Евтиният петрол сви приходите от ДДС от внос със 170 млн. лв. Събираемостта на ДДС от внос за десетте месеца на 2015 г. изостава със 170 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Данните от изпълнението на консолидираната фискална програма към октомври показват още, че приходите от облагане на вноса от трети страни са единствените данъчни постъпления, които намаляват. Постъпленията от основните приходоизточници - ДДС, акцизи, подоходното облагане, корпоративния данък и осигурителните вноски, се увеличават (виж графиките). Последните актуални данни показват, че общите данъчни приходи в бюджета са достигнали 20.6 млрд. лв., или с близо 1.5 млрд. лв. повече от същия период на миналата година.
От Министерството на финансите обясняват спада на приходите от ДДС от внос с цената на суровия петрол, количествата на внасяните стоки за междинно потребление (черни и цветни метали и др.).
ДДС от внос
който се администрира от Агенция "Митници", зависи изцяло от международната ценова конюнктура. А тя през тази година беше в полза на износителите и потребителите, докато бюджетът и приходната агенция отчитат загуби от това. Цената на петрола сорт брент се срина с близо 40% в рамките на тази година, а на борсовата сесия в понеделник стойността на нефта падна до 36.85 долара за барел, което е най-ниското ниво за последните 11 години. Бюджетът за тази година и съответно планът на митниците бяха съставени при средногодишна цена на суровината от над 91 долара за барел.
През тази година управляваната от Ваньо Танов агенция спря да публикува изпълнението на заложения план, както и редовните тримесечни анализи за дейността си. "Капитал" разполага с отчета само за първото тримесечие на 2015 г. От него се вижда, че за три месеца държавният бюджет е загубил 139.2 млн. лв. заради по-ниската цена. Това обаче се компенсира в голяма степен от повече внос. В крайна сметка постъпленията от вноса на суров петрол през първото тримесечие са оценени на 163.7 млн. лв., или с 26 млн. лв. по-малко спрямо същия период на 2014 г., което е нетният негативен ефект.
В тримесечния доклад беше записано, че средните цени на импорта са паднали с 9.8%, докато на годишна база обемите се увеличават с 8.4%. Статистиката тогава показа, че цените на вноса са намалели единствено при енергийните продукти (петрол, горива, смазочни материали) - с 37.2%, докато при останалите групи (инвестиционни и потребителски стоки, храни и напитки, транспортно оборудване и промишлените стоки) има поскъпване между 4 и 15% спрямо същия период на предходната година.
Освен по-голямото вътрешно потребление част от загубите за бюджета се компенсират и от по-скъпия долар спрямо еврото. В рамките на 12 месеца стойността на щатската валута, в която се търгува нефтът на международните пазари, се покачи с над 10%. В някои моменти от годината двете валути почти бяха постигнали паритет, а това оскъпява петрола в евро.
Други суровини
Негативно влияние върху приходите от ДДС върху вноса имат и падащите цени на останалите суровини. По данни на НСИ вносът на суровини в България (без нефт и природен газ) е около 2.5 млрд. лв. за първите десет месеца. Спадът в стойностния обем спрямо същия период на миналата година е около 4%. Националната статистика показва, че през 2014 г., когато основните метали поевтиняха с близо 50% по световните борси, стойностният обем се е свил с над 16%. Най-много страната ни внася метални руди, за които през тази година са платени 2.2 млрд. лв. Вносът на въглища и неметални суровини е оценен от НСИ съответно на 165 и 130 млн. лв. През тази година цената на медта падна с 25%. Подобна е ситуацията и при другите индустриални метали като цинк, калай, алуминий.
Десетият софийски мол е продаден за 23 млн. евро. Вторият люлински мол и последният от строящите се в София - Plaza West, вече е с нов собственик и по него отново се работи. Гръцкият фонд за имоти NBG Pangаea е придобил 89.4% от търговския център за 23 млн. евро. Сделката идва след известно забавяне - преди почти година Комисията за защита на конкуренцията я разреши. Продажбата на собственика на незавършения обект "Стърлинг пропъртис България" е била финализирана в края на септември тази година, съобщава Property Xpress. Сумата, за която е придобит молът, е с около 10 млн. евро по-ниска от първоначално обсъжданата преди година. През януари гръцкият фонд беше заявил, че покупка ще има само при готов търговски център, но тъй като строежът остана недовършен, това явно е довело до по-ниската цена.
Откриването на мола беше обявено за тази есен, но беше отложено. За Plaza West това е поредно забавяне - първоначално търговският център трябваше да отвори още през пролетта на 2014 г. Все още не е ясно кога новият собственик ще открие отдавна чакания обект. Предвид раздвижването и присъствието на строители на обекта по-скоро догодина София ще има своя десети мол. Пазарът обаче е наситен и от години план за нов голям търговски център не е обявяван.
В сделката интересен е и продавачът - гръцката Marinopoulos, която държи магазините на Carrefour в България. Те от месеци са полупразни, а доставчици искат фалита на местното дружество "КМБ България". Тъй като сделката за мола е приключила през октомври, а магазините на веригата още не са пълни, малък е шансът средствата от цената да са прехвърлени в закъсалото търговско дружество. Голям доставчик на Carrefour обаче обяви, че преди седмици е получил дължимото му, т.е. част от парите може и да са използвани в това направление. Иначе Marinopoulos се оттегли и от други свои бизнеси в страната - в средата на годината продаде българските заведения от кафе веригата Starbucks на полската AmRest, преди това загуби франчайз обектите на Marks&Spencer.
Сделка на две фази
Дружеството купувач NBG Pangaea е регистрирано от собственика на ОББ - Националната банка на Гърция, през 2010 г. Към момента притежава и управлява портфолио от имоти, в което влизат почти всички основни административни сгради на банката, както и нейните клонове в различни градове в Гърция. В края на 2013 г. 66% от акциите на NBG Pangaea на стойност около 653 млн. евро бяха прехвърлени на Invel Real Estate - базирана в Англия компания, специализирана в инвестиции в имоти и преструктуриране на проекти.
От дружеството купувач са посочили в свой отчет, че на база на предварителния договор от 30 септември 2014 г. на 27 февруари компанията е завършила придобиването на новосъздаденото дружество "Плаза Уест 2" АД, което притежава приблизително 9 хил. кв.м от мола, за 11 млн. евро. Това е била първа фаза на споразумението. Във втората, която е била приключена на 30 септември, компанията е придобила другия голям акционер - "Плаза Уест" ЕАД, за 12.3 млн. евро. Уточнено е, че определени условия не са били изпълнени от продавача "Стърлинг пропъртис България", част от Marinopoulos Group.
Според NBG Pangaea през септември 2014 г. компанията се е договорила със "Стърлинг" да придобие двете новоучредени дружества, където са апортирани земята и 90% от недовършената сграда на мола за общата сума от 33 млн. евро, от които 6.6. млн. евро са предплатени. Сега десет милиона от цената явно не са платени, защото активът не е завършен. При апорта оценката на земята и сградата е била общо 29.3 млн. лв., става ясно от документи в Търговския регистър. Общата площ на Plaza West e 25 хил. кв.м, от които приблизително 23 хил. са притежавани от дружествата.
Над 60 000 гръцки фирми са имигрирали в България само за няколко месеца. Само за няколко месеца - от лятото насам, над 60 000 гръцки фирми са потърсили убежище в България. Това твърди гръцкото Сдружение за търговия на дребно ESEE. Част от фирмите са пренесли дейността си, други просто са предпочели да се регистрират данъчно у нас и да открият банкови сметки в наши банки. Тази "миграция" не е ново явление, тя е отчетлива, откакто България въведе ниския плосък данък, но се усили преди месеци, когато Гърция водеше тежки преговори с кредиторите си и поради безпаричие първо затвори временно банките, а после наложи ограничения в тегленето и превеждането на пари.
В последните няколко месеца десетки хиляди гръцки предприемачи са поискали да получат данъчна регистрация в България, сочат данни на сдружението ЕSEE, цитирани от в. "Катимерини". Много фирми се опитват да се измъкнат от хватките на невероятната бюрокрация и икономическата несигурност в страната. "Данъчните закони се променят постоянно, което затруднява бизнеса", коментира Ана Зилаку, говорителка на бизнес мрежата Endeavour Greece, пред "Дойче веле". България не е идеалното място за бизнес, но на фона на гръцките проблеми очевидно е за предпочитане.
Още през 2012 г. стана ясно, че гръцките фирми, работещи в България, са се увеличили с 1582, или със 72%, само за година. По данни на НАП през 2011 г. дружествата със 100% гръцки капитал в страната ни са били 2199, а следващата година - 3781. Близо половината са били регистрирани в Благоевград, а почти 1/3 - в София. А по данни от нашия Търговски регистър само от 2013 до 2014 г. - още преди ограниченията на банковите трансакции, фирмите с гръцки собственици в България са се увеличили с близо 30% до 11 500. През 2014 г. са създадени 2500 нови фирми с гръцки собственици, като има и такива, декларирали като единствен актив луксозен джип - България има много по-благоприятен данъчен режим в сравнение с Гърция, отбелязва grreporter.info.
"Прехвърлянето на бизнес беше особено осезаемо през лятото по време на банковата ваканция в южната ни съседка, забелязахме и сериозно пренасочване на някои малки практики като стоматолозите например. Имаше засилен интерес и към недвижими имоти у нас. Говорим за такава миграция - човек си купува апартамент и започва да работи там, където живее", обясни Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) пред "Сега".
Минко Герджиков, шеф на Гръцкия бизнес съвет в България, твърди, че напоследък няма големи гръцки инвестиции у нас, а компаниите, които са стъпили преди години, основно разширяват производството си. Гърция е инвеститор №3 в България с 3.6 млрд. евро. Гръцките фирми имат значително присъствие в металообработването и металургията. Следва стъкларската индустрия с три големи завода в София, Пловдив и Нови пазар. Във финансовия сектор у нас също има сериозно гръцко участие. 40 000 българи се трудят в предприятия, които са реализирани от преки гръцки инвестиции, а още толкова работят в българската икономика за износ за Гърция. В същото време българските инвестиции в Гърция са в недвижима собственост и малки хотели. Всички останали опити за инвестиции в другите сфери засега срещат затруднения, най-вече свързани с бизнес средата в Гърция.
Държавата се сети да намали таксата за колите на ток. С 30% ще паднат екотаксите за електромобилите, а с 15 на сто - тези за хибридните модели, съобщи зам.-министърът на околната среда Красимир Живков вчера. Продуктовата такса се налага при вноса на всички автомобили. Колкото по-стари са колите, толкова по-висока е таксата заради по-голямото замърсяване на въздуха от по-старите двигатели.
Както в. "Сега" писа, с нова наредба държавата поощрява покупката на нови коли, като намалява продуктовата им такса и я увеличава за старите. Новите такси ще бъдат приети от правителството след Нова година и едва тогава ще влязат в сила. Досега колите на ток и хибридните возила са третирани наравно с всички нови коли. Реално за пръв път държавата се сеща да стимулира вноса на електромобили, въпреки че мерки за това са заложени в плана за намаляване на вредни емисии отпреди години. Таксата за електромобилите ще бъде намалена от 146 на 102 лева независимо от годината на производство. За хибридните екотаксата за новите коли става 124, за тези до 5 г. 170, а от 5 до 10 г. - 215 лв. Колите на възраст над 10 г. ще плащат 227 лв.
"Размерът на таксите е като в Полша и Чехия, където автомобилният парк също е предимно с коли над 10-15 години", коментира Красимир Живков упреците към екоминистерството, че в България екотаксите са сред най-високите. Той не можа да отговори на въпроса колко са парите от таксите, защото те се събирали от 3 лицензирани от ведомството организации по оползотворяване. От отговора на Живков обаче не стана ясно дали тези фирми ги използват за рециклиране, защото никой не следи дали и как става това.
По-категоричен регламент се предвижда в новата наредба и за продуктовата такса за найлоновите торбички. И пликчетата над 25 микрона вече ще се облагат с такса от 55 ст., така както досега има подобна такса за тези под 25 микрона. Досега подходът беше да се таксуват тънките и леки торбички, защото не могат да се използват за повторна употреба, а в същото време замърсяват най-много. Промените отразяват директивата на ЕС от април тази година, която затяга режима и въвежда изискването до края на 2018 г. да не се използват найлоновите пликове. Без такса остават само най-тънките пликчета с дебелина до 15 микрона за опаковане на риба, месо и зеленчуци, които се ползват с хигиенна цел.
По-високите продуктови такси означават, че в супермаркетите торбичките ще поскъпнат. В някои вериги или в луксозните магазини обаче търговци може да продължат да не таксуват пликовете, а да ги калкулират в общите си разходи. По закон, ако търговец не е платил продуктовата такса например за внесени торбички от чужбина, подлежи на глоба от 3000 до 10 000 лв.
Задръствания и в небето заради войните. От две година в небето ни е навалица от прелитащи самолети. Държавното предприятие "Ръководство въздушно движение" стана разпределител на полетите между Близкия Далечния изток и Европа, а нашето въздушно пространство - врата към континента ни.
Войните и кризите на изток от нас са затворили огромни въздушни пространства, самолетите на големите авиокомпании ги заобикалят и избират нашите "въздушни магистрали", за да стигнат до Европа. Най-големият трафик е през Черно море.
Първи август например е бил най-горещият ден за ръководителите на полети. За 24 часа в небето ни са прелетели 3200 самолета, което е рекорд. И са водени през нашето пространство, без да трупат закъснения или да е имало напрежение, казва Георги Пеев, генерален директор на РВД.
През 2015 г. спрямо 2013 г. има около 40% увеличение на трафика. В морските ни сектори увеличението е 100%, казва Пеев.
И ако софийското летище все още не може да стане разпределителен център, то за въздушното ни пространство това е факт.
Защо се получи така?
Има проблеми с въздушното пространство на Украйна и особено над Крим. Големите авиокомпании не летят над полуострова заради факта, че две страни имат претенции да контролират небето му. А основен принцип в авиацията е, че едно въздушно постранство се контролира само от един.
Украинците казват - то е наше. След анексирането на Крим руснаците заявяват - Крим е наш, въздушното пространство над Крим е наше. За една авиокомпания това означава, че е възможно двама ръководители на полети да дават инструкции и разрешения, което е немислимо.
Така че никой не лети там, нито над Крим, нито над морето. И полетите, които идват от Азия и Близкият изток, се изместват на запад и тръгват през нас, обяснява Пеев. От морето се обслужват полетите за целия Персийски залив и Азия.
Повече самолети в нашето небе изпращат и войните в Северен Ирак и Сирия. Там също има ограничение на въздушните пространства, а и авиокомпаниите не смятат, че е безопасно да се лети над тези територии.
Ако можеше да се лети над Сирия и Ирак, това би разтоварило българското въздушно пространство, казва Пеев.
Грипът е тук, епидемия в края на януари. Първият грипен вирус за сезона бе доказан с генетичен тест. Вместо за очаквания нов вирусен щам "Швейцария" пробата се оказала положителна за "Калифорния".
Това е свинският грип, наричан още пандемичен, обясни пред "24 часа" проф. Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология и директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Там е и референтната лаборатория по грип, където се изпращат пробите от страната.
Свинският грип е познат у нас от ноември 2009 г. Той предизвика и епидемията през зимата на 2013/2014 г. Най-опасен е за бременни и деца. В момента е водещ вирус и в Западна Европа.
Характерно за него е, че за кратко време се разболяват много хора и бързо отшумява - епидемията трае към 45 дни, обясни проф. Кантарджиев.
Вирусът с ваксинален щам H3N2 "Швейцария" пък се разпространява по-бавно и вълната продължава около 2,5 месеца.
Тази година грипът закъсня с повече от месец най-вероятно поради топлото време. Епидемията се очаква към края на януари и през февруари, прогнозира проф. Кантарджиев.
Най-висока заболеваемост от дихателни инфекции през последната седмица има в Габрово, Стара Загора, Ямбол, Сливен, Монтана, сочат данните на НЦЗПБ. Общо за страната е 105 на 10 000 души. От Враца и Хасково са изпратени проби за изследване от тежко болни, но не бил изолиран грипен вирус.
Все още има време за имунизация срещу грип, твърдят експерти. Имунитетът се изгражда за около 3 седмици.
Най-важни за предпазване са хигиенните мерки, напомни проф. Кантарджиев. Предпазват честото миене на ръцете и обтриване с мокри кърпички на алкохолна основа. Трябва да се киха и кашля в кърпичка, а не в шепите. В скандинавските страни учат децата да кихат в ръкава си, което е правилно, уточни микробиологът. По-малко грип ще има и ако се отучим да пипаме устата, очите и носа с немити ръце.
Литър кръв на черно стига до 200 лв. Дилъри на кръв във Велико Търново търгуват литъра срещу 200 лв. За последните 4 г цената на черно е скочила почти двойно. Търговците не се тълпят пред болницата, а работят по обяви, които са разлепили в района.
"По принцип искаме по 100 лв за половин литър, но можем да се спазарим и за по-евтино. Можем да се договорим за 60- 70 лева, но по-малко от 50 лв няма кой да продаде", обяснява мъж, чиито телефон е посочен в една от обявите.
Много често се налага да се търсят услугите на подобни лица. Препатили споделят, че щом се касае за живота на близки хора, могат да извадят и 1000 лв без да се пазарят. Такива пациенти обикновено нямат много време за дълги разговори и се съгласяват на всякакви условия.
Дилърите са организирани в стройна схема и се подкрепят. Ако един вече е давал кръв наскоро, друг от семейството го замества и продава. В схемата са включени цели родове и приятелски семейства. Месечно от подобна схема се изкарват добри пари, а "вампирите" дори не се притесняват за собственото си здраве. Твърдят, че кръводаряването е полезно за имунната им система.
Нуждаещи се споделят, че понякога кръвните изнудвачи са единственото им спасение и са благодарни, че все пак ги има и с тяхна помощ са спасени много хора.
Проблемите с липсата на кръв започват след закриването на наборната военна служба. Преди години войници и курсанти от старата столица с охота ставали донори срещу няколко дни отпуск. "Мисълта за родното място, красивата приятелка и тежката военна служба се отразяваше ползотворно на кръвните центрове. Професионалната армия обаче сложи край на добрата практика от недалечното минало и постави хематолозите в патова ситуация", коментират медици.
Началникът на Отделението по трансфузионна хематология към областната болница в болярския град д-р Мариана Витанова е инициатор на десетки кръводарителски кампании. Тя апелира донорството на кръв да бъде популяризирано още в ранна детска възраст и хората да придобият дарителска култура.
"За тази година кръводарителите са близо 2200 души. Доброволците са едва 400. Преди да закрият задължителната казарма сме взимали кръв от 240 души на ден, а сега от по 10 и 20 души", казва д-р Витанова.
Мизия опразни фургоните заради скъп ток. Мизия е мразовита и сива. По нищо не личи, че идват празници. Къщите са мрачни. Няма нито една лампичка или кукла на Дядо Коледа, който да се катери шеговито по терасите или прозорците. Единствено пред читалището е инсталирана изкуствена елха. Видът й по-скоро стряска, отколкото да създава празнично настроение, тъй като изглежда като местопрестъпление, на което са убити минимум трима души. Тя е оградена с полицейска лента, а няколко табели предупреждават, че тече 220 волта ток и е много опасно. Най-вероятно по този начин градската управа иска да опази топките и гирляндите, които се водят на сметката на кметството.
Пусти и мрачни са и фургоните, в които бяха настанени хората, които останаха без жилища след унищожителното наводнение, отнесло града преди година и половина.
„Ние май сме последните. Успях да скътам едно стайче в съборената къща и тия дни ще пренеса майка ми да живеем там. Тук не се издържа с тоя ток. За тоя месец имаме 109 лв., а в старата къща плащам по 5 лв.", разказва 43-годишният Петър. Майка му Иванка все още живее в един от 20-те фургона. Преди два месеца от общината казали, че вече трябва да се плащат токът и водата. Веднага повечето обитатели на фургоните се изнесли, тъй като не могат да си позволят да плащат сметките. „Като скотове сме, ама какво да правим, като няма пари. В съборетината ще туря едно дърво и ще се греем, а тука в тоя фургон всичко е на ток. Аз да не съм спонсор на АЕЦ?", шегува се Петър. Той е безработен и разчита на пенсията на майка си, която е 149 лв. Ходи да работи, когато някой го викне.
В един от фургоните все още приспива една възрастна жена. Нейната къща се намира през улицата - срещу фургона. Цял ден тя чопли по двора и подрежда, а вечер приляга във временната постройка. До Коледа и тя ще се изнесе.
На вратата на кметството вече е разлепен списък с имената на 127 души, които ще получат пари за възстановяване на домовете си.
Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане отпусна 376 хил. лв. Сумите за подпомагане на едно домакинство варират от хиляда до близо 10 хил. лв. в зависимост от данъчната оценка на имота, уточняват от общината.
„Аз само досега съм набичил за ремонт повече от 2000 лв., а тия ми дават някакви 1000 лв. А ме карат отгоре на всичко да им давам и някакъв си конструктивен проект, за който трябва да платя още 200-300 лв. Е няма да стане", казва Валентин. След наводнението той се е пренесъл да живее при дъщеря си, но вече му се иска да си отиде в родната къща. „Няма да забравя, като дойде водата. Викам на жената да излиза бързо, щото така се накиснахме, че протече чак на главата на Барак Обама в Белия дом", споделя Валентин.
Голяма част от хората не са попаднали в списъците за обезщетения именно защото нямат пари, за да си извадят конструктивни протоколи. Това са над 200 семейства.
Дни след наводнението специална комисия от преподаватели от УАСГ маркира над 100 къщи, които задължително трябваше да бъдат съборени. Досега те, или каквото е останало от тях, все още са си по местата. Хората нямат пари да ги съборят. Общината също.
Пазарен туризъм за Коледа. Броени дни преди Коледа българите в пограничните райони тръгнаха на празничен шопинг в съседните страни. До 70% намаления примамват нашенци да пазаруват в Румъния. Предколедното пазаруване на един мост разстояние е в разгара си. В един от най-големите аутлет центрове може да се купят изгодно маркови дрехи или аксесоари, коментират русенки. По думите им при единични бройки е възможно да се открият дори 90 на сто по-евтини стоки. Освен това реално по-изгодно излизат някои от дизайнерските дрехи и облекла по моловете. Сред туроператорските оферти продължават да са хитови предложенията за еднодневни или двудневни екскурзии по магазините в румънската столица. Задължително в тях присъства посещение на търговския център за китайски стоки "Червения дракон". Разнообразието на продуктите е голямо, а цените са конкурентоспособни на пазара, коментират шопинг екскурзиантите. Най-често нашенци пътуват до северната ни съседка, за да си купят стоки за дома, дрехи, или обувки от магазините в румънската столица. Повечето организирани пътувания са еднодневни, като включват обиколка и на забележителностите на Букурещ. Могат да се намерят оферти също така за уикенда с една нощувка. Например от София подобни екскурзии в интернет се предлагат за около 120 лв. Пазаруващи признават, че шопингът е най-предпочитан покрай големите празници, когато очаквано има по-големи отстъпки и промоции на различни стоки. Затова на пазара в съседния на Русе град Гюргево често може да се чуе българска реч. Най-хитови за нашенци са тамошните сирена. Домашните изделия се продават със сертификат, обозначени са с името на производителя и срок на годност. В Русе добре познати са също румънските козунаци и гевреци, направени от козуначено тесто.
Преди Коледа и Нова година много хора се възползваха и от организирани шопинг турове до Одрин за един ден. Еднодневната екскурзия позволява разглеждане на туристически обекти и възможност за коледно и новогодишно пазаруване, а туристите имат възможност да опитат уникалния вкус на турското кафе насред Одринската чаршия и да посетят двете български църкви "Св. Георги Победоносец" и "Св. св. Константин и Елена" и джамията "Селимие" в Одрин. Но тъй като целта на пътуването е да се пазарува, най-дълго време туристите прекарват сред атмосферата на одринската "Капълъ Чаршъ" и обиколят одринските безистени. В Турция българите най-често си купуват прах за пране и омекотители, защото са по-евтини, отколкото у нас. Кожените изделия също са на по-добра цена. В торбите попадат разнообразие от ядки, баклава, локум, кадаиф и пишмание, прежда, която е 100 грама за 1 турска лира. У комшиите има и красиви декоративни сапуни с най-различни форми и аромати, подходящи за подарък или сувенир. Често се носят и наргилета, но повече за декорация, отколкото за употреба. Добрите домакини налитат и на кори за баници, а те вървят също много евтино по 1 турска лира за кило. Локум, баклава, кори за баница и други изкушения може да се напазаруват и при спирка на "Хаджията".
Пускат синьо "Victory" с 19 цигари за 4,50 лв. На пазара излизат нови пакети с цигари заради по-високите акцизи, които влизат в сила от началото на 2016 г. Така например ще бъде пуснато синьо "Victory" с дължина 86 мм в мек пакет с 19 цигари само за 4,50 лв. Това е много добро предложение за пушачите, при положение че дългото синьо "Victory" в овална кутия в момента се продава за 4,80 лв. На пазара ще се пусне и синьо "Victory" от 88 мм с 20 цигари в овална кутия за 4,90 лв. А цената на класическото дълго синьо "Victory" от 104 мм в овална кутия става 5 лв. Луксозно черно Exclusive by Victory в овална кутия ще се продава за 5,20 лв. Същата ще бъде и цената на бяло Exclusive by Victory в твърд пакет. "Victory" slims в твърд осмоъгълен пакет ще се продава за 5 лв. Цената на синьо "Victory" в твърд пакет с 10 цигари от 86 мм ще бъде 2,50 лв. На пазара се пускат и сини MM и "GD" в твърд пакет от по 10 цигари за 2,40 лв. Цигарите от серията "Средец" - бяло, жълто и синьо, в твърд пакет от 88 мм ще се продават за 4,60 лв. На пазара излиза и "Melnik" в мек пакет от 19 цигари за 4,40 лв.
Parliament Super Slims в овална кутия пък ще се продава за 6 лв.
Всичко това се прави заради новите акцизи на цигарите, които бяха гласувани от парламента и влизат в сила от 1 януари. В момента акцизът е 101 лв. за 1000 къса плюс 23% от продажната цена, но не по-малко от 148 лв. за 1000 къса. От 2016 г. акцизът става 70 лв. за 1000 къса плюс 38% от цената, но не по-малко от 161 лв. за 1000 къса. Целта на промяната е до началото на 2018 г. да изпълним ангажимента си към ЕС, акцизите да достигнат минималното за Общността ниво от 90 евро за 1000 къса. Затова вече е приет и графикът за повишаване на налозите до 2018 г. От 2017 г. акцизът ще бъде 70 лв. за 1000 къса плюс 40% от цената (поне 167 лв./1000 къса), а от 2018 г. - 70 лв. за 1000 къса плюс 42% от цената, (поне 177 лв./1000 къса).
Афера за 100 000 лв. с лекарства за инвалиди. Афера за близо 100 000 лева с лекарства на военноинвалиди разкри масирана проверка на Изпълнителната агенция „Медицински одит" (ИАМО) в Благоевград. Тя е направена по искане на районната прокуратура, съобщи за „Монитор" директорката на агенцията проф. Златица Петрова. Далаверата е въртяна от едни и същи лекари и аптекари в продължение на цели шест години - от 2006 до 2011 година. За да стигнат до измамите, одиторите са се ровили в 46 тома с общо 16 907 рецепти, епикризи и медицински заключения.
За да напълнят джобовете, лекуващите доктори, които наблюдават възрастните хора, в комбина с фармацевтите са изписвали таблетки срещу помятане и антибебе на 80-годишни дядовци. Баби техни набори пък, са взимали хапчета срещу възпаление на простатата. "Тук съвсем не става въпрос за единични случаи, в които може да се допусне, че е станала неволна грешка, а за системна практика", подчерта проф. Златица Петрова.
Аферата с хапчетата за контрацепция, давани на дядовци, започнала да се разплита, когато правнучката на военноинвалид, която следвала медицина, попаднала на рецептата на прадядо си. Масово медикаментите за инвалиди са продавани на много по-високи цени, отколкото са в списъка, по който общината плаща за тях. Хората са карани да си доплащат, макар и илачите да им се полагат безплатно.
3% спад на туристите през 2015 г. Близо 3 % общо е спадът на туристи у нас през отминаващата година. Окончателните данни се обобщават, но причина за спада е трудният летен сезон, когато страната ни е посетена със 7,2 % по-малко туристи. Това съобщи в Пловдив министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя уточни, че данните на министерството за спада на туристи през летния сезон, са от юни до септември.
„Чакаме финалните данни, но спадът, с който се движим в момента, е около 3% за цялата година", каза министърът. Въпреки това очакванията са зимният сезон да е успешен и да има 7% ръст на туристите. „Надяваме се и на сняг, така че да може любителите на ските да се насладят максимално на зимната си почивка", каза още тя. Министър Ангелкова уточни, че за предстоящите коледни и новогодишни празници всички големи курорти у нас са обявили, че почти нямат свободни места и са запълнени на около 90-95%. В сравнение с миналата година е нарастнал броят на полетите от чужбина. Министър Ангелкова посочи като пример полетите от Великобритания на летище София, които през миналата година са били 24, а в момента са 64. „Имаме 8% ръст на полетите от Русия, нови полети има от Холандия, а седем пъти повече има полети от Украйна. За летище Пловдив също с три пъти повече полетите. Като цяло полетите на летище София от 70 за миналата година, вече са 180", каза Николина Ангелкова. Именно тези данни показвали, че са осигурени възможностите за достъпност до България като туристическа дестинация и че това давало основания да се прогнозира ръст на туристите със 7% през зимния сезон.
За разлика от трудното тазгодишно лято експертите на Министерството на туризма са оптимисти за догодина. Очакванията са през следващото лято ръстът на руските туристи у нас да се увеличи с около 30%. За това се полагали изключително много усилия. Министерството на туризма има информация от водещи руски туроператори, именно според които страната ни догодина ще бъде посетена от повече техни сънародници. Министър Ангелкова уточни, че предстои и финализиране на предприетите действия за облекчаване на издаването на визи за руските туристи у нас. „Целта ни е това да стане най-късно през януари, за да може да стимулираме летния туризъм в страната ни", каза още министърът на туризма.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |