Парламентът спря скъпата енергия от тор. Скъпата енергия от оборски тор все пак ще бъде спряна от 1 януари 2016 г. въпреки опита на ДПС да отложи ограничението с шест месеца. В петък, 4 декември, депутатите в парламента решиха единодушно да подкрепят предложението на ГЕРБ централите, използващи 50% оборски тор, които ще влязат в експлоатация след 1 януари, да не получават преференциална цена за енергията си, както е в момента. С това по-високата тарифа вече ще може да се ползва само за възобновяема енергия от малките фотоволтаични инсталации на покривни пространства.
Решението на парламента на практика ще спести на Националната електрическа компания (НЕК) около 200 млн. лв. допълнителни разходи годишно, които иначе трябваше да бъдат платени, ако всички проекти за централи на биомаса, които са в ход, бяха реализирани.
Точно затова въпросните шест месеца отсрочка бяха важни за около 50 инвеститора, една част от които свързани с "Белла България", както и с проекти на роднини на депутата от ДПС Венцислав Каймаканов, който беше основният защитник в парламента срокът да е по-дълъг. Причината е, че до средата на следващата година тези проекти щяха да бъдат изградени и да получат преференциална цена за енергията си, която въпреки че беше намалена от регулатора с 30%, дава възможност за бързи печалби. Изчисления на "Капитал" показваха, че инвестиция от 7.5 млн. лв. можеше да осигури годишна печалба от близо 1 млн. лева
Битката на ДПС
Поправката, с която преференциите за централите на оборски тор трябваше да се ограничат до 1 януари, влезе за обсъждане в парламента като част от преходните и заключителни разпоредби на Закона за опазване на земеделските земи. Практика, която стана обичайна за управлението на ГЕРБ, особено когато става въпрос за спорни поправки или такива, които трябва да бъдат предвижени по-бързо. През ноември земеделската комисия, която е водеща по този закон, отхвърли ограничението. Тогава Каймаканов и депутатът от ГЕРБ Георги Андонов явно се противопоставиха на намаляването на сроковете. В крайна сметка предложението беше отхвърлено с 8 гласа "за", 6 "против" и двама "въздържали се". Като против намаляването на срока гласуваха освен депутатите от ДПС и тези от БСП.
Промяна в курса
В петък при окончателното гласуване в зала поправката беше приета със 113 гласа "за", един "въздържал се" и без нито един глас "против". От трибуната всички политически сили освен ДПС защитиха предложението за ограничаване на проектите от началото на следващата година. Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, който е и председател на енергийната комисия, призова всички депутати да подкрепят промяната. "Изключително важно е да подкрепите точката, с което ще се премахнат последните преференциални цени от 1 януари", посочи Добрев. Мартин Димитров от Реформаторския блок пък посочи от трибуната, че ако всички проекти за 64 мегавта, които са в ход, бъдат реализирани, това ще доведе до допълнителен дефицит в НЕК, което ще наложи вдигане на цената на тока. "Въпросът е защо сме затворили вратата за всички ВЕИ, а сме я оставили за оборския тор. Това справедливо ли е", коментира той. Депутатите от БСП също подкрепиха поправката в зала, макар че Таско Ерменков от същата парламентарна група посочи, че внасянето на нови текстове между първо и второ четене не е "нормална законодателна практика".
Председателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов пък посочи, че решението на земеделската комисия е било взето под лобистки натиск и интереси, макар че тогава то беше гласувано включително с подкрепата на депутатите от неговата парламентарна група.
Самият Каймаканов отново се опита да защити централите на оборски тор, като посочи, че България ще търпи санкции по Нитратната директива, тъй като в страната има 15 млн. тона оборски тор, които няма къде да бъдат оползотворени. Неверен аргумент, защото отпадъците могат да се складират.
Fitch очаква 2.6% ръст на българската икономика през 2016 г. Агенция Fitch потвърди рейтинга на България и дългосрочната оценка на страната в чуждестранна валута BBB-, което е най-ниското ниво на инвестиционен рейтинг за държавния дълг. Дългосрочният рейтинг в местна валута също остава непроменен - BBB, като и двата показателя са със стабилна перспектива. Големи структурни слабости на икономиката и некомпенсираните разходи по фалита на КТБ са сред посочените спънки за растеж на икономиката. Въпреки това благодарение на силния износ през първите девет месеца на 2015 г. БВП е нараствал стабилно, което дава повод на агенцията да очаква ръст от 2.5% тази година, почти двойно по-висок от предишната прогноза. Растежът догодина ще е 2.6% и ще дойде поравно от различните компоненти.
Дефицитът спада, но не достатъчно
Рейтингът на България е подкрепен от външните ѝ финанси, които са в добра позиция спрямо останалите страни от групата с оценка ВВВ. Излишъкът по текущата сметка е придружен от висока степен на валутни резерви, които осигуряват стабилност на съществуващия валутен борд. Въпреки това държавният дълг се е доближил до медианата в BBB групата. Това се дължи на еднократни разходи за финансиране на Фонда за гарантиране на влоговете в банките около фалита на КТБ, което на свой ред подкопава рейтинга на страната, се посочва още в доклада на Fitch.
Еднократните плащания за възстановяването на гарантираните депозити във фалиралата банка са донесли бюджетен дефицит от 5.8% от БВП през миналата година. През 2015 г. Fitch очкава дефицитът да бъде 3% от БВП и да продължи да спада, достигайки 2.5% през 2016 г., благодарение на намалените капиталови разходи. Според анализа на Fitch правителството няма да изпълни заложената си цел за намаляване на дефицита до 2%, защото е надценило приходите. Правителството залага и рисков приход от "Летище София".
Банков риск
Fitch очертава още един проблем - слабостите в управлението и надзора на българските банки, достигнали своя пик в случая с КТБ през миналата година. В доклада се отчита, че страната е приела директивата за преструктуриране на банки, която ще изисква по-малка държавна подкрепа. Но според агенцията това остава риск пред страната. Предстоящата ревизия на активите на банките 2016 г. се е забавила, но би могла да доведе до връщане на доверието в системата, се казва още в анализа.
Силен износ, слаб вътрешен пазар
Икономиката се е представила по-добре от очакванията на Fitch. Слабостта на вътрешното потребление е напълно компенсирана от големия ръст в нетния износ. Благодарение на средния годишен ръст от 2.7% за първите три тримесечия на 2015 г. рейтиговата агенция ревизира очакванията си за растеж на българския БВП през следващите две години - средно 2.6%, като конкретно за 2015 г. се очаква ръст на икономиката с 2.5%. Последният доклад на Fitch от юни прогнозира ръст от едва 1.3%, който след силните резултати в края на септември беше коригиран. От компанията обаче подчертават, че ръстът трябва да бъде по-устойчив и балансиран от тази година.
Дълг от 8.70 лв. набъбна до 1000.70 лв. заради нормативна бъркотия. Хиляди длъжници затъват все повече, тъй като дълговете им скачат драстично заради такси и възнаграждения за адвокати. Стига се до абсурдни ситуации миниатюрен дълг да се увеличи в пъти заради хитра система на монополистите да товарят задлъжнелите. По тази схема абонат на "Топлофикация", неплатил 8.70 лв., се оказал длъжник на 1000.70 лв. и е очевидно, че законът не забранява това. Дори и онези, които се издължават в доброволния срок, също ще бъдат ощетени - съдът отмени тарифа, която им опрощаваше таксата към съдебния изпълнител. Почти невъзможно ще стане и изпълнението срещу застраховател от негов клиент с промените в Кодекса за застраховането, които са на финалната права в парламента.
Националният омбудсман Мая Манолова обяви, че е залята от жалби срещу топлофикациите. Още преди началото на отоплителния сезон те били над 300 и се очаква да се увеличат. Много често, без да уведомят абонатите си какво дължат, топлофикациите пристъпват към принудително изпълнение, при което начисляват всевъзможни такси - адвокатски хонорари, възнаграждения за юрисконсулти и лихви, които в пъти увеличават задължението. "Редно е да информират клиента, че ще му заведат съдебно дело, ако не плати, и да го информират какво дължи. Но те не го правят. Пристъпват, защото е по-лесно, направо към съдебна процедура по бързия ред", разказа Манолова. Така на абонат с дълг от 8.70 лв. са начислили: 300 лв. възнаграждение за юрисконсулт, 25 лв. съдебна такса, 60 ст. лихва, още 300 лв. хонорар за друг юрисконсулт - за това, че се е обърнал към съдебен изпълнител, и 100 лв. такса на изпълнителя. Манолова не уточни за какво е начислен остатъкът до 1000.70 лв.
Съдебни изпълнители от доста време обясняват, че дългът не нараства заради тях, а заради двойните хонорари на адвокати и юрисконсулти. "Минимум с 805 лв. скача дългът, преди съдебен изпълнител да е начислил и един лев такса. В масовия случай таксата за дълг от 100 лв. е под 100 лева, а за дълг от 1000 лв. - под 200 лв.", са обяснявали неведнъж от Камарата на частните съдебни изпълнители.
"Топлофикация" има собствени юристи, но наема външни, на които плаща хонорари. Това е хитър начин да събират допълнително средно по 700 лв. отгоре от абонатите, описа схемата Манолова. Тя се натъкнала на случай, при който "Топлофикация" внесла искова молба срещу длъжник за 2 стотинки, които с хонорарите и таксите го натоварили с над 600 лв. Наскоро "Стършел" разказа подобен случай с актьора Славчо Пеев, който дни след като получил изравнителна сметка от около 400 лв., разбрал, че "Топлофикация" си е извадила изпълнителен лист за над 4000 лв., а върху банковите му сметки има запор.
Все повече хора се пенсионират без необходимия стаж. Все повече хора не могат да съберат необходимия стаж, за да се пенсионират. Те са принудени да работят до 65 г. и 8 месеца и да получават минималната пенсия за непълен стаж - над 15 г. Проблемът с липсата на достатъчен стаж се задълбочава и през тази година. За първите девет месеца 6629 души са се пенсионирали на 65 г. с поне 15 г. осигуряване, сочи справка на Националния осигурителен институт, изготвена за "Сега". Това прави почти 23% от всички нови пенсионери от трета категория с пенсия за стаж и възраст. За сравнение - миналата година процентът бе малко над 20 на сто. Средният осигурителен стаж на новите пенсионери е малко над 23 години.
Според данните на НОИ над 203 хил. пенсионери получават минималната пенсия за пълен стаж и възраст от 157.44 лв. С намалена пенсия за непълен стаж са още близо 42 хил. души.
От началото на тази година възрастта за пенсия бе замразена, но пък стажът бе увеличен с 4 месеца от януари. Затягането на това условие е укротило ръста на новите пенсионери. За първите девет месеца НОИ е отпуснал 83 241 нови пенсии. Те са с малко над 10 на сто повече от миналата година. За сравнение - за същия период на 2014 г. новите пенсии бяха с 25 на сто повече от 2013 г.
НОИ очаква ръст на новите пенсионери и през 2016 г. - с 8000 души повече, въпреки че от 1 януари и стажът, и годините за пенсия ще се увеличат с по два месеца. Така жените ще излизат в пенсия на 60 г. и 10 месеца с 35 години и два месеца стаж. Мъжете ще трябва да навършат 63 г. и 10 месеца и да са се осигурявали 38 години и два месеца. Въвежда се и минимална възраст за служителите на сектор "Сигурност" - 52 г. и 10 месеца. Всички, които изпълнят единственото условие за излизане в пенсия до края на тази година - 27 години стаж, от които 2/3 специализиран, могат да се пенсионират, без да са навършили определена възраст до края на 2018 г.
Миналата година военните и полицаите масово започнаха да се пенсионират заради несигурността дали управляващите няма да ограничат ранното им пенсиониране. Тази година вече броят на техните пенсии се върна към обичайния си ритъм - за деветте месеца са се пенсионирали от 2176 служители на силовите ведомства, което е с 40 души повече от миналата година. За сравнение - през септември 2014 г. новите пенсии на военни и полицаи бяха с над 71% повече спрямо 2013 г.
Със стаж и възраст са се пенсионирали 45 641 души, което е малко над 61% от всички. От тях 22 219 българи са от трета категория. Спрямо миналата година те са се увеличили с 23%, но това е двойно по-малък ръст от миналата година спрямо 2013 г.
Нови трима убийци избягаха за 18 месеца. Oколо 1100 осъдени престъпници, избягали от българското правосъдие в последните 20 години, се издирват и в момента в България и по света. Това са убийци, рекетьори, наркобосове, похитители и други опасни бандити, които, вместо да изтърпяват наказанието си, се наслаждават на свободата си. В много от случаите тези подземни тартори харчат натрупани от престъпления милиони и тънат в лукс в най-екзотичните кътчета на земното кълбо, където и да ги заловят, няма да ги екстрадират у нас. Повече от 10 г. тече дебатът защо в България не успяват да бъдат вкарани зад решетките най-знаковите престъпници. От началото на 2015 г. отново серия от бягства повдигнаха въпроса какви нови законови промени ще гарантират справедливо възмездие за всеки, престъпил закона. За да насочим вниманието към проблема и решаването му, в поредицата "Бегълци от правосъдието" ще ви разкажем за някои от най-прочулите се или останали в сянка бандити, които успяха да се изплъзнат от наказание, какви пробойни в законите използваха и защо не са в затвора.
Жена, убила любовника си, столичанин, прострелял съседка заради ремонт, и младеж, който поръчал убийството на баща си, са избягали, преди да бъдат вкарани в затвора, след като присъдите им са влезли в сила в последните 18 месеца.
Разследването на "24 часа" за "Бегълците от правосъдието" разкри, че въпреки мерките, които се вземат в последните 2 години от властите, опасни престъпници продължават да се изплъзват от справедливо възмездие и да си живеят на свобода някъде из България или по света.
Шестима осъдени убийци, петима опасни въоръжени грабители, няколко шефове на наркобанди и дилъри и осъден за злоупотреба със служебно положение са сред 20-те престъпници от София, чиито присъди са влезли в сила от началото на 2014 г. до миналия месец, но те не са били вкарани в затвора и в момента се крият някъде из страната или в чужбина.
Това показват официални данни на Софийската градска прокуратура, предоставени на "24 часа" по Закона за достъп до обществената информация.
Наша проверка показа, че в някои от случаите дори и жертвите на престъпленията или техните роднини не знаят, че нападателите са на свобода.
Двама от бегълците са изнасилвач и педофил, блудствал с дете под 14 г., сред другите измъкнали се от затвора е и осъден за престъпление срещу народното здраве.
Най-драстични сред бягствата са тези на шестимата осъдени за убийство по чл. 115 и 116, извършени в София през последните години. Сред тях освен вече известните случаи на избягалия двоен убиец от "Соло" Илиян Тодоров и двама от виновните за смъртта на студента Стоян Балтов - Вили Георгиев и Светлозар Стоилов, се оказа, че има още трима извършители на най-тежкото престъпление, които си живеят свобода.
Полицията издирва 33-годишния Живко Грозданов, който е осъден на 17 години затвор, защото е поръчал убийството на баща си, заклан зверски за 10 000 лева(за случая ще ви разкажем в следващ брой). Грозданов е в неизвестност от 13 август тази година, когато присъдата му е била потвърдена от ВКС.
Първата жена убийца, за която "24 часа" научи, че се крие от септември м.г., за да не бъде вкарана в затвора за 8 години, пък е Иванка Георгиева, която умъртвила любовника си Георги, като му забила нож в гърлото. В първите часове след престъплението жената дори опитала да излъже, че жертвата й е дошла в дома й със забитото хладно оръжие.
Смъртоносното нападение се случило в нощта срещу 24 февруари 2010 година в къща в столичния кв. "Орландовци". Около полунощ двамата любовници се скарали след телефонен разговор. Георги Георгиев, който бил пиян, започнал да обижда гаджето си, тя се ядосала и го изгонила от дома си.
Тогава мъжът, който имал дълго досие за кражби и други престъпления, побеснял, започнал да псува и проклел Иванка. Това обаче били последните думи в живота му. След като се навел пред входа, за да обуе обувките си, той бил изненадан в гръб. Иванка взела от масата нож, излязла през вратата и нанесла с него един удар в основата на шията на любовника си, е записано в съдебните мотиви, с които е осъдена убийцата.
Нелегална рафинерия бълвала по 150 т дизел на месец. Нелегална рафинерия за производство на дизелово гориво бе разкрита в Летница, съобщи окръжният прокурор на Ловеч Валентин Вълков. В петък бил засечен и заснет камион цистерна с вместимост 25 т, който влязъл в двора на бившия стопански двор на някогашно ТКЗС.
Собственикът, който е от Летница, но е роден и живее в Левски, заявил, че вътре няма нищо интересно за полицията и прокуратурата, било авторемонтна работилница.
В събота сутринта обаче разследващи, полиция и митничари атакували сградата, при което работниците се разбягали и в момента се издирват.
Вътре била открита инсталация за производство и преработка на петрол и дизел и няколко цистерни с гориво. Незабавно бе образувано наказателно производство за извършване на дейност без съответния лиценз, каза прокурор Вълков. Извършен е оглед, провеждат се разпити. Иззети са проби от цистерните, назначени са експертизи.
На този етап не са повдигнати обвинения и няма задържани, тъй като се събират още доказателства. "В хода на разследването вероятно ще излязат доказателства и за други престъпления", смята окръжният прокурор.
При акцията в рафинерията е имало около 100 т гориво. По първоначална преценка от фабриката на месец са излизали между 60 и 150 т готова продукция, която е реализирана незнайно къде. Производството не е от месец-два, а доста по-отдавна.
Всички прозорци на сградата са зазидани. Вътре обаче имало диван, фотьойли и кабелна телевизия, разкриха разследващите. Зад висока ограда са поставени стоманени цистерни, невидими за преминаващите по пътя. Фабриката разполага със собствен кладенец, който осигурявал вода за системите. Отпадъчните продукти пък се изхвърляли в ями, а от там отровите се просмуквали в почвата.
Близо до взривоопасната постройка се намира хладилник, в който се съхраняват плодове за износ. Една искра е можела да вдигне всичко във въздуха, обясниха запознати.
Италия идва да пази небето ни. Италия е изпратила официално писмо до българските институции, в което се изразява готовност за „еър полисинг" (охрана на въздушното ни пространство) с техни самолети и пилоти, научи „Труд" от източници в Брюксел и София.
Заявката на Рим е в отговор на циркулационно питане, изпратено от българското правителство до НАТО и страни съюзници. Очакват се положителни отговори и от други държави, членки на алианса.
Италия разполага с една от най-големите авиобази в Европа - Авиано. Военновъздушните сили на страната разполагат с изтребители F-16.
От Министерството на отбраната и от МВнР обясниха неофициално, че е твърде рано да се говори, че друга страна ще поеме охраната на въздушното ни пространство. В момента ставало въпрос по-скоро за проучване. Възможно е да се стигне до съвместни операции с нашите ВВС. Има обаче твърде много чисто процедурни неясноти - например кой ще взима решения и ще носи отговорност за евентуално сваляне на самолет нарушител на въздушната ни граница. Както стана ясно от случая с прелетелия над България руски военен транспортен самолет, освен разрешение за стрелба от министъра на отбраната и шефа на Генералния щаб е необходимо и разпореждане лично от премиера.
В момента страни от НАТО пазят въздушното пространство на Люксембург, Исландия, Словения, Литва, Латвия и Естония.
Крадат автомобили с почти 9% повече от миналата година. Бум на кражбите на коли у нас - близо 9 процента повече са откраднатите автомобили през 2015-а в сравнение с миналата година, съобщава bTV.
По какви схеми действат автоджамбазите и защо кражбите стават все повече? От началото на годината досега у нас са откраднати над 3600 коли, с 600 повече от 2014-а.
Най-много са посегателствата в София, Варна, Бургас и Пловдив.
Има и любопитни прецеденти - най-драстичният скок на автокражби е в Смолян - над 300%. Миналата година оттам са откраднати 4 автомобила, а сега - 13. В Силистра също има 300% ръст - от 6 през 2014-а сега посегателствата са 18.
Една от причините, заради които има ръст в автокражбите, е, че дори и да хванат крадец, полицаите много трудно могат да съберат доказателства срещу него.
За да дадат един крадец на прокурор, полицаите трябва да го хванат не да разбива колата, а да я кара. Трябва да има самопризнание, а също и свидетел. Това изискват текстовете от закона, които са от 1968 година. И въпреки че са внесли предложения в парламента, те още не са гласувани.
„Отнемат даден автомобил, откарват го в даден гараж в столицата, разглобява се, после авточастите се разпродават по автоморги и така автомобилът изчезва", разясни Пламен Максимов от сектор „Престъпления, свързани с МПС" - СДВР.
За автоморгите, които пласират части от разфасованите коли, също няма нито закон, нито контрол, твърдят полицаи. А печалбите са огромни.
„Той ако го купи за 1500, към 3 до 4 хиляди лева му е печалбата. Като затвори кръга, направете си сметката за 10 автомобила. Сумата става огромна, към 30-40 хиляди лева на месец", изчисли Максимов.
Другата схема е скъпи возила да се продават с фалшифицирани документи. Точно на такава акция присъства екипът на bTV.
В столичния квартал „Бъкстон" един от оперативните екипи открива подозрителна кола. Оперативен работник ни съобщава, че има сигнал, че автомобилът е обявен за издирване. За момента сигналът е потвърден. Съмнителната кола е откарана за експертен оглед в полицията.
При проверката на двигателя, рамата и документите се оказва, че е открадната в Испания и препродадена у нас. Случаят се разследва.
Полицаите, които разследват автокражбите, се надяват парламентът да гласува скоро поправки в закона, които да криминализират не само шофирането на крадена кола, но и разбиването й. Твърдят, че така ще им е по-лесно да предават автокрадците на прокуратурата.
90% от депозитите са дадени като кредити. 90% от депозитите в банките са раздадени като кредити на граждани и фирми. Това обяви председателят на УС и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. Има достатъчно динамичен оборот на парите в България, категоричен бе банкерът. Не си представяйте мухлясали гномове, които крият пачки с пари в мазетата на банките, обясни той пред БНТ в деня на професионалния си празник 6 декември. Хампарцумян добави, че в момента се обсъжда въвеждане на нови европейски директиви по кредитите, които обръщат специално внимание на преддоговорната информация. Тоест какво се случва преди сключването на договора за кредит. Така ще се формализират добри търговски практики, някои от които се практикуват и днес в банките. Изследването на кредитоспособността на клиента й е от полза и на двете страни, обясни банкерът. И посъветва да не се тегли кредит на ръба на възможностите. Той прогнозира, че няма вероятност за нова криза като тази с КТБ. Банката няма как да е по-добре от собствените си клиенти, подчерта Хампарцумян. И допълни, че 900 млн. лв. печалба за така финансова институция със сигурност са по-добре от 4 млрд. лв. загуби. "Ако някой разчита да расте с клиенти шарани, това не може да трае дълго и завършва зле", каза още банкерът.
46 млн. лв. печалба за "Булгартабак". Дружествата от група "Булгартабак" отчетоха печалба от около 46 млн. лв. за деветмесечието на 2015 г. Данните са от финансовия отчет на компанията, представен пред Комисията за финансов надзор, Българска фондова борса и Екстри нюз. Финансовият резултат е с 33,992 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2014 г. Принос към него имат силният долар през 2015 г., както и предприетите съвместни действия и мерки от страна на държавата в борбата с контрабандата на тютюневи изделия. С 4,7% са спаднали нивата на предлагане на контрабандни изделия. А бандеролният пазар на тютюневи изделия от началото на 2015 г. отчита ръст от 11.6% спрямо същия период на 2014 г., сочат данни на независима маркетингова агенция. Силният резултат се дължи още на целенасочената политика на компанията към запазване на лидерската позиция на вътрешен пазар, международна експанзия на външните пазари и последователни мерки за интеграция и оптимизация на основните бизнес процеси в групата.
Обемът на реализираната на вътрешен пазар готова продукция през трето тримесечие на 2015 г. е с 20.9% по-висок от обема за същият период на 2014 г. Както с 15,1% по-висок за деветмесечието на 2015 г. Пазарният дял на компанията през трето тримесечие остава стабилен - 31%, като за периода от началото на годината има ръст от 1 процентен пункт.
През отчетния период се наблюдават обичайните колебания в отделните месеци, но като цяло се отчита тенденция на ръст в обема на цигарите в среден и икономичен ценови сегмент. До голяма степен това се дължи на намалените нива на контрабандни изделия. Забелязва се, че консуматорските предпочитания се изместват към продукти с по-ниски нива на катран и никотин. Расте и сегментът на 100 мм цигари. През разглеждания период са били пуснати и нови асортименти на пазарите: Босна и Херцеговина, Албания, Косово, Египет, Тайван и Япония. Значително по-ефективно се натоварва капацитетът на фабриката "Дувана" Баня Лука в Босна и Херцеговина, където обемът на произведената и реализирана на пазара продукция през 2015 г. ще надвиши девет пъти този от 2014 г.
Ченгетата на свинско без тлъсто и сок без утайки. Полицаите да бъдат хранени само с крехко свинско месо без излишни тлъстини, както и да пият кристално бистър сок без утайки. Това предвиждат инструкциите в обществена поръчка, с която дирекция „Управление на собствеността и социални дейности" към МВР търси доставчик на хранителни продукти. Заделените за целта средства са 50 000 лв. и се предвижда да стигнат за период до 6 месеца.
Свинското месо трябва да бъде „без странични замърсявания и следи от плесени, не трябва да има сланина, по-дебела от 1 см", изрично пише в документацията на търга. Цветът пък трябва да бъде от розов до червен.
Кренвиршите и надениците задължително следва да са по стандарт „Стара планина" без страничен мирис. Сиренето и кашкавалът също трябва да отговарят на най-високите критерии за качествена храна и да нямат никакво съдържание на растителни мазнини. Изискванията към киселото мляко са да бъде с поне 3,6% масленост и „с гладка блестяща повърхност". Не се допуска и съдържание на каквито и да било консерванти, стабилизатори и емулгатори.
Полицаите също така ще пият натурален сок със 100% концентрация и без добавена захар и консерванти. Течността трябва да бъде „кристално бистра, без утайки и странични примеси", предвиждат условията по обществената поръчка. Любопитни критерии са заложени и за брашното - да не се усеща хрус при сдъвкване както и да няма привкус на плесен и запарено.
За десертите също има куп изисквания. Шоколадът например трябва да бъде фин млечен „с ясно очертана форма, без деформации, побеляване, петна и мехурчета". Вафлите също следва да са с непокътната цялост, а при разчупване - крехки и лесно трошливи.
Наред за изхранването на полицаите, МВР се грижи и за сигурността им, като е пусната обществена поръчка за групова рискова застраховка „Живот" на всички униформени за следващите 3 години. Полици ще има и за курсантите, които са на редовно обучение в Академията на МВР. За целта от бюджета на ведомството ще се задели крупната сума от 720 000 лв. Още по-голяма сума - близо 800 000 лв., министерството вади и за покупка на 918 000 тръбички за духане за дрегерите, с които се ловят джигитите по пътищата.
НАП извади на светло 4 млн. лв. данъци с лотария. Националната агенция за приходите (НАП) извади на светло поне 4 млн. лв. данъци „на светло" в лотарията си с касови бележки. До момента са регистрирани над 2 млн. касови бона на обща стойност 20 млн. лв. Регистрираните потребители са около 200 хил., съобщиха от приходната агенция днес. Това означава, че само дължимото ДДС върху сумата от 20 млн. лв. е 4 млн. лв. Отделно върху този оборот ще бъдат платени и други данъци, които ще влязат в хазната, категорични са финансовите експерти.
Още от самия си старт лотарията придоби изключителна популярност, като самоз първите седем часа бяха регистрирани близо 1800 касови бележки. А в края на работната седмица привържениците на играта регистрираха приблизително по 10 хил. касови бележки на час. В деня преди Никулден, когато много хора са купували подаръци за близки и приятели или шаран за трапезата си, бяха регистрирани 228 548 бона.
Лотарията беше въведена от НАП в края на ноември, като първоначалните оценки са хазната да бъде запълнена с цели 19 млн. лв. Тези постъпления се очакват за целия период на лотарията - до края на следващата година. В играта може да участва всеки, който е навършил 14 години. Стойността на покупката е без значение, както и това дали е за стока или услуга. Също така бонът трябва да се пази, за да се представи при евентуална печалба.
За да регистрирате бележка, трябва да създадете профил на сайта kasovbon.bg. След това всяка бележка се регистрира, като се попълват три елемента: дата, час и стойност на покупката. Колкото повече фискални бонове има в профила на участника, толкова по-голям е шансът за печалба. Всяка седмица ще бъде даван по един смартфон. Всеки месец регистрираните потребители ще могат да спечелят 40-инчов 3D смарт телевизор (Panasonic), а голямата награда ще бъде дадена на Коледа 2016 година - лек автомобил „Опел Астра".
Първият победител за седмичната награда ще бъде изтеглен на 20 декември, а месечният - на 10 януари 2016 г. Бележките, които сте регистрирали тази седмицата, не участват в тегленото за следващата, но важат за месечната награда, както и за годишната. Изключение прави единствено първата седмична награда. За нея участват всички касови бележки, регистрирани в периода от старта на кампанията до 23,59 часа на 18 декември. Една касова бележка не може да бъде регистрирана два пъти от един и същи профил, но за сметка на това може да бъде регистрирана от профилите на цялото семейство.
Победителите ще се теглят всяка неделя в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ. В понеделника след всеки жребий победителите ще бъдат качени на интернет страницата на кампанията до 11 часа сутринта.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |