорност за разпространяване на невярна информация.
Сайтът на ДБГ пък стана жертва на DDoS атака. При нея се правят стотици хиляди заявки за отваряне на страницата в секунда и тя блокира. За атаката е използвана мрежа от заразени компютри.
Таванът стои заради един пенсионер с 16 000 лева на месец. Един български пенсионер има изчислена реална пенсия от 16 000 лв. Заради този случай не се премахва таванът върху пенсиите.
Това съобщи зам.-министърът на труда и социалната политика Николай Николов. Ако бъде премахнат таванът, ще трябва да се обяснява за този човек, допълни той.
6500 пенсионери са прехвърлили партидите си от частните пенсионни фондове в НОИ и са си увеличили пенсиите с 80-140 лв., съобщи още Николов.
Прехвърлилите вече парите си в НОИ пенсионери са главно военни и полицаи, родени след 1960 г. В осигурителния институт от тях са влезли 10 млн. лв.
Не са променени пенсии само на хора, които или получават минималната пенсия, или са ограничени от тавана на пенсиите, каза Николов.
Следващата стъпка от реформата е промяна при инвалидните пенсии, обясни вицепремиерът Ивайло Калфин.
До края на годината той е готов да представи концепция за реформата. Засега обаче не представи подробности по нея.
Целта на реформата с инвалидните пенсии е да се даде възможност на хората с увреждания да се трудят. Проблемът с инвалидните пенсии се приема като голям, но всъщност статистически хората с увреждания в България не са повече, отколкото в другите държави от ЕС, допълни Калфин.
Юристи отказват поста на правосъден министър. След оставката на Христо Иванов като правосъден министър няколко юристи са отказали да заемат поста, научи „Труд" от източници от управляващите партии.
В момента ГЕРБ и Реформаторският блок (РБ) провеждат сондажи за наследник на Иванов, който да довърши стартиралата реформа. Очакванията са рокадите в кабинета „Борисов 2" да бъдат гласувани от парламента след празниците. Според гербери обаче е възможно да има предложение за нов министър и до края на седмицата. От ГЕРБ заявиха, че ще имат своя номинация за министър отделно от РБ.
В същото време върви слух, че вицепремиерката Меглена Кунева и заместникът й в „Движение България на гражданите" Даниел Вълчев са основните претенденти за нов правосъден министър. Според запознати Кунева, която отговаря за силовите ведомства в правителството, искала да поеме още отговорности, както и да прокара провалилия се антикорупционен закон. Вълчев, който бе образователен министър в кабинета „Станишев", е професор по право и се занимава с преподавателска дейност.
За овакантения пост се спряга и името на Диана Ковачева, която бе вторият министър на правосъдието в първия кабинет на ГЕРБ. По нейно време за главен секретар на МП бе назначена Елена Петкова, за която ВАС установи, че има 25 дни изискван стаж при нужни 9 години.
Калабрийската мафия инвестирала милиони в България. Калабрийската ндрагета - една от най-богатите и мощни мафии в света е избрала България, за да инвестира своите капитали. Това става ясно от разговори, записани със специални разузнавателни средства във връзка с разследвания срещу наркотрафика в Италия. От един такъв разговор се разбира, че мафиотско семейство иска да построи огромен хотел на Черноморието и инвестира в него над 160 млн. евро.
Новината съобщиха пред „Труд" италианският прокурор Никола Гратери и проф. Антонио Никасо - учен от световна величина, експерт в областта на организираната престъпност. Двамата дойдоха у нас, за да представят книгата си „Бялото злато" - най-новото разследване за пътя на кокаина от Колумбия и Перу през Аржентина, Бразилия, САЩ, Австралия, Германия, Италия, Англия, България и други европейски държави.
„България е привлекателна за ндрагетата по две причини. Първо, у вас данъците са много ниски. Като открие тук фирма, мафиотското семейство плаща само 10 % данъци. Второ, у вас има силни организирани престъпни групи. Те правят от България идеална страна за мафията - и за трафика на кокаин благодарение на варненското пристанище, и за трафика на хероин благодарение на близостта ви до Афганистан. Консумацията на тези наркотици у вас е слаба, имате най-много 25 000 консуматори. Но нивото на българските престъпни групи расте благодарение на новите технологии. В момента поне 6 мафиотски семейства имат отношения с български престъпни групи - за наркотици и пране на пари", заяви проф. Никасо.
Прокурор Гратели потвърди в качеството си на действащ магистрат: „ От 2005 г. насам много от разследванията в Италия изкараха наяве отношенията между ндрагетатата и България."
Строим газов хъб "Балкан" с подкрепата на ЕС и САЩ. Благодарение на нашите партньори в Европейската комисия, Съединените американски щати, Гърция и на нашата балансирана позиция ние имаме шанса да изградим газоразпределителен център, който да ни гарантира енергийна независимост. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на официалната церемония по подписването на окончателното инвестиционно решение за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция - България. От това ще печели не само България, но и целият регион, допълни премиерът Борисов и посочи, че интерконекторът Гърция - България е първата стъпка към изграждането на бъдещия газов хъб. Затова на церемонията по подписването в Гранитната зала на Министерския съвет присъстваха и вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на енергетиката на България и Гърция - Теменужка Петкова и Панос Скурлетис, както и още куп официални лица.
Целта е през следващата година България да свика инвестиционна конференция, на която ще бъдат поканени всички бъдещи участници в процеса по изграждането на регионален газов хъб "Балкан". Това обяви по време на церемонията и вицепремиерът Томислав Дончев.
Днес даваме началото на изграждането на стратегическия за България и Югоизточна Европа интерконектор, който ще доведе до реална диверсификация на източниците на природен газ. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова на церемонията. С подписания документ акционерите в смесената компания ICGB се ангажират да осигурят финансирането за изграждането на тръбата веднага след издаване на всички разрешителни. Акционери в ICGB с равни дялове от по 50% са Българският енергиен холдинг и гръцко-италианската компания "Посейдон". Прогнозният бюджет за изграждане на тръбата е 220 млн. евро, 45 млн. от които са безвъзмездни средства от ЕС. При влизането й в експлоатация през втората половина на 2018 г. капацитетът на връзката ще е 3 млрд. куб. метра природен газ с опция да бъде увеличен до 5,5 млрд. куб. метра.
Интерконекторът е изключително важен за България, тъй като ще даде възможност за доставки на природен газ от Азербайджан, а впоследствие и от други страни, като Туркменистан и Иран, през Турция по Трансанадолския газопровод (TAP), а също и на втечнен газ от Близкия изток и Северна Африка - чрез регазификационните терминали на Гърция и Турция в Ревитуса и Мармарис.
Още една добра новина дойде за българските потребители на "синьо гориво" дойде от "Булгаргаз".
В заявлението си до Комисията за енергийно и водно регулиране компанията предлага намаляване на цената от 1 януари до 406,49 лева за 1000 куб. метра без ДДС. Намалението от близо 9 лева е около 2% под сегашната цена.
Преди около месец от обществения доставчик обясниха, че ще предложат намаляване на цената с 1,63% - до 408,45 лева за 1000 куб. метра. От "Булгаргаз" не обясняват какви са мотивите за намалението на цената с още 2 лева.
Данъчни пред мандри и колбасарски цехове. Данъчни застанаха на входа и изхода на мандри и месокомбинати за да засилят контрола върху произвежданите в страната храни. Списъкът на контролните пунктове, на които служители от звеното "Фискален контрол" на НАП проверяват преминаващите камиони, е допълнен с 41 обекта. Досега екипите на НАП стояха на 99 обекта за контрол - гранични пунктове, летища, борси и тържища, складове и хладилни бази в цялата страна, както и седем месокомбината и кланици. По този начин в контрола попадаше почти целия внос на хранителни стоки. Сега проверките се разширяват като в обхвата им попадат редица родни производители на месо, сирене, кашкавал и брашно както и системата от складове и хладилни бази за дистрибуцията им в страната. В списъка например се добавят четири големи месокомбината - КФМ - Благоевград, "Меско" - Петрич, "Тандем" - София, "Колбасо" - с. Батановци, община Перник, както и бази на "Сами М" в Перник и "Пирин Мес" в Разлог, месопреработвателно предприятие в с Горна Малина, рибно тържище "Фишленд" в Бургас, три мандри и бази на търговски вериги.
На Тези пунктове екипите на НАП проверяват дали стоката в камиона съответства на превозните документи. Така се предотвратява източването на хазната чрез фиктивен износ, укриване на обороти и нелегален внос. Наскоро от НАП предотвратиха опит за фиктивен износ на 8 тона замразени пилешки бутчета на обща стойност 65 800 лв. Фиктивният износ е една от най-често срещаните схеми за измами с ДДС. При нея търговец изнася стоката само "по документи", като в същото време ползва данъчен кредит. Междувременно продуктите се продават на вътрешния пазар, обикновено без никакви документи и в хазната не се внасят данъци.
Чужди компании усилено търсят офиси. Чужди компании усилено търсят да наемат офиси у нас, научи „Монитор". „Немалко от тях дори подписват предварителни договори за непостроени още площи, които ще бъдат пуснати в експлоатация догодина и през 2017 г.", съобщи Михаела Лашова шеф на Forton и добави, че това е най-новата тенденция на пазара. Според нея от началото на годината на пазара на офиси в столицата има сериозно раздвижване.
„Търсенето е по-голямо, а предлагането е ограничено", обяснява тя. „Интересът е от страна на високотехнологични компании, които или в момента влизат у нас или разширяват дейността си в България. Преди време търсенето бе главно в рамките на 600-800 квадрата. Сега заявките са за много по-големи площи стигащи и 3-4 хил. кв. м", поясни тя.
Според Верка Петкова мениджър в Colliers от началото на годината пазарът в сегмента се развива добре и много наематели се преместиха в други по-големи офиси. „От друга страна обаче по-малко нови площи излязоха на пазара", обясни тя. „Позитивното е, че у нас влязоха директно и много чужди компании. Очакваме догодина предлагането да не се увеличи много. Ще бъдат пуснати няколко офис сгради, но те са средни по размер. Едва през 2017 г. на пазара ще излязат много нови по-големи проекти", добави тя. Петкова прогнозира още, че догодина вероятно ще има лек застой на търсенето от страна на старите наематели, като целта им е да изчакат пускането на големите проекти в по-следващата година.
Михаела Лашова от Forton очаква и догодина пазарът да върви нагоре. „Има възможност за над 100 хил. квадрата потенциални сделки. В същото време в петнайсетината най-търсени сгради в София свободните площи са под 4%", поясни тя.
От Bulgarian properties определят пазара в сегмента като динамичен и оптимистичен. „Въпреки че има стабилен интерес към площи над 1000 кв. м, се забелязва голямо активизиране на търсенето между 200-400 кв. м", уточнява Димитър Георгиев. „Това са предимно стартиращи компании от различни страни в Европа. Немалко от тях са регистрирани в балтийските страни и започват бизнес в България. Не липсва търсене и от разрастващи се български дружества", добави той. По думите му повечето от тях в IT и финансовата сфера, както и такива, които се занимават с търговия на борсови пазари и като цяло опериращи във високите технологии и услугите. Стабилно търсенето и от аутсорсинг компании.
От Bulgarian properties уточняват, че месечните наеми на офисите от клас „А" са в диапазона 10-12 евро/кв. м.
Посрещаме до 300 хиляди руснаци следващото лято. До 300 хил. руски туристи може да посрещнем през следващото лято у нас. „В последния сезон загубихме около 150 000 туристи, чийто брой можем да възстановим и да го увеличим с още между 100 000 и 150 000 души.", коментира за „Монитор"деканът на факултет „Управление" на Икономическия университет във Варна, проф. д-р Стоян Маринов. „През месеците юни, юли и август нашата леглова база е договорена и не можем да приемем допълнително още 700 000, защото няма къде да ги сложим.", смята специалистът. Руснаците предпочитат 3 и 4-звездни хотели, които в България през летния сезон са си разпределили местата. Между 30-40% от тях са ориентирани към туристи от Германия, друга част е за пристигащите от Румъния, Полша и Чехия. „Не е толкова просто да съкратим едни пазари за сметка на други и трябва да бъдем внимателни в това отношение, защото е много вредно една дестинация тотално да зависи само от един пазар", коментира проф. Маринов. Експертът очаква през следващото лято Варна и близките курорти да компенсират тазгодишния спад от 60 000 руски туристи и да привлекат поне още толкова.
Курортите ни нямат достатъчно леглова база, за да поемат всички руснаци, а прогнозите, че България може да приеме 1,5 млн. руски туристи през следващия летен сезон, след изострянето на отношения между Русия и Турция, са нереалистични, според него. Позицията на проф. Маринов бе подкрепена и от шефката на общинската дирекция "Туризъм" Соня Георгиева, която също е оптимист. Гостите от Русия ще бъдат значително повече, но не се очаква да достигнат 1,5 млн. души. Според нея, първите прогнози ще могат да бъдат направени в края на март, след туристическото изложение в Москва. На него община Варна ще бъде представена със свой щанд, а след това ще вземе участие на туристическите борси в Санкт Петербург и Новосибирск.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |