Има ново разследване за злоупотреби по проекта АЕЦ "Белене" и всичко е в ръцете на прокуратурата, обяви от парламентарната трибуна министърът на енергетиката Теменужка Петкова. В отговор на депутатско питане на Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок тя подчерта, че бивши изпълнителни директори на НЕК сами, без да се допитат до Съвета на директорите, са решили да бъде поръчано на руската фирма "Атомстройекспорт" оборудване с дълъг цикъл на производство за АЕЦ "Белене".
„Иначе за други, далеч по-незначителни неща, се искат разрешения на Съвета на директорите, но така или иначе такова решение липсва и лицата, които са подписали това допълнение номер пет, са бившите двама изпълнителни директори на НЕК. Всичко, което е събрано като доказателство в хода на финансовите инспекции, е предоставено на органите на прокуратурата и аз се надявам, че те наистина ще погледнат изключително сериозно и отговорно", обясни Петкова.
За периода 2009 г. до 2013 г. са били извършени поредица от проверки от Агенцията за държавна финансова инспекция във връзка с проекта както в НЕК, така и в БЕХ, така и в бившето Министерство на икономиката, енергетиката и туризма по отношение на отпусканите целеви средства и тяхното разходване.
По думите на Петкова, при тези проверки са установени поредица от груби нарушения в областта на обществените поръчки, а докладите от проверките са предоставени на компетентните органи на прокуратурата. „Още през месец май 2012 г. Софийска градска прокуратура и специализираното звено за противодействие с финансовите и данъчни измами уведомява Агенция за държавна финансова инспекция, че е образувано досъдебно производство във връзка с престъпление и вреди в особено големи размери по повод този проект. В последствие обаче миналата година през месец март 2015 г. дойде постановление на прокуратурата и в НЕК, че производството е прекратено, поради липса на престъпление по съответните разпоредби", обясни министър Петкова. По нейните думи, тогава НЕК, Министерство на енергетиката и БЕХ са обжалвали това решение и през 2015 г. то е отменено.
По-рано днес вицепремерът Томислав Дончевпък каза, че до месец предстои тристранна среща между България, Иран и Русия, на която ще се решава съдбата на реактора. Вариантите са или да бъде намерен инвеститор, или препродажба. Възможна е също приватизация на реакторната площадка в Белене, като според вицепремиера, това е най-добрият вариант от икономическа гледна точка. Все още се очаква и категоричната позиция на производителя и собственик на оборудването - "Атомстройекспорт".
НЕК трябва или да плати над 700 милиона евро с лихвите, по решението на международния арбитражен съд, или да продаде оборудването. Според Теменужка Петкова, най-лошият вариант е да се плати цялото оборудване, да се отпишат разходите за изграждането на площадката - над 1,4 млрд. лева, и да не се случи нищо. Министърът на енергетиката припомни, че крайната цена на проекта е почти 10,5 млрд. евро и НЕК не може да си позволи да влезе в такава инвестиция.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |