Природният газ ще поевтинее с над 10% от пролетта. Природният газ ще поевтинее с минимум 10% от началото на април, прогнозира изпълнителният директор на "Булгаргаз" Петьо Иванов. Така, след като цените вече паднаха с почти една трета през 2015 г., индустрията и крайните потребители могат да планират още по-ниски разходи и за следващата година. Напълно възможно е общото намаление да достигне и 50%. То ще дойде в края на отоплителния сезон и ще засегне само потреблението на топла вода. Ще донесе и по-ниски енергийни разходи за много предприятия от тежката промишленост и най-вече на торовите заводи, които ползват газа като суровина.
Ако прогнозите на Иванов се сбъднат, това ще трябва да свали и цената на високоефективната енергия, която се произвежда от топлофикациите и заводските централи. Последното от своя страна може да се отрази и на крайната тарифа на електроенергията. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов обаче коментира, че е рано за подобни прогнози.
Увеличаване
Основната причина за намалението е историческото дъно, което удари цената на петрола. В понеделник (21 декември) фючърсите на сорта брент с доставка през февруари достигнаха цена от 36.05 долара за барел на борсата в Лондон. Това е най-ниското ниво от средата на юли 2004 г. Така тенденцията за намаляването на цената на природния газ ще се запази поне до средата на следващата година, а ако цената на петрола се задържи на сегашните си нива, може да продължи и през есента.
Цената на природния газ, който "Булгаргаз" купува по дългосрочен договор от "Газпром", е тясно обвързана с цените на алтернативните горива за 9 месеца назад. Това е и основната причина за очакваното намаление от пролетта. Друго основание за снижаването, което може да се очаква от април, е, че в ценообразуването няма да влизат количества газ от газохранилището "Чирен", купувани на по-висока цена, които ще бъдат изчерпани дотогава, обясни Иванов.
Малко снижение от януари
От началото на 2016 г. цената на природния газ ще бъде намалена с далеч по-скромните 2.32%, с което той ще струва 405.56 лв. за 1000 куб. метра през първите три месеца на годината. Тепърва обаче предстои работната група на енергийния регулатор да разгледа възраженията на "Булгаргаз" относно това как е изчислена новата цена, тъй като компанията беше предложила по-малко намаление от 2.10%. Петьо Иванов изрази притеснение относно определената норма на възвращаемост на дружеството, която е понижена до 8.94%.
Макар и минимално, намалението от януари ще остане в топлофикациите, а Иванов посочи, че се надява тези допълнителни средства да бъдат използвани за по-добро разплащане с "Булгаргаз".
Окончателното решение на регулатора за цената ще бъде взето на закрито заседание на 30 декември.
Всичко, което трябва да знаете за данък уикенд. В края на ноември депутатите приеха, т.нар. данък уикенд. Така от 1 януари 2016 г. на фирмите ще им се налага да декларират пред НАП дали собствениците, мениджмънтът или служителите използват фирмени активи за лични цели. Те няма да си приспадат ДДС за времето, площта и километрите на тази част от движимите и недвижимите активи, които се използват за лични нужди. Данъчен кредит ще се удържа независимо от стойността и вида на стоката или услугата, както и за отдавна купени услуги. Пред "Капитал Daily" данъчните експерти на "Делойт България" отговарят на най-важните въпроси, свързани с данъка. Георги Симеонов е директор "Данъчна услуги", а Николай Илчев - мениджър "Данъчни услуги" в Делойт България.
1. Какво представлява данък уикенд?
Георги Симеонов: Важно е да започнем с уточнение какви са съществуващите правила и в какво се състои промяната, т.нар. данък уикенд. Една от основните характеристики на ДДС е, че е данък върху крайното потребление, т.е. ДДС се дължи винаги и доколкото е налице крайно потребление. Този принцип се нарушава, когато е ползван данъчен кредит, а покупката се потребява за лични нужди.
Когато използваме стоки или услуги, които сме купили във връзка с бизнеса си за задоволяване на лични нужди, възникват практически затруднения да определим какво е съотношението между служебна и лична употреба. Именно облагането с ДДС на тази лична употреба стана известно под името данък уикенд. Всъщност това не е нова мярка и не е специфичен въпрос за България. Задължението за облагане с ДДС на безвъзмездната лична употреба на стоки и услуги, за които е ползван данъчен кредит, е законово изискване поне от влизането на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г.
Същото изискване съществува във всичките 28 държави - членки на Европейския съюз. Има и еднозначна практика на Съда на Европейския съюз (СЕС) по въпроса, според която са недопустими ситуации, при които данъчно задължени лица ползват правото на данъчен кредит за покупки, които впоследствие използват за лични нужди - т.е. за себе си (ако са физически лица) или за работници/служители. Според СЕС в подобни случаи се касае за крайно потребление и въпросните лица следва да бъдат третирани при равни условия с крайните потребители, които нямат право да приспаднат данъчен кредит.
Проблемът с данък уикенд е по-скоро комуникационен. Дълги години приходната администрация не предприемаше систематични действия да следи и санкционира личната употреба на стоки и услуги, за които фирмите са ползвали данъчен кредит.
Изведнъж в края на 2015 г. Министерството на финансите предложи въвеждане на строг контрол и отчетност на личната употреба. Даже в проекта за промени на Закона за ДДС, който не беше подкрепен от народните представители, се предвиждаше подаване на специални декларации във връзка с личната употреба. Такова изискване отиваше твърде далеч и застрашаваше правото на данъчен кредит на фирмите, което е недопустимо. При обсъжданията в Народното събрание беше даден ясен сигнал, че Министерството на финансите трябва внимателно да обмисли и да обсъди с бизнеса как да се променят правилата, за да се намалят времето и ресурсите, необходими за администрирането на тази мярка.
Такава дискусия обаче не се проведе, а вместо това Министерството на финансите предложи промени във формата на ДДС декларациите, в които изрично да се отбелязва личната употреба. Остана впечатлението, че при писането на правила не се взима предвид какви разходи ще възникнат за бизнеса. Например ако бъдат приети промените във формата на декларациите, всички бизнеси ще трябва да актуализират софтуера, с който ги изготвят, независимо дали при тях има лична употреба. Това е процес, който изисква време и средства. Въвеждането на такива промени в последните дни на годината прави на практика невъзможно за бизнеса да започне да ги прилага от 1 януари - т.е. освен цена като време и средства възниква и риск от глоби.
2. Кои фирми засяга новата мярка?
Николай Илчев: Промяната, която влиза в сила от 1 януари 2016 г., засяга всички регистрирани за ДДС фирми. Всички те ще трябва да изчисляват и плащат ДДС за безвъзмездна лична употреба от собствениците и служителите на стоки и услуги, за които е ползван данъчен кредит. Видно е, че приходната администрация ще фокусира все по-голямо внимание към личната употреба като начин за повишаване на приходите от ДДС в бюджета.
Най-засегнати от този фокус на НАП към личната употреба би трябвало да са лица, които ползват данъчен кредит за покупки като мобилни телефони и абонамент за тях, компютри, техника, леки автомобили и недвижими имоти, а реално ги използват и за лична употреба или други цели, различни от икономическата дейност на съответния бизнес. Сигналите от приходната администрация и Министерството на финансите са, че усилията им ще бъдат насочени именно към недобросъвестните лица. Такива често са малки бизнеси, чиито собственици са си купили джипове и апартаменти на името на фирмата, а ги използват предимно за лични нужди.
На практика обаче засегнати могат да бъдат всички лица и дружества, регистрирани за целите на ДДС. И при най-изрядния бизнес е практически неизбежно да има някакъв елемент на безвъзмездна лична употреба.
3. Какви ще са практическите проблеми за бизнеса?
Георги Симеонов: Проблемите при облагането на личната употреба са няколко. Разчита се на регистрираните лица да декларират правилно размера на личната употреба и да заплатят ДДС за нея. Много е вероятно недобросъвестните лица да продължат да не плащат данък, като прикрият личната употреба чрез подправени документи - например изготвяне на пътни листове, които да посочват, че луксозен джип се използва изцяло за бизнес, докато реално по-голямата част е за лична употреба. От друга страна, добросъвестните бизнеси, при които личната употреба е вероятно поначало да е по-ограничена, ще трябва да отделят административен ресурс да определят размера на личната употреба, да я декларират и да платят ДДС.
Липсват ясни и конкретни указания как точно да се определи основата за облагане с ДДС при смесена употреба - за бизнес и за лични нужди. Например при смесената употреба на автомобил процентът на лично ползване може да се изчисли по няколко метода, които биха дали различен резултат - въз основа на изминатия пробег за лично ползване спрямо общия пробег през месеца или от гледна точка на времето, през което автомобилът е ползван за лични нужди, спрямо общото време на ползване.
В тази ситуация има голям потенциал за възникване на спорове с данъчната администрация по време на ревизии, като това се отнася не само за периодите след 1 януари 2016 г. Както вече споменахме, правилата за облагане на личната употреба важат още от 2007 г. Тъй като в много случаи е трудно да се определи и докаже какво точно е съотношението между лична употреба и използване за бизнес, ще се разчита на преценката на редовите данъчни инспектори да отделят недобросъвестните от изрядните фирми и да начислят допълнителни данъчни задължения само на първите. Опитът ни на данъчни консултанти показва, че в много случаи е вероятно данъчните инспектори да очакват от съответната фирма да докаже, че стоката или услугата се използва изцяло за бизнес цели. Често инспекторите искат до получат обем от доказателства, който не отчита начина на функциониране на един бизнес и е непосилен. Същевременно предоставените документи се отхвърлят като недостатъчни без особени мотиви. Опасявам се, че при липсата на разумни практически указания към данъчните инспектори има опасност изрядни бизнеси да станат жертви на произволни ревизионни актове.
Като цяло сме скептични, че приходната администрация ще е в състояние да направи ефективен подбор на лицата, при които има по-голям риск за недекларирана лична употреба и от които ще успее да донесе положителен ефект за бюджета, измерен като превес на събраните допълнителни данъчни постъпления над разходите за извършване на ревизии. Не на последно място трябва да отбележим, че безвъзмездната лична употреба е вероятно да се счита за доход на физическото лице, което се възползва. Така освен ДДС за личното ползване ще се дължат и осигуровки и личен данък.
4. Ако служител на фирмата ми ползва през уикенда за лични цели служебен лаптоп или автомобил, как отчитам това?
Николай Илчев: Ако сте ползвали данъчен кредит при закупуването на автомобила или лаптопа, фирмата ще трябва в края на всеки месец, в който има безвъзмездна лична употреба, да самоначисли и плати ДДС чрез издаването на документ, подобен на фактура (т.нар. протокол). Той трябва да бъде деклариран в ДДС декларацията за съответния месец.
В проект за промени в правилника за прилагане на Закона за ДДС е предложено да се въведе и специална клетка в месечната ДДС декларация, в която да се декларира отделно размерът на данъка, начислен за лична употреба. Така за НАП ще е по-лесно да наблюдава кои фирми декларират лична употреба и кои не. Възможно е в бъдеще това да бъде един от критериите, въз основа на който да се решава кои лица да бъдат ревизирани.
5. Изисква ли данъкът воденето на допълнителна документация?
Николай Илчев: Да. Освен протоколите за начисляване на ДДС, споменати преди малко, ще трябва да се правят изчисления на основата за облагане, които трябва да бъдат подкрепени с документи. В някои случаи тези документи така или иначе вече се изискват - напр. пътни листове за автомобилите, но в други ще трябва да се създават специално. Към този момент не са предвидени допълнителни документи за подаване в НАП на периодична основа. Все пак по време на ревизия данъчните инспектори могат да поискат документи от фирмата, с които да докаже размера или липсата на лична употреба.
6. Ще плащам ли повече ДДС и по каква формула ще се изчислява?
Георги Симеонов: Ако има лична употреба на стоки или услуги, за които фирмата е ползвала данъчен кредит, ще трябва да платите ДДС. Размерът на дължимия данък ще зависи от преките разходи във връзка с личната употреба. При определянето на преките разходи трябва да се отчита само съразмерна част от цената на придобиване на дълготрайни активи като примера с автомобила по-рано, като се приема, че те ще се ползват общо 5 години, а недвижимите имоти - 20 г. Ще се взима предвид само процентът от разходите, който съответства на личната употреба, ако стоките или услугите се използват едновременно и за икономическата дейност на фирмата. Размерът на дължимия ДДС ще е по-малък, колкото по-малък е процентът на лична употреба.
7. Какви са последствията, ако не спазвам новите изисквания?
Николай Илчев: Ако по време на ревизия данъчните инспектори констатират лична употреба, за която не сте платили или сте платили ДДС в по-малък размер, те ще ви начислят допълнителен данък и лихва за забавеното му плащане. Освен това могат да ви наложат и глоба.
МВР ще плати около 100 млн. лв. обезщетения на 5500 чиновници. В близките месеци МВР ще трябва да плати на 5500-те чиновници обезщетения за общо около 100 млн. лв. Това ще се случи, тъй като договорите им по Закона за МВР ще бъдат прекратени, а след това те ще бъдат преназначени по Закона за държавния служител. Това ще им даде възможност при бъдещо пенсиониране да получат още 6 брутни заплати.
Това в крайна сметка е реформата на администрацията, за която са се разбрали МВР и финансовият министър Владислав Горанов, научи "Сега" от свои източници в МВР. Те над два месеца търсиха отговор на въпроса как да се прекратят привилегиите на чиновниците във вътрешното министерство. Не е ясно дали са осигурени пари за тази реформа.
Идеята звучи скандално, тъй като само преди два месеца Горанов предлагаше пълно орязване на привилегиите на всички служители в сектор "Сигурност". Поправката, която трябваше да мине в заключителните разпоредби на Закона за бюджета за 2016 г., предизвика яростни полицейски протести и премиерът Бойко Борисов нареди да бъде оттеглена. Решено беше до февруари МВР да предложи нов план за реформи и икономии на средства.
Дефект на новото решение е, че тези, които имат дълъг стаж в МВР, реално ще получат още по-големи привилегии. Вместо да разчитат някой ден да се пенсионират с 20 брутни заплати по сегашния закон, тези от тях, които имат 20 прослужени години, ще вземат още сега същите пари. След това ще бъдат преназначени по Закона за държавния служител, който ще им гарантира при бъдещото им пенсиониране още 6 заплати. Няма обяснение защо финансовото министерство е заменило радикалния си план с толкова изгоден за служителите в МВР, освен желанието на правителството да се застрахова срещу всякакви бъдещи протести.
Новата реформа ще залегне в промени в Закона за МВР, които ще бъдат внесени в парламента догодина. Заедно с тях управляващите ще се опитат да прокарат и друг пакет промени, с които от министерството трябва да бъдат извадени издаването на лични документи, регистрацията на коли и други административни услуги. Те ще бъдат прехвърлени в ново държавно предприятие, което трябва да се издържа само от таксите, които събира, и да не тежи на бюджета на ведомството. Тези идеи вече бяха описани в законопроект, който бе внесен от Министерския съвет в парламента. Справка на "Сега" обаче показа, че текстовете са изтеглени, преди изобщо да са стигнали до първо четене в зала. Причината е намерението на МВР да преназначи цялата си администрация по Закона за държавния служител. За новоназначените служители подобна промяна влезе в сила още през пролетта.
Не е ясно как ще реагират синдикатите на новата мярка. Пред "Сега" техни представители обясниха, че засега никой не ги е канил на разговор и не могат да коментират промяна, която не са виждали. При последния опит на Горанов за орязване на привилегиите синдикатите изкараха полицаите на улицата.
През февруари трябва да се разбере и какво ще се промени за полицаите, които имат голям брой привилегии като 20 заплати, ранно пенсиониране, удължен отпуск и надбавка за прослужено време. По тази тема Бъчварова вече започна дискусия със синдикатите и от първата среща излезе новината, че МВР ще се разделя на 4 агенции. Повече подробности засега не са известни.
В момента бюджетът на МВР е сред най-високите в държавата - над 1 млрд. лв. годишно, но въпреки това ведомството редовно получава допълнителни финансови инжекции. Около 90% от бюджета му традиционно се харчи за заплати, но не достигат пари ту за обезщетенията на пенсионери, ту за някой проект, ту за покриване на стари задължения. В момента МВР дължи 50 млн. лв. за обезщетения на 3000 пенсионирани служители. В началото на декември правителството му отпусна извънредно 120 млн. лв.
За 1 година са сменени шефовете на 19 болници. От началото на мандата на Петър Москов като здравен министър е сменено ръководството на 19 държавни болници, сочи справка на МЗ, изготвена за "Сега". В тях освен нов директор има и нов борд. Отделно в други 19 болници има смени само в борда, а директорът е останал същият. Общо държавните болници са 63.
Нови директори и бордове имат 3 университетски болници - столичните "Св. Иван Рилски" и "СБАЛ по хематология" и плевенската "Георги Странски". Сменено е ръководството в 13 областни лечебни заведения - в Благоевград, Бургас, Варна, Добрич, Перник, Разград, Русе, Смолян, Стара Загора, Хасково, Шумен, Ямбол и "Св. Анна" в София. Нови са ръководствата и на белодробните болници в Роман и Перник и на СБАЛ по лицево-челюстна хирургия.
"Където има влошаване на нивото и качеството на медицинската дейност, занижаване на финансовите показатели, констатирани пропуски и нарушения, където се наруши екипният принцип и доверието между акционерите и управителния орган - е пристъпено към промяна в управлението", мотивираха смените от здравното министерство. В две болници - хематологията и СБАЛ по лицево-челюстна хирургия оставките на директорите са по лични причини.
Според анализ на МЗ за дълговете и финансовото състояние на болниците от средата на 2015 г. съвсем не всички болници с лоши финансови показатели са с ново ръководство и обратното - сменени са директори на болници с добра рентабилност. Областните болници в Ловеч, Пловдив, Александровска болница, ИСУЛ, например, трупат големи загуби, но директорите им не са сменени. От оздравителни програми имат нужда и във Враца, Кюстендил, в "Св. Екатерина" в София, но те явно не включват нов директор. И обратното - "Св. Анна" и "Св. Иван Рилски" в София, болницата в Хасково, университетската в Плевен са посочени като лечебни заведения в добро финансово състояние, но имат нови ръководства. Вероятно най-шумната смяна - тази на директора на "Св. Иван Рилски" Дечо Дечев се обяснява с нарушени екипен принцип и доверие. Директорът на "Св. Анна" Димитър Димитров пък се прости с поста си заради това, че недопустимо голяма част от парите на болницата са били във фалиралата КТБ.
Не е ясно какво е понастоящем финансовото състояние на всяка една от тези лечебници, но като цяло справката на МЗ сочи, че дълговете на държавните болници дори растат и по последни данни са 371 млн. лв. - с 4 млн. лв. повече от края на ноември 2014 г.
Рекорд! 62,4 млрд. лв. в банките. Нови 375 млн. лв. са спестили през ноември домакинствата, показва статистиката на БНБ. Ръст има и при фирмените депозити - с 602 млн. лв. спрямо октомври.
В края на ноември депозираните в банките пари са 62,419 млрд. лв.
От БНБ подчертават, че за първи път е премината границата от 62 млрд. Според данните, делът на банковите депозити вече е 74,1% от прогнозирания за 2015 г. БВП.
На годишна база депозитите на домакинствата растат с близо 6 млрд. лева до 41,805 млрд., или със 17,6% повече от ноември 2014 г. Нефинансовите предприятия държат в трезори 17,62 млрд. лв. Лек спад има при депозитите на пенсионни фондове, застрахователни компании и други финансови институции - с 1,4% по-малко от ноември 2014 г. до 2,994 млрд. лв.
Според БНБ рекордният ръст на спестяванията се дължи на изключването на КТБ от паричния оборот и на задържането на гарантираните депозити в системата.
Данните на централната банка показват, че трезорите са кредитирали икономиката общо с 50,561 млрд. лв., което е 60% от очаквания БВП.
За първи път от 5 месеца има свиване при потребителските кредити, а тегленето на жилищни заеми намалява за втори пореден месец. На годишна база потребителските кредити се покачват с 30,66 млн. лв., или с 0,42% до 7,358 млрд. лв.
Фирмените заеми се движат в обратната посока - растат за трети пореден месец. В края на ноември общият обем на фирмено финансиране без овърдрафтите възлиза на 21,44 млрд. лв.
"Хювефарма" купува активи на фирма в САЩ. "Хювефарма" придобива активи на американската компания Zoetis, съобщиха от българското дружество.
Сделката включва придобиването на производствени площадки в САЩ и международно портфолио от фуражни добавки, между които Albac и Bio-Cox/Salinomax, както и Inovocox EM1 - водеща ваксина срещу кокцидиоза при бройлери.
"Хювефарма" придобива и контрол над два завода и предприятие за формулиране в САЩ и марките продукти R-Pen, Oxytet, Sul-Q-Nox, CTC, Lincomycin, Poultry Sulfa и Neo-Sol, Lincocin Forte, Stockade, Bacivet, Combiotic и Quadrisol с продажби основно в Европа.
Персоналът от трите производствени площадки ще бъде прехвърлен към "Хювефарма".
"Изключително сме въодушевени от настоящото придобиване от Zoetis, което допълнително укрепва и развива отговорността ни към нашите клиенти в предоставяне на висококачествени продукти за животновъдството, произведени в заводите ни в ЕС и САЩ. "Хювефарма" остава вярна на стратегията си за създаване на напълно интегрирана корпоративна структура за производство и предлагане на продукти и услуги от световно ниво за глобалната ни клиентска база, коментират от компанията.
"Убедени сме, че силните търговски марки, свързани с тези активи, ще продължат успешно да укрепват нашите позиции на ключовите пазари и да увеличават потенциала ни за растеж", заяви Кирил Домусчиев, собственик на "Хювефарма".
Продуктите ще бъдат предлагани от "Хювефарма" от 1 февруари 2016 г., като дотогава ще продължат да бъдат поръчвани от Zoetis.
"Това придобиване извежда на предни позиции стратегията на "Хювефарма" на ветеринарно- фармацевтичния пазар и допълнително засилва настоящото ни портфолио от продукти, коментира Глен Уилкинсът, президент на "Хювефарма" - САЩ.
Цената на тока замразена до лятото. Цената на тока за битовите потребители през следващите 6 месеца няма да се пипа, каза в интервю за „Труд" председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
Целта е хората да бъдат предпазени от промени преди създаването на свободния пазар, на който всеки ще може да си избира доставчика на ток.
Иванов смята, че либерализацията за домакинствата ще настъпи през втората половина на 2016 г.
Строежът на метрото блокира центъра на София от март. Строежът на третия лъч на метро ще затрудни движението в центъра на София от март. Става въпрос за седемкилометровата отсечка от Малък градски театър „Зад канала" до квартал „Красно село", по която ще има 7 метростанции. Очаква се изграждането на трасето да струва около 370 млн. лева, като само през следващата година ще бъдат отделени около 200 млн.
„Ще се опитаме да въведем минимални ограничения в движението, но със сигурност ще има затруднения. Ще трябва да призовем хората, ако не е необходимо, да не минават през централната част на града в следващата година-година и половина", заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова. От думите и стана ясно, че най-затруднено ще бъде движението по бул. „Патриарх Евтимий", където ще има две метростанции - на едноименния площад, известен като Попа, и на НДК. Метростанцията на „Орлов мост" ще се прави предимно подземно, за да не се налагат големи ограничения в движението.
Отсечката от бул. „Янко Сакъзов" до ул. „Житница" в квартал „Красно село" ще се строи на четири етапа от четири консорциума - „Метро-3-2014" ДЗЗД, ДЗЗД „Метро Билд Център", „Метро строителство" и „Гражданско дружество ДВУ". В тях влизат "Трейс груп холд", "Джи Пи груп" и "Балканстрой", които вече са работили по някои отсечки от метрото. Планира се да се строи по милански способ, като в момента се чака доставката на тунелопробиваща машина.
Строежът на двете разширения на третия лъч - до квартал „Левски" и до „Овча Купел", най-вероятно ще започне през 2017 г. Целият проект, който включва 12 километра и 12 метростанции, ще струва 434 млн. евро без ДДС. Най-голямата част от финансирането ще дойде по оперативна програма „Транспорт". В цената е включена и доставката на 20 метровлака, както и изграждането на депо. Планира се всичко да бъде готово в средата на 2019 г.
Доган проговори: Не искам да съм пета колона на съседна държава. "Всички знаете, че съм наблюдател по дефиниция, но явно твърде на сериозно съм се приел като пасивен съзерцател". Това каза на 17 декември Ахмед Доган на елита на ДПС по време на тържество по случай настъпването на Новата година. И веднага допълни: "Но това не означава, че ще се върна в политиката!"
Така стратег №1 окончателно сложи край на спекулациите, че се връща в активната политика, които от 2 дни се разпространяват в интернет пространството. От 17 декември политици от всички партии гадаят какво точно е казал почетният председател на ДПС по време на тържеството. Вчера картите бяха сложени на масата, след като цялото му слово бе публикувано на сайта на движението. С него единственият легитимен визионер на прехода прави най-обстойния и най-смислен геополитически анализ, откакто са започнали бежанската криза и конфликтът Турция - Русия.
"Неосъзнаването на последствията от потенциалния конфликт между Русия и Турция може да ни превърне в "жертва, пушечно месо", предупреждава Доган. И критикува председателя на партията Лютви Местан за позицията по повод инцидента със сваления на турска територия руски самолет. "За мен беше гаф тази декларация, г-н Местан", казва Доган.
"Българинът е много чувствителен на тази тема. Тревожността му има силата на исторически архетип. Ами ако пламне пожар какво правим?! Ние сме в периметъра на потенциални военни действия. Или мислите, че това не е възможно?! Аз не искам България да се превърне в жертва, не желая нашият електорат да бъде разменна монета за каквото и да е. Не искам! Всякакви други идеи поставят под съмнение сигурността на живота, политическия смисъл на ДПС", казва още Доган.
Анализирайки предизвикателствата пред България като част от сложната геополитическа обстановка, ненадминатият стратег преформатира политическия курс на ДПС. "Ние не трябва да си затваряме очите за необходимата реформа на нашата партия - като очакване, като адекватно структуриране и като адекватно действие", посочва той. Според него, в този контекст "гаранция за нашата сигурност е целостта и стабилността на България".
"ДПС не може да се създаде отново. ДПС трябва да се поднови, но не може да се подмени. Дори с подкрепата на съседни държави...", казва Доган.
Случайно или не по-рано вчера бившият член на ДПС Осман Октай прогнозира, че напролет ще има рокади в ръководството на ДПС. Пред Нова тв той дори предположи, че националната конференция на движението може да избере двама съпредседатели на ДПС.
Нито един от политическите лидери не поиска да коментира снощи думите на Сокола. Изненадващо всички бяха без интернет, в чужбина или с изключен телефон.
5 проекта разкриват 868 работни места. Чуждите инвестиции в страната за първите десет месеца на годината са 1,37 млрд. евро. Това е повече от чуждите инвестиции за цялата 2014 г., заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски. Вчера той връчи пет сертификата за инвестиции клас "А". Проектите са в областта на високите технологии в здравеопазването и услугите и са на обща стойност 49,99 млн. лв. Те предвиждат разкриването на 868 работни места. Два от сертификатите са за изграждане на център за високотехнологично лъчелечение на "Асарел Панагюрище Здраве" и за център за високотехнологични услуги на "IBM България". Сертификати получиха и "Мелексис България" за проект за увеличаване на производствения капацитет и "Куинтайлс България" за клинични операции от тип Аутсорсинг на бизнес процеси, както и "РАЙСВОЛФ БЪЛГАРИЯ" - за изграждане на административна сграда, архивохранилище и център за унищожаване на носители на данни.
Домакинствата сложиха нови 2 млрд. лв. на влог. От началото на годината до края на ноември българските домакинства са сложили на влог нови 1,82 млрд. лв., показват последните данни на Българската народна банка (БНБ). Така към края на ноември депозитите им вече възлизат на 41 млрд. лв. За сравнение в края на миналия ноември тази сума е била с близо 6 млрд. лв. по-ниска. Огромната разлика обаче се дължи не на реално сложени на влог нови 6 млрд. за година, а на факта, че през ноември 2014 г. БНБ е изключила от банковата статистика КТБ. Само гарантираните депозити във фалиралата банка възлизаха на 3,7 млрд. лв.
Статистиката на Централната банка показва, че най-много пари сме скътали в банките през октомври - цели 375 млн. лв., а най-малко през юни - 15 млн. лв. Само през ноември пък домакинствата са депозирали 352 млн. лв.
За първите 11 месеца на тази година фирмите са предпочели банковите влогове за 2 млрд. лв. от свободните си пари. Близо една трета от тази сума, или 602 млн. лв. са депозирани през ноември. Така общата сума на корпоративните влогове към 30 ноември е 17,620 млрд. лв.
За разлика от домакинствата и фирмите, депозитите на финансовите предприятия намаляват. Те са паднали с 359 млн. лв. от януари насам и с 59 млн. лв. през ноември.
Общо в банковата система влоговете са на стойност 62 млрд. лв. Това е 74.1% от БВП. Спрямо миналия ноември те са нараснали с 16%, като и тук влияние оказва изваждането на КТБ от паричната статистика.
Статистиката на БНБ показва още, че изтеглените от банките кредити бележат ръст на годишна база през ноември при понижение с 10% за октомври. По последни данни всички отпуснати кредити възлизат на 50,5 млрд. лв. (60% от БВП) при кредити за 50,308 млрд. лева към края на октомври (59,7% от БВП), като нарастват на годишна база с 0,2% (спрямо август 2014-а) след понижение с 10,1% през предходния месец.
Към края на ноември парите, изтеглени за покупка на жилища от домакинствата са почти 9 млрд. лв. и намаляват на годишна база с 1.4%. Потребителските заеми се увеличават с 0.4% и достигат 7,358 млрд. лв. За последната година всички останали видове кредити намаляват с 6 на сто, като достигат 762 млрд. лв.
Заемите на фирмите са 31 млрд. лв. На годишна база това е увеличение с 0,3 на сто.
Пускат 13 км от Северната тангента на София. 3 дни преди новата година - в понеделник, ще бъдат пуснати 13 км от Северната скоростна тангента на София, научи Агенция Монитор.
„Ще бъде може да се използва трасето между източния край на тангентата и бул. „Лазар Михайлов", където е отбивката за кв. Бенковски", поясни за Агенция Монитор шефът на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров. „Освен тази връзка по готовата отсечка ще могат да се използват и няколко други на магистралата с бул. „Ботевградско шосе", с Източната дъга на околовръстното, с Чепинско шосе и с шосето към Кремиковци. Отделно откъм западния край на тангентата ще бъдат пуснати около 2 км при връзката за Костинброд", обясни той.
Лазаров уточни още, че оставащите 3 км от тангентата, осигуряваща бърза връзка с аутобаните „Люлин", „Хемус" и „Тракия", както и с пътя за Калотина, ще бъде готова до края на март. Отсечката ще се строи с пари от хазната, защото завършва действието на старата европрограма „Регионално развитие" (ОПРР), по която се осигурява финансирането на строежа.
По трасето, което ще бъде пуснато в понеделник, се работи усилено, вече се монтират мантинелите, пътните знаци и се довършват отводнителните бетонни канавки. В източния край на тангентата, след моста над бул. „Ботевградско" шосе връзките ще са само излизащи от нея - към булеварда, водещ към Русе: на север и на югоизток към източната дъга на околовръстното и автомагистрала „Тракия". Идващите от аутобана от Пловдив ще се включват в Северната скоростна тангента през „Ботевградско шосе", като преди това слязат от околовръстното на близката детелина.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |