И "Хемус" ще се строи от български компании. Строежът на големите магистрални отсечки ще се прави само от български фирми. След като ГБС и "Агромах" взеха двете големи поръчки за "Струма" от техническото класиране при "Хемус" се вижда, че местни консорциуми пак водят. В най-скъпата отсечка - тази от Угърчин до разклона за Плевен и Ловеч, убедително води обединение около "ПСТ груп", а за по-малката от Ябланица до Угърчин челната двойка отново е местна. Чуждите компании в състезанието или бяха отстранени, или се отказаха, или сега са оценени много ниско. Така през следващите години само в български компании ще влязат над 800 млн. лв. за четирите отсечки на двете магистрали.
Кой взима голямата поръчка
Най-голямата единична поръчка и сред топ 3 в сектора за годината е за отсечката Угърчин - Плевен. Тя е 36 километра, с очаквана стойност от 266 млн. лв. и почти сигурно отива при една от отново любимите фирми на управляващите - "ПСТ груп", която в сектора от две години се свързва с Делян Пеевски и Първа инвестиционна банка. При ГЕРБ обаче за последната година няма явен фаворит и повечето големи местни строители получават по нещо.
Обединение "ПСТ Хемус 2" включва строителните "ПСТ груп", "Хидрострой", "Пътстрой Бургас" и "Евро алианс тунели", като с най-голям дял е ПСТ, но останалите участници не си спомниха точното разпределение. Победата се вижда от сега изготвените оценки на техническите предложения за строежа на два лота от аутобана. "ПСТ Хемус 2" има почти максималния сбор от точки - 97.86 (виж графиката).
В крайното подреждане техническата оферта тежи с 25%, а цената - с останалите 75%. Въпреки това обединението на ПСТ е с най-високи шансове в търга, тъй като е с почти 25 точки преднина преди втория в класирането - сдружение между италианската "Сочиета италиана пер кондоте д'аква" и софийската "Монолит".
Крайното класиране ще стане ясно следващата седмица във вторник, когато ще бъдат отворени ценовите предложения на участниците. Ако няма обжалвания, това ще значи вероятно договор в началото на следващата година. Срокът за строителство е фиксиран на 32 месеца. Така в края на 2018 г. трябва пътят да е готов.
Добра година за ПСТ
След като през 2014 г. приходите, но не и печалбата, на "ПСТ груп" спаднаха, тази година се очертава като особена добра за компанията. Тя се включи активно по строителството на Северната скоростна тангента с "Водстрой 98" и "Хидрострой" - проект за близо 200 млн. лева. През последните месеци ПСТ (познато до април тази година като "ПСТ холдинг") взе и изграждането на нов път до терминал 2 на софийското летище, поръчки за пътни ремонти в София и Бургас и др. Със спечелването на търга за отсечката на магистрала "Хемус" компанията може да си върне първенството в класацията на строителните компании, след като тази година беше изместена от "Главболгарстрой", "Водстрой 98", "Джи Пи груп" и "Трейс груп холд". Повечето от тези фирми обаче също продължават да печелят държавни поръчки.
"ПСТ груп", което допреди две години се свързваше с Васил Божков, бе придобито от офшорна компания, зад която се предполага, че стои Първа инвестиционна банка, която от години финансира дружеството. През март миналата година собствеността в холдинга отново се промени и той мина в ръцете на кипърското Kolvik Services. Твърдението в строителния сектор е, че банката и депутатът Делян Пеевски го контролират.
Ръстът на износа на електроенергия намалява. Темпът на нарастване на износа на електроенергия от България за съседните страни се намалява на половина в края на ноември в сравнение с месец по-рано (виж таблицата). Това показва справката на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за енергийния баланс на страната. От юни насам на годишна база износът, макар и с малко, спада, като в края на ноември той е едва 15% по-висок от 2014 г. при 37% в края на юни.
Според търговци на електроенергия основното обяснение за това е топлото време през последния месец. От ЕСО коментираха, че понижението на износа през есенните месеци е нормално за сезона и е в резултат от намаленото потребление на електроенергия в Гърция и Турция, както и от конюнктурата на пазара на електроенергия в региона. Причината за по-слабия износ обаче може да се търси и в особеностите на българския пазар, смятат експерти.
Открий разликите
Не трябва да се подценява цената на електроенергията на българските централи, коментнира Никола Василски, търговски директор на "Енерджи съплай". От ТЕЦ "Марица изток-2" отдавна посочват като причина за лошите си финансови резултати (загуба от 35 млн. лв. за 2014 г.), че тяхната енергия е неконкурентна на регионалните цени. За сравнение - на унгарската енергийна борса средномесечната цена за ноември на базов товар е била 41.13 евро, докато например тази от маришката централа е близо 44 евро за мегаватчас. Причината за това е, че върху енергията за износ от България се начисляват мрежови такси от 4.38 евро на мегаватчас, докато за транзитираните количества такава не се изисква.
В допълнение енергията, продавана на унгарската борса, има 20-дневен гратисен период за плащане, докато основните производители на ток за износ - АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица изток-2", искат авансово плащане, посочи още Василски. Специално за търговете на атомната централа има изискване за гаранция за участие под формата на паричен превод в размер на 1 евро за мегаватчас. Отделно за класираните участници централата иска и гаранция за добро изпълнение. В търговете на ТЕЦ "Марица изток-2" се изисква плащането да се направи в деня след доставката. Централата все пак дава възможност и за друг период на плащане, който подлежи на договаряне между двете страни.
Раздвижване на пазара
За разлика от по-слабия износ през последните седмици на вътрешния пазар на електроенергия се наблюдава раздвижване. Причината за това е, че повечето централи на възобновяема енергия достигнаха определените си годишни часове на преференциална цена и започнаха да продават енергията си на свободния пазар. Според изпълнителния директор на "ЧЕЗ трейд" Владимир Дичев това е създало по-голяма ликвидност на пазара, което може да доведе до макар и минимално намаление на цените на останалите централи. Увеличаването на конкуренцията на пазара е правилният модел и според Пламен Стефанов, председател на управителния съвет на "Енерго-про продажби".
По думите му доказателство за това е, че през ноември и декември, когато на пазара са излезли производители на ВЕИ, цените на търговете на "АЕЦ Козлодуй" и на ТЕЦ "Марица-изток 2" са спаднали.
Засега тази тенденция обаче може да се наблюдава само през последните месеци на годината, когато възобновяемата енергия излиза на свободния пазар. За да има пълна либерализация на пазара в близките месеци, трябва да бъде намерен механизмът, по който всички производители с преференциални цени и дългосрочни договори също да продават по пазарни цени. Според заместник-министъра на енергетиката Николай Николов това може да се очаква едва към средата на 2016 г.
Правителството планира високи нива на дълга и догодина. След като натрупа рекорден дълг през тази година заради кризата с КТБ, България залага високи нива и за 2016 г. Догодина страната ни ще пласира до 5.3 млрд. лв. нов дълг на вътрешните и външните пазари. Близо 2 млрд. лв. от него са презастраховка заради предстоящата оценка на активите на банките, пенсионните фондове и застрахователните дружества. Тази сума ще се използва, ако се появи нужда да се осигури подкрепа за възстановяване и преструктуриране на проблемни кредитни институции. Ако не се наложи парите да се използват, те ще останат във фискалния резерв и ще отидат за покриване на дефицит през 2017 г.
Това стана ясно при дебатите по бюджета за идната година. Лимитите за дълга бяха сред малкото текстове от Закона за държавния бюджет, по които се стигна до дискусия по същество. От коментарите стана ясно, че предстоящата оценка на активите на финансовия сектор ще бъде основното предизвикателство пред публичните финанси догодина.
И през 2016 г. по-голям дял от новия дълг ще бъде външен. По тригодишната програма за емитиране на външен дълг догодина ще могат да се вземат до 3.9 млрд. лв. Извън тази сума държавата си отваря вратичка за друг външен заем в размер на 300 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа за осигуряване на съфинансиране на проекти по новите оперативни програми. Около 813 млн. лв. ще бъдат емитирани на вътрешния пазар.
Липсата на предварителна информация какви плащания ще се покриват с планираните нови заеми очаквано породи критики от страна на БСП. За разлика от предходни години мотивите към държавния бюджет за 2016 г. не съдържаха подробни данни как е достигнат обемът от 5.3 млрд. лв. "По закон с дълг могат да се покриват ограничен вид плащания - дефицитът и предстоящи падежи по стари заеми. За 2016 г. е планиран дефицит в размер на 1.8 млрд. лв., а предстоят падежи за близо 1.3 млрд. лв., или общо 3.1 млрд. лв. За какво ще се използват останалите средства", попита депутатът от БСП Янаки Стоилов. В отговор финансовият министър Владислав Горанов не опроверга числата и призна, че в размера на дълга е заложен буфер.
"Вярно е, че в размера на дълга има буфери и ако погледнете текстовете, ще видите, че те не са скрити", коментира Горанов. Той изтъкна, че нито един лев от новия дълг или други налични средства не могат да се ползват извън утвърдените разходи по бюджета, но призова да не се осуетява желанието на държавата да не изпадне в ликвидна криза като през 2014 г. "Предстои ни безпрецедентна оценка на активите на цялата финансова система - банки, пенсионни фондове, застрахователни дружества. Не е благоразумно да оставим държавата без буфери. Ако се окаже, че няма нужда да използваме тези средства, те ще послужат за финансиране на салдото през следващи години", коментира Горанов. В отговор на питане дали подготвя публиката за негативен сценарий при оценката на активите Горанов репликира, че изхожда от принципни съображения. "Не бива да се спекулира с темата", допълни още финансовият министър.
С отчитането на новите заеми към края на 2016 г. общият държавен дълг не бива да нахвърля 26.6 млрд. лв., решиха депутатите. За тази година лимитът е 24.5 млрд. лв., като вече стана ясно, че този таван няма да бъде достигнат. Общо новите заеми през 2015 г. са за 7.3 милиарда лева, а със Закона за бюджета бяха разрешени до 8.1 млрд. лв. Към края на октомври държавният дълг е възлизал на 23.144 млрд. лв. През ноември бе поет нов дълг в размер на 244.3 млн., а за декември са планирани търгове на книжа за 165 млн. лв. В същото време вчера настъпи падеж по книжа, емитирани в края на миналата година, в размер на 400 млн. евро, което води до намаление на дълга. Ако няма други размествания, към края на годината дългът ще е около 22.8 млрд. лв.
Размествания в кабинета скараха Реформаторския блок. Смени в кабинета изправиха ДСБ и ДБГ пред тежък конфликт. Нарочени за подмяна засега са двама министри - на образованието Тодор Танев и на правосъдието Христо Иванов. Оставката на Танев се иска заради уволнения на тъмносини активисти, разкри в сряда бившият шеф на МОН в кабинета "Станишев" и член на ДБГ Даниел Вълчев пред БНТ. Вълчев не пощади и правосъдния министър, като обяви, че нито един закон не е внесен от ведомството му за 1 г. и че КПД-то му е ниско. Няколко часа по-късно депутатът от партията на Меглена Кунева Димитър Танев потвърди думите на Вълчев и уточни, че лидерът на ДСБ Радан Кънев е бил човекът, който още в неделя е поискал Тодор Танев да бъде сменен. Не се разбра дали са били обсъждани техни заместници.
"По повод свалянето на доверието от министъра на образованието това ни беше съобщено на заседанието на Изпълнителния съвет и това беше позиция на лидера на ДСБ. Той дойде от заседание на ДСБ и каза, че това е решение на тяхната партия", обясни Димитър Танев. На въпрос дали от ДБГ са доволни от правосъдния министър той отговори само: "Нека да не коментираме сега конкретни имена, нека да си вземем съответните решения на партийните формати".
Кънев реагира остро на казаното от Даниел Вълчев за правосъдния министър и направо обяви, че са от различни страни на барикадата по съдебната реформа. От думите му стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е оставил на реформаторите да се разберат за съдбата на собствените им министри. Лидерът на ДСБ каза, че политическо решение за подмяна на министри не е взето, но призна, че темата е обсъждана, без да посочва за кои шефове на ведомства става въпрос. "Когато ДСБ иска оставки, това се чува много добре в държавата. Чува се и на улицата, ако се налага. И най-малко го разбирате от проф. Даниел Вълчев. Какво сме коментирали на председателския съвет на блока е отделна тема. Не съм аз човекът, който изнася подобна информация. Боя се, че проф. Вълчев леко злоупотреби с присъствието си там, без да е председател на партия, но нека да не коментираме. Не искам да влизам в лош тон", обяви Кънев. Той призна, че е имал разговор с премиера и позицията на Борисов е била, че "работа на РБ е да оцени министрите си и ако иска да предлага подобни промени, отново да го прави блокът".
Лидерът на НПСД Корман Исмаилов - един от младшите партньори в дясната коалиция, коментира пред "Сега", че Кънев има мандат от ДСБ да преговаря с останалите десни партии за смяната на министъра.
Радан Кънев потвърди също, че е имало случаи на уволнени кадри на ДСБ в образователното ведомство. И многозначително посочи, че "екипът, който управлява МОН, има много тежки резерви" към своя шеф.
За Христо Иванов Кънев бе категоричен, че той е "единственият гарант на съдебната реформа и че без той да бъде част от кабинета, реформа няма да има". И дори намекна, че без Иванов и неговата "подкрепа към правителството би била напълно безсмислена".
Зимата топла и по-суха. Проф. Валери Спиридонов е директор на департамент "Прогнози" в Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Завършил е Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност "Физика". l Професионалният му път е свързан основно с НИМХ. Работил е и в "Метео Франс". Има над 100 публикации с импакт фактор. Професионалните му интереси са предимно в областта на численото моделиране и прогнозиране.
- Проф. Спиридонов, ураганът, който донесе застудяването, "преизпълни" ли прогнозата за силен вятър? Беше ли времето по-страшно от очакваното и на какво се дължи?
- Силен вятър с пориви над 70 километра в час, какъвто мина през страната, преди времето да заприлича на зимно, не е рядко явление. Всеки студен атмосферен фронт е свързан с усилване на вятъра.
Колкото е по-изразен, толкова и вятърът е по-силен. Затова издаваме предупреждения, както беше и при последния такъв фронт. Малко на шега казано, ако предскажем екстремно явление и то се сбъдне, значи не е необичайно. Иначе няма да можем да го предскажем. Обратното не е вярно. Ако не го предскажем и се случи, не следва, че е станало нещо изключително. Другите случаи със силни ветрове са локалните циркулации фьон и бора. За София фьонът е обичайно явление и винаги чупи клони, отвява паянтови покриви, помита леки предмети.
Още сега мога да кажа, че в края на зиматаи през пролетта ще има ураганен вятър, който ще чупи клони и ще събаря стълбове в София. Но това не е никаква прогноза. Просто е климатична особеност, която добре познаваме. Същото важи и за сливенската бора.
Трудно прогнозируемо явление е смерчът. За страната ни той може да се разглежда като рядко явление, но през последните години зачестиха случаите. През май миналата година в Чепинци имаше големи поражения. Понякога смерчът погрешно се нарича торнадо, каквито стихии има в Америка.
Ако го сравним с торнадото, смерчът е като малко котенце до лъв.
Накрая ще ви обърна внимание, че при нас и без вятър падат дървета и скали. Примери има съвсем пресни.
- Свързано ли е ураганното време с рекордните за края на ноември високи температури?
- Донякъде има връзка. След продължителни топли и сухи периоди нахлуването на студен фронт е много по-интензивно.
От 21 ноември до края на месеца освен силата на вятъра правят впечатление и значителните валежи, породени от серия средиземноморски циклони. Ако не бе продължителният преди това сух период, някои реки досега щяха да са излезли от коритата си.
- Какво време ни очаква през декември?
- Засега оценката е за динамично време с редуващи се не много резки затопляния и застудявания през първите две десетдневки. Сравнително сух период.
По-съществено застудяване очакваме в третото десетдневие, за когато се предвиждат и по-значими валежи от сняг. Но моля ви, не го извеждайте като заглавие. Това е дългосрочна прогноза и не й е дошло времето, както се казва.
- Все пак - сняг или топло време за Коледа и Нова година?
- Според данните, върху които правим предвижданията си към момента, за празниците по-скоро ще е студено и може би с вече навалял сняг. Надявам се да го няма по улиците.
- Топла ли ще е наистина зимата у нас, каквито прогнози се чуват през последните дни от български експерти?
- Тези прогнози са изведени от дългосрочните прогнози на големите метеорологични центрове. И ние ги ползваме, като преценката е въз основа на съвпадащи прогнози между няколко центъра.
В допълнение, ако около Рождество се развие топлото северно тихоокеанско течение Ел Ниньо, в Балканския регион зимите обикновено са по-меки.
Засега и нашата прогноза - на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН, е за по-топла зима.
- Какви са очакванията по отношение на валежите за периода декември -март като цяло?
- Ако има отклонение от нормата, то ще е към по-малко валежи.
- Възможни ли са пак редувания на залпови извалявания и относително продължителни сухи периоди?
- Струва ми се, че мисълта ви клони към прогнозата за пролет-лято. Възможни са, но не прогнозираме толкова напред.
То и месечната прогноза е несигурна, а за два сезона в аванс си е гадаене.
Камерън хвали Борисов за добри резултати. За да остане Великобритания в ЕС, са нужни важни реформи по въпроси като суверенитета, управлението и икономиката. Това заяви премиерът на Великобритания Дейвид Камерън след срещата му с Бойко Борисов.
Камерън пристигна в четвъртък следобед на 2-дневно посещение у нас. Двамата с Борисов разговаряха повече от час. Преди сериозните теми Борисов разходи госта из кабинета си и му показа снимки със световни лидери. Премиерът обясни на Камерън, че "три папи са го галили по главата". След разговорите двамата говориха кратко пред медиите.
Борисов подчерта, че това е първото посещение у нас на действащ британски премиер след 16 г. "Благодаря, г-н премиер, благодаря ти, Бойко. Много е приятно да съм тук, в София. Това е първото ми посещение като премиер", заяви Камерън. Той подчерта, че отчита добрите резултати на Борисов като премиер. Взаимоотношенията между Великобритания и България имали значение за сигурността и благоденствието на двете държави.
"Не само заради успехите ви в икономическите реформи и фискалната дисциплина, но и защото България е силен съюзник в НАТО и се съгласихте да увеличите бюджета си за отбрана", каза Камерън. Въоръжените сили на двете държави се обучавали заедно и участвали в 2 мултинационални учения. Камерън посочи още, че търговските отношения са отбелязали 9% ръст.
Той обясни, че с Борисов са обсъдили как да се реформира ЕС, да се повиши конкурентоспособността, миграцията и борбата с терористичните заплахи.
По отношение на реформите в ЕС Камерън настоя за повече двустранни споразумения за свободна търговия, като това с Виетнам, което да направи съюза по-конкурентоспособен.
Британският министър-председател напомни, че исканията на страната му за реформи са включени в дневния ред на срещата на върха на ЕС на 17 и 18 декември. Те са за равностоен статут на британската лира с еврото, повишаване на конкурентоспособността на ЕС. Великобритания настоява още за нея да не важи принципът за още по-тясна политическа интеграция между страните от ЕС, да има по-строг контрол върху миграцията в съюза, като свободното движение на хора да не важи за новоприетите страни и мигрантите да нямат достъп до социални помощи.
"Това са значителни реформи, изискват се основни и правни изменения. Знам, че няма да е лесно. Това е много голям, амбициозен и смел дневен ред. Не очаквам да постигнем съгласие през декември, но няма да отпуснем газта", категоричен беше Камерън.
С Борисов са обсъдили как да се укрепят външните граници на ЕС. Камерън беше категоричен, че Великобритания ще продължи да връща обратно незаконните мигранти. Той напомни, че английски полицаи помагат по външните граници на Гърция и Италия, а Великобритания е отпуснала над 1 милиард британски лири за Сирия. Днес Камерън ще отиде лично да види границата ни с Турция.
Според него двете страни трябва да засилят обмена на информация за списъците с пътници и незаконната търговия на оръжие като мерки срещу тероризма.
"Трябва да разбием "Даеш" в Ирак и Сирия. Нашите изтребители поразяват по 6 цели всяка вечер", посочи Камерън.
"България се справя много добре с опазването на шенгенската граница, бюджетния дефицит, с фиксирания курс на лева към еврото сме честни към еврозоната. И това е забелязано от Великобритания", заяви Борисов.
Той подкрепи Камерън за повишаване на конкурентоспособността на ЕС и посочи, че са нужни "по-добра координация, гъвкавост, добри и смели решения".
"Длъжни сме да го направим", каза Борисов. "Както кохезионната политика и присъединителните фондове са важни за България и други страни, за да се развият по-бързо, така в други сфери, за други държави, които са постигнали добри социални системи, не бива да допускаме да бъдат мамени, източвани с каквито и да било инструменти", заяви Борисов.
Той посочи, че с Камерън имат добро приятелство и винаги са се подкрепяли на заседанията на Европейския съвет.
Борисов се надявал на подкрепа от Великобритания за кохезионната политика и инфраструктурните обекти. Той държал Камерън да види външната ни граница, защото на последното заседание на Европейския съвет се наложило да изнесе урок по география на някои лидери, за да им напомни, че границата на България с Турция е по-голяма от тази на Гърция.
Цигарите на черно вече с един лев отгоре. Контрабандните цигари вече се продават за 35-36 лв. за стек, е записано в консолидирания отчет за третото тримесечие на 2015 г. на „Булгартабак". От информацията излиза, че нелегалните папироси са поскъпнали с около 1 лев кутията.
Клиенти на черния пазар също потвърдиха пред „Труд", че за няколко месеца от началото на годината досега цената на кутия от масовите нелегални марки като „Ракел" и „Слимс" се е увеличила от 2,50 на 3,50 лв.
Така цената на незаконните цигари вече се доближава доста повече до тази на най-евтините легални продукти, която е 4,10 лева за кутия. За първите девет месеца легалните цигари са поскъпнали с едва 10 стотинки на кутия, сочи още статистиката.
Тези фактори са довели до спад на контрабандата, като законният пазар на цигари се е увеличил с 11,6% от началото на годината спрямо деветмесечието на 2014 г., пише още в отчета на „Булгартабак". Заради повишението на акцизите от догодина обаче се очаква увеличение на цените на легалните цигари с между 20 и 80 стотинки, прогнозират компаниите в бранша. Това може да обърне тенденцията.
"Въпреки нарастващия обем на бандеролни продукти недостигът на оборотен капитал в търговските обекти продължава да е задържащ фактор както за "Булгартабак", така и за другите компании", отбелязват от дружеството. Оттам обясняват, че заради повишението на консумацията на легални продукти търговците все по-трудно могат да си направят сметка от колко кутии се нуждаят.
Най-голям пазарен дял у нас продължават да държат евтините цигари и тези в средния ценови сегмент - до 5,20 лева за кутия (над 87%). От „Булгартабак" отбелязват, че се засилва тенденцията българинът да търси все повече дълги цигари - 100 мм. От международните компании допълват, че се запазва и тенденцията у нас да се пуши голямо количество тънки цигари от категорията „слимс".
Най-голям пазарен дял от продажбите на цигари продължава да държи „Булгартабак" - 31% към края на деветмесечието. Дружеството отчита чиста печалба за периода 45,9 млн. лева при 11,9 млн. лева година по-рано. Основна причина за по-добрия финансов резултат са намалелите разходи на дружеството.
Спор за онлайн автозастраховането. Застрахователни полици по задължителната „Гражданска отговорност" да могат да се сключват по интернет, но само с електронен подпис. Това предложиха депутатите от ГЕРБ Даниела Савеклиева, Теодора Георгиева и Катя Попова при гласуването на второ четене на промените в Кодекса за застраховането в икономическата комисия на парламента.
От Комисията за финансов надзор (КФН) подкрепиха вносителите. Според зам.-председателя на ведомството Ралица Агайн така потребителите ще са по-добре защитени, защото ще имат сигурно доказателство пред съда, че са сключили валидна застраховка. „Има стотици полици, чиято валидност се оспорва в съда", посочи тя, но даде примери със застраховки, сключвани по телефона. Впоследствие на притежателите им се налагало да плащат премия. По думите й дори се е стигало до автоматичен дебит от сметки на клиенти заради сключени дистанционно застраховки.
Против нуждата от е-подпис се обяви обаче Делян Добрeв, също от ГЕРБ. Според него „Гражданска отговорност" може и да поевтинее, ако се въведе възможност полиците да се купуват изцяло по интернет, тъй като няма да се ползват брокерски услуги. Според Добрев с онлайн застраховане хората могат да си спестят от 20 до 40 лева при средна цена на премията от 150 лв.
Същото предложение - да се сключват застраховки по интернет без е-подпис, е внесъл депутатът от Реформаторския блок Димитър Танев, стана ясно при дебатите.
В крайна сметка народните представители отложиха гласуването на спорните текстове за идния вторник.
Учениците се стопиха със 100 хиляди. С повече от 100 000 са се стопили учениците у нас за последните 6 години. Шокиращите данни бяха огласени в одит на Сметната палата. От 856 хиляди през учебната 2007/2008 г. децата в клас са намалели до 749 хиляди през 2013/2014 г., или с около 107 хиляди. Освен демографския срив другата причина за все по-малкия брой ученици е и емиграцията на цели семейства в чужбина. Докато през 2007 г. това е повод за напускане на около 19% от всички отпаднали, шест години по-късно децата на гурбетчиите вече са над една трета. В същото време намаляват учениците, които не могат да изкласят. През учебната 2007/2008 г. техният брой е почти 23,3 хиляди, а през 2013/2014 г. - 17,7 хиляди. Почти половината от тях са напуснали по семейни причини, а 18 на сто - защото не искат да учат повече. Бедност и безработица на родителите най-често отказват децата.
Преговаряме с ЕК за по-къс "Южен поток". От няколко месеца България обсъжда с Европейската комисия възможността за изграждане на съкратен вариант на спрения от Русия газопровод "Южен поток", който да доставя руски газ до приемен терминал във водите на Черно море край Варна и така да се реши проблемът с европейските регулации в областта на енергетиката. Това стана ясно от думите на вицепремиера по икономическите въпроси Томислав Дончев в рамките на парламентарен блиц контрол. "Последните месеци текат срещи и разговори с представители на различни структури на ЕК с цел с тяхна помощ да бъде направен прецизен правен анализ коя е възможната хипотеза, според европейското законодателство, която да позволява ползване и транзитиране на газ, идващ от руска страна през Черно море. Тези разговори продължават и в момента", заяви Дончев. Той уточни, че българската страна не е чакала промяна в геополитическата обстановка, за да предприеме подобна инициатива, визирайки влошените отношения между Русия и Турция.
Томислав Дончев заяви, че началната версия на проекта "Южен поток" е малко вероятна. Това, което към момента може да се счита за вероятно, е руска тръба, преминаваща през Черно море, с приемен терминал близо до Варна. Оттук нататък остават две опции - или България да изгражда транзитното трасе през страната, ползвайки частично съществуващата инфраструктура и инвестирайки в нова, или търсене на сътрудничество с някои от големите газови оператори в Европа. Коя от двете версии ще бъде приложена ще стане ясно едва след като е ясна първата част, заяви Дончев. Той уточни, че преговори за такъв проект с руската страна могат да стартират едва когато има ясна позиция от ЕК. Надяваме се това да се случи колкото може по-скоро, заяви Дончев.
В отговор на друг депутатски въпрос за преговорите в Китай за инвестиции в VII блок на АЕЦ "Козлодуй" вицепремиерът обяви, че очаква в следващите месеци да има развитие по въпроса. "Водят се преговори и в зависимост от резултата по тях може да се стигне до подобен проект, но може и да не се стигне", заяви Дончев. Той добави, че подобен проект може да се случи с минимално или с никакво участие на държавата.
Емигрантите вкарват по 5 млн. лв. на ден. Работещите зад граница българи вкарват у нас по 5 млн. лв. на ден. Това са само парите, които минават през банки и платежни институции и БНБ ги засече. Реалната сума вероятно е поне двойно по-голяма, защото освен през банките, пари се носят на ръка. Освен това не малки суми влизат и през системите за онлайн парични преводи.
Само за първите девет месеца на тази години българските емигранти са пратили у нас 1,25 млрд. лв. В единната валута на ЕС това прави 637,5 млн. евро. Сумата е почти идентична с тази, получена от роднините на емигрантите за първите девет месеца на 2014 г. - 636,3 млн. евро., като до края на миналата година сумата почти удари 1 млрд. евро.
Само през септември тази година гурбетчиите са превели по сметки у нас 70,5 млн. евро. Най-голямата сума, получена през 2015 г. е влязла през май - 82,7 млн. евро. Тогава тя мина притока на преките чужди инвестиции.
Газът поевтинява, парното - не. Природният газ ще поевтинее от Нова година, но това няма да се отрази на парното. Причината е, че цената на синьото гориво ще падне много малко - с около 2 на сто. Това не е съществена промяна и затова енергийният регулатор няма да коригира и парно тарифите, довери източник от комисията. Той припомни, че прогнозата на „Булгаргаз" е за спад на газовата тарифа с 1,63 на сто. По-вероятното обаче е Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да увеличи процентът до 2 на сто или малко над тази стойност. Без промяна се очаква да останат и цените на електрическата енергия, произвеждана от топлофикациите, които имат когенерационни мощности.
Така гарантирано до края на март, което е почти до края на отоплителния сезон парното ще остане на сегашните цени. На 1 октомври КЕВР ги намали заради поевтиняването на природния газ с близо 14,26 на сто, което сумарно за цялата година даде спад с 31%.
От същата дата парно тарифите бяха свалени с 4,3 на сто в София. В сравнение с цените миналата зима се получи поевтиняване на топлото в столицата с 16,35 на сто. Най-голямо то се получи в сравнение с миналия октомври за Разград - 17% и Велико Търново - 16,80%. Врачани би следвало да усещат 15% поевтиняване, а бургазлии - 14,36%. За Плевен процентът е с 12,84 на сто, за Варна - 10,95 на сто, а за Пловдив - 8,95 на сто.
Точно заради обявените високи проценти на намаление на цената в сравнение с миналата зима, абонатите сега се чудят защо не са получили доста по-ниски сметки за топлия октомври. Клиентката на столичната топлофикация С.М се оплака, че е получила 240 лв. за октомври за 100 квадрата жилище. За 70 квадрата в София М.Р. пък е трябвало да брои 150 лв.
Експертите обясниха, че по-високите сметки през по-топлите зимни месеци идват от това, че от миналата зима насам прогнозните сметки се правят по нова методика.
Вече не се отчита какъв процент от общото потребление се пада на конкретния абонат. Прогнозните сметки сега се правят на база на реално отчетеното потребление на парно за миналия сезон за всеки отделен клиент. То се разделя на броя на дните с парно, които за миналата зима бяха 184. Така се получава среднодневната консумация на топло. За да се получи месечната сметка, то се умножава съответно по броя на дните с отопление за изминалия месец и по действащата към момента цена. Накрая всичко това се коригира с коефициент, отразяващ температурата. Сметката за топла вода се формира като количеството енергия за подгряване от последната изравнителна сметка за топла вода се раздели на 12. По този начин тя става предвидима за една година напред.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |