Газовите гиганти на Русия, САЩ и Европа при Борисов за "Южен поток" и хъба. Руската компания "Газпром" ще участва в разговори с българското правителство за изграждането на газовия хъб "Балкан" и възможността в него да постъпва руски газ през нов съкратен вариант на газопровода "Южен поток".
Пратеници на компанията ще вземат участие в организирана от българското правителство и Европейската комисия двудневна конференция във Варна. Тя е посветена на изграждането на газовия хъб "Балкан". Освен премиера Бойко Борисов в нея ще участват вицепремиерът Томислав Дончев, енергийният министър Теменужка Петкова и директорът "Вътрешен енергиен пазар" на Европейската комисия Клаус-Дитер Борхард. На конференцията във Варна ще бъде представен бизнесмоделът на газовия хъб, а бизнесът ще има възможност да заяви участие с инвестиции или капацитет в хранилището. Срещите във Варна ще са на 4 и 5 септември.
Интересът на "Газпром" е главно към захранването на "Балкан" с руски газ по нов вариант на "Южен поток". Той предвижда газопроводът да премине под Черно море. Проектът отново стана актуален, след като председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер изпрати писмо до премиера Борисов, че построяването на "Южен поток" е възможно, ако се следват европейските правила. След това писмо Борисов и руският президент Владимир Путин договориха възобновяване на съвместните работни групи. Путин обаче поиска "железобетонни гаранции", за да бъде построен газопроводът.
На конференцията във Варна ще вземат участие още 16 газови и петролни гиганти. Присъствие са потвърдили "Бритиш Петролиум", "ОМВ Газ енд Пауър", германският консорциум РВЕ, "Алианц кепитъл партнърс". Ще присъстват и други потенциални доставчици като базираната в Хюстън "Тексас чейнере енерджи", един от най-големите производители на втечнен природен газ, азербайджанската петролна компания СОКАР, която дори има интерес да инвестира в изграждането на българската газова мрежа и да участва на пазара у нас. Италия пък праща компанията СНАМ, създадена като поделение на гиганта "Ени", но впоследствие самостоятелен играч на газовия пазар. От гръцка страна като потенциален доставчик на суровина за газовия хъб ще присъстват компаниите ДЕПА и ДЕСФА.
България възнамерява да инвестира в изграждането на терминал за втечнен газ в гръцкото пристанище Александруполис, откъдето през гръцката мрежа и връзката между двете страни горивото да стига до хъб "Балкан".
"Еустрийм" от Словакия, друг от потенциалните доставчици на природен газ за хъба, също е потвърдил участие на конференцията във Варна. Ще участва и компанията Ай Джи Би Пайплайн", която изгражда газопровода ТАП през Турция и Гърция. Тя също е сред потенциалните доставчици на суровина за хъба. Сред възможните инвеститори, които ще дойдат на организираната от българското правителство и ЕК конференция, е банката "Ротшилд", която приоритетно финансира енергийни проекти.
Германската "Манголд кънсълтинг" също е проявила интерес да участва в газовия хъб.
Сред имената на потенциалните клиенти на "Балкан", които ще присъстват във Варна, пък са "Сърбиягаз" и румънската "Трансгаз".
Светът се готви за война! Германското правителство приема в сряда обновена концепция за гражданска защита в случай на атака. Това е първия такъв план от края на Втората световна война. В него са записани мерките, които трябва да бъдат взети в случай на заплаха - при хибридни нападения, при които врагът атакува с компютърни вируси, саботажи, терористични удари.
Концепцията е от 69 страници. Сред мерките, които се предвиждат, е гражданите на Германия да се запасят с вода, храна и пари за 10 дни, докато държавата съумее да вземе мерки на национално ниво.
В петък, както "24 часа" писа започва "берлинската среща", която експерти определят, че ще е като на война. Всеки от участниците ще се бори за отстояване на своята територия в мигрантското нашествие. Една от най-трудните роли ще е за българския премиер Бойко Борисов. Той директно и ясно трябва да защити България от интересите на Вишеградската четворка - Полша, Унгария, Чехия и Словакия. От друга страна, на големите държави донори в Европа, от трета и четвърта - на Турция и Русия.
В Берлин ще се водят преговори на канцлера Меркел с две групи държави - първо са холандците и скандинавците, а на следващия ден новите членове от Източна Европа (България, Словения, Хърватия) плюс Австрия. Официално срещите на Бойко Борисов са насрочени за събота, 27 август. Той обаче държи да е в Берлин от самото начало на преговорите.
Българският премиер има историческия шанс да успее да спечели максималното с твърда и ясна позиция. Това може да бъде пробив на тема приемането ни в Шенген още на 1 януари 2017 г.
Бойко Борисов впрочем още на 22 юли в интервю за Нова телевизия предупреди: "Светът е погълнат с напрежение. Огромен отрицателен заряд. Нищо не виждам в обозримо бъдеще, дори в средносрочен план, което да успокои света. Сиреч, ако трябва да съм гадател или оракул, хороскопът на света е лош. И то много лош...
Всичко от студената война в момента се повтаря в още по-черни краски. Напрежението между великите сили става нетърпимо." На въпрос на водещия: "Вие говорите и за военен конфликт между големите?", Борисов каза: "Ами то рано или късно... то е като в театъра. Като има една пушка на стената, рано или късно ще гръмне".
Ден по-късно Борисов каза: "Лош пророк съм, страхът и напрежението в европейските държави растат".
Обичайните фейсбук критици коментираха че тревогата в думите на Борисов е безпричинна, но ето че потвърждение за опасното напрежение дойде и от Германия.
МВР трябва да пренареди победителите в поръчка за коли за 27 млн. лв. Победителите в търга за покупка на автомобили за 27 млн. лв. от МВР трябва да се пренаредят, реши Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Вътрешното министерство неправилно е отстранило "Киа моторс България" заради закръгляване от 1 стотинка, при това в цената с ДДС, която не е показателят за класиране, смята регулаторът.
Ако МВР не обжалва решението, а директно прекласира победителите, то това означава, че "Киа" ще измести "Булвария", показват изчисления на "Капитал". От министерството не отговориха на въпросите дали ще обжалват и как се променя подреждането по точки, изпратени преди три работни дни.
Така близо 1000-та патрулки най-вероятно ще бъдат доставяни от "София Франс ауто", "Еуратек" и "Киа".
Важната стотинка
С решение от 16 август 2016 г. Комисията за защита на конкуренцията смята жалбата на "Киа моторс България" за основателна и отменя класирането на директора "Управление на собствеността и социални дейности" в МВР.
Офертата на "Киа моторс България" без ДДС е 23 048.34 лв. за един автомобил "Киа Сийд" и един комплект светлинно-звукова сигнализация с усилвателна уредба. Когато се изчислява общата сума с ДДС, участникът посочва 27 658 лв. Ако се пресметне с абсолютна точност, сумата е 27 658.008 лв., но с тяхното закръгляване тази близо една стотинка изчезва. Комисията по търга обаче счита, че това е нередност, и отстранява участника.
"Киа моторс България" обаче не са съгласни, тъй като "не става напълно ясно в какво се състои неточността, не е отразено каква следва да бъде коректната стойност и в каква насока е допуснато отклонение", а и смятат, че МВР не са посочили как трябва да ставя закръгляването никъде в документацията. В аргументацията на компанията се казва още, че "независимо от предвиденото попълване на сумата с ДДС тя се явява производна на цената без начислен данък". Освен това офертата на "Киа моторс България" е съобразена с условията на МВР: цената за 1 автомобил с включено обслужване за 5 години не трябва да е по-висока от 28 000 лв. с вкл. ДДС.
Комисията за защита на конкуренцията не се съгласява с основанието на поръчителя, че ценовото предложение на "Киа моторс България" не отговаря на предварително определените условия поради допусната аритметична неточност. Според решението на КЗК процедурата по поръчката трябва да се повтори от "последното законосъобразно действие".
Извън стотинката регулаторът намира и друг проблем - председателят на комисията е подписал решението, макар при отварянето на офертите да е бил негов заместник, който обаче не е подписал протокола. И това е основание за отмяна на решението, смятат от КЗК.
Какви коли ще карат полицаите
В момента на първите три места са класирани "София Франс ауто" с 91.96 точки, следвана от "Еуратек" с 85.27 точки и "Булвария олдинг" с 83.75 точки. "София Франс ауто" предлага цена от 28 230.98 лв с ДДС за един автомобил и комплект светлинно-звукова сигнализация с усилвателна уредба, а "Еуратек" - 25 320 лв с ДДС.
Според пресмятането на "Капитал", ако офертата на "Киа моторс България" беше взета предвид, те би трябвало да се класират на второ място. Това променя печелившите, тъй като поръчката е за "рамково споразумение", което се сключва с първите трима в класацията. Ако МВР вземе предвид решението на КЗК, то "Киа моторс България" ще попаднат сред тримата изпълнители.
Отпадналият от рамковото споразумение в случая би бил "Булвария холдинг", който в класирането на МВР е на трето място. Именно затова от компанията искат от КЗК да отхвърли молбата на "Киа моторс България" като неоснователна.
Поръчката на МВР започна в началото на годината, когато оферти подават 13 участника. Освен "Киа моторс България" други отстранени участници са още "Дженеръс ауто", "Омникар ауто", "Индустриал комерс", "Еспас ауто", "Ауто Италия", "Автомотор корпорация" и "Ауто Франс 3000".
"Експат" пуска първия български борсово търгуван фонд. "Експат асет мениджмънт" пуска първия български борсово търгуван фонд. Той ще е базиран върху основния индекс Sofix и ще следи неговото представяне. В края на миналата седмица Комисията за финансов надзор одобри проспекта за публично предлагане на дялове на "Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF" и го вписа в публичния регистър.
Тези фондове са по-известни като ETF (Exchange traded fund) и са близки до взаимните, но и все повече техни основни конкуренти. Те събират средствата на инвеститори и ги влагат в акции на компаниите, които участват при формирането на пазарните индекси, на определен сектор или на специфични активи - злато, петрол.
Доходността им следва тази на актива, в който инвестират. След първичното им предлагане и набиране на капитал акциите се търгуват вторично на борсата, където всеки може да си купи. Обикновено таксите по тях са ниски, тъй като управлението им е пасивно.
Готов за пазара
"Всичко по структурирането на фонда е направено и имаме готовност незабавно да го пуснем", каза пред "Капитал" Николай Василев, управляващ партньор и създател на групата "Експат". Той уточни, че все пак има последни детайли като плащане на лицензионна такса за Sofix и други. Тъй като ETF трябва да поддържат висока ликвидност, вече е избран и маркет мейкър - "Бенчмарк финанс". Василев заяви, че целта им е да има още повече посредници, които да осигуряват ликвидност, и работят по това.
При борсово търгуваните фондове се набира първоначално сума от инвеститори, която се инвестира в активите, които следва ETF. "Осигуряваме тази сума с малко собствени средства, от институционални големи инвеститори, а може да се включат и индивидуални професионални вложители с по-големи суми", каза Василев.
Очакванията му са през първата седмица набраните средства да са около 100 хил. лв., през следващите няколко седмици да достигнат 500 хил. лв. и постепенно да растат в бъдеще. Първичното записване на акции става в офиса на "Експат", а вторичната търговия ще е на борсата, където вече ще могат да си закупят книжа и дребни инвеститори, за които първичната продажба е ограничена.
Търговията на вторичния пазар няма да влияе на сумата на активите на фонда. Доходността трябва да следва тази на Sofix и интереса към книжата. През последните години основният индекс не носи от най-високите доходности, а миналата година записа и отрицателен резултат за пръв път от 2011 г.
Пасивно управление, ниски такси
"Таксата за управление на фонда ще е 1% от нетната стойност на активите", каза Василев и я определи като "нито много висока, нито много ниска". Обикновено това е и средната комисиона, която взимат повечето борсови фондове в чужбина, и тя е относително по-малка от тази при активно търгуваните взаимни фондове - при тях понякога достига и 4-5%.
Това са и двете алтернативни инвестиции, които стават все по-големи конкуренти, а ETF печелят нови позиции заради по-простата си структура и ниските такси. Към края март в ЕС активите на двата вида схеми общо са над 8 трлн. евро. За България сумата е 2.24 млрд. лв., но тук се включват и продажбите на всички видове инвестиционни фондове.
Има и български инвеститори, които влагат в чужди ETF, но за тях липсва статистика. Въвеждането на ETF в България беше обект на обсъждания и дебати през последните години, а кризата на капиталовия пазар и спадналото доверие в него до голяма степен се оказаха и спирачка пред пускането им.
"Експат капитал" има опит в управлението на колективни схеми. Управляващото дружество на финансовата компания има три взаимни фонда с общи активи за малко над 10 млн. лв., групата предлага консултантска дейност и управление на портфейли, притежава и АДСИЦ за имоти.
Основател и основен акционер е Николай Василев, който е бивш министър на транспорта при управлението на НДСВ и на държавната администрация при тройната коалиция. Акционер със своя компания е Никола Янков, който беше негов заместник в транспортно министерство, както и близката до Атанас Тилев "Дар финанс".
Гимназиите закриват десетки паралелки след двойките на изпитите. Тревожната тенденция преди всеки 15 септември да се закриват все повече и повече паралелки с прием след 7-ми клас, и то основно в професионалните гимназии, се затвърждава и тази година. 255 паралелки в страната, или с 24 повече от м.г., остават с нулев прием след 7-ми клас заради липса на ученици. Още 166 паралелки с прием след 8-ми клас също не са успели да намерят нужния брой младежи. Това показват данни на просветното министерство, предоставени след запитване на "Сега".
Според данните от регионалните управления по образованието към 5 август без ученици в страната са останали 92 профилирани (езикови и математически) и 163 професионални паралелки. Увеличението спрямо миналата година при профилираните е с 3, а при професионалните - с 21, т.е. отливът от професионалното образование продължава с пълна сила.
Най-много паралелки се закриват в София - 57 при 34 през м.г. От данни на РУО-София за 4-тото класиране за прием след 7-ми клас става видно, че в момента има около 400 свободни места, които чакат да бъдат запълнени до 5 септември. Всъщност София е един от трите града (заедно с Благоевград и Видин), в които увеличението на закритите паралелки идва от профилираното образование. В столицата са закрити 35 профилирани и "само" 22 професионални класа. В останалите градове намалението е заради бившите техникуми.
Варна, която през 2015 г. закри 13 паралелки, тази есен ще загуби цели 22 свои класа заради липса на кандидати (6 профилирани и 16 професионални). Младежи не са се намерили и за още 10 паралелки в Пловдив, които също ще са с нулев прием. В Бургас на първия учебен ден ще има 16 паралелки по-малко след седми клас - с една по-малко от м.г. (2 профилирани срещу 14 професионални). Поради липса на ученици класовете ще са по-малко и в редица други градове като Плевен и Хасково - с по 10 по-малко, Велико Търново - 7, Враца - 8, Благоевград - 9, Пазарджик - 12. Сравнително по-малко закрити паралелки има в градовете Търговище и Силистра - по 2, Ямбол и Смолян - по 4, Видин и Монтана - по 3 и др.
Не са успели да сформират нужния брой ученици и още 166 паралелки с прием след 8-ми клас, сочат данните на МОН. От тях 25 са профилирани, 122 - професионални, а 19 - непрофилирани паралелки в СОУ. Сравнението с миналата година тук е положително, защото през 2015/2016 г. нереализираните паралелки за деветокласници са били 245.
Демографската картина е дежурното обяснение за по-малкото паралелки. Ако през м.г. на миниматури в 7-ми клас се явиха към 58 хил. ученици, то през тази в кампанията участваха 53 хил. младежи. Другата причина обаче са рекордното количество слаби оценки на националното външно оценяване по български език и по математика. 34% от седмокласниците получиха двойки по математика и 18% - по български език и литература, т.е. те не могат да участват в класирането за гимназиите след 7-ми клас. "Не можем да кажем, че е само липса на интерес. Слабите оценки на външните оценявания и малкият брой ученици не позволяват запълването на паралелка", коментира преди време шефката на РУО-Варна Венцеслава Генова пред "Фокус".
Нулев прием
Сред закритите паралелки в София са за "спедитор - логистик", "планински водач", "радио и тв техника". Във Видин пък без деца след първото класиране са останали три паралелки - в ПМГ "Екзарх Антим I", в СОУ "Христо Ботев" в Белоградчик, която е с чуждоезиков профил и паралелката в гимназия "Михалаки Георгиев" - "администратор в хотелиерството".
Във Варна например са закрити всички паралелки за прием след седми клас в професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски". За да запазят професии, необходими за икономиката, от школото са обединили две професии в една паралелка. Въпреки това желаещи да учат там са били само три деца. Със закрити паралелки в морския град са още професионалната гимназия по текстил и моден дизайн, гимназията по химични и хранително-вкусови технологии и гимназията по горско стопанство и дървообработване.
Цяла гимназия в Перник затваря наесен врати, съобщи пък Нова тв. За първи път след 57 години дворът на техническата гимназия "Юрий Гагарин" ще остане празен на 15 септември. От 1 август всички преподаватели в училището са съкратени. Без работа са 13 учители и още толкова помощен персонал.
Доходите от банкови влогове се сринаха под 29 млн. лева. През юни 2016 г. българските домакинства са спечелили само 28.287 млн. лв. от вложенията си в банките. Това показва статистиката на БНБ. Доходността по влоговете на гражданите продължава да се смалява, докато спестяванията продължават да растат. За първите 4 месеца банките изплатиха съответно 36, 32, 31 и 30 млн. лв. за парите, които българите са им поверили. През май за първи път сумата падна под 30 милиона - до 29.55 млн. лева, а ето че юни донесе ново рекордно понижение. Обяснението е просто - банките буквално преливат от пари и затова лихвите, които са склонни да плащат на вложителите, все повече се доближават до нулата.
В момента най-високата лихва по едногодишен депозит в размер на 5000 лв. е 1.84%, показва справка в сайта Moitepari. При това продуктът не е масов, а е само за пенсионери. За същия по размер и срок влог повечето банки вече предлагат доходност под 1% , а вече има и "незабележими" лихви от порядъка на 0.05- 0.06 на сто.
На този фон не е чудно, че при небивал размер на влоговете - 45.164 млрд. лв., през юни изплатените на домакинствата лихви са ударили рекордно дъно за последното десетилетие. Нещо повече, за година общият доход по депозитите им на практика се е стопил наполовина - от 374 млн. лева за първото полугодие на 2015 г. до 188.4 млн. лева сега. Ако се върнем още по-назад - сумата за първата половина на 2014 г. е била 663 млн. лева.
Според статистиката на БНБ през юни сpeдният лиxвeн пpoцeнт пo дeпoзититe в лeвoвe е 0,35%, a в евро е 0.40%. И въпреки това за същия месец депозитите в банките са пораснали отново, и то с цели 768 млн. лева. Очевидно все още много българи не могат да открият по-доходоносна роля на парите си. А и разбивката на централната банка показва, че огромната част от спестяванията на хората всъщност са от типа "бели пари за черни дни" - малки суми, които се държат като резерв за всеки случай. От общо 10.4 млн. депозита в 7 милиона стоят дребни суми - до 1000 лева. Още около милион влогове не превишават 2500 лева.
Рекорди
Финансови медии направиха приблизителни изчисления, че в момента към 47 млрд. лева от намиращите се на влог или депозит пари са защитени от Закона за гарантиране на влоговете (покрай КТБ запомнихме добре, че са защитени сумите до 100 000 евро, или около 197 000 лева). Има обаче и около 5000 сметки, по които са внесени над 200 000 лева, които надхвърлят гарантирания размер. От тях 716 са на милионери - т.е. в във всяка от тях депозираната сума надхвърля 1 млн. лева. Това означава, че титулярите им имат доверие на българските банки и не виждат причина да разбиват депозитите си на по-дребни порции в различни трезори, така че да си осигурят пълна гаранция.
Клошарят Любо обвинен за пожара в Пловдив. Клошарят Любомир Данчев е арестуван за 72 часа, а окръжната прокуратура в Пловдив го привлече като обвиняем за умишлен палеж на бившия тютюнев склад на ул. „Екзарх Йосиф" 13, собственост на „Р.И.П.А" ООД и италиански бизнесмени.
От държавното обвинение посочват, че впоследствие огънят се разпрострял и върху други сгради на улиците „Иван Вазов", „Капитан Андреев" и „Г. М. Димитров".
44-годишният мъж е без постоянен адрес. Той е „криминално проявен, многократно осъждан". Данчев е разказал пред разследващите, че от дълги години обитава последния етаж на тютюневия склад на ъгъла на ул. „Екзарх Йосиф" 13, но категорично отрича да има пръст в пожара. Той твърди, че по същото време бил в павилиона, в който работел, макар че официално се води трайно безработен, а огънят тръгнал от съседна стая на тази, която обитавал. Според твърденията на самия Любомир Данчев, наричан вече в Пловдив „Ван дер Любо" (бел.авт. - като подпалвача на Райхстага) съквартиранти в тютюневия склад му били още няколко клошари. Той бил „наемателят" с най-дълъг стаж, тъй като живеел на този адрес от 1979 г., когато останал кръгъл сирак.
Днес в Пловдив пристига главният прокурор Сотир Цацаров за работна среща с ръководството на окръжната прокуратура. На нея ще се набележат спешни мерки по разследването на случая.
По-рано през вчерашния ден мястото на пожара бе посетено от министърът на културата Вежди Рашидов. Той обеща, че съвсем скоро ще има стряскащи санкции за немарливите собственици на сгради, обявени за паметници на културата (виж карето).
„По закон собствениците са длъжни да се грижат за имота си. Съжалявам, че някои хора смятат, че когато се събори един паметник на културата, като падне или изгори, това им дава основание да си построят каквото си искат на негово място. Ще се научат да си възстановяват сградите", каза още министърът на културата, докато гледаше останките от тютюневия склад, собственост през миналия век на Димитър Кудоглу. Рашидов изрази искреното си притеснение от унищожаването на красивите сгради във виенски стил, които са част от облика на Стария Пловдив.
Обещанието е на министър Рашидов: Увеличават два пъти глобите
Събарянето на склада на ул. „Одрин" 8 в началото на март тази година е дало повод на юристите на Министерството на културата за поправки в закона и предприемане на драстични мерки срещу подобни действия.
„Защото 30 000 лв. максимална санкция при милионни инвестиции са недостатъчни и дори смешни. Явно глобите не стряскат някои хора, които дори не си плащат наложените им санкции", допълни Вежди Рашидов. Идеята е със законовите промени санкциите да се увеличат тройно - до 90 000 лева.
Фирма собственик настоява за бързо разследване
Фирмата собственик на склада, който се запали последен - „Галакси Инвестмънт Груп" ООД, разпространи съобщение до медиите във връзка с инцидента:
„Като собственик на един от засегнатите складове, намиращ се на бул. „Г. М. Димитров" 29, ние сме силно обезпокоени от случващото се в Тютюневия град. От самото начало на пожара и през цялата вечер представители на компанията се бориха рамо до рамо с пожарникарите за потушаването на огъня. (...) Важно е да уточним, че сградата няма и не е имала статут на паметник на културата за разлика от другите три."
Само фасадите защитени от закона?
Докато институциите правеха равносметка на щетите от пожара в събота, възникна въпрос, на който все още няма отговор - коя част от разрушените сгради е паметник на културата. Източници на „Труд" обясниха, че има вариант само фасадите да са обект на опазване като недвижимо културно наследство. Според експерти от Националния институт за недвижимо културно наследство това не е така, но само проверката ще покаже дали целите складове са защитени от закона, или само фасадите им.
Британци питат за БГ гражданство след Брекзит. След референдума за излизане на Великобритания от Европейския съюз има 30 запитвания от жители на Острова за българско гражданство, съобщи пред „Труд" Цветин Спасов, втори секретар в посолството ни в Лондон.
Той уточни, че не става дума за молби за кандидатстване за наш паспорт, а за запитвания.
„Просто хората проявяват интерес към условията", обясни Спасов.
Според него страната ни станала интересна, след като британците избраха да напуснат ЕС в края на юни по време на допитването, организирано от подалия оставка премиер Дейвид Камерън.
„Това е някаква по-цялостна тенденция не само към България, а към почти всички страни от
ЕС. Голям ръст на запитвания има към ирландското посолство. Също към германското, италианското и така нататък. При тях молбите са в пъти повече. За някои от тези страни интереса го имаше и преди референдума. Просто сега в техните дипломатически мисии се наблюдава увеличение, докато при нас такова нещо е новост", каза още Цветин Спасов. Той каза, че в посолството ни обясняват случващото се именно с резултатите от допитването, които са подтикнали британски граждани, противници на напускането на ЕС, да търсят варианти. Един от тях е да вземат паспорт на държава членка и по този начин да си гарантират права в общността.
Според агенция „Блумбърг", която също съобщи за британския интерес за паспорти от ЕС, тенденцията е налице в повечето евромисии в Лондон.
Аташе на австрийското посолство казва, че в първите дни след референдума броят на телефонните обаждания и електронните писма за искане на гражданство е бил над 100 на ден. Молбите за получаване на австрийски документ за самоличност през юли почти се е удвоил в сравнение със същия период на миналата година.
В шведското посолство исканията са нараснали седем пъти, като в седмицата на референдума се стигнало до 150 на ден. В мисията на Полша обикновено постъпвали по около 100 молби за гражданство годишно, но само за първата половина на 2016 година са били получени 116. Консулският отдел на посолството на Холандия е получил 10 пъти повече молби през първия месец след допитването. Представителството на Ирландия отчита ръст от 17%. Повишение има в консулствата на Финландия, Германия, Португалия, Чехия, Хърватия, Гърция, Словения, Словакия и Латвия.
Концесионер на дузпата в Слънчев бряг. Министерството на туризма може да прекрати договора с концесионера на плажа Слънчев бряг-Север. Това стана ясно след проверката за това спазват ли се правилата в подписаните със стопани договори, която извършиха от ведомството. Концесионерът е извършил няколко нарушения, като общата глоба, която го грози за тях, е 360 000 лв., обясни министърът ан туризма Николина Ангелкова. На ивицата не е спазено изискването свободната и платената зона да са равнопоставени. Мястото, оставено за плажуващи със собствени чадъри, е под 50% от цялата зона. Освен това на въпросната ивица са поставени повече търговски обекти, отколкото позволява законът. Проблеми липсват на другите два плажа в курорта - Слънчев бряг-Юг и Слънчев бряг-централен. Техните стопани са спазили всички предписания от предходната проверка.
Освен на Слънчев бряг-Север, сериозни нарушения са установени и на Несебър-Юг. От ведомството повторно са проверили състоянието на 40 плажа. Най-честите нарушения са свързани с търговските площи и свободната зона. Като цяло нарушенията са минимални и се отстраняват своевременно, обясни Ангелкова. И заяви, че проверките ще продължат през целия сезон. Министърът обясни, че продължава да действа и мобилната група, която отговаря на подадени сигнали за нарушения.
В новите процедури за получаване на концесия бъдещите стопани ще трябва да посочват и обособени паркоместа.
За да се подобри обликът на курорта, ще бъде създадена и работна група, която да реши проблема със сергиите и другите преместваеми обекти в Слънчев бряг. За това от години настояват от бизнеса. Ясно е обаче, че проблемът няма как да бъде решен до края на този сезон, тъй като работната група тепърва ще заседава.
За 7 дни ще се включваме към електрическата мрежа. От 15 на 7 работни дни ще бъде намален срокът за присъединяване на производители и клиенти на електрическа енергия към преносната или разпределителната мрежа. Това става ясно от проект за изменение и допълнение на Наредба 6 на КЕВР от 24.02.2014 г. за присъединяване към мрежите, публикуван за обсъждане на Портала за обществени консултации www.strategy.bg. Става въпрос за намаляване на срока, за който мрежовият оператор трябва да съгласува работните проекти на електрическите мрежи и съоръжения за присъединяване. Освен това "при необходимост от съгласуване с друг оператор, който не е страна по предварителния договор", досега 15-дневният срок можеше да се удължава до 30 дни, което в промяната на наредбата, поне засега, не се предвижда.
Предложението е внесено по искане на Министерството на финансите във връзка с утвърдения с Решение 617 от Министерския съвет на 12 август 2016 г. "План за действие с мерки, адресиращи основните проблемни области, възпрепятстващи нарастването на инвестициите".
В съответствие с този план от 30 на 25 календарни дни ще бъде намален и срокът за сключване на предварителен договор за присъединяване към електрическата мрежа.
Пак с цел предвидимост и яснота в целия инвестиционен процес по присъединяване на обекти към газопреносната мрежа вече ще трябва да се определи срок, в който операторът на газопреносната мрежа съгласува подробните устройствени планове и инвестиционни проекти за изграждане на нови газопроводни отклонения. Това трябва да стане с изменение на чл. 22, т. 1 от Наредба 4 от 5 ноември 2013 г. за присъединяване към газопреносните и газоразпределителните мрежи, става ясно още от Портала за обществени консултации. Досега такъв срок в наредбата на беше определен изрично в наредбата, а се договаряше индивидуално между оператора на газопреносната мрежа и конкретния инвеститор. Единственият срок, който беше записан в чл.9, ал.2 от наредбата беше, че "в срок от един месец от получаването на заявлението за присъединяване операторът на газопреносната мрежа изготвя и изпраща писмено становище за условията за присъединяване и проект на договор" за това.
С оглед ускоряване на процедурата за свързване с газопреносната и газоразпределителните мрежи ще бъде намален и срокът за сключване на предварителен договор от 30 на 25 дни.
50 семейства си наеха къщи за по 2 лева. 50 семейства се преселили в изоставени къщи срещу символичен наем от два лева. Евтините жилища са част от Фейсбук инициативата „Имот под наем без наем", в която собственици на необитаеми имоти ги предоставят на напълно непознати. Според автора на инициативата Ирена Ненчева броят на намерилите ново жилище или нов обитател на обезлюдения си имот за 2-те години, през които съществува група, са повече. „Не всички се сещат да благодарят в групата", обяснява Ирена. Имотите, които се отдават под наем за жълти стотинки, са предимно селски къщи, изоставени преди години от собствениците си, решили да търсят късмета си в големия град. Общото между хазяиите в групата „Имот под наем без наем" е, че всички търсят хора, които които да поддържат някогашният им дом.
„Мъчно ми е, че къщата се руши, а аз не мога да я оправя", обясни Евелина Христова, която предлага имот в софийското село Петково. Само 3 дни след публикуването на обявата с нея се свързват двамата кандидат-наематели. Младо семейство с малко дете и три поколения жени искат да свият гнездо в пустеещия от 14 г. имот на Евелина. Тя има горчив опит с наематели и затова настоява да подпише договор с наемателите. „Искам да бъде договор за една-две години с възможност да удължаване", заяви още младата жена. Създателката на инициативата Ирена препоръчва на всички новодомци да подписват договор за наем. „Това е стандартен договор, в който фигурира символична цена - един или два лева", обясни Ирена.
Друга идея, която обмисля авторката, е да има компенсация за наемателите, които трябва да напуснат имота преди прекратяване на договора. „Обезщетението" ще важи само за новодомците, които са вложили много средства за ремонти в жилището. Така, ако договорът е сключен за 10 г., но наемодателят поиска да прекрати договора заради извънредни обстоятелства, той ще трябва да върне част от вложеното в ремонта на жилището. Идеята на организаторите е инвестираната сума за освежаване на имота да се раздели на срока за отдаването му. Така наематели с 10-годишен договор и похарчени 4000 лв. за ремонти ще получат обратно по 400 лв. за всяка година от преждевременното напускане на имота по молба на собственика.За 2-годишната си история инициативата не е регистрирала измами със собственици и наематели. Наскоро един от наелите жилище край столицата се оплакал от хазяина си, който живеел в съседна къща. „Питал ги защо не са прекопали градината, защото не ходели всяка събота и неделя. Момчето казва, че се чувства сякаш е безплатен работник на собственика", разказва Ирена Ненчева. Друг пък се включил в групата с обвинението, че инициативата била измама. Кандидат-наемателят твърдял, че получил 17 отказа за наем, а част от собствениците не отговаряли на обажданията му. Администраторът на групата решила да провери случая и кандидатства по една от обявите за къща около София. Оказало се, че собственикът на имота веднага се свързал с нея и й предложил да се нанесе. „Оказа се, че проблемът беше в самия кандидат. Ние не приемаме хора с манталитет на авантаджии. Не сме инициатива за подпомагане", категорична е Ирена.
40 къщи чакат новите си собствениците в групата „Имот под наем без наем". Монтана, Враца и Видин са първенци и по изоставени къщи, които търсят нови обитатели. В софийска област имотите без наем са 11, а желаещите да би обитават са 5 пъти повече. „Работя и живея в София, но искам да избягам от града, за да мога да си почивам по-пълноценно, когато не съм на работа", казва Живко Ралчев. Други пък се надяват чрез инициативата да си намерят вила, в която да отскачат през почивните дни. 41-годишен варненец не просто търси имот с градина, в който да отмаря през уикенда, но и начин, с които да си осигури домашни плодове. „На 41 години съм. Имам добре платена работа и жилище във Варна. Бих се грижил за целия имот срещу получаване на продукцията от лозето и овошките", споделя мъжът. Десетки бъдещи пенсионери, реши ли да прекарат старините си на село, търсят жилище на символични цени. Голяма част от тях нямат претенции за местонахождението на имота. По-претенциозни са младите семейства, които мечтаят за собствен дом. „Не можем да си позволим собствен дом, затова на този етап се надяваме на помощта на добри хора, решили да дадат къщата си под наем. Държим да е в района на Бургас, защото съпругът ми работи в града", разказва младата майка Мария.
Рекламират инициативата с 10 000 плаката по магазини и кръчми
10 000 плаката по села и паланки рекламират начинанието „Имот под наем без наем". Информационните материали са изработени с дарение, което инициативата получила преди време. Така витрините на магазини, кръчми и пощи в стотици села са облепени с плакати, които обяснят на жителите как могат да намерят обитатели за старата си къща. Доброволци, част от които са отдали или наели имот на символична цена, разнасят плакатите в населени места, в които има изоставени къщи, чакащи новите си собственици. Сайтът beznaem.com също е направен с безвъзмезден труд. „Помолих за помощ да направим сайт, на която откликнаха трима човека. Накрая се спрях на едно момче, което живее в Америка", спомня си Ирена. След 2-годишния успех на Фейсбук групата „Имот под наем без наем" авторката на идеята има нова мечта - да създаде сдружение или фондация. Разрастването на инициативата ще ускори намирането на подходящо жилище. Една от идеите е към сдружението да бъдат наети телефонни оператори, които да приемат обявите. Това би било от полза основно на възрастните, които искат да отдадат имота си на непознат и които нямам техническа възможност сами да публикуват офертата си в интернет.
Страната ни застрашена от малария. България е застрашена от малария, която може да бъде внесена от Гърция, където вече има доста заразени. Това става ясно от информацията и картата на Европейския център за контрол на заболяванията.
Действително има опасност да пламне малария и в нашата страна, но на фона на съседите, тя може да се окачестви като сравнително ниска. Така коментира пред „Монитор" предупреждението на евроцентъра главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Специалистът обясни увереността си с прецизния контрол на медицинските служби по границите ни, както и на лекарите и фелдшерите в бежанските центрове. Според преценката му, нашата здравна мрежа е много по-добре структурирана, а медиците в нея по-прецизни по отношение на ранно диагностициране на инфекцията, отколкото на докторите в Гърция. В дванадесет района там е спряно приемането на донорска кръв, заради опасността от малария. Към момента са регистрирани 4 случая на пациенти с това заболяване. Други 61 гърци са се заразили в чужбина.
Гръцките власти предприемат допълнителни мерки за борба с комарите в регионите, където са регистрирани случаите на малария.
Лекарите съветват туристите и местните жители активно да използват средства за защита от насекоми, включително репеленти и мрежи против комари. Съобщава се, че потенциално опасни от заразяване с малария са няколко региона от Пелопонес до Централна Македония.
С промяната на климата, особено в южните райони на южната ни съседка се увеличава и опасността от малария у нас, разнасяна от ухапването на комари, не скри и д-р Кунчев.
С повишен риск са южните части и северозападните на България, както и южното ни Черноморие.
Рискът все още е нисък, но е налице, увери главният здравен инспектор и поясни, че маларийните комари, с чието ужилване се предава инфекцията, у нас се въдят малко.
Между 10 и 12 случая на заболяването се диагностицират всяка година у нас. Повечето от тях са внесени отвън от чужденци или са на български граждани, които работят или учат в страни, където инфекцията е с по-широки размери.
Има случаи и на заразени бежанци у нас, основно от Афганистан и Пакистан. Към момента те са общо шест човека, като последните два случая са били от края на месец юли. Те обаче са открити още при настаняването на мъжете, които моментално са били пренасочени към инфекциозна болница в София за лечение.
Двамата имигранти не са заразили никой, тъй като маларияга се предава само по кръвен път. Тя не може да се прихване по въздушно-капков, както е при грипа или шарката, например, поясни главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Маларията се диагностицира с кръвен тест, резултатът от който излиза за броени часове след като се пусне капка кръв от пръста и се направи натривка върху стъкълце.
Висока температура, общо неразположение и втрисания е типичната симптоматика за маларията. Те обаче, съвпадат напълно с тези, с които се проявяват летните настинки.
Според главния здравен инспектор д-р Кунчев има неуловими за немедиците разлики, които обаче лекарите хващат навреме и веднага за потвърждение правят на пациента кръвен тест. Според него маларията у нас не е достигнала застрашителни размери към момента и затова не се предвижда спирането на приемането на донорска кръв в хематологичните центрове.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |