Магистрала от Благоевград до Бургас. До 14 септември ще е готов участък 2 от западната дъга на софийския околовръстен път, който започва от моста над река Какач и е до пресичането със северната скоростна тангента. Това стана ясно в четвъртък след проверка, направена от премиера Бойко Борисов, министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и шефа на пътната агенция Лазар Лазаров.
Целта е всички транзити да минават около София, за да отпушим тапите в града, заяви Борисов. Той обясни, че новото трасе ще осигури транзитна връзка между магистралите "Люлин", "Струма", "Хемус" и "Тракия" и към Белград.
"Работи се по моста на сколовръстния път в района на Казичене, който е с 6 ленти. Правят се проекти, за да се отпуши транзитното движение в района на кв. "Горубляне" и селата Герман и Лозен. Така ще се завърши целият пръстен около София, като трасето по южната дъга ще бъде само за леки автомобили. За доизграждане ще остане само последната отсечка между бул. "Цар Борис III" и Банкя", уточни премиерът.
Според него за този участък щели да бъдат необходими 350-400 млн. лева. Вече е пуснато транзитното движение по участъка - двупосочно по новия мост в едното платно. С това се облекчава трафикът по околовръстното шосе и западната дъга и ще се улесни включването към северната скоростна тангента.
Павлова напомни, че втората фаза на Западната дъга е на стойност 102 млн. лв., като изпълнителят работел без да се спира движението. Участъкът е почти 6 км и включва тежки и сложни съоръжения - три големи пътни възела от готовия на три нива на бул. "Сливница" до връзката със северната скоростна тангента.
Новите са при бъдещия булевард "Стефансон", при "Ломско шосе" и при северната скоростна тангента, има и естакада над бул. "Стефансон", нов път за гара Волуяк и надлез над пътя за село Мрамор. Към настоящия момент са удовлетворени всички претенции, които имат живущите в с. Мрамор, съобщи Лазаров.
Той обясни, че те имат връзка със съществуващия път в участъка на магистрала "Калотина" към Костинброд. Кметът на София Йорданка Фандъкова пък обави по-рано през деня, че разширението на околовръстния път на София от "Младост" в посока магистрала "Тракия" ще започне вероятно догодина.
Свързването при бизнес парка с разклона за магистралата ще е на два етапа. Първо ще се работи в отсечката от "Младост" до пътен възел "Горубляне", където ще има кръстовище на две нива. Ако има повече пари, можело да се изгради и по-дълга отсечка.
Жилищните кредити продължават да поевтиняват. Годишен спад на лихвите по кредитите и депозитите отчита статистиката на Българската народна банка през юли. Сравнението с данните за юни обаче показва минимални увеличения на лихвените равнища по срочните левови депозити и кредити.
Лихвите по дзепозитите
Средният лихвен процент по срочните депозити на нефинансовите предприятия през юли намалява с 0.32 процентни пункта (пр. п.) до 0.41%, а по евровите - с 0.18 пр. п. до 0.43%, се вижда от статистиката на Българската народна банка, съобщи dnevnik.bg
Спрямо предходния месец обаче лихвата на срочните депозити в левове се повишава с 0.06 пр. п., а по тези в евро - с 0.03 пр. п. За година лихвите по срочните депозити на домакинствата спадат през юли средно с 0.71 пр.п. до 0.84%, ако са в левове, а по тези в евро - с 0.58 пр.п. до 0.64%. Спрямо месец по-рано средният лихвен процент нараства с 0.01 пр. п., а по тези в евро се понижава с 0.02 пр. п.
Лихвите по кредитите
През юли 2016 г. средният лихвен процент по фирмените кредити до 1 млн. евро, договорени в левове, се понижава спрямо същия месец на 2015 г. с 1.04 пр. п. до 4.52%, а по договорените в евро ? с 0.93 пр.п. до 4.20%. По-големите кредити - над 1 млн. евро, но договорени в левове, се отпускат при средна лихва от 4.76% - с 2.47 пр. п. по-ниска, отколкото преди година. Ако са договорени в евро, средният спад на лихвата е с 2.14 пр. п. до 5.45%.
На месечна основа при кредитите под 1 млн. евро също се отчита намаление - средната лихва по отпуснатите в левове намалява с 0.18 пр. п., а в евро - с 0.52 пр .п. При кредитите над 1 млн. евро, договорени в левове, средният лихвен процент обаче се увеличава с 0.58 пр.п., а по тези, договорени в евро ? с 0.29 пр.п.
Потребителските кредити в левове за година поевтиняват с 0.69 пр. п. до 9.92%, а тези в евро - с 0.46 пр.п. до 6.66%. Сравнението с лихвените нива през юни обаче сочи увеличение с 0.41 пр. п. при левовите кредити и спад с 0.03 пр.п. при договорените в евро. При жилищните кредити в левове средната лихва намалява с 0.78 пр.п. до 4.86%, а при договорените в евро - с 0.31 пр.п. до 5.53% спрямо година по-рано.
Месечният спад е съответно с 0.11 пр. п. и 0.22 пр. п. Трендът на постоянно поевтиняване на жилищните кредити започна в края на 2013 г., когато лихвата беше 7.17%.
Годишният процент на разходите (ГПР) по кредитите за потребление в левове през юли 2016 г. спада за година с 0.73 пр.п. до 10.90%, а по кредитите за потребление в евро - с 0.51 пр.п. до 7.39%. При жилищните спадът на разходите е съответно с 0.87 пр.п. до 5.34% и с 0.38 пр.п. до 6.02%.
Сравнението с юни обаче сочи повишение с 0.48 пр.п. на разходите за потребителските левови кредити. Тези в евро са с 0.03 пр.п по-ниски. При жилищните кредити в левове разходите намаляват с 0.06 пр.п., а по тези в евро - с 0.16 пр.п.
БНБ публикува статистическа информация за лихвените проценти и по кредитите, предоставени чрез кредитни карти. През юли спрямо същия месец на миналата година средният лихвен процент по кредитите, предоставени чрез кредитни карти, извън безлихвен гратисен период, в левове се понижава с 0.45 пр.п. до 18.21%, а по тези в евро - с 0.15 пр.п. до 18.36%.
Сделката за "Дунарит" отново е блокирана от фирма на Пеевски. Комисията за защита на конкуренцията след продължили половин година протакания и сменено ръководство пусна сделката за "Дунарит" преди дни. Но битката между ръководството и преките акционери (които са подкрепяни от банкера Цветан Василев) и заложния кредитор "Виафот инвестмънт България" (което е контролирано от Делян Пеевски) очаквано се пренесе в Търговския регистър.
Обявеното намерение конкурентът на русенския военния завод "Емко" да придобие контрол чрез увеличение на капитала с 60 млн. лв. беше заявено за вписване в понеделник. Надеждите за приключване на сагата обаче явно са били прибързани и от насрещния лагер първо направиха опит чрез молби до Агенцията по вписванията да забавят процедурата, а после и чрез определение на Софийския градски съд успяха да спрат вписването заради иск, с който оспорват легитимността на общото събрание на "Дунарит".
Спорът Василев - Пеевски е за разпределение на един от големите активи от наследството на КТБ - русенското предприятие за мини, артилерийски и авиационни боеприпаси има приходи за миналата година от 91 млн. лв. Желаещият да го купи - "Емко", има продажби за 150 млн. лв.
Регистърен чат
От сега внесеното заявление на "Дунарит" става ясно, че още на 29 януари 2016 г. е проведено общо събрание, на което са поканени и са присъствали и двата акционера - управляваното от Асен Бабански "Кемира" (99.5%) и самият Бабански като физическо лице. Тогава е взето решение да се увеличи капиталът, под условие че притежаваното от Емилиян Гебрев "Емко" запише всички нови 60 млн. акции по номиналната им стойност 1 лв. Сега капиталът на военния завод е 8 млн. лв., което значи, че след операцията новият акционер би имал 88%.
Към заявлението е прикачено и решението на КЗК от 11 август, с което е разрешена сделката, а също и доклад на съвета на директорите на "Дунарит", чрез който се обосновава защо увеличението става под условие. От него се разбира, че инициатор на сделката е "Кемира" и тя цели да набави свежи средства за погасяване на задължения към кредитори. А също и че настоящите акционери нямат интерес и възможност да участват в увеличението. Представен е и документ, че към 19 август "Емко" вече е превело 15 млн. лв. по набирателна сметка на дружеството.
Още същия ден в Търговския регистър се появява и обяснителна записка, подадена от Роман Венев като пълномощник на офшорката Viafot Limited. Компанията от Британските Вирджински острови е собственик на "Виафот инвестмънт България", което според представените от него документи е придобило от Едуардо Миролио вземания от "Дунарит" за 24.5 млн. евро и от пролетта опитва да се впише като заложен кредитор на негово място. Цесията е от 14 март, което съвпада по време и с финализирането на другите сделки между Миролио и Пеевски, чрез които депутатът от ДПС изкупи неговите 50% в "Техномаркет" и 5% в "Булгартабак".
Венев моли да не се вписват решенията на общото събрание с два основни аргумента. Единият е, че са платени само 15 млн. лв., а не 60 млн. лв., а другият е, че решението да отпаднат правата на акционерите и капиталът да бъде записан от "Емко" не е обявено. Тази аргументация е доста странна и слаба. Първо, по неясни причини заявлението е подадено не от името на българското "Виафот", а от офшорния собственик, т.е. не е ясно какъв е правният интерес. Да не говорим, че за дружество кредитор няма никаква логика да спира увеличение на капитала, което би увеличило шансовете му да си получи парите. Затова и най-вероятната цел на писмото е по-скоро да манифестира позиции и да създава заетост по партидата на дружеството и да се забави вписването - тактики, които бяха въведени още по време на акционерните войни в "Петрол" между Митко Събев и Денис Ершов, които ползваха регистъра като чат взаимно да се обвиняват в източване.
В същият дух и ден по-късно адвокатите на "Дунарит" отговориха с тяхна контрадекларация. Там те обясняват, че заявлението на "Виафот" не трябва да се разглежда по редица причини, най-малкото защото то няма основание да е заявител, Венев не е представил пълномощно, а дори изразяват и съмнение, че е подадено от него, като представят спесимени от подписи от предишни негови вписвания, които наистина видимо се различават от този под последния документ. По същество те също атакуват аргументите му. Следва и още едно писмо от Венев, в което като цяло няма нова информация, а само се затвърждава настоятелният тон с пасажи в курсив и подчертавания.
Съдебен пат
Служебните лица по вписванията очаквано излизат с откази да впишат целия този двудневен диалог с аргумента, че тези документи не подлежат на вписване. Но това няма и особено значение, защото целта да се тупа топката е постигната и във вторник в късния следобед по партидата на "Дунарит" се получава и определение на СГС, с което вписването на решенията на общото събрание се спира. Това също е традиционен вече инструмент от корпоративните схватки.
Този път молбата е отправена от българското "Виафот" и основанието е друго. Компанията твърди, че освен залог на търговското предприятие на "Дунарит", който от месеци безуспешно опитва да впише на свое име в регистъра на мястото на "Е. Миролио", има и договор от 7 януари 2015 г. с "Кемира" за залог на акциите на "Дунарит". Според него кредиторът има право да упражнява правото на глас по свое усмотрение, но вместо това е проведено общо събрание, без да е уведомен, и на него е взето решението за увеличение на капитала. Досега публична информация за такъв договор нямаше и в договорите за цесия между Миролио и "Виафот" не е описан. Също така не са оспорени и решенията от следващото общо събрание, където е приеман отчетът и са гласувани тантиеми за ръководството. Ако все пак такъв договор има, то той трябва да е бил сключен от тогавашния управител на "Кемира", който е Бисер Лазов - някогашната дясна ръка на Цветан Василев, който при затварянето на КТБ стана защитен свидетел срещу банкера и се приема за част от лагера на Пеевски.
Стъпвайки на него обаче, "Виафот" завежда на 23 август иск за отмяна на решението на събранието от 29 януари и е поискал от съда да спре вписването, докато не се произнесе. В такъв случай на висящ спор и законът, и твърдата практика на съда ясно повеляват спиране и макар и определението да може да се обжалва пред Софийския апелативен съд, това едва ли ще има особен резултат. Източник, близък до "Дунарит", каза, че определението ще бъде обжалвано, както и че в компанията нямат информация за такъв договор и такава промяна в правата на глас не е вписана в книгата на акционерите.
В резултат сделката ще остане на трупчета още неопределено време, докато съдът се произнесе легитимно ли е общото събрание. Или, каквато е вече установената практика при подобни корпоративни схватки, че ще се търсят нови обходни маршрути. Вероятно и от двата лагера.
Фандъкова: Разширението на околовръстното в посока "Тракия" ще започне догодина. Работата по разширението на околовръстния път на София от "Младост" в посока магистрала "Тракия" ще започне вероятно догодина. Това съобщи по БНТ кметът на столицата Йорданка Фандъкова след среща ден по-рано с министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и ръководството на агенция "Пътна инфраструктура".
Свързването на четирилентовия път при бизнес парка с разклона за магистрала "Тракия" ще стане на два етапа. Първо ще се работи в отсечката от "Младост" до пътен възел "Горубляне", където ще се направи кръстовище на две нива. Ако се намерят повече пари, може да се изгради и по-дълга отсечка.
За момента няма конкретни планове за най-тежката част на околовръстния път от "Бъкстон" през бул. "Цар Борис III" и свързването с автомагистрала "Люлин". "Там е много тежко заради отчуждаванията. Правителството има амбицията да се направи и той и поетапно да се затвори целият кръг", каза още Фандъкова. За да се случи това, са необходими 350 - 400 млн. лв, каза и премиерът Бойко Борисов, цитиран от агенция "Фокус".
Заедно с министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и шефа на агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров той инспектира изграждането на Западната дъга на околовръстното. То върви по график и пътят ще може да бъде открит, както е планирано, на 14 септември. Премиерът обяви, че от същата дата ще се забрани движението на ТИР-ове по Южната дъга, за да се облекчи трафикът. "Удовлетворени сме от това, че изпълнителят успя за по-малко от 9 месеца да изпълни толкова сложен проект, без да спираме движението", уточни Павлова. Тя допълни, че още днес ще се пусне движението по моста над бул. "Ломско шосе", което ще доведе до облекчаване на трафика и по-лесна връзка със Северната скоростна тангента.
Премиерът обяви рекордна цена за 6 км от Околовръстния път на София. За да бъде довършена Западната дъга на Околовръстното шосе на София, са нужни 350-400 млн. лв. Става дума за 6 км от "Люлин" до бул. "Цар Борис III". Изчислението на око направи премиерът Бойко Борисов. Той се ожали, че това ще е последният участък от обходите на София, който ще се построи, а докато това стане, прибирането му в Банкя щяло да продължи да бъде трудно. Миналата година регионалният министър Лиляна Павлова заяви, че тези 6 км плюс продължението от 5.5 км, което ще бъде открито на 14 септември, ще струват 200 млн. лв.
Вчера заедно с министър Павлова и шефа на пътната агенция Лазар Лазаров Борисов нагледа строителството на участък 2 от Западната дъга, който прави връзка на така наречената Северна скоростна тангента с магистрала "Люлин". Там от вчера е отворено едното платно на моста на разклона за с. Мрамор. Отсечката от 5.5 км струва 102 милиона лева и както уверяват строителите, трябва да е готова до 14 септември. Така ще се прекратят километричните опашки, които се образуваха, защото строителството вървеше, без да се спира движението. Остава нерешен обаче друг сериозен проблем - все още няма отклонения от тангентата към столицата. Те са били "пропуснати" в заданието към строителя. Сега се налагат скъпи отчуждения, а проектите и строителството ще се правят в бъдеще.
Следващата стъпка в разширението на Околовръстното ще е поетапно изграждане на участък на Южната дъга от "Младост" към автомагистрала "Тракия", увериха групово вчера управляващите. Пред БНТ столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че от Агенция "Пътна инфраструктура" са я уведомили, че първият етап може да се започне още през 2017 г. с изграждане на кръстовище на пътния възел на Горубляне. В момента това е едно от най-натоварените трасета в София, в което четирилентов път се влива в една лента и при интензивен трафик се образуват гигантски тапи. Колко ще струва новият път, откъде ще се осигурят средства и кога евентуално би бил завършен, не стана ясно. Едва след това обаче щяло да започне изграждането на участък, който "ще свързва вътрешността на града с магистрала "Люлин". Според идеи отпреди десетина години от резиденция "Бояна" до "Люлин" трябваше да има тунел и естакада над бул. "Цар Борис III". Парадоксът е, че това е изключително натоварен участък, който се ползва основно от обикновените граждани, които така избягват неудобствата да стигнат от южните до северните части на града през задръстения център.
В Шанхай ще има павилион за български стоки. Мед, кремове за красота с розово масло и сладка ще са част от българските стоки, които ще бъдат представени в Шанхай. За целта в най-големия китайски град ще бъде открит павилион за български продукти. Той ще се намира в свободната търговска зона.
"Павилионът е една интересна концепция, която е стартирана от китайското правителство от 2014 г. заедно с откриването на първата свободна търговска зона и дава възможност на заинтересовани местни лица в Китай, вносители, дистрибутори, също така и крайни клиенти да посетят, изберат, направят своята поръчка и дори да закупят на място продукти от България", обясни вчера пред БНР Васил Гелев - директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Китай проявява интерес и към българското вино, показват данните на Националната лозаро-винарска камара. Азиатската страна попада сред държавите, към които износът отбелязва най-голям ръст. За първите три месеца на този година България е изнесла общо около 10 млн. литра вино. Основните пазари са Великобритания, Русия, Полша и Германия.
Тютюневите складове предвидени за жилища от италианците. Не е изключено провалени бизнес планове да стоят зад палежа на тютюневите складове в Пловдив, научи „Труд".Италианските братя Паоло и Рикардо Каральо искали да превърнат емблематичните сгради в луксозни апартаменти и офиси.
Още през 2010 г. тяхното дружество Р.И.П.А. ООД, представлявано от бившия почетен консул на Италия в Пловдив Пиетро Луиджи Гиа, поискало от Министерството на културата одобрение за „Комплексен инвестиционен проект за обществено и делово обслужване". От ведомството на Рашидов го отхвърлили, тъй като проектът предвиждал демонтаж на складовете, надстрояване и изграждане на подземни гаражи.
Подпалените тютюневи складове са част от групов паметник на културата, наречен „Уличен ансамбъл „Иван Вазов" - „Цанко Дюстабанов" (по имената на улиците, на които се намират). Отделно от това два от тях са декларирани и самостоятелно като културна ценност. Сградите са защитени по смисъла на Закона за културното наследство, съобщиха от Министерството на културата. Оттам информираха, че са предали цялата документация на прокуратурата Складовете са закупени от Р.И.П.А. ООД през 2005 г. за 1,8 млн. лева от държавния по това време „Булгартабак".
Вчера „Труд" потърси купувачите на складовете, за да ги попита защо не са охранявали и опазили своята собственост. От офиса им в Пловдив съобщиха, че не са в България, и ни препратиха към адвоката им Руслан Смилянов, който обясни, че няма отговор защо клиентите му не са опазили собствеността си.
Дела за 250 млн. лв. води „Топлофикация" срещу длъжници. „Топлофикация София" има висящи съдебни дела към неизрядни платци за над 250 млн. лева. Това става ясно от публикуваната в Комисията за финансов надзор (КФН) допълнителна информация към междинен финансов отчет за дейността на дружеството за първото шестмесечие на годината.
От „Топлофикация" обясниха пред „Труд", че в тази сума влизат и натрупаните върху дълговете лихви, а заведените дела са както срещу граждани, така и срещу фирми с неплатени сметки.
От месеци омбудсманът Мая Манолова се бори за премахването на юрисконсултските възнаграждения, които дружеството си начислява за всяко дело. При започнато производство на потребителя се начислява около 300 лв. такса за юрисконсулт.
Само от началото на годината монополистът е завел нови 5000 дела срещу неизрядни платци, но тенденцията е да се увеличават споразуменията, обясниха от компанията.
„Топлофикация София" очаква загуба в размер на 63 млн. лв. към края на 2016 г., става ясно от документа, подаден в КФН.
За първите шест месеца на годината приходите от топлинна енергия намаляват с 27,88% спрямо 2015 г. Като причина от дружеството посочват както намаленото производство, така и по-ниските цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране.
Произведената топлинна енергия е с 12,6% по-малко от предвиденото в бизнес плана на дружеството, а тук основният виновник е по-топлото време и по-късият отоплителен сезон, който е завършил с близо месец по-рано, в началото на април, за разлика от 2015 г.
Кюлчета злато за грациите. С викове "Златни сте!", овации и букети бяха посрещнати родните грации на летище София снощи. За цяла България бронзовият медал, за който се пребори в Рио ансамбълът ни по художествена гимнастика, е с цената на злато. Петте момичета и Невяна Владинова, която стана седма в многобоя, получиха подобаваща награда веднага щом кацнаха на родна земя. Гимнастичките бяха изненадани с кюлчета злато, връчени им от Fibank. Банката е генерален спонсор на олимпийския ни комитет и подкрепя също федерацията по художествена гимнастика.
Огромно множество роднини, приятели и фенове напълниха снощи Терминал 2. Посрещачите развяваха знамена и издигаха обръчи, превърнати в плакати с имената на грациите ни.
Печат от Брюксел за мановия мед. Пчеларите от Странджа чакат специално лого от Брюксел за мановия мед. В родната планина наричат уникалния продукт еликсир на безсмъртието. Има тъмен до черен цвят и специфичен аромат. В България основните количества манов мед се произвеждат от широколистни дъбови гори в Странджа, което се дължи на климатични особености и природни дадености. Влажният морски климат предразполага размножаването на листните въшки, които се явяват продуценти на маната. В Странджа няма земеделие и пагубните за пчелите пестициди. Най-много са пчеларите в близките на Царево села - Фазаново, Бродилово, Варвара, Велика, Изгрев, Българи и Кости, а пчелините им са разположени на 25 км навътре в планината в най-добрите места за получаване на този мед. По тази причина и благодарение усилията на пчеларите Странджанският манов мед е в процедура за регистрация като защитено наименование за произход.
В ЕС има разработена цялостна политика за защитени наименования за произход, географски указания и храни с традиционно специфичен характер. Целта е със специално лого като печат върху етикетите да се изтъкнат специфичните качества на определени типични продукти на пазара и да бъдат отличени от останалите в магазините чрез означаването им със на символите на ЕС. Защитата на географските наименования е насочена предимно към продукти от малък географски район в рамките на държава, а не продукт, произвеждан в цялата държава под наименованието "български".
В момента странджанските пчелари са на финалната права. След като приключи националната процедура, документацията ще отиде в Европейската комисия Брюксел, която в рамките на 5-6 месеца, но не повече от година трябва да се произнесе. След като Странджанският манов мен преодолее препятствията на европейско ниво, той ще получи лого, което ще гарантира защитеното наименование за произход. Пчеларите в Странджа се надяват това да се случи догодина.
От 13 години заради мановия мед в Царево се организира цял фестивал. Инициатори на изложението са пчеларското сдружение "Странджански манов мед" и общината, като събитието става факт с финансовата подкрепа на министерството на земеделието и храните. Традиция е в началото на август Царево да се превръща в царство на мановия мед. Странджанските пчелари от 2004 г. излагат своята продукция на площада в града. Началото поставят шестима производители, които опъват сергии на тротоара. Тогава дори и е имало пчелари, които са били против изложението. Тринайсет години по-късно 15 постоянни производители участват във фестивала, който пък за втора поредна година бе официално открит от министъра на земеделието и храните Десислава Танева. Целта е да се популяризират пчелните продукти, защото са полезни и имат лечебни свойства, и да бъдат наложени като марка. В началото на август към града се стичат хиляди хора от цялата страна, за да си купят манов мед. Бурканче от 400 грама се продава за около 6 лева, от 800 грама - за около 10. През останалото време на годината пък нашенци от различни кътчета на страната си поръчват онлайн от ценния мед.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |