Проекти за 800 млн. лв. трябва да се завършат ударно за 20 дни. Около 100 проекта трябва да се довършват инфарктно до края на годината по оперативна програма "Регионално развитие". В противен случай ще се загубят 800 млн. лв. Това стана ясно вчера от думите на зам.-министъра на регионалното развитие Деница Николова. В риск са проекти, свързани с градската среда и туристическата инфраструктура. Един от тях е Северната скоростна тангента, която все още се строи и няма изгледи да е близо до завършване. Ако обаче проектът не е готов до 31 декември, част от разходите по строежа ще трябва да се поемат от бюджета.
Николова уточни, че по всеки от проектите, които трябва да бъдат приключени до 31 декември, има свършена някаква работа. "Разчитаме изключително много на мобилизацията на изпълнителите, защото остават десетина дни, в които може да се изпълняват и разплащат дейности", заяви тя. Според зам.-министъра 34 проекта са високорискови и се проследяват всеки ден. Конкретно обаче бе назован само един от тях - за така наречената Северна скоростна тангента в столицата. Ако той не бъде завършен до края на годината, Европейската комисия може да не признае направените разходи и те да останат за сметка на бюджета.
От регионалното министерство не се наемат да гарантират, че целият проект ще бъде завършен в срок, но се надяват да се разплатят за 90-95% от планираните дейности. Общата дължина на Северната скоростна тангента е близо 17 км. Проектът се финансира от Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013 г., а стойността му е 180 млн. лв. Проектът се забави заради имотни спорове и ценни археологически находки.
20 дни преди изтичането на срока не са изградени 20% от Северната скоростна тангента, става ясно от писмен отговор на депутатско питане на регионалния министър Лиляна Павлова, цитирана от БГНЕС.
Подобна е ситуацията и с Ларгото. Проектът е за общо 16 млн. лв. и беше спиран на няколко пъти. За последно в средата на октомври министърът на културата Вежди Рашидов нареди временно да бъдат спрени дейностите заради сигнал на гражданка, че реставрацията не отговаря на оригиналния облик на находките.
Преди дни еврокомисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу съобщи, че проекти за 1 милиард евро все още не са изплатени на България от Брюксел по програмите от изтичащия финансов период до края на годината. Тя обясни, че парите няма да се загубят, защото част от финансирането на големите инфраструктурни проекти като магистралите ще бъде прехвърлена към новата финансова рамка за 2014 - 2020 г. Въпреки хвалбите на управляващите стана ясно, че българският темп на усвояване на еврофондовете за изтичащия период е около 83%, което е под средното равнище за ЕС.
Министър Танева избяга от въпросите за скъпите джипове. Министърът на земеделието Десислава Танева се измъкна от парламентарния контрол в петък и не даде обяснения за скандала със скъпите джипове, поръчани от няколко държавни горски предприятия. Питането за луксозните "тойоти" с цена към 200 000 лева с ДДС бе отправено от депутата Георги Кадиев. Танева обаче поискала и получила отлагане на отговора със 7 дни.
През последните дни медиите не спират да нищят конкурсите, обявени от горските предприятия - в Сливен, Смолян, Габрово и Благоевград, за покупка на високопроходими автомобили. В условията са заложени всякакви екстри - кожен салон, седалки с монитори и отопление, камери за обратно виждане, автоматично затъмняване на страничните стъкла, волан с управление на аудио системите и прочее. Най-скандалното е, че заданието стеснява кръга на възможните участници в кръга до един доставчик. "По случайност" се оказва, че това е фирма на бизнесмен, който е приятел от детските години и съученик на министър Танева.
А Nbox.бг разкри, че горското стопанство в Смолян дори вече си е купило Тойота Секвоя - американска модификация, която рядко се предлага изобщо в Европа. Само местният данък за този автозвяр е 1223 лева годишно, твърди изданието, което първо писа за конкурсите.
След първите публикации възложителите на скандалните поръчки се оплетоха в абсурдни оправдания. Първо един шеф на горско предприятие каза, че служителите му пътуват в много командировки и затова трябва да имат удобства, вкл. и компютър в джипа, за да получават и пращат имейли. После негов колега заяви, че всъщност джиповете са с много екстри, защото щели да возят богати хора, които идват в България на ловен туризъм. Последваха още обяснения колко много пари плащат ловци милионери за трофеи у нас. Ресорната министърка пък отсече, че няма да се намесва за анулиране на търговете, защото горските предприятия били печеливши и можели да си позволят скъпи инвестиции. А заместникът й Георги Костов разясни, че "когато шейхове идват на ловен туризъм, не можеш да ги вземеш от летището, където те са пристигнали с личния си самолет, с някоя стара "Нива" или раздрънкан джип".
После дойде разкритието, че доставчикът на скъпи джипове е близък с ресорната министърка. Вторият човек в ГЕРБ Цветан Цветанов защити съпартийката си, като обясни, че България е малка държава и в нея всички сме съученици.
Цацаров: Силно надценяват ролята ми. "Въпреки че ме ласкае, доста се надценява моята персонална роля, както и ролята на институцията. Прокуратурата не е участник в политическата игра." Това каза в петък в Девня Сотир Цацаров в първото си изявление след оставката на Христо Иванов.
Интригата как главният прокурор диктува на премиера е доста елементарна. Не подценявайте Борисов, заяви Цацаров.
За да остане във властта, Реформаторският блок ще иска от ГЕРБ актуализация на коалиционното споразумение. В него трябвало да има гаранции, че съдебната реформа ще продължи.
Тхенопаркът открит от двама премиери, двама президенти и еврокомисар. "София тех парк" е не само първият в България и на Балканите научно-технологичен център. Той е кауза - за една България на бъдещето, която е водеща в региона и трасира пътя на младите хора напред, за да останат в родината си. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на церемонията по откриването на "София тех парк".
Лентата прерязаха двама премиери - на България Бойко Борисов и на Бавария Хорст Зеехофер, двама президенти - Плевнелиев и на Словакия Андрей Киска, и еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу. Участваха и министрите Томислав Дончев, Божидар Лукарски и Лиляна Павлова.
"В България се случват неща, които цели поколения или са ги мечтали, или не са мислели, че ще се случат. Радвам се на приятелството, което имам с президента Плевнелиев, защото по тези теми сме седели и той с часове ми е разказвал за визията, която има в много от сферите, които вече са реалност", коментира премиерът Бойко Борисов.
И допълни, че за всяко нещо е необходим по един голям мечтател, един голям визионер и един прагматик, който да свърши работата.
"Когато искахме този имот за около 100-150 млн. евро, той беше предназначен да се ограби, да го подарим. Сега го предоставяме на Източна Европа, на младите, да съберем максимално много фирми", каза още Борисов.
"Гордея се да бъда патрон на този проект. Преди години не си представях, че на мястото на стари комунистически казарми, където съм ял като войник и марширувал на плаца, ще имаме научно-технологичен парк", каза Плевнелиев.
"София тех парк" обединява комплекс, в който ще отворят 11 лаборатории в информационните и комуникационните технологии, науки за живота и чиста енергия и "инкубатор" за подкрепа на стартиращи фирми. Първата фаза на проекта е струвала 50 млн. евро, като 42,5 млн. са по ОП "Конкурентоспособност", а 7,5 млн. е национално съфинансиране.
През новия програмен период в технопарка ще бъдат инвестирани още 52,1 млн. лв. Идеята е да събира на едно място бизнес, наука, университети и иноватори. Принципал на "София тех парк" е Министерството на икономиката.
"Смятам, че усилията ни ще оправдаят очакванията", каза министър Божидар Лукарски. И посочи, че България вече изпреварва 19 от страните в ЕС в иновациите. За втора поредна година София е в топ 3 на старт ъп дестинациите в Европа.
Еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу заяви, че "София тех парк" е кулминация на многото усилия от ЕС и България.
"Това са прекрасни новини за гражданите на София, които ще получат нови работни места и допълнително развитие. Като част от комисията лично съм привързана към този проект и го обичам", каза Крецу. И добави, че е впечатлена от решимостта и скоростта на България, с която е довършен проектът.
"Мечтая да дойде тук български професор и да направи старт-ъп компания, по света - например в Станфорд, всеки преподавател има своя компания", коментира Плевнелиев. Той и словашкият му колега Андрей Киска участваха в "президентски панел" на конференция, която съпътства откриването. Двудневната дискусия е за политиките в подкрепа на иновациите и ролята на научно-технологичните паркове за създаването на икономика, основана на знанието.
Централната сграда на иновационния форум ще носи името на Джон Атанасов. В технопарка, който е върху 300 декара, има улица на името на словашкия изобретател Йозеф Мургаш.
Източват Здравната каса с операции на носа. Само за пет години болниците са отчели към здравната каса 10 пъти повече пациенти, които са били оперирани заради т. нар. неоплазми или образувания на носа и околоносните кухини. А двойно повече са приетите българи над 18 г. заради декомпенсиран захарен диабет.
Това са част от изводите от анализ на клиничните пътеки за периода 2009-2014 г., съобщи в интервю за „Труд" председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова.
Фирма на Гриша Ганчев в ДДС афера за 3 млн. лв. Фирма, контролирана от Гриша Ганчев, е замесена в данъчна измама за 3 милиона лева, съобщиха разследващи.
Антимафиоти от ГДБОП, данъчни и спецпрокурори от бюрото за данъчни престъпления влезли в четвъртък в офиси на „Нафтекс петрол" в София, Варна и Ловеч. По време на разследването станало ясно, че търговското дружество е намалявало данъчните си задължения, като е ползвало данъчни фактури на фирми по схемата „липсващ търговец" и е отчитало неосъществени доставки на стоки. По този начин фирмата е възстановила ДДС в размер на 3 милиона лева, което е щета за държавния бюджет, казаха от държавното обвинение.
От МВР и спецпрокуратурата уточниха, че по време на обиските са иззети счетоводни документи и компютри. Извършвал се анализ на събраните доказателства. Все още няма повдигнати обвинения, но това предстои, казаха участници в акцията.
Адресната регистрация на „Нафтекс петрол" е в хотел в Ловеч. За управител е посочен Николай Василев Райков. Едноличен собственик на капитала на дружеството е „Петрол" АД, а Гриша Ганчев е в управителния съвет.
Преди няколко дни съдът в Ловеч оставил без разглеждане жалба на "Нафтекс петрол" за 8 млн. долара, които фирмата трябва да върне на фалиралата КТБ.
В спецсъда тече дело срещу Гриша Ганчев, сина му и още 8 души за укриване на 711 000 лв. данъци от сделки със захар.
След затварянето на КТБ през 2014 г. избягалият банкер Цветан Василев дал картбланш на довереното си лице Гриша Ганчев да овладее „Петрол",писа наскоро "Труд". Първо акционерите „Вип пропъртиз", „Алфа кепитъл" и "Корект фарм" (фирми бушони на Цветан Василев, захранени с кредити за близо 230 милиона от КТБ, за да придобият акционерното участие в „Петрол") били прехвърлени на подставени на Ганчев физически лица. След това бензиностанциите и петролните бази били пренасочени към нови фирми под контрола на Ганчев, несвързани по никакъв начин с КТБ и получените от нея кредити за стотици милиони. Оказало се още, че липсват горива на „Нафтекс петрол" за повече от 52 млн. долара, складирани в Петролна база-Пловдив. Те били заложени в полза на КТБ още по времето на бившия собственик на „Петрол" - Митко Събев. При няколко проверки се оказало, че резервоарите са празни.
Москов избра Бойко пред Радан. Знак към ДСБ и Реформаторския блок даде здравният министър Петър Москов вчера. Той отиде в кабинета на Бойко Борисов и излезе видимо доволен от срещата си с премиера. Въпреки че не уточни за какво са говорили, всички разчетоха посланието, че остава в кабинета. Това е изключително важно преди днешната среща на ръководството на ДСБ в Поморие, коментираха реформаторите. Сбирката трябва да реши дали ДСБ ще подкрепи лидера си Радан Кънев, който излезе в опозиция, или ще остане в управлението. Блокът чака решението от морето, за да излезе с общо решение, казаха депутати. Божидар Лукарски обяви, че СДС твърдо остава в коалицията.
В РБ очакват Движение България на гражданите не само да направи същия избор, но и лидерът й Меглена Кунева да е новият правосъден министър. По-малките партии в РБ се снишиха. Десните прогнозират, че ако ДСБ се разграничи от лидера си, Радан ще бъде принуден да хвърли оставка и шефския пост вероятно ще поеме Москов.
Печалбата на БНБ падна близо 5 пъти. БНБ приключва първото полугодие на 2015 г. с нетна печалба от 68,561 млн. лв. Това е 4,7 пъти по-малко в сравнение със същия период на миналата година - 322,8 млн. лв. Данните са от отчета на централната банка, който беше внесен вчера в парламента заедно с бюджета й за 2016 г. Причина за намаляване на печалбата е по-ниската пазарна доходност по ценните книжа, в които БНБ има право да инвестира. Централната банка инвестира основно в ДЦК на най-стабилните страни от еврозоната. Тя няма право да купува ценни книжа от по-рискови държави. По-висока печалба обаче носи търговията на валутния пазар и на пазара на злато и оттам идват нетните печалби от преоценка на злато в размер на 194,98 млн., дължащи се на увеличение на цената на благородния метал.
БНБ намалява разходите си в сравнение с 2014 г. Най-голямо е свиването при разходите за персонал - с 13% до 15,868 млн. лв. Тези разходи включват заплати, социални и здравни осигуровки, както и разходите за социална дейност. Намалени с 10,2% са и административните разходи. Централната банка е получила повече дивиденти от участията си в Банката за международни разплащания, печатницата, БОРИКА-Банксервиз и дружеството за касови услуги - общо с 45,3% повече от миналата година.
Наемите в големите градове се вдигат. Наемите в големите градове на страната се повишават, с изключение на Бургас. Това стана ясно от имотна конференция, проведена днес в София.
Според брокери причината е в недостатъчното предлагане на качествени жилища за наемане. Нина Арнаудова, регионален директор посредническа агенция смята, че търсенето надвишава предлагането 2 пъти. „В големите градове наемите са са между 2,5 до 5 евро на кв. м на месец, а на по-луксозните жилища - може да са 2, дори и 3 пъти по-високи. Основният интерес е към по-малки жилища с до 2 спални, в по-централните зони на градовете, с удобен транспорт", обясни тя. По думите й наематели обикновено са работещи двойки, млади семейства или самостоятелно живеещи с добри доходи. Предпочитат се основно жилища с добро обзавеждане. На необзаведените се пада под една десета от пазара.
От компанията отчитат тенденция за повишаване на наемите навсякъде. В Бургас от началото на годината е отчетен спад на наемите. Основните причини са 2. Първата е приключилият проект за модернизация на "ЛУКойл Нефтохим", който доскоро е ангажирал над 2000 работници и след освобождаването им на пазара са излезли много нови квартири и тове е свалило цените. По-ниските лихви по ипотеките карат пък повече хора да предпочетат да си купят жилище, вместо да живеят под наем.
В Пловдив има повишен интерес към наемане на еднофамилни къщи в близост до града и в периферията му на ценови нива от 3,5 евро на квадрат.
Данък „вредни храни" ще е вреден за бизнеса. Данък „вредни храни" ще донесе повече вреди, отколкото ползи за бизнеса. Анализите са много лоши в тази посока. Самият закон не е получил оценка на въздействие от Министерството на здравеопазването. Това заяви в Пловдив по време на конференция „БГ храна - предизвикателства и възможности" зам.министърът на икономиката Даниела Везиева. Тя уточни, че експертите на МИ са имали много срещи с различни производители на храни и напитки, като общото становище е било, че няма нужда от такъв данък.
„В ЕС няколко държави са въвеждали подобен тип данък. Това са Дания, Финландия, Великобритания дори два пъти и са се отказвали. Причината е, че данък „вредни храни" не носи очаквания резултат за подобряване здравословния начин на живот на всяка една нация", каза Везиева. Тя не отрече, че има проблем с това как живее и се храни българинът, но за да се подобри начинът ни на живот, продуктите, с които се храним, трябва да имат по-широка информация за потребителите. „Може би трябва да разработим различен вид етикети, които да ни уведомяват какви са съставките и какво съдържа една храна, отколкото да бързаме да налагаме данък, който така поднесен в този законопроект е неясно кой ще администрира и как ще се отрази на фиска. А по-скоро дава ясен сигнал, че ще затормози бизнеса", подчерта тя.
На въпроса дали ще се намали ДДС, тъй като съседните ни страни го правят, Везиева отговори, че „текат такива анализи и аз искрено се надявам да намерим варианти, в които да облекчим поне малките предприятия". Зам.министър Везиева подчерта, че е категорично против да се въведе данък преди да бъде направена оценка на въздействието. „Няма смисъл да въведеш една нормативна мярка без да си оценил какво ще е въздействието. Нагледахме се в последните 25 години на много такива проба-грешка. Мисля, че е време да спрем с „проба/грешка" и да вършим това, което останалите държави вършат от години", бе категорична тя.
Оперативните програми, подпомагащи малките и средни предприятия, които ще бъдат отворени през декември са две схеми. Едната е свързана с въвеждане на иновации във вече работещи предприятия, ориентирани към производството на продукти. Това трябва да са фирми с поне 3-годишен отчетен период. Втората схема е „иновации в стартиращи предприятия". „И в двете програми ще подпомагаме и вече разработени продукти и такива, които са на етап разработване. От началото на следващата година ще отворим една съвсем различна схема, свързана с дълговото финансиране. Тя ще е изцяло насочена към малки и средни предприятия и покриване на рисковете при откриване на бизнес", обясни зам.министърът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |