Компаниите наемат повече служители. Заетостта продължава да расте, като бавно се увеличава и заплащането. Добрата новина, видима от данните на статистиката за полугодието, е, че новите работни места са в индустрията, високите технологии, като ръст логично има и в сезонните отрасли като туризъм и земеделие. А лошата - че заплащането расте не заради пазарни механизми, а заради вдигнати от държавата минимални осигуровки. Броят наети сега 2.36 млн. души е рекордно висок за последните шест години. За да бъде достигнат пикът от 2008 г., компаниите трябва да открият още 140 хил. работни места.
Увеличаването на работещите е индикатор за добра година за фирмите и икономиката като цяло. От оживлението на пазара на труда може да последват и по-високо потребление, и по-ниски социални разходи за бюджета. Но преградата пред продължаването на тренда за повече заетост е дефицитът на специалисти.
Общият ръст
Данните на Националния статистически институт (НСИ) за пазара на труда през първото полугодие на 2016 г. показват, че работещите на трудов или служебен договор към края на юни са с 46 хил. души повече спрямо година по-рано. Почти изцяло новите работни места са създадени в частния сектор.
Средните брутни заплати са с 8% по-високи спрямо юни 2015 г. Тук обаче огромно влияние оказват административното вдигане на минималните осигурителни прагове и на минималната работна заплата. В първия случай разликата е над 8%, а във втория - 17%.
Данните на НСИ показват само част от картината на заетостта в България, тъй като от статистиката са изключени самонаетите, хората на граждански договори и други, които получават възнаграждение, но нямат трудови или служебни договори. Така наетите са 2.36 млн. души, а по последните налични данни към края на първото тримесечие общо заетите в икономиката са около 3 млн. души.
Кои сектори растат
При почти всички сектори на икономиката има ръст при заетостта. Най-голям е при групата на "Административните и спомагателни дейности". Работещите са вече 123.5 хил. души, а годишното нарастване надхвърля 8%. В тази група влизат кол-центровете, частната охранителна дейност, туроператорите, компаниите за събиране на просрочени задължения и др.
Добър сезон има и селското стопанство, където наетите на договор са нараснали със 7.5%. Тук обяснението вероятно е свързано повече с въведените през август 2015 г. еднодневни трудови договори за краткотрайна сезонна работа в селското стопанство. По данни на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" през май и юни са сключени общо 102 хил. такива контракта.
С близо 7% растат работещите в компаниите за информационни и комуникационни технологии, а секторът вече наброява 81 хил. души. И това са само работещите на трудов договор без специалистите на свободна практика.
Най-големият сектор - преработващата промишленост, също расте. Там заетостта вече доближава 510 хил. души, а годишното нарастване е с над 2%. Процентът изглежда малък, но това е групата, създала най-много нови работни места - 10.9 хиляди за една година. Дейността на предприятията в този сектор се подкрепя както от растящото вътрешно потребление, така и от износа. Последните данни на НСИ показаха, че стойността на продаваните навън готови изделия се увеличава за сметка на непреработените метали и суровини.
Малката група на съкращенията
Очаквано най-тежко е положението в строителството и добивната промишленост, които през тази година имат по-малко работа. В първия случай проблемите идват от малкото държавни поръчки, които пък са резултат от бавното начало на европроектите. Юни е шестият пореден месец през тази година, в който обемът на строителството в България се свива значително. Годишният спад е 13%, което не се е случвало в такава степен от 2011 г. Свиването засяга в по-голяма степен сградното строителство, където спадът надхвърля 15%, но и инфраструктурата влиза в тенденцията с понижение от над 10%.
При добивните компании проблемът е с падащите цени на суровините в световен мащаб, което започва да влияе и върху обема на производството. Освен това търсенето от Китай продължава да се свива, а страната е основен пазар за нашите суровини. Последните няколко месеца азиатската държава отчете двуцифрени спадове на вноса.
По-високи заплати
В края на второто тримесечие средната брутна месечна работна заплата e 936 лв., или с 8% над нивото й през юни 2015 г. Секторите, в които е отчетено най-голямо увеличение, са селското стопанство (12.7%), здравеопазването и социалните дейности (11%), операциите с недвижими имоти (10.4%), както и при информационните и комуникационните технологии (10%).
От данните на НСИ се вижда, че средният размер на брутните възнаграждения в обществения сектор продължава да е по-висок от този в частния, което показва потенциал за още изсветляване в бизнеса. Все пак темпът на нарастване на заплатите в компаниите е по-висок от този в публичните институции.
Bee Smart Technologies стигна до топ 10 на предприемаческо състезание. Българският стартъп Bee Smart Technologies, който създава системи в помощ на пчеларския бизнес, се пребори сред общо 2500 участници в тазгодишното издание на състезанието за социално предприемачество Chivas The Venture. Компанията, която прави система от хардуерни и софтуерни елементи за кошери, които анализират данните и помагат на пчеларите да полагат по-оптимални грижи за пчелините си, стигна до финалния кръг заедно с още 26 международни екипа. След петседмично гласуване на сайта на състезанието тя се нареди на осмо място. Тъй като гласуването всяка седмица беше обвързано и с разпределяне на суми от общия фонд на The Venture, основаната от Иван Кънев и Сергей Петров компания успя да набере и 11 хил. долара.
Пълен напред
Не парите обаче са най-големият позитив от състезанието, смята Кънев. Още по време на продължилото над три месеца съревнование екипът се среща с полезни контакти и доразработва бизнес модела си. Още в началото на програмата, когато бяха отсети 27-те най-перспективни проекта, всички участници преминаха през едноседмично бизнес обучение, което се проведе в Оксфорд и Лондон. "Менторите бяха проучили много добре всеки от проектите, финалисти в състезанието, и ни дадоха съвети, директно насочени към бизнес идеята ни. Показаха ни как да се рекламираме, да продаваме и да представяме продукта си, което беше изключително полезно за нас", разказва Сергей Петров. По време на финала в Ню Йорк през юли пък екипът се запознава и с представители на инвестиционния фонд с портфейл от 75 млн. долара Romulus Capital, който проявява интерес към бизнеса.
Засега обаче Bee Smart не се оглеждат за нова инвестиция. Особено след като в края на май получиха 300 хил. евро финансиране от българския фонд NEVEQ, с които ще подпомогнат стъпването си на пазара в САЩ. То е планирано през ноември тази година, като отначало за три месеца ще бъде в тестов период на по-ниски цени и с около 20 клиенти. В началото цялостната система от сензори и теглилки, както и комуникационната база, която анализира събраните данни, ще се произвеждат в България, за да се гарантира ниво на качеството, разказва Иван Кънев. Едва след доразвиването на системата и първите клиенти и в зависимост от останалите средства Bee Smart ще се огледат за нова инвестиция.
Върхът е споделен
Тази година наградният фонд в Chivas The Venture беше 1 млн. долара, но организаторите прецениха той да не отива при един единствен екип. В пет поредни седмици бяха разпределени общо 250 хил. долара между финалистите в състезанието. Размерът на финансирането зависеше от събраните гласове от публиката - колкото повече са те, толкова по-голям дял от сумата ще получи стартиращата компания.
Всъщност този път дори на финала нямаше конкретен победител. Регламент предполагаше няколко кръга избрани от журито пет компании да поделят останалия награден фонд от 750 хил. долара. Петте компании са британската WeFarm, колумбийската Conceptos Plásticos, германската Сoolar, израелската EyeControl и гватемалската Wakami.
Миналогодишното издание
В миналогодишното международно състезание на Chivas - The Venture, участваха 16 държави, като всяка от тях предварително беше излъчила на местно ниво своя финалист. Тогава българската компания Arthesis представи разработката си на иновативни обвивки за протези, но след тренировъчния лагер в Сан Франциско не успяха да се класират сред петте стартъпа - финалисти в конкурса. Големият победител на The Venture 2015 г. беше чилийската стартираща компания Algramo, която предлага хранителни продукти от първа необходимост чрез диспенсъри в малки магазини на ниски цени. Екипът спечели финансиране в размер на 300 хил. долара, а останалите 450 хил. долара бяха разпределени между подгласниците. Четвърт милион долара от общия награден фонд от 1 млн. бяха разпределени след гласуване на публиката между всички 16 участника.
The Venture 2016 - Топ 5 социални бизнес идеи
Британската WeFarm развива платформа за обмен на опит и информация между малки и средни фермери. Идеята на платформата е да свързва над 500 млн. ферми по целия свят, които нямат достъп до интернет. Всеки потребител може да влезе, да обмени информация, без да напуска стопанството си и без да плаща пари. Уникалността на платформата се състои в това, че комуникацията става чрез безплатна SMS услуга, а после всичко минава през уеб базиран потребителски интерфейс и достига до останалите участници в дискусията. Само за няколко месеца WeFarm успя да достигне до 43 хил. потребители и пет милиона свързвания. Създателите на платформата се надяват чрез нея да помогнат на дребни фермери да подобрят бизнес модела си, а така и начина си на живот, а целта им е да свържат милиони потребители през следващата една година.
Conceptos Plásticos е колумбийска компания, която се опитва да превърне борбата със замърсяването в потенциал за строителството. Бизнесът ѝ се състои в преработка на пластмаси и гумени отпадъци в строителни материали за временни или постоянни постройки като къщи, класни стаи, общи помещения. Отпадъците се топят и оформят като малки лего блокчета, с които лесно се строи. Екипът вярва в идеята, че боклукът за едни е съкровище за други, и се надява с нея да може да строи домове за нуждаещи се, тъй като системата им за преработка е 30% по-евтина от други сходни.
Германската Сoolar разработва иновативна охлаждаща система, която помага на лекарите да съхраняват животоспасяващи лекарства, като например ваксини, по надежден и екологичен начин. Това става чрез въглеродно неутрални хладилници, които работят без електричество. Системата използва топла вода и не използва никакви движещи се части, опасни течности за охлаждане или смазочни материали. Така това е най-евтиният, най-траен и устойчив вариант за съхранение не само на лекарства, но и на хранителни продукти в отдалечени и слабонаселени райони с непостоянно електричество.
Wakami е концепция, която иска да окуражи жени по целия свят да започнат свой малък бизнес, с което да подобрят живота си и този на семействата си. Идеята идва от Гватемала и всъщност Wakami е марката, под която се продават ръчно изработени от жени в бедни райони бижута и модни аксесоари. Концепцията вече има първите си постижения - аксесоарите, които идват от 16 гватемалски общности, вече се продават в 20 страни по света, а бизнесите на "производителите" са се развили толкова, че някои от тях вече имат назначени по 500 служители.
Израелският стартъп EyeControl разработва платформа за комуникации. Тази обаче е по-различна от всичко, за което си мислите. EyeControl помага на пациенти с латерална склероза (ALS) или други заболявания, които заключват здрав ум в неподвижно тяло, да общуват чрез очите си. Не че днес вече няма достатъчно устройства и приспособления, които да подпомагат тяхната комуникация, но те обникновено са твърде скъпи, смятат основателите. Затова EyeControl има амбиция да направи системата достъпна и мобилна, за да може да се използва навсякъде и по всяко време. Компанията започва пилотен изпитателен тест в партньорство с Microsoft Research & Development Israel.
Всяка община вече може да сключи договори с бежанци. След години бездействие управляващите успяха най-накрая да изработят механизъм за интеграцията на чужденците, получили статут в България. Основна роля за това ще имат общините, които ще получават евросубсидии за всеки приет бежанец, но ще имат ангажимента да му намерят жилище, работа и да му осигурят обучение и здравни грижи. Все още не е известно колко пари ще получават кметствата, за да покрият разходите на бежанците и да остане печалба за тях.
Правителството одобри вчера наредбата, по която общините ще сключват договори с Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и със самите чужденци. Изработването на документа отне 4 години, две сменени ръководства на агенцията и лутане дали за интеграцията да отговаря социалното министерство или ДАБ. До този момент реално интеграция липсва и повечето хора с бежански или хуманитарен статут заминават за Западна Европа. Тези, които остават, много трудно си намират работа и жилище, децата масово не ходят на училище, а в много общини през последните 3 години имаше бунтове срещу тях.
От 2013 г. до сега 56 794 души са получили бежански или хуманитарен статут. Не е ясно колко са останали в България, за да се възползват от новата програма за интеграция. Те ще имат право на нея, въпреки че е минало доста време от предоставянето им на статут. Чужденците, които тепърва получават статут, ще трябва да подадат молба за включване в програмата за интеграция до 14 дни след излизането на решението им.
Водеща роля в процеса ще има агенцията, която изготвя профил на чужденците още по време на процедурата за предоставяне на статут. Тя ще ги информира за възможността да сключат споразумение за интеграция. Агенцията ще води и съответните регистри и ще е посредник между общините и бежанците. При съгласие ще се изготвя индивидуален интеграционен план на чужденеца, с когото приемащата община ще сключва договор.
Кметовете на общините ще заявяват в агенцията за бежанците с колко чужденци биха се договорили. Те ще бъдат длъжни да осигуряват жилище, детска градина, училище, обучение по български език, здравно осигуряване и обслужване, професионално ориентиране и включване в обучение за възрастни, включване в програми и мерки за заетост, информиране за свободни работни места. Договорът за интеграция може да бъде прекратен едностранно от общината, когато чужденецът нарушава обществения ред, откаже да приеме предложената му работа или не иска да се включи в програмите по заетост.
Всичко това ще се финансира основно с европари от фонд "Убежище, миграция и интеграция", оперативни програми по Европейския социален фонд и Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд, Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица. Едва на последно място е предвидено да се осигуряват пари от държавния бюджет. Изработването както на стратегията за интеграцията, така и на наредбата беше едно от условията за отпускане на европейско финансиране.
Още по време на изработването на наредбата е имало интерес от общините, тъй като това е начин да получат допълнително пари. 36 общини са в силно затруднено финансово положение, което ще доведе до вдигане на местните данъци. Засега обаче все още няма официално подадено заявление от община в ДАБ, тъй като едва вчера беше приета наредбата. При кандидатстване местните власти трябва да изработят и план за интеграция на чужденците, за да може да се прецени колко души могат да приемат. Вече има изработен пилотен проект между Националното сдружение на общините и Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците.
Единствената въпросителна е как ще се справят местните власти с общественото мнение. По време на пика на бежанската криза и местните избори настроенията на хората срещу бежанците бяха използвани за политически цели.
Съседи
Атина започва да строи жилища за 57 000 бежанци и други мигранти, блокирани в страната, съобщи "Български новини". Зам.-министърът на отбраната Димитрис Витсас заяви във вторник, че правителството иска да закрие или да подобри много от държавните бежански лагери в континенталната част от страната. Около 7000 души вече живеят в апартаменти или хотели - доста по-малко от първоначално планираните 20 000. Около 10 000 души са в островните лагери в условия, критикувани от хуманитарни организации. Властите в Гърция предупредиха за дългосрочно задълбочаване на бежанската криза след неуспешния опит за преврат в Турция. Вестник "Етнос" посочва, че броят на мигрантите в източната част на Егейско море е нараснал със 76%.
Санкции
Германски евродепутати предлагат икономически санкции за страните от ЕС, които отказват солидарност при решаването на бежанската криза, предаде "Дойче веле". "Изплащането на средства на страни, които не се придържат към европейското право, или държави, които не сътрудничат достатъчно в работата по приема и регистрацията на бежанци, трябва да бъде прекратено", категорична бе Ингеборг Гресле, ръководител на Комисията по бюджетен контрол към Европейския парламент.
Гьолът "Белене" поскъпва с по 10 млн. лева на месец. Безхаберието на българските политици вече придобива съвсем уродливи измерения. "Атомстройекспорт" спечели делото за АЕЦ "Белене", НЕК трябва да плати на руснаците 550 млн. евро (и още 70 млн. евро адвокатски хонорари и съдебни такси), като за всеки ден неплащане се начисляват по 167 000 евро лихви, а управляващи и опозиция нехаят. Вместо да намерят светкавично решение за погасяване на дълга, така че да не се натрупват лихви, министрите се суетят с разговори, преговори и работни групи, а БСП поиска Народното събрание да се събере спешно, за да отмени мораториума върху проекта АЕЦ "Белене". Вчера премиерът Бойко Борисов обясни пред СЕГА, че се надява да има някакво "пакетно" решение - за оборудването и за задължението, идния месец. Само че простите сметки за лихвите, които увеличават дълга към руснаците, са стряскащи - всеки месец се трупат нови 10 млн. лева за закъснението.
Когато излезе осъдителното решение на международния арбитраж, Борисов обяви, че иска месец, за да намери решение за трудния казус - какво да се прави с произведеното оборудване за Белене и как да се погаси задължението към руснаците. Срокът, който премиерът сам си даде, изтече вчера, 10 август, а решение няма. На 10 юли премиерът Бойко Борисов твърдеше, че има няколко варианта за решаването на казуса и че се водят преговори. Управляващите и сега твърдят, че се надяват заедно с руската страна да открият инвеститор, готов да дострои "Белене", да вземе произведените реактори и да плати за тях вместо НЕК. Дори да е възможна, такава комбинация би отнела много време, а руснаците пак ще искат да си получат неустойките. Другата "спасителна" идея - Иран или някоя друга ядрена държава да купи произведеното за Белене оборудване, угасна бързо, още при визитата на Борисов в Техеран.
Бъдещето на централата едва ли ще бъде решено в рамките на седмици или месеци. Засега налице е само поканата на министъра на енергетиката Теменужка Петкова до ръководството на "Атомстройспорт" София да бъде домакин на двустранна среща между 15 и 30 август. Руснаците дори още не са потвърдили, че са получили поканата. Междувременно от Русия вече няколко пъти съвсем директно заявяват, че си чакат парите, като напомнят, че всеки ден закъснение товари сметката за АЕЦ "Белене" с нови 167 000 евро.
На този фон БСП реши, че депутатите трябва незабавно да прекратят ваканцията си, за да гласуват отпадане на мораториума за АЕЦ "Белене". Нелепа припряност, тъй като дори да има съвсем реален инвеститор, не пречи да се започнат разговори с него и ако се види, че има сериозни намерения, едва ли някой депутат ще е против проектът да се извади от фризера. Вероятно социалистите просто си търсят тема и трибуна, за да влизат в медиите по-често. Удивителното е, че трупането на лихвите изобщо не ги тревожи. А вчера Корнелия Нинова свика медиите, за да им разкаже, че червените са внесли искането си до председателя на НС за заседание за мораториума плюс още две "руски точки" - да се отменят търговските санкции срещу Москва и "черният" списък за руски граждани.
Какво спеши така внезапно БСП, не стана ясно. Затова пък се разбра, че Нинова не е успяла да събере 48 подписа от съпартийци и съмишленици, което е условие за свикване на извънредно заседание. Другата опция е председателката на НС Цецка Цачева да нареди сбор на депутатите. Вчера стана ясно, че тя не вижда сериозна причина да прекъсва почивката на народните представители. Очевидно и повечето депутати не виждат особена спешност - липсата на 48 подписа го показва.
"Ако толкова са искали да отменят мораториума, да го бяха направили при Орешарски", коментира вчера Бойко Борисов. Той се надявал да има повече яснота за АЕЦ "Белене" в средата на септември.
Двама умряха на плажа, без да се давят. От началото на седмицата морето по южните плажове е много бурно, а вълните достигат 2-3 метра. Противно на очакванията обаче летовници умряха на сушата.
65-годишният столичен архитект Любомир Семерджиев почина час след като бе спасен от удавяне. Това се случи на плажа на ваканционното селище "Оазис", което сам е проектирал. Точната причина за смъртта ще стане ясна едва след аутопсията. Тридесетина минути след трагедията в "Оазис" на плажа на "Нестинарка" в Царево бе открит втори труп. Установено е, че той е на 67-годишния летовник Янчо М. от Русе. При първоначалния оглед не са открити видими следи от насилие.
Малко по-късно морето взе поредната жертва - 40-годишният Г. И. от Габрово потънал в бурната вода. Бил вече мъртъв, когато старозагорецът Светослав М. извадил тялото на брега. Известният столичен архитект Любомир Семерджиев е 65-годишният мъж, който почина в сряда на плаж Оазис край Лозенец час след като бе спасен от удавяне, потвърдиха пред "24 часа" както източници от полицията, така и колеги на архитекта.
Семерджиев, който е изключително уважаван в гилдията си, е проектант на ваканционно селище "Оазис", в което е почивал и на чийто плаж е срещнал смъртта. През 2009 г. селището получава наградата "Сграда на годината". Семерджиев е автор на реконструкцията, реставрацията и адаптацията на Съдебната палата в София, проектирал е обновлението на центъра на Ямбол, храма "Успение на Пресвета Богородица" в града, като проектът му за него е дарение. За черквата той получи тази година наградата на Ямбол.
Арх. Любомир Семерджиев е роден през 1951 г. в гр. Каварна. Завършва средно образование в Строителния техникум през 1970 г., висше образование във ВИАС (сега УАСГ) през 1977 г., както и следдипломна специализация по градоустройство и урбанизъм през 1978 г. Има златни медали като първенец на випуска и за най-добър дипломен проект. Кариерата му е свързана с над 2000 проекта на обществени и жилищни сгради и реконструкции в България, Гърция, Кипър, Германия и Русия. Участвал е в много конкурси и изложби.
Сигналът за смъртта му е получен към 10,30 ч в полицията в Царево. Първоначалната информация била за удавяне, но дошлите на място полицаи установили, че на архитекта му е прилошало, докато е бил във водата.
Той бил изваден навреме от морето, оказана му била медицинска помощ, но малко по-късно починал. Точната причина за смъртта му ще бъде установена след аутопсия в бургаската болница.
Трийсетина минути след трагедията на Оазис на плаж Нестинарка в Царево е открит втори труп - в района на мостчето. Установено е, че това е 67-годишният летовник Янчо М. от Русе. При първоначалния оглед не са открити видими следи от насилие. Предстои извършване на аутопсия, уточниха от полицията.
И по двата случая са образувани досъдебни производства.
От началото на седмицата морето по южните плажове е много бурно, а вълните достигат 2-3 метра. Флаговете са червени, а спасителите едва смогват да вадят безразсъдни туристи от водата.
Поредната си жертва взе на 9 август опасният плаж Липите в Синеморец, където всяко лято загиват туристи.
Около 16,40 ч 40-годишният Г. И. от Габрово започнал да се дави. На помощ му се притекъл старозагорецът Светослав С., на 40 г., който бил на същия плаж. Той успял да извади тялото на брега, но било късно - човекът бил мъртъв. На място пристигнали полиция и медицински екип от Бърза помощ - Царево.
Лили Иванова и чалга певци си платили данъците. Повечето от известните чалга певци и от естрадата се оказват изрядни данъкоплатци през тази година. Това твърдят неофициално източници от НАП. Популярни поп фолк изпълнители вече са се издължили за хонорарите си за 2015 г.
Не такова обаче било положението при естрадата. Там още имало няколко нашумели певци и музиканти, които още не са платили данъците, въпреки солените лихви, които текат върху сумите, които сами са обявили. В списъка на неизрядните платци категорично не попадала Лили Иванова, твърдят източниците ни.
Преди години примата имаше проблем с данъчните. Колегата ѝ Васил Найденов пък дори стигна до лична среща с шефовете на НАП заради проблеми с попълването на декларациите и издължаването си. Тази година той нямал данъчни проблеми.
Източници от НАП намекват, че сред закъснелите платци тази година има известни лица, участвали в риалити формати и водещи на шоута през последната година. Споменават се и имена на певци, които често пътуват зад океана, както и такива, които организирали концерти по стадиони и в НДК през последните 12 месеца.
От НАП в сряда официално обявиха, че хора от шоубизнеса и други публични фигури не са внесли налозите си по данъчните декларации, подадени в срок до края на април.
Сред 21 000 длъжници, които закъсняват с плащането, освен звезди имало лекари и адвокати, съобщават от приходната агенция. Но категопрично отказват да назоват имена.
Всеки от тези граждани в момента получава последно предупреждение по телефона от колцентъра на НАП, при което им се дава срок за внасяне на дължимите суми до две седмици. Ако и след напомнянето по сметките им не постъпи плащане, данъчните инспектори ще пристъпят към запор на заплати или на имущество, заканват се от агенцията.
Общият размер на неплатения до момента данък върху доходите е в размер на 17 млн. лв. заедно с лихвите, натрупани за периода. Обичайната практика на НАП при закъснение на плащането е да уведоми длъжника чрез напомнително електронно съобщение и чрез звеното за събиране на задължения в колцентъра си. Ако в договорения срок не постъпи очакваното плащане, случаят се предава на публичен изпълнител, който започва принудително изпълнение.
В хода на процеса НАП може да запорира заплатата или друго имущество на длъжника. При продължаващо неплащане, това имущество може да бъде обявено на публична продан.
"Принудителното изпълнение е еднакво нежелано и за длъжника, и за държавата. Затова първото, което правим, е да насърчим доброволно плащане чрез уведомителни мейли и обаждания на колцентъра и едва в краен случай да използваме принуда. Този подход е по-икономичен и ефективен", коментира , директорът на дирекция "Събиране" Боряна Жилова. От НАП отчитат промяна в поведението на данъкоплатците, като все повече данъци и осигурителни вноски се декларират и плащат в срок. Ако през 2014 г. делът на доброволно платените задължения е бил 77,7%, към края на юни 2016 г. стига до 83%.
Генерал повежда лявата дружина на избори. БСП и АБВ си стиснаха ръцете, готови са да регистрират обща коалиция за президентските избори, която да издигне ген. Румен Радев за президент. Форматът е отворен и към него могат да се присъединят и други партии. От „Позитано" 20 уточниха, че всъщност столетницата ще играе заедно с всички партии от „БСП-Лява България".
Близо два часа продължи вчера срещата между ръководството на левицата и това на партията на Георги Първанов. След приключването й Първанов поздрави БСП и лично председателя Корнелия Нинова за номинацията на ген. Радев. „Труд" научи, че засега позициите на „Позитано"20 и бившия държавен глава се разминават по темата за профила на вицепрезидента. Първанов държи да е непартийна фигура, а от БСП настояват да е от техните редици.
„Ще предложим кандидатът за президент сам да предложи вицето си", коментира Първанов.
Корнелия Нинова си остави вратичка с обяснението, че на Национален съвет ще бъдат подложени за гласуване всички имена, с които БСП влезе в преговорите - Илияна Йотова, ген. Румен Радев, Янаки Стоилов, Румен Гечев, Михаил Миков, Таско Ерменков и Марио Трайков.
Вчера Министерският съвет гласува освобождаването на ген. Радев. Точката бе включена извънредно в дневния ред на заседанието по настояване на премиера Бойко Борисов. Веднага президентът издаде указ, очаква се и заповед за освобождаването на шефа на ВВС. На ген. Радев обаче може да се наложи да остане на поста като временно изпълняващ длъжността до назначаването на титуляр. Това е и причината БСП да не може да насрочи дата за пленума. На него решаваща роля при гласуването ще има столичната организация, тъй като от нея има 57 членове на Националния съвет. Заради отпускарския сезон се очаква кворумът да не е по-висок от 120-130 души.
200 лв. глоба за собственик на куче без чип. Собствениците на кучета имат 8 месеца да поставят чипове под кожата на домашните си любимци иначе ще отнесат глоба от 200 лв. Мярката стана факт, след като в началото на годината парламентът прие промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Тя обаче трудно би изпълнила първоначалната си функция да следи за местоположението на домашните любимци. Причината е, че не всички ветеринари работят с националната единна система, в която се вкарват данните за чипираните кучета. Така на практика дори собственикът да сложи микрочип на четирикракия си приятел, то няма гаранция, че ако го изгуби, после може да го открие.
От Българската агенция по безопасност на храните, които са изградили системата, обясниха, че са дали достъп до системата на всички ветеринари и клиники, които са поискали. Те обаче не можели да задължат всички да работят с нея.
„Работим с единния регистър постоянно и проблем с него няма. Не всички ветеринари обаче го използват и това е проблем, обясни пред „Труд" и директорът на Фондация „Четири лапи" д-р Мариана Иванова. Тя съветва собствениците да следят дали данните за домашните им любимци се въвеждат редовно в системата, защото иначе са дали парите си на вятъра.
По-евтин ток за 200 фирми. Близо 500 млн. лв. по-малко за електрическа енергия ще платят до 2020 г. над 200 големи българки компании. Това съобщиха от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК). Икономията ще бъде резултат от факта, че след близо година чакане най-сетне Европейската комисия (ЕК) е одобрила без възражения мерките за облекчаване на разходите на българските големи индустриални консуматори на зелена енергия, посочват от БФИЕК. Информацията за това е била публикувана на сайта на ГД "Конкуренция" на ЕК. Наредбата ще влезе в сила със задна дата - от 1 август 2015 г., а годишният бюджет на помощта за индустрията ще бъде около 94 млн. лв., изчисляват от БФИЕК. Така на бизнеса ще трябва да бъдат върнати близо 94 млн. лв., платени за вече потребения ток от 1 август 2015 г. досега.
Въпросът за компенсиране на индустрията за зелената енергия беше поставен като основна тема за обсъждане на една от националните дискусии "Да! На българската икономика", организирани от в. "Стандарт" и КРИБ. След дълги години съвместни усилия на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и на БФИЕК за въвеждане на модел за облекчаване на индустрията при заплащане на надбавката за зелена енергия и запазване на конкурентоспособността, сме горди, че нотификационната процедура приключи успешно, обявиха вчера официално от УС на БФИЕК.
ЕК подкрепи прилагането на Наредбата за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници, за периода от 1 август 2015 г. до 31 декември 2020 г. Самата наредба беше изготвена в съответствие с изискванията на ЕК, описани в "Насоките относно държавната помощ за опазването на околната среда и за енергетика за периода 2014-2020 г." от юни 2014 г., се казва в официалното съобщение на БФИЕК. За да се използва отстъпката за индустриалните консуматори от "зелената" компонента в цената за тока, те трябва да отговарят на определените в Наредбата критерии, обясниха от Министерството на енергетиката. От намалението на разходите за зелена добавка в компонентата "Задължения към обществото" ще се възползват над 200 български компании, посочват от БФИЕК. Така усилията на България да подкрепи енергоемките си производства най-сетне дават положителен сигнал за ръст на инвестициите, износа и заетостта в страната, коментират със задоволство от БФИЕК нотификацията на Брюксел.
Появиха се 5 нови кредитни милионери. Кредитирането се раздвижи в разгара на стрес тестовете на банките. През второто тримесечие на годината отпуснатите от банките заеми нараснаха с 544 млн. лв. и достигнаха 48,677 млрд. лв. Това се случва, след като две поредни тримесечия преди това общият размер на заемите падна съответно с 604 млн. и 624 млн. лв. Това намаление донякъде се дължи и на освобождаване на банките от някои проблемни заеми преди началото на стрес тестовете. В резултат в края на юни общият размер на отпуснатите банкови заеми все още е с 568 млн. лв. по-малък спрямо същия месец на миналата година. Но след като в края на април БНБ даде старт на стрес тестовете на банките, обемът на отпуснатите кредити отчита сериозен ръст. Това показва, че банките се чувстват уверени от изхода на течащите в момента проверки, резултати от които ще има на 13 август.
От отпуснатите през второто тримесечие нови кредити 320 млн. лв. са за бизнеса, а 224,7 млн. лв. са за гражданите, сочат данните на БНБ. Като прави впечатление, че основният двигател на кредитирането на бизнеса са големите корпорации. 276 млн. лв. от новите заеми за компаниите се дължат на отпуснати 42 броя големи кредита, всеки от които с размер над 1 млн. лв. Отпуснатите нови кредити за фирмите в размер между 100 хил. и 250 хил. лв., и между 250 хил. и 500 хил. лв. са в размер съответно на 23,7 млн. лв. и 29,6 млн. лв. Общият брой на тези сравнително големи нови заеми е 238. При малките заеми за бизнеса в размер до 1000 лв. се отчита сериозен ръст от 5% или над 2000 новоотпуснати кредита за тримесечието. Това говори за сериозно раздвижване на малкия бизнес. Новите малки заеми обаче са довели до увеличение на общия обем на кредитирането само с 248 хил. лв.
При кредитите за гражданите се наблюдава ръст при най-малките заеми до 1000 лв. (16 740 нови заема, или ръст с 1,3%), както и при всички кредити в размер над 10 хил. лв. Най-голямо значение за банките обаче имат заемите за гражданите от 25 хил. до 50 хил. лв. Общият обем на отпуснатите заеми от 25 хил. до 50 хил. лв. за тримесечието нараства с 81,2 млн. лв. и достига 3,65 млрд. лв. През второто тримесечие на годината заемите за граждани в размер над 1 млн. лв. се увеличават с 5 броя. Така общият брой на кредитните милионери достига 84. Този ръст отново се наблюдава след две поредни тримесечия на намаление на кредитните милионери. Но явно след началото на стрес тестовете банките се чувстват уверени в добрия изход от провеждащите се в момента проверки.
Бизнесмени от СССР въртят милиони от Варна. Бизнесмени от Русия и бившите републики въртят оборот за милиони от Варна, където е излазът на Черно море към Изтока. Корабният трафик с фериботите към руските и грузински пристанища не е секвал от началото на демокрацията до днес, като наред с легалната търговия върви и трафикът на контрабандата.
По данни на дирекция „Миграция" на МВР постоянно пребиваващите чужденци са над 80 000, като руснаците представляват лъвската част от бройката - 22 000, или почти 30 на сто. На второ място са турците - 7700, на трето македонците - 6300.
Мераклии за военни пропадат на IQ тестовете. Тестът за интелигентност се оказва най-високата летва пред кандидатите за военна служба, като те масово не успяват да я прескочат. Точно на фаза проверка на общата култура отпадат най-много кандидати.
Това съобщи в интервю за „Монитор" командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев, като подчерта, че тази тенденция е тревожна като цяло за образователната система в България. Това създава проблеми не само за армията, но и за останалите сфери в държавата, категоричен бе той.
Тестът за интелигентност за влизане в Сухопътните войски включва 100 въпроса и за издържан се счита, когато се отговори поне на половината. Най-често обаче мераклиите да влязат в армията успявали да дадат правилно решение на едва около 30-40% от въпросите.
За проблема с нивото на образованост на напиращите за военна служба предупреди наскоро и шефът на Комисията по отбрана в НС ген. Михо Михов. Според него заради непривлекателността на армейската професия в момента основно кандидатстват хора, които не успяват да се реализират в друга сфера на пазара на труда. Затова и имало разделение на географски принцип, като в по-богатата Южна България, с повече възможности за работа, армията изпитвала и по-големи затруднения да попълни състава си.
Ген. Боцев от своя страна също подчерта значителния отлив от кандидати. Той направи сравнение с 2013 г., когато за едно място в Сухопътните войски са се борили по 4-5 души, а сега за много от позициите дори нямало нито един желаещ. Така, при последния конкурс, проведен преди месец, от обявените 350 места били попълнени едва 190. Ген. Боцев предупреди, че заради системния некомплект и постоянното даване на допълнителни задачи на армията вече започват да се усещат проблеми и при попълването на състава за мисиите ни зад граница.
Показателен за острата липса на мераклии за военна служба бе и конкурсът, който наскоро проведе Националната гвардейска част. Там за 29 позиции се явиха едва 16 кандидати.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |