500 000 тона мляко изтичат в сивия сектор. 50% от произведеното краве мляко в България, или около 500 000 тона, е в сивия сектор - не е обявено и не е преработено, а е отишло на пазара през 2015 г. Това обяви пред „Труд" Симеон Присадашки от Асоциацията на млекопреработвателите. По думите му ситуацията е без промяна повече от 10 години.
„Производители се оплакват от ниски изкупни цени, но голяма част от тях, освен че са в сивия сектор, предлагат недобър продукт. Истината е, че 20-25% от предлаганото мляко е истинско, другото е компромис", коментира Присадашки. По думите му в България през миналата година са изкупени около 500 000 тона краве сурово мляко, а по статистика на сектора се произвеждат около 1 млн. тона.
В същото време проблемите на млекопроизводителите продължават да се задълбочават.
„Изкупната цена на млякото падна до нива 30-35 стотинки за литър на едро. Ниската стойност е причина животновъди масово да фалират", коментира пред вестника Христо Даков, член на Асоциацията на млекопроизводителите от Стара Загора. Самият Даков, който е дългогодишен животновъд в региона и развива дейност в село Малко Кадиево, призна, че също е на път да се откаже, като в момента е намалил стадото си от 130 на 30 крави.
„На фона на рекордно ниски цени на млякото стойностите на млечните продукти в магазините не са се променили в посока надолу - повече от странно е", коментира Даков.
Изследване на асоциация "Активни потребители" отпреди месец сред редица български марки сирене установи, че в половината продукти има разминаване със стандартите, а в 6 вида има вложено палмово масло и дори нов метод за измама с добавяне на неизвестен досега субстрат за образуване на твърда маса от два пъти по-малко количество сурово мляко.
Припомняме, че с промени в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти Министерството на земеделието и храните ще забрани на преработвателните предприятия да използват думата "млечен" върху етикетите на изделията, които не отговарят на БДС. Промените в наредбата са качени за обществено обсъждане на официалния интернет сайт на министерството.
Българи по следите на метеорити в Средна гора. Българи тръгват по следите на метеорити, паднали у нас през последните няколко години. Местонахожденията на извънземните тела са потвърдени чрез данни от чужди спътници, летели над нашата територия. Точните координати обаче се пазят в пълна тайна от специалистите, за да не станат обект на посегателства от страна на незаконни търговци.
„Отиваме на експедиция за метеорити в Централна Средна гора. Имам информация, че такива са паднали там и ще проверим дали ще намерим нещо", обяви пред „Труд" председателят на Асоциацията на търсачите на самородно злато и метеорити Кирил Стаменов.
По думите му данните за метеорни тела, достигнали Земята и разбили се на родна територия, са кът. Затова търсачите са се обърнали за помощ към чужди учени. Те са потвърдили, че сателитите им са регистрирали падането на метеорити в България.
Намеренията на ентусиастите, които ще тръгнат по следите им до няколко месеца, са да изпратят в чужбина находките си. Там учени трябва да направят анализ и експертна оценка на българските открития.
Панагюрище има работеща болница за 92 млн. лв. Най-голямата еднократна инвестиция в болница за последното десетилетие е факт. На 11 юни заработи многопрофилната болница "Уни хоспитал" в Панагюрище. Тя е специализирана в лечение на онкологични заболявания и досега в нея са вложени 92 млн. лв.
Рекордьор дотук в България е "Токуда", в която към откриването й през 2006 г. бяха инвестирани 120 млн. евро, но с дооборудването вложението достигна 220 млн. евро. За разлика от софийската болница тази в Панагюрище не е единствено частна инициатива, а има и малко общинско участие - сградата на старата болница, земята и малка част от нужното финансиране. Иначе основният инвеститор е медодобивното дружество "Асарел - Медет", което е смесена българо-австрийска собственост. Третото по размер медицинско вложение - 35 млн. евро, беше направено в края на миналата година - в онкоболницата на "Сити клиник". Другата новост при "Уни хоспитал" е, че проектът е първи голям извън столицата. И се цели както в региона на Средногорието, така и в медицинския туризъм.
Накратко проектът дотук е реконструкция и преоборудване на досега съществуващата общинска болница "Събо Николов" и изграждане на нов онкоцентър. Според д-р Борислав Ацев, изпълнителен директор на инвестиционното дружество "Асарел Панагюрище здраве", е възможно до една година инвестицията да нарасне с още 5-7 млн. лв., инвестирани в център за роботизирана хирургия. Така общата стойност на вложените до края на 2016 г. в "Уни хоспитал" средства ще бъде около 97-99 млн. лв.
Кой е инвеститорът
Съдружниците в това медицинско начинание са "Асарел Панагюрище здраве" с 90% и община Панагюрище с 10%. Според регистрацията на "Асарел Панагюрище здраве" в Търговския регистър от края на септември миналата година най-голям дял държи едноименната медодобивна компания - 67%. Следва "Бизнес устойчиво развитие 06", което е на Лъчезар Цоцорков, с 28%, и общината - с 2.7%. В най-голямото дружество от групата - "Асарел - Медет", най-голям акционер е австрийската Voest Alpine Intertrading, която по данни към края на 2012 г. държи около 68%.
Останалите акции на "Асарел Панагюрище здраве" са собственост на работници и служители. От мениджмънта на компанията допълват, че по-малки инвеститори са и индустриални фирми от региона на Панагюрище, но това засега не се вижда в Търговския регистър. Акции притежават и лекари, медицински сестри и немедицински персонал от "Уни хоспитал".
Строителството на обекта е на "Главболгарстрой - Пловдив" и заедно с оборудването на "Уни хоспитал" процесът продължи около 10 месеца. От възникването на идеята в "Асарел - Медет", през предварителните проучвания до неговото завършване отне почти 6 години.
Лъчезар Цоцорков, председател на надзорния съвет на "Асарел - Медет", каза при откриването, че целта е не просто да се направи само съвременна болница, а да се запази жизнеността на малките общини от Средногорието. "Като създадем по-добри условия за живот и възможности за по-доходен труд на млади хора, които да останат тук, вместо да поемат пътя на миграцията, значи сме постигнали целта си. "Уни хоспитал" е нашият пример за корпоративна социална отговорност за проект с дългосрочна добавена стойност. Проектът носи след себе си още нови работни места за малкия и средния бизнес, свързани с различни услуги, включително медицински туризъм", добави Цоцорков.
Какво има в болницата
В "Уни хоспитал" има медицински експерти по 36 специалности, които работят в 19 стационарни и 8 диагностични клиники. Целият екип е от 700 души. "Уни хоспитал" има 310 болнични легла в стаи за 1 или за 2 души. Болницата осигурява от индивидуална помощ в спешно отделение, през бърза съвременна диагностика до високотехнологично лечение с най-новите в света технологии.
Медицинското заведение има своя комуникационна система с всички външни партньори и консултанти в САЩ, Германия, Австрия, Турция. В онкологичния център са внедрени двата най-добри в Югоизточна Европа медицински линейни ускорителя, с които се "бомбардират" с изключителна точност злокачествени образувания в човешкото тяло, обясняват от болницата. Екипът на "Уни хоспитал" ще прилага съчетание от образно-диагностични методи с оперативни интервенции. Това ще става в хирургичния комплекс с първата в Югоизточна Европа хибридна операционна зала с роботизиран ангиограф.
Апаратурата за цялата болница е доставена от почти 100 компании. За развитието на екипа всяка година в "Уни хоспитал" ще се влагат 400 хил. лева в стажове, обучение, специализация и привличане на специалисти.
Бургаският съд: Бетоновите основи на къмпинг "Юг" не са върху дюни. Бургаският административен съд е отменил в края на март заповед за премахване на бетонови основи пред плажа на къмпинг "Юг", до хотел "Морско конче". Тя беше издадена през юли 2015 г. от кмета на Царево Георги Лапчев след скандал заради започналото строителство на вилно селище до къмпинга. Инвеститор е наемателят на плажа - компанията "ИФ Фаворит" чрез дъщерната си "Лазурно море" АД, която е и собственик на терена зад пясъчната ивица и на хотел "Морско конче".
През април миналата година, след като получава всички необходими разрешителни, "Лазурно море" започва изграждането на вилно селище върху площ 1173 кв. метра. Излети са основите на две къщички, разположени над басейна на "Морско конче". Следват сигнали срещу строежа и спешна проверка на място от работна група с представители на регионалното и екоминистерството, както и на експерти от БАН. В екипа са проф. д-р Ива Апостолова, ръководител секция "Флора и растителност" при Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания - БАН, и доц. д-р Атоанета Петрова, директор на Ботаническата градина при БАН. В констативния акт от проверката е посочено, че: строежът е извършен в част от поземлен имот, в който са налични пясъчни сиви дюни, и е незаконен по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 6 от ЗУТ (извършва се в територии с режим на особена защита). Изменена е кадастралната карта на плажа, а кметът на Царево издава заповед за премахване на незаконен строеж, тъй като обектът е от 5-та категория и е в правомощията на общината, не на ДНСК.
Обрат
Скоро след проверката на МОСВ, МРРБ и БАН представител на инвеститора коментира пред "Капитал", че ще обжалва както заповедта на кмета, така и изменението на кадастралната карта. Според него проверката е минала с "с цел да се открие някоя и друга дюна". Той цитира становище на експерти геоморфолози, че там няма как да има пясъчни образувания.
В хода на съдебното дело твърденията на инвеститора "Лазурно море" са потвърдени. Съдът назначава две експертизи - съдебна и съдебно-техническа. Първата е изготвена от вещо лице геолог, специалист по инженерна геология, морфодинамика и литодинамика на морската брегова зона от Института по океанология на БАН. Инициалите на вещото лице са В.П. и най-вероятно става въпрос за проф. Веселин Пейчев, който е и директор на Института по океанология. "От гледна точка на морфологията, пясъците, обект на експертизата, не са пясъчни дюни, в частност сиви дюни, защото не формират характерна повърхнина и форма с ясно изразена асиметрия и не са подложени на въздействието на съвременните процеси на еоличен пренос... те нямат белези на сиви дюни, образуващи се на 50 - 100 м от морския басейн, тъй като пясъкът е чист, не е смесен с хумус, а е покрит от хумусен слой, който от своя страна е изцяло затревен." Заключението е прието без възражения от страните по делото.
По-нататък в документацията по делото става ясно, че съдът не зачита изводите на ботаниците от БАН от април 2015 г., че под строежа има дюни заради установената характерна растителност. Това са дюнни местообитания, а не дюни, защото легалната дефиниция на дюните се базира не на растенията върху пясъчните образувания, а на начина, по който са формирани, посочва съдът. "Пясъците в процесния имот не представляват дюни по смисъла на закона, тъй като при тяхното формиране не е участвал вятърът, каквото е легалното определение. Пясъците, върху които е разположен къмпинг "Юг", са с наслаги с плейстоценска възраст, разположени върху Карангатска морска тераса, което ги отличава от дюните, чието формиране по българското крайбрежие е започнало през Късния холоцен, преди около 3000 години. Според експерта най-вероятно става дума за стар плаж, формиран преди началото на холоцена, и генезисът му не може да бъде обвързан с еоличен пренос на неспоени материали", се посочва в решението на съда.
Съдебно-техническата експертиза, изготвена от вещо лице - архитект, пък е установила, че строителните книжа на вилното селище отговарят на одобрените от институциите инвестиционни проекти.
Бягащите дюни
Така съдебният състав с председател Ванина Колева отсъжда в полза на инвеститора "Лазурно море" АД, отменя заповедта за премахване на основите и осъжда община Царево да заплати съдебни разноски в размер на 3097 лв. "Тъй като те са бягащи, пясъчни дюни, тази година е избягала някъде. Не знам точно какво се е случило с нея, но факт е, че съдът отменя заповедта на кмета за премахване на бетоновите плочи. И посочва, че те са напълно коректни. На кого беше необходим целият този скандал миналата година", коментира Лапчев, цитиран от "Оф нюз".
От справка в деловодната система на Върховния административен съд излиза, че въпреки че е имал възможност, Лапчев не е обжалвал решението на бургаския съд. Очакваме отговори от общината и екоминистерството защо не е внесено възражение.
Положителният за инвеститора изход от делото не означава автоматично, че строежът може да продължи. През юли 2015 г. по инициатива на Окръжната прокуратура в Бургас Регионалната дирекция за национален строителен контрол в града е обявила за нищожни четири разрешения за строеж в района на къмпинг "Юг". Те са за 16 каравани с дървени площадки - скари пред тях, за сезонен хотел ("Морско конче") и за строеж на ресторант, пристройка на обслужващи сгради и др. Всички тези обекти са построени и функциониращи. Според прокуратурата обаче строителството им е одобрено "при груби нарушения и неспазване на разпоредбите на конституцията, Закона за устройство на територията, Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие". Освен това "изградените обекти попадат в имот - изключителна държавна собственост, където допускането на застрояване е незаконосъобразно и противоречащо на конституцията", отбелязват от държавното обвинение. В момента текат две дела - едно за отмяна на заповед за събаряне на 16-те вили-каравани и едно за обявяване на нищожно строителното разрешително на целия комплекс. На терена не могат да се извършват строителни дейности до произнасяне на съда.
Събирачи на дългове и миньори са сред най-търсените кадри у нас. Най-търсените кадри в България в момента не са програмисти и инженери, а събирачи на дългове, строители, миньори, оператори в кол центрове, банкови и други служители. Това изненадващо разкритие прави нов доклад на Европейската комисия, който анализира недостига и уменията на работната сила в страните от ЕС. ЕК обръща специално внимание на браншовете, където работните места и търсенето на подходящи хора за тях се увеличават най-бързо. Именно изброените професии се оказват "най-бързо растящи" в България.
"Програмистите са само върхът на айсберга, видимата част, а глад за кадри у нас има навсякъде", коментира пред "Сега" Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч". Очевидно проблемите на IТ компаниите наистина са по-видими заради голямата ножица между търсене и подготвени специалисти. Драматичното несъответствие не остава незабелязано и в доклада на Брюксел - там се посочва, че 69% от българите на възраст 16-74 години нямат елементарни цифрови умения, т.е. не могат да работят с интернет, компютри и смартфони. Средно за ЕС делът на компютърно неграмотните е доста по-нисък - 41%.
България е далеч под средното европейско равнище по почти всички показатели, засягащи пазара на труда, разкрива още докладът. У нас 54% от фирмите трудно намират подходящи кадри - при 40% средно за ЕС. В същото време 1/3 от нашия бизнес инвестира в обучение на персонал, докато в ЕС 66% от компаниите пращат работници и служители на курсове.
Докладът на ЕК е много интересен, защото показва освен несъответствията и кои отрасли са във възход и отварят работни места. Оказва се, че картината във всяко кътче от ЕС е съвсем различна и твърде специфична.
В Румъния например има бум на търсенето на продавачи, чиновници и служители в транспорта, а в Полша хит са електротехниците, следвани от хигиенисти и охранители.
В Гърция има дефицит на сервитьори и бармани, на медицински сестри и на домашни помощнички и гледачки, а в Португалия - на продавачи и работници в кожарски и текстилни фабрики.
В Унгария и в Испания очевидно селското стопанство е в разцвет, защото в челото на "растящите" са фермери и рибари.
Във Великобритания най-много работни места се отварят за лекари и медицински сестри, а също и в строителството, само че докато у нас се търсят работници, там - началници, мениджъри.
На Север работодателите търсят повече учители, специалисти по пиар и маркетинг, здравни работници. В Швеция се роят позициите за административен персонал и начални учители. Апетитът за IT експерти се увеличава най-вече във Финландия и Италия, а в Холандия особено търсени са юристите и социалните работници.
Като цяло в ЕС най-бързо се увеличават нуждите от начални учители, от софтуерни специалисти и от финансисти, констатира ЕК.
Дефицит
Гладът за програмисти сега е най-голям в Германия, но в края на десетилетието търсенето ще е най-голямо във Великобритания. До 2020 г. броят на свободните места за програмисти в Европа - основно в Западна, ще достигне 756 хиляди души. От тях 160 хил. ще са във Великобритания, 150 хил. в Германия и 135 хил. в Италия.
Сребро
България се нареди на второ място в ЕС по спад на безработицата, похвали се наскоро социалният министър Зорница Русинова. Това е добра новина, но тя предвещава и проблем - защото намирането на подходящи свободни хора за работа ще става все по-трудно.
Хората между 55 г. и 59 г. имат средно по 2815 лв. за втора пенсия. Хората в предпенсионна възраст - между 55 г. и 59 г. - имат средно натрупани по 2815 лв. по индивидуалните си партиди. Toва ще са първите поколения, които ще получават втора пенсия от частните фондове, заради което държавната им пенсия ще е намалена с 28% - заради 5-те процента пенсионна вноска към втория стълб. Близо 129 хил. българи в тази група се осигуряват в универсален пенсионен фонд към края на март, показват данните на Комисията за финансов надзор за първите три месеца на тази година.
Първото поколение пенсионери, които ще започнат да получават втора пенсия, са родените през 1962 г. Това ще стане през септември 2021 г., тоест те имат още поне пет години да се осигуряват. Възможно е обаче още през тази есен, ако някой работещ има натрупани достатъчно средства по партидата си, така че да получава поне минималната пенсия за стаж и възраст, тоест 161 лв. и 38 ст. към момента, да поиска втора пенсия. Няма данни колко хора биха могли да се възползват от тази възможност.
Частните фондове са против оповестяването на усреднени данни, защото сумите по индивидуалните партиди са много различни. От КФН също уточняват, че натрупаните суми варират в широки граници и зависят от няколко фактора - размера на осигуровките, периода на внасянето им, таксите, които фондовете удържат. Според дружествата, за да се получи адекватна втора пенсия, трябва да е минал пълен период на осигуряване от 35-40 г. за втора пенсия. "В началото учителският фонд изплащаше пенсии по 60 ст., но сега всички са доволни от него", коментира Даниела Петкова, шеф на "Доверие", по повод ниските средни суми по индивидуални партиди.
Според данните на КФН средната сума в индивидуалните партиди на хората между 50 г. и 54 г. е най-висока - 2874 лв. и 47 ст. В тази възрастова група са 487 хил. души. Между 45 г. и 49 г. осигурените имат по 2824 лв. и 45 ст. средно спестени за втора пенсия. Тези хора са 536 хил. души. Според данните на КФН най-много индивидуални партиди имат хората между 40 г. и 44 г. - над 571 хил. По тях средната сума към март тази година е 2700 лв. и 32 ст. Между 25 г. и 29 г. хората в универсален пенсионен фонд са 449 хил. и по техните партиди средно има по малко над 405 лв.
В професионалните фондове средните суми са по-високи, защото работещите първа и втора категория внасят и по-високи осигуровки. В професионалните фондове първа категория внасят 12% от пенсионната вноска, а втора - по 7%. Родените между 55 г. и 59 г. имат обаче по 2335 лв. Тук има 26 хил. индивидуални партиди. За родните между 50 г. и 54 г. сумата е по 4384 лв. и 86 ст. Те са близо 44 400 осигурени в първа и втора категория.
Трета пенсия
В третия стълб - доброволното пенсионно осигуряване - има общо близо 600 хил. партиди. Средната сума по тях е 1390 лв. и 69 ст. Любопитно е, че тук високите суми са при младите хора - например тези на възраст между 15 г. и 19 г. имат средно по 1017 лв. В тази група обаче за трета пенсия се осигуряват едва 245 младежи. Близо 82 500 са хората между 50 г. и 54 г. с партиди в доброволните фондове, те имат по средно 1583 лв. за трета пенсия.
3000 лв. на ден за спасяването на Митьо Очите. "Между 2000 и 3000 лв. струва на ден един пациент в реанимацията. Сумата е различна в зависимост от състоянието на болния и вида на медикаментите, които са необходими за лечението му." Това каза за "24 часа" д-р Георги Матев, изпълнителен директор на МБАЛ - Бургас.
Сред по-скъпите били медикаментите за съсирване на кръвта и лекарствата за поддържане на белодробните функции. Точно такива се използвали в момента за лечението на Димитър Желязков - Митьо Очите.
На 8 юни вечерта той беше тежко ранен при престрелка в заведение 4уou в Слънчев бряг между 30-40 негови приближени и 10-ина на Божидар Кузманов - Божо Кравата. Загина гардът на Желязков Александър Алексиев.
"Не зная кой измисля цената на лечението дотук, но държа да отбележа, че пациенти в тежко състояние като това на Желязков сме имали много. Само тази година те са поне 15, а общо - около 200 души.
Към всички се отнасяме еднакво - като към пациенти, които трябва да лекуваме. Може Желязков да е недолюбван в обществото, но за нас е само пациент. Не можем да го оставим да умре. В отделението по реанимация сме спасили много тежко пострадали в катастрофи, малки деца, бременни жени. Само заболелите от свински и птичи грип да вземем преди няколко години. Бяха 20-30 пациенти, за които се внасяха много скъпи медикаменти от Швейцария, лечението им струваше стотици хиляди левове. Едно отделение по реанимация почти винаги е губещо, тъй като то не се дофинансира от касата", обясни д-р Матев.
Състоянието на Митьо Очите остава критично. Пациентът е седиран и изкуствено се поддържа в безсъзнание по преценка на специалистите.
Когато е бил приет в болницата обаче, и ден след това Желязков е бил в съзнание. След направената му втора операция на 10 юни опасните кръвоизливи са били овладени.
Желязков е бил консултиран с уролози от Стара Загора заради поражения на пикочния мехур. Те са преценили да не се предприема сериозна хирургическа интервенция, преди да бъде стабилизиран.
Над 70 сака кръв и плазма са му прелети, тъй като е докаран в изключително тежко състояние в бургаската болница на 8 юни вечерта. Желязков е прострелян с 5 куршума - 4 от тях са извадени по време на първата операция, продължила близо 9 часа. В горната част на гръдната кухина е останал 5-ият куршум.
Изваждането му на този етап носи големи рискове. Според проверка на "24 часа" Димитър Желязков е здравноосигурен чрез една от фирмите, в които се води на работа. Преди месеци, когато бе разпитан като свидетел в спецсъда по дело срещу Златомир Иванов-Баретата, Митьо Очите лично обясни, че се води на трудов договор в известна охранителна фирма.
Станислава - голямата дъщеря на Митьо Очите, бе сред хората, дошли на погребението на 46-годишния Александър Алексиев в неделя. Наследничката на Желязков пристигна с брониран джип на бургаските гробища, облечена в дълга черна рокла и с червени цветя.
Около стотина близки, роднини и приятели изпратиха загиналия гард на Очите. Погребението започна в 14 ч и продължи около 30 мин. То бе организирано от частна погребална фирма, за която се знае, че е близка до Димитър Желязков.
Сред присъстващите имаше двадесетина яки момчета, облечени в тъмни тениски. Млади момичета не криеха сълзите си по време на траурната церемония. Дузина спецполицаи бдяха за сигурността в района. Те бяха блокирали подходите към гробищния парк, полицейско присъствие имаше и непосредствено до ритуалната зала.
46-годишният Алексиев е бил прострелян на 7 места, а от тялото му са извадени два проектила. Според експертизата те са изстреляни от пистолета на Тодор Славов, който единствен е обвинен за кървавото меле.
70% от тировете претоварени, трошат пътищата. 11 млн. тона зърно се очаква да бъдат превозени от следващата седмица, когато започва жътвата на ечемика, до октомври, когато се прибира царевицата. Това става само с камиони. Между 6-7 млн. тона ще е износът и в най-напрегнатите дни към пристанищата ще се проточат колони от тирове.
Това каза за "24 часа" Чавдар Трифонов, един от опитните агромениджъри и управител на "Гранекс България".
Ако камионите не са претоварени, което означава 25 тона, това са 440 000 курса от
различни точки на страната. "Само че обикновено между 70 и 90% от тировете са натоварени с над 40 тона зърно", казва Трифонов. И дава пример - пътят към пристанището във Варна бил на коловози. "Стават катастрофи, има загинали хора, развалят се пътищата. Дори да са с полимерномодифициран битум, и те имат праг на издръжливост", казва бизнесменът.
При претоварване дори излизало по-евтино да возиш зърно с камион, отколкото с влак. Цялата ситуация, освен че троши пътищата, изкривява и конкуренцията.
Ако някой има сигнали за претоварване, то нека да сигнализира, реагира на думите на Трифонов Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи.
Той заяви, че фирмите, които возят стоки в чужбина, едва ли ще се подлъжат да товарят над допустимото, защото минават много граници и камионите се теглят на много кантари. А таксите са високи, тъй като се плаща за рушенето на пътя.
У нас това се очаква да стане с въвеждането на толсистемата, при която ще се мери и натоварване на ос.
В момента в България натоварването или претоварването на камионите се контролира от мобилните лаборатории на автомобилната администрация. Те можели да спрат тир на пътя и да го претеглят с мобилните кантари, но условието било да е равно. От началото на годината са проверени 14 340 български камиона и 8902 с чуждестранна регистрация, декларираха от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". 17 превозвачи били глобени с общо 25 000 лв.
И мобилните групи на пътната агенция извършвали непрекъснат контрол по пътищата на тежкотоварни автомобили (над 12 тона) и на тежки и извънгабаритни такива, декларираха и оттам след запитване от "24 часа". Глобите, които налага пътната агенция за претоварване, са от 1000 до 5000 лева при първо нарушение и от 2000 до 7000 лева за повторно. За 2016 г. до момента са съставени 183 акта, издадени са 175 наказателни постановления за над 270 000 лева. За движение без разрешение са събрани още 70 хил. лв. от допълнителни такси, след което на камионите се издават определени маршрути от АПИ.
Агробизнесменът Чавдар Трифонов предлага нещо много логично. Контролните органи да ползват кантарите за тирове на пристанищата или теглилките, които са минали проверките на метрологичния надзор. Въпреки съмненията, че тирове карат претоварени у нас, много скоро ще могат да го правят и при жегите. До дни ще падне забраната тировете да спират при 35 градуса в три последователни дни. Нищо, че асфалтът се нагрява до 70 и до 80 градуса.
Мотивът за това е, че от 2000 г. насам новите участъци от магистралите, както и ремонтираните първокласни пътища са с полимермодифициран битум, който не поддавал на тежест при жеги.
Забраната за тирове при горещините преди е въведена заради транзитния трафик, който нахлува през 3 направления - Калотина-Кулата, Калотина-Капитан Андреево и Русе-Велико Търново-Прохода на републиката. По две от направленията обаче - към Кулата и към Свиленград, магистралите вече са с модерния битум. На "Тракия" остават два участъка със стар асфалт - Вакарел-Ихтиман-Траянови врата и в района на Пловдив. Сега 70% от магистралите и пътищата, по които, минава, са с устойчивия битум, казва Георги Златев, шеф на дирекция "Пътно поддържане" в АПИ.
250 км са участъците от първокласните пътища, които са ремонтирани са с полимерномодифициран битум. Остава направлението Русе-Велико Търново, което е със стара настилка, но там се изгражда изцяло ново трасе, допълва Златев.
Другият мотив да отпадне забраната за движение в жегите е, че тя важи до 21 ч и преди да е изстинал асфалтът, се образуват колони и те нанасят по-голяма вреда, казва Златев.
И третият мотив е липсата на места за паркиране на камионите.
Строим най-евтино пътища в Европа. България строи пътища най-евтино в Европа, заяви изпълнителният директор на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров. Той уточни, че цената в Германия е между 7 и 8 пъти по-висока. Заради липсата на средства обаче у нас има пътища, на които не е правен ремонт от 40 години. "Ние нашите магистрали ги водим нови до 15-ата година, докато в Европа на седмата година правят основен ремонт или поне подменят горните два слоя на покритието", заяви Лазаров. Затова пътищата им са перфектни, защото реално имат средства, с които могат да си обновят инфраструктурата, обясни той.
Междувременно премиерът Бойко Борисов провери с очите си как върви ремонтът на пътния възел на Северната скоростна тангента с бул. "Ломско шосе" около София, за който преди дни правителството даде 1,5 млн. лв. На последното си заседание министрите решиха да отпуснат на Столична община още пари, за да може да се ремонтират улиците, които свързват София със скоростния път. В неделния ден премиерът се похвали в социалната мрежа с бързите ремонтни дейности. "Съоръжението става уникално, работи се денонощно, за да може хората след около 2 месеца да го ползват свободно. Тогава местните ще разберат, че и стойността на имотите им се е повишила в пъти", обясни Борисов. И доказа проверката си със снимки от разкопаната тангента. Докато премиерът хвалеше Северната скоростна тангента, от МВР решиха също да се похвалят на "неин гръб". Столичната полиция свика следобеден брифинг, на който призна, че от пътя са откраднати 38 шумозащитни пана. Но са успели да хванат извършителя. Той е 26-годишен мъж от кв. "Христо Ботев", с криминално досие за кражби и хулиганство. Младежът е успял да открадне панелите с помощта на каруцата и коня си, на които ги е натоварил, обясниха от МВР. Целта му е била да предаде панелите на вторични суровини и да спечели от тях около 20-30 лв. "Има образувано досъдебно производство под контрола на районата прокуратура. Иззето е транспортното средство, с което е извършена кражбата - каруца и кон", разкри шефът на СДВР Младен Маринов. Крадецът е успял да се пребори с монтираните планки, които по принцип не могат да се свалят, като ги е нарязал с флекс. "Изкъртени са планките, панелите са извадени и са удряни, за да могат да бъдат извадени", обясни шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров. Той посочи, че кражбата ще ощети държавата с близо 7000 лв., но въпреки това липсата ще бъде запълнена до седмица. От АПИ са поръчали новите панели, тъй като откритите вече не могат да се използват.
В Англия вадят по 17 лева на час от аспержи. Ягодите и малините могат да останат на полето, защото берачите ни масово работят в чужбина. Това предупредиха фермери от Разградско, където стотици заминават да се трудят през лятото в Англия. На Острова освен ягоди нашенци берат и аспержи. По 7 паунда на час плащат стопаните зад Ламанша на чужденците, които работят сезонно в Обединеното кралство. Така българите си изкарват по 17-18 лв. на час. Извънредният труд се таксува по 13 паунда. За 4-5 месеца работа на полето в Англия съвестен берач може да си осигури средства за живот до следващия селскостопански сезон. "В България брането на ягоди се плаща по 15-18 лева на ден, затова всеки бяга в чужбина", обясни Кремена Борисова, която четвърта година бере плодове в островната държава. Тази година с нея ще работят и двете й дъщери студентки. "Трите можем за две лета да заделим пари за малък апартамент в Разград", пресмята майката. Кремена не се оплаква от сезонния характер на работата си. Казва, че когато се върне наесен у нас, се хваща да работи като продавачка и така не посяга на заделеното в чужбина. "Ще бера ягоди в Англия, докато мога, така изкарвам пари за образованието на децата си и мога да инвестирам и в жилища за тях", твърди предприемчивата берачка.
Общо над 600 българи са заминали от началото на годината да работят в страни от ЕС с помощта на Агенцията по заетостта и бюрата по труда. От тях 262 берат ягоди в Испания, а около 300 - малини в Португалия.
Освен в ЕС много нашенци се трудят и в Сърбия. Там например препитание намират част от безработните в Брегово, чийто брой е 700 души, каза пред "Стандарт" кметът на общината Милчо Лалов. В момента сърбите наемат хора за пръскане на лозята им, копаене на царевица и слънчоглед. Премина сезонът на цепенето на дърва, а през пролетта - и на разсаждането на градините. До късна есен възрастните собственици на ниви и градини имат нужда от добра работна ръка. Заплащането е ден за ден, а надницата е 20 евро на човек. В селата на съседната община Неготин има и друга работа за нашенци, допълни кметът. Има много луксозни имоти, чийто собственици работят на Запад. Те наемат българи, които да ги пазят и поддържат. Те косят дворовете, поливат насажденията, следят за целостта на оградите и самите постройки. Заплащането е 300-400 евро на месец. Но не всеки може да се сдобие с такава работа. Собствениците на луксозните къщи държат вложенията им да са в сигурни ръце и затова имат високи изисквания. Наетите трябва да са честни, грамотни, млади, здрави и да поддържат имотите като свои. Няколко жени от Брегово работят в заведенията на съседния град Неготин. Никой от работещите там не си наема квартира. Сутрин преминава границата с автомобил или велосипед и вечер се връща. Разстоянието от Брегово до Неготин е 7 км, а до селата преди Неготин - 2-3 км.
Вдигнали сме нови жилища за цял град. Нови жилища колкото за град с население около 200 000 души са построени в България за последните 8 години, сочат данните на официалната статистика.
От началото на 2008 година досега у нас са получили разрешение за ползване 110 464 жилища, разположени в 20 526 сгради. Те са изградени основно в големите градове, в някои морски и планински курорти и в определени зони около тях. Така общият им брой от 3 746 758 в края 2007 г. се увеличава сега до около 3 857 222 жилища, а на сградите - от 2 131 232 на 2 151 758.
За периода най-много жилищни имоти са въведени в експлоатация през 2009 г. - почти 3000 сгради с 22 058 жилища. След това до 2013 година строителството на нови жилища върви надолу, като минимумът е именно през 2013 година.
Според данните на статистиката в областите Варна и Бургас за последните 8 години са построени 4,7 пъти повече жилища, отколкото в столицата. Във Варненско са били пуснати в експлоатация 23 744 жилища, в Бургаско - 29 543, а в София-град - 11 393. Причина за дисбаланса е бурното строителство в морските курорти на ваканционни апартаменти.
Лобното място на Митьо Очите стана атракция за туристи. Окървавеният ресторант "4 you" в Слънчев бряг, пред който стана покушението срещу несебърския бос Митьо Очите, се превърна в истинска атракция за туристите. Сигналните ленти в жълто, които ограждат цялото заведение привличат погледите и вниманието на минувачите. Дори чужденците, които няма как да знаят за гангстерската сага, се досещат, че тук се разиграла някаква зловеща история. Те обаче със завидно прозрение се разгадават какво в общи линии се случило, видя репортер на Агенция „Монитор".
„Виж нещо интересно, случил се е инцидент вероятно....", обявява ухилена англичанка на средна възраст и подбутва партньора си, сочейки ограденото със сигнални ленти заведение.
Двойката спира и любопитно наднича, а съпругът пророчески отговаря: „Сигурно е станало убийство, може би мафиотска битка е имало или нещо такова. Дали вътре няма труп.....".
Труп в заведението определено няма, но чужденците налучкват. После вадят фотоапарат от огромна плажна чанта и един след друг се снимат пред местопрестъплението, видимо щастливи и доволни от атрактивната находка, на която случайно са попаднали.
Не минава и пет минути време, ето че пред белязания "4 you" се спират група англоговорящи тийнейджъри. Ситуацията се повтаря и завършва със смях и разбира се кадро за спомен от България. Версиите им обаче стигат до заключението, че мястото е филмова площадка, на която се е разиграла сцена с престрелка.
От време на време от ресторанта се подават неколцина униформени полицаи, колкото да покажат на любопитните, че тук се води сериозно разследване и тълпи от любопитни не са много желани.
Никой обаче не гони зяпачите, а през десетина минути край запечатания ресторант минава и атракционно влакче, пълно с любопитни туристи, които на секундата насочват камери и смартфони.
Точно пред ресторанта е паркирано черното „Порше Кайен" на Божо Георгиев- Козела. Тузарският джип в мат ефект стои само на метър от заведението от злополучната нощ. „Чорбаджията не е идвал изобщо от както стана онази пушилка. Колата изобщо не е мърдана от тук", осведомяват ни продавачите на съседните сергии.
После сочат малък супермаркет, точно срещу "4 you" и подшушват: „Идете в магазинчето, там се забиха няколко куршума и му строшиха стъклата".
Пред магазинчето стои на пост възрастен пазач и нещо следи. Очите му щъкат повече към улицата, отколкото вътре в магазина, където е опасността от кражби. Витрините и стъклата обаче са си здрави, но само на пръв поглед. „Куршумите ли търсите, вече ги няма. Собствениците ги скриха. Залепиха върху дупките стикери, за да не се виждат и да не се плашат клиентите", услужливо обяснява млада жена, очевидно постоянна клиентка и сочи лепенки с надпис „Върни амбалажа". По панорамните стъкла са налепени няколко такива, леко хлътнали по средата, където куршумите са пробили стъклото. Опитът да ги снимаме пропада, под зоркото око на пазача, който заплашва да повика полицията.
Иначе всичко в Слънчев бряг изглежда спокойно и сезонът тече обичайно. Туристите не са много, но разпускат като за последно. Най-оживена е крайплажната алея, където търговията кипи с пълни обороти. Заведенията на пясъка също не могат да се оплачат от липса на клиенти. Дори чадърите и шезлонгите са пълни с народ. Курортът изглежда спокоен на пръв поглед и по светло не се мярка жива мутра. Може би заради полицейските акции, които не спират вече трети ден.
Униформени и цивилни буквално са наводнили Слънчев бряг, след кървавия екшън между бригадите на Митьо Очите и Божо Кравата.
Патрули обикалят алеите, а униформени постове са завардили най-възловите улици и проверяват наред луксозните коли, които бият на очи. Отстрани погледнато, проверките изглеждат съвсем в реда на нещата, особено за туристите, които не са запознати с гангстерската престрелка от преди дни. Ченгетата буквално са плъзнали навсякъде, но когато трябва се стараят присъствието им да бъде дискретно, за да не стряскат летовниците. Те са незабележими предимно през деня, но вечер предприемат друга тактика и където е необходимо респектират.
Вече три дни и три нощи продължават проверките на данъчни и полиция. Акцията по светло удари търговците по крайбрежната алея, а през нощта на мушка бяха взети баровете. За времето от старта й досега са проверени над 550 лица, над 150 леки коли и близо 30 заведения.
Иззети са над 170 литра алкохол без бандерол.
Сред проверените дискотеки са били култовата „Айсберг", която се намира точно срещу входа на скандалния ресторант "4 you", „Оксиджен", на Божидар Георгиев и клуб „Планета". Проверявано е всичко под лупа и са засечени няколко нарушения като липса на пожарогасители, задръстен евакуационен изход и нередовен касов апарат. Данъчни и полиция секат наред и не прощават дори и за най-дребния пропуск, пищят търговците. „Заради онези малоумници, дето се стреляха, сега ние го отнасяме. Пишат ни акт след акт, а до края на сезона ще ни смелят", кахърят се всички.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |