Тръгват фалити на университети. Промените във висшето образование, които се правят на парче, ще поставят държавните вузове в тежка криза. „До година-две няколко държавни университета ще са изправени пред фалит", прогнозира пред „Труд" бившият министър на просветата Тодор Танев.
Той бе категоричен, че в момента в България има две системи за висше образование - контролирана (на държавните университети) и безконтролна, оставена на самотек (на частните). Според него съвсем скоро ще се наложи да се предприемат не оздравителни, а спасителни мерки за ключови вузове. Зам.-председателят на образователната комисия в парламента доц. Милен Михов не скри опасенията си от предстоящ хаос във висшето образование.
Той коментира и забавянето на т.нар. защитени специалности, както и неясните критерии, по които бе съставен списъкът на приоритетните професионални направления. Според негови колеги лобистки интереси бавели защитените специалности във вузовете, които трябваше да са готови най-късно до средата на април. Бизнесът също не скри недоумението си от забавянето.
„Дали сме становище, не знаем доколко ще се вслушат в препоръките ни", коментира пред „Труд" шефът на АИКБ Васил Велев. От министерството на образованието увериха, че списъкът на защитените специалности няма да повлияе върху тазгодишния прием, а от началото на 2017 г. щяло да бъде осигурено и финансирането им.
Според промените в закона за висшето образование, които влязоха в сила от началото на март, в приоритетните и защитените специалности приемът няма да бъде ограничаван, той ще зависи единствено от капацитета на съответното висше училище. При всички останали ще се влияе от четири критерия - оценката на учебната дейност, реализацията на завършилите, приоритетите за икономическото развитие на страната и предложенията на съответния вуз. Възможно е при свръхпроизводство на кадри за определени специалности да бъде орязана държавната субсидия.
"Университетите ще се опитат да компенсират с платено обучение, но при намаляващия брой завършващи и заминаващи да учат в чужбина ще им се наложи да закриват на първо време направления, а впоследствие и държавните вузове", категоричен бе проф. Танев.
Ректорът на ВТУ проф. Бонджолов пред "Труд": Няма да махаме преподаватели
Ръководството на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" е изработило оздравителна програма и се надява, че ще изведе учебното заведение от финансовия колапс.
„Точно в навечерието на 24 май бе тиражирана невярна информация, че във Великотърновския университет започват 25% съкращения на преподаватели. Нямаме намерение да освобождаваме преподаватели, нито да закриваме специалности", заяви пред „Труд" ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов.
Според ректора предстоят съкращения, но на административен персонал. Освен това тази година се предвиждат само 5% намаление на състава, а през следващите две години по още 10%.
Професорът допълни, че води преговори и с държавни институции и с частни инвеститори за осигуряване на средства, чрез които висшето учебно заведение да бъде стабилизирано.
Криза за български плодове и зеленчуци. Българските домати и чушки ще са рядкост на пазара това лято, а реколтата от череши, сливи и кайсии ще бъде 30% от миналогодишната, съобщи за „Труд" Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България. По думите му дъждовете от последния месец са попречили на стопаните да засядат градините. Драстично са намалели площите, засети с домати и пипер тази година, показват и данните към средата на май на Министерството на земеделието и храните. С близо 32% по-малко са декарите, засети с домати - от 13 235 дка през май 2015 г., на едва 9036 дка.
Още по голям е спадът при чушките - с 56,8%. Или от засети 8955 дка през пролетта на миналата година, на 3870 дка през тази.
Затова ще внасяме домати и чушки от Македония за преработващата промишленост, допълни Трифонов.
Традиционно през лятото ядем и полски домати, заради големите субсидии, които взимат производителите там.
Миналата година имаше 17% ръст на вноса, за тази очакваме 25% увеличение при доматите и чушките за директна консумация, допълни Трифонов. По думите му две трети от нужните на преработващата промишленост зеленчуци също ще бъдат вносни.
Реколтата от череши и сливи е унищожена на 100 процента в някои райони като Кюстендилско. Засегнати са и масивите от кайсии и праскови, допълни председателят на съюза. С 13 на сто намаляват и площите, засети с пъпеши, увеличение има при дините - 29,4% над нивата отпреди година.
Заради по-слабата реколта ще плащаме повече за кило български домати, чушки и плодове на пазара това лято, категоричен е Трифонов.
КЗК срещу германските вериги. За пореден път Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се фокусира върху големите чужди търговски вериги. Сега проверката на регулатора е едновременно в четирите най-големи дружества: "Кауфланд България ЕООД енд ко", "Лидл България ЕООД енд ко", "Билла България" и "Метро кеш енд кери България". Подозрението на комисията е, че заедно или поотделно компаниите увреждат интересите на производителите със собствените си марки.
Веригите са сред най-често глобяваните от КЗК дружества. Регулаторът обикновено забелязва нелоялна практика, за която налага гигантска глоба, защото оборотите на компаниите са високи. За последните две години и четирите изброени вериги са били наказвани, като освен тях "жертви" на регулатора са и други чужди търговци или производители на бързооборотни стоки като ИКЕА, бирените компании, производителите на храни. Българската комисия по закон има повече права от европейските си аналози: освен за картели и злоупотреба с монопол тя има правомощия и за санкции при нелоялна конкуренция. Точно по тези членове бяха и глобите дотук.
Сега КЗК ще опита да докаже, че четирите дружества имат споразумение или съгласувана практика, която уврежда пазара. Казусът ще е интересен, защото германските вериги от години работят по този модел в Европа - те предлагат много стоки под собствени марки и няма информация това да е било санкционирано от друг регулатор. Това са продукти, поръчани на производител, но носещи бранд на магазина. Обикновено те са в ниския ценови клас, като често са и най-евтини най-малко защото няма маркетингови разходи. Според КЗК така веригите се явяват конкуренти на своите доставчици, а имат и силата да определят цените както на собствените, така и на чуждите марки.
Петъчното решение идва ден след като от регулатора изпратиха съобщение до медиите, че нейни служители "в момента извършват внезапна проверка в "Кауфланд" и "Билла", и че тези действия са част от производство за картел, както и че КЗК има право да изземе всякакви писмени и други веществени доказателства, както и средства за предаване на информация. В заглавието на първоначалния документ на комисията фигурира и българската верига "Фантастико", но в самото решение тя отсъства.
В документа за откриване на производство КЗК отбелязва, че от 2013 г. досега пазарният дял на големите търговски вериги (или т.нар. модерна търговия) в България расте. Значително се увеличава и пазарният дял на стоките със собствени марки на търговските вериги. Числа липсват. Няма и основания защо точно четирите най-големи дружества попадат в проверката, а останалите няма да бъдат проучени.
Картелните разследвания обичайно отнемат на комисията около година. До седмици предстои да се смени целият състав на КЗК, така че новите комисари ще трябва преценят има ли проблеми със собствените марки.
Подозрение за паралел
Тъй като всяка верига поотделно трудно може да се определи като монополист, регулаторът е решил да търси синхрон. КЗК обосновава решението си с това, че по своята същност моделът на веригите "осигурява благоприятна среда за установяване на паралелизъм в поведението" между конкуренти по отношение на ценови и маркетингови стратегии. Според регулатора това е обусловено от "високата прозрачност в този сектор и сравнително лесния достъп до информация по отношение на практикуваните от конкурентна верига цени на дребно". И тъй като много често едни и същи доставчици предлагат стоките си на няколко вериги едновременно, това "предоставя конкретна възможност също и за съзнателна координация, постигана чрез индиректно узнаване на ценовата и маркетинговата политика на верига конкурент", се казва в решението.
Спецификата на модела би могла да позволи изграждане на "ефективна стратегия за налагане на собствени марки, гарантираща най-ниски ценови нива в сравнение с аналогичните стоки с марка на производител", е записано в решението.
Затова комисията ще разследва дали има незаконосъобразно съгласуване между водещите търговски вериги, което цели "да осигури благоприятна среда за налагането на собствени им марки чрез фиксиране на ценови нива по отношение на стоки на производител".
Веригите: Съдействаме, но защо все нас
"Абсолютно със сигурност не сме правили картелно споразумение или каквито и да било договорки с други вериги. Няма от какво да се притесняваме. Предоставили сме в КЗК цялата документация и сме осигурили на служителите на комисията достъп до информационната ни система", коментира за "Капитал Daily" Димитър Спасов, изпълнителен директор на "Кауфланд България". По думите му "за пореден път четирите големи чуждестранни вериги, които са останали в България, са обект на проверка от КЗК за разлика от българските". Спасов уточни, че в "Кауфланд" със собствените марки на веригата имат 7% дял в стойност, като в този процент влизат и собствените марки на веригата за нехранителни стоки.
"BILLA България" оказва пълно съдействие на Комисията за защита на конкуренцията, като следва и изпълнява всички законови процедури и изисквания. Когато разполагаме с по-конкретна информация по случая, ще ви информираме своевременно", коментираха от веригата за "Капитал Daily". В интервю през април за вестника Бойко Сачански, управител на "Билла България", уточни, че около 10% от бизнеса на компанията в стойност минава през четирите й собствени марки.
"Една подобна проверка на пазара е разбираема, ако контролният орган е преценил, но от официалното съобщение оставаме с впечатлението, че проверката касае само една част от участниците на пазара, а именно само чуждите вериги. Категорично обаче не можем да се съгласим с формулировката на говорителя на регулатора Марио Гаврилов, че имат известни съмнения относно пазарното поведение на големите търговски вериги. Има ли готова присъда вече", е коментарът на "Лидл България" за "Капитал Daily". От компанията не уточниха какъв е делът на собствените й марки.
От "Метро кеш енд кери България" се въздържаха от коментар. От официалния сайт на компанията става ясно, че веригата предлага общо 25 000 вида хранителни и нехранителни стоки. Собствените й марки са 14 и се отнасят до 1800 търгувани в магазините на веригата продукти, което формира 7.2% дял от общо предлаганите артикули.
Топ 5 на ритейлърите
Германският дискаунтър Kaufland от години е най-голямата верига в страната с приходи за 2014 г. от 1.2 млрд. лв. Втора е Metro с оборот от 677 млн. лв. От миналата година на трета позиция е Lidl (с приходи от 538 млн. лв.), която изпревари и остави на четвърто място конкурента си BILLA (521 млн. лв.). Българската "Фантастико" е пета, като веригата работи през десетина отделни дружества с общ оборот от 358 млн. лв.
Пенсионните фондове настояват да изплащат девет вида пенсии. Девет вида пенсии, при които да се запази правото на наследяване, ако възрастният човек почине, предлагат да плащат пенсионните дружества в писмо до Министерството на финансите, което внесоха ден преди края на общественото обсъждане на предложените от министър Владислав Горанов промени в Кодекса за социално осигуряване. Бележките на фондовете са 102 страници и най-общо изразяват несъгласието по принцип и в детайли с предложените набързо, без обществено обсъждане, консултации с бизнеса и оценка на въздействието промени. Основната от тях касае фазата на изплащането, като проектът на финансовото министерство предвижда да се изплащат само един вид пенсии - доживотни, като осигуреният няма друго право да се разпорежда с тях, а ако почине - наследниците му нямат право да получат остатъка от партидата. Според предложението на финансовото министерство след пенсиониране всички средства ще отиват в общ пул на пенсионната компания, като от тях ще се изплащат пенсиите на надживелите пенсионери, по чиито партиди няма достатъчно средства.
Проектът за кодекс предвижда разширяване на понятията за свързани лица, но и напълно ненужно пълно прелицензиране на пенсионните дружества, увеличаване на глобите за нарушения от осем до 50 пъти и възможност Комисията за финансов надзор да забранява по своя преценка единични сделки на управляващите дружества, нови акционери, членове на управителните и контролните органи на фондовете. В същото време проектът отново не позволява въвеждането на мултифондовете, за да могат средствата на осигурените да се инвестират с различен риск и доходност в зависимост от възрастта им.
От асоциацията на пенсионните фондове настояват промени да се правят, след като приключат стрес тестовете на дружествата в края на годината и се видят състоянието на активите и реалните проблеми.
Свободен избор на пенсия
От организацията припомнят, че при миналогодишните промени в кодекса, при които беше дадена възможност да се прехвърлят партиди към държавното осигуряване, мотивът на министерството е бил принципът за свободен и информиран избор на осигурените лица.
"Нашата позиция е, че на лицата следва да им се предостави максимално широк спектър от пенсионни продукти, между които да направят своя избор, включително и по отношение на въпроса за наследяването на средства. За съжаление, видно от предложения законопроект, на осигурените лица не е предоставен такъв избор. Стои въпросът защо със законопроекта на осигурените е отказано право на избор в ключовата фаза на осигурителните правоотношения, а именно - получаване на пенсия", се казва в писмото на асоциацията. Директорите на пенсионните дружества допълват, че с проекта се предлага да се подмени принципът на пълно наследяване, който е елемент от правото на частна собственост, с пълна липса на наследяване.
"Този законодателен подход е нелогичен, непоследователен и има за последица ограничаване правата на гражданите за разпореждане със собствените им спестявания, създава несигурност за собствеността им и социалния им статус и поставя въпроса за реалните мотиви, които стоят зад законовите промени", се изтъква в писмото.
Разнообразни пенсии с право на наследяване
Асоциацията предлага осигурените да могат да избират между девет различни вида пенсии от частните фондове - пожизнена пенсия за старост, пожизнена пенсия за старост с гарантиран период на наследяване; пожизнена пенсия за старост с право на наследяване; допълнителна срочна пенсия за старост с гарантиран размер, както и еднократно или разсрочено изплащане на средствата по партидата при трайна неработоспособност, еднократно или разсрочено изплащане на средствата, ако не са достатъчни за изплащане на пенсията. Освен това фондовете настояват да се уреди еднократно или разсрочено изплащане на суми на наследниците на починало осигурено лице, независимо дали се е пенсионирал или не, както и да могат да плащат наследствени пенсии.
Освен това фондовете предлагат осигуреното в универсален пенсионен фонд лице да има право пет години преди пенсия да получи, еднократно или разсрочено, до 50% от средствата, натрупани по индивидуалната му партида.
Пенсионните дружества настояват да се уредят правата на наследниците и те да могат да получават натрупаните средства съгласно Закона за наследството еднократно или разсрочено.
Всеки пети студент отпада от университет. Въпреки че входът към родното висше образование е широко отворен и почти 80% от кандидатите влизат в университет, не всички от тях успяват да завършат докрай следването си. Приблизително всеки пети студент напуска висшето училище, преди да вземе диплома. Най-много прекъснали младежи има в направленията икономика, администрация и управление и филология, а най-малко - в изкуствата, спорта и военното дело. Това показват данните на просветното министерство за броя на отпадналите студенти по университети и по професионални направления, поискани няколко пъти от в. "Сега" и предоставени едва след запитване по закона за достъп до обществената информация. Използван е и регистърът на действащите и прекъснали студенти на МОН, данните в който се актуализират на определени периоди.
Справката, чието изготвяне очевидно затрудни министерството, обхваща три категории студенти - напуснали по собствено желание, отстранени за определен срок и отстранени завинаги и непосещаващи (но не и прекъснали по семейни причини или поради болест). От нея става ясно, че броят на отпадналите от университет младежи през учебната 2015/2016 г. е 11 хил. души, което спрямо всички приети през миналата година младежи (58 868 души) прави 19% напуснали преждевременно системата на висшето образование. Процентът е най-високият от последните четири години, въпреки че като брой отпадналите студенти намаляват от 12 641 през 2012 г. до 11 004 през 2015 г. Причината е в демографската картина, показваща драстичен спад в общия брой на записаните в университет студенти - от 78 хил. преди 4 години на 58 хил. души през м.г.
Стопанската академия в Свищов е сред университетите, в които делът на отпадащите е най-висок. Ако през 2014 г. висшето си образование са прекъснали 256 човека, през 2015 г. броят им скача четворно - до 1069 души (предимно кандидат-икономисти). За сравнение броят на приетите първокурсници тогава е бил малко над 2562 студенти. С голям дял отпаднали "блести" и висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" - въпреки че намалява през последните години, броят им остава висок спрямо приема - 323 прекъснали студенти (най-много по машинно инженерство), което е около 40% от броя на приетите за последната година (784 души). Техническият университет - София, също не може да се похвали в това отношение - 946 от студентите му са отпаднали през м.г., което е около 36% от първокурсниците. Тук най-много отпаднали има в направленията електротехника, общо и машинно инженерство. Лесотехническият университет е загубил 195 свои студенти (най-много следващи горско стопанство) при 595 приети в първи курс през м.г.
Софийският университет е с най-много прекъснали висшето си образование студенти - 1425 души, което вероятно произтича от факта, че това е най-голямото ни висше училище. Процентно обаче (спрямо приетите през последната година студенти - 5023 души) той стои по-добре от изброените висши училища.
Машинното инженерство, изглежда, е затруднило и младежите в Русенския университет "Ангел Кънчев", в който отпадналите от тази специалност са 1/4 от всички близо 400 напуснали университета през м.г. (при приети тогава 1770 души в първи курс). Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" се е разделил с 1039 свои възпитаници, предимно следвали филология и "педагогика на обучението по..." при малко под 4000 души първокурсници за м.г. Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" през м.г. са напуснали 250 студенти при 1159 приети първокурсници. Университетът по архитектура, строителство и геодезия е изгубил 142 свои кандидат-архитекти при 639 записани в първи курс студенти.
Има и драстични примери, при които някои висши училища са загубили през м.г. повече студенти (от първи до четвърти курс), отколкото са приели в първи курс. От Химикотехнологичния и металургичен университет са отпаднали 552 студенти през м.г., половината от които следващи химични технологии, а са приети 429. Бургаския свободен университет пък са напуснали 485 човека (предимно следващи икономика), а са приети 363-ма.
Малко по-добре е положението например в Икономическия университет - Варна, ТУ - Варна, Медицинския университет - София, Американския университет, Висшето строително училище "Л.Каравелов" и др., където процентите на отпадналите спрямо първокурсниците са между 12-17 на сто. С нула отпаднали студенти могат да се похвалят НАТФИЗ, НХА и НСА, а с много малко прекъснали - Аграрният университет, Минно-геоложкият университет, Академията на МВР, Висшето училище по телекомуникации и пощи, Колежът по туризъм в Благоевград, УниБит и др.
Специалности
Разбивката по професионални направления показва, че най-много студенти се отказват от следването си по икономика - 2483 души, и по администрация и управление - 1263, които са и най-многолюдните специалности. Не са малко и прекъсналите студенти по различните филологии - 633 души, по електротехника, електроника и автоматика - 528 човека, както и по педагогика - 402 души, и "педагогика на обучението по.." - 555 души. Сред масово отпадащите са и младежите, записали общо инженерство - 488 души, машинно инженерство - 449 души, информатика и компютърни науки - 346 души, комуникационна и компютърна техника - 388 души, архитектура - 271 души, химични технологии - 265 души. По стотина отпаднали студенти има в направленията психология, социология, науки за земята, горско стопанство, хранителни технологии, туризъм. Напусналите следването си по медицина са 156, а по право - 174. Специалностите, в които почти няма отпаднали, са военно дело (2-ма), изобразително изкуство (2-ма), теория на изкуствата (0), спорт (0), теория и управление на образованието (3-ма), проучване и добив на полезни изкопаеми (7 души).
НАП обяви за тайна ревизиите на публични лица с влогове в КТБ. Един от скандалните списъци около фалита на КТБ - този на влоговете на публични лица в банката, е на път да потъне зад дебелата защита на данъчната тайна. Националната агенция за приходите започна проверка на 141 лица от списъка заради съмнения за разминаване между наличните влогове и официално подаваните имотни декларации пред Сметната палата. При обичайните проверки за несъответствие на доходите с декларираното имущество резултатите от ревизиите са публични. В случая обаче НАП счита, че трябва да спазва общия ред за защита на данъчна тайна и ще предоставя само обобщена информация.
Това коментираха официално от НАП в отговор на въпрос на "Сега" за публичността на резултатите от проверките. В същото време списъкът бе публикуван именно с цел максимална публичност и падане на тайната за случвалото се в банката.
Задължението за публикуване на списъка на всички публични лица с влогове в КТБ бе въведено с промени в закона за кредитните институции, внесени с единодушие от всички партии в парламента. В мотивите към законопроекта депутати от всички партии се аргументираха, че е редно да бъде създадена правна възможност за сваляне на банковата тайна за отделни групи лица при обявяване на банка в несъстоятелност. С тези аргументи синдиците на банката бяха задължени да извършат проверка за наличните влогове на хиляди лица, заемали публични длъжности в период от 5 години преди отнемането на лиценза на банката. На свой ред Сметната палата бе задължена да състави изчерпателен списък на всички тези хора.
Резултатът от това упражнение доведе до публикуване на списъка с максималните наличности по влогове в КТБ за периода 2009-2014 г. на десетки лица. Сравнението на обявените влогове с официално публикуваните имотни декларации повдига поредица от въпроси, включително по редица влогове на представители на съдебната власт. На базата на списъка НАП обяви, че започна проверки на 141 лица.
Сега се оказва, че при тях данъчната тайна няма как да падне напълно. Юристите на НАП считат, че законодателят е следвало да въведе изрични текстове с промените в закона за кредитните институции, ако е искал да са публични и резултатите от евентуални данъчни ревизии. Такива текстове в закона няма и НАП няма право да предоставя индивидуализираща информация за резултатите от проверките и ревизиите, считат експертите.
Възможност
НАП не обяснява защо в този случай не се следва логиката на специалния закон - за публичност на имуществото на лица, заемали публични длъжности. Именно този закон служи като основа за изготвяне на списъка с лица, за които следва да се обявят влогове, а проверките се опитват да открият именно несъответствие на официално декларирано и реално имущество. По закона за публичност на имуществото на публичните лица НАП е длъжна да уведоми Сметната палата в 14-дневен срок за резултатите от започнали проверки и ревизии за несъответствие, а Сметната палата на свой ред публикува информацията на сайта си в 7-дневен срок.
Лятото идва в неделя. С валежи започва работната седмица след приятното време през дългите почивни дни. Най-много дъжд ще се излее в централните части на Дунавската равнина - между 20 и 25 литра на квадратен метър. В останалите райони ще паднат 5-10 литра на квадрат. Единственото кътче, където ще е сухо, е Югозападна България. Това съобщи шефът на синоптичната фирма TV-MET Петър Янков.
Почти всеки ден от седмицата ще започва със слънце, но следобед ще се развива купеста облачност и ще превалява. В планините дъждовете ще са придружени с гръмотевици.
Над 2000 м дъждът ще преминава в сняг. Там температурата ще е едва от 1 до 4 градуса, затова не се препоръчва туризъм по високите части на планините.
След краткото застудяване на 25 май температурите постепенно ще се покачват и в четвъртък и петък ще са между 20 и 25°. В петък се очакват силни гръмотевични бури в Добруджа, уточни метеорологът. Възможни са и градушки.
Въпреки че у нас ще вали и ще е сравнително хладно за сезона, в южните ни съседки лятото ще даде заявка по-рано и ще е идеално за почивка.
В събота и неделя и у нас ще се затопли още - до над 25 градуса. Само по Черноморието ще е 22° и слабо ще превалява.
Чувствително затопляне се очаква от понеделник. Максималните стойности ще са между 27 и 33 градуса.
Метеорологичното лято ще изпревари астрономическото, което започва на 21 юни, с около 15 дни, каза още Петър Янков.
В Деня на детето ще е топло, превалявания се очакват само в източните райони на страната. Първият валежен период за следващия месец ще е между 3-и и 6-и. Тогава температурите ще се понижат с 4-7 градуса. От 7 до 10 юни обаче ще е сухо и над страната ще се пренася топъл въздух от юг. Жегата ще стигне 30-35°. Топло ще е и по планините, по най-високите части (над 2500 м) се очакват 5-8 градуса.
Температурата на морската вода в момента е 17-18 градуса, но при затоплянето ще се повиши до 19-22°.
Общини с много дългове ще са под особен надзор. Закъсали финансово общини ще бъдат под особен надзор от финансовото министерство. Ако министърът прецени, че нивото на разходите и просрочените задължения е твърде високо, ще открива процедура по оздравяване.
Тези текстове в Закона за публичните финанси предстои да бъдат гласувани на второ четене в парламента в сряда.
За такива ще се смятат онези, чиито разходи са над 15% от средните за последните 4 г., поели са ангажименти за бъдещи разходи с 50% над средните, имали са дефицит в бюджета си за 3 г. или по-ниска от средната за всички общини събираемост на местните данъци или задълженията им са повече от 5 на сто от тези за последната година.
Ако са налице три или повече от изброените условия, кметът уведомява общинския съвет и предлага да започне процедура по оздравяване. Тя може да е за период от 1 до 3 г.
Ежегодно до 10 март кметът трябва да извършва оценка за някое от изброените условия. Това ще става по насоки и указания на финансовия министър.
Той ще следи и ако общината е сред закъсалите за да уведоми кмета да стартира действия по оздравяване.
Ако над половината от общинските съветници приемат, кметът изготвя план, който ще бъде публично обсъждан с местната общност.
Финансовият министър може да преценява и дали да отпусне безлихвен заем на такива общини за срока на оздравяване. Той може да бъде погасен с допълнителна субсидия от бюджета или да бъде опростен.
Според Менда Стоянова - председател на бюджетната комисия , по-добре е да се закриват, общини, които почти изцяло зависят от пари от бюджета, вместо да бъдат оздравявани.
Ремонтират тунелите към морето. Тежки ремонти на тунели и виадукти ще бавят пътя за морето и през това лято. Обновяването на инфраструктурни съоръжения по магистрала "Хемус" ще затрудни шофьорите между София и Варна. Затова и всички водачи е нужно да си предвидят повече време за път от обичайното, въпреки че ремонтите ще засегнат малко километри от трасето. Очаква се критичните точки, на които ще се образуват тапи, да са тунелът "Витиня" и виадуктът "Елешница". В тях заради ремонтните дейности движението ще бъде ограничено в едното платно и ще двупосочно. Така още на първите 15 километра от София към Варна водачите ще трябва да отбиват в обновеното през миналата година платно към София. Ремонтите ще продължат почти до края на годината, а участъкът със затруднено движение е с дължина от 2 километра.
Ще се ремонтират и тунелите "Витиня" и "Ечемишка". Започва и възстановяването на виадукта при 41-ви километър на магистралата, между тунелите "Ечемишка" и "Топли дол". По аутобана се работи и в района на Ябланица и при влизане във Велико Търново от Варна. През това лято магистрала "Тракия" ще се ремонтира само мост над река Стряма в Пловдивско. Днес започва и ремонтът на осветлението и светофарите в тунела "Траянови врата" от магистрала "Тракия" в тръбата за Бургас. Той ще продължи обаче само няколко дни и през деня на 25 и 26 май ще се ограничава движението в аварийната и изпреварващата лента.
Така въпреки тапите по аутобаните към морето, през това лято ремонтите по основните шосета ще са значително по-малко, отколкото през предходното.
В същото време кабинетът вече е отпуснал над 100 млн. лв. за обновяване на малки шосета - пътища първи, втори и трети клас. Сред основните големи ремонти е този на пътя между столицата и Видин. С 19 млн. лв. ще се обновят 43 км от трасето. Със средствата ще бъдат поправени два участъка - за 13 млн. лв. пътят Видин-Димово и за още 6 млн. лв. - 8-километровият участък при изхода на Враца. С други 8 млн. лв. се ремонтират 22 км от първокласния път Димово-Бела-Скомля-Медовница.
Още тази година започва и рехабилитацията на пътищата в Разград, областта с пътищата в най-лошо състояние. Ще бъдат ремонтирани и няколко важни пътни направления в Плевен, Ловеч и Велико Търново. Почти 13 млн. лв. ще отидат за ремонт на 40 км пътища в област Хасково.
Общо през тази година ще бъдат ремонтирани 282 км републикански пътища, като по-голямата част от тях са в Северна България.
Освен със средства от бюджета ще се ремонтират и пътища с пари от Европа.
В началото на месеца бяха одобрени първите 14 проектни предложения за обновяване на шосета с финансиране по ОП "Региони в растеж". Проектите са на стойност 180 млн. лв. С парите ще се рехабилитират пътища 2-ри и 3-ти клас в областите Варна, Враца, Габрово, Добрич, Кюстендил, Плевен, Разград, Силистра, Сливен, София и Стара Загора. Общата дължина на отсечките, които ще бъдат обновени, е 248 км.
Тръгва голям конкурент на "БДЖ-Товарни превози". PIMK Rail е най-новият - 14-и, железопътен превозвач у нас. Това съобщиха за "Стандарт" от ИА "Железопътна администрация" (ИАЖА). Компанията беше създадена в края на миналата година, а неотдавна ИАЖА й издаде и европейски лиценз за жп превозвач. Сега PIMK Rail очаква единствено сертификат за безопасност, веднага след което може да извършва превози на товари. Компанията усилено се подготвя за това. Тя вече внесе първия в България от 27 години насам чисто нов електровоз - Siemens Vectron, чиято цена е близо 7 млн. евро. Локомотивът беше оценен от TINSA за съответствие с изискванията на правилата за безопасност и вече е допуснат за експлоатация по жп мрежата. Очаква се скоро от Германия да бъде доставен и втори електровоз от същия тип. Отделно PIMK Rail поръча 17 двойни вагона в жп завода в гр. Септември, които скоро ще бъдат готови. Още в края на миналата година управителят на компанията майка PIMK - Илиян Филипов, публично обяви, че ще навлезе сериозно в бизнеса на интермодалните превози. Поради това PIMK е кандидат за концесионер на новия интермодален терминал в Пловдив, който се изгражда от "Трейс Груп Холд", за да го превърне в своя основна логистична база.
PIMK Rail е дъщерна компания на пловдивската PIMK - най-мощната автокомпания в Източна Европа. Само миналата година PIMK вложи 25 млн. евро в 150 влекача "Мерцедес" и "Ивеко". PIMK е сред най-големите превозвачи на стоки между Турция и Германия, като превозва и известни марки облекла като Zara и др.
PIMK вече има опит в жп превозите, като осигурява 2/3 от полуремаркетата за блок-влака на DB Schenker Rail по дестинацията Русе - Нюрнберг. Така PIMK съкращава голяма част от разходите си за гориво, пътни такси и командировъчни за водачите. След като стартира дейността си, PIMK Rail ще отхапе още около 25% от товарите на "БДЖ-Товарни превози". Сега държавният превозвач вози средно по 1000 т дневно от кариерата на PIMK в Куртово Конаре за сероочистващите инсталации на ТЕЦ "Марица 3". Поради това се очаква "БДЖ-Товарни превози" да приключи 2015 г. с под 6 млн. тона товари - 14 пъти по-малко от рекордната 1986 г. Държавната компания ежегодно губи по 10-15% от пазарния си дял при увеличение на общия обем товари от порядъка на около 20% годишно.
Над 5 бона на вечер от турне в чужбина. Опера, тракийско злато и нови сериали - това е конвертируемата валута на България в чужбина. 27 години след края на соца нов е само третият елемент - в годините на Желязната завеса наша визитка бяха гласовете на Борис Христов, Николай Гяуров, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, античните съкровища и киселото мляко. Сега млечно-киселата бактерия бацилус булгарикус е елиминирана от криминалето на БНТ „Под прикритие", което за 6 години е „уцелило" зрители в 144 страни. Точната бройка на закованите пред малкия екран остава неизвестна. Има обаче статистика за участниците в графа „живо изкуство" като опера и театър.
5355 лева - толкова е средният приход от едно представление на българска трупа, изиграно в чужбина. Според данни на Националния статистически институт през миналата година държавни, общински и частни формации са реализирали 5340 турнета в страната и 93 в чужбина. 916 941 са били зрителите в България, 45 725 - по света. Приходите от всички гастроли - и у нас, и по света, възлизат на 3 337 000 лева.
Макар посещенията на спектаклите в чужбина да възлизат на 2 процента от всички за 2015-а, те осигуряват 15 процента от приходите.
Турне в БГ провинцията носи на съответния състав средно 532 лева от една изява. В странство обаче спечелените средства са десет пъти повече.
Отличник в задграничните гастроли е Софийската опера и балет
През миналата година трупата е изнесла 20 оперни и балетни представления в пет държави и е получила аплодисменти от повече от 24 000 зрители. Сред спирките са словенската столица Любляна, германският град Фюсен, където трупата участва във Вагнеровия фестивал, Крайова в Румъния, Месина в Италия и 9 града на Япония.
Информацията е на базата на обобщени данни, уточни зам.-директорът Христина Станева. От състава не дадоха подробности за приходите и хонорарите, за които се отчитат в Министерството на културата. Макар да разполага с тях, висшето артведомство на бул. „Ал. Стамболийски" 17 също не ги предостави на в. „Монитор".
Зад сухата статистика стои колосален труд. „Навсякъде, където гостувахме, нашите постановки и артисти бяха посрещани с овации, а представянето на тетралогията "Пръстенът на нибелунга" на режисьора Пламен Карталов във Фюсен, Германия, премина при небивал дори според германските стандарти успех", разказа Димитър Сотиров, мениджър от „Връзки с обществеността" на Операта.
Такъв е и фурорът в Япония, където трупата на Софийската опера гостува за шести път миналата година с „Турандот" от Джакомо Пучини и „Княз Игор" от Александър Бородин. Между 6 и 22 октомври съставът изнесе 9 представления в Токио, Киото, Фукуока, Нишиномия, Фукуи, Нагоя, Михара и Окаяма. „За мнозина това беше първа среща с операта. Играхме пред пълни зали - някои от тях с капацитет над 3000 зрители", разказва Димитър Сотиров.
Публиката в Страната на изгряващото слънце държи на „Турандот" и българската трупа за трети път гостува там с това заглавие. На последното турне от 9 срещи на Софийската опера с публиката шест се полагат на шедьовъра на Пучини за любовта на китайската принцеса Турандот и персийския принц Калаф.
Хонорарите за гастролите очевидно стават срамежлива тема за институциите. Представа колко струва на държавата командировка на един изпълнител във Франция обаче получаваме от парламентарно изявление на министъра на културата Вежди Рашидов по повод скандала с „Кукузелите", както ги нарече. Миналия април духовете в артгилдията бяха разбунени от тенора Георги Петров - хорист в хора „Йоан Кукузел" тогава. Съставът беше в официалната делегация за откриването на българската изложба „Епопея на тракийските царе" в Лувъра и изнесе концерт в катедралата „Нотр Дам дьо Пари". В социалната мрежа хористът разкри, че за изпълнителите не е предвиден никакъв хонорар и че единственото заплащане са стандартните командировъчни от 35 евро на ден. В същото време пропуските за концерта в парижката „Света Богородица" струваха от 12 до 20 евро.
3000 лв. е струвала на държавата командировката на всеки един от членовете на хор „Йоан Кукузел", обясни тогава Рашдиов пред парламентаристи. Той уредил хористите ни да бъдат извозени от летище до летище, а цялото пребиваване на изпълнителите във френската столица е струвало по 1500 евро на човек. „40 минути пяха, три дни в Париж в командировка, въпреки че една вечер само пяха, по 35 евро са това, все пак някакъв хонорар. Така всеки един хорист ни струваше, но си заслужаваше, по 1500 евро", каза министърът.
Школата на тезгяха от 60 000 до 600 000 лева. Бивши училища си търсят нови стопани с обяви в интернет, а цената им варира от 6000 до 600 000 лева в зависимост от местоположението, показа справка на "Монитор".
Най-скъпото на пазара е изоставена сграда в Перник. То се продава за 325 000 евро, а според брокерите имотът е подходящ за забавачка, училище, клиника, автоборса и дори жилищно строителство.
Училища има за всеки джоб, като най-евтините започват от 60 000 лева. Собствениците им пък ги промотират с това, че могат да се ползват за старчески домове или цехове за шивачки.
Така школото "Христо Ботев" в монтанското село Благово вече е обявено за продан за 100 000 лева. Според продавачите то става и за хотел. Толкова струва и училището в град Попово. То е с площ 8600 кв.м и е с две сгради. В парцела има вековни дървета и много зеленина. „Имотът се намира в тих и спокоен район, подходящ е за почивка или бизнес", пише още в обявата. Бившето училище в с. Щипско, област Вълчи дол, също е на тезгяха. Някогашната сграда, където децата са се учили да пишат и да смятат, сега се продава за 50 000 евро. Сградата е на два етажа и ремонтиран покрив, а сред екстрите са и алуминиева дограма, кладенец и огромен двор.
Класните стаи в с. Искър също са за продан. Те чакат да бъдат превърнати във ваканционен комплекс, хоспис или цех. Живописното местенце е на 60 км от Варна и затова цената не е спомената в обявата.
Училището в село Горна Росица, община Севлиево, е обитавано от крави и телета. Това забелязал баща, който се разхождал с дъщеричката си на мястото. Школото е било два пъти национален първенец през годините. Учители и ученици са се събирали пред вратата, за да го пазят, припомня от Нова тв.
Сградите, освободени при закриването или преобразуването на държавни и общински училища, могат да се използват само за образователни, здравни, социални или хуманитарни дейности по реда на Законите за държавната и общинска собственост и според подзаконовите актове по прилагането им. Според Закона за предучилищното и училищното образование общински и държавни училища, за които обаче в срок от две години няма обществена потребност за използването им за социални и хуманитарни дейности, могат да се използват и за друго, но при определени условия. Първото е да има положително становище на министъра на образованието и науката. Другото изисква населените места, в които са закритите училища, да са с население под 5000 души.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |