Държавата оскъпява търговията с горива. Държавата ще изисква от търговците на горива обезпечения, ако направените от тях продажби надхвърлят 25 хил. лв. за месец. Те могат да са под формата на банкова гаранция, пари по сметка или държавни ценни книжа и ще са в размер на 20% от сделките, но не по-малко от 50 хил. лв.
Това предвиждат промените в Закона за ДДС, които Министерството на финансите публикува в сряда на сайта си. Целта им е да увеличат постъпленията от ДДС в бюджета. Но освен това ще пренаредят дистрибуцията на горива и най-вероятно от пазара ще отпаднат малките играчи. Търговци не изключват новото изискване да се отрази и на крайната цена предвид немалкото пари, които държавата ще блокира.
Предложението е поредна мярка, която затяга пазара на горива. Годишно потреблението на течни горива в страната е около 3.5 млрд. литра, което по груби изчисления е 7 млрд. лв. Тоест търсените гаранции ще са за огромни суми.
Кой е засегнат
Новите изисквания са за цялата верига за търговия с горива. Обезпеченията са със срок една година и ще се предоставят на Националната агенция за приходите (НАП). Тя от своя страна ще е длъжна да създаде електронен публичен регистър, в който ще се вписват идентификационни данни за лицата, предоставили обезпечение, размерът му и срокът на действие. В мотивите е посочено, че целта е "да се осигури правна сигурност за получателите по доставки на течни горива, че техните доставчици са обезпечили задълженията си за ДДС и в случаите на укрит данък от доставчик претенцията на държавата да не бъде насочена към получателя по доставката".
Търговците, които към датата на влизане в сила на промените отговарят на условията, ще са длъжни да предоставят пред НАП обезпечения в едномесечен срок. Например, ако една компания е сключила сделки за 300 хил. лв., ще трябва да ги обезпечи пред НАП с 60 хил. лв. Ако следващият по веригата ги закупи за 400 хил. лв., обезпечението, което ще дължи, вече ще е 80 хил. лв. Приходната агенция ще може да тегли сумите от гаранциите по сделките, за които установи, че не са декларирани от търговеца, като така се надява да пресече измамите с фиктивните фирми.
Търговец на едро коментира, че това е мярка за изсветляване на сектора, която ще има благоприятен ефект за фиска от гледна точка на постъпления от ДДС. Според него има твърде много играчи на пазара, като някои от тях продават на нереално ниски цени. Друг е въпросът, че ще промени изцяло начина на дистрибуция на горива - ще изчезнат някои малки играчи, ще се скъси и веригата на доставките. В момента тя включва поне няколко търговеца, докато се стигне до бензиностанцията. Не е изключено новата регулация да се отрази и в крайната цена на горивата.
Според данъчни консултанти в проекта не е описано и по какъв ред НАП ще освобождава обезпеченията. Посочено е единствено, че това ще става, ако съответният търговец се дерегистрира по ДДС. При такава процедура обаче задължително се минава и през данъчна ревизия, която може да продължи с години.
Защо се прави
Според анализ на данъчните щетите за бюджета от сделки с течни горива растат всяка година. Така от 55 млн. лв. през 2013 г. те достигат до 109 млн. лв. през миналата година. Укриването на косвения данък според НАП става чрез няколко схеми: като се регистрира нова фиктивна фирма само за определена сделка, при документални сделки между свързани лица, при покупка с фалшиви документи или фактуриране на по-малки от реалните количества.
От НАП ще могат да прекратяват регистрацията по ДДС на компании, които не са предоставили в срок или в пълен размер исканото обезпечение. В проекта са предвидени и глоби или имуществени санкции в размер на 25% от дължимата гаранция, но не по-малко от 10 хил. лв.
Обсъждането на текстовете ще продължи до 1 юни, след което трябва да се внесат за одобрение в Министерския съвет.
Нови законодателни промени ще задържат цената на тока. С наближаването на датата 1 юли управляващите започнаха да търсят нови варианти да не позволят цената на електроенергията да се повиши. Този път това ще стане за сметка на 5% от приходите на "Булгартрансгаз" и Електроенергийния системен оператор, които са най-печелившите държавни енергийни компании в сектора.
Двете дружества ще трябва да внасят около 30 млн. лв. годишно във фонд "Сигурност на електроенергийната система", който беше създаден, за да покрива разходите на Националната електрическа компания (НЕК) за изкупуване на енергията с преференциални цени и дългосрочните договори с двете американски централи "AES Mарица-изток 1" и "КонтурГлобал Марица-изток 3". Това предвижда законодателна промяна, внесена за обсъждане в парламента във вторник от председателя и заместник-председателя на енергийната комисия Делян Добрев и Валентин Николова от ГЕРБ.
Досега задължените да внасят 5% от приходите си в този фонд имаха само производителите на електроенергия. Благодарение на тези средства цена "задължение към обществото", която се плаща от всички потребители, беше увеличена с по-малко от предвиденото миналата година.
Защо се прави промяната
Включването на двете нови дружества в постъпленията на фонда се обсъждаше отдавна, но влиза чак сега като законодателно предложение именно заради предстоящото определяне на цените на електроенергията. Валентин Николов коментира пред "Капитал Daily", че увеличението на приходите във фонда ще позволи цената "задължение към обществото" да се задържи на сегашното си ниво или дори да падне, което обаче зависи от изчисленията на енергийния регулатор.
В мотивите към проектопоправката също е посочено, че ЕСО и "Булгартрансгаз" се включват в плащането на вноската заради очакванията приходите във фонда от страна на производителите да намалеят. Това се дължи на намалението на пазарната цена на електроенергията през последната година. Спадът на пазарната цена на електроенергията също така оказва и натиск за повишение на таксата за задължение към обществото, тъй като се увеличава сумата, която трябва да бъде компенсирана.
Според направените изчисления в мотивите приходите от вноската на двете дружества ще са в размер на 30 млн. лв. на годишна база - 17 млн. лв. от ЕСО и 13 млн. лв. от "Булгартрансгаз". Там се допълва също, че двете дружества са в добро финансово състояние и това няма да окаже съществено негативо влияние върху финансовите им резултати, както и инвестициите за модернизация и развитие на мрежата. За 2015 г. двете дружества реализират едни от най-големите печалби в сравнение с останалите енергийни компании ("Булгартрансгаз" печалба от 93 млн. лв., а ЕСО - 63 млн. лв.).
Целта на управляващите е ясна - да тушират социалното недоволство, което би се породило от по-съществено увеличение на цената на тока, което бе и една от причините за падането на първото правителство на ГЕРБ през 2013 г. През миналата година увеличението на цена "задължение към обществото" предизвика организирането на национални протести от страната на големите работодателски организации.
Колко влизат във фонда
За миналата година във фонда (от неговото създаване през август до края на годината) влязоха общо 184 млн. лв., от които 124 млн. лв. от приходите от продажбата на въглеродни квоти.
През април правителството прие решение, според което за цялата 2016 г. приходите във фонда ще бъдат 290 млн. лв. От тях 150 млн. лв. ще дойдат от производителите, а останалите 140 млн. лв. от продажбата на националните квоти за вредни емисии, които също са част от приходите на фонда. Сега в сметката ще влязат и допълнителни 30 млн. лв. от двете нови дружества. За първите три месеца на годината на НЕК вече бяха преведени 68 млн. лв.
Засилване на контрола
От средата на годината във фонда ще се използва специален софтуер, който ще следи дали приходите обявени от производителите са действителните и дали всички дружества внасят навреме вноските си. От ръководството на фонда коментираха за "Капитал Daily", че в момента големите компаниите внасят вноските си навреме, но контролът върху по-малките централи е по-труден.
Еврокомисията не видя напредък в реформите у нас. Европейската комисия не вижда напредък в реформите на ключови сектори у нас през изминалата година. Вчера ЕК излезе със специфични препоръки към държавите членки на базата на изготвените от тях национални програми за реформи, като препоръките към България повтарят тези от миналата година. Единственият сектор, който отпада от списъка с критики, е образованието, но пък Брюксел е размахал червен флаг за структурните проблеми на пазара на труда. Това не попречи на финансовото министерство да обобщи, че ЕК оценява положително усилията, които България е положила.
И тази година, както и миналата, Европейската комисия счита, че зад ангажимента за намаляване на бюджетния дефицит в следващите три години не стоят достатъчно ясно посочени мерки. На този фон има риск посочените нива да не бъдат достигнати, изтъква комисията. Така подобряването на събираемостта на данъците и свиването на сивата икономика и недекларирания труд остават като препоръка за поредна година.
В новите препоръки Брюксел обръща много сериозно внимание на проблемите на пазара на труда, като акцентът в тази част от анализа е видим. Еврокомисията посочва три основни проблемни уязвими групи на пазара на труда - младите, които нищо не правят, хората, които са без препитание над 1 година, и ромите. За поредна година ЕК обръща внимание именно на дълготрайно безработните хора, което показва структурния характер на безработицата, но правителството и тази година не насочи специални усилия към тези групи безработни. От ЕК препоръчват страната ни да засили и обедини социалните услуги и активната политика на пазара на труда (мерките за субсидираната заетост).
Експертите съветват България да преразгледа и системата за отпускане на социални помощи заради високите нива на бедност. Според Брюксел системата на гарантирания минимален доход осигурява много ниска подкрепа на нуждаещите се и стига до малко хора. Гарантираният минимален доход у нас е 65 лв. и сумата не е променяна от 2009 г. насам. На базата на този доход се изчислява месечната помощ по закона за социално подпомагане на различните уязвими групи - самотни възрастни хора, майки с деца и др. На дневен ред остава и липсата на прозрачни критерии за определяне на минималната заплата, което според Брюксел създава несигурност за икономиката. Социалното министерство обещава такива критерии едва през 2018 г.
Докато кабинетът спира обществени поръчки и обещава по-добър контрол върху конкурсите след приемането на нов закон, Европейската комисия остава резервирана. Нито една от критиките в частта провеждане на поръчки и разпределяне на публичните средства не е отпаднала. Според Брюксел системата за възлагане на обществени поръчки продължава да страда от структурни недостатъци, включително голяма степен на допускани нарушения, липса на административен капацитет и неефективни контролни механизми. Това води до спиране на оперативни програми и финансови корекции от ЕС, като наред с това вреди на цялата бизнес среда, се изтъква в оценката. Препоръчва ни се да засилим капацитета на Агенцията за обществени поръчки и на възлагащите органи, да се подобри контролът и да се ускори възлагането по електронен път.
България не е постигнала нищо значимо и по линия на подобряване на законодателството в областта на несъстоятелността. Процедурите по несъстоятелност са неефективни, като това е свързано и с високото ниво на междуфирмена задлъжнялост, която представлява сериозен риск за икономиката. В областта на банковия и финансовия надзор Брюксел запазва препоръките си да се извърши качествена оценка на банките, пенсионните фондове и застрахователите и да се подобри дейността на надзорните органи.
Среда
Тези процеси текат на фона на ниско доверие към ключови институции като съдебната система, изтъква още Брюксел. Административната реформа се случва твърде бавно, както и реформите в специфични сектори като научни изследвания, иновации и енергетика. Новото законодателство продължава да не минава през системна оценка на ефекта въпреки положените усилия в тази насока, а честите промени създават несигурност в бизнес средата. Корупцията остава сериозен проблем и отговорът на този проблем е затруднен от слаби и фрагментирани институции, считат от Европейската комисия.
Напредък
Единственият сектор, който може да се похвали с отпаднала препоръка на Брюксел, е образованието заради приетия нов училищен закон. Брюксел обаче продължава да критикува липсата на политика за привличане в образованието на уязвими групи, както и растящия дял на отпадащи ученици. Някакъв напредък се отчита и в здравеопазването заради приетата Национална здравна карта, но тук се припомня наличието на тежки проблеми като ограничен достъп, ниско публично финансиране и слаби резултати.
Отводът на кандидат вече няма да блокира избора на нова КЗК. Процедурата по избор на ново ръководство на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) няма да се прекратява, дори ако някой от кандидатите за членове или председател се откаже от надпреварата. Процедурата няма да се спира и когато няма предложен кандидат за някоя от длъжностите.
Това предвиждат нови правила за избор на шефове на КЗК, които вчера бяха одобрени от депутатите от икономическата комисия в парламента. Предишната процедура бе прекратена преди няколко месеца, след като единственият кандидат за председател - Росен Желязков, издигнат от ГЕРБ, се отказа от надпреварата, за да не се състезава "сам със себе си".
Освен депутати и парламентарни групи, кандидати за КЗК ще могат да предлагат и неправителствените организации (НПО), предвиждат още промените. Когато обаче депутат или група направи предложение въз основа на предложение на НПО, това ще се отбелязва допълнително. Друга новост предвижда кандидатите да бъдат проверявани за принадлежност към структурите на бившата ДС.
Изборът на нова КЗК започна с фалстарт преди два месеца. Тогава депутати от Реформаторския блок (РБ) разкритикуваха предложените от ГЕРБ кандидати и заподозряха скрити договорки с опозицията. Вчера Мартин Димитров от РБ изрази надежда, че новата процедура ще бъде по-добра от предишната. Жельо Бойчев от БСП пък заяви, че едва ли ще има някаква разлика с първия избор, тъй като съставът на депутатите е един и същ. "Дано процедурата е прозрачна", обобщи той.
Напред-назад
"ВМЗ-Сопот", "Кинтекс" и "НИТИ-Казанлък" се връщат обратно в забранителния списък за приватизация, решиха още депутатите от икономическата комисия. На първо четене те приеха промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Оръжейните дружества бяха записани в плановете за продажба на Агенцията за приватизация. Зам.-министърът на икономиката Любен Петров аргументира предложението на кабинета за връщането им в забранителния списък с примера за ВМЗ, където работели 3400 души и се сключвали нови договори. "Това е добър пример за държавно предприятие", каза Петров.
Ветото отхвърлено, президентът дава Изборния кодекс на КС. Със 135 гласа "за" сегашния текст на чл. 14 от Изборния кодекс, уреждащ секциите в чужбина, мнозинството в Народното събрание отхвърли ветото на президента Росен Плевнелиев.
Така гласуваха от ГЕРБ, подкрепящата управлението част от Реформаторския блок, Патриотичният фронт, "Атака" и БДЦ. "Против" бяха 18 от ДПС, трима от РБ (ДСБ) и независими - общо 27 депутати, а трима (от Гражданския съвет на РБ) се въздържаха. От БСП и АБВ не участваха в гласуването.
Въпрос на технология - така нарече ветото съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски. Той подчерта, че най-важното достижение на кодекса е въвеждането на електронното гласуване. "Ако се приеме ветото, ще се гледат само членовете, върху които то е наложено. При отхвърляне се дава възможност за внасяне на нов Закон за изменение и допълнение на Изборния кодекс", открои Зеленогорски предимството на втория вариант, който давал шанс Изборният кодекс да стане по-добър. И призова да не се драматизира: "От едно просто гласуване не могат да бъдат направени големите изводи. Това е въпрос на подход. Да не се товари с големи очаквания."
Цял ден вчера и цяла сутрин са вървели преговори как да се предотврати напускането на Патриотичния фронт от управляващото мнозинство. Красимир Каракачанов и Валери Симеонов останаха непреклонни - не се ли отхвърли ветото, минават в опозиция. От ГЕРБ оставили парламентарните групи на РБ и ПФ да стигнат до взаимно приемливо решение, което да подкрепят всички управляващи. Така, след безкрайни совалки, сутринта реформатори и патриоти са се разбрали - в една чужда държава ще могат да се откриват максимум 35 секции, разкриха пред "24 часа" източници отвътре. В момента таван на броя им няма. А в Турция те са над 130. В САЩ са 45. Реформаторите искали таван от 40 секции за чужда държава, патриотите - от 20. В крайна сметка е договорено те да са 35. От ГЕРБ ще се съобразят с договореното от партньорите. Всичко това ще стане факт с ново отваряне на Изборния кодекс.
Извън посолствата и консулствата секции ще се отварят при 60 заявления за гласуване, а не, както бе заложено - при 100, гласи друго изменение.
По предложение на РБ и най-вече - на лидера на БНД доц. Борислав Великов друга промяна ще прокарат управляващите. А именно, без да е подложен на вето членът, уреждащ минималния брой жители за избор на кмет на населеното място, управляващите ще се самокоригират - свалят заложения праг от 400 на 350 души. Измененията в Изборния кодекс ще бъдат внесени веднага, след като той бъде обнародван в Държавен вестник, обясни Цветанов. Той очаква и опозиционни парламентарни групи да подкрепят проекта.
3-часовият дебат надхвърли както конкретния предмет на обсъждането, така и полето на политиката въобще. Стана дума за "Евровизия" (Магдалена Ташева от "Атака"), дори за самата Поли Генова - председателят на правната комисия на НС Данаил Кирилов обяви в началото, че тя е била на заседанието, а после се коригира, че е щяла да ходи, но не отишла. В дните преди финала на "Евровизия" нашата представителка призова в ефира политиците да дадат възможност на всеки българин по света да гласува.
Ще сезираме Конституционния съд за много от текстовете в Изборния кодекс, напомниха от ДПС. "Очаквам политическите сили, принадлежащи на европейските политически семейства, да спрат да се поддават на шантажа, на натиска на извънсистемни ултранационалистически, ксенофобски партии, пък били те и техни коалиционни партньори", опита се да обърне нещата по време на дебата Четин Казак. Той припомни, че по време на приемането на промените на Изборния кодекс ДПС са били твърда опозиция на текстовете. Казак изрази съжалението си, че президентът Росен Плевнелиев е наложил вето само на чл. 14 от Изборния кодекс. От ДПС остават и против задължителното гласуване.
Лидерът на ДОСТ Лютви Местан нарече Изборния кодекс "политическото престъпление на века". И се поинтересува как в една секция в Лондон могат да гласуват 2080 избиратели и това не е проблем, но в Люлебургас било недопустимо.
"Кюскане на кочове кой да надделее" - така нарече лидерът на ДСБ Радан Кънев преговорите между групите, включително и тази на РБ.
"Показахме нова политическа култура в отношенията между партиите, които формираме парламентарното мнозинство", заяви Цветанов. Благодари на ПФ и на РБ за тежките разговори и че всички са били обединени от желанието да има стабилност в страната. Гласуванията със 135 гласа - и за кодекса, и за новия социален министър, показа, че стабилността в парламентарните групи е налице, отчете зам.-шефът на ГЕРБ.
По повод факта, че е отхвърлено ветото на президента Цветанов заяви: "Все пак, нека да не забравяме, че България е парламентарна република и НС е органът, който подкрепя българското правителство. Президентът има възможност да сформира такова, когато има политическа криза и невъзможност за функционирането на българския парламент. В момента говорим за парламентарни действия, предприети от парламентарните групи, водени само и единствено от желанието да подкрепят правителството."
Плевнелиев сезира незабавно КС за гласуването в чужбина. Веднага след като парламентът отхвърли ветото на президента върху Изборния кодекс, Плевнелиев сезира Конституционния съд. В съобщението, разпространено от прессекретариата на държавния глава, се казва, че отхвърляйки наложеното вето, парламентът залага на политиката на противопоставяне дори и когато това е за сметка на конституцията и основни демократични права на гражданите.
Според Плевнелиев решението на Народното събрание представлява пореден случай, в който българските депутати са дали превес на партийните си интереси пред конституционните права на българските граждани. Президентът не приема тезата, че политически цели в една демократична и правова държава могат да бъдат постигани със средства, различни от конституционно установените или че правата на една група български граждани могат да бъдат противопоставени на правата на други граждани.
Наложеното вето не е акт на противопоставяне, а шанс да се приемат такива текстове, гарантиращи вече извоювани от гражданите права, което доведе до позитивни резултати и повиши активността на гласувалите наши сънародници зад граница на последните избори, се казва в съобщението на президентската институция.
Вместо гражданите да бъдат насърчавани за още по-активно участие, с отхвърлянето на ветото Народното събрание ги отдалечавало от родината. Те очакват от политиците да получават все повече възможности да влияят върху процесите на вземане на решения в държавата, а не да бъдат ограничавани правата им, смята Плевнелиев.
Митнически шеф взел 10 000 евро от подчинени, за да купонясва с началници. Бившият шеф на свиленградската митница Тодор Караиванов отива на съд за 9 подкупа и за злоупотреба с 10 000 евро, съобщиха от спецзвеното "Антикорупция" към прокуратурата.
Караиванов бе арестуван при зрелищна акция на ДАНС на 28 януари м.г., а в момента е на свобода срещу 5000 лв. гаранция. При претърсването в кабинета му бяха открити 12 000 евро, а в жилището му - 6000 лв. и три чувала с митнически документи.
Според обвинението Караиванов е взел за общо 4500 евро и 1600 лв. от представители на 2 фирми - спедиторска и транспортна. Това станало от октомври 2014 г., когато е назначен за шеф на митницата, до ареста. Караиванов разпоредил постоянни проверки на камионите на 2-те компании, които минавали през Капитан Андреево и Капитан Петко войвода. Те всеки път разтоварвали цялата стока, което отнемало от 6 до 8 ч и бавело доставките.
Само за 10 дни митничарите проверили 17 тира на една от фирмите, без да намерят нито едно нарушение. Шефът на фирмата и обслужващият го спедитор се срещнали с Караиванов и го попитали защо са подложени на такъв тормоз, след като са изрядни. Митничарят обаче посочил, че ще продължи да ги проверява. Малко по-късно в разговор със спедитора Стилян Христозов обаче назовал тарифата си - 50 евро на камион. За да не загуби клиентите си, Христозов се съгласил и така дал на Караиванов общо 4500 евро и 1000 лева от октомври 2014 г. до януари 2015 г.
По 200 лв. на камион пък Караиванов поискал от превозвача Хабиб Хабил, чиито тирове минавали през МП Капитан Петко войвода. Мъжът дал три транша на 28 януари - общо 600 лв., часове преди задържането на митничаря.
Парите от събираните такси "спокойствие" обаче явно не стигали на Караиванов. Ходя по срещи с ръководството на агенция "Митници", но заплатата не ми стига да си покривам разходите по купоните, казал той на подчинен, който бил отговорник "Оперативно звено" в МП Капитан Андреево. Митничарят разказал това с 3-ма колеги от звеното. Четиримата се притеснявали да не загубят работата си и решили да дадат на началника си 10 000 евро, обясниха от прокуратурата. Предали парите на 28 януари м.г.
По обвинението за подкупи Караиванов може да отнесе от 3 до 10 г. затвор и глоба до 20 000 лв. Митницата в Свиленград бе закрита на 11 януари 2016 г. след решение на правителството. Поводът бе нов случай на корупция, при който бяха задържани 33-ма души. Митническите бюра минаха към службите в Пловдив и Бургас. В края на януари т.г. Караиванов бе преназначен в бургаския наркоотдел на митниците. Въпреки това той остава отстранен от длъжност.
КАТ може да поеме функциите на ДАИ. Контролните функции на пътя, които Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" извършва на пътя, най-вероятно ще бъдат прехвърлени на КАТ, заяви във Варна транспортният министър Ивайло Московски. Той уточни, че окончателното решение ще се вземе, след като в края на май бъде готов анализът за окрупняване на контролните органи.
В морската столица Московски присъства на кръщаването на нов 144-тонен мобилен кран в порт „Варна запад".
Министърът не за пръв анонсира, че униформените от „Пътна полиция" ще могат да контролират автобусите и камионите без с тях да има екип на ДАИ. В момента голяма част от документите на тези превозвачи могат да се проверяват само от инспекторите на Агенцията. Още през месец април Ивайло Московски каза, че промяната може да бъде факт, след като докладът бъде готов.
За целта трябва да бъдат променени поне два закона - за автомобилните превози и за движение по пътищата. Отделно трябва да бъдат преработени и редица наредби, които в момента регламентират контролната дейност на ДАИ.
Министър Московски не даде подробности колко време ще отнемат процедурите, нито дали това означава начало на закриване на ДАИ.
Арест заради купени отговори на матурите. Икономическа полиция арестува посредник от Стара Загора, който продал верните отговори на провелите се днес матури по български език и литература. Екип на БНТ платил за тях 40 лв., като след получаването им в есемес по време на теста трябвало да плати още толкова. Парите били преведени на задържания чрез куриерска фирма. След друг сигнал за купени отговори от екип на Нова телевизия министър Меглена Кунева сезира главния прокурор Сотир Цацаров. Сделката била осъществена чрез фейсбук.
Още три сигнала за продажба на отговори са получени в МВР и се разследват. Анулирани са 33 работи, от които 19 за преписване и 14 за ползване на мобилна техника. Най-много опити за преписване има в Благоевград - 7, Пазарджик - 6, Бургас - 6, и Кюстендил - 3.
Повечето преписвачи са хванати чрез камерите за наблюдение, заяви пред „Труд" зам.-министърът Диян Стаматов. По последния въпрос след теста зрелостниците писаха по темата „Разрушената хармония" по „Гераците" на Елен Пелин.
На изпита се явиха 48 026 ученици, 4549 души са го пропуснали. След като публикуваха отговорите на теста, сайтът на МОН се срина заради огромния трафик.
В сряда се проведе и външното оценяване по БЕЛ след седми клас, но там сериозни нарушения не са установени.
Брюксел иска нови правила за фалит. Да се засили капацитетът на Агенцията за обществени поръчки, както и да се подобрят процедурите и контролът върху провеждането им. Това са част от препоръки на Европейската комисия към България, които целят укрепване на възстановяването на икономиката. Брюксел препоръчва на правителството да продължи усилията си за намаляване на бюджетния дефицит, както и да се приеме механизъм за определяне на минималната заплата.
"За да помогне на бизнеса, страната трябва да се съсредоточи върху реформите, които ще облекчат административната тежест. Компаниите трябва да могат не само по-лесно да започват нови дейности, но и бързо и безпроблемно да излизат от тях", коментира Кристалина Георгиева, зам.-председател на ЕК с ресор "Бюджет и човешки ресурси".
"В много други страни евентуален фалит е част от трупането на опит в бизнеса и възможност за ново начало. У нас той често означава край на предприемаческите амбиции. Една от причините са тежките и тромави процедури, през които един предприемач трябва да премине, за да приключи неуспешен проект", допълни тя.
"Електронната система за обществени поръчки засега дава само частични резултати. Недостатъците - липса на административен капацитет и слаби механизми за контрол, пречат на успешното усвояване на парите от ЕС и влошават цялостната бизнес среда", каза още Кристалина Георгиева.
ВМЗ-Сопот търси 500 работници. Още 500 работници ще бъдат назначени през тази година във Вазовските машиностроителни заводи (ВМЗ) в Сопот. Държавното оръжейно дружество е засипано от поръчки и изживява нов подем. Новото ръководство и "благоприятната" конюнктура допринасят за това. Международната ситуация е такава, че търсенето на специална продукция значително превишава възможностите на оръжейницата за производство, заяви изпълнителният директор Иван Гецов. За да отговори на пазара, дружеството инвестира в нови мощности и почти удвоява персонала.
От няколко дни в експлоатация са два напълно модернизирани цеха с високотехнологично оборудване за производство на гранати и стартерни заряди. Те ще увеличат производството на ВМЗ с 50%. Риск пред инвестицията за 7 млн. лв. обаче може да се окаже липсата на кадри. За намирането им вече не се разчита само на региона, а се привличат хора от цяла Южна България. Само от есента на миналата година във ВМЗ са назначени близо 1000 работници, с което общият брой на заетите вече надхвърля 3600 души. Най-силен е недостигът на висококвалифицирани специалисти. За да си осигурят необходимите технолози, инженери и конструктори, дружеството е сключило договори с пловдивския филиал на Техническия университет в София, както и Габровския университет. От новата учебна година ще започне да действа програмата на ВМЗ за студентски стипендии
Те ще са в размер до 30% от минималната заплата в дружеството, която е 462 лв. плюс еднократен бонус от 260 лв. за отличен успех.
От есента ще се разкрият две нови паралелки в професионалните гимназии в Сопот и Карлово, които да подготвят техници специално за ВМЗ. Едната ще е по машиностроене и ще обучава така необходимите стругари, фрезисти и настройчици, а другата - за електротехници. Във всяка една паралелка очакванията са да се запишат по 25 ученици, на които ВМЗ ще предложи практически обучения и стипендии. Специален клип, който върви в интернет, показва възможностите на тези професии. Той е насочен и към учениците, и към техните родители.
За първи път това лято във ВМЗ ще се проведат платени стажове от един до три месеца за ученици и студенти.
Опитваме се да решим проблема с кадрите като ги създаваме сами. Благодарение на подписаните договори със средни и с висши учебни заведения, които да подготвят кадри за нас, след завършването им ние ги профилираме според конкретните нужди", казва инж. Иван Гецов.
Добрите финансови резултати дават възможност да се инвестира в наетите работници. Средната работна заплата в дружеството вече е около 800 лв. От май започва да действа и бонусна система, която ще повиши доходите с поне 10%. Тя обаче ще въведе диференцирано заплащане според това кой с колко допринася за фирмата с работата си.
От миналата година значително е подобрена и сигурността на работа и на цялата територия в завода. Въведено е видеонаблюдение в новите цехове в Иганово, както и много строг контрол върху достъпа.
Бум на спрените детски заради отказ от ваксина. Бум на семействата, останали без детски надбавки, защото не са ваксинирали детето си със задължителните ваксини. Средно по 760 хлапета са останали без помощта в периода януари - март 2016 г. „За сравнение през същия период на миналата година са били 78 деца средномесечно", обясниха пред „Монитор" от Агенцията за социално подпомагане (АСП). Според личните лекари това са основно деца от малцинствените групи, а и от семейства, които са против задължителните ваксини. „Основно това са родители, които четат в интернет истории за това как ваксините отключвали аутизъм", обясни д-р Красимира Стоева. Сред тях е и Мария Иванова, която твърди, че след поставена ваксина на сина й той спрял да говори. „След изследвания при холистичен лекар за наличие на тежки метали му беше поставена диагноза живачна интоксикация. Няма да ваксинирам повече децата си", категорична е софиянката. От години родителски организации настояват да отпадне задължението им да представят бележка за имунизация при отпускане на надбавки. Това е въпрос на избор. Аз като родител не искам да подлагам детето си на риск и в замяна на това получавам санкция", недоволства Мария. Според Закона за семейни помощи за деца санкцията за родителите, които не ваксинират децата си, е същата като тази за семействата, които не пращат хлапетата на училище. „И двете неща са задължителни, съответно и санкцията трябва да е еднаква", обясниха от социалното министерство. През първите три месеца на година 493 хлапета средно на месец също са останали без детски надбавки, защото не са посещавали задължителната предучилищна група. В сравнение със първото тримесечие на миналата година броят им намалява, отчитат от АСП. „През януари - март 2015 г. са били преустановени месечните семейни помощи на близо 660 деца", обясниха от агенцията. Намаляват и санкционираните родители, които не пращат децата си на училище. Всеки месец по 5111 хлапета между 7 г. и 8 г. са оставали без финансова подкрепа от държавата, защото имат над 5 неизвинени отсъствия от час. За сравнение през първото тримесечие на миналата година броят им е бил с над 1000 повече.
160 лв. за „отговорите" на двете матури на промоция. Срещу 160 лв. се предлагали отговори за двете матури. Това разказа зрелостничка на излизане от изпита по български език и литература, който се проведе в цялата страна. Дванадесетокласничката Мила, която учи в частно училище, разказа пред „Монитор" как от няколко места се опитвали да й предложат готови отговори за зрелостните изпити. За едната матура ключът се търгувал за 100 лв., а за двете задължителни - срещу 160 лв. Не може да се твърди обаче, че това са били действителните отговори за зрелостния изпит. Търговците дори офертирали бащата на момичето във фитнеса, който той посещава. Дни преди матурата МОН предупреди, че се готвят измами, свързани свързани с отговорите за зрелостните изпити.
Уча в достатъчно добро училище, за да си купувам отговори, обясни момичето минути след излизане от съдбовния изпит. На него дванадесетокласниците трябваше да пишат върху темата „ Разрушената хармония" в „Гераците" на Елин Пелин. Както и минали години, те имаха два варианта - да разработят литературно-интерпретативно съчинение или есе.
По голямата част от попитаните от „Монитор" зрелостници, които полагаха изпит в столичното 7-о СОУ, бяха заложили на есето, като основният им аргумент беше, че този формат им давал повече свобода.
Фаталният 13-и вариант на теста се падна при тегленето на матурата. 48 026 ученици се явиха вчера на държавен зрелостен изпит по български език и литература при първоначално заявили желание за участие 52 575.
„На добър час на зрелостниците, желая им да имат честен и справедлив избор. Всичко, което направихме в министерството, е да може младите хора, които се явяват днес на изпит и са положили усилия през годината, да имат честен старт", коментира вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева при тегленето на варианта.
За предотвратяване на преписването тази година бяха предприети и серия от мерки, някои от които без прецедент до момента. Една от тях предвижда всеки зрелостник има точно определено предварително място.
Очаква се оценките от зрелостните изпити да станат ясни до 10 юни. В петък ще се проведе и втората задължителна матура, която е по предмет по избор. Най-голям брой са желаещите да положат зрелостен изпит по биология и здравно образование - 16 674 зрелостници, следват ги желаещите да положат ДЗИ по география и икономика - 12 179 зрелостници. На трето място отново се нарежда английският език с подадени 11 586 заявления. По останалите предмети се запазва съотношението както в предходните години.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |