И прокуратурата няма достъп до доклада за КТБ. И прокуратурата не разполага с доклада на международната компания "Аликс партнърс", която беше наета, за да проведе разследване и да проследи къде са изтекли активи на фалиралата банка КТБ, стана ясно вчера. От държавното обвинение допълниха, че ще се запознаят с доклада, ако го получат, и след това ще преценят дали могат да повдигнат обвинения на база на тези данни. В договора между синдиците на КТБ и международната компания има клауза за конфиденциалност и без нейното изрично съгласие данните от доклада не могат да бъдат оповестявани. Не е публична информация и за сумата, която консултантите ще получат за работата си.
Преди дни премиерът Бойко Борисов обяви, че е разпоредил на финансовия министър Владислав Горанов да изпрати писмо до разследващата компания за разсекретяване на доклада. Той обеща, след като отговорът се върне и докладът бъде публично оповестен, да бъде пратен и на главния прокурор. До вчера нямаше отговор от "Аликс партнърс" дали докладът може да бъде разсекретен. Така на практика се оказва, че никой не е чел доклада на международната компания за КТБ, камо ли някой да е предприел действия по него. Не е ясно каква е била целта на поръчката, ако информацията от него е достъпна само за финансовия министър.
"Публичността на международното разследване за КТБ може да помогне, вместо да навреди, защото ще усили натиска за търсене на отговорност на виновните", коментира пред bТВ депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров. Той е част от групата депутати, които настояват докладът да бъде публикуван. Той заедно с Петър Славов от Реформаторския блок, Методи Андреев от ГЕРБ и Валери Симеонов от ПФ дори заведоха дело срещу отказа на Фонда за гарантиране на влоговете да оповести част от разкритото от "Аликс партнърс".
От протокола от първото заседание на Софийския административен съд става ясно, че депутатите настояват да се оповестят имената на публичните личности, които потенциално са замесени в източването на банката, защото те могат да възпрепятстват събирането на вземанията. Според Мартин Димитров, ако народни представители са замесени в източването на КТБ, те могат да гласуват всякакъв закон, с който да изменят реда по събиране. Контрааргументът на представителите на фонда в съда са свързани с това, че докладът съдържал информация, която е чувствителна и която трябва да бъде конфиденциална, за да не попречи на събирането на вземанията.
Президентът отказа да спре корупционния Закон за обществените поръчки. Президентът Росен Плевнелиев не върна за обсъждане в Народното събрание текстовете от новия Закон за обществените поръчки (ЗОП), срещу който се обявиха депутати от различни партии. Вчера законът бе обнародван в "Държавен вестник". В същото време президентът реши да сезира Конституционния съд заради само един от текстовете в Закона за ветеринарномедицинската дейност, който създавал пречки пред преподавателите по ветеринарна медицина да членуват в съсловната им организация.
ЗОП бе приет окончателно на 2 февруари. Народни представители от няколко партии обаче се обърнаха към президента с искане да наложи вето. Според тях някои от текстовете на закона отварят врата за корупция и злоупотреби с публични средства в полза на олигархични кръгове. Сигналът бе подаден от независимия депутат Гроздан Караджов, от Петър Славов и Мартин Димитров от Реформаторския блок, Методи Андреев от ГЕРБ, Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт и от независимия Георги Кадиев.
Народните представители, които оспорват приетия закон, ще го атакуват пред Конституционния съд, съобщи за в. "Сега" Димитър Байрактаров. "За съжаление на президента не му стигна смелост да се изправи срещу корупцията. Затова ние ще търсим възможност да атакуваме част от текстовете в съда", каза депутатът. Разочарование от обнародването на ЗОП изрази и Гроздан Караджов. Пред в. "Сега" той заяви, че текстовете може и да не са противоконституционни, но със сигурност отварят вратички за корупция. "Още не сме се събирали, но до дни ще вземем решение как ще процедираме нататък", заяви той.
Един от най-скандалните текстове, според депутатите, е този, който предвижда председателят на Комисията за защита на конкуренцията да може субективно, без случаен избор, да образува производство и да определя конкретен член на комисията, който да наблюдава проучването на даден казус и при необходимост да дава указания. Така, според Гроздан Караджов, председателят на КЗК ще се превърне във властелин на корупцията при обществените поръчки, а подчинените му - в изпълнители на корупционни схеми.
Депутатите атакуват и текста, според който възложителят може да избере за изпълнител на обществена поръчка фирма, която е във фалит или е обвинена в корупция и др. Така се позволява на лица и фирми с предишни нарушения и престъпления да бъдат допускани отново до поръчки по преценка на възложителя, обясняват те. Силно оспорван е и текстът, че държавните институции няма да провеждат обществени поръчки за медийни услуги в електронните медии. Така на практиката се позволява да се купува програмно време без обществена поръчка. Според народните представители така се осигурява поток на публични средства към медиите по модела КОЙ.
Мълчание в София след предупредителен сигнал от Брюксел. Пълно мълчание от страна на правителството. Нито един коментар от политическите партии - не само управляващите, но и т.нар. опозиция (с изключение на лидера на ДСБ Радан Кънев). Премиер, който избегна среща с журналисти. Повтарящи се мантри за така нужната ни "стабилност" и предупреждения, че медии и граждани "клатят" държавата. Така изглеждаше ситуацията в София след изказването на Жан-Клод Юнкер. От думите на председателя на ЕК в понеделник вечер стана ясно, че перспективите за скорошното премахване на наблюдението над Румъния в сферата на корупцията и съдебната реформа са повече от обещаващи. Юнкер обаче също и намекна, че Румъния може би ще бъде отделена от България в процеса на мониторинга. Така изглежда все по-реално страховете на София да се случат и страната да остане единствената държава под наблюдение на ЕК.
За този сценарий отдавна предупреждава и бившият министър на правосъдието Христо Иванов. В свой коментар за изявлението на Юнкер, той казва, че "с това ЕК изпреварващо съобщава съдържанието на предстоящите заключения на Европейския съвет, които официално ще обявят предоставянето на перспектива за излизане на Румъния от мониторинга след един или два доклада". Документът на Европейския съвет се очаква в близките месец-два.
За това дали Борисов е запознат с черновата му и очаквал ли е изявлението на Юнкер може само да се спекулира, но е факт, че в същия ден премиерът изненадващо разпореди скъпите търгове за почти 1 млрд. лв. за магистрала "Хемус" да бъдат спрени с обяснението, че имало публични съмнения, че избраните строители са свързани с Делян Пеевски и Валентин Златев. Борисов също така бе видимо изнервен и гневно заяви пред журналисти: "Чух, че някакви гадове са казали, че едва ли не външни посолства или партньори ми били казали да спра конкурса. Това са гадове, които лъжат, мамят, медии бухалки и негодници."
Какво каза Юнкер и какво (не) се чу в София
Макар председателят на ЕК да не употреби в пряк текст думата "разделяне", посланието му бе достатъчно ясно. "Ако Румъния продължава да бележи прогрес, по-сериозен от този на нашите български приятели, процесът на мониторинг ще върви към своя край", бяха точните му думи след срещата с румънския премиер Дачиан Чолош. Юнкер обяви, че това вероятно ще се случи в настоящия мандат на комисията, който свършва през 2019 г. "Очевидно е, че механизмът е постигнал целта си. Ще направя всичко по силите си и съм много доволен от румънското правителство", каза Юнкер. И добави ключовата, макар и малко витиевата реплика: "Няма тясна интимна връзка между това, което наричам рамката на България и рамката на Румъния."
Ако съдим по реакцията на хората във властта и политиката обаче, сякаш нищо не се е случило. Единственият коментар на политик дойде от лидера на обявилата се в опозиция ДСБ Радан Кънев: "С чудат люксембургски хумор и лека гавра с България настъпи моментът, от който вече пет години се страхуваме. Границата на същинска Европа става Дунав поради безотговорното отношение на днешното правителство към съдебната реформа. И поради престъпното отстъпление пред Пеевски, Първанов и Цацаров на 9 декември 2015 г.", коментира той във Фейсбук.
Медиите и гражданите са виновни
На фона на тишината сред управляващите във вторник изпъкна личното мнение на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев след срещата му с премиера, на която той заяви подкрепата на организацията за правителството и призова никой да не "клати" кабинета заради големия риск от бежанската вълна. По думите му, ако България остане сама с мониторинга, това "не говори добре за нас", но пък е и "малко дискриминационно". "Има много други неща, в които ние изпреварваме румънците. 99% имаме успеваемост на еврофондовете, румънците нямат и наполовина." И добави неясно: "Там, виждате, всеки ден излизат сигнали за корупция, за арестувани, току си арестуват някой министър, току си арестуват някой политик..." Домусчиев допусна, че вината е в самите граждани и медии, които коментирали държавата. "Може би и самите ние сме си виновни, защото с това как коментираме държавата си ние като граждани и вие като медии и това също влияе на мониторинговия процес... Ето и резултата, а не считам, че сме по-лоши от румънците."
Премиерът Борисов не слезе да разговаря с чакащите журналисти след срещата си с Домусчиев.
За опити за дестабилизиране на правителството заговори и министър Лиляна Павлова. "Всеки път от януари до март се правят опити да се дестабилизира правителството. Виждаме много ясна кампания... през медии, през Фейсбук и екологични и всякакви други опити", заяви тя във вторник пред "Нова тв".
И отбеляза, че вървят атаки срещу кабинета, докато премиерът се опитвал да даде максимална прозрачност на действията на управляващите, включително с решението за "Хемус". "Искаме категорично да покажем воля за реформи и за разграничаване от всякакви опити за манипулации, спекулации и да ни пришият към този и онзи", каза тя, повтаряйки тезата на Борисов от понеделник, че "когато витаят в обществото пространство съмнения върху сделка, която е около 800 млн. лева държавни пари, никога не бих си позволил да остане в обществото какъвто и да е оттенък, че нещо неправилно съм извършил".
Опитът за смяна на ръководството на "Фонд имоти" не успя. Опитът на група малки акционери да сменят ръководството на "Фонд имоти" с надеждата след това да развалят сделката за продадената без тяхно съгласие сграда на бул. "Цариградско шосе" в София претърпя нeуспех. Това се случи, след като на свиканото извънредно общо събрание не се събра необходимият кворум, а Комисията за финансов надзор (КФН) забрани да се гласуват излъчените номинации за директори. До две седмици ще има ново събрание, като междувременно се подготвя оспорване на регулаторния акт в съда.
КФН се намесва в спора
Недоволството на групата малки акционери, които общо притежават малко над 5%, породи сделката от 2014 година с основния актив на фонда - офис сграда, намираща се на бул. "Цариградско шосе", която бе продадена на лизинг срещу 23 млн. евро на дружество, което се явява посредник към основния й ползвател - енергийната компания ЧЕЗ. Макар тя да е спасителна на "Фонд имоти", тъй като води до ритмично обслужване на банков заем за подобна сума от ОББ, продажбата бе критикувана с мотивите, че след като има голям клиент, сградата е можело да му се отдаде под наем с директно договаряне, а от постъпленията да се обслужва заемът и да се раздава дивидент на акционерите. Заради съмнения, че сегашното ръководство на фонда е действало в ущърб на интересите на инвеститорите, групата малки акционери поиска промяна в управлението и излъчи номинациите на трима души, които да заменят на постовете им Веселин Генчев, "В и В интернешънъл" и Добромир Андонов. Поисканото извънредно общо събрание, на което да се гласува предложението, трябваше да се проведе миналия четвъртък.
Ден по-рано обаче във "Фонд имоти" е била получена принудителна административна мярка (ПАМ) от КФН, с която се забранява гласуването на точка втора от дневния ред, а именно одобряване на новите директори. Мотивът на регулатора е, че справките за лицата не съдържат удостоверения за съдимост. Освен това събранието не е достигнало необходимия кворум, за да се проведе. Представени са били под 20% от имащите право на глас.
Втори опит
Според Никола Филипов, който притежава 0.62% от капитала на фонда и е сред организаторите на групата малки акционери, причините за пропадналия кворум са две - големите акционери не са регистрирали всичките си акции за участие в събранието, а освен това в инвеститорските среди се е носела предварителна информация, че заседанието ще бъде саботирано. По закон при липса на кворум събранието се свиква повторно, като вече е определена датата за това - 25 февруари. Филипов смята, че следващия път ще се съберат повече участници, тъй като до тогава кандидат-директорите ще са изпълнили всички указание на КФН, а освен това се подготвя оспорване на регулаторния акт в съда. "Имаме 14 дни, за да обжалваме акта на КФН, и ще го направим. Надяваме се, че съдът бързо ще вземе решение и ще разполагаме с него преди следващото общо събрание", коментира Филипов. Според юрист ПАМ-ът на КФН е атакуем по много линии, основната от които е, че свидетелства за съдимост се прилагат при гласуване на номинацията на ръководен кадър в публично дружество, а не преди това. Освен това принудителните административни актове изискват активни действия за отстраняване на нарушения от поднадзорните лица, а не забрана за действия, каквато на практика се получава по казуса с "Фонд имоти".
Бизнесът подкрепи правителството. Oт КРИБ считаме, че обстановката около България е доста взривоопасна, рисковете за страната са големи предвид бежанската вълна, която се очаква да ни засегне.
Не е сега моментът да се дърпа чергата към себе си, да се клати кабинетът. Трябва в такъв момент да сме единни като нация." Това заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев след близо 3-часова среща с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет.
На нея са били още двамата вицепремиери Румяна Бъчварова и Томислав Дончев, финансовият министър Владислав Горанов и енергийният Теменужка Петкова.
"Поискахме срещата, за да подкрепим кабинета на Бойко Борисов, защото той извърши доста полезни неща и реформи, даде стабилност за правенето на бизнес и днешната среща потвърди тези наши впечатления. Обещахме да се виждаме всеки месец, за да коментираме важни теми", добави шефът на КРИБ.
В отговор на журналистически въпрос, той заяви, че въпросът за спрения търг на автомагистрала "Хемус" изобщо не е бил коментиран при разговорите в премиерския кабинет. Според него са обсъдени ключови за бизнеса теми. Първата - енергетиката и оспорваната от бизнеса такса "задължения към обществото". Домусчиев съобщи, че лично енергийният министър Петкова го уверила, че още от април т.г. започва намаляване на таксата. Първата стъпка щяла да дойде от поевтиняването на газа с 20%, който ще я свали с 1-1,50 лв. на мегаватчас.
Премиерът пък получил уверенията на бизнеса, че споделя здравната реформа на д-р Петър Москов. "Оспорвана или не, все пак е реформа и е по-добра от това да не се прави нищо", мотивира се Домусчиев.
Втората важна тема била сивата икономика, която още е на тревожно високите нива от 25-30%. "Има злоупотреби с горива, има сектори, в които тя дори е по-висока, малките казани искат връщане на старото положение, това са тревожни факти", смята Домусчиев. Пред премиера бизнесът поставил и въпроса с недостиг на квалифицирани хора в транспортния отрасъл. И поискали обучението на шофьори да се върне в училищните програми, както и да се въведе синя карта за кадрите от чужбина.
Темата за данък уикенд също не била засегната, но шефът на КРИБ увери, че ще поискат и държавните чиновници, които ползват служебни коли, лаптопи и мобилни телефони, да го плащат.
С вицепремиера Румяна Бъчварова била обсъдена темата за престъпността. "Всеки ден четем и чуваме за убити и ранени и това е тревожно. Убийци се разхождат навсякъде", каза Домусчиев. Той обаче отрече КРИБ да са искали оставката на вицепремиера и МВР-шеф Румяна Бъчварова заради убийството на собственика на "Агресия".
С уговорката, че това е негово лично мнение, Домусчиев обяви за дискриминационно и несправедливо намерението на Еврокомисията да премахне мониторинга за Румъния, но не и за България, както прогнозира преди ден председателят ѝ Жан Клод Юнкер.
"Не считам че сме по-лоши от тях," мотивира се председателят на КРИБ и допълни: "Има много други неща, в които ние изпреварваме румънците. 99% имаме успеваемост на еврофондовете, румънците нямат и половината. Не виждам сериозна причина ние да сме по-различни от тях". Той допусна, че вината е в самите граждани и медии, които коментират по този начин държавата, а това влияело и на мониторинговия процес.
"Нямам никакво отношение към казуса със спряната процедура за автомагистрала "Хемус". Това заяви генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев на брифинг в Министерския съвет след среща на Българската петролна и газова асоциация с премиера Бойко Борисов. Отговорът на Златев дойде ден след като Борисов лично разпореди търгът за автомагистрала "Хемус" да бъде отменен.
От Прага Борисов посочи причината за изненадващото решение: "В обществото витае, че едната фирма изпълнител е свързана със Златев , а другата - с Пеевски, въпреки, че по документи нямат връзка". Попитан защо спира сделка по подозрения, премиерът каза: "Да кажем, че и аз нещо съм проверил."
"Аз мога да декларирам ясно и точно, че нямам никакво отношение към тези фирми. Не знам кой какво е правил, нека да извади някой документи, да ги сложи на масата и тогава ще призная. Но да се казва по слухове, че някой е чул - декларирам пред вас ясно и точно, че нямам никакво отношение - фактическо, нефактическо и т.н., към тези две фирми, заяви Валентин Златев. И добави : Просто Златев и Пеевски са удобни имена.
И продължи: "Нямам отношение към този казус, не ме интересува и няма да го обсъждам повече. По слухове не съм живял и няма да живея. Аз, ако кажа всички слухове, които съм чул тази сутрин, трябва да затворим държавата. Аз лично бих задавал други два въпроса - как се прави поръчка при отсъствие на пари и къде са тези 800 млн. лв., които трябва да се икономисат от магистрала "Хемус". Това са по-интересните въпроси, а не слуховете кой с кого е свързан, заяви още Златев.
Бизнесменът заедно с колегите си от петролната и газова асоциация дойде в Министерския съвет около 12 часа и напусна сградата малко преди 14 часа след 20-минутен брифинг.
Златев обясни, че целта на срещата е била Борисов да бъде запознат с проблемите на бизнеса с горива и сивата икономика в него, която била обезпокоително висока. В разговора участвал и финансовият министър Владислав Горанов.
Българската петролна и газова асоциация е поискала от премиера гаранции, че законът ще се прилага еднакво за всички в бранша, както и че ще бъде прекратена нелоялната конкуренция в него.
"Законът е дал определение за това какво е бензиностанция и на какви задължителни режими трябва да се подчинява - а те са общо 16 на брой, включително и да е свързана с НАП 24 часа в денонощието.
Как така се получава, че нашите бензиностанции отговарят на всичките тези изисквания, а за тези, които се наричат ведомствени, няма същите регулации", попита риторично Златев.
Имало два възможни изхода от тази ситуация, смятат от бранша. Или изискванията да са еднакви за всички, както и предвидените в закона санкции, или да няма регулации и всеки да прави каквото си поиска.
"И ние зареждаме колите си на нашите бензиностанции, ще ги наречем ведомствени. Това е единият вариант. дугият е те да станат като нас", каза Златев. Той съобщи още, че след като ги изслушал, премиерът разпоредил на ресорните министри да направят незабавна проверка и да излязат с предложения.
"Ще имаме нова среща по тези въпроси идната седмица, получихме такава покана от премиера", каза още шефът на "Лукойл България".
Корнелия Нинова ще сваля Миков в БСП. Корнелия Нинова ще е основният претендент за лидерския пост в БСП на конгреса на 7 и 8 май. Това показа проучване на "24 часа" сред партийните структури. Отчетно-изборните конференции, които трябва да номинират и председател, текат от началото на февруари. Засега нито Нинова, нито лидерът Михаил Миков са дали официална заявка за поста. Единственият, обявил кандидатурата си, е депутатът Красимир Янков.
В интервю за "24 часа" преди 2 седмици Нинова обясни, че първо ще обяви решението си в партията, после пред медиите. Това ще стане през март, когато приключат номинациите.
Сам човек е обречен, мисля, че мога да управлявам БСП със силен екип, с ясна цел, с хора почтени, които следват тази цел, отговори тя в предаването "Беновска пита" на въпрос би ли могла да поведе партията. "Имам работа, не ме занимавайте с интриги", бе единственият ѝ коментар снощи, когато "24 часа" я откри на заседанието на червената парламентарна група.
Самият Миков изчаква партийните структури да го номинират. Неофициално обаче вече се водят разговори. Според запознати основният пазарлък е Янаки Стоилов да е червеният кандидат за президент, а в замяна той и лявото му крило в БСП да подкрепят Миков да остане начело на партията.
"Не бива интригантството да бъде основната информация, с която БСП присъства в медиите", коментира соцлидерът вчера сюжета за битка с Нинова.
Черни кранове в полето точат гориво. Ведомствените бензиностанции да отговарят на всички изисквания, които са валидни за търговските вериги за горива. Това поиска Българската петролна и газова асоциация от премиера Бойко Борисов. Информирахме премиера за нелоялни практики, които спъват работата на фирмите, и настояхме да има равнопоставеност за всички участници на пазара, липса на двойни стандарти и върховенство на закона. Това каза председателят на асоциацията и генерален директор на „Лукойл България" Валентин Златев след срещата в Министерския съвет вчера.
„Дейността на бензиностанциите се регулира с 16 режима. За тях има задължителни условия да бъдат поставени измервателни уреди и да бъдат онлайн свръзани с приходната агенция. В същото време ведомствените бензиностанции не отговарят на тези условия", даде пример за двойните стандарти в сектора Златев. „В момента няма нито един трактор или комбайн на полето, но оборотите на тези бензионостанции не само че не са спаднали, но са се увеличили", добави той.
Златев каза още, че няма нищо общо с фирмите, които трябваше да строят два лота от магистрала „Хемус". „Нямам отношение към този казус, не ме интересува и няма да го обсъждам повече. Аз лично бих задал други два въпроса - как се прави поръчка при отсъствие на пари и къде са тези 800 млн. лв., които трябва да се икономисат от „Хемус", каза Златев.
Касоразбивачи в шок, няма кеш в сейфовете. Вълна от обири в офиси на фирми в няколко населени места в Казанлъшко, регистрираха от полицията.
Първо в 1,47 часа във вторник е съобщено за въоръжен обир от фирма в село Габарево край Павел баня. Три маскирани лица разбили алуминиева входна врата, проникнали в офис сграда, където спял 52-годишен мъж, заплашили го с нож и , разбили метален шкаф и задигнали пистолет „Хеклер и Кох", ловно нарезна карабина „Бенели" и часовник „Ролекс".
Около 5 часа е получено съобщение за разбит офис на фирма, намиращ се в землището на град Крън. Неизвестните крадци там също разбили входната алуминиева врата влезли в офиса и отмъкнали метална каса, в която имало 70 лв. На място полицаите установили, че във фирма в непосредствена близост са взломени още две метални каси, като от тях липсва сумата от около 310 лв., а от друга административна сграда са отнети два преносими компютъра.
В 7,43 часа е получено съобщение за разбити офиси на фирма, намиращи се в землището на село Дунавци, откъдето са взети преносим компютър и празна метална каса, която е намерена отворена в двора на фирмата. В 8,50 часа е получено съобщение и за кражба от фирма, намираща се в землището на село Долно Сахране, община Павел баня.
При извършен оглед е установено, че за времето от 21,00 часа на 14 февруари до 08,30 часа на 15 февруари неизвестен извършител, след като взломил прозорец, проникнал в офиса на фирмата и откраднал метална каса с намиращата се в нея сума от 14 500 лева.
Все още се издирват неизвестните касоразбивачи вълнували в селата в Казанлъшко и Павелбанско. По всички случаи са образувани досъдебни производства, информират от полицията.
Забраняват 500 евро. Банкнотата от 500 евро може да бъде спряна от обращение, защото често се използва от престъпници. За това намекна президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, съобщи Си Ен Ен. "Има обществено мнение, че банкнотите с големи номинали се използват за криминални цели. В рамките на този контекст ние обмисляме действия", посочи Драги в отговор на журналистически въпрос за бъдещето на най-голямата европейска купюра.
Експерти са на мнение, че банкнотата от 500 евро улеснява прането на пари, тъй като с нея лесно може да се пренасят големи суми в брой. В миналогодишен доклад на Европол се посочва, че кешът все още е "предпочитан инструмент" на терористите, а банкнотата от 500 евро е най-търсена.
Предлагат роден план "Юнкер". Български вариант на плана "Юнкер" може да предложи изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции Стамен Янев. "Искаме да подготвим по-адекватна система от насърчителни мерки за инвеститорите, защото към настоящия момент те са като един вид и размер "костюм". Искаме да скроим конкретния "костюм" за конкретния инвеститор, така че да можем да отговорим на съответните нужди", заяви за "Стандарт" Стамен Янев. Целта е така по-активно да се договарят и изпълняват конкретни инвестиционни проекти. А това минава през създаване на фонд за стратегически инвестиции, допълни той.
"За да можем да подпомогнем адекватно всеки един инвеститор, бих желал да предложа български вариант на плана "Юнкер", както и законодателство за създаване на частни инвестиционни фондове (т. нар. private equity funds). Тези мерки ще накарат първо всички спящи парични средства да заработят и второ България да се превърне във финансов център на Балканите", обясни Стамен Янев. Фондът за стратегически инвестиции ще бъде насочен към привличане на големи инвеститори. А в частните инвестиционни фондове ще може да се акумулират средства и от малки и от големи инвеститори. "Целта е да намерим точната кройка за малкия и големия инвеститор и да направим БАИ активна страна в договарянето и изпълнението на инвестиционни проекти. Става въпрос за това да намерим точния интензитет на финансова помощ с оглед на конкретната инвестиция, а това става и чрез данъчни облекчения, възможности за насочване на средства към определени сектори с цел да стимулираме и развием тези сектори от икономиката, които да бъдат основен двигател за нея", обясни изпълнителният директор на БАИ Стамен Янев.
Калпава апаратура праща здрави в болница. Лаборатории с калпава апаратура, даваща фатални отклонения в резултатите от изследванията, изпращат напълно здрави пациенти за хоспитализация в болниците. От излишните и дори опасни за хора без заболявания терапии ги спасяват само повторни изследвания, които им се правят в повечето лечебните заведения, показа проверка на „Монитор".
Причината за случващото се, от една страна, е, че въпросните лаборатории - повечето частни, работят най вече с апаратура втора ръка. От друга - че преди няколко години отпадна изискването за задължителна акредитация, в резултат на което в момента нито някой знае точно колко са на брой, нито с каква точно апаратура работят, нито има контрол върху използваните от тях реактиви, обясниха от пациентските организации. Проблем е и как точно съхраняват биологичния материал, който - ако не бъде транспортиран в подходящи условия, се променя и при изследването дава неверни резултати.
Форумите са пълни със случаи на сгрешени изследвания. Такъв например е от декември миналата година със 7-месечно бебе, чиито първични резултати едва не подлудиха родителите му. Причината - стойностите показали, че то е със закърнял мозък и тежки ментални увреждания.
650 млн. лв. евтини кредити за над 2500 малки фирми. Търговските банки ще могат да финансират над 2500 компании по новата гаранционна програма за собствен риск на Националния гаранционен фонд (НГФ). Това обяви изпълнителният директор на фонда Самуил Шидеров.
Гаранциите на фонда ще покриват до 50% от стойността на кредитите и позволяват на търговските банки да отпускат финансиране при недостиг на обезпечения и при по-добри условия. С помощта на гаранционната схема финансовите институции ще могат да осигурят 650 млн. лв. за нови кредити на българския бизнес в рамките на действието на програмата от година и половина.
Приоритет по новата програма са инвестиционните кредити, отпускани за финансиране на проекти по оперативни програми, но от подкрепа ще се ползват и фирми, търсещи ново финансиране за оборотни или инвестиционни нужди.
По схемата фондът ще си партнира с 10 финансови институции - Алианц банк България, Банка ДСК, Банка Пиреос България, Българо-американска кредитна банка, Обединена Българска банка, Първа инвестиционна банка, Райфайзен банк, Сибанк, Ти Би Ай Банк и УниКредит Булбанк.
По предходната гаранционна схема, действаща в периода 2014-2015, над 760 малки и средни компании се възползваха от подкрепата на фонда. По програмата са гарантирани 853 проекта на обща стойност над 200 млн. лв., като фондът е отпуснал гаранции в размер на 87 млн. лв.
„Резултатите от гаранционната схема 2014-2015 г. показват, че 50% от подкрепените предприятия са с персонал до 10 човека, а 40 на сто са малки фирми. Благодарение на гаранциите, които сме отпуснали, средната лихва по кредитите, които банките-партньори са предоставили е 6%", заяви Самуил Шидеров.
Националният гаранционен фонд, който е дъщерно дружество на Българска банка за развитие, е учреден през август 2008 г. Основната цел на фонда е да подобри достъпa до финансиране на малките и средни фирми.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |