Депутатите взеха половинчато решение за "Гражданска отговорност". Половинчато решение за сключването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" по интернет взеха вчера депутатите от парламентарната комисия по икономика. Преди второто четене на новия застрахователен кодекс те дадоха възможност застраховката да се сключва онлайн, но не отмениха задължението автомобилът да има зелен стикер на предното стъкло. Това решение противоречи на идеята за улеснение на клиентите с продажбата на застраховката от разстояние. Ако стикерът остане, клиентът ще трябва да ходи до офис, за да си вземе лепенката, или да плаща на куриер, за да му я достави. Застрахователите от своя страна не виждат начин полицата да поевтинее значително заради онлайн улеснението, както обещават политиците.
Стикерът може да отпадне в бъдеще. Но засега той е един от механизмите да се контролира дали има застраховка "Гражданска отговорност", обясни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. Твърдението му е парадоксално, защото Гаранционният фонд има изградена информационната система, полицаите са снабдени с таблети и проверката за валидна полица би отнела секунди.
Според бившия заместник-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Борислав Богоев и сега зелените стикери са отживелица, защото данните за всеки застрахователен договор постъпват мигновено със сключването му в е-регистъра на Гаранционния фонд, достъпен постоянно за пътните полицаи. По думите му така ще бъде трудно застраховката да се сключва онлайн, защото шофьорът трябва да получи физически стикера си. Според някои депутати това може да стане по куриер. "Разходите за куриер - примерно 3 лв. или 4 лв., или 5 лв., ще са малки заради голямото поевтиняване чрез онлайн застраховането", заяви Делян Добрев.
В началото на октомври депутатите приеха на първо четене Кодекса за застраховането, с който забраниха сключването на най-масовата застраховка по интернет. Авторът на кодекса - Комисията за финансов надзор (КФН), посочи като мотив за забраната, че са възможни грешки при попълването на данните от клиентите, заради което може да се откаже плащане. Още при публикуването на проекта преди месеци ИТ индустрията, част от застрахователите и бившето ръководство на КФН се обявиха против предложената забрана. "Застраховката "Гражданска отговорност" ще се сключва онлайн и без електронен подпис и този текст е най-важният или един от най-важните", заяви Делян Добрев. Само преди седмица депутатите от комисията по икономика се бяха спрели на друг "компромис" - застраховката да може да се купува по интернет, но само с електронен подпис. След кратък размисъл те се отказаха от идеята.
Според Добрев възможността за сключване на застраховката по интернет ще доведе до поевтиняването й с до 40 лв. и ще компенсира поскъпването на винетките от догодина. Той обясни, че в момента почти 100% от застраховките се сключват чрез брокери, а ще бъде по-евтино за крайния потребител застрахователите да могат да продават полици онлайн директно на купувача. На друго мнение са обаче представители на бранша. "Няма как застраховката да поевтинее по тази логика. Абсолютно еднаква е цената на "Гражданска отговорност" от застрахователя и от брокера. Например, ако една застраховка е 200 лв. от застраховател, той я дава на малко по-ниска цена на брокер, който пак я продава за 200 лв.", обясни председателят на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров. По думите му дори хората, решили да си купят застраховка онлайн на разсрочено плащане, трябва да си приготвят на 4 пъти по 5 лв. "Така общата цена на застраховката се оскъпява с 20 лв.", каза Тодоров. Той обясни още, че при всяка застраховка водачите плащат за стикер по още 1.20 лв. Ако пък полицата е сключена на вноски, тази сума се заплаща при всяка от тях. Председателят на Българската асоциация на застрахователните брокери Ивета Кунова също заяви, че сключването онлайн на застраховката не би трябвало да я направи по-евтина. "Ако има застраховка онлайн, не би трябвало цената да е по-ниска, тя би се запазила същата, каквато е според тарифите на застрахователните компании", обясни тя.
Аутсорсингът "върти" 1 милиард евро годишно у нас. България е водеща аутсорсинг дестинация в Европа, а ИТ фирмите все по-често поглеждат към страната ни в търсене на добри специалисти. Нещо повече - в идните 5 години бизнесът може да разкрие нови 45 000 работни места. "Единственото, което ни пречи, е, че няма кадри", каза президентът Росен Плевнелиев, който вчера участва във форум, посветен на иновациите. Затова страната ни спешно трябва да заложи на образованието.
Интересът към България не е изненада - през есента страната ни победи в конкурса European Outsourcing Awards 2015 (Европейските аутсорсинг награди). Страната ни бе номинирана като едно от трите най-добри места за изнасяне на услуги и производства в света. Конкуренти бяха Латвия и Южна Африка. Проучване на Cushman & Wakefield от началото на годината пък показа, че страната ни е сред топ дестинациите заради кадрите, езиковите познания, ниските разходи. Везните се накланят в наша полза и заради членството на страната в ЕС.
"Годишният оборот на аутсорсинг индустрията е 1 млрд. евро. Очакваме тази цифра да се удвои до 2020 г.", заяви Плевнелиев. По думите му за последните 10 години приходите на българските ИТ компании са отбелязали растеж от 600%. А данните показват, че в края на 2014 г. над 33 000 специалисти работят в 180 аутсорсинг компании в България. По-високите заплати и гъвкавото работно време привличат все повече хора.
"Работните места в ИТ сектора преди 10 години бяха 5000, сега са 17 000 и продължават да растат", даде за пример президентът. Броят на хората, които се наемат в ИТ сектора, се увеличава с 10% на година. Ние сме регионален център за развитие на информационни технологии, отбеляза президентът. В аутсорсинга ситуацията била сходна. Само в Пловдив в последните три години са били разкрити нови 3500 работни места. Сега фирмите поглеждат не само към града и към столицата, но и към Варна и Бургас, където също има добри възможности за развиване на бизнес и наемане на хора.
За изобретенията и нововъведенията трябва да има данъчни стимули, а бюрокрацията трябва да бъде облекчена, смята държавният глава. "Много инвеститори дойдоха в България и следят внимателно предприемаческата среда и какво се случва в страната", каза той. В последните две години страната ни стана притегателен център и за автомобилната индустрия. "Над 25 фабрики оперират в страната, това са над 25 000 заети", поясни той. Във всеки 8 от 10 автомобила в Европа има някаква част, произведена в България.
Синдиците на КТБ продават останките от банка "Виктория". Последната придобивка на Корпоративна търговска банка (КТБ), финализирана дни преди затварянето й, се продава. На пазара са 100% от акциите на Търговска банка "Виктория", която към днешна дата може да предложи на купувача лиценза си, един-единствен работещ офис и портфейл от фирмени кредити. Обвързващо условие пред потенциалните кандидати е да погасят вземания на банката майка за около 115 млн. лв. Засега няма официални заявки за интерес към процедурата, която се цели в постигането на сделка максимално бързо във времето. Причината е, че "Виктория" трупа загуби, които ядат от капитала й, и с този темп на развитие не е далеч от момента, в който банковият регулатор ще бъде принуден да се намеси.
Бърза продажба
Продажбата на Търговска банка "Виктория" започва официално с кратка обява на сайта на КТБ, публикувана от синдиците след одобрение на процедурата от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Той има да получава най-много от фалиралата КТБ и по закон може да упражнява влияние върху случващото се с имуществото й. На управителен съвет на фонда в понеделник е била разрешена и продажбата на всички вземания, които КТБ има от "Виктория" и които възлизат на около 115 млн. лв. Макар двете сделки да не са изрично обединени, купувачът на банката ще трябва да даде предложение и за вземанията на КТБ от нея, коментира запознат с процедурата и добави, че най-вероятно, ако се стигне до преговори, би могло да има "подстрижка" на вземанията, тъй като в този им размер те могат да са спирачка пред потенциалния интерес. Такъв засега не е бил заявяван, но и самата процедура не е била активно маркетирана. Това ще бъде следващата стъпка, след като вече беше изготвена оценка на активите на "Виктория" и нает консултант за продажбата. Първо ще се разпратят покани до широк кръг банки и консултанти. Целта е до края на януари да се съберат оферти от поне два кандидата, обясни източник, близък до продажбата.
Бързането е разбираемо с оглед на загубите, които трупа "Виктория" в този си вид. Към края на деветмесечието резултатът от дейността на банката е минус 7.4 млн. лв., които се добавят към вече натрупани загуби от 72 млн. лв. Заради тях в края на септември собственият капитал на банката е 12.8 млн. лв. Според Закона за кредитните институции БНБ задължително отнема лиценза, когато капиталът е отрицателна величина, но още преди това регулаторът може да наложи оздравителни мерки, ако капиталовата адекватност падне под изискванията. Това означава, че синдиците не разполагат с много време за намирането на купувач и именно затова те се позовават на член от закона за банковата несъстоятелност, който им позволява с одобрение на фонда да започнат осребрявне на "бързо развалящи се вещи от масата на несъстоятелността или вещи и права от масата на несъстоятелността с бързо намаляваща стойност".
По последни отчетни данни кредитният потрфейл на "Виктория" се свива до 67.9 млн. лв., като част от него са редовно обслужвани корпоративни заеми, но има и проблемни кредити. По-рязко намаление на активите на "Виктория" имаше през ноември миналата година, когато бе извършена продажба на портфейли корпоративни кредити и потребителски заеми, обезпечени с ипотеки, с което в банката влезе приход от около 180 млн. лв. Депозитният портфейл на "Виктория" към края на септември тази година е 157 млн. лв. и е съставен основно от пари на КТБ и клиенти, които чакат падеж и не желаят да губят доходност с предсрочно прекратяване на договорите.
БНБ ще има последната дума
"Виктория" бе придобита от КТБ седмица преди затварянето й през юни миналата година. По информация на "Капитал" платената тогава цена на френската Credit Agricole е била между 2 и 4 млн. лв. Тогава банката беше с активи от 407 млн. лв., което я поставяше на 23-то място в сектора. Дотук публично никой не е заявявал желание да купи "Виктория", но според неофициална информация интерес са проявявали от мобилния оператор "Теленор", от застрахователя "Лев инс", депутата от ДПС Делян Пеевски и базираната в Москва Банк Российски кредит. Възможно и други местни предприемачи да имат интерес към нея, макар с неодобрената оферта на холдинговата група "Доверие" за Токуда банк това лято БНБ да даде ясен сигнал какво е отношението й към практиката индустриални групи да добавят и банка в структурата си.
Надеждите за по-съществено попълване на масата на несъстоятелността на КТБ от евентуалната сделка обаче са илюзорни. Предвид факта, че банката има малко капитал и в нея при продажбата на портфейлите й останаха лошите кредити, не е изключено синдиците на КТБ да трябва да я прехвърлят срещу символична сума и да отпишат голяма част от вземанията си.
Наредба ще промени лекарствата на хиляди пациенти. Точно около Коледа неясно колко голяма група от половината милион пациенти с най-масовите заболявания - високо кръвно, диабет и т.н., ще трябва спешно да посетят лекарите си и да подменят терапията си с по-евтина, ако искат здравната каса да плаща някаква сума за лечението им. И дори да го направят, не е сигурно, че медикаментите, които им бъдат предписани, ще са налични в аптеките. Причината е текст в наредбата за цените на лекарствата, а ефектът ще е подмяна на всяко четвърто лекарство, което здравната каса плаща.
Кого засяга промяната
Конкретният текст гласи, че пациентите вече няма да доплащат повече от 60% над цената на най-евтиното лекарство в групата, т.нар. референт. Той беше обнародван на 1 декември и влиза в сила от 16 декември. Става въпрос за 593 лекарства, които се плащат частично - 25%, 50% или 75%, от касата. Идеята не е здравната каса да увеличи своята част, а пациентите да доплащат колкото се може по-малко и да ползват най-евтините медикаменти. От текста следва, че дори лекарите да предпишат медикамента, аптеката няма право да иска от пациента по-високо доплащане от специално посоченото в списък от Националния съвет по цените на лекарствата. В същото време аптеките вече са заредени с медикаменти, които няма как да продадат след промяната и не са наясно какво да правят с тях за такъв кратък период от време, а освен това времето е прекалено малко, за да се пренастрои софтуерът им, както и този на НЗОК, за да засичат промените.
Експериментът засяга лекарства на 50 фармацевтични компании, с които се лекуват около 500 хиляди пациенти, както и около 2200 аптеки и техните дистрибутори. Средното намаление, което се постига по този начин е 32%, или 8.91 лв. на опаковка по изчисления на IMS Health. То едва ли ще се постигне, тъй като е твърде голямо за компаниите и те ще предпочетат да не продават част от лекарствата си по каса, вместо да намалят толкова рязко цените им. Няма и механизъм, по който пациентът да заяви, че иска да си доплаща повече и да не си сменя лекарството.
Въпросните 593 лекарства формират 15% от плащанията на здравна каса в стойност или около 90 млн. лв. годишно, а доплащането от пациентите е около 150-200 млн. лв. В момента по веригата производители - търговци на едро - аптеки цари напрежение заради неяснотата кои компании планират да намалят лекарствата си, кои да ги изтеглят от касата или от България въобще, кой и дали ще компенсира разликата в цената, както и дали да се поддържат на склад съответните медикаменти при опасност никой вече да не ги купува. Лекарите пък не са наясно дали да предписват нова терапия.
От здравното министерство обявиха след среща с Българския фармацевтичен съюз, че ще променят действащата вече наредба и през следващите дни предложение този текст да влиза в сила от 16 февруари ще бъде качено за обществено обсъждане. Ако се спазват всички срокове за обществено обсъждане, промяната ще бъде обнародвана по-късно от 16 декември и текстовете ще трябва да се изпълняват.
Липса на избор
Проблемът е с референтните лекарства в списъка на касата. "Обикновено тези лекарства не се внасят или произвеждат. Те се регистрират с маркетингови цели, за да се намали изкуствено цената в групата и да се ликвидира конкуренцията със сроден продукт. Тези продукти често не присъстват реално на пазара и не са стигали до аптеките", коментира Бисер Георгиев, изпълнителен директор на "Чайкафарма".
Промяната в наредбата предвижда пациентът да не може да доплаща повече от 60% от цената на референта. Така, ако цената на референта е 10 лв., а касата плаща от нея 2.50 лв., пациентът няма да има право да доплаща повече от 16 лв. за лекарството си, независимо колко струва в действителност, а аптеката няма да получи от касата пари, ако той е доплатил повече. В същото време аптеките нямат право да променят рецептите на лекарите и трябва да връщат пациентите обратно при тях.
От една от пациентските организации предложиха потребителите да попълват специална декларация, с която да се съгласяват да доплащат повече, но да не сменят терапията си, но това засега не е прието.
На опашката по Коледа
Председателят на Съвета по цените на лекарствата проф. Николай Данчев отбеляза, че веднага след като наредбата е била публикувана, съветът е изработил допълнителна графа, в която е въведено максималното доплащане, което трябва да правят пациентите за всеки продукт.
"Прилагането на нормата е занапред и тепърва ще се отчита въздействието й върху пазара. Очакванията са за някои от лекарства да не може да бъде постигнато намаленото доплащане и да преминат на свободен пазар. Независимо от това в групата ще останат други, които са с по-ниски цени или са договорени новите максимални доплащания", коментира той.
Според участниците на пазара действието на наредбата ще е стрес за всички. "Около Коледа половин милион пациенти ще се изправят с рецептите си срещу фармацевтите, които няма да могат да им продадат досегашната им терапия. Те ще трябва да се върнат обратно при лекарите си, за да им бъде сменена терапията, което не във всички случаи е подходящо, или да си купят лекарството на свободна продажба, което пък не е социално", коментира д-р Кунчо Трифонов, регионален мениджър на световната анализаторска компания IMS Health. Той допълва, че за здравната каса това е тежка процедура, която не носи никаква икономия на бюджета й. И че ще се получи така, че дистрибуторите и аптеките ще трябва да се натоварят допълнително и да поддържат по два склада - с лекарства, покрити от касата, и с такива, които се продават свободно, като ще трябва да преговарят спешно за ценовите условия с производителите.
"Тази промяна ще доведе до предписване на по-евтини лекарства, като в някои групи те липсват", допълва Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Той коментира, че в момента аптеките водят преговори с търговците на едро, а те - с производителите, за да се уговорят кое лекарство как да се продава.
Уникален ендоскоп открива рак веднага. С уникален ендоскопски апарат може да се диагностицира тумор още в момента на изследването. Той е част от модерния онкоцентър, изграден с европейско финансиране в Александровска болница, открит от премиера Бойко Борисов, министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и здравния д-р Петър Москов във вторник. Обиколката им започна от ангиографската зала на Клиниката по кардиология, която също получава ново оборудване.
"В онкодиагностиката става дума за конфокална ендоскопия, която не се прави другаде у нас. С нея в рамките на процедурата се вижда категорично дали става дума за злокачествен, или доброкачествен процес", обясни доц. Костадин Ангелов, директор на УМБАЛ "Александровска".
"Характерно за апарата е, че с ендоскописта работи и патологоанатом, който поставя диагнозата хистологично", допълни проф. Георги Тодоров, шеф на Втора хирургия и Катедрата по хирургия в Медицинския университет - София.
По проекта за ранна диагностика и онкологично лечение в болницата са доставени 36 апарата за 19,1 млн. лв. за 3 г. От тях 16 млн. лв. са по Европейския фонд за регионално развитие, а близо 3 млн. лв. са от бюджета.
"През болницата минават по около 200 000 пациенти годишно, от които 30 000 са хоспитализирани. От тях към 3000 са онкопациенти", каза доц. Ангелов. В хирургичните клиники на Александровска се правят по 7000 операции годишно, 1300 от тях са заради рак.
Досега мнозина трябваше да ходят в съседни държави на лечение, защото у нас липсваше нужната апаратура, но тя вече е налице, добави доц. Ангелов. Комплексното лечение се осигурява чрез портативна гама-камера, интраоперативна лъчетерапия, специфична образна диагностика с 3 тесла ядрено-магнитен резонанс, интегрирана операционна зала и др. Тя гарантира излекуване, когато ракът е в лечимите стадии - до 3 А, което означава при липса на далечни метастази.
В интегрираната операционна се обучават 11 специализанти, които вече имат достъп до най-модерните технологии.
Обучението с новата HD лапароскопска система включва упражнение за местене на семките в пресни чушки с лапароскопските инструменти. Това изглежда проста работа, но е много трудно в началото, обясниха хирурзи. Целта е да се формира пространствено мислене. След това специализантите белят домати, извършват манипулации на пилешко месо и др.
През 2016 г. клиниката може да получи тренажори за всякакви операции, които "пишат" оценки.
Червена и зелена чушка, сложени пред оптиката на апарата, впечатлиха премиера, сподели самият той след обиколката. Първо се чудил това чушки ли са, или орган с подобен вид, но не посмял да попита, за да не се изложи. "Сега разбирам, че наистина са чушки", каза Борисов с облекчение.
Той похвали министрите Павлова и Москов за синхрона и усърдието - работели поне по 14 часа на ден и работата им по европроектите имала видими резултати. "С тази апаратура и тези качествени специалисти българите ще се убедят постепенно, че не е нужно да се лекуват в чужбина", каза Борисов. "За Москов винаги съм казвал, че в предишния мандат 4-ма министри смених, но не можахме да намерим мотор, генератор на идеите, който да върже парите, осигурявани от правителството, с истинска реформа", добави той.
Премиерът поздрави лекарите и сестрите за благородния труд и обеща, че правителството ще положи усилия те "да получат, каквото искат като условия на работа".
"По европрограма "Региони в растеж" ще подкрепим спешната помощ. 160 млн. лв. през 2016 г. са за обновяване на всички спешни центрове - за ремонт и оборудване. Ще купим и 400 линейки", каза Лиляна Павлова.
Български фирми най-вероятно ще строят магистрала "Хемус". Ценовите оферти за двата участъка на магистрала "Хемус" - от Ябланица до разклона за Ловеч и Плевен, удариха тавана. 59 км аутобан ще излязат към 747 млн. лв. Всички оферти до една са над обявените прогнози, които предвиждаха тези километри да бъдат построени за 434 млн. лв.
За първия лот - от Ябланица до Угърчин, прогнозната цена за 23 км бе 168 млн. лв., а най-ниската оферта - на сдружението "Хемус БГ", е 274,5 млн. лв. максимална цена без ДДС. Точно тази максимална цена влиза във формулите за изчисляване на офертите. В това сдружение са ИСА 2000, "ОРС-Инфраструктура". Най-скъпо строителство е предвидил консорциум "Корасан-СК-13" - максимално 390,4 млн.
В комплексната оценка тежестта на финансовите оферти е 75%, а на техническите - 25 на сто.
При комплексното оценяване най-голяма вероятност да бъде първи в търга е на обединение "АМ Хемус лот 1". В него са българската "Джи Пи Груп" и испанските "Констуксионес Табоада и Рамос" и "МР сивил уъркс", а втори са "Хемус БГ".
За по-тежкия участък от 36 км - от Угърчин до разклона за Ловеч и Плевен, държавата бе предвидила 266 млн. лв. За да го построи, турската компания "Ташяпъ Иншаат Тааххют Санайи Ве Тиджарет" предлага максимално 450 млн. лв. Сдружение "Джойнт Венчър Кондоте - Монолит" (италианската "Сочиета Италиана пер Кондоте д аква" и "Монолит София") с цена 496,7 млн. лв. "ПСТ Хемус 2" е с оферта 499,9 млн. лв. В него са фирмите "ПСТ Груп", "Хидрострой", "Пътстрой Бургас" и "Евро Алианс Тунели". Когато обаче се калкулират и техническите оферти, "ПСТ Хемус 2" излиза почти наравно с турците.
Най-високата е на италианската "Асталди Ес Пи Ей" - 727,5 млн. лв.
И в строителния бранш бяха изненадани от високите цени, предлагани за двата участъка от 11 компании. Предполага се, че фирмите са калкулирали риска - че строителството ще започне след 2 г., че няма осигурено финансиране. Предвижда се парите за този участък на "Хемус" да бъдат спестени от еврофинансирането за големия тунел при Кресненското дефиле на "Струма".
Спират колите без застраховка. Регистрацията на коли без „Гражданска отговорност" ще се прекратява служебно. Това решиха вчера депутатите от икономическата комисия при гласуването на второ четене на Кодекса за застраховането.
„След уведомление от Гаранционния фонд и даването на срок от 15 дни, ако собственикът не изпълни задължението си, фондът ще уведоми службата по регистрация и ние ще я прекратим служебно", каза Бойко Рановски, началник на КАТ. Номерата на колите няма да се свалят.
Целта е да се прекратят случаите, при които българи продават колите си с пълномощно на чужденци. След това чуждите граждани продължават да карат автомобилите с български номера и при катастрофа обезщетенията се плащат от нашия Гаранционен фонд. Претенциите за покриване на такива щети са за десетки милиони левове. Най-много такива случаи има в Румъния и Италия.
От застрахователния бранш отдавна настояват за въвеждането на такива текстове. В действащия Закон за движение по пътищата няма мярка, която да включва временно отнемане на регистрацията на МПС. Такава е предложена с промени в закона, които още не са гласувани дори на първо четене в парламента.
Депутатите решиха още „Гражданска отговорност" да може да се купува по интернет с кредитна или дебитна карта, без да е нужен електронен подпис. Остава изискването на предното стъкло на автомобила да се залепя стикер, с който се удостоверява, че водачът има валидна застраховка. При покупка на полицата онлайн стикерът заедно с отпечатания на хартия договор ще се изпращат до шофьорите по куриер.
Агенцията по вписвания загуби 600 000 лв. по европроекти. Проекти по европейската оперативна програма "Административен капацитет", изпълнявани от Агенцията по вписванията (АВ), са били едностранно прекратени от изпълнителния директор Елена Маркова. Това съобщиха за "Труд" служители на ведомството, които преди по-малко от два месеца излязоха на протест срещу политиката на Министерството на правосъдието, което вече повече от година отказва да индексира доходите им.
Неотдавна назначената през март т.г. от правосъдния министър Христо Иванов за шефка на Агенцията по вписванията юристка от Русе Елена Маркова е прекратила изпълнението на няколко проекта, по които бенефициент е било повереното й ведомство. Впоследствие се установява, че не само че проектите няма да бъдат довършени, което автоматично означава, че по оперативната програма няма да бъдат усвоени всички полагащи се средства, но от еврофондовете няма да бъдат възстановени и направени вече плащания, които възлизат на общо близо 600 000 лв. Което означава, че разходваните средства остават за сметка на българския данъкоплатец.
Най-сериозни са загубите от неверифициране (непризнаване) на разходите по проект за доизграждане на имотния регистър. По проект "Развитие на системите на имотния регистър, въвеждане на нови електронни услуги и интегриране на системи и регистри в Агенцията по вписванията с оглед подобряване обслужването на гражданите и бизнеса" е трябвало да бъдат усвоени за 18 месеца над близо 2,3 млн. лв. Въпреки че електронното управление е обявено за приоритет на правосъдното министерство, то ръководството на Агенцията по вписванията, за което отговаря правосъдният министър, прекратява изпълнението на дейностите. Междувременно става ясно още, че направените до момента плащания на стойност 443 600 лв. няма да бъдат признати и съответно парите няма да се върнат в бюджета от европейската програма "Административен капацитет". От което излиза, че страната ни нито ще има модерен и напълно модернизиран имотен регистър, нито ще се е възползвала пълноценно от полагащите й се средства.
Подобно е положението и с други проекти по ОПАК, по които Агенцията по вписванията е била бенефициент. Непризнати са разходите, направени по прекратен проект за специализирани чуждоезикови обучения на служителите в АВ, с което е трябвало да се постигне повишаване на квалификацията и професионализма им. Почти 40 хил. лв. от този проект остават за сметка на бюджета, а още 15 000 лв. данъкоплатците са платили за обучение по английски език на длъжностните лица по регистрацията.
Други 96 390 лв. са неверифицираните разходи и по прекратения проект за регистър на имуществените отношения на съпрузите. И тези средства, които вече са разходвани, остават за сметка на българския бизнес и работещите.
Сред причините за прекратяването на дейностите по проектите е сериозното забавяне на тяхното изпълнение, което е трябвало да приключи най-късно до края на 2015 г. Забавянето от своя страна се дължи на въведена от правосъдния министър практика - всички обществени поръчки, които провеждат второстепенните разпоредили на бюджетни средства, каквато се явява спрямо МП и Агенцията по вписванията, да бъдат предоставяни за предварителна обработка и централизирано одобрение от ръководството на правосъдното ведомство.
Загубата на европейското финансиране е поредният провал, който назначената от Христо Иванов шефка на Агенцията по вписванията Елена Маркова допуска за по-малко от десет месеца, откакто е поела отговорния пост. През лятото Маркова и главният секретар на Министерството на правосъдието Ивелина Николова организираха скандален конкурс за назначаването на главен секретар на агенцията. След опорочена процедура постът бе даден на компютърен специалист без опит, но пък за сметка на това доверено лице на съветника на вицепремиера и вътрешен министър, фалирал бизнесмен Васил Величков. Освен интереси в Агенцията по вписванията Величков има амбициите да назначи свое протеже и в бъдещата мегаагенция за електронно управление. В миналото днешният съветник на вицепремиера Румяна Бъчварова е взел няколко милиона лева по договор с Агенцията по вписванията, но след като той е прекратен, фирмата му фалира. Самият Величков има участие в офшорна компания, която често се рекламира в изданията на подкрепящия правосъдния министър олигарх Иво Прокопиев.
Самата Елена Маркова пък се ползва с протекцията както на президента Росен Плевнелиев, в чиято администрация е работила в периода 2013-2014 г., така и на тази от депутата от ДСБ Атанас Атанасов. Именно близостта до доверения депутат на Иван Костов е причината Елена Маркова да е член и на Централната избирателна комисия, когато в нея имаше представител на несъществуващата синя коалиция. Запазването на Елена Маркова начело на Агенцията по вписванията е и мотивът, с който Атанас Атанасов се противопоставя на очакваната смяна на правосъдния министър Христо Иванов. Депутатът, известен от аферата "Гном" за незаконното подслушване на бившия главен прокурор Никола Филчев, се опасява, че смяната на Иванов ще доведе и до махането на протежето му от поста директор на Агенцията по вписванията.
Силният интерес на Васил Величков и Атанас Атанасов към Агенцията по вписванията пък е свързан и с европейските средства, по които ведомството ще бъде бенефициент и по новата оперативна програма "Добро управление".
Бензинът под 2 лв. след Нова година. Цените на бензина и дизела ще паднат под 2 лв. по всички бензиностанции в страната след края на новогодишните празници. Това ще бъде резултатът както от драстичното поевтиняване на петрола на световните пазари през последните дни, така и от традиционното намаляване на търсенето на горива веднага след поредицата празнични дни. Дори и днес някои бензиностанции, като например веригата от 20 търговски обекта "Круиз", по-голямата част от които разположени в Южна България, предлагаха бензин А95 и дизел за 1,95 лв. за литър. Единствената бензиностанция на фармацевтичния бос Веселин Марешки във Варна пък предлагаше А95 и дизела съответно за 1,87 лв. и 1,78 лв., като за редовните клиенти с карти цените им бяха съответно по 1,80 лв. и 1,73 лв.. На фона на тези ниски цени основните вериги продаваха масовия бензин между 2,03 лв. и 2,06 лв., а дизела - от 2,06 лв. до 2,09 лв.
Разликите в цените на автогаза и метана обаче не бяха така драстични. По основните вериги цените на пропан-бутана се движат в интервала 0,89-0,91 лв./литър, на "Круиз" цената е 0,85 лв., а на "ВМ Петролеум" на Марешки - 0,84 лв. за литър. Цените на метана по всички обекти са в диапазона 1,39-1,49 за кг. синьо гориво.
Тази седмица започна със срив на петролните цени, като днес те паднаха до 7-годишно дъно. Точно на обяд източноамериканско време днес януарските фючърси на американския лек суров петрол WTI се продаваха в Ню Йорк за 36,72 долара за барел, а европейският еталон Brent удари уникалните 39,99 долара. Цените на "черното злато" ще продължат да се движат в интервала 40-50 долара до юни, за когато е насрочена следващата среща на OPEC във Виена. Цената на петрола формира само 1/4 от крайните цени на горивата, а 60% съставляват налозите. Затова и цените по бензиностанциите падат по-малко от котировките на "черното злато".
Бърз заем?! Внимавайте с допълнителните такси. За предстоящите празници изкушението да прибегнем до теглене на кредит е по-силно от всякога. Най-често парите ни трябват, за да осигурим на семейството си по-богато посрещане на Коледа и Нова година, за по-скъпи подаръци или пътуване до близка или по-далечна дестинация. Тази опция е допълнително стимулирана от натрапчивото присъствие на фирмите за бързи кредити и в самите търговски обекти. Любезни техни консултанти ни предлагат да пазаруваме на изплащане при ниски лихвени проценти.
Завладени от ентусиазма да организираме незабравим празник, можем прибързано да сключим договор, който да се окаже неизгоден за нас - било защото не сме прочели внимателно условията, или поради скрити уловки на търговците. Това ни предупреждават експертите от Комисията за защита на потребителите, които разясняват правата ни при сключване на договор за кредит и ни съветват как да избегнем капаните и да платим нещо, което не дължим.
Допълнителни такси може да оскъпят прекомерно иначе почти безлихвения ви кредит, предупреждават експертите на Комисията за защита на потребителите. Това е една от уловките на фирмите за бързи кредити, показва прегледът на условията в договорите, които предлагат 44 небанкови финансови институции. При проверката са установени няколко вида неравноправни клаузи, които са във вреда на потребителите, защото ги натоварват с допълнителни такси или ограничават правата им.
Някои кредитори въвеждат клаузи, с които се опитват да поставят своите клиенти в зависимост от техни отношения с трети лица. Така кредитът става предсрочно изискуем, ако потребителят има някакъв проблем с трето лице - мобилен оператор, например. Друга установена от КЗП неравноправна клауза е от клиента да се изисква при предсрочно погасяване на кредита, да се заплатят лихвите до края на периода, а не само тези за времето, в което са взели кредита и го връщат предсрочно. Експертите са категорични, че потребителят не може да се поставя в подобно положение спрямо търговеца и да плаща нещо, което не дължи. Друга група клаузи, които са констатирани от КЗП, са свързани с опитите на търговците чрез общите си условия да включват редица такси, като например такса за уведомяване на клиента си по телефона, че закъснява да погаси месечната си вноска. Законът за потребителския кредит забранява да бъдат събирани такси и комисионни за действия, свързани с усвояването и управлението на кредита. Експертите на КЗП са установили също и случаи, в които търговци правят опит за ограничаване на автономията на договаряне на клиентите им с трети лица, ако това би влошило финансовото и икономическо им състояние. Преценката за това кога и как се влошава финансовото и икономическо състояние на един кредитополучател е обтекаемо формулирано и чисто субективно като преценка, казват от КЗП. а
От проверените 44 фирми за бързи кредити 21 от тях вече изцяло са премахнали нарушенията в договорите и общите условия. Практиката показва, че в голяма част от случаите търговците се съобразяват с препоръките на КЗП и извършват корекции. Когато обаче това не се случи, комисията завежда колективни искове в съда за прогласяването на тези клаузи за нищожни, т.е. недействителни. За 17 от компаниите сроковете все още не са изтекли, като се очаква и те ще бъдат причислени към групата на първите. Срещу 6 дружества предстои за завеждане на колективни искове, тъй като те не са отстранили доброволно неравноправните клаузи. Ако търговците доброволно отстранят констатираните неравноправни клаузи от договорите, те все едно никога не са съществували. Т.е. вие не бихте могли да търпите вреди от това, че за известен период от време във вашите договори ги е имало. В случай, че търговците не го направят, КЗП ще заведе колективни искове в съда срещу тях, за да докаже, че тези неравноправни клаузи са нищожни. Ако се окажете засегнати от действието на тези клаузи, бихте могли отново по пътя на колективни иск, да претендирате за възстановяване на сумите. Тук функция да ви окажат съдействие имат неправителствените потребителски организации. Съществуват поне две или три такива организации, които активно развиват дейност в тази посока - завеждане на колективни искове от името на потребители за обезщетения, които трябва да плати кредиторът. Когато има влязло в сила съдебно решение, че клаузите са нищожни, въз основа на него търговецът бива осъден лесно да заплати щетите.
Статистиката на КЗП за миналата година показва, че жалбите за потребителски кредити като цяло, изтеглени както от фирми за бързи заеми, така и от банки, съставляват едва 3% от получените близо 18а000 оплаквания. В момента тече преглед на договорите на банките, предстои такъв и на тези на застрахователните дружества.
Без лимити в болниците, проверяват ги внезапно. Падат лимитите в болниците и ограниченията за лекари и пациенти. Това съобщи шефката на дирекция „Бюджет и финанси" в НЗОК Ганка Аврамова. Промяната влиза в сила от 1 април с новия национален рамков договор. Отпадането на лимитите обаче не означава, че лечебните заведения ще могат да харчат безконтролно. Ограничения ще има в бюджетите на районните здравни каси. Шефовете им ще имат задачата да управляват средствата и да ги разпределят между болниците в съответните райони.
В болниците пък ще има внезапни и чести проверки. Касата първо ще проверя, а после ще плаща, обясни Аврамова. Тя добави, че контрольори ще инспектират лечебните заведения всеки месец и на болниците ще се плаща чак след проверка на месечния отчет и след констативен протокол. В момента проверките са съобразени с график на районните здравни каси, в който обаче няма строга периодичност. НЗОК ще увеличи и контрольорите, като пусне всички свои квалифицирани служители да правят проверки в болниците.
Идеята е с тези мерки НЗОК е се опита да ограничи изтичането на средства от публичния здравен фонд.
Както „Монитор" вече писа бюджетът на НЗОК за 2016 година е 3,204 млрд. лв. ,което е със 129 млн. лв. повече от 2015 година. 20 млн. лв. повече се отпускат и за Спешна помощ. „За първи път успяхме да договорим и през Наредба 10 за лекарствените продукти фармацевтичните фирми да възстановяват през 2015 година между 43 и 45 млн. в бюджета на касата, а през 2016 година сумата е по-голяма - това са средства, които ще отидат за здравеопазване", коментира от своя страна зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков пред БНТ. Той добави,че в понеделник са започнали преговорите с БЛС и НЗОК по националния рамков договор. След неговото валидиране и след разблокиране на резерва, който е 300 млн. лв. ще може да се гарантира да няма лимити в основния пакет. Като се раздели основния пакет на базов и допълнителен, хората да могат да си менажират пациентите по допълнителния пакет, поясни д-р Шарков.
НАП и МВР удариха над 30 автокъщи в Дупница. НАП и МВР удариха над 30 автокъщи в Дупница рано сутринта. В хода на проверката са фирми, които предлагат автомобили на борсите край Дупница. В акцията участват служители на икономическа и криминална полиция, експерти по разпознаване на манипулации върху рамите на автомобили. Съдействие оказват и автопатрули на вътрешното министерство. Задачата на съвместните екипи е установяване на произхода на средствата за закупуване на автомобилите, цените и отчитането на приходите, както и данни за престъпления, свързани с търговията с превозни средства.
Инспекторите на НАП вече са осъществили предварителна проверка на повечето търговски дружества, които продават автомобили в Дупница. При констатирани отклонения от данъчния режим ще се извършват ревизии.
Сред най-често срещаните схеми за избягване на облагане е фиктивното сключване на договори между купувача /физическо лице/ и собственика на автомобила в чужбина. По този начин посредникът при продажбата не декларира приходи и не плаща нищо.
Друга практика е да се посочват силно занижени стойности на продажбата, нямащи нищо общо с пазарните цени. Често срещана е схемата на масова покупка на бракувани автомобили в чужбина от застрахователни дружества, които в последствие се ремонтират и продават в България. Съвместните проверки продължават.
За никой не е тайна, че почти във всяко семейство в Дупница има по един родственик в Италия. От там постоянно се пращат автомобили, а бизнесът с продажба на коли издържа десетки семейства в града на барикадите. Не случайно в Италия има и цял създаден квартал, наречен Дупница, коментираха местни жители.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |