Потреблението вече движи икономиката. Икономиката на България е нараснала с 2.9% на годишна база през първото тримесечие, показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). След началото на кризата подобни ръстове имаше единствено през 2015 г. Тогава те се дължаха основно на износа и еврофондовете. Сега двигателят е основно един - крайното потребление, което се увеличава с 2.4% на годишна база. По-високата заетост, нарасналите доходи и почти нулевите лихви по депозитите карат домакинствата повече да потребяват и по-малко да спестяват.
Износът на стоки и услуги има малък принос за растежа. Той намалява с 0.3% на годишна база, но тъй като вносът пада с повече - 2.8%, приносът на експорта към брутния вътрешен продукт все пак е положителен. Отрицателно влияние върху растежа оказва спадът на инвестициите - с внушителните 3.9%.
Повече потребление
Новите данни потвърждават очакванията на Министерството на финансите и на международните институции, че през тази година икономиката ще бъде движена основно от вътрешното потребление. То е стимулирано от относително ниските цени на горивата, падащите лихви по кредити и депозити, както и от нарастването на доходите. Вече две поредни години пазарът на труда отчита подобрение, като за този период са създадени около 100 хил. нови работни места.
"Потреблението е подкрепено от спада на безработицата и ниските лихви по депозитите, които действат дестимулиращо върху желанието на хората да спестяват", коментира икономистът от институт "Отворено общество" Георги Ангелов. Според него хората вече са по-спокойни за бъдещето си и са готови да правят разходи, които преди няколко години не са били склонни да направят. "Страхът, че всеки момент може да си загубиш работата, е намалял", смята той.
С експресните данни НСИ не дава детайли дали потреблението се дължи на правителството или на домакинствата. От данните за изпълнението на консолидирания бюджет към март се вижда, че общите разходи на държавата са с 305 млн. лв. по-малко от предходната година. Основно спадът е по линия на капиталовите разходи, които са с около 400 млн. лв. по-малко от първото тримесечие на 2015 г. - заради началото на новия програмен период усвояването на европейски средства изостава. Освен това значителна част от инвестиционните разходи на държавата ще бъдат през втората половина на годината заради спрените обществени поръчки.
От това може да се направи заключение, че през първото тримесечие на 2016 г. домакинствата и бизнесът основно движат потреблението. "Дори статистиката за продажбите на автомобили, с всички условности около точността на данните, показва, че има промяна в поведението на потребителите", смята Ангелов.
По-малко износ и инвестиции
Износът на стоки и услуги се свива с 0.3%, което обаче е с много по-нисък темп спрямо вноса, който е по-малък с 2.8%. Важна подробност е, че следващия месец предстои първата ревизия на данните, а тя почти винаги отчита значително нарастване на експорта, тъй като данните стигат до НСИ със забавяне. Свиването на износа на стоки и услуги беше забелязано първо в статистиката на НСИ за износа на стоки, който през първото тримесечие намаля с 1.6% на годишна база. Спадът се дължи изцяло на държавите извън ЕС, които са купили продукция от България, чиято стойност е с 8.8% по-малка спрямо година по-рано. Това не е изненада според Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). В свой анализ по темата тя посочва, че негативната тенденция е можела да се види още през втората половина на 2015 г., когато износът на практика е стагнирал, редувайки месеци на близък до нулата растеж с лек спад. В крайна сметка експортът на стоки отчете повишение от 5.2% на година база, а с добавянето и на услугите числото достигна 7.6% за 2015 г.
"Продажбите в Русия и Сингапур продължават да намаляват сериозно, лекият спад на износа към Турция се задълбочава, а Китай също се присъединява към групата на свиващите се пазари", обяснява икономистът. Според нея това не е неочаквано предвид продължаващото забавяне на китайската икономика и очакваното й преструктуриране от износно ориентиран растеж (и водеща индустрия) към вътрешно търсене (и повече услуги). Това влияе както на количествата основни промишлени суровини (най-вече метали), които се търсят от Китай, така и на техните цени на международните пазари.
Отсъствието на държавата като основен инвеститор вече се усеща и от статистиката, която отчита спад от 3.9% при брутното образуване на основен капитал (инвестициите). През 2015 г. този компонент отчете нарастване от 1.7% основно заради инвестициите по линия на европейските проекти. Настоящата година реално е първата от новия програмен период и трябва време, преди проектите да започнат да се изпълняват и Брюксел да превежда пари.
Какво да очакваме
Въпреки намалението на износа и инвестициите засега анализаторите са на мнение, че икономиката се справя по-добре от очакваното благодарение на потреблението. "Резултатът през първото тримесечие е добър. Особено на фона на прогнозите за сериозно забавяне заради еврофондовете", смята Георги Ангелов. Според него обаче 3% растеж не е оптимално ниво, особено когато виждаме, че Румъния успява да постигне нива от над 4%. "Очевидно трябват реформи, които да ускорят растежа и да можем да догонваме развитите държави", смята икономистът.
Добрите новини са по линия на заетостта, която се възстановява, а това ще помогне на потреблението. "Продължаващото възстановяване на заетостта в началото на 2016 г. най-вероятно ще продължи да подкрепя потреблението и в следващите месеци. В тази посока се очаква да "заработят" и близките до 0% лихви по депозитите в банките, смята Десислава Николова. Според нея последните данни за БВП подкрепят очакванията за запазване на един относително добър темп на растеж и през 2016 г. въпреки свиването на износа. "Ако наблюдаваните тенденции от средата на 2015 г. продължат, икономиката вероятно ще се забави съвсем леко през 2016 г. и ще отбележи реален ръст от порядъка на 2.5 - 2.7%", смята тя.
Прогнозите на международните институции като Европейската комисия, МВФ и ЕБВР са, че тази година износът все пак ще допринесе доста за растежа въпреки забавянето в началото на годината. Надеждите са свързани с поевтиняването на еврото и раздвижването на икономиката на еврозоната, която отчете добро начало на годината.
БНБ ще сравнява банковите такси от септември. Българската народна банка трябва да изготви интернет сайт, който да позволява сравнението на различни банкови такси до 18 септември тази година. Това предвижда законопроект, който беше одобрен на първо четене в бюджетна комисия в парламента в четвъртък. Той ще внедри в нашето законодателство Директива на Европейския съюз от 2014 г., която цели разширяването на проникването на платежни услуги и подобряването на пазара им.
Освен въпросния сравнителен сайт самите търговски банки ще трябва да въведат услуги с такси, които са по-ниски от средните на пазара. Целта е продуктите им да бъдат достъпни до социално уязвимите хора, като например тези, които получават социални помощи. "От така написаните текстове обаче не става ясно как точно ще определя средната такса за пазара, тъй като всяка банка таксува услугите си по различен начин и е трудно те да бъдат сравнявани", коментира за "Капитал" Иван Стойков от консултантския сайт "Моите пари". Според данните на Българската народна банка през първото тримесечие на 2016 г. банките са генерирали приход от 247 млн. лв. от такси и комисиони, което е с около 8% повече в сравнение със същия период на миналата година.
Такси по картите
Наред с въвеждането на директивата в законопроекта е записана и промяна, що се отнася до платежните карти. От декември в ЕС се въведе регламент, който ограничава таксите, които търговците плащат на обслужващата банка, когато техен клиент плати с карта на ПОС терминал. Според ограничението въпросните комисиони не могат да бъдат по-високи от 0.2%, когато транзакцията е извършена с дебитна карта, и не повече от 0.3%, когато е платено с кредитна карта. Тъй като това е регламент, а не директива, този акт влезе в сила директно във всички страни - членки на ЕС, без да е необходимо да минава през обсъждания в парламента.
С новите поправки обаче се дава възможност на някои тристранни картови схеми да бъдат освободени от задължението да спазват въпросния горен лимит на таксите. Директивата дава възможност при преценка на Народното събрание това изключение да важи за гратисен период до 9 декември 2018 г. Подобни тристранни схеми в България са Diners Club и American Express например.
Преференция без мотиви
"Идеята на това изключение е да се даде възможност на картови оператори с малък пазарен дял да се закрепят на пазара. Такъв например е случаят в Полша, където има подобен местен картов оператор. У нас обаче единствените, които спадат в тази формулировка, са всъщност доста големи международни компании. Поискахме да разберем защо вносителят е вписал опцията за преференция в закона, но не ни бяха представени никакви мотиви, поради които е взето това решение", коментира за "Капитал" Ваня Манова, мениджър на "Мастъркард" за България и Македония и представител на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Според нея по този начин е възможно да бъдат ощетени търговците, които получават плащания от въпросните карти. "Нямаме нищо против регулациите на таксите, но ни се струва по-разумно те да се прилагат равноправно за всички участници на пазара", коментира още тя. Текстовете, които минаха на първо четене в комисията по бюджет и финанси в парламента, предстои да бъдат допълнително разглеждани, като по време на заседанието председателят на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ също изрази мнение, че не вижда причина въпросната преференция да бъде въведена.
Частни и математически гимназии са най-добри на изпитите след VII клас. Обучението в частните училища и математическите гимназии гарантира най-добър успех на изпитите след седми клас. В топ 10 по този показател има 7 частни училища, 2 общински с математически профил и едно "специално" - Италианския лицей в "Горна баня". Училищата с най-високи показатели не са ограничени само в София - добри резултати постигат и във Варна, Пловдив, Бургас, Стара Загора и Русе. Това показва класацията на училищата в България според националното външно оценяване след 7-и клас през 2015 г., публикувано на сайта danybon.com. За рейтинга е използвана информация от Портала за отворени данни, където са поместени оценките от миниматурите в 7-и клас на всички училища у нас.
С най-висок резултат на осемте изпита, които се държат в края на седми клас, е частното основно училище "Св. София" в столицата. Неговите възпитаници са изкарали 227 точки при максимални 246. Втора е Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" (225 т.), трета - Математическа гимназия "Петър Берон" във Варна (220 т.), на четвърто място - Образцова математическа гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив (219 т.), а на пето - ПМГ "Гео Милев" в Стара Загора (216 т.). В топ 10 влизат още Първо частно прогимназиално училище в Бургас, Първа частна математическа гимназия в София, Частно основно училище с изучаване на немски "Веда" в столицата, ЧСОУ с ранно чуждоезиково обучение ЕСПА и математическата гимназия "Баба Тонка" в Русе.
В класацията са включени всички училища в България, обучаващи до седми клас - както обикновени основни или средни общообразователни училища, приемащи от първи клас, така и частните училища и математическите гимназии, които имат прием след четвърти клас. Това донякъде обяснява предимството на частните и математическите гимназии, тъй като те традиционно предлагат изпреварващо обучение. Ако те бъдат извадени от класацията, столицата отстъпва първото място - сред общинските основни и средни общообразователни училища лидер е варненското ОУ "П. Р. Славейков" (206 т.). На втора позиция е 107-о ОУ "Хан Крум" в столицата (198 т.), което обаче е филиал на НПМГ. Трето е отново варненско основно училище - "Св. св. Кирил и Методий" (195 т.), на 4-то място е ОУ "П. Р. Славейков" в Бургас, а на 5-о - СОУ "П. Евтимий" в Пловдив.
Бюджетът свива с 800 млн. лева парите за строителни площадки. и делът инвестициите в строителство ще се свие догодина с близо 1.3% от БВП. Това намаляване на разходи заради бавното задвижване на новите оперативни програми е една от малкото стъпки за съкращаване на бюджетния дефицит, показва прогнозата за 2017 - 2019 г., публикувана от Министерството на финансите (МФ) за обществено обсъждане.
През 2016 г. общите разходи на държавата за строителство и придобиване на дълготрайни активи възлизат на 6.1 млрд. лв. Тук се включват и онези 2.5 млрд. лв., които опозицията нарече "личния портфейл" на премиера Бойко Борисов, защото няма яснота за какво ще се харчат. И въпреки това сумата е с над половин милиард по-малко от 2015 г., когато бяха инвестирани рекордните 6.74 млрд. лв. (годината бе последна за усвояване на средства по стария програмен период).
А догодина хазната няма да е толкова щедра и капиталовите разходи ще паднат от 6.8% на 5.6% от БВП, залага тригодишната прогноза. Това означава, че държавата ще инвестира само около 5.2 млрд. лева, или с 800 млн. лв. по-малко от т.г.. За 2018 г. финансирането ще 5.6 млрд. лв. - 5.8% от БВП.
Извън това свиване на инвестициите правителството прави само една друга заявка за дисциплиниране на разходи - обявява замразяване на ресурса за заплати в публичния сектор на нивото от 2016 г. Харчовете за заплати, съотнесени към икономиката, дори символично ще намалеят слабо - с 0.1% през 2017 г. и с 0.2% през 2018 г. Но "замразяването" е само относително, не и номинално, тъй като икономиката ще расте. Така догодина се планира разходите за заплати да са 5.3% от БВП, което прави 4.86 млрд. лв. За сравнение през тази година за заплати ще отидат 5.4% от БВП, или 4.79 млрд. лв.
Мъгла
Според тригодишната прогноза сектор "Отбрана" е приоритетен, но тази заявка е доста непрозрачна. Намерението за инвестиции в МИГ-ове и военни кораби не е облечено с нито едно число. В предходната програма пишеше, че през 2016 - 2018 г. ще се заделят 491 млн. лева, като 160 млн. вече бяха отпуснати с тазгодишния бюджет.
Комарите ни изядоха! Дъждът пречи на пръскането. Пръскането срещу комари се бави заради дъждовното време и крайдунавските градове бедстват, сигнализираха кметове в района.
Кметът на Свищов Генчо Генчев е поискал допълнителни средства за пръскане и правителството му ги е отпуснало, но ако няма поне 48 часа сухо време, пръскането е неефективно и ларвите оцеляват.
Два сухи дни през май е нещо, което трудно се случва, коментира метеорологът Симеон Матев от ТВ-МЕТ. Все пак за Дунавското крайбрежие се очаквало с голяма вероятност вторник, сряда и четвъртък да са дни без валежи.
За съжаление, повечето ларви на комарите вече са се излюпили, насекомите са се размножили и пръскането може да се окаже безпредметно.
Още през февруари здравните власти предупредиха общините да започнат по-рано пръскането срещу комарите през тази пролет. Причината бяха опасения, че у нас също се среща тигровият комар, който разнася вируса зика, обясни тогава здравният министър Петър Москов.
Хотелиери и ресторантьори в търсене на персонал по морето. На старта на сезона хотели и ресторанти масово търсят служители. Над 4200 са свободните работни места по родното Черноморие. Свободните позиции са заявени в бюрата по труда в цялата страна.
В навечерието на новия туристическия сезон по Южното Черноморие хотелиери и ресторантьори се оплакват от сериозен остър недостиг на персонал. Става дума не само за ръководни кадри и специалисти, но за по-нисшите етажи на обслужването.
Причината, която изтъкват хотелиери и ресторантьори, е, че въпреки доброто заплащане, което се опитват да предлагат на своите служители, много голяма част от тях тръгват да търсят работа зад граница.
Кадри липсвали, въпреки че заплатите тази година били с около 10% по-високи. Възнаграждението за сервитьор е между 500 и 700 лева. За администраторите то е по-високо - между 600 и 800 лева, а в кухнята професионален готвач може да взима между 1500 и 2000 лева.
Допълнителен бонус е безплатната храна, карта за пътуване или настаняване. По данни от Агенцията по заетостта свободните позиции в туризма в момента са над 4200. Най-много се търсят сервитьори, камериери, бармани и персонал за кухнята.
Заради недостига на квалифициран персонал много от хотелите няма да могат да отворят преди края на май. От бранша имат обяснение за проблема и то не е свързано със заплатите.
Над 40 000 българи търсят работа в чужбина. Над 40 000 българи търсят работа в чужбина за година. Толкова са хората, консултирани от Агенция по заетостта (АЗ) за възможностите зад граница през 2015 г., показва справка, изготвена за „Труд".
Според неофициални данни броят на желаещите да напуснат страната за повече пари е в пъти повече. Между 50 000 и 60 000 напускат България всяка година, твърдят синдикатите от КНСБ. Според други източници в момента зад граница са над 2,5 млн. наши сънародници в трудоспособна възраст. Само в съседна Гърция през 2015-а пари от сезонна заетост са изкарали над 100 000 българи.
В Европа топ дестинации за българи в селското стопанство са Испания и Португалия, а в сферата на туризма - Австрия и Германия, поясняват експерти на АЗ. По думите им
страни като Германия, Великобритания и Чехия предлагат и възможности за технически специалисти. Най-търсени остават IT специалисти, като недостигът в Европа надхвърля 100 000 работни места. Глад на Стария континент има и за технически професии - заварчици, шлосери, електротехници, както и за специалисти в областта на хотелиерството и ресторантьорството - сервитьори, бармани, камериерки, рецепционисти, готвачи.
Въпреки твърденията, че в Англия броят на работещите българи е незначителен, проверка на „Труд" във водеща компания - посредник за сезонна работа на Острова в София, показва, че заявките за интервюта по дни вече са запълнени до месец август.
Продължава и „изтичането" на медицински кадри от страната. Най-много лекари в момента се търсят във Великобритания, а Германия е притегателен център за специализанти. По данни на лекарския съюз най-често от страната си тръгват хирурзи, анестезиолози и акушер-гинеколози, а най-сериозен недостиг на специалисти има сред патолозите, ортопедите и педиатрите.
Обединените арабски емирства предлагат до 10 000 евро месечна заплата на лекарите и до 4 000 евро за медицинските сестри. Стартова заплата на лекар във Великобритания е най-често между 50 000 и 70 000 паунда годишно.
Борисов зове партиите в парламента за здрав разум. Във вторник се събират партиите в парламента, казал съм им как да се разберат, защото трябва да продължим да работим заедно. Балансът е в здравия разум - така премиерът Бойко Борисов коментира заплетения казус с върнатите от президента промени в Изборен кодекс. Вчера министър-председателят бе на посещение първо в Симеоновград, а после в Кърджали.
Именно в Симеоновград той говори за несъгласието между ГЕРБ и Патриотичния фронт, което се появи след ветото, наложено заради ограничаването на гласуването зад граница.
Разговорите между формациите в управлението продължават утре, след като миналата седмица от ГЕРБ, Реформаторският блок и ПФ обявиха, че ще има диалог, а от АБВ напуснаха властта. Борисов първо сравни формацията на Георги Първанов с БКП, но след това похвали подалия оставка като социален министър и вицепремиер Ивайло Калфин.
„Винаги съм изразявал благодарност за работата с министър Калфин. Той се държа изключително джентълменски. Пак бих работил с него. Но претенции и проблеми всеки може да си измисли", каза министър-председателят.
Той похвали работата на кабинета, като изрази недоумение защо държавата е тласкана към хаос.
„Какво искаме да стане по-добре - имаме рекордно ниска безработица, 3 милиарда са спестили в банките българите. Ако патриотите излязат от властта (в тази ситуация - б.а.), значи не си обичат държавата и не са патриоти", каза още лидерът на ГЕРБ.
После премиерът обясни за санирането, заради което бе в Симеоновград - там откри и ремонтиран мост. „В момента над 900 блока се правят в цялата държава. Посочете ми някой, направил това", призова Борисов.
Първанов с нов Отечествен фронт. "Най-голямата задача на АБВ за тази година е спечелването на президентските избори. Може на първия тур да сме втори, но на втория със сигурност ще сме първи". Това обяви вчера лидерът на партията Георги Първанов пред делегатите на втората национална конференция на АБВ в НДК. 50-минутното слово, а не отчет, както самият Първанов настоя да се нарича, е първото насам от решението на АБВ да напусне управлението и да изтегли всички свои хора от властта. Делегатите пък решиха най-висшият национален форум да не се казва вече конференция, а конгрес. Въпреки, че вицепремиерът Ивайло Калфин хвърли оставка, конгресът на АБВ бе натоварен със задачата да вземе официалното решение. След пет часа работа делегатите одобриха единодушно резолюция, озаглавена: "За ново качество на политическия живот, за нов хоризонт пред България". Първа точка в нея гласи - "Да се преустанови участието на АБВ в изпълнителната власт и нейните представители да се оттеглят от заеманите постове".
От партията включват в спечелването на "Дондуков" 2 и все още необявените си коалиционни партньори. Отсега знаят, че обединението трябва да е в центъра. "То трябва да е около силни кандидати за президент", убеден е Първанов, но така и не разкри кои ще са тези кандидати. Само заяви, че започва нов стратегически коалиционен проект, който ще включва рестарт на диалога вляво. "АБВ е естествен притегателен център на сродни партии, но няма да налагаме лидерство", обеща Първанов. И гарантира равнопоставеност на всички партньори - "без самоцелна идеологизация, без обременяване от миналото". Тръгваме на президентските избори срещу модела "ГЕРБ", срещу политиката на настоящия президент, обяви още той. "Ние сме били и ще бъдем категорична алтернатива на политиката, провеждана от сегашния президент. Не бива да допускаме друг, назначен по същия начин", се закани Първанов. И призова - "победата ни ще отвори пътя за цялостна дълбока промяна на политическия модел в България. Няма място за много умуване, време е за действия". "В АБВ буквално от утре ще дадем всичко от себе си България да има нов президент - и като политика, и като управление", увери лидерът на партията. Макар и още на старта хората на Първанов знаят какъв трябва да е новият държавен глава. "Новият български президент няма да бъде фактор за борба с правителството, няма да мъти водата на премиера, няма да провокира война с институциите.
Той трябва да е коректен партньор. Трябва да отстоява националния интерес, да възстанови ролята си като президент на всички българи, да се ангажира с проблемите им по света, но да е съпричастен с грижите на всички у нас", изброи Първанов. Той е убеден, че новият държавен глава трябва да възстанови добрите отношения с Русия, така да рестартира големите енергийни проекти и да превърне България в лидер на Балканите. Дългосрочната цел пред АБВ пък е промяна в конституцията, която да направи страната ни президентска република. "АБВ ще изготви нов конституционен проект, но след широк дебат по темата", обясни Първанов.
Инвестираме чрез БФБ в държавни облигации. Гражданите и фирмите ще могат да инвестират в държавни ценни книжа, които ще се търгуват на Българската фондова борса. Новата възможност ще даде добра алтернатива за инвестиране на свободните средства на домакинствата и фирмите на фона на падащите лихви по банковите влогове.
Програмата на правителството за стабилно развитие на България предвижда, че вторичният пазар на държавни ценни книжа (ДЦК) ще бъде насърчен чрез създаването на възможност за сключване на сделки на платформа за електронна търговия, както и на регулиран пазар. Вторичната търговия на ДЦК ще бъде допусната едновременно на "Българска фондова борса - София" АД и на системата E-Bond - електронна функционалност към платформата Bloomberg, казаха от Министерството на финансите. До това решение се е стигнало след извършен анализ на различните алтернативи за избор на място за търговия, който е направен в тясно сътрудничество с основните пазарни участници. Като вече са предприети практически стъпки за реализиране на идеята. В резултат на възможността ДЦК да се търгуват на БФБ и на системата E-Bond ще се улесни достъпът до тях на по-широк кръг инвеститори, включително чуждестранни, посредством свободно достъпни и справедливи цени. Така гражданите и фирмите лесно ще може да инвестират в ДЦК, като ще бъде необходимо само да си изберат инвестиционен посредник, който да дава поръчки на БФБ от тяхно име. И към настоящия момент гражданите и търговските фирми имат достъп до инвестиции в ДЦК, но процедурата е по-сложна. На първичен пазар ДЦК могат да бъдат придобити на аукционен принцип посредством първичен дилър на ДЦК със състезателни и несъстезателни поръчки.
Съвкупната номинална стойност на една несъстезателна поръчка в момента трябва да е най-малко 50 лв. (за ДЦК, емитирани в евро - най-малко 50 евро). Съвкупната номинална стойност на една състезателна поръчка трябва да е най-малко 1000 лв. (за ДЦК, емитирани в евро - най-малко 1000 евро). На вторичен пазар ДЦК сега могат да се придобият чрез участник в Електронната система за регистриране и обслужване на търговията с ДЦК.
Лекуваме се най-много от високо кръвно и хормони. Българинът иска най-често от своето джипи направление за кардиолог и ендокринолог. Това показва справка на Националната здравно-осигурителна каса за две години назад и за първото тримесечие на 2016 година, изготвена по искане на „Монитор".
Тенденцията е напълно обяснима, след като у нас броят на хипертониците, които ползват лекарства с намаление по линия на касата, надхвърля 1,2 млн. души, коментира председателят на Българската лига по хипертония проф. д-р Свeтла Торбова. Има обаче и такива, които сами си купуват медикаментите. С техния брой се оказва, че всеки четвърти у нас е хипертоник, допълни водещият кардиолог. По думите на проф. Торбова в последните години зачестяват случаите на високо кръвно сред хората в млада и средна възраст за разлика от преди две десетилетия, когато се смяташе, че това е заболяване на хората предимно в пенсионна възраст.
Инфарктът пък покосява около 15 000 българи всяка година. 66 на сто от смъртните случаи са предизвикани от сърдечен удар, показват данни на Националното кардиологично дружество.
Кардиолозите посочват като основни причини за това нелекуваното високо кръвно налягане, обездвижването, затлъстяването, прекомерната употреба на алкохол и тютюнопушенето. Едва след тези фактори те споменат наследствеността.
Артериалната хипертония е заболяване не само на сърцето, тя засяга целия организъм. Това е една от най-разпространените и същевременно най-коварни болести, която протича без симптоми, каза д-р Евгений Анев - секретар на Българската лига по хипертония.
Само през първото тримесечие на годината са раздадени 19 628 203 направления. За цялата 2016 година все още не се знае с колко точно бройки ще разполагаме за преглед при специалист и изследвания, тъй като броят им се определя тримесечие за тримесечие от Надзорния съвет на касата. Със сигурност обаче е ясно, че до края на юни тя ни отпуска 1 992 032 направления. От тях за преглед при специалист са 1 693 539, което е с 80 645 повече в сравнение със същия период на 2015 година. Независимо че те са повече, е напълно възможно да не стигнат. Немалко възрастни хора взимат често направления за различни специалисти за всеки случай, дори да не им се налага в момента да ги ползват, оплакаха се от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Някои от тях въобще не ходят на доктор, но няма система, по която да разберем това. Същевременно се оказва, че за други хора със здравословни проблеми няма свободни бройки, допълниха от там.
Въпросът с неизползваните талончета е от години. Няма обаче система, по която да бъдат глобени хората, които взимат направления, за да са им под ръка, но не ги използват, обясниха от НЗОК. На практика обаче нямало и разписани санкции за такива нарушения.
Прокуратурата погва търговците с „отговори" за матурата. Прокуратурата ще окаже съдействие на МОН за разкриване на търговците, които твърдят, че имат отговорите на матурата. От държавното обвинение обясниха пред Агенция „Монитор", че приоритетно ще се занимава със сигналите свързани с измами около държавно - зрелостните изпити.
В събота стана ясно, че зам.-министърът на образованието Диян Стаматов е изпратил писмо до главния прокурор Сотир Сотир Цацаров с молба за съдействие при установяване на злоупотреби при провеждането на държавните зрелостни изпити през майската сесия на 2016 година. Стаматов обясни пред Агенция „Монитор", че вече има постъпили сигнали за измами. Той допълни, че т.н. търговци, които предлагат отговорите на матурата няма как да разполагат с тях, защото съставянето на въпросите за държавно - зрелостния изпит започват утре. Така на практика няма как да се знаят верните отговори и въпросните „оферти" за сдобиване с верни отговори по нечестен начин са спекулации.
На матурата по български език и литература в сряда се очаква да се явят 52 089 ученици. На втория задължителен изпит на 20 май пък са записани 52 990 зрелостници.
За първа година Министерството на образованието и науката планира неприлагани досега мерки за сигурност, които да гарантират честното провеждане на зрелостните изпити. Както „Монитор" пръв писа ще се използват и устройства, които ще ловят сигнала от скрити джиесеми, в случай, че някой зрелостник реши да остави в себе си мобилен телефон.
По време на изпита са забранени всякакви джаджи
Джиесемите ще се събират както от учениците, така и от квесторите. Класните стаи, в които ще се провеждат матурите, както и санитарните възли пък ще бъдат проверявани от комисия за „случайно забравени" вещи и запечатвани в навечерието на съдбовните изпити.
Същата комисия ще „обходи" и отворят помещенията преди началото на изпитите.
Това са само част от мерките за сигурност, които ще приложи образователното министерство.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |