Ловят студенти за по 50 лева. След лова на покемони най-разпространеният друг лов е на студенти. Заради демографската криза и надпреварата на вузовете да заявяват все по-големи държавни поръчки и тази година остават стотици незаети места. Затова висшите училища са тръгнали на лов за студенти, използвайки различни хватки.
В Аграрния университет (АУ) в Пловдив гръмна голям скандал, след като деканът на Факултета по лозаро-градинарство доц. Красимир Михов обеща по 50 лв. премия на всеки преподавател, служител или настоящ студент, който доведе мераклия да учи редовно обучение и успее да го запише. Деканът пише, че „отново са осигурени средства от анонимен спонсор за награда" и че „ситуацията с с кандидатстудентската кампания през тази година е драматична" - затова приемът на документи ще продължи без прекъсване чак до края на октомври. От електронното писмо става ясно, че към момента във факултета са се записали 67 редовни студенти, а бройките са 204, т.е. под 1/3. Затова доц. Красимир Михов призовава своите колеги и цялото „аграрно войнство" да потърсят сред близки и познати хора в подходяща възраст, да ги агитират да подадат документи за специалностите във факултета - лозаро-градинарство, хидромeлиорации и декоративно градинарство, и лично ги придружат до комисията.
След записването лобистите трябва да предадат трите имена на новия първокурсник и ЕГН-то му в деканата, защото „това е единственият начин да персонифицираме приноса на всеки и съответно да бъде поощрен за положените усилия". Преподаватели, запознати със ситуацията във вузовете ни, прогнозират, че догодина мизата може да скочи двойно и дори тройно, тъй като на много от университетите ще се наложи да закриват специалности. Друга масова практика е даването на комисиона на фирми, които набират студенти от чужбина - предимно от Гърция и Турция.
В почти всички университети има свободни места след третото класиране, установи проверка на „Труд". В Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" се търсят 66 за редовно обучение в направленията „Филология", „История" и „Религия и теология". В Шуменския университет „Еп. Константин Преславски" има свободни места в 39 специалности. Затова вузът приема документи на кандидат-студенти до 12 август включително и в същия ден е обявен изпит. В Стопанската академия „Д. А. Ценов" в Свищов имат вакантни още 562 места. От ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" отчитат 90% заетост на обявения прием, има свободни единични бройки в неатрактивни специалности. От СУ „Св. Климент Охридски" съобщиха, че в началото на септември ще кажат колко са свободните места.
Българинът мре от сърце, стомах и дробове. Тенденцията за висока смъртност у нас в резултат на сърдечно-съдови проблеми продължава да е в сила и през цялата 2015-а, става ясно от статистика на НСИ. Близо 100 хил. българи са починали от болести, свързани със злокачествени образувания (18 020), болести на органите на кръвообращението (72 028), на белите дробове (4045) и на храносмилателната система (3856). За сравнение общата смъртност сред населението е била 110 117. По този показател се наблюдава увеличение спрямо предходни години: 104 345 души през 2013-а и 108 952 през 2014-а.
България е на първо място в Европа по броя на починали от болести на органите на кръвообращението. По данни на Министерството на здравеопазването у нас на всеки трима души двама умират от сърдечно-съдови проблеми (миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност). Водещо е значението на атеросклерозата като основна причина за тяхната поява, развитие и настъпващи усложнения.
На другия полюс в черната класация през изминалата година са случаите на смърт при бременност, раждане и послеродов период - 4, болести на ухото - 2, на костно-мускулната система и съединителната тъкан - 42 случая.
Данните показват още, че смъртността сред мъжете традиционно се запазва по-висока от тази при жените - съответно 57 040 спрямо 53 077.
На годишна база разходите за здраве в страната ни възлизат на над 6 млрд. лева, от които половината са за сметка на пациентите.
Неприлично предложение на Касата: Европейската здравна карта да се вади всеки шест месеца. Здравната каса мисли как да въведе още бюрокрация и така да ограничи правата на около 150 хил. българи, които за пътуването си в държава от ЕС ползват европейска здравна карта. Сега тя се вади веднъж на година, а предложението е това да става на шест месеца. Мярката е по идея на анонимни експерти от ведомството и е разгледана на надзорния съвет на институцията в края на миналия месец, но все още не е приета.
Причината за предлаганото неудобство е, че разходите за спешна помощ в Европа растат. Тоест държавната структура се мъчи да ограничи права, за да не харчи тя. И честите разходки за нова карта да тласнат хората към частни застрахователни продукти. Верният подход би бил да се анулират възможностите за измама. Касата твърди, че има много такива, но няма заведени дела. А за изрядните данъкоплатци е крайно време услугата по издаване на картата да стане изцяло електронна и по-дългосрочна.
Колко се ползва картата
Европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК) е документ, с който гражданите на ЕС могат да се лекуват в чужбина безплатно при спешни и неотложни случаи, като родната им страна е длъжна да плати лечението по цените на съответната клиника или лекар, които са ги приели.
През последните години средно по около 150 хил. българи годишно си издават европейски здравни карти. От здравната каса съобщиха само, че годишно исковете за плащания от европейски здравни каси са за около 60 млн. лв., но не дадоха информация колко души са ползвали картата си. Според данни от протокол на надзорния съвет през месец май около 72% от пациентите са се лекували в болница, и то не само за спешни случаи, но неясно от общо колко. В различните страни членки разбирането за спешно и неотложно лечение не представлява само животоспасяващо лечение и ползване на линейка, но и операции, лечение в болница и др.
Лечение в ЕС може да се предприеме и с формуляр за лечение в чужбина, който се издава от здравната каса, когато не може да се проведе в България. При такъв казус НЗОК се ангажира със заплащането, но преди това трябва да даде изрично разрешение, а пациентите трябва да си търсят оферти за болници и лекари, а институцията не се ангажира директно с това. Това е причината през миналата година под 500 души да се лекуват с този формуляр.
Само за полугодието на тази година касата вече е получила искове за заплащане на лечение с европейска карта за 54.5 млн. лв., т.е. почти колкото е годишният й бюджет от 60 млн. лв. От друга страна, структурата е един от най-неизрядните платци в ЕС. Държавите членки имат право да платят без лихва средствата за лечение на техни граждани до 18 месеца, а след това започва начисляване на лихви, а част от клиниките започват да отказват да лекуват български граждани. Към месец май т.г. дълговете на НЗОК към европейски здравни фондове и каси са 175 млн. лв. От началото на 2016 г. до 30 юни по данни на касата е заплатена сума от около 25 млн. за лечение с ЕЗОК, като тя е само за медицинска помощ, получена преди 2016 г.
По ръба на европейската карта
От протокола от последното заседание на надзорния съвет на касата става ясно, че институцията е анализирала причините за увеличаващия се брой лекувани в ЕС пациенти и в момента обсъжда мерки да намали броя на онези, които ползват услуги, без да са осигурени в България.
Според Таня Кирилова от НЗОК, която е докладвала пред надзорния съвет, "3% от разходите, които плащаме по издадени карти, са на лица, които са си платили вноските, възстановили са си правата, извадили са си карти и са престанали да плащат, т.е. в момента на ползване на помощта те са били без права".
В голяма част от тези 3% от случаите става въпрос за българи, които работят в чужбина. Съвсем малка част се осигуряват в друга европейска държава и би трябвало да ползват правата си без европейска карта.
Срокът на валидност на картата е една година и България няма право да откаже плащане по нея, независимо че пациентът вече не е здравноосигурен. Европейските болници и каси нямат механизъм, по който да проверяват дали пациентът е осигурен и дали НЗОК ще плати, защото по регламент европейската карта е валиден документ, който гарантира тъкмо това. От друга страна, българската каса приема фактурите и не отправя запитвания за какво точно лечение трябва да плати.
Да спести
Здравната каса от доста време се опитва да не представя като голям проблем скритият дефицит от неиздължени плащания към другите европейски здравни каси. Част от клиниките обаче започват да отказват да лекуват безплатно български граждани заради неплатените от години суми.
НЗОК е обмисляла и предлагала средствата за лечение да се покриват директно от държавния бюджет, а не от здравните вноски, но до момента няма положителен отговор от финансовото министерство.
На последното заседание в тази връзка е обсъден шестмесечният срок. Според стенограмата то е било подкрепено от Тома Томов, представител на КТ "Подкрепа" и съветник на министъра на здравеопазването. "Хората би трябвало да разчитат повече на застраховките, които си правят за пътуване извън страната, отколкото на тези карти. Тази карта се ползва в извънредни ситуации", коментирал е Томов. На противоположното мнение е бил проф. д-р Красимир Гигов, представител на БТПП, който е изтъкнал, че няма логика картата да се издава на шест месеца, тъй като в останалите европейски страни тя е безсрочна.
Според пациентските организации наистина има измами с европейски карти, но никой до момента не е бил наказан, а в същото време има спечелени дела срещу касата за отказ за лечение в чужбина. "Големият проблем е, че НЗОК, която трябва да играе ролята на национална информационна точка за лечение в чужбина, не я играе - тя не пита за кого какво плаща и в момента трябва да се направят законодателни промени, за да може да се направи това. Поставих въпроса дали знаят за кого и какво плащат, отвърнаха, че не могат да искат информация от чужбина", коментира Пламен Таушанов, председател на управителния съвет на Българската асоциация за закрила на пациентите, който представлява пациентите в надзорния съвет на касата. Според него с ограничаването на шест месеца на срока на валидност на здравната карта няма да се постигне никакъв ефект, освен допълнително да се затруднят гражданите.
"Самото изваждане на здравната карта отнема около две седмици, услугата не е електронна. Здравната каса трябва да реши въпроса с контрола на онези, които живеят в чужбина и се осигуряват там, или пък онези, които ползват без право картата по начин, който да е удобен за всички, а не да ни предлага палиативни мерки", смята Таушанов.
Производството и търговията се върнаха към растеж през юни. Промишленото производство в България се е върнало към растеж през юни. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че произведената продукция на предприятията е нараснала с 3.9% на годишна база. Основно този ръст се дължи на преработващата промишленост и отчасти на производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия. При добива на суровини обаче спадът продължава. Търговията на дребно - друг важен отрасъл в икономиката, отчита стабилен растеж, който се движи основно от хранителната, текстилната и фармацевтичната индустрия.
За шести пореден месец тази година строителството в България се свива значително. През юни годишният спад е 13%, което не се е случвало в такава степен от 2011 г. Свиването засяга в по-голяма степен сградното строителство, където спадът надхвърля 15%, но и гражданското и инженерното строителство влизат в тенденцията с понижение от над 10%.
Причините тук трябва да се търсят в прекалено високата база през миналата година, която беше достигната заради ударното завършване на проекти, финансирани от европейските фондове. През тази година работата по новите проекти все още е ограничена, а от бранша коментират, че заради липса на работа има масови съкращения на работници и специалисти.
Съживяване на индустрията
Връщането към растеж на промишленото производство през юни доказва, че спадът от 3.4% през май е бил с еднократен характер и се дължеше изцяло на спада от над 50% при производството на тютюневи изделия. Сега този сектор отново отчита забавяне, но то е "само" 35%. Този спад се дължи изцяло на решението на цигарения холдинг "Булгартабак" да затвори софийската си фабрика и да спре износа за Близкия изток, който беше пазар за 80% от годишните му приходи. Това се случи на 1 април 2016 г.
През юни обаче има положително развитие при други групи продукти, които са успели да компенсират забавянето при цигарите. Така например производството на пластмаси, каучук, лекарства, електрически съоръжения, машини и оборудване са се върнали към растежа. Най-много обаче компенсира производството на метални изделия (различни от машини), които растат с над 50% спрямо същия месец на предходната година. Тук ефект вероятно оказва приключилият планиран капитален ремонт в медодобивния завод "Аурубис България", който се извърши през април и май. Предприятието изнася медни аноди до завода на компанията майка в Белгия.
При черните метали статистиката отново отчита спад - от 14%. Тук голямо значение има цената на металите на международните пазари. Според представители на стоманодобивния бизнес спадът на обемите се дължи на по-малкия внос от страна на Китай. Заради забавянето на икономиката си азиатската държава внася по-малко суровини.
Продължават трудните времена за добивната промишленост и особено за производството на въглища. Вече пет поредни месеца браншът потъва с двуцифрени проценти спрямо предходната година. При металните руди има леко повишение, докато при неметалните суровини спадът през юни се е задълбочил и разликата спрямо юни 2015 г. е близо 14%.
Търговия на скорост
От данните на НСИ се вижда, че годишният ръст при търговията на дребно се ускорява до 5.4%. Подобни числа през тази година не са рядкост, а техен двигател са няколко сектора. Силно представяне през 2016 г. има при изтъргуваните обеми хранителни стоки, тютюневи изделия, напитки, текстил, фармацевтични продукти и горива. Последните са подкрепени от по-ниските цени. Данните от платформата за следене на цените на горивата в България fuelo.net показват, че средните цени на масовите горива през юни 2016 г. са с около 15% по-ниски спрямо същия месец на предходната година.
Търговията по интернет е намаляла с 2% на годишна база, показват данните на НСИ. През 2016 г. спадовете не са нещо ненормално. Такива бяха регистрирани през четири от първите шест месеца. Тук причината може да се търси във високата база от миналата година. Между 2011 и 2015 г. индексът, измерващ обема на продажбите по интернет и пощата, е нараснал двойно. През някои от месеците скоковете достигаха 40%.
Броят на новите сгради и жилищата в тях расте
Лек ръст на въведените в експлоатация нови жилищни сгради през второто тримесечие отчита НСИ. За периода април - юни общо в цялата страна са завършени 521 сгради, което е с 3.2% повече спрямо същия период на миналата година. Новопостроените в тези сгради жилища са 2248, или с 15.6% повече на годишна база.
Въпреки ръста нивото на новопостроените сгради и жилищата в тях остава доста под резултатите, постигани до 2014 г. Въпреки че търсенето на жилища в София е най-високо, построените нови сгради в столицата остават доста под резултатите в другите големи градове на страната. Едва 33 са пуснатите в експлоатация сгради, докато в Пловдив, Бургас и Варна са между 79 и 81 броя.
Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи - 72.6%, следвани от жилищните кооперации - 15.3%. Най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи - 39.1%, следвани от тристайните - 27.9%, а жилищата с шест и повече стаи са последни с едва 2.7%.
Намалява средната полезна площ на едно новопостроено жилище. Докато през второто тримесечие на 2015 г. тя е била 95.4 кв.м, за периода април - юни 2016 г. тя е 84.1 кв. метра. Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Габрово - 243.9 кв.м, и Пловдив - 159.5 кв.м, а най-малка - в областите Велико Търново - 57.1 кв.м, и Бургас - 64.1 кв. метра.
Ваучерите за храна ще свършат рекордно бързо. Квотите за ваучерите за храна тази година ще свършат безпрецедентно рано - в края на месеца се очаква парите, определени от Министерството на финансите, да се изчерпят. За това сигнализираха работодатели, синдикати и асоциацията на операторите на ваучери у нас.
Около 400 хил. работници по данни на ресорната асоциация получават допълнително по до 60 лв. под формата на ваучери за храна към заплатата си. Общата сума се определя всяка година от Министерството на финансите и за 2016 г. е 260 млн. лв. Тя се разпределя на квоти, като т.г. има 130 квоти по 2 млн. лв. В края на юли са останали само 15 нераздадени квоти на обща стойност 30 млн. лв. По данни на социалните партньори недостигът се очаква да бъде 60 млн. лв. при нормално функциониране на системата. Причината за предсрочното изчерпване на лимитите е, че всяка година се включват все повече фирми.
Заради привършването на квотите всички национално представителни синдикати и работодателски организации изпратиха писмо до министъра на финансите, с което настояват спешно да се свика междуведомствена експертна група за преглед на съществуващата ваучерна система и усъвършенстване на нормативната уредба. Те предупреждават, че голяма част от близо 400 хил. служители и техните домакинства няма да получат част от своя доход за последните 4 месеца на годината и това може да доведе до социално напрежение. "За работещите на минимална работна заплата това означава намаление на покупателната способност с до 13%", коментират от асоциацията на операторите на ваучери.
През май от МФ са изпратили покана към социалните партньори да определят представители за участие във въпросната група. В писмото на синдикати и работодатели се посочва, че досега няма информация групата да е създадена и да е насрочено нейно заседание. В същото време от ведомството на Владислав Горанов коментираха, че работната група преценява необходимостта от ревизия на законодателството по темата, но не уточниха до какви изводи са стигнали експертите и дали ще има промяна в механизма за определяне на лимитите догодина.
Бизнесът и синдикатите настояват квотите да отпаднат или да се намери по-справедлив механизъм за определянето им. От асоциацията посочват, че от 42 страни в света, в които действа ваучерна система, само у нас има квоти. От КТ "Подкрепа" добавят, че през 2004 г. Румъния е премахнала квотите, което не е довело до драстично увеличение на използваните ваучери.
Министерството на финансите обаче не е склонно да премахне напълно ограниченията. Позицията на ведомството е, че така се постига баланс между социалния ефект и ефекта от загубите за бюджета. "Квотната система произтича от необходимостта така предоставените данъчни и осигурителни облекчения да бъдат с измерим ефект върху фискалните приходи в държавния бюджет и служи за база при определяне на размера на загубата от данъчни приходи при съставяне на бюджета", коментираха от МФ. "Отпадането на общата годишна квота би довело до невъзможност да бъде изготвена предварителна оценка на данъчните разходи, свързани с данъчното облекчение, предоставено под формата на ваучери за храна, което ще се отрази върху държавния бюджет", каза в края на миналата година финансовият министър Владислав Горанов по повод запитване на депутат. Според МФ, ако не съществува квота, това би довело до "неясни механизми за разпределение и оползотворяването на предоставените ваучери за храна".
Ваучерите са в размер на 60 лв. месечно, освободени са от осигуровки и данъци и работодателите ги предпочитат като бонус към заплатата.
"Мини Марица-изток" ще конкурира БДЖ. Държавното предприятие "Мини Марица-изток" продължава серията от едри обществени поръчки. Новата доставка е за резервни части за ЗИЛ, КРАЗ, УРАЛ, КАМАЗ, МАЗ и УАЗ за около 3.1 млн. лева. Преди година предприятието обнови автопарка си с покупката на 21 тежки камиона. Наскоро стана ясно, че мините ще купят и два роторни багера за 30 млн. евро, имаше и поръчка за 20 булдозера. Голямото харчене се случва на фона на данни за ново влошаване на финансите на мините. При брутна печалба за първото тримесечие от 10.7 млн. лв. за полугодието фирмата отчита 18.368 млн. лв. загуба.
"Мини Марица -изток" отпусна сериозно разходите, след като получи отдавна чакани пари от американски тецове, след като те на свой ред си получиха вземанията от НЕК. Сумата обаче свърши. Сега ръководството се надява, че от "странични дейности" може да дойдат значителни приходи. В края на юли "Мини Марица-изток" взе лиценз за жп превозвач. Мините ще са конкурент на БДЖ "Товарни превози", но само за определен район - трасето Нова Загора - Стара Загора - Димитровград - Симеоновград. С това мините стават 14-и играч на пазара на превоз на стоки по релсите.
"Мини Марица-изток" не изостава от "модата" за повдигане спортния дух на служителите си. БДЖ стана известна с футболните си клубове, а ето че сега мините ще правят зали за тенис, бадминтон и фитнес. За преустройство на помещенията в Раднево ще бъдат инвестирани към 300 000 лв., а отделно ще се купуват уреди, съобщи БГНЕС.
Съдия Недялка си би камшика. Съдийката от Софийския окръжен съд Недялка Николова, която пусна под домашен арест убиеца на семейство мотористи, потъна вдън земя. 52-годишната магистратка скандализира колегите си и обществото с решението си от 28 юли да пусне под домашен арест турския гастарбайтер Фарук Бекташ (60 г.), премазал с мерцедеса си Бойко и Таня Бойкови. Още тогава рокери, адвокати и колеги на Николова предупредиха, че е абсурдно да се налага подобна мярка за неотклонение на убиец на двама души, при това чужденец, който минава само транзит през страната.
Недялка Николова обаче "повярва", че Фарук Бекташ си е наел квартира в кв. "Враждебна", и добросъвестно няма да я напуска, докато върви разследването и започне дело срещу него. Миналия вторник стана ясно, че Бекташ си е плюл на петите.
Вместо да обясни публично защо е пуснала от ареста гастарбайтера, премазал сем. Бойкови, съдийката се покри както от протестиращите, така и от медиите. Нейни колеги казаха, че е в отпуск от 2 до 15 август.
Коя е съдийката Недялка?
В биографията ѝ има прелюбопитни подробности.
Кариерата ѝ започва в Ботевградския районен съд, където се подвизава до 2005 г. После отива в Софийския окръжен съд. От миналия ноември до април била командирована в Софийския апелативен съд. Тя обаче не успяла да се справи на конкурса и била върната обратно в окръжния.
Преди да облече черната тога, Николова е завършила учителския институт в Смолян през 1986 г. Била е шест години учителка в ОУ "В. Левски", а 2 г. - дружинен ръководител. После учи право в СУ.
Като съдия Николова не е получавала награди. Декларациите на Николова пред Сметната палата са доста разнообразни. Първата публично достъпна е от 2006 г. В нея е обявила кредит от 18 000 лв. Година по-късно си купува "Пежо 308" за 41 000 лв. с пари назаем. Предишният кредит обаче липсва в декларацията. Вместо него се появяват нови два към друга банка за общо 130 000 лв. Има и ипотека за 150 000 лв. През 2008 г. съдия Николова наследява част от две къщи с двор в с. Боженица, община Ботевград. Общата им площ е 1820 кв. м. но делът на магистрата е 1/6. Същата част получава от нива, ливада, трайни насаждения, лозя и гори с обща площ от 107 дка.
Наш източник съобщи, че книжката на Бекташ е отнета. От МВР отказаха да потвърдят официално, защото тече разследване. Софийската окръжна прокуратура издаде европейска заповед за арест на Бекташ, както и молба за правна помощ до Труция да бъде търсен на домашния си адрес в южната ни съседка.
"Отказах се от Бекташ, защото той обещаваше друго пред мен, а се укри", каза пред "24 часа" бившият му адвокат Васил Крумов. Той бил нает заедно с колегата си Милен Дюлгеров от роднини на шофьора в Турция. Съпругата на Бекташ, която бе заедно с него при катастрофата, отишла да се лекува в Истанбул. Крумов не получил хонорар. Турчинът избягал от ул. 58-а в столичния кв. "Враждебна", за чийто наем сключил договор ден преди заседанието на съда. Собственикът на квартирата Радослав Киров отказа коментар за "24 часа".
Съседи казаха, че виждали Бекташ да пуши нервно на стълбите на къщата.
Престъплението, за което Фарук Бекташ е обвинен, е извършено при непредпазлива форма на вина. Предвид липсата на достатъчно данни на този етап от разследването следва да се приеме по-благоприятният за него вариант, а именно, че престъплението е било осъществено при несъзнавана непредпазливост. Това пише съдия Недялка Николова в мотивите си, с които пуска гастарбайтера под домашен арест.
"Непредпазливата форма на вина поначало предопределя по-ниска степен на обществена опасност както на деянието, така и на дееца, в сравнение с умишлените престъпления, независимо от вида и характера на вредните последици", смята тя.
Наред с това "съдът не е установил съществуваща реална опасност от укриване на обвиняемия с интензитета, необходим за налагането на най-тежката мярка "задържане под стража", посочва още Николова. В мотивите си тя казва, че "съдът е отчел добросъвестното процесуално поведение на обвиняемия и изразената от него готовност да съдейства на разследването".
Съдийката се спира и на личността на Фарук. "Той е турски гражданин, на 60 г., пенсионер, живее постоянно във ФРГ, не е осъждан. При разпита му същият е изразил искрено съжаление за извършеното и е заявил готовност да съдейства на разследването за бързото му приключване. Обвиняемият разполага с жилище, наето под наем в София, което се установява от представения договор за наем, сключен на 27 юли 2016 г.", посочва Николова.
"Съдът отчита и действията му по наемане на жилище в страната, в което той може да пребивава, докато тече разследването, и да бъде призоваван за нуждите на воденото срещу него наказателно производство", пише съдиийката. При пускането на Бекташ тя отчела "чистото му съдебно минало, липсата на негативни данни за личността му и не на последно място, неговата възраст".
"С оглед на тези изводи и предвид, че основната цел на мярката за неотклонение е да обезпечи безпрепятственото протичане на наказателния процес и участието на обвиняемия в него, както и съобразявайки възрастта на обвиняемия, съдът приема, че евентуалното задържане в конкретния случай би довело до неоправдана процесуална принуда спрямо него", е заключението на Николова.
Колегите от Софийската окръжна прокуратура, но и всички прокурори, с които съм разговаряла, както и обществото смятат, че при такова престъпление най-адекватната мярка за неотклонение е задържане под стража, коментира говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Тя припомни, че именно затова в края на миналата седмица апелативният съд е решил Фарук Бекташ да бъде задържан под стража.
"Не можем да се съгласим, че в конкретния случай мярката трябва да е домашен арест", добави Арнаудова. Тя обясни, че домашният арест трудно се контролира от МВР. Полицията направила проверка на адреса в кв. "Враждебна", посочен от Бекташ, но той много бързо успял да се укрие.
В прокуратурата не са постъпвали официални данни Бекташ да е напускал страната, но говорителят на главния прокурор не изключи подобна възможност. Софийската окръжна прокуратура е мобилизирала собствен разследващ екип, получили са съдействие от вещите лица, които изготвят съдебно медицинските и автотехническите експертизи, и делото ще се внесе в съда независимо от това дали Бекташ ще бъде открит. Тя прогнозира, че обвинителният акт може да бъде внесен в съда до 2 месеца.
Македонската депресия удря западните ни райони. Македонската депресия ще засегне само западните райони на страната ни, защото се движи на североизток. Няма да бъде обаче толкова активна. Това каза за "24 часа" доайенът на метеорологичната наука у нас Минчо Празников.
Става въпрос за средиземноморски циклон, който се движи към Балканския полуостров и в района на Македония се активизира. Оттам се получиха значителните валежи в Скопие, обясни още Празников. Не всяка средиземноморска депресия се задълбочава над Македония. Това става само при подходящи условия. Такива условия са прегрята въздушна маса, която бързо се издига във височина и достига до 10 000-12 000 метра. Това провокира интензивните валежи.
Депресията се нарича македонска, защото се активизира в района на Македония. Тя се получава много рядко - само когато условията в съседката ни са благоприятни за активизирането ѝ.
Вече се запълва и се движи на североизток, като засяга слабо Западна България, с много по-малък интензитет, успокои Минчо Празников. Той уточни, че окончателно Македонската депресия ще се запълни в района на Унгария.
Процесите носят имената на местата, където са се зародили или където са оставили най-големи поражения, допълни Симеон Матев от TV-MET. Голямото наводнение, което удави Западна България през 2005 г., беше причинено от циклона Ихтиман. В града той донесе почти 200 л на кв. м за 24 часа. Големите циклони, които преминават през Европа, имат много по-голям обхват на действие и се наричат атлантически, защото се зараждат над Атлантическия океан.
Всеки един от тях си има свое име за по-лесно архивиране и описване. Тези имена са заложени още в началото на годината. Първите са с А, следват с B и т.н. Имената са различни от т.нар. Македонска депресия (зона на ниско налягане, която се усилва над Македония), Атласка депресия (циклони, които се зараждат в Атласките планини на Северна Африка).
Правителството ще предостави 20 тона минерална вода за района на Скопие, осигурена от държавните горски стопанства. Това беше договорено на оперативна среща между кмета на Скопие Коце Траяновски и началника на политическия кабинет на министър-председателя Анжелина Тотева, която по разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов координира дейността по предоставяне на допълнителна помощ за бедстващото население.
В срещата участва и главен комисар Никола Николов, шеф на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в МВР. Създадена е организация да бъде отговорено и на други искания за хуманитарна помощ от страна на властите в Македония.
Преди това официалните български представители участваха в съвещание с ръководителите на местния оперативен щаб, на което бяха разпределени задачите на спасителите според спецификите на пораженията в различните квартали. Направен беше и оглед на терен на съвместната организация по търсене и спасяване на хора и отводняване.
Първите 2 екипа от Столична община били договорени на обяд в неделя след разговор на кмета на Скопие с Йорданка Фандъкова. Тяхната задача била да издирват изчезнало 12-годишно момиченце, каза за "24 часа" шефът на пожарната Николай Николов. Те трябва и да претърсват по поречението на калния поток коли за загинали в тях хора.
До понеделник около 18 ч детето не бе намерено. Изпратени са и 11 пожарникари, както и 2 специални автомобила от пожарната. Тяхната задача е да отводняват жилищни и общински сгради.
"До момента са отводнени 17 сгради", каза Николов. Във вторник сутринта екипите отново ще запретнат ръкави. Те ще останат в Македония до 3 денонощия, ако от Скопие не поискат допълнителна помощ. Тогава ще се прецени дали да се изпратят нови хора, или да се продължи командировката на тези.
"Ще преценим дали можем да отпуснем допълнителна помощ. Ние имаме такъв ресурс", каза Николов. "Благодарностите, които получих, са много сърдечни", добави той.
"Получавайки благодарности на официално ниво е едно, но разговаряйки с хората и чувайки обръщението към нашите пожарникари "Брато, благодарим", това е впечатляващо. Хората са благодарни, знаят, че с природата не могат да се борят. Стискат зъби и продължават напред", обобщи шефът на пожарната.
Президентът Росен Плевнелиев поднесе съболезнования на президента на Република Македония Георге Иванов по повод тежките наводнения, сполетели страната и довели до десетки жертви и пострадали.
"С дълбока скръб приех новината за наводненията в Скопие, отнели десетки животи и довели до катастрофални щети. Подобни трагедии ни напомнят колко е важно да бъдем единни в трудни моменти", се казва в телеграмата.
През последните години българският народ също изпита гнева на природата и в тези тежки за приятелска Македония дни искрено сме съпричастни с мъката от сполетялото ви бедствие. В деня на траур скърбим заедно с вас, се казва още в съболезнователната телеграма.
Евродепутатът Андрей Новаков и депутатът и лидер на "Младежи" - ГЕРБ, Георг Георгиев са доброволци в отстраняването на щетите от бурята и наводнението в Скопие. В понеделник двамата се включиха в снабдяването на гориво за отводнителните съоръжения и в доставянето и разпределянето на вода за пиене.
"Допълнителни трудности се създават от факта, че електрозахранването е прекъснато. Беше трудно да намерим бензиностанция, която да работи. Но бе важно да доставим достатъчно гориво, за да отводним сградите. Водата е замърсена и е негодна за пиене, това също бе голям проблем. Оставаме тук, за да помагаме във всичко, от каквото имат нужда местното население и кризисният щаб", обясни Андрей Новаков.
"Съпричастни сме с хората тук, споделяме тяхната тревога от бедствието, което ги сполетя. Случвало се е и в България. Тук сме, за да помогнем", каза Георг Георгиев. Той разказа, че в момента с Новаков помагат за отводняването и разчистването на къщата на възрастна двойка, пострадала от наводнението.
"Помагаме с физическа сила при разчистването. Използваме и помпите, осигурени от българските власти", обясни още Георгиев.
Жителите на засегнатите от невижданото бедствие македонски райони гледат с притеснение към небето и очакват нови валежи. Броят на жертвите официално е 22-ма души, а ранените надхвърлят 100, пише скопският "Утрински весник", като се позовава на македонското МВР.
Голяма част от ранените са получили фрактури или порезни рани в резултат на падане. В болница е приет и човек, нахапан 20 пъти от куче, изпаднало в паника заради наводнението.
През последните 24 часа няма открити нови жертви в най-пострадалия скопски район Гази Баба, в който влизат Сингелик, Стайковци, Смилковци и Срешево. Идентифицирани са 20 от загиналите и се разпознават последните две жертви. По непотвърдена информация 6-има души са в неизвестност.
Повечето загинали излезли от автомобилите си и били отнесени от водната стихия, а някои се удавили в превозните средства.
Двегодишно дете е най-младата жертва на бедствието. Енес Мустафа загинал заедно с 67-годишния си дядо в скопския квартал Ченто. Вътрешното министерство публикува имената на идентифицираните жертви. Сред тях има двама души от град Крива Паланка, който е до границата с България. Има по една жертва от Куманово и Тетово.
Войници и полицаи продължават да разчистват наносите и изкоренените дървета от улиците, къщите и отводняват засегнатите райони. Бурята в Скопие в събота вечерта продължи над 5 часа.
Стойността на валежите достигна 90 л/кв. м, а скоростта на вятъра - 70 км/ч. Само за първите два часа на бедствието са регистрирани над 800 гръмотевици. Страната обяви понеделник за ден на национален траур.
Македонският президент посети най-засегнатите райони на Скопие. Георге Иванов призова за хуманност и разговаря с пострадалите хора. Той изрази съчувствие и поднесе съболезнования на семействата на загиналите. "Никога не сме се сблъсквали с подобно природно бедствие. Щетите са огромни. Но те ще бъдат възстановени, докато загубените човешки животи - не", каза държавният глава.
Президентът Иванов добави, че вече се работи активно по анализирането на причините за наводненията и предотвратяването на бъдещи бедствия. Председателят на македонската партия СДСМ Зоран Заев, който също посети засегнатите от бурята квартали, апелира всички граждани да окажат помощ на местните жители с каквото могат - вода, храна, хигиенни принадлежности и други.
"Сега не е време за критика, а за конкретна помощ на населението", подчерта Заев. Само в първите 15 часа екипите на Бърза помощ и Гражданска защита са спасили над 1000 души. Македонските власти въведоха извънредно положение в районите, които пострадаха от потопа. То ще остане в сила две седмици. Метеоролозите предупреждават, че се очакват нови валежи и гръмотевици.
Учителите на изпит. Учителският стаж вече няма да е единственият критерий за кариерно развитие на педагогическите специалисти. Израстването в професията ще зависи и от получените квалификационни кредити, придобитата професионално-квалификационна степен и резултатите от атестирането. Това е разписано в проекта на Държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, изготвен от Министерството на образованието и науката. Стандартът е съгласуван със социалните партньори, регионалните управления по образованието, висшите училища и представители на неправителствения сектор.
"Ако досега кариерното развитие е можело да се осъществява само на периоди от 10 г. натрупан стаж, то сега инициативността на учителите, желанието им да се квалифицират и усилията, които хвърлят в училище, могат да им помогнат да израснат и в рамките на 4 г.", поясни зам.-министърът на образованието и науката Диян Стаматов.
Учителите са задължени за 4 г. да преминат 48 академични часа през одобрени програми за повишаване на квалификацията във външни институции и по 16 часа на година в училището, в което работят. За задължителната квалификация ще се трупат и квалификационни кредити, които ще са важни за атестирането. Програмите за квалификация и институциите, които ги провеждат, ще се водят в специален регистър, за да няма злоупотреби с мними фирми. Директорите на училищата са длъжни да подкрепят учителите, като им предоставят време, отпуск и средства. Финансирането ще идва по линия на Фонд Работна заплата, по Националната програма "Развитие на педагогическите специалисти", както и по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", грантови схеми и програми като "Еразъм +".
Кариерното развитие ще се осъществява на степени - учител и възпитател, старши учител и старши възпитател и главен учител и главен възпитател, а за директорите и другите педагогически специалисти като логопеди, треньори, психолози ще се присъждат първа и втора степен.
Първите атестации ще се проведат през учебната 2020/2021 г., но дотогава учителите имат възможност да работят по своята квалификация и добро професионално портфолио. Педагогическите специалисти ще получават оценки на базата на специално изработена анкетна карта и тези, които имат ниски оценки, ще получават допълнителна подкрепа.
БЕХ върна заем за половин милиард евро. Лихвеният процент, договорен за мостовото финансиране в размер на 535 млн. евро, е в размер на 3% за първите три месеца и на 3,5% за вторите три месеца, като процентите се изчисляват на годишна база. Това обясниха от Българския енергиен холдинг (БЕХ) в отговор на изнесените от зам.-председателя на политическа партия АБВ Румен Петков данни по отношение на пласираната от холдинга облигационна емисия. Малко преди това на брифинг Петков заяви, че "въпросът за лихвите по кредита на БЕХ трябва да бъде обект на парламентарна анкетна комисия".
Първото тримесечие 3%, второто 3,5%, третото 4%, а малко по-надолу е уточнено, че агентът има право едностранно да увеличи приложимия лихвен процент до 8,5% годишно, мотивира се Петков и коментира - "Това е престъпление". В същото време "Енерго-Про" тегли кредит при 1,3% лихва, посочи Петков.
През април 2016 г. БЕХ приключи преговори с инвестиционен консултант по сделка за отпускане на мостово финансиране в размер на 535 млн. евро и последващо емитиране на облигационна емисия, обясниха от холдинга. Подписан бе договор между БЕХ и консорциума Ваnса IMI S.p.A. - London Branch, Bank of China Limited - Luxembourg Branch и J.P. Morgan Securities. В края на юли БЕХ пласира успешно емисия еврооблигации на стойност 550 млн. евро на Ирландската фондова борса, с набраните средства на 2 август холдингът погаси мостовото финансиране. Така БЕХ заплати лихва за само 11 дни за второто тримесечие, обясниха оттам. Възможността за увеличаване на лихвата до 8.5% въобще не е приложена поради погасяването на мостовия заем, категорични бяха от БЕХ. Пласирането на облигацията само за 3 месеца показва високата оценка на инвеститорите за БЕХ и осъществяваните реформи в българския енергиен отрасъл, подчертават от енергийния ни холдинг.
Парламентът покорил 6 континента. Депутатите са успели да стъпят на почти всички континенти при задграничните си воаяжи от началото на мандата на 43-тото НС от октомври 2014 г. до сега. Това става ясно от предоставена справка на „Монитор" от администрацията на парламента. Единственият континент, който е останал „непокорен" от Народното събрание е Австралия. Депутатски крак стигна дори до Антарктида, след като Борис Станимиров от РБ реши да се включи в последната експедиция, макар и това да бе лично негово приключение, а не служебно. Северна и Южна Америка, куп дестинации в Европа и Азия, както и няколко в Африка са допълнили палитрата от работни пътешествия на законотворците. Те най-често са в рамките на парламентарното сътрудничество с останалите страни или като част от делегации при заседания на различни международни организации. Общият брой на командировките за този период е 685 до близки и далечни дестинации.
В Африка например са отишли зам.-председателите на Народното събрание Димитър Главчев от ГЕРБ и Красимир Каракачанов от ПФ, както и Георги Кючуков от АБВ. Първите двама са посетили Замбия, където се включили в 134-тата Асамблея на Итерпарламентарния съюз. Депутатът на Георги Първанов пък бил в Габон за заседание на Парламентарната асамблея на франкофонията.
Първи по пътувания в 43-тото НС обаче е социалистът Кристиан Вигенин. Очевидно предишното му поприще на министър на външните работи в кабинета „Орешарски" му липсва много и сега, като депутат, си е уредил общо 39 задгранични пътувания. Сред най-честите му дестинации са Белгия, Азербайджан, Германия.
Бил е и два пъти в Ирак в края на миналата година, където е участвал в консултации и работни семинари, организирани от Националния демократичен институт. След него по воаяжи в чужбина е Румен Йончев от БДЦ - с 25. Той обаче все пак доскоро бе шеф на Комисията по политиката на българите в чужбина и многобройните му пътувания са донякъде оправдани. Но за сравнение, далеч след него, с 15 задгранични воаяжа е шефката на комисията по външна политика Джема Грозданова от ГЕРБ.
Председателят на парламента Цецка Цачева се е отчела с 14 пътувания в чужбина, които са я завели общо до три континента - Европа, Северна Америка и Азия.
Депутатите са направили ударно кръстосване и на нашата родина с лимузините на парламентарния автопарк, става ясно още от справката на НС. От началото на мандата те са изминали общо 2,5 млн. км, което се равнява на около 60 пълни обиколки на земното кълбо по екватора.
На тяхно разположение са около 90 служебни автомобила, което означава, че не всички могат да ги ползват по всяко време. Лично зачислени возила имат само шефовете на комисии и на парламентарни групи. Точно такова бе подпалено наскоро от млад мъж, който с викове „Да живее анархията" се насочи към колата, която ползва шефът на правната комисия Данаил Кирилов. Доста от законотворците обаче - около една трета, сами са предпочели да не използват удобството на парламентарните коли и да си шофират личните или партийните. Такъв е случаят например с половината председатели на парламентарни групи - Цветан Цветанов на ГЕРБ, Корнелия Нинова на БСП, Мустафа Карадайъ на ДПС, Валери Симеонов на ПФ, както и Волен Сидеров на „Атака". Шефовете в РБ Радан Кънев и Найден Зеленогорски обаче доста са попътували с парламентарни коли, като първият е навъртял 31 805 км, а вторият - 58 047 км. Сред депутатите, които са се отчели с най-много пропътувани километри обаче, са Искрен Веселинов от ПФ, чийто избирателен район е Русе, Невин Хасан от ДПС - Силистра, Даниела Дариткова от ГЕРБ - Смолян.
Шефът на правната комисия най-приказлив, Байрактаров достоен заместник на Манолова
Шефът на комисията по правни въпроси Данаил Кирилов е рекордьорът по приказливост от парламентарната трибуна до момента в 43-тото НС. Това показва справка, предоставена на „Монитор", за времето, което всеки от законотворците е прекарал на трибуната в ораторство. Кирилов печели топмястото с 30 часа и половина, навъртени най вече заради поправките в Изборния кодекс, които претърпяха множество метаморфози и предизвикаха маратон от заседания, докато се стигне до окончателния вариант за промени.
Втори по бъбривост според справката е Димитър Байрактаров от ПФ. Той е приказвал над 27 часа, с което се оказва достоен заместник на запомнената в парламента като червената фурия - настоящия омбудсман Мая Манолова. Байрактаров се включва в почти всеки дебат, без значение на каква тема и в каква сфера е дискутираният проблем. От менторския му тон обаче вече се бяха оплакали други депутати и дори искаха да го пращат на комисията по етика в НС.
Трета по бъбривост в парламента е шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ с прекарани почти 26 часа на трибуната. Тя все пак изнася дебатите по основната сметка на държавата и по данъчното законодателство.
Макар и вече година извън НС Мая Манолова държи четвъртото място по приказливост с близо 16 часа ораторство. Сред по-активните депутати на трибуната са още Хасан Адемов от ДПС, Янаки Стоилов от БСП, Мартин Димитров и Петър Славов от РБ. Близо 20 законотворци пък са в списъка на мълчаливците, като не са излезли нито веднъж на парламентарната трибуна.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |