Тримесечните отчети за борсовите дружества ще отпаднат. Тримесечните финансови отчети ще отпадат и вече няма да са задължителни за публичните дружества, емитенти на ценни книжа. Вместо навременно да представят детайлна информация за приходите, разходите, дълговете и активите, компаниите вече ще могат да се ограничават с формална справка за финансовото си състояние. Промяната, аргументирана с европейска директива, обаче е стъпка назад, тъй като ще влоши и без това ниската прозрачност на българския капиталов пазар. От нея биха се възползвали много компании, които и в момента забавят своите отчети, а най-вероятно малко ще са тези, които ще продължат да ги публикуват на тримесечие. Така инвеститорите - и най-вече тези извън мажоритарните акционери, ще имат все по-малко навременна информация какво се случва с компанията, в която са вложили пари или искат да вложат. В резултат българската борса ще става все по-малко атрактивна.
Аргументът за промяната е, че бизнесът трябва да бъде разтоварен от бюрокрация и разходи, за което има европейска директива. Тя обаче не е задължителна за прилагане едно към едно и позволява адаптиране за пазари като българския, които не са дозрели за подобна стъпка. Да научат фирмите да не крият, а, напротив, да оповестяват своевременно съществената информация, въз основа на която инвеститорите могат да вземат рационални решения за покупка и продажба на финансови инструменти, е битка, която се води в инвестиционните среди от поне 15 години. С проекта за изменение в Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК), подготвен от КФН и внесен в началото на миналата седмица в Народното събрание, се прави радикално отстъпление от целта за повече публичност и корпоративна отговорност, а това може само да доубие доверието към българския капиталов пазар.
Крачка назад
Още когато бе на етап обществено обсъждане, проектът беше критикуван от страна на професионалната общност заради няколко проблемни текста. Асоциациите на пенсионните дружества (БАДДПО), на инвестиционните посредници (БАЛИП) и на управляващите дружества (БАУД) написаха съвместно писмо до авторите от Комисията за финансов надзор (КФН) и Министерството на финансите. Там обаче очевидно не са им обърнали внимание, защото изпратеният на депутатите за гласуване окончателен вариант е този, срещу който всички професионални гилдии на инвестиционния пазар са против.
Отпадането на тримесечните отчети и замяната им с "информация за финансовото си състояние" е основният повод за притеснение. "Ако КФН действително искаше да въведе облекчения за определена категория емитенти, например малки и средни предприятия, можеше да намали надзорните им такси или да даде възможност за плащане на вноски", коментира експерт от капиталовия пазар, който предпочита да не бъде назоваван по име заради страх от реваншизъм от страна на регулатора.
Анализаторът от "Елана" Татяна Пунчева-Василева добавя: "Ако промените се приемат в настоящия им вид, очаквам само няколко големи и прозрачни компании да продължат да подават тримесечни отчети. Болшинството просто ще спазва минимума на закона, защото така е по-лесно. И с това ще се направи поредната цедка на пазара, която ще покаже, че от над 400 публични компании една шепа заслужават някакво внимание."
Компромисният вариант с тримесечните уведомления притеснява и обикновените инвеститори, защото какъвто и да е форматът им, той със сигурност няма да е стандартният от финансовия отчет, което ще затруднява сравняването и проследяването на динамиката на активите и пасивите на дружествата в портфейлите.
Още през миналата година при публикуване на предложенията КФН коментира пред "Капитал" казуса така: "Такава промяна няма да доведе до намаляване на прозрачността на пазара и няма да затрудни информираността на инвеститорите, тъй като шестмесечният отчет ще съдържа в себе си междинен доклад за дейността на емитента, съдържащ информация за важни събития, настъпили през шестмесечието. При необходимост КФН ще има възможност да изисква от емитентите да публикуват допълнителна периодична финансова информация."
И още спорни предложения
Друга тревожна промяна за капиталовия пазар са високите глоби, които се въвеждат в закона, отново с мотив, че нивата трябва да са еднакви в целия Европейски съюз. Така например за неизпълнение на задължението да оповестяват информация може да се налагат санкции до 20 млн. лв. В предишния вариант на законопроекта нямаше долен праг на глобите, но това е коригирано след забележките. Въпреки това остават съмненията, че с това си правомощие КФН ще може практически да доубие нечий бизнес. "Субективната преценка на КФН при определяне на конкретния размер на санкцията би могла да доведе до корупционни практики и избирателно третиране на поднадзорните лица", е становището на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите. С притеснение се приема и идеята КФН да получи достъп до данъчна и осигурителна информация, за да определя глобите на база богатството на глобяваното лице.
"Данъчно-осигурителният кодекс определя лицата, които могат да получат такива данни. В този смисъл не виждаме пречка, когато е необходимо и ако е необходимо, надзорен орган като БНБ или КФН да се обърне за съдействие към съответния държавен орган, посочен в ДПК. Това би гарантирало повече безпристрастност и прозрачност", казват от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), която ще настоява текстът да отпадне.
Председателят на асоциацията Васил Велев обръща внимание и върху още един проблем, който идва с промените в закона: "За пореден път вносителите предлагат текстове извън директивите, които по същество са допълнителни тежести за бизнеса в България. Пример за това е новото изискване към одитора да подписва отделна декларация с конкретен текст. Мотивите към законопроекта откровено визират случая с една банка, като се признава косвено, че поради невъзможност да упражнява по-ефективен контрол надзорът си "измива ръцете" с една формална декларация. Същевременно мотивите съдържат текст, който откровено заблуждава законодателя, като се твърди, че с новите изисквания не се въвеждат нови задължения за обхвата на одитната проверка. Напротив, проектът вменява задължение на одитора да подпише декларация с конкретно дефиниран текст, той няма право да промени и една запетая. В противен случай се счита, че финансовият отчет на предприятието не е заверен. Това ограничава правата на одитора, тъй като му отнема възможността, дадена в Директива 2006/43, където се посочва, че докладът на одитора може да включва отказ от мнение по някои въпроси, а също така има право да посочи пред акционерите въпроси, към които одиторът е обърнал внимание чрез подчертаването им, без това да квалифицира одиторското мнение."
И нещо положително
В закона се въвеждат и някои положителни промени. Например разширява се и кръгът на финансовите инструменти, за притежанието на които ще трябва да се правят публични оповестявания. Така ще се гарантира, че емитентите и инвеститорите са добре запознати със структурата на собствеността в публичните компании. "Промените в ЗППЦК имат както своите плюсове, така и големи минуси за българския капиталов пазар. Плюс е въвеждането на изискване за разкриване на дялово участие и право на глас, включително посредством деривати - опции, форуърди и други", казва Татяна Пунчева-Василева от "Елана". "Като една от малкото положителни промени отчитам предвидения облекчен режим за малки и средни предприятия при разкриване на информация във връзка с корпоративното управление", добавя Даниела Пеева от Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България. От АИКБ също намират, че законопроектът носи някои позитивни промени за участниците на капиталовия пазар, но намират, че освен към тях е крайно време да се насочи вниманието и към начина на управление и корпоративна отговорност на държавните и общинските фирми. "Настояваме предприятията с преобладаващо държавно и общинско участие, както и големите доставчици на обществени услуги, регулирани от КЕВР, да разкриват периодично същата информация, която разкриват и публичните компании.
Лотариите на Божков са спестили 30 млн. лв. данъци. Приходите от данък хазарт растат. Но причината не е, че държавата събира по-добре, а че кабинетът "Орешарски" беше дал данъчна ваканция през 2014 г. на лотариите. Двете големи в сектора са "Национална лотария" и "Лотария България" и се контролират от Васил Божков (виж карето).
Справка на Държавната комисия по хазарт (ДКХ), поискана от "Капитал", показва, че през 2015 г. са събрани данъци от моментна лотария на стойност 37 млн. лв., докато година по-рано в тази графа има 0 лева приход. Осигурената от депутатите едногодишна данъчна ваканция през 2014 г. е ощетила бюджета с над 30 млн. лв. Сметката е на база ставката от 15%, която вече се дължи, и на оценките, че размерът на този бизнес през пропуснатата година е бил около 200 млн. лв.
За разцъфтяването на бизнеса на двете частни лотарийни компании помогна и първото правителство на Бойко Борисов. То разреши този тип хазарт да се продава навсякъде и оборотът му миналата година е достигнал 250 млн. лв.
Скъпият пропуск
През 2013 г. при кабинета "Орешарски" бяха направени промени в Закона за хазарта, с които от 1 януари 2014 г. се промени начинът на облагане на хазартните игри. Тогава бяха пропуснати бинго залите, организаторите на томболи и лотарийни игри и турнирите с игра на карти. Впоследствие депутатите определиха действието си като "недоглеждане", но не го промениха.
Текстът беше коригиран едва в края на 2014 г. и чак от началото на 2015 г. лотариите започнаха да плащат 15% данък върху залозите, както е и при игрите със залагания върху резултати от спортни състезания и тотото.
"Пропускът" беше поправен от кабинета "Борисов 2" с леко нежелание. Поправката беше внесена през ноември 2014 г. от Георги Кадиев, тогава депутат от БСП. На първо четене депутатите от мнозинството отхвърлиха предложението му да се облагат и приходите от лотарийни игри. Няколко дни по-късно мнозинството гласува друг законопроект, в който вече се облагат и лотарийните игри. Когато Кадиев внасяше поправката, смяташе, че от данъчните приходи от лотариите в бюджета ще влязат допълнително около 5 млн. лв. Към днешна дата излиза, че потенциалът е седем пъти повече.
На база платените официално данъци оборотът на двете лотарии, свързани косвено с Васил Божков, може да се оцени на близо 250 млн. лв. през миналата година. Причината е, че единственият конкурент е държавният тотализатор, който има съвсем малък лото бизнес.
По данни на изпълнителния директор на тотализатора Дамян Дамянов от средата на миналата година през 2014 г. общо бизнесът с лото игри е бил за над 200 млн. лв., а приходите на държавния оператор от тази дейност са едва 18.6 млн. лв. На база финансовите отчети на двете частни компании с лотариите през последните три години приходите и печалбите им се увеличават значително. Растежът при "Ню геймс" е най-показателен, тъй като през 2014 г. компанията оперира единствено Националната лотария, докато "Евробет" има и друг хазартен бизнес.
Повече приходи
От данните на ДКХ се вижда, че общите данъчни приходи, които събира комисията по хазарта, са скочили с 56% до 94 млн. лв. през миналата година. Ако обаче от тях се извадят въпросните 37 млн. от моментните лотарии, има общ спад от 4%.
Растат данъчните приходи от лото игрите, които отново са почти изцяло доминирани от двете лотарии. Увеличението на годишна база е 25% до малко над 10 млн. лв.
Рязко (195%), но от много ниска база, са се увеличили данъчните приходи от онлайн спортни залагания. От 780 хил. лв. през 2014 г. те вече са малко над 2.3 млн. лв. Подобно е положението и при игрите в казината, от които бюджетът е прибрал около 3.1 млн. лв. Тук причината отново може да се търси в законодателните промени, влезли в сила от 1 януари 2015 г. Тогава в закона бяха записани и игрите с карти, които се организират в игралните зали. Спадът е най-голям при държавното тото.
Освен тези приходи държавата събира и хазартен данък през Националната агенция за приходите. За миналата година постъпленията от окончателния корпоративен данък върху хазартните съоръжения (например ротативки), които събира НАП, са 55 млн. лв.
Две лотарии, един собственик
Чрез няколко фирми Васил Божков притежава 51% от капитала на "Национална лотария". С по-малък дял (44%) е "ЛотоБГ" - на братята Димитър и Милен Ганеви, които чрез фирмата си "И-Карт" са с опит в есемес игрите. Най-малък (5%) е на Георги Кънчев Попов през дружеството ГКПГ. Той фигурира в управата на "Нове холдинг" на Васил Божков.
Подобна е ситуацията с "Лотария България". "Евробет" - компанията, организираща играта, също е мажоритарна собственост на Васил Божков (52%) през други две фирми. Останалите дялове са разпределени приблизително поравно (по 10%) между пет дружества. Едното - "Ерина", е регистрирано на "Московска" 43, където е централата на Божков. Притежател на второто - "Сигуро", е "Еврогруп инженеринг" - изцяло на Мирослав Илиев, който е член на борда на директорите на "Нове холдинг". Третото - "Мелиора", е на Борис Бекяров (мажоритарно) и Евгения Атанасова, като Борис Бекяров излиза в управата на няколко други дружества заедно с Божков и Александър Тумпаров. Именно първият управител на "Еврофутбол" Тумпаров е сочен като съдружник на Божков в "Лотария България". Той директно е собственик на четвъртия държател на дялове в "Евробет" - "Глобус травел". Последното - "АСМ 99", е на Румен Йорданов (в орбитата на "Нове").
Банките ударно чистят лошите си кредити. Рекорден ръст на продадените лоши кредити от банките отчитат от Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ). Над два пъти се е увеличил обемът на несъбираемите вземания, които банки са продали на събирачи на дългове през второто полугодие на миналата година спрямо първото. През следващите месеци предстои основен преглед на активите на банките, така наречените стрес тестове. Подготовката им се състои основно в прочистване на портфейлите от лоши заеми.
Именно на продажбите на кредитни портфейли се дължи и спадът на кредитирането през 2015 г., коментират експерти. В края на миналата година кредитите в банковата система бяха 49.8 млрд. лв., или с 1.2% по-малко от година по-рано. Въпреки че статистиката за цялата 2015 г. все още не е готова, от данните за първите месеци е очевидна активността на банките в прочистването на активите им. Продадените лоши кредити от банките за първото полугодие на 2015 г. са 149 млн. лв. при 34 млн. лв. за същия период на предходната година, показват данните на колекторите.
Пред "Сега" от АКАБГ обясниха, че ръстът на продадените портфейли с лоши кредити е много явен. "Докато досега най-голям дял на продадените задължения имаха телекомите, в последните месеци това са банките", коментира Милена Виденова, регионален мениджър на "Кофас България" и заместник-председател на АКАБГ. Към края на третото тримесечие на 2015 г. дълговете към банките, прехвърлени към колекторите, са 41% от всички, а тези към телекоми - 44%. "С големите търгове, които бяха направени в края на годината, задълженията към банките ще изпреварят тези към мобилните оператори", обясни Виденова. През 2016 г. тенденцията се засилва, каза още тя. Пощенска банка например е продала портфейл от задължения на физически лица за около 280 млн. лв. на "ЕОС Матрикс". Според Милена Виденова сделката е рекордна и представлява голяма част от взиманията на колекторите през изминалата година.
Банките продават на колекторите основно портфейли с лоши кредити на граждани, обясни тя. От данните на БНБ също е видно, че размерът на лошите кредити в банките през 2015 г. е паднал рекордно и е достигнал близо четири и половина годишно дъно. Размерът на необслужваните кредити намалява в осем поредни месеца. През декември понижението е с 2% на месечна и с 4.6% на годишна база до 8.788 млрд. лв. Така в края на 2015 г. делът на лошите кредити намалява до 23.3%.
НАП започва проверка на 278 души от властта. 278 души, заемащи висши държавни длъжности, ще бъдат проверени от НАП и ДАНС, тъй като Сметната палата е установила несъответствия в имуществените им декларации. Това съобщиха от одитния орган след приключването на рутинната годишна проверка на около 15 хил. декларации, подадени за 2015 г. Хванатите несъответствия най-често са за неголеми суми и имотни придобивки и ярко контрастират с данните за баснословни вложения от представители на властта в КТБ. Най-фрапиращ е случаят с шефа на Държавния резерв, който не е декларирал вземане на съпругата си от фирма в размер на 420 500 лв.
Забелязва се, че отговорните лица - прокурори, съдии, кметове, шефове на агенции, депутати и пр., най-често не декларират доходи или имотни придобивки на половинките си. Министърът на културата Вежди Рашидов например е пропуснал да отбележи, че съпругата му има дялове в "Рашидов Пропъртис" ЕООД. Фирмени дялове на жена си не е посочил и карловският кмет и бивш лидер на СДС Емил Кабаиванов. Шефът на Държавния резерв Станимир Пеев не е декларирал вземане на съпругата си към юридическо лице от 420 500 лева. Жасмина Мирчева-Сиракова - началник на кабинета на социалния министър Ивайло Калфин, е забравила около 63 хил. лв., спечелени от съпруга й. Съдийките Зорница Гладилова и Мариана Карастанчева не са обявили вземания на съпрузите си съответно от 94 032 лв. и 80 хил. лв. Главният секретар на финансовото министерство Таня Георгиева присъства в списъка заради вземания на съпруга си в размер на 40 000 лв. към фирма и на 32 000 лв. към частно лице. А членът на ВСС Юлиана Колева не е декларирала 7164 лв. доходи на мъжа си от "друга стопанска дейност".
Посланиците ни в Катар и в Турция Метин Казак и Надежда Нейнски са в списъка, защото не са обявили дялове на половинките си във фирми. Придобит от съпругата му апартамент от 129 кв.м в София е пропуснал шефът на Съвета за електронни медии Георги Лозанов. Половинката на депутата от ДПС Мехмед Атаман пък се е сдобила с поземлен имот и няколко ниви, които той не е вписал. Зам.-шефът на военното разузнаване Светослав Даскалов е пропуснал 62 284 лв. доходи на съпругата си. Зам.-кметът на столичния район "Слатина" Силва Джелепова пък не е декларирала 57 600 лв. на мъжа си от договори за управление и контрол.
Лидерът на партия "Глас народен" Светослав Витков е в списъка заради недеклариран приход от наем в размер на 3240 лв. 19 950 лв. собствени доходи по договори не е отбелязала членът на управителния съвет на БНБ Боряна Пенчева. Далеч по-малка сума - 5512 лв., е пропуснал бившият ректор на СУ и настоящ шеф на Националната агенция за оценяване и акредитация Боян Биолчев. А депутатът от БСП Жельо Бойчев - 13 342 лв. Колегата му от Реформаторския блок Борислав Великов не е декларирал учредено право на ползване върху апартамент с площ 123 кв.м и гараж от 16 кв.м в София.
Премиерът получил своя снимка с куршум. Своя снимка, придружена с куршум, е получил премиерът Бойко Борисов. Пратката съдържала и заплашително писмо, направено от изрязани от вестник букви. Със сигурност може да се говори за заплаха за убийство, категоричен бе източник на в. "24 часа" от службите.
Заплахата е била получена в администрацията на Министерския съвет в ненадписан плик за писмо. Това е станало в края на миналата седмица. Според службите заплахата била истинска и не можело да става дума за послание от човек с психични проблеми.
Веднага след получаването на плика е започнала проверка от няколко служби. Проведени били и разпити на служители в Министерския съвет, за да се установи пътят на писмото - как точно е получено, кой го е донесъл и пр.
Снощи Борисов отказа да коментира пред журналисти заплахата за своя живот, но увери, че не се бои.
"Ни най-малко не съм притеснен, защото, когато събереш близо 3 милиарда лева повече от контрабандистите, това са нарушени интереси в цигарите, алкохола, захарта, месата. Като спреш за 1,7 млрд. лв. поръчки и всеки ден някого уволняваш, както днес в агенцията за бежанците, всеки трябва да си поеме кръста. Нито ми е за първи, нито за последен път. Няма да коментирам повече и ви призовавам да не обръщате внимание, защото не ми е приятно да се коментира", каза Борисов.
Според премиера заплахите към него не били свързани с тези към депутата Делян Пеевски.
"Близо 5 млрд. лв. не са отишли на различни посоки. Много хора ги е заболяло. Още от времето като главен секретар, когато съм екстрадирал и задържал едни от най-големите босове на организираната престъпност, аз съм си поел кръста", каза още Борисов.
"Ако почне да обяснява един премиер, че се притеснява, какво има да се говори. На Балканите е имало такива случаи, и в България също, само че с бивш премиер. Не трябва да се подценява нищо. Но ако си мисли някой, че ще ме уплаши и ще спрем и ще ги пуснем пак да си правят каквото си искат, няма да стане", коментира още министър-председателят.
Според него това не било най-сериозната заплаха, която е получавал.
Миналия декември стана ясно, че заплахи има и срещу главния прокурор Сотир Цацаров. "24 часа" научи от разследващи, че те продължават и до днес.
Най-интензивни са били в края на миналата година, когато се гледаха промените в конституцията.
Заплахите били по телефон, мейл и чрез пощата. И писмата до Цацаров били налепени с букви от вестници, за да се идентифицират по-трудно изпращачите. Общото им послание е, че публичните прояви на главния прокурор се следят и той щял да бъде разстрелян.
"Главният прокурор не е с увеличена охрана, нито се движи с брониран автомобил", каза през декември шефката на пресцентъра на Сотир Цацаров Малина Александрова пред "24 часа". Цацаров е заплашван лично, както и семейството му. Източници от МВР и НСО потвърдиха неофициално, че степента на опасност е висока.
Държавната служба за охрана е предложила на главния прокурор да му бъде увеличена охраната, както и да се движи с брониран автомобил. Цацаров обаче отказал.
България ще има карта на работната ръка. Kарта за развитие на професионалното образование в България според нуждите на бизнеса от работна ръка ще бъде създадена със съдействието на кметовете в страната и бизнеса. Идеята е на вестник "24 часа", който в понеделник организира първия дебат от националната си кампания за дуалното обучение "Учи, за да работиш" с подкрепата на "Аурубис".
На форума, открит в "София тех парк" в понеделник, прозвуча истината: дуалното образование е бъдещето. Това декларираха президентът на България Росен Плевнелиев, вицепремиерите Меглена Кунева и Ивайло Калфин, министърът на икономиката Божидар Лукарски, посланиците на Германия Детлеф Ленгеман, на Швейцария- Денис Кнобел, шефовете на "Аурубис", "Каолин", "Лидл", синдикати и работодатели.
"Това е най-посетеният ни дебат вероятно защото целта е да очертаем от какви кадри има нужда бизнесът след 5 или 15 години, за да могат семействата да планират живота на децата си", откри форума главният редактор на "24 часа" Борислав Зюмбюлев.
Карта на бъдещите професии по региони може да бъде направена само със съдействието на кметовете, всеки от тях трябва да влезе в диалог с бизнеса на територията на общината и да посочи какви предприятия се очаква да работят там в следващите 5, 10 или 15 години, обобщи Венелина Гочева, издател на "24 часа". Така, ако там ще има болница - ще има нужда от лекари, ако ще се открива автомобилен завод - ще трябват толкова техници и инженери, допълни Гочева.
"За да заработи дуалното обучение отвъд пилотните проекти, е необходимо да разработим план община по община, където да се свържат бизнес, местна власт и образователни институции в лицето на професионалните гимназии", каза и вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева. "В следващите години до 2018 г. търсенето на труд, изискващ средно образование ще се увеличи със 70%, а работните места - с 83 хил., и ще достигнат повече от 2 млн. души, каза още тя. Осъществяването на проекти до голяма степен зависи от инициативността на даден директор, на даден бизнес или даден кмет. "Това, от което най-много се нуждаем, е да свържем тези звена.
Една национална карта на нуждата от работна ръка трябва да включва и данни от НОИ за очакваните пенсионери в следващите 4-5 години по професии, плановете на фирмите за разрастване на бизнеса, плановете на социалното и икономическото министерство за развитие на икономиката като цяло.
Дуалното образование трябва да стане престижно и след него човек може да има добри доходи, заяви вицепремиерът Ивайло Калфин. Тази година бюджетът е отделил 500 хил. лв. за заплащане на дуално обучение, което провеждат предприятията.
Младите хора бягат от професионално образование, от индустрията, заяви Томчо Томов от БСК. За 5 г. с 25% е намаляло професионалното образование. Закриват се паралелки, цели гимназии.
Бандити с автомати "Калашников" грабят 400 000 лв. в мол. Четирима маскирани бандити, въоръжени с автомати „Калашников", нападнаха кола инкасо и задигнаха чували с пари. Обирът бе извършен посред бял ден в мола на столичния булевард „Цариградско шосе". При избухналата престрелка няма пострадали. По неокончателни данни плячката на разбойниците е била от близо 400 000 лв.
Към 10,30 ч вчера бронираният микробус „Фолксваген" на охранителната фирма „ВИП секюрити" чакал на ниво минус 2 на подземния пракинг. Единият от гардове идвал откъм търговската част на мола и носел опаковани пачки от оборота на голяма фирма. Двама гангстери открили огън с калашници по буса, а трети - като състезател по ръгби - се метнал върху охранителя и го повалил. Изтръгнали чувала с парите от ръцете му. И тримата скочили в паркирана наблизо стара „Шкода Фелиция", в която ги чакал шофьорът им, който също бил маскиран. Единият от гардовете успял да извади пистолет и да стреля по гумите на колата.
Невзрачният чешки автомобил влязъл в тунела към ниво минус 1, а оттам във втори тунел, през който излязъл на открития паркинг. Най-спокойно шкодата преминала до най-близката бариера и си излязла, преди районът около мола да бъде отцепен. Колата с бандитите се насочила по локалното платно към магазин „Мосю Бриколаж" и спряла зад него между бл. 7 и 8 в квартал „Полигона". Грабителите изоставили шкодата, без да я опожаряват, и се прехвърлили в друг автомобил.
Около 12 ч екип от сапьори наобиколи шкодата и взриви ключалката на задния капак. Криминалисти започнаха да търсят биологичен материал от престъпниците, видя екип на „Труд".
Вчера от „ВИП секиюрити" съобщиха, че от микробуса не са задигани други пратки с пари освен носената от нападнатия охранител. Същата фирма охранява мола и има 200 камери. Бандитите и автомобилът им е записан на всички места, през които е минал. Клиповете са дадени на полицията.
Преди 2 седмици маскираните братовчеди Христо и Бойко Борецови нападнаха инкасов автомобил с пенсии пред пощата в град Сердец. Христо бе застрелян от охранителите. Бойко бе заловен и в момента е в ареста.
Вносните цигари поскъпват с до 50 стотинки. Цените на вносните цигари масово ще поскъпнат с между 20 и 50 стотинки. Това показват данните на регистъра за тютюневите изделия воден от Министерството на финансите. С нови по-високи цени са марки на гръцката „Карелия", „Бритиш американ табако", „Филип Морис" и „Джапан Табако интернешънъл". С новото увеличение най-масовата марка у нас (виж карето) „Карелия" ще струва между 4,60 и 4,70 лева в зависимост от разновидностите. Увеличението при марката е 30 стотинки.
С нова по-висока цена ще е „Кемъл" на „Джапан Табако интернешънъл". Марката ще се продава срещу 5 лева, при 4,70 лева до момента. Луксозната марка на компанията - „Собрание", също поскъпва до 5,80 лева, което е с 20 стотинки повече. По-луксозните разновидности на същата марка пък струват 6,50 лева.
Масовите „Кент" и „Вайсрой" на „Бритиш американ табако" вече струват 5,70 и 4,60 лева, съответно. Увеличението при по-евтиния бранд е 20 стотинки, а при по-скъпия - 50 стотинки. Поскъпва и марката „Лъки Страйк", като различни разновидности ще струват 5,10 лева, вместо досегашните 4,80 лева.
„Филип Морис" вече увеличи цените на марките си „Парламент" и LM съответно с 50 и 20 стотинки.
Цигари на новите цени ще се продават при изчерпване на количествата със стари.
От началото на годината нараснаха акцизите върху тютюневите изделия. Първи цените си коригира българската „Булгартабак". Все още без промяна остават марките на втората българска фабрика - „Кингс табако".
Резервациите за почивка в Гърция паднаха с 50%. Ще загубят ли българските туристи, които са решили да прекарат празниците в съседна Гърция, резервациите си и съответно почивката си? Какво да правим, ако това се случи? Има ли някой интерес от блокадите и цирковете по южната граница - за това попитахме Татяна Велинова, собственик и управител на Агенцията за пътуване и туризъм РАД-ФЕСТА ЕООД. Фирмата е с доста опит в дестинацията Гърция - миналата седмица се навършиха 18 години от основаването.
- Госпожо Велинова, какво се случва в туристическия бранш, ако гръцките фермери не вдигнат блокадата на границата до 3 март, когато заради повечето почивни дни десетки хиляди българи ще тръгнат на юг?
- Аз лично нямам опасения, че ще се случат кой знае какви лоши неща, защото би трябвало трезво да се разсъждава по въпроса. Нашата фирма изпраща много туристи всяка година към Гърция, но тази година наистина продажбите ни намаляха доста заради това, което се случва на границата. От друга страна пък имаме постоянни клиенти, които за нищо на света не биха си сменили почивката на гръцкото море за друга дестинация. Имаме резервации за лятото, които са предплатени на 100%, тъй като в тези случаи хората ползват сериозни отстъпки от гръцките хотелиери и туроператори. Но ако тази ситуация продължава, нещата ще станат много тежки. Финансова загуба за туроператорите не би следвало да има, защото ние се разплащаме с доставчиците и по договора за пътуване загубите при форсмажорни обстоятелства се покриват от застрахователната компания, с която сключваме застраховка "Туроператорска отговорност" за тези случай, когато не по негова вина туроператорът не може да предостави всички услуги.
- Защо тогава туроператорите заявяват на клиентите си, че не могат да им върнат парите, тъй като има форсмажорни обстоятелства и проблемът не е в тях? Хората, които вече са си платили, са притеснени много от това.
- Истината е, че туроператорите по закон не са длъжни да върнат предплатените суми, защото вината те е тяхна. Ние сме се разплатили с доставчиците и не ни е възможно да възстановим суми, които вече сме платили.
- Да, но вие ще получите застраховката, която ще ви компенсира плащанията, а тези, които са дали парите, няма да получат нищо - не е справедливо.
- Има процедура, по която клиентът кандидатства за изплащане на обезщетение пред застрахователната компания, при която туроператорът се е застраховал. Друга възможност е, ако самият клиент се застрахова в случай на отмяна на пътуване. Това даже задължително влезе в закона - всеки туроператор, който има собствен продукт, да предлага на клиента и такава застраховка. Тя е за най-различни случаи и предвижда и при отмяна на пътуването, включително и при форсмажорни случаи.
- Ако не сключи такава застраховка, клиентът трябва да се обърне към застрахователя на туроператорската фирма, за да си получи предплатената сума от застраховката на туроператора, така ли?
- Да, така е, защото се има предвид, че операторът не носи отговорност, ако възникнат форсмажорни обстоятелства. Тези случаи са описани подробно в закона - природни бедствия, стачки, политически сблъсъци и т. н.
- Тази процедура ще затрудни ли много клиентите на туроператорските фирми и какво ще им струва?
- Разбира се, че ще ги затрудни - първо, ще им се провали почивката, което е най-важно, защото за повечето хора тя е веднъж в годината. Второ, връщането на средствата, които са платили, ще им бъдат забавени във времето. А сега екскурзиите дори се предплащат на 100 процента - парите се дават януари за ползване на услуга през август. Тези пари не стоят и при туроператора, защото с тях ние се разплащаме с доставчиците - хотелиери, превозвачи, ресторантьори. За това клиентът ползва доста сериозни отстъпки - за ранно записване например е около 20%.
- Какво правят вашите колеги в Гърция, за да облекчат положението, защото те също търпят загуби? Чух например, че съответната туроператорска агенция е заплашила фермерите, че ако махнат тракторите, няма да им изкупуват продукцията за ресторантите си през лятото, вярно ли е?
- Поддържаме с колегите си от Гърция всекидневни контакти, разработваме планове А, Б, С и т. н. Всички, които работят в туристическия бранш, са съпричастни и не желаят такива ексцесии. Имаме готовност да откараме хората с български автобуси до границата, те да преминат пеша, а там да ги чакат колегите с гръцки автобуси. Но това не е решение, то затруднява всички. Ами тези, които пътуват индивидуално и също са си предплатили още през зимата? И аз знам за заплахите от ресторантьорите към фермерите, защото не може една малка група да разиграва толкова хора. Аз обаче съм убедена, че точката на кипене премина, години наред такива неща се случват през януари и февруари, а в началото на март вече са по нивите си. Едва ли ще си позволят да попречат на гръцкия туризъм, той храни цяла Гърция. Те са добре информирани за нашите почивни дни и съм сигурна, че през тях всичко ще е наред.
- Имате ли очаквания, че ще има проблеми от българска страна - превозвачите се заканиха, че ще направят контраблокада и за 3 март, и на Великден, за да им го върнат?
- Дано не се случи, защото това не е решение на проблема. Щом се възмущаваш от действията на някой, не трябва да ги повтаряш по същия начин. Ще направят лошо на нас, на туристическия бизнес, който като тях се бори сам за оцеляването си. Мисля, че здравият разум повелява да се търсят законови средства за справяне в кризата. Справедливо е и да се дадат обезщетения, защото транспортните фирми и техните клиенти търпят всяка година големи загуби. Тези неща трябва обаче да се регламентират категорично със закон.
- Чувствате ли се защитени от държавата, усещате ли рамото й в този труден момент - отнася се не само за вашия бранш, но и за превозвачите?
- Определено да - министри и други отговорни фактори показаха, че имат отношение. Но не се чувствам чак защитена. Лошото е, че не получихме ответно отношение от страна на Гърция, което мен лично много ме разочарова.
- Изчерпани ли бяха възможностите за търсене на помощ от Европа, направи ли държавата всичко възможно, за да се въздейства на Гърция и по линия на нарушаване на основните принципи на ЕС?
- Ние нямахме никаква помощ от Европа, не видяхме никаква конкретна позиция или дори реакция. Никакво съдействие, помощ, коментар даже.
- Има ли доста отказали се от пътувания заради блокадите по границата?
- Отказали се няма, но имаме рязък спад в продажбите и резервациите спрямо миналата и по-миналата година - над 50 процента. Хората се страхуват, създава се чувство за нестабилност, дори паника, че почивката им ще бъде осуетена. Не се правят резервации въпреки намаленията, които са доста чувствителни сега. Записванията се забавят именно заради страха.
- Защо според вас не затвориха браздата с Македония, Сърбия - те не са членове на ЕС?
- Не смятам, че има специално отношение към България и трябва да се изострят отношенията между двете държави. Особено в туризма - точно обратното - вече много от големите гръцки туроператори правят комбинирани почивки на своите руски и други туристи с посещения в България и нашите курорти - Банско, Сандански. Те също биха пострадали, ако се затворят границите.
- Мислите ли, че проблемът с блокадите ще остане и за Великден и дори за летните отпуски?
- Не вярвам да се стигне до психоза, защото всички ще загубим.
- Какви са алтернативите, накъде ще тръгне българинът, ако продължават да го правят на маймуна на гръцката граница?
- Моите наблюдения са, че българите все повече се обръщат към родните курорти, поне по отношение на летните ваканции. И в момента пренасочваме резервациите си към България. Предпочитат се спа дестинациите - в сравнение с м. г. имаме ръст от 30-40 процента. Повишава се интересът и към Българското Черноморие, но само към определени курорти, които са малко на брой. Те са се доказали като много добри места с качествено обслужване, без да правят компромиси с изискванията. За няои от тези комплекси ръстът на ранните продажби е дори доста над 50 на сто.
Оскари за наука. Австралийският посланик за България, който живее в Гърция, ще дойде на "Научните чудеса на България", за да връчи призове на малките ни таланти. Той ще награди двама ученици, спечелили награди на престижно математическо състезание в Австралия. Отличия ще получат и други млади таланти, които БАН и "Стандарт" издирваха последната година.
"Научните чудеса на България", за които течеше гласуване в последната година, ще приключи в края на март. Тогава ще връчим Оскарите за родна наука на специална церемония. Едната от целите на "Научните чудеса" бе именно тази - да откроим топ 10 на онези постижения в науката, които са накарали света да говори с уважение за България. В тази битка най-оспорвано бе гласуването за шестия сърдечен тон, открит от българския лекар проф. Иван Митев, и "Брауновия газ" - кръстен на създателя си Юл Браун с българско име Илия Вълков. Стотици гласове получиха и откритията на родните медици във връзка с хомоцистеина - другия голям бич, освен холестерола, който заплашва здравето ни. Кирилицата и откритието на Джон Атанасов, новите природни антибиотици, киселото мляко също събраха много гласове.
Втората от основните цели на "Научните чудеса" бе да открием сред младите хора онези, които могат да изведат страната ни на качествено ново равнище след време. И да ги подкрепим. Академията търси тези таланти не само в столицата, а чрез филиалите си - и в цялата ни страна. А най-активен в издирването им е Ученическият институт по математика и информатика към БАН. От години той отсява и подкрепя талантливите ни математици, помагайки им не просто да решават задачи, а да разкриват загадката на различни математически проблеми. "Нашата задача не е да подготвяме децата просто за състезания, където те решават задачи, дадени им от друг. Целта ни e тези млади хора да навлязат в дълбочина и да правят практически разработки", разказва акад. Петър Кендеров, който ръководи института.
КОЙ ВЛЕЗЕ В БИТКАТА
1. Първото обработено злато в света
България е дала на света първото научно откритие - обработката на метал. Доказателство за това е Варненското злато - най-старите в света скъпоценни бижута. Те са на над 6000 години и показват, че още тогава хората в земите ни са развивали технологии за добив и обработка на метал.
2. Прабългарският календар
Старите българи създават една от най-точните системи за измерване продължителността на годината. Прабългарският календар е признат от ЮНЕСКО за най-точния в света.
3. Кирилицата
Българската азбука, дело на светите братя Кирил и Методий, е широко разпространена както сред южните и източните славянски народи, така и сред неславянските народи в Русия. Кирилицата е официална азбука в Монголия и в някои републики от бившия Съветски съюз, а до края на 70-те години на ХIХ век се ползва и в Румъния.
4. Киселото мляко
През 1905 г. д-р Стамен Григоров за пръв път описва млечнокиселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията, необходима за получаване на българско кисело мляко. Първоначално той описва млечнокиселата пръчица като "Бацил А". По-късно микроорганизмът е наречен "Лактобацилус булгарикус".
5. Компютърът
Първият компютър е изобретен от Джон Атанасов -американски физик, математик и електроинженер с български корени. Той пръв въвежда понятието "аналогов компютър".
6. Електронният часовник
Първият дигитален ръчен часовник е изобретен от българския инженер и изобретател Петър Димитров Петров. Определят го като един от най-продуктивните изобретатели през втората половина на XX век.
7. Ксероксът
Българският физик акад. Георги Наджаков открива фотоелектретното състояние на веществата. То е в основата на безвакуумната телевизионна техника, на запаметяващите устройства, рентгеновите дозиметри и на снимките от спътник.
9. Пътническият самолет
Главният конструктор на първия в света транспортен пътнически самолет "Douglas DC-3" е българин. Неговото име е Асен Йорданов. Той е български и американски авиатор, инженер и изобретател със световна известност. Роден е през 1896 г. в гр. София.
10. Въздушната възглавница
Тя също е изобретена от Асен Йорданов - основателя на авиоинженерството в България. Негова рожба е и телефонният секретар. Името на Йорданов е вписано в "Книгата за почетни граждани на Ню Йорк".
12. Хапчето "антибебе"
Карл Джераси е евреин от български произход. Джераси става световноизвестен най-вече с приноса си за разработването на първото противозачатъчно хапче.
13. Шестият сърдечен тон
Шестият сърдечен тон е първото голямо откритие на българската медицина на XX в. Негов откривател е проф. д-р Иван Митев.
14. Брауновият газ
Откритие на Юл Браун, изследовател с български корени и българско име Илия Вълков, с първо образование богословие. Именно Библията го вдъхновява за откритието, чрез което накарал водата да се възпламени.
15. Нивалин
Нивалинът е лекарствен препарат, който се извлича от кокиче. Намира широко приложение в неврологията при лечението на полиомиелита. Препаратът се прилага и в анестезиологията, в хирургията, в психиатрията. Откривател на нивалина е българският фармаколог Димитър Пасков през 1959г. Той има още около 20 различни изобретения в областта на медицината и е носител на научната награда "Еньо".
Десетокласник спести 14 бона от наркотици. В почти всеки гимназиален клас в големите градове има по един дилър на дрога, а всяко едно училище си има „готвач", който забърква наркотици. Това сочи статистиката на МВР за малолетните и непълнолетните, минали през детските педагогически стаи за извършени от тях престъпления. Според цифрите рекордьор е София, където са били заловени 171 дилъри за една година. Повечето от тях са момчета и са на възраст от 14 до 17 години. Някои от тях са били спипани за разпространение, а други за притежание, и то на количества, сериозно надвишаващи една доза.
Десетокласник например успя да спести 14 хиляди лева от разпространение на наркотици. Пачките 17-годишното момче натрупало за година и половина, докато продавало дрога. Историята си хлапето споделя в един от най-популярните тийнейджърски форуми.
Килъри подготвяли атентат срещу Пеевски, депутатът с охрана от НСО. Килъри в продължение на повече от 2 месеца са подготвяли покушение срещу депутата от ДПС Делян Пеевски. Това обяви главният секретар на МВР Георги Костов, като посочи, че данните за подготвяното убийство на парламентариста са с „изключително ниво на достоверност". Затова е било взето решение да му бъде назначена охрана от Националната служба за охрана (НСО), която той първоначално е отказал въпреки неколкократните опити да бъде убеден от хора от службата, че трябва да я приеме заради високото ниво на риск.
Днес обаче, след като по думите на Костов се е убедил в застрашеността си, депутатът е приел охраната и вече е придружаван от хора от НСО. Самият главсек на МВР е член на междуинституционалната комисия, решаваща кои публични личности са реално застрашени и за сигурността им трябва да отговарят държавни гардове. От думите му стана ясно, че именно в това звено е постъпил и сигналът за готвеното покушение. „В петъчния ден в комисията постъпи информация от разследващите екипи, работещи по делото за опита за убийство на Алексей Петров, че при провеждане на беседи и последващи процесуално-следствени действия е придобита значима информация, касаеща подготвян опит за убийство на депутата Делян Пеевски.
Подготовката включва доста подробна информация относно навиците му, посещаваните от него места, които не са медийно огласявани в последно време. Извършени са конкретни логистични действия", посочи главсекът на МВР, като подчерта, че информацията, която може да предостави относно решението за назначаване на охрана на депутата, е само частична и се обявява след консултация с прокуратурата, тъй като останалите факти са следствена тайна. Той все пак разкри, че логистиката на подготвяното престъпление поразително прилича на две вече извършени покушения. „Проучване на адреси, празни апартаменти, начини на придвижване - все неща, които човек не следва да знае, ако няма такива намерения", обясни Георги Костов и допълни: „Подготвяното покушение по организация напомня на опита за убийство на Златомир Иванов пред Съдебната палата и на извършеното убийство на Дмитрий Минев на бул. „Витоша". Има множество постъпили по делото конкретни данни, поради което разследващият екип е взел решение да бъде уведомена комисията". Главсекът на вътрешното министерство обясни, че не е редно да се посочва човекът, подал данните, но подчерта, че той не е „случаен източник", а човек, „имащ знанията, уменията, възможностите да извърши такова нещо".
Костов посочи също, че това не е първото решение на междуведомствената комисия, че депутатът трябва да има гардове от НСО. Той обаче досега е отказвал подобна охрана, посочи главният секретар на МВР.
Разкритието, че е имало и други подобни решения, реално потвърждава сигналите от пролетта на 2014 г., когато бе образувано досъдебно производство и бяха арестувани трима души за подготовка на атентат срещу парламентариста от ДПС. Според публикации на ПИК тогава поръчител на подготвяното покушение е бил забегналият в чужбина банкер Цветан Василев. Заради липса на достатъчно доказателства обаче закопчаните бяха пуснати на свобода, а самият Пеевски подчерта, че това е достатъчно доказателство, че „нямаше да пуснат убийците, ако бях шеф на Темида".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |