Арестуваха 33-ма подкупни митниари. ГКПП-Капитан Андреево за трети път тази година осъмна под обсада на спецполицаи. Общо 140 агенти на ДАНС, антимафиоти от ГДБОП и служители на ОДМВР-Хасково участваха в операция срещу корупцията под наблюдението на Специализираната прокуратура. Акцията започна в 8 ч сутринта.
Арестувани са 33-ма митничари от пункта.
"Те са задържани за 24 часа. Засега обвиненията са за организирана престъпна група, събирала подкупи", коментираха шефовете на първоинстанционната и апелативната специализирана прокуратура Андрей Андреев и Даниела Попова.
Задържаните са от няколко смени, 14 от тях са от застъпилите сутринта. 9 от задържаните са началници на смени. Това засега е най-високото ниво, до което са стигнали разследващите.
Извършени са над 100 претърсвания на домове, лични и служебни автомобили в Свиленград, Любимец, Харманли, Хасково и Димитровград. Претърсени са и служебни помещения на митнически пункт Капитан Андреево. Направени са и лични обиски на служители от плаца.
"100 са предварителните разрешения за това, издадени от Специализирания наказателен съд", коментираха разследващите.
Повечето от заподозрените били опитни служители. При извършените претърсвания от тях били иззети долари, евро и турски лири на обща стойност 100 000 лева. Парите били събрани като такса "Спокойствие". Тя се изисквала от шофьорите на преминаващите леки коли, автобуси и тирове. Тарифата започвала от 5 евро и стигала до 300. Групата била задържана в момента на разпределение на голяма сума от рушвети.
По време на акцията за няколко часа бе спряно пропускането на влизащи в България автомобили, но пък бе отворен изходящият трафик. Малко след 15 ч обработката на документи и в двете посоки бе възстановена.
5 операции срещу корупцията
На Капитан Андреево за 2 г. са проведени 5 операции срещу корупцията. През януари т.г. с 2 подкупа бе арестуван и.д. шефът на свиленградската митница Тодор Караиванов. След 2 месеца той бе пуснат под гаранция от 5000 лв. През март задържаха 13 митничари - за тирове с контрабандни цигари. И те са на свобода, и тяхното дело още тече. На 29 януари съдът оправда с 3 граничари и 6 митничари по делото "Граница". През юли 2010 г. операция под същото име завърши без резултат. През май 2012 г. 32 митничари и полицаи пак лежаха по очи на плаца в акция "Митница". Обвинения бяха повдигнати на 8 души, в чиито джобовете откриха по 150 -180 евро. Никой от тях не е в затвора.
Бензинът падна почти до 2 лева. Бензинът и дизелът предпразнично радват шофьорите с по-ниски цени. Цената на най-масовия бензин А95 падна до почти 2 лева за литър и от около два дни се предлагаше по бензиностанциите срещу 2,01-2,02 лв., показа проверка на "Труд".
От големите вериги бензиностанции вчера най-ниска бе цената в "Лукойл" - 2,01 лв., следвана от "Шел" - 2,02 лв., ОМВ, където струваше по 2,03 лв., и "Петрол" - по 2,04 лева. Това важи обаче за бензиностанциите по магистралите - в големите градове цените са с 1-2 стотинки по-високи.
Изключенията са във Варна, където литър А95 се предлагаше по 1,75 лв. в "Лукойл", по 1,77 лв. в ОМВ и по 1,80 лв. от други бензиностанции. Тези цени обаче важат само в близост до бензиностанцията на "ВМ Петролеум", която преди около месец свали драстично цените.
Дизелът поевтиня с 2 стотинки от началото на месеца и вече се продава масово по 2,02 лв. за литър. Вчера такава му бе цената в бензиностанциите на "Лукойл". Литърът се предлагаше 2,04 лв. в обектите на "Шел" и по 2,06 лв. за литър в бензиностанциите на "Петрол" и ОМВ.
В края на петъчната търговия през миналата седмица цените на черното злато се сринаха с близо 4%, а за цялата предходна седмица - с 11%, като удариха най-ниски нива от 7 години насам. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през януари 2016 година се понижиха с 3,1% до 35,62 долара за барел, след като за кратко удариха дъно от 35,32 долара - най-ниско ниво от февруари 2009 г. Сортът Брент пък се срина до 37,93 долара - най-ниско ниво от декември 2008 г.
Невъзможната "реформа" - и във властта, и в опозиция. След като ръководството на "Демократи за силна България" (ДСБ) подкрепи лидера Радан Кънев за излизането на партията в опозиция, но съпартиецът им Петър Москов остава министър в кабинета на Бойко Борисов, във вторник партиите от Реформаторския блок трябва окончателно да решат какъв да е политическият им отговор на подменената и провалена с помощта на ГЕРБ съдебна реформа. Ако десният съюз реши да запази формата си, като оттук нататък едновременно бъде и във властта, и в опозиция, партиите в него може да платят тежка цена за избора си.
Опозиция с министър
"Националното ръководство на ДСБ подкрепя решението на лидера за снемането на политическото доверие от правителството и напускане на парламентарното мнозинство в 43-ото Народно събрание поради отказа на партия ГЕРБ от договорения вариант на конституционни реформи и бламирането на Христо Иванов като министър на правосъдието" - това решение беше взето от "Демократи за силна България" на заседанието, продължило 5 часа в събота в Поморие.
В него е записано също, че ДСБ подкрепя провежданите реформаторски политики от Петър Москов като министър на здравеопазването и заради оставането му на поста приема оставката му като зам.-председател на партията.
На въпрос дали така партията не изпада в шизофренно състояние - да е в опозиция и да има министър в правителството, самият Москов заяви: "Продължаваме напред да вършим работа, за която хората са ни избрали - Радан като народен представител, аз като министър."
В неделя Радан Кънев обяви, че зад гърба на Москов вече ще бъде политическата подкрепа на Борисов, а не на реформаторите. Самият Москов обаче продължава да твърди, че е министър на Реформаторския блок в правителството.
Москов търси правосъден министър
В неделя в ефира на "Нова телевизия" Петър Москов зае героична поза по повод оставането си във властта: "Продължаваш, ако те разстрелят - разстрелят, толкова е просто." По думите му в решението на ДСБ да излезе в опозиция "има много разум, за да е ДСБ сигналът, корективът, звънецът", като в същото време заяви, че решения на партията му и на Реформаторския блок, които могат да дестабилизират управлението, не са добри.
При всички положения ситуацията става по-трудна сега, но присъствието на ДСБ в блока като опозиция е начин РБ да отвори ветрило за хора, които считат, че програмата на правителството може да бъде надграждана.
"Властта е лостът да променяш настоящето и бъдещето си", заключи Москов, като добави, че щял да се съсредоточи върху това да предложи не от името на ДСБ, а в лично качество достойна кандидатура за поста на подалия оставка правосъден министър, който да продължи реформите в съдебната система.
С това здравният министър косвено потвърди информацията в жълтия сайт ПИК, според която ходатайствал пред колегите си за кандидатурата на Екатерина Михайлова, бивш депутат и зам.-председател на ДСБ, когато начело на партията беше Иван Костов.
Енергийната борса ще заработи реално след месец. Дългоочакваното стартиране на електроенергийната борса в България, което беше дадено в петък, 11 декември, започна с тестова сесия вместо с реална. Откриването на платформата съвпадна (вероятно съвсем целенасочено) със съобщението на Европейската комисия (ЕК), че спира наказателната процедура срещу Българския енергиен холдинг (БЕХ), която беше започната през 2012 г. заради съмнения за нарушаването на конкуренцията на свободния пазар на електроенергия от дъщерните на холдинга - ТЕЦ "Марица-изток 2", Националната електрическа компания (НЕК) и АЕЦ "Козлодуй". При откриването в петък министърът на енергетиката Теменужка Петкова посочи, че истинска търговия през борсовата платформа може да се очаква към средата на януари 2016 г.
Обещания за борсата
За да бъде прекратена процедурата, БЕХ е поел редица ангажименти, свързани с функционирането на енергийната борса. Част от тях са трите дъщерни централи да осигурят определени минимални количества енергия за продажба на борсата за срок от пет години, с което да се гарантира нейната ликвидност.
През първата година това са близо 300 мегавата, които се увеличават до 807 мегавата средно през последната година. Централите обаче нямат ограничения в кой период от годината да предложат енергията си на борсата. Освен това през първата година те се задължават да предлагат часови оферти само чрез борсовата платформа.
Поетите от БЕХ ангажименти по никакъв начин не пречат на продажбата на борсата на частен оператор, напомнят от ЕК. В срок от 6 месеца от решението на ЕК да прекрати процедурата борсата трябва да бъде прехвърлена към Министерство на финансите, а до три месеца платформата трябва да бъде напълно функционираща, предвиждат поетите от БЕХ ангажименти.
Тестови резултати
На първата сесия на борсата се включи само един производител - ТЕЦ "Марица-изток 2", останалите участници бяха търговци на електроенергия. Изпълнителният директор на борсата Константин Константинов обясни отсъствието на АЕЦ "Козлодуй" с това, че техният представител е закъсал по пътя към официално представената първа сесия, независимо че той би трябвало да може да се включи в нея отвсякъде. Изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев пък обясни, че в момента компанията продава енергията от ВЕЦ-овете си на регулирания пазар, защото там цената е много по-изгодна.
Наличието само на един производител не може да създаде реална конкуренция. Включването на частните централи обаче може да стане едва след като бъде избран подходящ пазарен модел, което ще стане през пролетта на следващата година, а след това трябва да се изчакат и необходимите законодателни промени в тази насока, което няма да се случи преди есента.
Към момента на борсата има регистрирани 13 участника, като заявления са подали 17.
Ценови постижения
Постигната цена по време на първата борсова сесия беше 74.56 лв. за мегаватчас при минимални и максимални стойности от 44 до 85 лв. за мегаватчас. Общият търгуван обем беше 1074 мегаватчаса при средно 45 мегаватчаса за всеки отделен час. Според един от участниците в официалното откриване същата цена е била постигната и на унгарската борса. Борсовата платформа представи и средната цена, постигната на скандинавските борси, която беше 33.10 лв.
Борсови правила
Участниците на борсата могат да подават оферти за до 2 седмици напред, като сесията приключва в деня преди реалната доставка. За участието се изисква гаранция в размер на сумата от последните шест сделки на съответния участник. Минималното количество енергия, което може да бъде предложено, е 100 киловата, а максималната цена 6 хил. лв. Самите сделки ще бъдат анонимни.
Регулаторният орган, който ще следи да не се извършват злоупотреби при осъществяването на борсовата търговия, е Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Законодателството не е предвидило санкции в случай на нарушения.
Проблемите с прехвърлянето на втората пенсия в НОИ започнаха. Сериозни проблеми се появиха при прехвърлянето на парите за втора пенсия към НОИ, алармираха частните пенсионни фондове. Десетки пенсионирани военни и полицаи не получават обещаното увеличение на пенсията, след като прехвърлят средствата от индивидуалните си партиди към държавното обществено осигуряване, и на практика губят спестяванията си за втора пенсия, съобщи пред "Сега" директорът на най-голямото пенсионно дружество Даниела Петкова.
Става дума за хора, които са се възползвали от ранно пенсиониране и вече са пенсионери, но имат средства в универсален пенсионен фонд. Те са основно от сектор "Сигурност". От лятото с пенсионните промени на тях им бе дадена възможност да прехвърлят партидите си в НОИ до края на 2016 г. и пенсията им да бъде преизчислена. В противен случай те трябва да чакат често над 10 г., за да получат втората си пенсия, тъй като универсалните фондове плащат само при навършена обща пенсионна възраст.
От частните дружества посочват, че НОИ не дава предварителна информация на хората дали и с колко лева ще се увеличи пенсията им след прехвърлянето. Това става ясно едва след като пенсията се преизчисли, а тогава вече е късно решението за прехвърляне в НОИ да бъде преразгледано.
От института не успяха да кажат пред "Сега" колко точно са ощетените, защото информацията не била централизирана. Според последните данни към 7 декември над 12 400 пенсионери са заявили, че искат да прехвърлят партидите си, а преизчислена пенсия са получили 8400 души. Средното увеличение е малко над 73 лв. на човек, но има и такива с по 5-10 лв.
"Ощетените са няколкостотин души. Вече имаме информация за хора, които са завели дела срещу НОИ заради това ощетяване", каза Петкова. От НОИ заявиха категорично, че нямат информация за заведени срещу тях дела. Средната сума, която прехвърлят ранните пенсионери в НОИ, е около 5 хил. лв. според информацията на фондовете. Те са на средна възраст 52 г. и поне половината от тях работят, което означава, че губят и бъдещите си вноски от по 5% в универсален фонд.
Зам.-министърът на труда Николай Николов също потвърди, че има хора, които не получават по-висока пенсия, въпреки че прехвърлят в НОИ сумите от индивидуалната си партида. По думите му това са случаи, в които и преди прехвърлянето определената пенсия е максималната по закон (910 лв.). Така въпреки допълнителната сума държавната пенсия няма как да бъде увеличена. Другата част от ощетените са хора с минимална пенсия, която не може да бъде увеличена дори с прехвърлените пари от частния фонд, разясни пред "Сега" Николов. Според него хората сами трябва да преценят дали ще имат по-висока пенсия на базата на пенсионното си разпореждане.
За 2016 г. в бюджета на НОИ са заложени 114 млн. лв. от хората, които ще изберат да се осигуряват само в солидарната система. Според депутати от социалната комисия в парламента приходите са значително подценени. От 1 януари и работещите в първа и втора категория също ще могат да изберат да се осигуряват само в НОИ, но еднократно, тоест няма да могат след това да се върнат в частен фонд. За ранните пенсионери пък срокът да направят избор е до края на 2016 г. Отделно над 1000 души, родени след 1959 г., които все още работят, са избрали да се осигуряват само в НОИ. Това според дружествата отново са хора основно от сектор "Сигурност", на които им остават няколко години до пенсия.
16 000 са глобените шофьори без "Гражданска отговорност". Заловените без задължителната застраховка "Гражданска отговорност" шофьори за първите 10 месеца на тази година са 16 хил. Преди година за същия период са хванати 18 хиляди нарушители. Това заяви пред "Сега" шефът на КАТ Бойко Рановски. Водачите, хванати в нарушение, обаче са много малка част от тези, които нямат "Гражданска отговорност". По данни на застрахователите около 15% от регистрираните у нас над 4 млн. превозни средства са без задължителната застраховка.
От 1 януари догодина обаче регистрацията на коли без "Гражданска отговорност" ще се прекратява служебно. Предложението на МВР бе прието от депутатите от икономическата комисия при гласуването на Кодекса за застраховането преди второ четене. Законопроектът, който въвежда европейските норми в застраховането, трябва да бъде приет окончателно от парламента на извънредно заседание утре и да влезе в сила от началото на 2016 г.
Рановски препоръчва, ако даден шофьор не смята да кара колата си за известно време, да я спре от движение. В противен случай при неплатена полица Гаранционният фонд ще уведоми водача и ще му даде 15 дни да сключи нова. Ако и това не се случи, фондът ще уведоми КАТ, откъдето ще прекратят регистрацията му и ще го уведомят за това. Той обясни още, че щом шофьорът си купи нова "Гражданска отговорност", трябва да подаде заявление за възстановяване на регистрацията. По думите му не се изисква такса, а заявлението струва 2 лв.
И застрахователите, и КАТ смятат, че така може да бъде решен дългогодишният проблем с прехвърлянето на коли с българска регистрация на чужденци. Пред "Сега" Константин Велев, който е член на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи, обясни, че родните фирми имат най-сериозен проблем с румънците. В северната съседка са въвели правила, които оскъпяват покупката на кола на старо. Това е част от политиката да се стимулират продажбите на нови коли, каквито се произвеждат и в самата Румъния. В някои части на Северна България продажбата на кола с пълномощно на румънец е превърната в доходен бизнес. "Те продължават да карат автомобилите с български номера и дори след изтичане на "Гражданската отговорност" при катастрофа обезщетенията се плащат от нашия Гаранционен фонд", допълни Велев.
Смъртни заплахи към Цацаров. Сотир Цацаров е обект на смъртни заплахи от това лято, научи "24 часа" от разследващи. Те обаче са станали особено интензивни през последните седмици, в които се гледаха промените в конституцията.
Заплахите са по телефон, мейл и чрез пощата. Писмата са налепени с букви от вестници, за да се идентифицират по-трудно изпращачите. Общото им послание е, че публичните прояви на главния прокурор се следят и той ще бъде разстрелян.
"Главният прокурор не е с увеличена охрана, нито се движи с брониран автомобил", каза лаконично шефката на пресцентъра на Сотир Цацаров Малина Александрова.
При посещението на Цацаров във Варна в петък за работна среща с прокурори в Съдебната палата бе получен сигнал за бомба. Въпреки това разговорът с шефа на обвинителите бе проведен, защото никой не напусна сградата.
Цацаров е заплашван лично, както и семейството му, научи още "24 часа". Източници от МВР и НСО потвърдиха неофициално и допълниха, че проверките са установили, че степента на опасност е висока.
Държавната служба за охрана е предложила на главния прокурор да му бъде увеличена охраната, както и да се движи с брониран автомобил. Цацаров обаче отказал.
Сред обвиняемите, чиито разследвания се наблюдават лично от главния прокурор, са Цветан Василев, Гриша Ганчев, Волен Сидеров, Веселин Марешки, Станимир Флоров, групата на Килърите, имамите от Пазарджик, както и съдии и прокурори от София и страната. Делото срещу Филип Златанов, който бе осъден условно въпреки искането на прокуратурата за ефективна присъда, също бе сред наблюдаваните от главния прокурор.
От НСО заявиха пред "24 часа", че са "взети всички необходими мерки за сигурността на охраняваното лице". Според закона мерките за сигурност се определят от комисия, но решенията ѝ са класифицирана информация. Съставът на комисията се определя от президента.
От МВР отказаха всякакъв коментар.
Под 3% пада доходността от инвестиции в ниви. За нов инвестиционен балон по подобие на този на недвижимите имоти - този път воден от апетита за купуване на земеделски земи, предупреждават арендатори и експерти в сектора. Изчислена според данните на националната статистика за средна цена на земята 680 лв. за декар и средна рента 41 лв., доходността от инвестицията в земеделска земя вече е под 3%.
В същото време заради символичните лихви по депозитите в банки хора със спестявания, но без познания за пазара - като лекари, стоматолози, адвокати, компютърни специалисти и др., ги инвестират в земеделски земи, като разчитат цената им да расте.
"Балонът се надува и не знам кога ще гръмне", казва Костадин Костадинов, арендатор в Добруджа в района на с.Крушари. Известно е, че земята в Добричко е най-скъпата и там, според Костадинов, вече е ударен таванът.
Единствено слабото предлагане на парцели засега задържа цените. Хората, които купуват земя, без да имат ясна представа за земеделието и пазара, рискуват да загубят, предупреждава Костадинов.
"В района тази година наблюдаваме пъстри добиви - и добри, и лоши. Но дори и тези, които са закъсали, трябва да платят рента, каквато дават другите, въпреки че нямат възможност. Сметката е проста: разходите за производство на пшеница примерно са около 110 лева на декар, средните добиви в Добричко са около 500 кг на декар - по 30 ст. са 150 лева, остават 40 лева, които не стигат и рентата да се изплати...Те дори са принудени да теглят кредити за тази цел, които биха изплатили при добра агрогодина. Но какво ще се случи, ако тя пак е лоша? В крайна сметка рентата е продукт на печалбата. А когато няколко години поред са по-неблагоприятни, проблемите се натрупват и това неминуемо ще се отрази и на цените на земята. Тъй като в земеделието всичко е свързано и верижната реакция не закъснява", коментира той.
Цените на земеделската продукция сега са по-ниски и не е ясно колко дълго ще останат такива заради световното свръхпроизводство. "Наблюдава се едно обезкървяване на агропазарите, което рано или късно ще рефлектира и върху цените на земеделската земя", убеден е Костадинов, който е фермер още от 1994 г.
Земята се поразпредели и цените вероятно вече са достигнали тавана, коментира и Кирил Енев, арендатор в Батак, Караисен, Сломер и Горна Студена.
Предлагане и реални сделки с ниви вече почти няма. А това, че се включват други хора, които нямат ясна визия за този пазар, спекулативно вдига цените, убеден е той.
Енев добавя и друг фактор, който приземява високите очаквания за доходност от нивите - разпокъсаността. Малките парцели трудно се обработват, а на места остават и необработваеми. Затова от тях трудно може да се очаква печалба, а цените им остават ниски.
Друг проблем е напояването и липсата на изградени съоръжения. През 2013 г. годните съоръжения са върху едва 3,26 млн. дка, а използваемостта им е около 10%, което означава, че едва около 350 хил. дка се напояват. Т.е. при инвестиция в земеделска земя трябва да се сметнат и разходите за изграждането им.
Според данни на посреднически агенции през миналата година 30% от сделките със земеделска земя в България са осъществени от физически лица, което ги поставя като третата най-голяма група играчи в сектора след фондовете и арендаторите. Те купуват парцели до 350 дка, като разчитат, че земята ще им носи рента и очакват скок на цената, но не отчитат рисковете.
В Северна България обаче рентите са достигнали своя максимум на декар. Заради наводненията през миналата година част от рентите са били предоговорени, а наблюденията на членовете на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя в повечето области сочат, че рентите се задържат на едно ниво през последните две години. За догодина прогнозите са да останат на сегашните си нива.
За инвеститорите са особено важни нивата на възвръщаемост, обясняват инвестиционни посредници. Като отдава земята под наем или аренда на фермери, един инвеститор очаква сигурен паричен приход около 5-7% годишно.
А както вече стана ясно, у нас доходността е доста под тези очаквания. Инвестицията в земя става нерентабилна, ако не се връща за 8-10 години. Така че, ако доходността е под 3 %, ще му трябват 20 - 25 г. да си изплати вложеното.
Председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи Стайко Стайков неотдавна направи още по-тревожна сметка. "В региона на Добруджа земите вече са силно надценени и не отговарят на доходността. Съотнесено към рентите, в момента е неразумно да се купува земя, която ще възвърне инвестицията след 30 години", предупреди той.
Според него предстои отрезвяване на пазара. Стайков обясни още, че не трябва да се инвестира безразборно в земя, а да се гледа къде и в какви площи, защото наводненията в последните две години биха могли да доведат до фалити фермерите, които не са премерили инвестицията си.
Важна е не само доходността, но и оценката на риска, напомнят инвестиционни посредници. Според инвеститорски анализи секторът в България все още е високорисков и при лоша реколта ситуацията се влошава допълнително. Неслучайно в последните две години няма нов голям инвеститор в пазара на земя у нас.
България е страната с най-раздробената земеделска земя в Европа. Средният размер на една нива у нас е между 3 и 5 декара. Общо обработваемата земя у нас е 38 млн. декара. Тя е разделена на 25 милиона парчета с 3,5 млн. души собственици. Липсва хидромелиорация и достъп до нея; няма закон за комасация; липсва последователна политика в тази посока; липсва модернизация и няма обучени специалисти.
В същото време земеделието изисква сериозни инвестиции, но не гарантира добри приходи заради сериозната му зависимост от световните пазари и климата. Цената на пшеницата в последните години падна заради много запаси по света, а субсидиите на зърнопроизводителите бяха намалени.
Нов договор за властта. Нова формула на властта обмислят управляващите. До нея ще се стигне, ако ДСБ не се откажат от решението си да минат в опозиция. При това положение "тъмносините" трябва да напуснат Реформаторския блок, настояват останалите партии в десния съюз преди огласяването на общата им позиция утре.
Възможно е при пренареждането в управлението да се включат и нови формации, научи "Стандарт". "Ако РБ си смени формата, трябва да е ясно с кого ГЕРБ има коалиционно споразумение", коментира вчера шефът на парламента Цецка Цачева. За преформулиране на управленската програма и коалиционното споразумение се обяви и съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов.
Готовност да заеме мястото на партията на Радан Кънев има и БДЦ, стана ясно пък от изявление на Светлин Танчев.
Събраните акцизи от цигари скочиха с 13%. Приходите в хазната от акцизи върху цигарите скочиха с 13,6% и за първите десет месеца на годината са 1,705 млрд. лв., сочат данните на Министерството на финансите. Тъй като едва ли сме започнали да пушим повече, тези данни доказват добрите резултати в борбата срещи сивата икономика. Делът на потреблението на незаконни цигари към второто тримесечие на годината е паднал до 13,4%, показва пазарно проучване, направено от петте водещи тютюневи компании у нас. Това е най-ниското ниво на нелегална търговия за последните 8 години, откакто се провежда проучването в България.
Приходите в хазната от акцизи върху горивата са нараснали с 9,16% до 1,763 млрд. лв. за първите десет месеца на годината, а от акцизи върху алкохола и бирата са събрани 234 млн. лв., което е ръст с 5,46%.
Данъчните приходи в държавната хазна, заедно с осигуровките, са 20,6 млрд. лв. до края на октомври, сочат данните на МФ. Това е с 1,446 млрд. ( 7,5%) повече спрямо същия период на миналата година. Увеличението на данъчните приходи е над два пъти и половина по-голямо от ръста на икономиката, който за третото тримесечие е 2,9%. Явно голямото повишаване на приходите в държавния бюджет се дължи именно за предприетите мерки срещу сивата икономика.
Най-голям ръст се отчита при приходите от акцизи - с 372 млн. лв. (11%) до 3,742 млрд. лв. Много сериозно увеличение има и при постъпленията от социални и здравни осигуровки - с 425 млн. ( 8%) до 5,683 млрд. Традиционно при приходите от ДДС също има сериозен ръст - с 433 млн. лв. ( 7,12%) до 6,662 млрд. лв. В резултат на тези добри резултати в края на октомври хазната има излишък от 63,9 млн. лв. при дефицит от 1,76 млрд. лв. за същия период на миналата година.
През ноември ситуацията вече се променя и според предварителните данни за първите 11 месеца от годината вече има дефицит от 457 млн. лв. Но това се дължи на традиционно по-високите разходи в края на годината тъй като се разплащат направените по-рано инвестиции. Освен това сега се приключват оперативните програми на ЕС, което изисква по-големи разходи от бюджета за разплащане на проектите.
Съдят ни срещу 6,64 лв. на час. Съдебните заседатели, които представляват гражданското общество в процесите по наказателни дела, работят срещу 6,64 лв. на час в Софийския градски съд. Сумата е плод на формула, разписана в стара наредба, по която работят съдебните заседатели, тъй като единствената нова беше съборена 2011 г. в Конституционния съд, но министерството на правосъдието още тупа топката и няма решение на проблема. Заплащането в СГС е най-високото у нас, предвидено за съдебни заседателите. В по-малките съдилища в страната надницата им е и доста по-ниска, съобщи пред агенция „Монитор" председателят на Съвета на съдебните заседатели при СГС Емилия Николова.
„Докато бъде създадена наредба, ВСС даде указание на всички съдилища да спазват члена на отменената, който регламентира възнагражденията на съдебните заседатели, а именно 1/22-ра от 50% от основната заплата на съдиите в съответния съд. Това е за един ден, той се разделя на 8 часа и така за СГС се получават 6,64 лв. на час.
Основните заплати на съдиите в по-малките съдилища са по-ниски и там сумата за възнаграждение на съдебни заседатели е още по-малка. Това, което се плаща на съдебните заседатели, е смешно - миналата година имам 43 заседания и около 400 лв. заплата за годината", обясни Николова. Според запознати има районни съдилища в малки градове, където не могат да намерят съдебни заседатели и задължават общински служители да кандидатстват за тази работа.
Парите се начисляват само за времето на съдебното заседание, чакането за зали, за проверки за бомби и т.н. е за сметка на личното време на заседателите. Често пъти те губят по половин ден, респективно половин надница, защото отсъствието им от работа е неплатен отпуск, за да получат 6 или 12 лв. за участието в съдебно заседание. От тези пари се правят удръжки за ДОО и здравни.
Гражданските арбитри участват в определянето на присъдата на дела, гледани на първа инстанция. На по-горните инстанции решенията се вземат само от съдии. Дейността на заседателите обаче не е разписана изцяло в Закона за съдебната власт. В този нормативен акт са указани единствено изборът и подборът, а всичко останало трябва да се регулира с наредба, каквато няма. И така съдебните заседатели се избират от общинските съвети чрез гласуване анблок на списък. След приемането на това решение списъкът се изпраща в съда, чието общо събрание трябва да го одобри. Апелативните съдилища одобряват за окръжните, а окръжните за градските. Едва тогава съдебните заседатели получават право да участват в съдебните състави с равен глас със съдията. Съдебните заседатели обаче се чудят на кого са подвластни - на общинския съвет или на съда. Мандатът им е пет години. В различните съдилища той започва по различно време. Всеки заседател може да се откаже, когато пожелае.
Свободният пазар на ток ще увеличи енергийно бедните. Либерализацията на енергийния пазар ще увеличи дела на енергийно бедните хора, а в бюджетите на общинските училища, болници и дружества няма предвидени средства. Това каза вчера Пламен Димитров, президент на КНСБ. По думите му през следващата година, след либерализацията на енергийния пазар, цената на тока ще нарасне. Той даде за пример Румъния, където през първата година след освобождаването на пазара цената е скочила с 15-20 на сто.
Затова от Икономическия и социален съвет, чийто член е и Димитров, смятат, че трябва спешно да се преразгледат нормативните документи, определящи минималния доход за енергийно подпомагане, да се определят критерии за енергийна бедност и точно да се формулира понятието "енергийна бедност", да се увеличи броят на санираните сгради, държавата да плаща по-големи субсидии на общините, в които има повече санирани сгради. От КНСБ посочиха още, че според данните на Евростат близо 40 на сто от българите са енергийно бедни.
След либерализацията в Румъния за две години броят на енергийно бедните е паднал от 12% на 7,5 на сто от домакинствата, съобщи в края на миналата седмица шефът на „Вътрешен енергиен съюз" в ЕК Клаус-Дитер Борхард.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |