Трудът поскъпва рязко заради намеса на държавата. Трудът в България поскъпва с рекордно за Европа ниво - със 7.4%. Зад скока обаче стои административно повишение на минималната заплата и осигурителния доход, а не съществен ръст в икономиката или съживяване на пазара на труда. Подобряване на двата показателя има, но с малко, а предстоящото след дни ново увеличение на минималната заплата и рекорден ръст на осигурителните прагове, може да го прекъсне бързо.
Увеличените от държавата разходи за труд се отразяват пряко на работодателите. Изследване на ИПИ от тази година показа, че всеки ръст на минималната заплата със 100 лв. води до съкращаването на между 5% и 16% от работните места. И ако мислите, че намесата на държавата спира до догодина, това не е така, защото за 2017 г. има предвиден общ ръст на осигуровките и отново завишаване на най-нископлатения труд. Прочитът на данните би бил съвсем различен, ако идваше от рязко снижаване на безработицата и от пазарно повишение на заплатите в частния сектор. Но такова, без живия засега IT, няма.
Първи в ЕС
Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че общите разходи на работодателите за един отработен час на служителите им са се увеличили със 7.4% през третото тримесечие на 2015 г. спрямо същия период на 2014 г. Това е най-високият растеж от четвъртото тримесечие на 2011 г. насам. В скока се включват както плащанията за възнаграждения, които са се покачили със 7.6%, така и други разходи - например за обезщетения, социалните и здравни осигуровки и данък върху социалните разходи, които са се повишили със 7.1%. С това продължава тенденцията за по-бърз ръст на разходите за труд в България в сравнение със средните за Европа стойности. Според данните на Евростат за тримесечието средното увеличение на номиналните разходи на работодателите за труд за всички 28 страни в ЕС е 1.8% на годишна база. България заема първо място заедно с Латвия в ЕС по най-висок ръст на разходите за труд за тримесечието, следвани от Румъния и Естония.
Причината за ръста от 7.4% за година е административното увеличаване на минималната работна заплата от 1 юли 2015 г. Това означава, че след вдигането на минималната работна заплата от 380 до 420 лв. и на минималните осигурителни прагове със 7% от 1 януари 2016 г. разходите за труд на работодателите ще скочат още повече.
За сравнение, БВП (брутният вътрешен продукт) на отработен човекочас в България се е повишил едва с 2.9% през същото тримесечие на годишна база. С толкова се вдига и общият БВП на страната за периода. Това показва, че разходите на работодателите за труд се повишават много по-бързо от производителността на труда, както и от общия ръст на икономиката. Опасността е, че тези високи разходи ще се отразят на пазара на труда. В проучването за бизнес климата "Европейски икономически преглед 2016" на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) разходите за труд са поставени на второ място от участниците в анкетата като най-голяма пречка за бизнеса им. 28% от анкетираните се опасяват именно от повишаващите се административно минимални работни заплати и осигурителни прагове.
По сектори
Увеличението е с най-големи темпове точно в един от секторите с най-ниска средна работна заплата - административните дейности. Скокът от 20% на разходите за труд там за една година няма друго обяснение освен последователното вдигане на минималната заплата на 360 лв. през януари 2015 г. и на 380 лв. през юли 2015 г., както и повишаването на минималните осигурителни доходи в началото на 2015 г. Следващите два сектора, в които разходите за труд растат най-много, са културата, спортът и развлеченията, както и IT секторът. С най-малко увеличение са разходите за труд в сектора държавно управление и финансови и застрахователни услуги.
Има сектори, където разходите за заплати не се увеличават много, но плащанията за обезщетения и осигуровки се покачват по-бързо - например при производството на електричество скокът на годишна база на плащанията на осигуровки е 7.2% спрямо 4.1% за възнаграждения. Подобна е ситуацията и при държавното управление. Разходите за осигуровки намаляват единствено при финансовите и застрахователните дейности и то с 8.1%. При операциите с недвижими имоти пък положението е на другия полюс: заплатите растат по-бързо (с 11.6%) от другите разходи (с 4.2%).
По-малко столични улици ще се ремонтират през 2016 г. По-малко на брой ремонти на улици в София предвижда Столичната община през 2016 г. Това стана ясно от изказване на зам.-кмета по транспорта Любомир Христов на семинар за бюджета на местната управа в Банско. След ударните ремонти преди общинските избори през 2015 г. догодина в столицата ще бъдат отделени 34 млн. лв. за около стотина улици, като приоритет ще бъдат кварталните.
Общият бюджет на столицата за 2016 г. е 1.19 млрд. лв. От БСП го определиха като пиар балон, защото повечето от парите били прехвърлени от тази година.
Инвестиционна програма
Най-голям проект през 2016г. ще бъде началото на строителството на третия метродиаметър - от Малък градски театър "Зад канала" до жк "Красно село". Проектът е за 200 млн. лв. - 180 млн. лв. от европейската оперативна програма "Транспорт" и 20 млн. лв. от бюджета на Столичната община.
Очаква се и започването на строителството на кръстовището на две нива при бул. "България" и "Акад. Иван Гешов", което беше отлагано няколко пъти заради обжалването на търга.
Ремонтирани ще бъдат също ул. "Обиколна" в "Дружба", бул. "Монтевидео", "Богатица", "Владимир Вазов", "Козлодуй", бул. "Витоша" - до входа на Южния парк, както и осем моста. В ремонтите се включват осветлението и прилежащата инфраструктура, включително и тротоари, обясни Христов, цитиран от "Дневник".
Шестте фирми, които по-рано през 2015 г. бяха избрани за текущата поддръжка на малките улици в града, ще бъдат глобени, каза още Христов. По думите му те ще бъдат санкционирани с 15% от месечния абонамент, което е между 10 и 20 хил. лв. на фирма. В края на 2014 г. местната управа реши да даде поддръжката на малките улици на частни фирми, които да следят за състоянието им - пътна настилка, тротоари, обозначения и други. "Глобите са за неремонтирани дупки, липсваща маркировка и пътни знаци", посочи Христов.
Преди ремонта
Мостът "Чавдар" в София ще бъде частично затворен през зимата, стана ясно още на семинара. Причината е, че от него падат отломки и експерти са преценили, че трябва да бъде намалено натоварването от автомобилния трафик.
Ремонт на моста ще започне през март или април в зависимост от метеорологичните условия. Той е трябвало да започне това лято, но един от участниците в конкурса за избор на изпълнител е подал жалба в съда. Проектът е за 16 млн. лв.
"Няма опасност мостът да падне, но от него падат отломки от тротоарната част", уточни Христов и добави, че подобно е било състоянието на моста при "Захарна фабрика", който вече е ремонтиран. Затова през зимата една от трите ленти ще бъде затворена за движение.
Първи ще се плащат най-старите задължения към общината. От 2016 г. гражданите с просрочени задължения към общините ще трябва да покрият първо тях, за да могат да платят и редовните си вноски за местни данъци и такси. Те няма да могат да избират какво да платят при наличие на старо задължение, какъвто е редът и за плащане на националните данъци и осигуровките. Това следва от приети без шум промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Очаква се текстовете да доведат до повишаване на събираемостта на данъци и такси, която в отделни общини е на критично ниски нива.
Промяната в ДОПК е прокарана на второ четене по предложение на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова. На заседание на бюджетната комисия Стоянова каза само, че това е искане на сдружението на общините, но дебат нямаше. Дискусии липсваха и в пленарната зала. От одобрените текстове става ясно, че при местните данъци и такси ще се спазва принципът за покриване на най-старото задължение от същия вид. Тоест общинската администрация няма право да прехвърля суми между различни по характер плащания. Смесването на данъци и осигуровки на национално ниво при прилагането на единната сметка бе един от мотивите за отмяна на текстове в ДОПК от Конституционния съд.
В момента няма начин да се установи какъв ефект се очаква от гласуваните промени. Липсват данни за общия размер на просрочени общински публични вземания, при които давностният срок не е изтекъл. Не е ясно и при кои видове плащания проблемът със събираемостта е най-сериозен. В същото време в някои общини събираемостта е на критично ниски нива. Наскоро община Враца обяви, че събираемостта на местни данъци и такси при тях е едва 30%. Хронични проблеми с изпълнение на планираните приходи имат и други общини.
Гражданите могат да получат информация от местните данъчни служби дали имат стари публични задължения. Справка за повечето общини от тази година предоставя и НАП, като услугата се ползва с персонален идентификационен код или с електронен подпис. Допълнително трябва да се провери и дали е изтекла давността. "Това е начин общините да си изчистят партидите, защото голяма част от недоборите са нереални. Има много грешки, има необвързани със задължение плащания. Тази промяна е принципна, защото не е редно да се избягва плащането на данъци, но местните управи следва да уведомят изрично старите длъжници", коментира депутатът от БСП Георги Търновалийски.
Извън справката за стари задължения следва да се провери и дали има изтекла давност. При глобите давността изтича след 2-годишен срок от влизането в сила на глобата, не повече от 3 години в случай на прекъсване. При местните данъци и такси давността е 5-годишна, като започва да тече от 1 януари на годината, следваща тази, в която е трябвало да се плати публичното задължение. Хората с изтекли по давност общински задължения следва изрично да поискат отписването им в свободен текст, защото това не става автоматично. От 2016 г. давността ще се прилага служебно, но само при изтекла абсолютна 10-годишна давност. Ако данъкоплатецът не изиска изрично отписване, рискува да плати и изтекли по давност задължения на принципа за покриване на най-старото по дата плащане. Съгласно ДОПК доброволно платени суми за покриване на изтекли по давност задължения не подлежат на връщане.
Лиляна Павлова: 30 000 километра пътища са в лошо състояние. В България имаме около 30 000 километра пътища в лошо състояние. 12 хиляди километра от тях са трети клас и ако не започнем да генерираме по-сериозен ресурс, няма да можем да ги отремонтираме. С тези думи защити пред БНТ вчера новите, по-високи цени на винетките министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
Тя оправда недостига на финансиране за по-малките пътища с "25-годишния преход назад". Предишните правителства са допуснали сериозна грешка, като не са актуализирали цените всяка година с по около 5 лв. Това би било справедливо за обществото, за да не се налага по-сериозна актуализация както в момента - с около 8 лв. на месец, допълни Павлова. Тя не каза защо винетките не са били пипнати и по време на предишния мандат на ГЕРБ.
Министърът допълни, че България е сред малкото страни в Европа, в които няма пътен данък, а само винетка. По думите й правителството също е можело да въведе пътен данък, запазвайки ниски цени на винетките, но това щяло да доведе до много по-високи такси за ползване на републиканската пътна мрежа. "Подходихме изключително сериозно и избрахме по-социалния и достъпен модел", каза тя.
Според Павлова новите винетки са законни и всички процедури по обнародването им в "Държавен вестник" са спазени в законовите срокове. "Няма как да публикуваме графичния дизайн на новите винетки, защото те са секретни, ценни книги и давайки предварително графиката, рискуваме да се фалшифицират", обясни министърът. Този риск щял да отпадне с въвеждането на новата електронна система за толтакси и винетки в идните години, които ще са и по-справедливи.
Българите ще похарчат 1,7 млрд. лв. за Коледа. Около 1,7 млрд. лв. ще струват Коледа и Нова година на българите. 500 млн. лв. са изхарчени от началото на декември за подаръци, резервации на почивки и купуване на хранителни продукти за посрещане на Коледа и Нова година. Очакват се още 1 млрд. лв., или по 100 млн. дневно да бъдат отделени за празничното пазаруване между 21 и 31 декември, показват изчисления на "24 часа" на база данни за парите в обращение у нас. Пуснатите от БНБ банкноти и монети в момента са за около 12,4 млрд. лв. За сравнение в края на ноември парите в обращение са били 11,9 млрд. лв., или с половин милиард по-малко.
Повечето търговци прогнозират, че оборотите за празниците ще са приблизително като миналогодишните. Тогава паричната статистика отчита 800 млн. лв. повече в края на декември, или 11,6 млрд. лв. при 10,8 млрд. към 30 ноември. Поне още 25%, или 200 млн. лв. са харчовете, които не се включват в тези данни, защото са платени с дебитни и кредитни карти. Толкова е средният процент, който дава и банковият оператор "Борика" за разплащания с "електронни" пари например за "Черния петък".
"Коледната трапеза ще струва колкото и през миналата година. Пазарът е балансиран и отклоненията при основните храни като колбасите, месото и яйцата е 0,7-0,8%, което е нищо. Това коментира Владимир Иванов, шеф на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Спрямо миналата година картофите, зелето, захарта и олиото са на по-високи цени. Те обаче се компенсират от поевтиняване при почти всички цитруси - портокали, лимони, банани. Типичните варива за постната Бъдни вечер като боб и леща също са на по-ниски цени.
"Затова не очаквайте нищо интересно за празниците, цените са стабилни и дори спекуланти да се опитват да пробват машинации, те няма как да минат", смята Иванов. Според него руското ембарго на плодове и зеленчуци от ЕС е изиграло положителна роля за българския пазар, който е станал по-конкурентен.
Преди това търговец можеше да срине пазара ни с 3-4 тира със стока, сега това е невъзможно и идва например прекрасна италианска ябълка на 90 ст./кг, обясни шефът на комисията по стокови борси. Според него ниските цени на вноса не са основният проблем за българските производители, а липсата на големи и еднородни партиди продукция.
В момента имало само краставици и малко домати от наши оранжерии, както и ябълки. Всичко друго е от чужбина. Все още на пазара ни имало и т. нар. шанаджии, които товарят бусче с плодове и зеленчуци от съседни държави и после ги пласират у нас без ДДС и документи. Затова и продължавали мерките за засилване на контрола по границите за контрабандна продукция.
При другите храни единствено олиото на борсата в Ротердам в средата на октомври поскъпнало до 1000 евро за тон, но това било само за 10-ина дни. После се върнало на 850 евро и затова не се очаквали промени и в цената на дребно у нас.
Преди Коледа българите купуват най-много смартфони, таблети и лаптопи. Тази година с големи ръстове са продажбите на смартчасовници, каза съсобственикът на веригата "Технополис" Божидар Колев. Друг продукт с голямо търсене са колонки към телефони и таблети. Добър пазар вече били и дроновете, които се търсят за подаръци и на малки, и на големи.
Като цяло оборотите са като миналогодишните, но се развиват с по-бързи темпове продажбите на лизинг, които вече са 27- 30% от всички, обясни Колев. Причината за това са ниските лихви по кредитите, които са се отразили положително на пазара. От миналата година собствениците на "Технополис" притежават и веригата стоки за дома "Практикер". Там в момента добре вървят коледните украси и фойерверките за празниците, каза Божидар Колев. Всичките 9 хипермаркета от веригата ще бъдат изцяло обновени.
Близо една четвърт от хората в България няма да могат да отделят почти никакви пари за празниците, показва обаче анализ на КТ "Подкрепа". Според данните над 1/10 ще могат да похарчат едва по около 20 лева.
Около 60% от анкетираните са посочили, че могат да отделят между 20 и 100 лева за Коледа, а само 15% биха похарчили над 100 лева на човек.
Задават се съдебни дела за 200 млн. лв. неплатен природен газ. 2,5 млн. лв. предвижда да плати "Булгаргаз" за съдебни дела през 2016 г. Клиенти на дружеството, най-вече топлофикациите, дължат 200 млн. лв. и компанията заявява, че ще предприеме съдебни действия за събиране на част от сумите догодина.
Тези 2,5 млн. лв. обаче не се калкулират в цените на природния газ, става ясно от доклада на КЕВР за цените на природния газ през първото тримесечие на 2016 г.
Задълженията на газовата компания са 225,77 млн. лв. От тях 42,9 млн. лв. са разсрочване на дългове към "Булгартрансгаз" и за заем към БЕХ.
Краткосрочните дългове обаче са 178,9 млн. лв., като освен борчовете към БЕХ и към "Булгартрансгаз" големият дълг от 92,714 млн. лв. е за данъчни задължения. В доклада на КЕВР пише, че просрочените задължения се олихвяват с 10,01% лихва.
За догодина "Булгаргаз" предвижда и 2,080 млн. лв. за комуникационно и софтуерно оборудване, на сървърна и мрежова инфраструктура за 404 000 лв. Тази инвестиция се прави, за да може да се предават данни от измервателните уреди към Агенция "Митници". Срокът за връзване на газа с "Митниците" е 30 юни 2016 г.
Експертите на шефа на КЕВР Иван Иванов съобщават, че цените на природния газ на "Газпромекспорт" са с 8,48% по-ниски за първото тримесечие на 2016 г. от последното на тази година.
Усредненият валутен курс, който ще залегне в ценообразуването за първите три месеца, е с 2,22% по-висок от предходния ценови период.
"Булгаргаз" внесе в комисията предложение за поевтиняване на газа с 2,10% до 406,49 лв. за 1000 куб. м. Експертите на КЕВР предлагат цената да падне до 405,56 лв., или с по-малко от лев.
Инвалидната пенсия наполовина, ако работиш. Инвалидната пенсия на хората, които работят, да се намалява наполовина. Това предлага Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, по-известен като БОРКОР. Анализът на ТЕЛК и инвалидните пенсии е възложен от вицепремиера Меглена Кунева, въпреки че звеното няма правомощия да предлага подобни промени.
Според анализа ограничението за получаване на пълния размер на пенсията трябва да важи за хората, които след инвалидизирането са продължили да работят същата професия.
Подобно предложение обаче противоречи на решение на Конституционния съд от 1997 г., според което не може да се ограничава правото на пенсионерите да получават едновременно пълна пенсия и заплата по трудов договор.
Като компенсация за намалената пенсия БОРКОР предлага заплатата на пенсионера да се облага с по-ниска ставка или да се освободи от данък. Друга идея е пенсия за инвалидност поради общо заболяване да се отпуска само на хора, които имат най-малко 3 години действителен осигурителен стаж. В момента изискванията са значително по-леки.
Предлага се още намалената работоспособност, от която зависи размерът на пенсията, да се определя не спрямо състоянието на здрав човек, както е сега, а според това доколко увреждането позволява на човек да работи дадена професия.
ТЕЛК трябва да оценява вида и степента на увреждане според БОРКОР, след което втора комисия да определя какво може да работи човек и каква пенсия и социални услуги да получава. В доклада се цитират данни на НОИ, че в периода 2000-2014 г. разходите за пенсии за инвалидност се увеличават над 6,5 пъти - от 244 млн. лв. на 1,647 млрд. лв. Експертите констатират, че нормативната уредба за ТЕЛК и инвалидните пенсии е пълна с противоречия и пропуски, които са поредпоставка за корупция.
Спипаха петима наши, ловували незаконно в Гърция. Петима авджии от ловната дружинка в сатовчанското село Туховища са били заловени след незаконен лов в Гърция. Екшънът с ареста на ловците е станал в събота към 10,30 ч при съвместна акция на служители от Гранична полиция-Гоце Делчев, на горското и на Държавното ловно стопанство "Дикчан".
"Отдавна имахме сигнали, че група от селото навлиза в южната ни съседка и ловува там. Сигналите дойдоха от ловните сдружения в Гърция. В събота засякохме нашите авджии поне на километър след граничната бразда. Гръцките власти също ги видяха, а българите извадиха късмет, че не ги заловиха те - веднага щяха да ги осъдят и вкарат в затвора." Това разказа директорът на ДЛС "Дикчан" Пламен Поюков, който е участвал в акцията.
Нарушителите са хванати, докато бягат от гръцките полицаи към границата и след като стигнали на наша територия в местността Габъра над село Годешево. „Не установихме да са убили дивеч", обясни Поюков. Оръжието на нарушителите е иззето, те са писали обяснения в полицията в Гоце Делчев, задържани са за 24 часа. Граничните полицаи припомниха, че преди години при незаконен лов в южната ни съседка е имало прострелян наш авджия от негов колега.
Поюков уточни, че акцията е била планирана преди месеци. Той недоумява защо ловците прескачат браздата: "Те могат да бъдат убити от гръцките власти, да бъдат подведени под отговорност по техните закони дори и за тероризъм."
Захариева няма да вади томахавки. Моето избиране беше вот на доверие към кабинета. Това каза министърът на правосъдието Екатерина Захариева в предаването „Тази неделя" по БТВ.
„На някои много им се искат предсрочни избори. Моето избиране беше и вот на доверие към кабинета. Показа се, че е стабилно. Няма реформи без стабилност, но и стабилност не е достатъчна", заяви министър Захариева.
Тя изрази надежда следващата година освен стабилност да продължи с бързи темпове и да получи пълната подкрепа на политическите партии.
„Такава, каквато изразиха пред мен преди това и гаранции, че ще се случи в парламента", добави министърът на правосъдието. „Все още нямам предложения за заместник-министри, но ще търся професионалисти, които са обективни и безпристрастни и които ще могат да ми помогнат да доведем реформата докрай", уточни новият министър на правосъдието.
Златари: Продажбите на бижута падат. Периодът от средата на ноември до сега е мъртъв за златарите, въпреки че наближават празници, каза за "Стандарт" Димитър Алексиев, председател на Съюза на златарите в България. По думите му причината за това е, че в края на годината хората плащат данъци, имат по-големи сметки за отопление и текущи разходи за подготовка на празненствата, подаръци и т.н. Най-често хората търсят дребни златни неща - по грам, грам и половина-два. Като цени това е от 150 лв. максимум до 300 лв., каза председателят на Съюза на златарите. Според него въпреки че 2016 г. ще бъде високосна, не се очаква това много да се отрази на продажбите на злато. "Хората си имат собствен вкус, носят и бяло злато, не само сребро при високосна година", заяви той. За много от хората, които държат златарски магазини, вече не е рентабилно да си правят собствени бижута и внасят по-евтина стока от Турция. По повод информацията, че лабораторията на НАП в Русе тази година е маркирала с 25% повече златни и с 20% повече сребърни бижута спрямо 2014 г., Димитър Алексиев коментира, че това не значи, че те са продадени. Според него това може да значи, че някой е увеличил стоката на витрината си, направил е по-голям магазин или е отворил нов.
От всеки 10 БГ туристи по Нова година: 4-ма в родни хотели, 6-има бягат зад граница. От всеки десет наши сънародници, решили да посрещнат Нова година извън дома, шестима ще отброят зад граница последните минути на 2015 година, а четирима ще вдигат наздравици в наши заведения. На практика туристите, които са избрали да посрещнат зимните празници в чужбина, са с 35 на сто повече от нашенците, решили да отседнат в родните хотели. 185 хил. души ще отидат в зимните ни курорти, в градските хотели, по къщите за гости и дори в хижи, а 250 хил. българи ще преминат границата, прогнозира Румен Драганов от Института за стратегии и анализи в туризма. Една малка част от тях вероятно ще посети роднините си, но повечето са избрали да бъдат посрещнати и обслужени от чужди домакини. Около 350 лева ще похарчи у нас всеки турист, избрал кратък отдих в страната, а в чужбина за същото време от джоба му ще излязат почти 800 лева. Разходите за почивки около Коледа и Нова година ще са почти 265 млн. лева. Общо в дните по празниците се очаква около 1,5 милиона българи да пътуват, като по-голямата част са избрали да се съберат в роднини и приятели в домашна обстановка. Оказва се, че Сърбия и Македония все още са модерно място за посрещане на празниците.
Половин София остана без ток и парно. Всички райони на жк „Люлин", „Надежда 1", Толева махала и „Захарна фабрика" останаха без ток късно през нощта в събота срещу неделя. Причината е авария в електропреносната мрежа на ЧЕЗ заради пожар в кабелен колектор, който е предизвикал прекъсването на тока около 23 часа в събота.
Основната версия за пожара е външна намеса, нахлуване в колектора и опит за кражба на кабели, но все още се работи по причините за тежкия инцидент. Възможно е да е имало и опит за кражба на трансформаторно масло и това да е предизвикало запалването.
Заради спирането на тока по-късно вчера и „Топлофикация София" обяви на сайта си, че заради аварията в електрозахранващата мрежа на ЧЕЗ през нощта, е било нарушено нормалното топлоподаване в жк „Люлин" от 1 до 10 част и кв. „Обеля 2". Следобед вчера от компанията уточниха, че работата на отоплителна централа „Люлин" е възстановена, но са възможни временни колебания по топлопреносната мрежа в посочените квартали до пълното отстраняване на проблемите с тока.
В ранния следобед от пресслужбата на ЧЕЗ обявиха, че се очаква електрозахранването в квартал „Люлин" да бъде възстановено напълно до 20 часа. След приключване на работата на пожарната екипите на дружеството са започнали подмяна на изгорелите кабели. Сутринта голяма част от засегнатите потребители са били захранени алтернативно. Работата по локализиране на повредите в колектора е продължила през целия ден, съобщиха от дружеството. „Двете аварии в София показват как от кражбите и вандализма над електроенергийни съоръжения страдат най-вече нашите клиенти.
Продължаваме да призоваваме обществото за нетърпимост към подобни прояви и за по-строги санкции за извършителите", каза Виктор Станчев, директор „Експлоатация и поддържане" в „ЧЕЗ Разпределение" пред агенция Фокус. По време на работа екипите са били възпрепятствани от отровните газове в колектора заради подпалването на изолацията на кабелите. След потушаването на пожара от огнеборците е започнало и изсмукването на отровните газове, за да могат да влязат техниците. Наложила се е и подмяна на кабелни трасета и осигуряване на частично захранване на част от клиентите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |