Кръвта на черно стигна 500 лева. 500 лв. стигна тарифата на черно за банка кръв - 450 мл пред спешните центрове в големите градове. В по-малките населени места по различни данни на пациентски организации и близки на пострадали нелегалната търговия започва от 50, 90 лв. и стига до 250 лв. като масово предлагането е от страна на цигани. Има 100% риск този, който предлага кръв по този начин да скрие инфекция или заболяване, предупреди д-р Николай Андреев, шеф на Националния център по хематология и трансфузиология.
За да се прекъсне тази порочна практика на печелене на пари и изнудване на хората, които имат нужда от кръводаряване, се подготвя промяна в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, съобщи той. „Проектът вече е в министерството, за да можем да си кореспондираме между центровете и да обменяме кръв, когато стане някаква напечена ситуация, независимо дали става въпрос за пациент или някаква голяма катастрофа. Ако дойде пациент от Силистра да се оперира в София, близките му да могат да дарят кръв Силистра, а не да се налага да идват до столицата", посочи специалистът. Надеждата е законодателната промяна да пресече ситуацията с платените донори.
Около 220 хил. българи годишно имат нужда от кръвопреливане или приблизителни 600 души на ден. За сравнение дарителите на годишна база са близо 170 хил., като отчита спад в броя им в сравнение с 2011 г. Данните изнесе д-р Живка Димитрова, началник отдел „Здравна политика и първа помощ към БЧК по повод Световния ден на кръводарителя - 14 юни.
Дарената кръв се възстановява изцяло след три-четири седмици. Мъжете могат да даряват 5 пъти в една календарна година, а жените четири пъти като интервалът между е не по-малък от 2 месеца. Дарената кръв се изследва за ХИВ, хепатит В, хепатит С, сифилис.
Между 65% и 80% от случаите на кръводаряване у нас са доброволни, останалите - наложителни, което ни поставя на дъното на класацията в Европа.
Рекордно количество годни донори
Нивата на дарена кръв, в която са открити инфекциозни маркери, са най-ниски в сравнение с всички предходни години. Донорите, които са носители на СПИН, са 0,007%, на хепатит С - 0,06% и на сифилис - 0,08%, съобщи д-р Николай Андреев. Най-голяма е честотата на инфекциозните маркери на хепатит В - 0,43%.
Човек сам трябва да се интересува, след като дари кръв, защото кръвта се тестува за СПИН, хепатит В, хепатит С, сифилис. Има нормативни документи, които разпореждат да уведомим държавните власти, ако открием вируси в дарена кръв, второто е да уведомим личните лекари на всеки един, обясни д-р Андреев.
Всяка диагностицирана с някаква инфекция кръв подлежи на унищожаване. Кръводарителите не трябва да са страдали от заболявания, предавани по кръвен път.
Марешки призна, че продава мръсен дизел. Бизнесменът Веселин Марешки, чиято бензиностанция в Габрово бе запечатана заради дизел със съдържание на сяра над нормата, се оплака, че това било една от провокациите, на които е подложен като кандидат-президент. Преди дни Държавната агенция за метрологичен и технически надзор взе проби от обекта му в Северна България и откри, че нафтата съдържа 50% сяра над нормата, т.е. горивото е некачествено.
"Имаме 5 бензиностанции, в Габрово има два съда за дизел. В единия намират по-голямо количество сяра в дизела. Не знам дали има замесени и наши служители. Това е подхвърлено, не може ние да си подхвърлим сяра", заяви на пресконференция в София независимият кандидат за президент. Той се оплака и от нов отказ от страна на "Лукойл" за зареждане на цистерна, чиято крайна дестинация е обект на негова компания.
"Както многократно сме съобщавали, "Лукойл-България" ЕООД няма сключени договори за доставки на горива с фирми, свързани или принадлежащи на г-н Веселин Марешки. Това му е отлично известно, тъй като г-н Марешки лично подписа писмения си отказ да сключи договор с дружеството", съобщиха от пресцентъра на "Лукойл" пред "Труд".
Марешки обяви, че е притеснен и от информация, че може "да се извърши нещо" срещу журналиста Валя Ахчиева, което да бъде пришито на него, след като Ахчиева разследва съмнителния произход на дизела на бизнесмена.
"Всеки, срещу когото е правила материали, може сега да си отмъсти и да бъде пришито на мен. Целта е няколкото месеца до изборите аз да не мога да си говоря за изборите", обобщи той.
Uber расте в София. Със софтуерен екип. Uber може и да е нежелан от българските власти, но американската компания явно все още не мрази държавата, след като планира да изгради софтуерен център в София, при това ползвайки преференцията за по-ниски осигуровки, давана пак от държавата на инвеститори. За плановете си да разшири развойния си център в страната компанията за споделено пътуване съобщи в началото на годината, а в края на март местното дружество "Юбер България" е получило сертификат за инвеститор клас А от икономическото министерство.
Документът дава право на различни облекчения като съдействие от администрацията и частично възстановяване на платените осигуровки. В замяна на подкрепата "Юбер България" се ангажира в рамките на три години да открие 70 работни места и да инвестира 500 хил. лв. В момента компанията активно набира програмисти през различни канали.
Софтуер за 60 държави
Инвестиционният проект на "Юбер България" представлява разширяване на съществуващ хъб за разработка и поддръжка на софтуер, уточниха от Министерството на икономиката за "Капитал Daily". Софтуерът ще обслужва електронните плащания и издаването на електронни фактури на клиентите, ползващи онлайн платформата на Uber. Хъбът ще осигурява и поддръжка на разработения софтуер постоянно, като инженерите, назначени в България, ще наблюдават работата на програмата и ще отстраняват възникнали проблеми. Те ще отговарят също и за обновяване на софтуера според нуждите на компанията, мащаба на бизнеса и промените на местните законодателства в страните, където Uber работи.
Този център е единствен на компанията в Централна и Източна Европа. Създаденият софтуер ще се използва в повече от 330 града в над 60 държави, добавиха от министерството.
Оттам не обясниха защо сертификатът е издаден на "Юбер България", при положение че Uber има и отделна компания "Юбер България софтуер енд девелопмент", която беше създадена само месец след другата през лятото на 2014 г. с предмет на дейност разработване на софтуер.
Въпреки многократните опити два дни да се свържем с генералния мениджър на Uber за България Димитър Радуков на мобилния му телефон така и не получихме отговор на въпросите.
Търсят се хора
В началото на тази година в интервю за "Капитал" главният технически директор на американската Uber Technologies Туан Фам каза, че плановете на компанията са до края на 2016 г. персоналът на развойния център в София да се удвои. Справка в ДАКСИ показва, че към февруари тази година в "Юбер България" са работели 23 души спрямо едва трима през август 2015 г. Няма обаче актуална информация за осигурените в "Юбер България софтуер енд девелопмент", като единственото число е от август миналата година, когато към фирмата са работели 19 души. Затова не е ясно дали персоналът от софтуерното дружество не е бил прехвърлен към "Юбер България" или хората са новонаети по проекта за разширяване.
Междувременно във вторник след запитването на "Капитал Daily" от Българската агенция за инвестиции (БАИ) разпространиха съобщение до медиите за издадения сертификат, който е с дата 28 март 2016 г. В информацията се казва, че в центъра на "Юбер" вече работят над 20 инженери, наети на пълен работен ден, като планът на компанията е да увеличи боря им до 60 в рамките на една година.
В няколко онлайн канала в момента вървят обяви за набиране на програмисти, включително и стажанти. От тях става ясно, че Uber сформира екип, който да разработи и да осигурява непрекъсната поддръжка на глобалната платформа. Според икономическото министерство проектът ще създаде изключително атрактивни работни места за висококвалифицирани софтуерни специалисти и ще предостави възможност да се работи върху върхови технологии.
Правни спорове
В България компанията пусна услугата си UberX в края на 2014 г. Само 10 месеца по-късно обаче тя беше спряна, след като Комисията за защита на конкуренцията обяви, че платформата представлява "некоректна практика" спрямо таксиметровите компании. Решението беше обжалвано във Върховния административен съд, като делото е насрочено за 11 октомври 2016 г.
Казусът с тази и други подобни платформи не е уникален за България. Услугите на Uber вече бяха частично забранени в няколко страни в ЕС, включително Белгия, Холандия, Франция и Германия. Наскоро обаче Европейската комисия препоръча на държавите членки да не забраняват дейността на компаниите в споделената икономика. "За да е конкурентна, европейската икономика се нуждае от иновации, било то в сферата на стоките или услугите. Нашата роля е да стимулираме регулаторна среда, която позволява на новите бизнес модели да се развиват, докато същевременно защитава потребителите и осигурява честно данъчно облагане и работни условия", каза зам.-председателят на ЕК Юрки Катайнен.
ВАС и КС отрязоха акционерите в КТБ. С осем на три гласа Конституционният съд (КС) отхвърли искането на състав на Търговската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) за обявяване на противоконституционни на текстове от Закона за банковата несъстоятелност, ограничаващи правото на акционерите в банка да участват в производството по несъстоятелност.
В същия ден Общото събрание на колегиите във Върховния административен съд отхвърли искане на председателя на Висшия адвокатски съвет за издаване на тълкувателно решение по въпроса "кои лица могат да оспорват пред ВАС решението на управителния съвет на БНБ за отнемане на лиценза за извършване на банкова дейност на банка, когато последната е поставена под специален надзор по решение на УС на БНБ, като са назначени квестори, а всички правомощия на надзорния и управителния съвет, съответно на съвета на директорите, на банката са преустановени и се упражняват без ограничения от квесторите".
Конституционният съд тълкува всичко друго, но не и конституцията
Решението на Конституционния съд, което е подписано с особено мнение от съдиите Таня Райковска, Константин Пенчев и Георги Ангелов, влиза в директен конфликт с практиката на Европейския съд по правата на човека и основните свободи в Страсбург. По две дела срещу България (фалиралите Капиталбанк и Международната банка за търговия и развитие) съдиите в Страсбург приемат, че непризнаването на право на жалба на акционерите нарушава Европейската конвенция за човешките права и основните свободи.
Искането за обявяване на противоконституционност на два текста от Закона за банковата несъстоятелност беше направено от търговските съдии Тотка Калчева, Ирина Петрова и Вероника Николова, при които е делото за фалита на КТБ. Те сезираха КС и спряха производството. Върховните съдии визираха два текста от Закона за банковата несъстоятелност. Първият дава право единствено на квесторите, временните синдици, БНБ и прокуратурата да обжалват решението за обявяване на банката в несъстоятелност и началната дата на неплатежоспособността. Другият атакуван от тях текст предвижда единствено квесторите и синдиците да представляват банката, която е в производство по несъстоятелност.
По отношение на първия атакуван текст (че само квесторите и синдиците представляват банката, за която се иска откриване на производство по несъстоятелност) мнозинството в конституционния съд приемат, че "това законово решение е в интерес на вложителите и не противоречи на никоя конституционна норма", защото "след като банките се разпореждат със средствата на вложителите, оправдано е при риск за тези средства вследствие евентуална неплатежоспособност, управлението да се поеме незабавно от други лица, които и да представляват застрашената банка". Съдът отбелязва, че дори да е налице нужда от по-добра законодателна регламентация, това не е работа на Конституционния съд, а на законодателя.
За втория атакуван текст от закона (даващ право само на квесторите, временните синдици, БНБ и прокуратурата да обжалват решението за обявяване на банката във фалит и началната дата на неплатежоспосбността), КС приема, че разпоредбата не нарушава равенството на страните в процеса, нито правото им на защита. Мотивите на съда се, че "производството по банкова несъстоятелност е особен вид несъстоятелност, уредена със специален закон", която "цели справедливо удовлетворяване в най-кратък срок на вложителите и другите кредитори на банката, като се взема предвид и общественият интерес, свързан със стабилността и доверието в банковата система". Мнозинството в КС преразказва закона, според който "съдът по несъстоятелността проверява само изрядността на искането на Централната банка", "наличието на влязъл в сила акт на БНБ за отнемане на лиценза на банката" и "при наличието на тези предпоставки във всички случаи обявява банката в несъстоятелност", като "единственият въпрос, по който съдът има право на самостоятелна преценка, е въпросът за началната дата на неплатежоспособността на банката". След това изброяване конституционните съдии констатират, че "при тези ограничени правомощия на решаващия съд очевидно е, че и правата на участниците в процеса ще са твърде ограничени и ще се отличават от правата на участниците в исковия процес".
На следващо място КС приема, че "в случая не е налице неравно третиране на встъпилите в съдебния процес акционери, защото за тях липсва правен интерес от обжалването, още повече че законът не предвижда право на жалба на наистина заинтересованите от датата на неплатежоспособност лица - кредиторите на банката, в това число и Фондът за гарантиране на влоговете, който е страна в процеса."
В особеното си мнение съдия Таня Райковска приема, че действащата разпоредба от Закона за банковата несъстоятелност противоречи на чл. 121, ал. 1 от основния закон, защото в случая е нарушено "равенството на оръжията" или равенството в набора от процесуални средства за защита: "Не би могло да се приеме, че е налице значим обществен интерес, чиято защита би оправдала ограничаването на това процесуално право на встъпилите да обжалват първоинстанционното решение. Известно е, че обжалването на съдебното решение не спира изпълнението и предоставянето избирателно на определени участници в производството на правото на обжалване на съдебния акт, не води до извод за постигане на максимална бързина, т. е. избягване на неоснователно забавяне. Напротив осигуряването на равенство на всички страни в процеса (главни и подпомагащи) и условия на състезателност би довело и подпомогнало установяването на обективната истина в интерес както на страните, така и на вложителите и другите кредитори на банката."
Синхрон с ВАС
В деня, в който е обявено решението на КС, общото събрание на колегиите на ВАС, също се произнесе по казус, свързан с КТБ. Той беше сезиран от Висшия адвокатски съвет в началото на март с искане да изясни какъв е кръгът от лицата, които имат право да оспорват пред ВАС решението на УС на БНБ за отнемане на лиценза. Образуването на тълкувателното дело беше забавено, въпреки че без изключение в досегашната си практика ВАС действа до няколко дни след постъпването на искането. Причината е, че към онзи момент делата по обжалване решението на БНБ не бяха приключили, а образуването на тълкувателно дело е абсолютно основание на спирането им.
С днешното решение ВАС отхвърли искането с мотив, че правният интерес не е "неизменен във времето" и трябва да се преценява "конкретно в правораздавателния контрол, осъществяван от отделните състави на ВАС, при вече възникнали субективни права." Според мнозинството съдии "формулираният в искането въпрос обаче изисква да бъде дадена предварителна и абстрактна преценка за наличието или липсата на правен интерес от оспорване досежно всички категории лица, без да се държи сметка за конкретиката на все още невъзникнали материални правоотношения" и това прави питането недопустимо.
В тази част решението е подписано с особено мнение от съдиите Марина Михайлова, Диана Добрева, Жанета Петрова, Теодора Николова, Атанаска Дишева, Виолета Главинова, Искра Александрова, Николай Гунчев, Даниела Мавродиева, Аглика Адамова и Соня Янкулова. Те казват, че "не става дума за изчерпателно изброяване на всички субекти, евентуално легитимирани да подадат жалба против такъв акт, а за легитимацията на тези четири категории субекти, и то, защото съдебната практика на ВАС /изброена подробно, както в Искането за тълкуване, така и в Разпореждането на докладчика/ категорично е отрекла наличието на такава легитимация, а вносителят твърди, че тази съдебна практика е неправилна".
На второ място мнозинството съдии във ВАС приемат, че общото събрание на съда не е компетентно да отговори на питането на адвокатската колегия за прилагането на разпоредби от редица международни договори (чл. 6.1 и чл. 13 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ), чл. 19.1, ал. 2 от Договора за Европейския съюз (ДЕС) и чл. 47 от Хартата на основните права на Европейския съюз), тъй като така "ще обвърже съдилищата за прилагането на дадените в него разрешения по приложението на закона", а "в същото време различните състави на съдилищата при осъществявания от тях правораздавателен контрол следва да се съобразят с относимите норми от правото на ЕС и да ги прилагат с предимство пред разпоредбите от националните ни закони, ако те им противоречат".
В особеното си мнение съдиите са категорични, че "националните съдебни юрисдикции не само могат, но са и длъжни да тълкуват и прилагат правни норми и принципи от правото на ЕС и на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. Не сме съгласни, че това тълкуване е изключително правомощие на ЕС или на ЕСПЧ. Противното би означавало, че не зачитаме принципа за субсидиарност, изведен в практиката на ЕСПЧ".
"Разпоредбите на правото на ЕС се интегрират във вътрешния правен ред посредством принципите на непосредствена приложимост, върховенство на правото на ЕС и директен ефект. Вследствие задължението за прилагането на правото на ЕС за националната юрисдикция съществува и задължението да отчита принципа на предимство на правото на ЕС пред противоречащите му национални разпоредби, както и да тълкува националното право в светлината на правото на ЕС", казват на следващото място съдиите в особеното си мнение.
В обобщение те заявяват, че "обратно на приетото от мнозинството считаме, че допустимо е тълкуване на разпоредби от правото на ЕС и на международни договори, по които Република България е страна, от Общото събрание на колегиите на ВАС, но това тълкуване не е задължително, ако е неправилно".
Заради 3 съмнителни проекта забуксуваха 20 млн. лв. от европарите за ромчета. Първите съмнения за злоупотреби по апетитната европрограма за наука и образование са вече факт, въпреки че усвояването на средства едва започва. Вчера просветният министър Меглена Кунева разпореди спешна проверка на 62 одобрени проекта за включване на ромски деца в училище на обща стойност 20 млн. лв. Проверката е по сигнал на Националната мрежа за децата, откъдето са засекли нередности при три неправителствени организации, кандидатстващи за евросредства, още на първия етап от оценяването им.
Става дума за проекти по процедурата "Подкрепа на предучилищното обучение на деца в неравностойно положение" на оперативната програма, по която детски градини, общини и НПО-та могат да получат до 500 хил. лв. за различни дейности - допълнително обучение на малчугани с майчин език, различен от българския, осигуряване на подходяща образователна среда за включване на ромите в училище, повишаване на качеството на обучението в подготвителните групи в забавачките и т.н. Набирането на проектните предложения е започнало на 23 септември 2015 г. и е приключило в края на ноември м.г. От 136 подадени проекта през първото сито - дали проектите отговарят на изискванията, са минали 62.
От МОН разясниха, че за да бъдат сключени договори и да бъдат отпуснати средства, проектите е трябвало тепърва да минат на допълнителна проверка от Управляващия орган по програмата за двойно финансиране, свързани лица и други проблеми. На 10 юни т.г. обаче, още преди започването на тази допълнителна проверка, в министерството е получен сигнал от Национална мрежа за децата, че три от класираните проекти будят съмнение. Те са на сдруженията с нестопанска цел "Детски свят - щастливо бъдеще", "Детско царство" и "Детски усмивки".
От ведомството на Кунева отказаха конкретни детайли, но посочиха, че сдруженията са регистрирани в един град, две от тях - на един и същ адрес, и са създадени много скоро след обявяване на насоките за кандидатстване през август 2015 г. В управителните им съвети участват едни и същи лица. Впечатление правел и фактът, че сумата на проектите е доста сходна. Всеки от трите проекта бил с няколко лева по-малко от тавана от 500 хил. лв. По думите на Кунева на пръв поглед и самите проекти са доста сходно написани, но съдържанието им остана недостъпно за медиите. Не е ясно защо още на първата проверка експертите не са засекли въпросните свързани лица, както и дали това щеше да излезе наяве без сигнала от Националната мрежа за децата.
Проверка на "Сега" показа, че и трите сдружения са регистрирани във Варна в първите дни на септември 2015 г. И трите проекта с бюджет от 499 хил. лв. В управителните съвети и на трите влизат Емилия Сигмянова и Емануела Дуницова. Пламен Найденов подкрепя двете дами в управата на "Детски свят - щастливо бъдеще" и на "Детски усмивки", а Биляна Илиева и Николай Стефанов са съуправители в "Детско царство".
Въпросните лица имат богат опит - те имат още 5 неправителствени организации, регистрирани на техните имена. Две от НПО-тата отново са във Варна и са с подобни наименования - "Детски мечтания" и "Детски радости" (регистрирани на адресите на сдруженията, кандидатстващи по ромската програма), а трите са в София - "България и нейните деца", "Деца на слънчева земя" и Децата в новия свят", регистрирани вкупом към края на септември м.г. Не е ясно дали те са се пробвали и по някои от другите процедури на оперативната програма - например за предоставяне на помощ за учениците от малцинствата. Кандидатите очевидно имат опит в усвояването на евросредства, тъй като през предишния програмен период са спечелили 271 хил. лв. по програмата за развитие на човешките ресурси. Проектът е бил от името на сдружение "Младежка инициатива, диалог, развитие" с управляващ Емилия Сигмянова.
"За мен като юрист това е заобикаляне на закона - едни същи хора, били те на различни позиции, да кандидатстват. В насоките за кандидатстване е записано ясно, че една организация може да е водеща само веднъж", коментира министър Кунева. Тя заяви, че традиционно с програмите за ромски деца има проблеми, но това е сфера, която се нуждае от устойчиви резултати. "Всеки лев трябва да отиде по предназначение, но когато става дума за деца в неравностойно положение, усилията ни трябва да бъдат десетки пъти повече", посочи тя. Според нея в момента, благодарение на сигнала и на бързите действия на министерството, нямало нанесена щета. "Но искам да кажа ясно: "Никой да не си прави сметката, че може да се продължава по такъв начин", закани се Кунева.
По подадения сигнал започва 8-дневна проверка от Звеното за вътрешен одит и Инспектората на МОН дали тези проекти са били класирани при надлежно спазване на процедурата за оценка и класиране. Проверката ще обхване цялостната процедура по оценка и ще включи всички 62 кандидата.
Енигма
От МОН заявиха, че 62-та одобрени проекта са били качени на сайта на министерството на 3 юни т.г. Вчера обаче те изчезнаха мистериозно от там, а до редакционното приключване на броя от министерството не успяха да ги представят. Одобрените кандидати обаче се откриват лесно при търсене по зададена дума в интернет. От листа с "печелившите" сдружения става ясно, че повечето кандидати са били общини. Единственото сдружение, което е поискало сума, близка до максималната - 495 хил. лв., е Българо-румънският трансграничен институт за медиация. Останалите проекти с толкова висок бюджет са предимно на общини - Луковит, Кърджали, Момчилград, район "Подуяне" на Столичната община, Габрово, Бургас, Аксаково и Русе.
Доста любопитно е и защо са променяни Насоките за кандидатстване по въпросната процедура за предучилищна подкрепа за роми. От сайта на европрограмите става ясно, че те са променяни веднъж на 3 юни, и втори път на 6 юни т.г. От МОН коментираха, че не знаят какви са причините за новите насоки и че разчитат на проверката да ги изясни.
И прокуратурата поиска отмяна на поскъпването на винетката. Поскъпването на винетките от 1 януари може да бъде обявено за незаконно. "На заседание на Върховния административен съд (ВАС) по дело срещу увеличението на пътните такси прокуратурата обяви, че жалбата ни е основателна, и настоя постановлението на правителството за въвеждането на по-високите такси да се отмени", съобщи вчера пред в. "Сега" Николай Димитров от Центъра за законодателни оценки и законодателни инициативи.
С въпросното постановление бе променена тарифата за винетките, като годишните стикери за леките коли поскъпнаха от 67 на 97 лв. Центърът за законодателни оценки обжалва този акт, защото промените са направени потайно, без обосновка и без обществено обсъждане. "Това е съществено нарушение на закона, затова ние настояваме, че правителственото решение е незаконно. Центърът атакува и поскъпването на винетките за тежките превозни средства.
На вчерашното заседание е бил даден ход на делото. ВАС трябва да се произнесе в едномесечен срок - до 14 юли., в който ВАС трябва да вземе решение.
Срещу поскъпването на винетките, което предизвика огромен обществен отпор и протести, имаше множество жалби, но тази на Центъра за законодателни оценки е единствената, стигнала до фаза, в която има реална възможност да се спечели битката. Друга жалба атакуваше факта, че графичната част с визията на новите стикери не е обявена предварително. Тя обаче не издържа в съда. Не беше уважено и обжалването на сдружение "СИЛА - силна икономика и реална алтернатива", което атакува само винетките за леките коли.
Освен че решението на правителството бе взето при липса на прозрачност и предварително обсъждане, не беше представена и никаква финансова обосновка. Регионалният министър Лиляна Павлова и шефът на пътната агенция инж. Лазар Лазаров обясниха, че за пътищата и магистралите са нужни повече средства, а единственият начин те да се осигурят е да се увеличат приходите чрез по-високи пътни такси. Основният аргумент на транспортния министър Ивайло Московски пък беше, че тежкотоварният трафик руши шосетата, а плаща по-малко, отколкото в други европейски държави.
ОЛАФ: България е с най-малко нередности по европроекти. България е сред държавите с най-малко засечени нередности по европроекти. Това стана ясно от статистика, която представи директорът на ОЛАФ Джовани Кеслер по време на заседание на Комисията по бюджетен контрол в ЕП.
По време на представянето на годишния доклад на агенцията бе отбелязано, че в България са засечени 513 нередности при работата с европейски средства, като за сравнение в Испания този брой е 6853, в Румъния 3606, в Чехия 2788, а в Германия е 1308.
В класацията има 15 държави членки с по-лоши показатели от нашите. В България нередностите са засегнали едва 1.5% от направените плащания, докато в Словакия този процент е 15, в Чехия 6, а в Румъния над два пъти повече - 3.4% при средно за ЕС 1.9%.
По време на разискванията, евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков изрази тревога от продължителността на разследванията, които понякога продължават над 8 години и ненавременното им публикуване пречи на справедливото правораздаване.
Според Новаков е необходимо намаляване на времето за разследване на сигнали и ясно разграничение на измамите от административните грешки в работата по проекти, съфинансирани от европейските фондове.
3 метра вълна заля 30 къщи в Дъбене, водата отнесе пътищата в Карлово. 15 къщи са наводнени в село Дъбене, Карловско, след проливните дъждове вчера, заради които две реки преляха, съобщи Нова телевизия. Положението е критично.
3-метрова вълна от река Мъртвица ударила най-ниските точки в селото и наводнила къщи и улици. Десетки семейства изкараха безсънна нощ, отводнявайки залетите си домове. До късно в селото имаше и екипи на пожарната.
Един от мостовете на реката образува тапа и е разрушен спешно. Това обаче е оставило изолирани от другата страна на реката 10 къщи с около 40 души.
Причината не е само в проливния дъжд, а и в непочистените дерета и коритото на реката, смята кметът на село Дъбене.
Заради проливните дъждове наводнения има в цялата страна. В Свищов има наводнени пътища. Отсечката Вардим - Нов град, която е част от пътя Свищов- Русе е затворена за неопределено време, заради наводнение и свличане на земна маса върху пътя.
Наводнен беше и републиканският път Троян-Шипково. Поради голямото количество дъждовна вода се запушиха дерета и водостоци, които преляха и затлачиха пътя с дървен материал и наноси. Падна подпорната стена на детската градина в с. Шипково. Отнесен беше релсов мост в с. Калейца.
Вдигат с 10% заплатите на учителите. Държавата шоково трябва да увеличи средствата за образование, за да се случи новият Закон за училищно образование, това съобщи в Кърджали председателят на СБУ Янка Такева. Според нея, ако това не се случи, след две години ще се отчете, че законът не е добър, и отново вината ще бъде прехвърлена върху учителя.
По разчети на СБУ след влизането от 1 август на новия Закон за училищно образование до края на 2016 година ще са необходими допълнително 32 млн. лв. "А в Бюджет 2017 държавата трябва да задели 368 милиона лева повече от тазгодишния Бюджет 2016. В момента се водят сериозни разговори с участието на МОН и МФ. Очаквам поне половината от тези средства да бъдат отпуснати, за да започне изпълнението на новия Закон за училищно образование", подчерта още Янка Такева.
В Кърджали тя обяви, че с до 10 на сто ще бъдат увеличени учителските заплати и заплатите на непедагогическия персонал в системата на образованието. Това вече било договорено и е част от клаузите в новия колективен трудов договор, който ще бъде подписан тази седмица.
Бизнесът обяви 8% ръст на печалбите. През 2015 г. декларираната облагаема печалба на фирмите за финансовата 2014 г. е 16,5 млрд. лв. Това е увеличение с 8%, или 1,2 млрд. лв. спрямо предходната година, пише в отчета на Националната агенция за приходите за 2015 г. И докато част от фирмите отчитат много по-добри резултати, редица компании затъват. Обявената загуба за финансовата 2014 г. е 11,5 млрд. лв. и е два пъти повече спрямо предходната година.
Най-добри резултати отчитат фирмите от сектора търговия и ремонт на автомобили, чиято обща печалба за годината нараства с 427,5 млн. лв. (+13,7%) до 3,539 млрд. лв. Предприятията от преработващата промишленост декларират ръст на печалбата с 525,7 млн. лв. (+8,5%) до 3,352 млрд. лв. В сектора транспорт, складиране и пощи обявената печалба се увеличава със 140,6 млн. лв. (+5,5%) до малко над 1 млрд. лв. Печалбата на фирмите в строителството нараства със 132,5 млн. лв. (+13,9%) до 1,08 млрд. лв. Най-големи загуби са декларирали фирми от сектора на финансовите и застрахователните дейности - 4,7 млрд. лв., което е ръст с 4,4 млрд. лв. спрямо предходната година. Декларираните загуби в сектора на операциите с недвижими имоти са 952,4 млн. лв. (ръст с 87,4 млн. лв.), а в преработващата промишленост - 860 млн. лв. (увеличение със 194 млн. лв.).
Общо събраните от НАП приходи през 2015 г. са 15,698 млрд. лв., което е увеличение с 1,618 млрд. лв. (+11,5%). Явно това се дължи на затягане на контрола от страна на НАП и предприетите мерки срещу сивата икономика, тъй увеличението на приходите значително изпреварва ръста на икономиката за миналата година от 3%. Ръст на приходите през 2015 г. се отчита при всички видове данъци. Най-голямо е увеличението на приходите от ДДС - с 691,7 млн. лв. (+19,3%) до 4,279 млрд. лв., и от корпоративен данък - със 181,7 млн. лв. (+11,4%) до 1,77 млрд. лв. Приходите от данъка върху доходите на гражданите за 2015 г. са 2,365 млрд. лв., което е увеличение със 126 млн. лв. (+5,6%). От тях 1,874 млрд. лв. (+7%) са събрани от доходи по трудови договори. А от еднолични търговци, хора със свободни професии, граждански договори и авансови данъци са събрани 278,5 млн. лв. (+3,1%). Доходи като еднолични търговци и земеделски производители са обявили 35 341 граждани, а доходи от свободна професия и граждански договори са декларирали 333 163 души.
Татуисти и търговци на царевица продават дрога по морето. Над 400 са дилърите по морето, които са ангажирани с разпространението на дрога през летния сезон. Това научи „Монитор" от полицейски източници. МВР вече разполагало с имената на бандитите и те ще бъдат следени изкъсо. Така в момента, в който стъпят накриво, ще бъдат арестувани. Повечето от тях имали и предишни регистрации за разпространение на наркотици.
Други обаче тепърва прохождали в този бизнес
Вътрешният министър Румяна Бъчварова, както и главният секретар на силовото ведомство Георги Костов също се заканиха, че ще има постоянни полицейски операции по Черноморието, за да може да бъде спокоен сезонът за летовниците, особено за тези, които не отиват на море, за да се дрогират.
Акциите за респектиране на контингента започнаха веднага след престрелката, в която Димитър Желязков - Очите беше ранен, а негов гард беше убит. Според основната версия на разследващите инцидентът е станал заради спор за разпределението на таксиметровите стоянки, но респектирането от страна на полицията ще обхване всички сфери на престъпната дейност по Черноморието. При последната операция за подсигуряването на спокоен летен сезон в Бургас, Слънчев бряг и Несебър 24-ма дилъри попаднаха зад решетките. От вътрешното ведомство са категорични, че
цифрите ще набъбват всеки ден
Още повече че била получена оперативна информация, че специално в Слънчев бряг почти всеки търговец, без значение от дейността му, е ангажиран и с продажбата на дрога. Разследващите получили данни, че дори продавачите на царевица на плажа са заредени с наркотици. Същото се отнасяло и за татуистите, които са почти на всеки ъгъл в курорта. В продажбата на опиати били замесени дори и рентиерите на колела и скутерчета в курорта.
Палатът на Цветан Василев в "Бояна" глътнал близо 2,5 млн. лв. Палатът на злополучния банкер беглец Цветан Василев в столичния квартал "Бояна" спокойно може да претендира за по-голям лукс и от палатите в "Ориндж каунти", съобщи "Блиц". Това показват данните, публикувани в доклада на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, ръководена от Пламен Георгиев.Числата са стресиращи за обикновените българи, които дори да пестят цял живот не могат да си позволят дори разходите по облицовката на "златната къща".
Експертите на КОНПИ са установили по безспорен начин, че изграждането на огромната къща е струвало 2 401 400 лв.
Още по-любопитни са разходите, които забегналият покрай разграбването на КТБ зад граница Василев е платил за идейния проект и обзавеждането на двореца в полите на Витоша.
"Платената сума от сметка BG 05 KORP 9220 1400 0542 01 в евро с титуляр Ц. Р. В. през 2008г. на WOEHRER FENSTER TUEREN /АВСТРИЯ/ 120 000 евро или 234 699,60 лв. за първа вноска за дограма", се посочва в доклада на КОНПИ.
Облицовъчните камъни за къщата на банкера в изгнание са погълнали космическата сума от 684 540 лева, а мебелите - 391 166 лв.
Солидна сума е пръсната и за монтажа на зимната градина - 58 674,90 лв., в която Василев е посядал, за да изпие няколко уискита.
Пишман банкерът е разхождал скъпите си обувки по паркет, за който е превел по банков път първа вноска от 68 454 лв.
Явно горепосочените числа изобщо не стряскат битието на Василев, който предпочита да се радва на лукса в Белград пред възможността да бъде изправен на подсъдимата скамейка, пише "Блиц". И припомня, че комфортът му, обаче може да бъде нарушен, ако втората инстанция на съда в сръбската столица потвърди екстрадицията му в България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |