Най-големият производител на лекарства в България вече е израелски. От сряда най-големият производител на лекарства в България е израелски. Промяната идва от приключилата глобална сделка, в която световният лидер при генеричните медикаменти Teva придоби третия Actavis Generics. В резултат двата завода тук - в Дупница и Троян, вече няма да са част от бившата исландска група, която след поредица от сделки стана американска. "Балканфарма Дупница" е най-големият завод на групата в Югоизточна Европа и има внушителните за България приходи от 300 млн. лв., а в комбинация с троянското предприятие в производството са заети почти 1700 души. Отделно има и екип, който отговаря за износа и търговията в страната. Купувачът Teva досега нямаше фабрика в България.
Досегашният генерален мениджър на Teva за България Николай Хаджидончев ще оглави обединената структура според източници на "Капитал".
Приключването на сделката означава промени и тук - най-вече обединение на екипи, избор на мениджъри и чертаене на нова обща стратегия. Засега официално подробности няма. По информация на "Капитал" от няколко източника начело на обединеното дружество ще е досегашният генерален мениджър на Teva за България Николай Хаджидончев. Преди да приеме поста в израелския фармацевтичен производител, той оглавяваше "Актавис".
Големи и в България
"Сливането на две реномирани фармацевтични компании в глобален план формира най-големия генеричен производител в света с много широко портфолио, което покрива практически всички терапевтични зони. В България пазарната позиция на новата компания след сливането се подобрява - кумулативно те стават втората по приходи от продажби на лекарства в стойност фармацевтична корпорация в България", коментира д-р Кунчо Трифонов, регионален мениджър на световната анализаторска компания IMS Health. Досега Actavis беше трета, а Teva - 19-та.
През миналата година продажбите на дружествата в групата Actavis са общо 486.5 млн. лв. (виж таблицата), като със сигурност в числото има и вътрешни сделки. За нея ще работят общо 2190 служители. Според отчетите в Търговския регистър "Балканфарма Дупница" през миналата година е произвела 6543 млн. таблети, с 307 млн. повече от 2014 г. През миналата година в нови мощности в завода са инвестирани над 42 млн. лв., като от приватизацията на дружеството през 1999 г. до момента инвестициите са над 160 млн. евро.
Другата предприятие на групата - "Балканфарма Троян", е произвело над 35 млн. опаковки сиропи и медикаменти, като 65% от продукцията са унгвенти (крем за мазане, в който са разтворени няколко лекарствени вещества).
Търговската компания "Актавис", която представя на българския пазар продукцията на компания, отбелязва в отчета си, че пазарният й дял на генеричния пазар в България е 21% през 2015 г. и 5.8% на фармацевтичния пазар като цяло, което я нарежда в топ 10 на фармакомпаниите по продажби в стойност. Само през миналата година тя е пуснала на пазара 16 нови продукта, като приходите само от тях са 863 хил. лв.
Двете компании имат регистрирани за продажба на българския пазар около 450 лекарства, като част от тях се произвеждат в страната.
Израелският генеричен гигант Teva присъства на българския пазар от повече от 10 години под формата на търговска компания, която регистрира лекарствата в България и се грижи те да достигат до пациентите. Само през миналата година "Тева фармасютикълс" е платила 1.135 млн. лв. такси, за да поддържа активни досиетата на лекарствата си и да може да ги предлага в България. Компанията има регистрирани 191 лекарства, като по-голямата част от тях са с рецепта и се покриват от здравната каса.
Световната сделка
Глобалната сделка беше обявена преди една година, когато от Teva съобщиха, че ще платят 40.5 млрд. долара за портфолиото на Actavis - 33.43 млрд. долара в брой, а останалото под формата на 100 млн. акции от Teva. Няколко месеца преди това, през март 2015 г., самата Actavis купи генеричното портфолио на Allergan и преименува обединената компания като Allergan.
Забавянето на концентрацията се дължи на дългото очакване на одобрението на антимонополните регулатори. Европейската комисия разреши сделката през март 2016 г., а
Федералната търговска комисия (FTC), която се явява антимонополният регулатор в САЩ, подпечата разрешението в края на юли. Условието за това беше Teva да се съгласи да продаде част от патентите си на 11 конкурентни компании. Става въпрос за формулите зад 79 от продуктите на компанията - от антибиотици до медикаменти за отслабване. Отсъждането на FTC пък предвижда с 45 патента да се раздели и Allergan.
Европейската комисия също постави условия пред двете компании. Teva трябва да се освободи от всяко от предлаганите лекарства, включително и тези, които сега разработва, които пораждат проблеми за конкуренцията в 24 страни в европейското икономическо пространство, и от медикаментите в развитие в Исландия. Освен това Allergan Generics ще трябва да се откаже от голяма част от патентите си във Великобритания и Ирландия и производствена мощност във Великобритания.
В съобщението си за сделката Teva изтъква, че с повече от 1800 лекарства и 16 хил. продукта има търговско присъствие на 80 пазара, като е сред първите три водещи компании на над 40 пазара и е глобален лидер на всички ключови световни пазари, като допълва, че само през следващата година ще пусне 1500 генерични лекарства на световните пазари.
От компанията обобщават, че след придобиването ще имат общо 338 регистрации на лекарства, които чакат одобрение от Агенцията по храните и лекарствата в САЩ. Освен това след разпродажбата в Европа Teva ще има продукти в процес на разработка, благодарение на което ще пусне над 5000 нови продукта. В същото време на растящите пазари в Азия, Африка, Латинска Америка, Средния изток, Русия и ОНД компанията е заявила за одобрение от регулаторните органи около 600 нови лекарства.
Колко голяма е Teva
Израелската фармацевтична компания Teva е водещата компания на пазара за генерични лекарства. Пазарната ѝ капитализация на борсата в Ню Йорк достига 53.7 млрд. долара. Приходите на компанията в последните години обаче изостават, като за миналата година са 19.65 млрд. долара, 3.5% понижение спрямо 2014 г. За същия период печалбата достига 1.59 млрд. долара при влошаващ се нетен маржин. От сделката с придобиването на Actavis Generics Teva предвижда да спестява по 1.4 млрд. долара на година до края на 2019 г. За целта ще бъдат елиминирани дублиращите звена и ще се повиши мащабът на производството.
Държавните оръжейни компании отчитат внушителни ръстове. Докато геополитическите трусове плашат почти всеки бизнес, оръжейната индустрия със сигурност е сред големите печеливши от несигурността и конфликтите. И данните на малкото останали държавни компании в сектора потвърждават напълно това. Съществуващото в будна кома допреди няколко години ВМЗ - Сопот, в момента работи на пълни обороти, три смени и открива нови производствени капацитети. Холдингът от ремонтни заводи ТЕРЕМ също отчита внушителен ръст от 86% на произведената продукция за полугодието. От възходящия тренд се дели само търговецът "Кинтекс", който напоследък сериозно губи позициите си от две местни частни дружества.
Производство на пълни обороти
Безспорно най-внушителни към края на юни са резултатите на производителя ВМЗ - Сопот, който успява да увеличи приходите си 4.5 пъти до 172 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Освен това дружество скъсва и с поредицата загуби, които го бяха изправили на ръба на фалита, и от минус 1 млн. лв. излиза на плюс от 70 млн. лв. Предприятието успява за пореден отчетен период да свие задълженията си, увеличава служителите си с над 700 от миналия юни и продължава да инвестира, като се очаква да вложи в нови машини и съоръжения 15 млн. лв. до края на годината. Само преди два месеца бяха отворени и още два цеха в Игнатово, което е доказателство, че работа не липсва.
През първото полугодие на 2016 г. оборотите на компанията идват основно от противотанкови снаряди, авиационни неуправляеми ракети, артилерийски муниции и взриватели. Пазарите на компанията не са изрично упоменати, но в средите отдавна се знае, че местната продукция на предприятието се пласира добре в Северна Африка и Близкия изток. ВМЗ - Сопот, работи изцяло за външни пазари и изнася основно чрез местни контрагенти, откъдето идват почти 110 млн. от общите приходи на компанията. До края на годината предприятието очаква да реализира продукция за още около 200 млн. лв.
ТЕРЕМ също декларира, че разчита в голяма степен на поръчки от чужбина, макар и компанията и поделенията й да изпълняват дейности и по възлагане на принципала си - Министерството на отбраната. Групата отчита 49.5 млн. лв. приходи за полугодието, като декларира не само ръст спрямо миналата година, но и близо два пъти преизпълнение на бизнес плана си. Почти половината от приходите идват от кораборемонтния "КРЗ Флотски арсенал" - Варна, който има запълнена производствена програма за 2016 г. В доклада се съобщава и че се водят преговори с клиент от Кипър за ремонт на голям кораб, който би ангажирал пълния набор специалисти на компанията.
Малкото развойно предприятие "Нити" също държи по-скоро положителен курс. За изминалото полугодие компанията реализира ръст с една трета до 934 хил. лв., като основните обороти идват от продукция за учебни цели, консултации, изпитване на взривни вещества, развойна дейност и др. Оборотите се увеличават благодарение на реализацията на традиционна продукция, както и нови по-скъпи артикули, сочат отчетите. На фона на това свилата се с 99% до 9 хил. лв. печалба изглежда много негативно, но всъщност причината е, че миналата година има еднократен голям приход от отписване на 600 хил. лв. задължения.
И търговия на забавени
Търговецът "Кинтекс" поредно тримесечие в разрез с логиката губи позиции. В края на юни дружеството отчита спад на оборота с 4%, което все пак е положителна новина, предвид че през първото тримесечие спадовете бяха от 11.4%. Тогава причината беше в рекламацията на стоки, произведени от частния български завод "Аркус" за индийския пазар. В доклада си за полугодието "Кинтекс" изтъква традиционно като основни пазари Алжир (12 млн. евро) и Индия (7 млн. долара), без да се споменава нищо по-конкретно около причините за негативния тренд. Приходите на компанията обаче често се колебаят според наличието на поръчки, а ако се съди по неколкократно нарасналите аванси на "Кинтекс" към местни производители, следващите тримесечия може да се очаква и обръщане на тенденцията.
В отчета на дружеството може да се проследи, че всъщност печалбата от оперативна дейност се е увеличила с 81% спрямо година по-рано, но заради валутнокурсови разлики компанията свива печалбата с над 11% до 4 млн. лв.
Интересна е логиката на продължаващите спадове в "Кинтекс". От една страна, както се споменава и в доклада, много български производители сами се представляват на международните пазари. От друга - държавното дружество през последните две години губи позиции от два почти новопоявили се частни търговеца - "Аполо инженеринг" и "Армитранс".
Любопитно е и че за пръв път държавата не е пряк собственик на "Кинтекс" - в края на юли то е апортирано в Държавната консолидационна компания, в която Министерството икономика вече вкара 12 разнородни дружества с мотив, че така ще се управляват по-добре. Реално обаче държавният холдинг, който досега беше инструмент за заобикаляне на закона, повеляващ при приватизация парите да влизат в Сребърния фонд, сега ползва тези активи като залог, с който да осигурява финансиране. Така през юли чрез заем от ББР холдингът се сдоби с контрол и над приватизирания преди години авиоремонтен завод "Авионамс".
МВР създава център срещу нелегалната миграция. МВР яхна вълната на народното одобрение и реши да създаде специален център, който да противодейства на нелегалната миграция. Ден по-рано социолозите от "Галъп" съобщиха, че са си направили експеримент, като попитали хората дали одобряват работата на несъществуващата Агенция за борба с имигрантите. 42% от анкетираните отговорили с "да".
Вътрешният министър Румяна Бъчварова съобщи, че до дни ще внесе предложението за сформирането на новата структура. Тя щяла да действа като центъра за борба с контрабандата, който вече функционира и за който се твърди, че жънел успехи. В антиимиграционното звено ще работят представители на различни дирекции и отдели от службите за сигурност.
"Ще се работи приоритетно по въпросите за трафика, защото досега работиха отделните дирекции, а сега ще съберем всички на едно място, базирайки се на изключително добрия си опит и в "Слънчев бряг", и в центъра за борба с контрабандата", поясни Бъчварова. От думите й се разбра, че лошата комуникация между МВР и службите е единствената причина да се създава ново звено. Така те ще могат да се координират и да си обменят информация. Въпреки уверенията на вътрешния министър е ясно, че няма как в новата структура да не бъде назначаван персонал, очевидно ще има и много други разходи.
През последните години полицията пропусна през страната десетки хиляди чужденци, голяма част от тях - икономически мигранти. Десетки каналджии бяха заловени и осъдени условно, а обвинените полицаи, които са ги покровителствали, се броят на пръстите на едната ръка. Четирима бяха арестувани, след като Сърбия затвори границата си към България с армия.
"През последните дни каналите за трафик на хора са се активизирали", каза Бъчварова. Имало задържани групи по границата с Турция. Европейската гранична агенция "Фронтекс" ще изпрати 60 офицери в помощ на българските граничари. Очакват се и допълнителни сили от Полша. Сръбският вътрешен министър съобщил, че има намаляване на притока на хора от България и преориентиране на потоците през други държави. "Това е една добра новина. С министъра ще се видя в неделя на границата", коментира Бъчварова.
От вчера жандармерията патрулира в района между джамията и Централна гара, където има най-много чужденци. МВР ще продължи с акциите срещу нелегалните мигранти в София. Във вторник вечерта са били заловени 8 души, които са се представили за афганистанци, а в сряда на различни места в столицата са хванати още 65 нелегално пребиваващи чужденци.
Тримата сирийци, обвинени в тероризъм - Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим, влязоха в черния списък по Закона за мерките срещу финансиране на тероризма, реши правителството. Това е станало по предложение на главния прокурор. Тримата са подсъдими с обвинение, че са се опитали да се присъединят към терористичните организации "Ислямска държава" и "Мюсюлмански братя".
План Б
ЕС да изготви план Б за решаване на мигрантската криза, ако Турция спре да изпълнява споразумението от 18 март, поиска гръцкият министър на имиграцията Янис Музалас в интервю за германския в. "Билд". "Ние сме много притеснени. Нуждаем се от план Б за всеки случай", заяви той. В резултат на споразумението между Брюксел и Анкара броят на пристигащите в Гърция мигранти значително намаля. Анкара се съгласи да приема обратно сирийци, пристигнали в Гърция, срещу финансова помощ от 3 млрд. евро на първо време и отпадане на визите за ЕС за турски граждани. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу преди ден заплаши, че Анкара ще се оттегли от споразумението, ако ЕС не премахне визите до октомври. Според ЕК Турция не е изпълнила всички условия, за да паднат визите. Броят на мигрантите, пристигащи в гръцките острови от Турция, се е удвоил след неуспешния опит за преврат от 15 юли, сочат последните данни. 1170 души са пресекли Егейско море през последните две седмици на юли. В началото на месеца броят им е бил 560.
НАП се похвали с нов рекорд на оборотите по морето. Втори пореден месец Националната агенция за приходите отчита високи обороти по морето. За месец юли по предварителни данни оборотите са надхвърлили 1 млрд. лв. Сумата ще нарасне, защото още се чакат данни от 25% от касовите апарати. Едва тогава ще стане ясен реалният ръст спрямо юли миналата година, обясниха от приходната агенция. С 10% е нараснал и броят на регистрираните касови апарати по морето.
Според НАП ръстът в оборотите се дължи на масовите проверки и присъствието на данъчни, полицаи и митничари по летните ни курорти. Контролът се затегна особено след престрелката в Слънчев бряг с хора на Димитър Желязков, по-известен като Митьо Очите.
НАП отчете деcетцифрени обороти и за юни, когато реалният ръст на годишна база бе 200 млн. лв. След разпореждане на премиера Бойко Борисов курортите по Черно море бяха залети от данъчни и полиция, като в момента само данъчните инспектори там са 500. Те държат под денонощно наблюдение борси и тържища и са се превърнали в постоянно присъствие в дискотеки, ресторанти, паркинги. Това е т. нар. модел на открито наблюдение, при който дни и седмици инспектори от НАП стоят неотлъчно в обектите. Според данъчните точно този контрол води до изсветляване на приходите на заведенията. Собствениците на заведения, хотели, басейни и други атракциони обаче не са очаровани от този "биг брадър" и протестираха, че присъствието на хора в униформи стресирало туристите.
От НАП до момента не са съобщавали прогнози какви допълнителни приходи в крайна сметка очаква бюджетът от извънредните контролни мерки. При по-високи обороти би следвало да се увеличат постъпленията от ДДС и от данък печалба.
Гошка милионерката ще я съветват как да си харчи печалбата. Българката Гошка, която спечели 68 милиона от испанската лотария, се препитавала със сезонна работа на полето, като най-често била берачка на гъби. 61-годишната късметлийка удари втората най-голяма печалба от лотарията "Примитива" в историята на Испания - 67 998 532 евро и 81 цента. От тях българката ще вземе чисто 54 398 826 евро и 24 цента, след като държавата си вземе полагащите ѝ се по закон 20%, пише в. "Диарио де Навара".
Кметът на село Кинтанар дел Рей в провинция Куенка отказва категорично да разкрие самоличността на българката, която живее със семейството си там от 15 години. "В селото не се говори за нищо друго", казва Мигел Гарсия Себриан. Единствено регионалната телевизия "Кастиля-Ла Манча" разкри, че българката се казва Гошка. "Те го заслужават. Познавам ги, много работливи хора", обяснява развълнувано Естер Лопес, едната от двете сестри, които държат пункта за продажба на лотарийните билети в Кинтанар дел Рей.
Никой в селото не е печелил от тото досега. Сестра ѝ Хосефа Лопес Солер допълва за късметлийското семейство пред в. А Бе Се: "Те изпаднаха в шок, не можеха да осъзнаят мащаба на сумата, която им се падна и с която ще разполагат оттук нататък. Съпругът например ми каза, че ще продължи да работи, докато се пенсионира, остават му няколко месеца. А един от синовете приключи до край работния ден, тъй като карал нетрайни продукти и трябвало да си изпълни трудовия дълг."
Гошка, която се събуди неочаквано милионерка във вторник, живее в Испания от 15-16 години според местната преса заедно със съпруга си, двамата си синове и трима внуци. Мъжът и децата ѝ са шофьори на камиони. Какво ще правят сега с толкова пари, пита пресата? Гошка, която почти не говори испански, успяла само да каже: "Засега не знам." Нейната племенница Белен - млада тийнейджърка, е по-наясно: "Искам кола!" Кметът на селото пък иска част от милионите евро да отидат в общината.
"При тия чудовищни пари, които им се паднаха, бих желал, когато дойде време за инвестиции, да помислят за селото, което ги прие, и да останат в Кинтанар дел Рей, за да създадат работни места. Мисля, че семейството ще постъпи така", казва Мигел Гарсия Себриан.
Бюджетът на селото е 5 милиона евро - 10 пъти по-малко от 54-те милиона на Гошка. Българското семейство е вложило веднага печалбата си в сметка в банка и оттогава е неоткриваемо, твърди кметът. Във вторник следобед банката била обкръжена от въоръжени до зъби частни бодигардове. Директорът на компания за финансови консултации Гилермо Родригес Балмаседа обяснява пред в. "Ла Тарде" какво би трябвало да се направи с парите: "Трябва да се планира внимателно, за да е интересно и да има радост дълго време. Най-важното обаче при толкова крупна сума е тя да бъда разпределена между пари в брой и стоки."
Учителите с нови трудови договори на 15 септември. Национален инспекторат по образование ще бъде създаден до края на годината. Това е чисто нова структура в средното образование. Целта ѝ не е да контролира и да санкционира, а да следи отвън качеството на образованието във всяко училище, обясни зам.-министърът на образованието Диян Стаматов.
Това е следствие от новия Закон за предучилищното и училищното образование, който влезе в сила от 1 август. Все още не е ясно колко души ще е съставът на националния инспекторат. Той ще се назначава директно от премиера и е независим от Министерството на образованието и науката. Неговият състав като начало вероятно ще е малък - между 10 и 15 души. Те трябва да бъдат експерти в областта на образованието, защото измерването на качеството е труден процес, допълни Стаматов.
До края на календарната година трябва да бъдат структурирани и обществените съвети - нова структура в образованието, която трябва да приобщи максимално обществото и общността към всяко училище, за да се знае какво се случва там по отношение на бюджета, на учебните планове и на цялостната организация.
До края на месеца пък трябва да бъде изготвен правилникът на обществените съвети. В тях ще влизат представители на учителите, на общината, както и ученици от гимназиалния етап. Всички учители и училищни директори ще имат нови трудови договори на 15 септември. Досегашните няма да бъдат прекратявани, а само подновени, като в тях ще бъдат изписани новите имена на учебните заведения.
Началното училище си остава начално. Основното вече ще е от 1-и до 7-и клас, а не както досега от 1-и до 8-и. Появява се новото училище - обединено (от 1-и до 10-и клас). СОУ става СУ още от този 15 септември. Гимназиите са профилирани или професионални.
Регионалните инспекторати по образование пък вече се казват регионални управления по образование още от последния ден на юли. От 1 до 5 август промените в наименованията на учебните заведения трябва да бъдат регистрирани в Агенцията за вписванията с облекчена процедура. Училищата трябва да имат и нови гербови печати, за да се сложат на документите за завършен етап от образованието. Първо трябва да са готови печатите на средните училища и професионалните гимназии, в по-късен етап на началните и основните училища. До края на август трябва да бъдат утвърдени държавните образователни стандарти, без които не може да започне учебната година.
През август директорите трябва да подготвят актуализация на вътрешната си работна мрежа - правилник за дейността на училището, правилник за вътрешния трудов ред и правилник за безопасни условия на труд, обучение и възпитание. Те трябва да бъдат обновени и синхронизирани с новата нормативна уредба.
С новия закон всеки клас има свой собствен уникален учебен план, в който ще се включват учебни предмети, разпределени според спецификата на класа и възможностите на училището. От 1 септември педагогическите колективи трябва да приемат учебните планове за 1-и и 5-и клас, защото това са класовете, в които ще бъде приложен в пълната си сила новият закон. Пак дотогава учебниците по история за 5-и клас трябва да са стигнали до училищата. По останалите предмети от учебната 2016/2017 г. ще се използват старите учебници за 1-и и 5-и клас, независимо от новите учебни планове, уточни Диян Стаматов. Това ще стане с указания в малки методически книжки като основно средство за разпределението по темите.
До края на календарната година ще приключи първият етап от оценката на абсолютно всички учебници за 1-и и 5-и клас за следващата учебна година, както и за 2-и, 6-и и 8-и клас. Големият проект "Твоят час" стартира от 1 октомври. Той е на стойност 140 млн. лв. евросредства и има за цел да организира извънкласната дейност, както и подкрепата на учениците, които бавно усвояват уроците. Те ще бъдат доограмотявани, ще получават допълнителна математическа подготовка. По този проект ще се подкрепят и напредналите ученици. Квалификацията на учителите започва още от следващата седмица. Първи ще бъдат обучавани новоназначените директори, за да им бъде лесно да прилагат новите правила, свързани със закона.
Софийски калкан пълни рибните сергии. Софийски калкан продават на поразия по рибните сергии край морето. Така местните на майтап наричат рибата ватос, която е плоска и малко прилича на истинския калкан. А софийска са я нарекли, защото на въдиците на измамниците се ловят основно жители на столицата, които не могат да я разпознаят. Истинска гонка с роми, които продавали вмирисан ватос край Приморско, си спретнали инспектори от бургаската агенция по храните и полицаи.
"Действахме по сигнал. Нарушителите ни избягаха на два пъти за няколко дни, когато ни виждаха, че приближаваме с колата. Разбрахме, че имат стройна организация - един човек, очевидно шефът им, ги разставя на няколко места по пътя. Но когато получихме сигнала, тръгнахме подготвени - с четири екипа и два екипа от Приморско заедно с полицията. Направихме им капан в двете посоки по пътя и хванахме четирима роми, преди да се усетят", разказа д- р Георги Митев, шеф на агенцията по храните в морския град. След като били заловени, ромите побеснели и започнали да чупят табелите си с надписи "Риба". "Това обаче не ни попречи да им съставим актове", заключи д- р Митев.
Циганите продавали и рибата сайра, за която твърдели, че е зарган. Опитвали се да пласират попчета, лехия и сарпа. Рибата била вмирисана. Рибарите в момента вадят сафрид, барбун, меджит и попчета. Така че само тази риба може да е прясна черноморска, но не продавана в мръсни каси, натъпкани в нечий багажник, а на рибната борса и в специализираните магазини, казват инспектори.
Както "Труд" пръв предупреди, измамниците на пътя често продават сафрид, но той е от Китай и няма нищо общо с пресния български. Предлагат каракуда с отрязана глава и изчистена, за която твърдят, че е ципура, както и океански паламуд.
Софийския калкан го има по всички рибарски сергии по морето, но тук-там честни търговци го продават под истинското му име.
Пловдив гони София по разрешителни за строеж. София продължава да е лидер по разрешителни за строеж на нови жилищни сгради със 186 броя за второто тримесечие на 2016-а, но Пловдив стои много близо до столицата със 160 броя за три месеца. След тях са Варна със 123 и Бургас със 107 броя, показват най-новите данни на националната статистика. Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите София (1330), Пловдив (854), Бургас (522) и Варна (380).
На годишна база в сравнение с второто тримесечие на 2015 г. издадените разрешителни за строеж се увеличават с 6,7%, броят на жилищата в тях - с 28,5%, а разгънатата им застроена площ - със 17,9%
6,7% повече издадени разрешителни в страната
През второто тримесечие на 2016 г. в България е започнал строежът на 836 жилищни сгради с 2961 жилища в тях и с 418 895 кв. м обща застроена площ, като спрямо предходното тримесечие жилищното строителство се увеличава с 39,1%, броят на жилищата в сградите - с 13,7%, а общата им застроена площ е повече с 18,5%, показват още данните.
В периода април-юни строителство на най-голям брой нови сгради е започнало в областите София (129 жилищни, 6 административни и 23 други сгради), Варна (117 жилищни, 4 административни и 45 други сгради), Пловдив (103 жилищни и 63 други сгради) и Бургас (68 жилищни и 30 други сгради).
С над една трета са се увеличили издадените разрешения за строеж на т. нар. други сгради - предприятия, спортни площадки и хотели, през второто тримесечие на 2016 г. спрямо предходното. Издадени са разрешения за строеж на 1145 други сгради с 504 845 кв. м разгърната застроена площ. Това е ръст с 37,6% спрямо първото тримесечие на годината, като общата им застроена площ се увеличава с 1,4%.
Палати по милион. Две къщи като палати за по милион обявиха за продан данъчните. Имотите са собственост на длъжници и ще се продават на търг на 9 август. Едната къща е от 180 кв. м в столичния квартал "Витоша" и е с начална цена от 1 065 290 лв. От 906 000 лв. пък ще тръгне търгът за другия имот, който е със същата квадратура. Тук обаче има екстри като фитнес и студио за гости.
През август НАП София обявява на търг общо 20 имота на длъжници. В Слънчев бряг пък ще се продават два апартамента от по 70 квадрата.
Близо 82 000 лв. е стойността на конфискуваните спортни и детски обувки, облекла и аксесоари, които ще се разпродават на 30 август. За всички търгове се изисква депозит в размер на 20% от първоначалната цена.
Продава се и магазин на две нива в район "Овча купел" с площ от 116,10 кв. м. с начална цена 125 860 лв. Обявени са и търгове за три офиса/студиа, които представляват едно помещение и тоалетна. Площта на трите офиса е 28,90 кв. м., 48,30 кв. м. и 83 кв. м., а началната им цена е съответно 22 610 лв., 37 779 лв., и 64 921 лв.
ТД на НАП София пусна за продажба и два апартамента в Слънчев бряг със застроена площ 72,92 кв. м. и 70,81 кв. м. Те имат антре, спалня, дневна, кухненски бокс, баня с WC и тераса. Началната им цена е съответно 43 483,8 лв. и 42 225,6 лв. Обявен е и търг за къща в Балчик, комплекс „Лайтхаус голф ризорт", с начална цена 57 500 лв.
На 30 август ще се проведат 10 търга за продажба на конфискувани спортни и детски обувки, облекла и аксесоари, чиято обща първоначална продажна цена е над 82 000 лв.
ТД на НАП София търси и купувач за 115 велоергометъра, оценени на 17 250 лв.
Горецитираните търгове са тайни и за участие се изисква депозит, в размер 20 на сто от първоначалната тръжна цена. Когато цената на недвижим имот или вещ/групата от вещи е над 30 хил. лв. е необходима и декларация за произхода на средствата за участие в търга по Закона за мерките срещу изпирането на пари.
Възможно е цената на търгувания актив да падне. Това става на три стъпки. Ако не се продаде от първия път, на втория търг цената се намалява на 75%, а на третия - на 50% от първоначално обявената.
Падат приходите на електроцентралите. Приходите на държавните електроцентрали ще продължат да намаляват. Причините за това са три - падането на цената на тока, свиването на производството и стартирането на платформата за сключване на дългосрочни договори на Българската независима енергийна борса (БНЕБ).
БНЕБ вече подписа споразумение с британската компания Trayport за внедряване на специализираната платформа GlobalVision Trading, с която борсата ще може както да администрира пазара на електроенергия, така и да организира тръжни процедури за сключване на двустранни договори за седмица, за 1, 3 и 6 месеца, за година и дори за по-дълги срокове.
Очаква се работата с новата платформа да стартира през втората половина на септември. На нея ще сключват дългосрочни договори само трите държавни компании - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица изток 2" и НЕК, която е собственик на 14-те най-големите ВЕЦ у нас и на 3 ПАВЕЦ. Според енергийни експерти поне до края на годината сключването на дългосрочни договори на БНЕБ няма да е задължително. Очаква се обаче парламентът да гласува промени в Закона за енергетиката, които да задължат централите да сключват договорите за срокове, по-дълги от 1 ден, на новата платформа на БНЕБ, каквато беше и препоръката в предварителния доклад на Световната банка отпреди месец. Това от своя страна ще доведе до ново понижаване на цената на електроенергията и съответно - до намаляване на приходите на електроцентралите. Причината ще бъде високата прозрачност на цените, на които се сключват договорите. Например цените на тока за днес, които вчера бяха постигнати на БНЕБ за периода 9-17 часа, се движеха между 66,67 и 69,22 лв./МВтчас - по-ниски от "паразните", на които се провеждат търговете на НЕК, АЕЦ и държавната ни ТЕЦ.
В първите месеци на 2017 г. се очаква да стартира и платформата за търговия в рамките на деня, която е изключително важна за постигане на истински пазарна цена и на балансиращия пазар на електроенергията.
Производството на електроенергия за първите 7 месеца намаля с 12,68% спрямо същия период на 2015 г. Износът бележи спад от 49% - от 6 568 242 МВтч на 3 363 785 МВтчаса.
Пожарът изпепелява по 20 млн. лв. годишно. Пожарите в страната нанасят щети за 20 милиона лева средно на година, сочи статистиката на Изпълнителната агенция по горите.
Само от началото на годината вече са изгорели 14 000 дка. От ведомството оценяват преките и непреките щетите от станалите досега 219 пожара средно на 1000 лв. на декар, или към 14 млн. лв. Най-много пожарища е имало в областите Кърджали, Сливен, Стара Загора и Хасково. В една трета от случаите огънят е изпепелил гора, а в останалите - храсти и затревени площи. За същия период на миналата година са били регистрирани 152 пожара със засегнати 2 пъти по-малко площи - 7100 дка.
През една от най-тежките години - 2007-а, са станали почти 1500 пожара и са унищожени 430 000 дка площи. 70 000 дка от тях са гори поразени от т.нар. върхови пожари, разпространяващи се много бързо. Преките нанесени щети тогава се изчисляват на почти 10 млн. лв., но заедно със средствата за почистване на площите, подготовката на почвата и залесяването общите щети надхвърлят 40 милиона.
По данни на ИАГ от 2005 г. досега пожарите са унищожили у нас 844 000 дка площи, или 844 кв. км, колкото 71% от площта на Софийското поле или почти 2 пъти повече от тази на столицата.
75 души загинаха при пожари от началото на годината, 166 са пострадали, а 382-ма са спасени, съобщиха пък за „Монитор" от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението".
Милион на ало-мафията под запор. Около 1 млн. лв., изкарани от ало-измами, са поставени под запор по искане на държавата. Според данните на разследващите НАП и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество са успели да блокират солидната сума, докато са проверявали доходите на алоджиите у нас. По-голяма част от проверените лица не са имали никакъв доход, но не са притежавали и имущество. Други обаче са успели да натрупат солидни суми, без да имат ясен източник на средства. Такъв е случаят на измамничка, обещаваща брак на мъже зад граница. Срещу нея в Разградския окръжен съд вече тече дело по иск на КОНПИ за отнемане на имущество на стойност около 230 бона.
В същото време стана ясно, че по 50 бона на седмица е носел на задържания Димитър Серафимов-Келеша само един от хората от бандата му.
Междувременно пък ром, представял се за офицер от полицията, и съучастниците му са били арестувани малко след като задигнали с измама парите на старица. Преди няколко дни на телефона на 83-годишната жена от Трявна позвънил мъж, който се представил за „майор Костов от полицията". Той й доверил, че се провежда секретна полицейска операция по задържането на лица, занимаващи се с телефонни измами, и жената трябва да участва в операцията, като даде 1250 лв. Парите щели да бъдат използвани от разследващите като примамка за привличане на измамниците.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |