Износът пада, но без заплаха за икономиката. Средно погледнато, износът на България се свива за първата половин година - с 3.2%. Така основният двигател на икономиката изчезва. Погледнато в детайли обаче, ситуацията не е толкова мрачна - спадът идва от по-ниските цени на горива и метали и от проблеми на пазарите в Китай, Турция, Русия, но успоредно с това страната изнася все повече готови продукти към евросъюза. За Европа дори продажбите растат с малко и ако няма шокове на континента, годината едва ли ще е слаба.
Спад през полугодието има и при вноса на стоки и той е два пъти по-голям от този при експорта. По този начин износът вероятно ще има положителен принос към реалния растеж на брутния вътрешен продукт. Данните за развитието на икономиката ще бъдат обявени в края на тази седмица.
Общата картина
През юни годишният спад на износа е 1.8%, а за цялото полугодие - 3.2%. Общото понижение, както беше и през предходните три месеца, се дължи изцяло на търговията с държавите извън Европейския съюз. Там понижението е с над 15% спрямо предходната година. Въпреки изоставането стойностният обем на общия български износ за първите шест месеца е 21 млрд. лв. и в исторически план единствено през 2015 г. е било регистрирано по-високо ниво.
По-слабите продажби към трети страни има своето обяснение и реално няма нищо изненадващо: цените на петрола и металите падат, а някои от големите търговски партньори на България извън ЕС изпитват икономически проблеми. Добри новини обаче идват от държавите в Европейския съюз, които са пазар за 60% от българската продукция. Статистиката отчита 3.8% ръст на експорта в тази посока, а този ръст се вижда при почти всички държави членки. Добра новина има и по отношение на структурата на този износ. Все повече машини, части и други продукти с добавена стойност към нашата икономика се изнасят към ЕС.
Проблеми пред износа
Разбивката по групи стоки, които българските фирми изнасят, показва, че най-голям ефект върху спада оказват нефтопродуктите, които се влияят пряко от цената на петрола на международните пазари. Стойностният обем на тази група за първите пет месеца на годината (към полугодието има данни само за трети страни) намалява с над 36%. Данните на НСИ показват, че обемите на изнесените горива, масла и други подобни продукти дори растат, което означава, че ефектът е изцяло ценови. Средната цена на петрола сорт "Брент" през май 2016 г. е била около 45 долара за барел. Година по-рано цената е била с 30% по-висока.
"Няма нищо притеснително за българския износ отвъд това, което се случва на международните пазари и при икономиките, към които изнасяме", коментира Методи Цанов, икономист и автор в информационната платформа "Инфограф". Според него поевтиняването на петрола и металите в световен мащаб са основните фактори за падащия износ на България. Тази тенденция би могла да се обърне около края на годината, тъй като с времето разликата в цените ще започне да намалява.
Сред групите, при които има най-голям спад, са и т.нар. продукти от различни материали (например преработени метални руди). Годишното понижение е близо 18%, а трябва да се има предвид, че в тази група попада продукция например на медодобивния комбинат "Аурубис". Сравнение между цените на медта например показва, че стойността й е с 20% по-ниска спрямо миналата година. Още по-голяма е разликата има при стоманата - 35%. Ценовият фактор влияе силно и върху непреработените суровини, чиято изнесена стойност за първите пет месеца на годината намалява с 5%.
При металите и суровините освен спад на стойността статистиката отчита спад и в обемите на изнесената продукция. Една от причините е забавянето на икономиката в Китай. Това се отразява на вноса на азиатската държава, който през последните няколко месеца се свива с двуцифрени проценти. Последните данни към юли показват, че той е паднал с още 12%. Китай е вторият най-голям пазар извън ЕС, а България изнася там основно мед и медни продукти. На годишна база статистиката отчита намаляване на продажбите в стойност от 25%, като има и количествено свиване.
Данните на НСИ показват, че Турция, която е най-големият пазар извън ЕС за български стоки, също е свила вноса си. Спадът към полугодието е над 13%, като тук също освен ценово има и спад на изнесените обеми. Причините могат да се търсят в икономическите проблеми в страната, тъй като България не изнася много непреработени стоки. Проблемите на страната започнаха още в началото на годината, когато заради конфликта с Русия пострада туризмът. Според Методи Цанов икономическите проблеми на Югоизточната ни съседка може да се задълбочат след последните сътресения там.
Европа купува
Добрата новина е, че въпреки поевтиняването на нефтопродуктите и въпреки икономическите проблеми на Китай износът на България към Европа расте. Страната ни освен пряко изнася за Китай и през други европейски държави. Още по-добрата новина е, че производителите успяват да продават готови продукти на този пазар. Най-много се увеличават химическите вещества (29%), храни (28%) и различни готови продукти (22%). Машините и оборудването също се увеличават като продажна стойност, макар и с малко - 5%.
"В момента имаме пик на цикличното възстановяване в ЕС след кризата. Очаквам икономическия растеж в държавите членки да е около миналогодишния, а това ще донесе и растеж на нашия износ в тази посока", смята Цанов. Според него този растеж ще компенсира донякъде спада към трети страни. Освен това неговото мнение е, че ценовите разлики в края на годината ще започнат да се топят и в крайна сметка това ще помогне за свиването на общата отрицателна разлика при износа.
Спадът на износа като цяло не е изненада. Повечето анализатори го очакваха именно заради множеството икономически и геополитически проблеми в света. За разлика от миналата година, когато експортът нарасна с 5.2%, тази година той няма да бъде двигателят на икономиката. "Чисто икономически растежът на БВП тази година ще се движи основно от вътрешното потребление, а износът няма да има кой знае какъв принос", смята Методи Цанов. Той смята, че потреблението няма да успее да компенсира напълно спада на износа, но очаква растежът да остане близо до нивата от миналата година.
Британската Future Thinking купува "ДжемСийк кънсълтинг". Поредната сделка на българския технологичен пазар е станала факт далеч от новинарските емисии. Без излишен шум в края на юни британската компания Future Thinking е придобила "ДжемСийк кънсълтинг", която е специализирана в обработката и анализа на данни, става ясно от съобщение в Търговския регистър. Не е ясна сумата на сделката. Продадената компания има офиси в София и Амстердам.
Партньорство преди сделката
Купувачът e анализаторска и консултантска компания, базирана в Лондон. Сред клиентите й са гиганти като Unilever, Sony, Mercedes Benz и др. От сайта на Future Thinking става ясно, че двете фирми си партнират още преди сделката - от близо година. Транзакцията включва и подразделението на "ДжемСийк кънсълтинг" "Сикуест рисърч енд консултинг", което се занимава с пазарни проучвания и обработка на данни. Според изпълнителния директор на Future Thinking Джон Прийст компанията му ще разшири дейността и компетенциите си и ще прибави офиси в София и Амстердам към локациите си в Оксфорд, Лондон, Париж и Болоня. Общите служители на обединената група ще са близо 300 при приходи от почти 30 млн. паунда.
От съобщението в Търговския регистър става ясно, че купувачът на "ДжемСийк кънсълтинг" е британското дружество FTGS Holdco Limited. То изкупува дяловете на акционерите в "ДжемСийк кънсълтинг" - компаниите "Ви Ен капитал", "Стар инвестмънтс", "Интелиджънс архитекти", както и физическите лица Петко Тинчев, Глен Кхоу, Мартин Димов и Калоян Стефанов. Последните четирима са сред основателите на компанията.
Разрастване
През последните три години "ДжемСийк" се разрасна извън първоначалната си дейност - консултантска дейност в областта на традиционните маркетингови проучвания, и се превърна в доставчик на технологични решения в т.нар. data science - извличането и анализиране на данните. Сега компанията предоставя IT платформа, чрез която клиентите й могат по-лесно да получат цялата им информация и анализи за пазара. Компанията работи за клиенти като Philips, HeidelbergCement, Toyota, Alitalia и др. В центъра в София се разработват всички решения и анализи, а в офиса в Амстердам е съсредоточена търговската дейност.
Разширяването на дейността е оказало положителен ефект и върху резултатите на дружеството. Приходите са нараснали от 1.7 млн. лева през 2013 г. до 6.3 млн. лева през 2014 г., което направи компанията най-динамичната в миналогодишната класация "Гепард" на "Капитал" за най-бързо растящи малки и средни предприятия в технологичния сегмент. Растежът продължи и през 2015 г., когато оборотът на фирмата достигна 10.4 млн. лв. при печалба от над 4 млн. лв. Бурното развитие на компанията се вижда и по броя на служителите, които са скочили от 11 в началото на 2014 г. до 60 в момента. В същото време приходите на дъщерната компания "Сикуест рисърч енд консултинг" са 2.3 при над 60 заети. От "ДжемСийк кънсълтинг" заявиха пред "Капитал Daily", че предпочитат да не коментират сделката. Глен Кхоу ще бъде изпълнителен директор на подразделението GemSeek в обединената компания.
България строи магистрали със скорост 5 км за година. България може би е достойна за рекордите на "Гинес" с някои постижения в пътното строителство. У нас магистралите се градят със средна скорост от около 5 километра на година. Магистрала "Тракия", която е най-дългата и най-дълго правена магистрала (42 години), е и "най-бързата" - строени са по 8.5 км на година. За автомагистрала "Марица", начената преди 36 години, темпото на изграждане е по 3.6 км годишно. "Люлин", която е лилипут с нейните 20 километра, е напредвала със средна скорост от 3.8 км годишно. За сравнение - в Хърватия се "произвеждат" по 100 километра аутобани годишно.
Това показват данните, събирани през годините от Камарата на строителите, която вчера представи сборника "Пътищата на България".
Според експерта Ясен Ишев, който е работил по сборника, най-много магистрални километри - 276 за 5 години, са пуснати при управлението на Бойко Борисов. "Това прави по 1 км на 5 дни. Бумът на магистралите е през 2015 г. с пуснати 124 км", посочи вчера инж. Ишев. Но това е условен рекорд, защото преди пуска на отсечките има работа, вършена обикновено в мандатите на различни правителства. 2015-а бе година на строителен бум заради изтичащите срокове за усвояване на европейските фондове. Изпълнителният директор на КСБ Иван Бойков потвърди, че 2016 г. се очертава много тежка за бранша. Това е видно от последните данни на НСИ за сериозни спадове в сектор строителство.
Всъщност магистралният пръстен на България е планиран и започнат още по времето на Тодор Живков. Преди 1989 г. са построени 274 км магистрали. При направена първа копка на магистрала през 1971 г. това прави около 18 години, в които са построени "соцучастъците". Дори излиза, че за 20 години тогава са построени с 2 километра по-малко магистрали, отколкото за 5 г. в новото време.
Въпреки посочените успехи през годините е видно, че магистралите у нас се строят изключително бавно. За сравнение може да се видят темповете в Хърватия. "Там за година се пускаха по 100 километра, така Хърватия за 10 години изгради около 1000 километра магистрали", коментира пред "Сега" Ишев. Там строителството се финансира с държавни заеми, както и с действаща тол система.
Най-лошият период за пътищата е в началото на 90-те години, когато шосетата са оставени без финансиране. През годините обаче инвестициите лека-полека се увеличават. През миналата година те са поставили рекорд - над 1.2 млрд. лева. През 2012 г. те са 1.024 млрд. лв., а през 2013 и 2014 г. са съответно по 995 млн. лв. и 771 млн. лв. Средствата от еврофондовете се увеличават за сметка на държавните вложения. Въпреки инвестициите от последните 15 години около 1/3 от шосетата остават в лошо състояние.
Шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Лазар Лазаров използва повода, за да напомни, че има огромен финансов недостиг. "Ако това продължи, сме обречени да тичаме след събитията и да кърпим дупки", предупреди той. Според Лазаров, за да имаме хубави пътища, са необходими много време и много пари - 4 млрд. лв. за 10-годишен период щели да оправят положението. "Имaмe 20 000 км peпyбликaнcки пътищa нa дeceт гoдини. Aкo тpябвa дa ce пpaви пpeвaнтивeн peмoнт или pexaбилитaция, тoвa знaчи, чe ниe тpябвa дa peмoнтиpaмe вcякa гoдинa oкoлo 2000 км. 2000 км ги cмeтнeтe пo 400-500 лв. нa килoмeтъp c ДДC-тo и щe видитe зa кaквa cyмa cтaвa въпpoc", oбяcни пътният шеф.
Изход
Част от решението на проблема е въвеждането на тол системата, на която се разчита да увеличи постъпленията в бранша. Но вчера се разбра, че в КЗК е подадена поредната жалба срещу поръчката, обявена от АПИ. "Съпротивата срещу електронната система е огромна. Ще засегне много интереси. В момента превозвачите преминават през България срещу 11 евро на товарен автомобил, в съседните страни е 10 пъти по-скъпо. При 1 милион автомобила по 100 евро на камион, сметнете какъв разход искат да си спестят", разгневи се Лазаров. Така той индиректно обвини бранша на превозвачите, че с тези жалби умишлено бавят процедурата. Въпреки това пътният шеф заяви, че АПИ работи за старт на системата след година. "Всеки ден, в който тол системата не влиза в действие, е загуба за българските пътища, но си е чиста печалба за фирмите", констатира Лазаров.
Над една пета от асансьорите са опасни. Две години след серията от тежки инциденти, свързани с асансьори, част от съоръженията продължават да работят, въпреки че вече са в "пенсионна" възраст. В момента над 20% от съоръженията работят без т.нар. предпазен щит, съобщиха за в. "Сега" от Министерството на икономиката. Става дума за нещо като второ дъно, което пази от падане в шахтата - когато например асансьорът е заседнал между етажите и пътниците се опитват да излязат от него.
Според Наредбата за безопасна експлоатация на асансьори сроковете за поставяне на щитове в сгради, които не са жилищни, изтичат през 2018 г. За жилищните той е 2023 г., предвиждат изискванията. Най-често без предпазни щитове са най-старите асансьори. "Всички нови асансьори, пуснати на пазара след 1989 г., са снабдени с такава защита", обясниха от икономическото министерство.
През пролетта Асоциацията на асансьорните техници преброи около 80 000 неизправни асансьора в страната. От началото на годината заради различни нарушения са били спрени 28 съоръжения, а други 600 са се сдобили с предписание за подобряване на работата. Най-често подемното съоръжение се спира заради липсващо стъкло на вратата, силен шум при работа, вибрации или неравномерно движение на кабината. Други причини за изваждане от експлоатация са неработещо устройство за контрол на товара, изтекъл технически преглед или липса на актуален договор за сервизно обслужване.
Министерството и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТ) напоследък сгъстиха проверките, но очевидно контролът трябва още да се затегне. Миналата година стана ясно, че шепа техници контролират стотици асансьори, което на практика не е възможно. Оказа се още, че сред техниците има и 80-годишен ветеран, който обгрижва 1500 асансьора.
Изгубени в превода
Глоба от 1000 лв. получи голяма търговска верига заради липсата на задължителна инструкция за употреба на български език. Инспектор, "дегизиран" като таен клиент, си купил пералня, но се оказало, че няма инструкция на български как да се ползва уредът. Проверката е обхванала магазини на веригата в цялата страна след множество сигнали и жалби на граждани, съобщиха от ДАМТН.
Запалиха колите на супершоу «Невада». Пламъци и гърмежи разбудиха жителите на столичния кв. "Бояна" в нощта срещу вторник. Горяха два автомобила, собственост на продуцента на супершоу "Невада" Димитър Станчев и съпругата му Ася. От МВР потвърдиха за палежа. Официално обаче колите са регистрирани на фирма. Сигурен източник потвърди пред "24 часа", че става въпрос именно за автомобилите на семейството на продуцента.
Двата джипа - БМВ Х3 и "Рейндж Роувър", лумнали в 1,15 ч през нощта във вторник. Няколко минути по-късно пожарникарите били на адреса на ул. "Беловодски път" в "Бояна".
5-има пожарникари гасили луксозните коли близо 30 минути. От двата джипа обаче останали само ламарини, а от огъня гумите гръмнали. В полицията е образувано разследване за умишлен палеж, което се води срещу неизвестен извършител. По предварително заключение на експертите двете коли са били полети с бензин, преди да им драснат клечката.
"24 часа" се свърза с Димитър Станчев по телефона във вторник. Той заяви, че ще върне обаждането, но до редакционното приключване на броя не вдигна повече телефона си. Не бе открита за коментар и съпругата му Ася, популярна като едно от момичетата на късмета в супершоу "Невада".
Станчев е роден в София. През 1980 г. успява да избяга в Канада. Връща се в България 12 г. по-късно и започва бизнес с недвижими имоти и износ на минерална вода за Канада и САЩ. През 1993 г. създава супершоу "Невада".
Станчев е негов продуцент, а в различни роли се изявяват Къци Вапцаров, Румен Луканов, Ива Екимова, Гала и Албена Вулева. Именно в предаването Станчев среща любовта в лицето на момичето на късмета Ася Петрова, за която по-късно се жени. През 1997 г. тя става водеща на "Такси", което наследява "Невада". Следват години на телевизионно затишие и няколко нереализирани проекта, преди през 2005 г. Станчев да стане директор на музикалното риалити "Стар Академи", което просъществува само един сезон.
Междувременно обаче бизнескариерата на Станчев процъфтява. Разследване на в. "168 часа" разкри 19 фирми, в които мъжът е управител. В 5 е в съвета на директорите, съдружник - в 18, едноличен собственик е на 8, ликвидатор на 12 и представител на 5 дружества. Седмичникът разкри още, че Станчев също е част от аферата "Панама пейпърс".
"Вантедж проджектс корпорейшън" е регистрирана на 8 ноември 2012 г. Станчев е генерален пълномощник на дружеството. Само 2 седмици по-късно продуцентът и съпругата му Ася прехвърлят апартамента си от 197,98 кв. м в затворения комплекс "Магнолия", гаража, паркомястото и складовете на офшорката, чийто генерален представител е самият Станчев.
В нотариалния акт по сделката не са записани само идеалните части от имота, но това би било незаконно, защото офшорката не е на територията на Европейския съюз. Така семейството продава жилището си на самия Станчев срещу 317 563 лева. Имотът е придобит през 2006 г. 2 години по-късно Станчев плаща 120 000 евро за него. Това далеч не е първото посегателство срещу Станчев.
През лятото на 2010 г., докато се разхожда посред бял ден в Докторската градина в София, неизвестни го нападат с бухалки и го пребиват. Станчев успял да реагира и сложил ръка, с която да се предпази от ударите. Заради това се отървава само с рани по нея и главата и без счупвания. Приет е в "Пирогов", но само 2 седмици след като е изписан, отново попада там.
Станчев е причакан и нападнат, след като излиза от офис на нотариус до кино "Одеон". Непознат го атакува в гръб и намушква в бедрото Отново лежи в "Пирогов", този път с разкъсани връзки.
Най-сериозният инцидент с Димитър Станчев обаче е свързан вече със стрелба с огнестрелно оръжие, като по време на нападението с него е и малкият му син. За щастие куршумът попада в огледалото на колата. Този път покушението е точно на завоя преди комплекс "Магнолия".
Наемникът стреля по него, докато предприемачът шофира. Станчев успява да скрие посегателствата срещу него до април т.г., когато "168 часа" разкрива за трите нападения. Те се водят срещу неизвестен извършител.
За година 129 нови милионери с депозити. Със 129 души се е увеличил броят на милионерите с депозити през юни 2016 г. спрямо юни 2015 г., показват данните на БНБ. През юни 2015 г. хората с влогове над 1 млн. лв. в банка са били 587, а през юни 2016 г. - 716. Общата сума на техните депозити е 1,7 млрд. лв., а през юни 2015 г. - 1,49 млрд.лв.
10,444 млн. е общият брой на депозитите на домакинствата, става ясно от данните на централната банка. Той намалява на годишна база с 3,4%. Размерът им обаче расте с 6,8% - до 43,3 млрд. лв. към юни 2016 г.
Спрямо края на първото тримесечие броят им се понижава с 1,3%, а размерът им расте с 1,2%.
Най-чувствително растат както броят, така и общата сума на депозитите с размер от 200 хил. до 500 хил. лв., а намаление има при малките влогове - от 1000 до 5000 лв.
Около 1/3 от всички депозити - и на фирми, и на граждани, не са гарантирани, показва разбивката им по видове. Според Закона за гарантиране влоговете незащитени са спестяванията над 100 хил. евро, или 196 хил. лв. Общият размер на незащитените депозити е около 17,9 млрд. лв., като от тях 13,54 млрд. лв. са фирмени и 4,32 млрд. лв. на домакинства.
Към юни 2016 г. фирмените депозити са 61,2 млрд. лв., което е ръст от 8,5% на годишна база, сочи още статистиката.
Кредитирането продължава да бъде свито, показват данните на централната банка.
Броят отпуснати заеми на домакинства е 2,7 млн. броя, което е с 2,8% по-малко на годишна база. Общият им размер към същата дата e 48,7 млрд. лв., което е с 1,2% по-малко от юни 2015 г. 30,5 млрд. лв. са заемите за нефинансови предприятия към юни. Годишното намаление при тези заеми е с 2,5%.
100 лeва за линейка плащат летовници по морето. Летовниците в Слънчев бряг плащат между 100 и 120 лв. минимум за пристигането на линейка от частна клиника. По груби сметки излиза, че линейките вземат над 20 лева на километър. Транспортът с частна линейка от Златните е за около 50 лв., тъй като към базовата такса за превоз от 30 лв. в рамките на града се добавя левче за всеки допълнителен километър.
Космически цени за медицинска помощ изправят на нокти и тази година туристите по морето, установи проверка на „Труд". Най-потърпевши са чужденците, които командировани екипи в частни медицински центрове дерат с по 60 паунда за обикновен преглед. Източник на „Труд", даващ дежурства във въпросните центрове, разкри и схема за източване на здравни застраховки на западни туристи. След преглед чужденците задължително се пренасочват към лечебно заведение, чийто собственик държи и медицинския център. Там на пациента се извършват допълнителни изследвания и процедури, пише се епикриза и се представя пред застрахователя. Цените за услугите са европейски - операция на апандисит например струва 10 000 евро. Частни лица също разкриват временни кабинети по курортите, защото през лятото това е един от печелившите бизнеси.
Лекарите в комплексите край Варна вземат тройно повече от колегите си в града. По традиция нито една от близо 20 сезонни практики няма договор със здравната каса. Първичният преглед с рецепта за настинка или стомашно разстройство на Златни пясъци и Св. св. Константин и Елена струва на българските почиващи 90-100 лв., но на места искат и по 140 лв., докато в поликлиниките във Варна цените са 30 лв. за европейци и 50 лв. за граждани на трети страни. Още по-голяма е разликата за инжекции. За мускулна в града искат 4 лв., а в комплексите - 20 лв., а за венозна вместо 5 лв. в хотелските кабинети прибират 30 лв. Обработката на рана в курортите излиза 40 лв., с 10 лв. по-малко е ваденето на кърлеж, докато във Варна тези платени услуги са двойно по-евтини. Сметката може да набъбне и над 500 лв., ако туристът е повален от чревен вирус и има нужда от вливания. Тежките случаи обаче се карат до болници във Варна.
Безбожно скъпа - 90 лева, е електрокардиограмата в курорта Слънчев бряг. Тя би трябвало да е 30-40 лева. Иначе прегледът струва 95 лева, венозна инжекция е 40 лева, а мускулна 30 лева. Вадене на зъб в курорта върви между 80 и 100 лева.
Глобиха строителни фирми с 1 млн. лв. Санкции за 1 млн. лв. е наложила през първите месеци на тази година Главната инспекция по труда на строителни фирми. Девет екипа започнаха от тази седмица масирани проверки на строежите в столицата.
Има около 5% спад на трудовите злополуки в сферата на строителството, отчете социалният министър Зорница Русинова, която инспектира два обекта в Студентския град в София. При 29 000 проверки на трудовата инспекция близо 3000 са в строителния сектор. 30 на сто от нарушенията при тях са по отношение на условията на труд и безопасността на работниците, каза Русинова.
Рекорд на милионери. Милионерите у нас поставиха нов рекорд. Депозитите със суми над 1 млн. лв. вече са 716, обявиха от БНБ. Това е рекорден брой за времето след затварянето на КТБ. След като на 20 юни 2014 г. банката бе поставена под особен надзор милионерите започнаха да разделят парите си между няколко банки, тъй гарантираните в един трезор влоговете са до 196 хил. лв. Така от 732 милионерски депозита към средата на 2014 г., броят им падна до 587 година по-късно. От средата на миналата година обаче тенденцията се обърна и богатите отново започнаха да трупат пари в банките и да окрупняват влоговете си. Само за 12 месеца депозитите със суми над 1 млн. лв. се увеличиха с рекордните 129 броя, или с 22%. Така приблизително на всеки три дни се е появявал по един нов милионерски депозит.
Депозитите на богатите се увеличават, бедните закриват влоговете си
Депозитите със суми над 1 млн. лв. достигнаха 716 броя в края на юни, обявиха от БНБ. Това е рекорден брой за времето след затварянето на КТБ. След като на 20 юни 2014 г. КТБ беше поставена под особен надзор милионерите започнаха да разделят парите си между няколко банки тъй като са гарантирани влоговете в един трезор на стойност до 196 хил. лв. Така от 732 милионерски депозита към средата на 2014 г., броят им падна до 587 година по-късно. От средата на миналата година обаче тенденцията се обърна и богатите отново започнаха да трупат пари в банките и да окрупняват влоговете си. Само за 12 месеца депозитите със суми над 1 млн. лв. се увеличиха с рекордните 129 броя, или с 22%. Така приблизително на всеки три дни се е появявал по един нов милионерски депозит. Общата сума в тези влогове на милионери достига 1,725 млрд. лв. в края на юни като за година нараства с 232 млн. лв. На второ място по ръст се нареждат депозитите с между 200 хил. и 500 хил. лв. За година те се увеличават с 15,6%, или с 893 броя до 6 628 броя.
Сериозен ръст с 8-10% за година има при всички влогове със суми между 30 хил. и 200 хил. лв. Намалява броят само на най-малките влогове със суми до 2500 лв. За година техният брой пада с 474 хил. Явно докато спестяванията на богатите се увеличават, най-бедните теглят парите си и закриват влоговете си. Така общият брой на депозитите на граждани за година пада с 362 хил. до 10,44 млн. Но парите в тези депозити се увеличават с 2,74 млрд. лв., до 43,32 млрд. лв. Като 30% от влоговете на фирми и граждани са над 196 хил. лв. и не са гарантирани.
При фирмите най-голям ръст отново се наблюдава при депозитите със суми над 1 млн. лв. За година милионерските влогове на бизнеса нарастват с 19,4%, или с 415 броя, до 2 551 броя. Общата сума, която се държи в тези най-големи влогове на корпорациите, е 9,562 млрд. лв. На второ място по ръст и при фирмите са депозитите със суми между 200 хил. и 500 хил. лв. Те нарастват с 15,2%, или с 937 броя за година и в края на юни са 7 093 броя. При бизнеса ръст се отчита при всички влогове - и при малките, и при по-големите. За година фирмените влогове се увеличават общо с 25 391 броя. А спестяванията на бизнеса в банките нарастват с 2 млрд. лв. до 17,9 млрд. лв.
Каним руски експерти за проекта "Белене". Министърът на енергетиката Теменужка Петкова е изпратила писмо до Сергей Кириенко, генерален директор на руската държавна корпорация за атомна енергия "Росатом", за определяне състава на работната група, която ще обсъжда проекта АЕЦ "Белене". Това съобщиха от Министерството на енергетиката (МЕ). От българска страна в групата ще участват изпълнителните директори и експерти от "Български енергиен холдинг" и НЕК. Министър Петкова е отправила покана към руската страна да посети България в периода 15-30 август за детайлни разговори по сътрудничеството в ядрения сектор.
България и Русия създават съвместна работна група, която да разгледа възможните варианти по проекта АЕЦ "Белене" след решението на международния арбитраж в Женева, уточняват от МЕ. Експертите ще обсъдят взаимноизгодните опции по проекта "Белене" и ще предложат решение в най-кратки срокове, обясняват от екипа на Теменужка Петкова.
По отношение на АЕЦ "Белене" управляващото мнозинство ще постъпи отговорно и няма да се поддава на политически манипулации. Така зам.-председателят на парламента Димитър Главчев коментира по-късно през деня искането от ПГ на "БСП-Лява България" парламентарният шеф Цецка Цачева да събере извънредно депутатите, за да разгледат отмяна на мораториума за АЕЦ "Белене". Той заяви, че подобно предложение не е входирано в парламента в рамките на вчерашния ден и напомни, че по Конституция трябват подписите на 48 депутати за свикване на извънредно заседание. "Мога да им припомня, че имаха доста време през годините, когато можеха да осъществят проекта "Белене". Последния такъв опит можеха да направят, когато година и половина имаха мнозинство в парламента и можеха да реализират проекта. Нека не се връщаме назад в годините, вече всички са научили историята, че са подписвали споразумения, вместо договори", коментира Главчев. Той призова политиците да се държат отговорно. "Проектът "Белене" е национален проект. Нека не само да говорят, а да действат национално отговорно и всички да видим кака да се излезе от ситуацията, така че да е добре за държавата", заяви Главчев. Зам.-шефът на парламента обясни, че няма наложен мораториум, а решение на Министерски съвет, съгласно Закона за енергетиката, което е подкрепено от Народно събрание през 2012 година. "През юни месец тази година има внесен проект за решение на Народното събрание от "БСП-Лява България" за "размразяване" на мораториума, за който те говорят. От 13 юли до 28 юли, когато парламентът работеше редовно, колегите от БСП не са предприели никакво друго последващо действие. Тоест тогава им се е сторило, че не е толкова спешна работата. Предполагам, че и сега така им се струва, но това е симулиране на активност и подгряване на предстоящия пленум", коментира още Главчев.
Заради предстоящата на 15 септември среща между експерти от Държавната корпорация за атомна енергия на Руската Федерация "Росатом", БЕХ е НЕК Главчев призова експертната работа да бъде оставена на експертите, които да работят и да дадат вариант и едва след това политиците да решават.
Мръсните чаршафи при чистите по морето. В хотели по морето завиват туристите в комплект мръсно и чисто бельо. В Кранево вече е съставен първият за този туристически сезон акт за непрани спални комплекти .Собственици на хотели и бунгала в Балчик, Шабла, Кранево, с. Българево и в курортния комплекс Карвуна пък са санкционирани за лоша хигиена в стаите, неправилно съхранение на мръсни и прани чаршафи, както и за липса на дезинфектанти, съобщиха от Районната здравна инспекция..
При проверките здравните инспектори не вземат проби от чаршафи, седалки на тоалетни чинии, мивки, бани и подови настилки. Проверява се дали спалното бельо е чисто и на колко време и с какви препарати се пере.
Следи от течности, бълхи, акари и дървеници обаче чакат туристите в бельото и в много случаи и след като чаршафите са изпрани. Причината е, че се пере при ниска температура, която не убива бактериите, обясниха здравни експерти.
„Ендопаразитите, които остават в спалното бельо, се унищожават при пране над 60 градуса. Тази е температурата, която дава добра стерилизация и при други замърсители", коментира за „Монитор" паразитологът доц. Борислава Чакърова, преподавател в Медицинския факултет на Тракийския университет - Стара Загора. Сред тях са акарите, които провокират алергиите, както и един вид от тях, който е причинител на крастата, допълни тя.
Доц. Чакърова обясни, че зараза от човешки течности върху спалното бельо, като сперма или урина, не може да прихване, тъй като трихономите умират в съприкосновение с въздуха.
Потенциален развъдник на бактерии са одеялата и шалтетата, защото те пък се перат не повече от веднъж годишно Същата е ситуацията и с възглавниците. Дори калъфките им да се сменят след всеки турист, от тях на повърхността избиват бактерии, скрити в калъфката.
Трябва да се внимава и с кърпите и хавлиите в хотелските бани. Те също са със съмнителна чистота, съветват медици.
Според здравните наредби прането на бельото в хотели, почивни станции и бунгала трябва да става задължително по химиотермодезинфекциония метод. Това означава, че при предварителното изпиране трябва да се използват перилен и дезинфекционен препарат, а същинското пране трябва да се извършва при температура на водата от 50 до 90 градуса. В много случаи бельото се пере при температура не повече от 40 градуса и без дезинфектант за по-евтино..
През миналата година са постъпили 5 жалби и 3 сигнала от туристи, а през тази само една жалба и един сигнал за лоша хигиена, липса на топла вода и шум от климатици по морето.
При проверките обаче се оказало, че жалбите и сигналите за мръсно бельо и липса на топла вода са неоснователни, обясниха от РЗИ - Варна.
От началото на 2016 г. са извършeни 1442 проверки на 568 обекта
Само в един хотел обаче е установена лоша хигиена в стаи, коридори и общи площи. В други три пък е констатирано, че работят, без да са вписани в публичния регистър на обектите, контролирани от РЗИ.
Забраната за тютюнопушене на обществени места е нарушена само на едно място. Връчените актове за административни нарушения са едва 6.
На собственика на друг хотел пък са издадени предписания да бъдат взети мерки за обезшумяване на климатичната инсталация.
Според здравната инспекция във Варна няма проблеми и със защитата от гризачи и насекоми по морето.
Ударни проверки за джипитата екскурзианти. Масирани проверки на джипитата, които са изписвали ударно лекарства на конкретна фирма срещу обещания за шопинг турове и скъпи екскурзии, започват до дни. Това обяви вчера заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, след като се срещна с ръководството на пациентската организация „Заедно с теб".
За практиката общопрактикуващи лекари да дават лекарства на конкретни фирми със задната мисъл, че след това ще бъдат изпратени на пътешествия, първи съобщи в. „Монитор". Ще има проверки от няколко места, но предвид характера им, няма да уточнявам от къде ще бъдат те, добави той. Практиката лекари да променят терапията и да изписват медикаменти на конкретна фирма, за да пътуват на екскурзия, е незаконна, непочтена, нечистоплътна, мръсна. Това е нелоялна конкуренция, посочи още той.
Според офертите за всяка дестинация е необходимо личен лекар да съберат определен брой изписани опаковки от определен медикамент. Това са предимно лекарства за сърдечносъдови заболявания като хипертония, диабет, които се отпускат безплатно или частично от Националната здравноосигурителна каса. Сред предложените екскурзии е и скъпо пътуване до полуостров Камчатка. Тази дестинация сега е много модна както в Русия, така и сред европейците, но е много скъпа. За нея лекарят трябва да изпише 6000 опаковки от посочения от фирмата медикамент. Пътувания се предлагат още до Мексико и Сингапур срещу 5000 опаковки, както и по-прозаичният шопинг тур до Загреб, Венеция и Милано срещу 850 изписани бройки.
Офертата до джипитата, за която съобщи председателката на пациентската организация „Заедно с теб" Пенка Георгиева, е заснета в кабинета на лекар от Варна. Тя настоя здравната каса и МЗ да проверят личните лекари, които най-често са сменяли медикаментите на своите пациенти за периода на екскурзиите, и се отчете какво точно е наложило промяната на терапията. Да се прецени дали е мотивирано или не е сменено едно или друго лекарство, е твърде трудно, каза д-р Ваньо Шарков.
Междувременно Българският лекарски съюз скочи срещу ръководството на пациентската организация и атакува нейния председател Пенка Георгиева, че отправя „незаслужени обвинения". Наличието на брошура с предложения за екскурзия срещу определен брой изписани опаковки означава, че съответната фармацевтична фирма предлага неетични практики и следва да бъде санкционирана. Това съвсем не означава, че предложението е прието, а още по-малко - изпълнено, се казва в писмо на зам.-председателката на съсловната организация д-р Галинка Павлова. Ако все пак има такова укорително поведение, макар в единични случаи, ръководството на БЛС винаги е заявявало, че подобни практики, деформиращи медицинското изкуство, трябва да бъдат, първо, доказани, а след това - санкционирани, и накрая обявени в публичното пространство, се казва още в документа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |