10 дни евакуация на Хитрино. 8-а жертва има на взрива в Хитрино, съобщи в неделя премиерът в оставка Бойко Борисов. На спирката до фурната било открито затрупаното тяло на мъж. Според източници на "24 часа" това е 36-годишният Бедри от село, намиращо се на 3 км от Хитрино - Тимарево.
Бедри имал навика всяка сутрин в 5 часа да ходи да пие кафе в Хитрино. Той бил инвалид и разходката била едно от малкото му развлечения. В събота го качил в колата си синът на собственика на фурната и двамата отишли да пият кафе, когато са били пометени от взрива.
Борисов каза още, че първата цистерна от дерайлиралия влак вече не представлява опасност, разтоварена е. Предстои това да се направи и с останалите цистерни. 12 аварирали вагона има в центъра на Хитрино - 9 са с пропилен, 3 са с пропан - бутан.
Спасителната и обезопасителна операция може да отнеме до 10 дни, за да се предотвратят инциденти, каза Борисов. Държавата ще помогне на жителите завъзстановяване на къщите им. Премиерът в оставка заяви в кризисния център в Хитрино, че се надява до 10 дни всичко в селото да е наред и хората да могат да се върнат по домовете си.
Говорил съм с всеки един от пожарникарите, работата трябва да се извършва внимателно, защото и една искра от някой нагорещен камък може да предизвика експлозия, каза Борисов. И добави, че пожарникарите в района на взрива и шофьорите на големите цистерни, в които се източва газта, са подложени на голям риск за живота и затова не трябва да се бърза.
Междувременно стана ясно, че Борисов е съдействал на 97-годишна жена, която живее сама в селото Премиерът получил по фейсбук молба за помощ от внучката - Юлия Цилински, която живее в Мюнхен. Тя моли Борисов да се окаже помощ на възрастната роднина, която живее сама и не може да се евакуира.
Премиерът веднага подканва Цилински да му пише веднага адреса на лично съобщение и спасителната операция е задействана, става ясно от фейсбук. "Не се съмнявайте, че къщите на хората ще бъдат възстановени напълно. Парите ще бъдат преведени на общината в Хитрино. От строителната камара също са заявили готовност да построят 3 сгради", каза премиерът.
Заедно с Борисов в Хитрино беше и Мустафа Карадайъ. Премиерът уточни, че работи с лидера на ДПС в координация за преодоляването на последиците от поражението. От болницата в Шумен пък прекратиха всякакъв достъп до ранените по предложение на психолозите, които работят с тях.
Цял ден в отделението по съдебна медицина роднини разпознаваха телата на жертвите от Хитрино. Над 50 близки, някои дошли с целите си семейства, с ужас гледаха потрошените, премазани и обгорели тела. Основните причини за смъртта са били взривните травми и изгарянията. Само тялото на 93-годишна трудноподвижна жена е било овъглено.
До неделя вечерта все още нямаше официална информация мъже или жени са загиналите, нито на каква възраст са.
Според източници на "24 часа" загиналите са три жени и 4 мъже. От тях двама - Акиф и Фейме, са съпрузи. Двама са баща и син - 18-годишният Денис Янусов и баща му Танер. Овъглената старица е Шерифе. Третата жена е Анифе, която е била на смяна във фурната в часа на взрива. Най-голяма нужда от психолог имала майката, която загуби съпруга и сина си, каза шефът на шуменската болница д-р Атанасов. Мъжът й Танер бе затиснат от стена, а в болницата почина 18-годишният Денис. Другият й син е в реанимацията.
В шуменската болница са настанени 8 души. В събота е била изписана жената от отделението "Уши, нос, гърло". Трима от пострадалите са в реанимация, а петима са настанени в хирургията. Състоянието на всички е стабилизирано. Според психолози в момента пострадалите имат най-голяма нужда от спокойствие.
Всички, настанени в кризисния център на общината на ул. "Шуменска комуна", признали, че през нощта сънували това, което са преживели. Информацията на Радио "Шумен", че в 15 часа в неделя кметът на село Хитрино Нуридин Исмаил ще пусне хората, за да нахранят животните си, беше опровергана от самия него по-късно.
Ситуацията се променила заради изтичането на газ от дерайлиралите цистерни. Поради тази причина в Хитрино е обявено и бедствено положение, спрян е токът.
Двама от пострадалите вече са без опасност за живота
Двама от обгорелите жители на Хитрино, които бяха транспортирани до Военноморската болница във Варна, вече са стабилизирани. За тях няма опасност за живота, заяви шефът на болницата доц. Ивайло Въжаров. Военните лекари се борят за живота на двама обгазени мъже.
Тежко е положението на жената със съчетана травма на гърдите и главата от паднали върху нея предмети, добави доц. Въжаров. Той каза още, че в момента болницата е снабдена с всички видове кръвни продукти.
Стабилно, но тежко състояние - така шефът на реанимацията във варненската болница "Св. Марина" проф. Вилиян Платиканов определи положението на постъпилите след взрива в събота две жени от Хитрино. Жените са с тежки черепно-мозъчни травми, които са получени при срутването на къщите им. Засега няма решение дали ще се наложи намесата на неврохирурзи.
Кандидатите за биоземеделие трябва да представят документ за обучение. Земеделските стопани, поели ангажименти по мярка 10 "Агроекология и климат" и мярка 11 "Биологично земеделие" от Програмата за развитие на селските райони в кампания 2015 г., трябва да преминат обучение до 31 декември 2016 г., съобщи фонд "Земеделие".
Стопаните могат да упълномощят и друго лице да прилага агроекологичните и/или биологичните дейности, при условие че това е направено до края на втората година от първото одобрение по съответното направление. Това означава, че нотариално заверените пълномощни на тези лица трябва да са издадени не по-късно от 31 декември 2016 г. Документ за преминато обучение или опит, както и нотариално заверено пълномощно (в случай на упълномощаване) трябва да бъдат представени най-късно с подаването на заявление за плащане на третата година от ангажимента, кампания 2017.
Към момента много от кандидатите по мярка 10 и 11 все още не са представили документи, с които да докажат, че са изпълнили изискванията.
Документите се подават в областните дирекции на фонд "Земеделие" по място на кандидатстване. Стопаните могат да представят документ за преминато агроекологично или биологично обучение с минимална продължителност 18 часа, издаден от обучаваща институция съгласно Закона за висшето образование или Закона за професионалното образование и обучение, или документ за демонстрационна дейност, издаден от обучаваща организация, одобрена по мярка 1 "Трансфер на знания и действия по осведомяване" от ПРСР 2014-2020.
Признават се и документи за преминато обучение или наличие на опит по мярка 214 "Агроекологични плащания" от ПРСР 2007-2013, както и дипломи за средно професионално или висше образование, за образователна и научна степен "доктор" или научна степен "доктор на науките", с квалификация земеделие или ветеринарна медицина.
Фермерите, които прилагат мярка 11 "Биологично земеделие", могат да докажат опит и със сертификат или писмено доказателство за съответствие на произведените от тях растителни или пчелни продукти с правилата за биологично производство. Сертификатът трябва да бъде издаден до 31 декември 2016 г. от контролиращо лице, одобрено от министъра на земеделието и храните, и да удостоверява биологично качество на продуктите.
Когато земеделският стопанин е бил бенефициент по мярка 214 "Агроекологични плащания" от ПРСР за периода 2007-2013 г. и вече е представил документ за преминато обучение или е доказал наличие на опит, не е необходимо отново да представя същия документ. Фонд "Земеделие" може да прекрати ангажиментите си към стопаните, които не подадат документи в срок. В тези случаи може да се наложи те да възстановят 100% от получените до момента субсидии.
4098 със заявка за млади фермери
4098 земеделски стопани са заявили участие в схемата за млади земеделски стопани за кампания 2016 г. От тях близо 950 кандидати внесоха в областните дирекции на фонд "Земеделие" документи за преминато обучение по схемата. На 1 декември изтече срокът за представяне на удостоверения за придобити професионални умения и познания.
Съгласно изискванията на Наредба 3 младите стопани представят документи за завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, и/или документи за икономическо образование със земеделска насоченост.
Придобити професионални умения и познания се доказват и с удостоверение за завършен курс от минимум 150 часа или свидетелство за получена степен на професионална квалификация в областта на селското стопанство. Документи за преминато обучение предоставят само кандидатите, които заявяват схемата за първи път през 2016 г. или имат промяна в обстоятелствата спрямо предходната кампания.
Държавният гигант за дялово инвестиране се събуди. След над година мълчание държавният Фонд на фондовете се разбужда. В петък на сайта на институцията се появиха първи вариант на стратегия за дялово и рисково инвестиране и бяха обявени пазарни консултации за първия фонд от новата оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Той ще е за 30 млн. евро и е предназначен за инвестиции във високотехнологични разработки в няколко конкретни области.
Фондът на фондовете беше създаден под шапката на финансовото министерство през октомври 2015 г., за да управлява 606 млн. евро от новите европейски програми, които ще отидат за финансови инструменти. Оттогава досега имаше мълчание по темата как ще се разпределят 235-те милиона евро от програмата за малък и среден бизнес. С новата стратегия става ясно, че 150 млн. от тях ще отидат за фондове за дялово и квазидялово инвестиране, 70 млн. евро - за банкови гаранции, а 15 млн. евро - за микрофинансиране.
Първият фонд - за технологичен трансфер, ще събира мнения в процедура по консултации до 10 февруари. Засега не е ясно какъв е графикът за следващите стъпки, но предвид обичайните срокове вероятно ще отнеме поне година, докато започне реалното финансиране към компании.
Две повече ли е от едно
Фондът за технологичен трансфер трябва да подкрепя стартиращи проекти, които обаче имат много по-ясен инженерен фокус от досегашните стартъпи или нови проекти (spin-off) на вече съществуващи компании, които изискват специално финансиране, за да развият идеята си. Проектите, които попадат в обсега на новия инструмент, могат да са в шест области:
- информационни технологии
- фармация и биотехнологии
- мехатроника
- нано- и чисти технологии
- креативни индустрии
- ресурсна ефективност.
Това са и областите, в които българската икономика има най-голям потенциал за развитие според правителствената "Стратегия за интелигентна специализация". Този, който бъде избран да управлява новия Фонд за технологичен трансфер, ще трябва да привлича между 10 и 30% частно съфинансиране в зависимост дали става дума за малки или големи компании. В документа стои и опцията да бъдат избрани два мениджърски екипа, т.е. да са два фонда с поделен ресурс. Финансиране срещу дялове ще се отпуска на малки, средни и големи компании. Те не трябва да се търгуват на борсата, да са в затруднено положение или да са в сектор "Тютюн". Те трябва да извършват дейността си в България. Максималната инвестиция в едно предприятие ще е 9.7 млн. лв.
Изборът на точно този фонд за начален е озадачаващ. По мнението на хора от пазара, това е сложен инструмент и досега не е прилаган тук. Предвид липсата на опит в създаването и управлението на такива инструменти от страна на Фонда на фондовете това ще е доста сериозно предизвикателство, дори и чисто времево. За да се възползва от гъвкавите условия за използване на публични средства, фондът трябва да стартира до края на 2017 г. Запознати с процеса на избиране на мениджър и структуриране на фонд от такъв тип, особено на сегментиран пазар като развойната дейност, са на мнение, че стартът ще се забави.
Такъв фонд - насочен към специфични R&D проекти в сферата на високите технологии - в края на ноември обяви и Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ). Той би трябвало да тръгне до около година след като бъде структуриран и бъдат избрани мениджъри. Портфейлът му е около 40 млн. евро.
Дали ще си пречат, или ще си помагат двата сходни фонда е трудно да се каже. Простата сметка показва обаче, че след около година за научни разработки ще има поне 70 млн. евро публични средства.
Цялата иновативна стратегия
Цялата сума, която Фондът на фондовете би следвало да разпредели, е 606.3 млн. евро. Те идват от ЕС и националния бюджет. Според новата стратегия те би трябвало да нараснат до 1.4 млрд. евро с пари от частни инвеститори. Стратегията прилича доста на плана от миналия програмен период.
Освен фонд за технологичен трансфер в новата "Иновации и конкурентоспособност" ще има и:
- фонд за начално финансиране (61 млн. евро, от които 6 млн. частни инвеститори)
- фонд за рисков капитал (42 млн. евро, от които 17 млн. евро от частни инвеститори)
- мецанин фонд за растеж (67 млн. евро, от които 27 млн. евро частни инвеститори).
Периодът на действие за мениджърите на всички фондове ще бъде 10+1+1 години, а инвестиционният период ще бъде пет години след първото затваряне. И трите фонда ще подбират малки и средни компании, т.е. с приходи от максимум 50 млн. евро и персонал до 250 души.
По другите финансови инструменти извън "Конкурентоспособност" има само едно движение. През август започнаха консултации за микрозаеми за 53 млн. лв. Резултатите са обобщени през ноември, но избор на финансови институции още не е обявен. Инструментът ще е за проекти на безработни, млади или социални компании.
Повече млади хора напускат страната, отколкото пристигат отвън. Разликата между хората, които са напуснали страната, и чужденците, които са пожелали да живеят в България през миналата година, е 4.3 хил. души. Това се посочва в отчета за изпълнение на Стратегията за демографско развитие на социалното министерство. Броят на българите, които са емигрирали през 2015 г., е 29.5 хил. души. През същата година в страната са се установили 25.2 хил., които преди това са били с адрес в чужбина. Най-големите разлики между имигранти и емигранти са при младите - повече от тях напускат страната, отколкото пристигат отвън. Преобладаващо тези, които си заминават, са между 20- и 30-годишни и се насочват основно към други държави от ЕС. В същото време голяма част от пристигащите тук са от държави извън съюза, като броят на имигрантите над 45 години през 2015 г. е нараснал спрямо предходни години.
Възрастови разлики
Броят на хората на възраст между 15 и 35 години, които напускат страната, продължава да расте от 2011 г. насам без признаци за забавяне. За последните пет години настоящия си адрес с чуждестранен са сменили близо 60 хил. българи до 35-годишна възраст. За същия период имигрантите от тази възрастова група са 40 хил. Забелязват се и повече пристигащи, отколкото заминаващи деца на възраст между 4 и 14 г. от 2011 насам - 6 хил. имигрирали срещу 5.3 хил. емигрирали.
Терминал 1 и 2
Основните дестинации на българите, които емигрират, са в рамките на ЕС: Германия, Обединеното кралство и Испания, показва отчетът на Министерството на труда и социалната политика (виж графиката). Най-вероятно голяма част от напускащите са т.нар. икономически емигранти. През миналата година се засилва интересът към Германия за сметка на другите две държави. В същото време данните показват, че от 2013 г. насам едва 5-10% от имигрантите към България са от други държави от ЕС. Основните страни, от които пристигат чужденци, са извън ЕС - Турция (24.3%), Сирия (16%) и Русия (14%).
В последните години расте и броят на българите, които се връщат от чужбина. Ако през 2012 г. те са 4.9 хил. души, или 35% от пристигащите, то през 2015 г. цифрата се увеличава повече от двойно до 10.7 хил. (42.5%).
Населението намалява
Приносът на нетната миграция в спада на населението на България обаче не е особено голям. Основната причина за влошаващата се демография е отрицателният естественият прираст (разликата между брой новородени и починали). В резултат на него страната губи още около 44 хил. души. през миналата година.
Като положителни тенденции за подобряване на демографската картина в доклада на социалното министерство са посочени по-ниска детска смъртност и повече сключени бракове. Прогнозите обаче не са розови - спадът на населението ще продължи според Националния статистически иинститут (НСИ). Най-умерената от тях показва, че от 7.2 млн. души през 2015 г. населението ще падне до 6.2 млн до 2040 г. и до 5.1 млн към 2070 г.
След като беше разрушено, Хитрино е в риск да бъде обгазено. България днес е в траур, след като невиждана досега жп катастрофа, при която взрив на товарна композиция помете шуменското с. Хитрино призори в събота, причини смъртта на 8 души и рани близо 30. Ситуацията в опразненото село остана изключително сложна и опасна. През нощта срещу неделя започна изтичане на газ от нови две цистерни и МВР обяви, че очаква районът да бъде обгазен.
В неделя сутринта започнаха опитите да бъдат обезвредени авариралите цистерни с пропан-бутан и пропилен. По обяд вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова обяви, че обстановката е сложна, и прогнозира, че изпразването им ще продължи по-дълго от планираното. Щабът, който се ръководи лично от премиера в оставка Бойко Борисов, обяви, че търси "решение, което е най-малко рисково". В ранния следобед стана ясно, че операцията по обезопасяването на района се очаква да приключи не за ден-два, както бе съобщено на евакуираното население, а за максимум десет дни. Източването на цистерните ставало бавно - засега е изпразнена само една цистерна. След това се очаква да пристигнат специални кранове от Румъния, които да разчистят жп релсите - България не разполага с такива. "След като има риск да загинат, пожарникарите, шофьорите на тези огромни цистерни - те също имат родители и семейства, които ще кажат: защо ги насилвате бързо да работят, като може в бързината да направят грешка. След това ще ни питате - два-три дни повече какво щеше да стане?", коментира още премиерът в оставка.
Областният управител на Шумен Донка Иванова обяви бедствено положение, което ще остане в сила до пълното обезопасяване на цистерните. Всички жители бяха евакуирани още в събота при свои близки или в кризисен център в Шумен. МВР им нареди да не се опитват да влизат в ограничителния периметър заради опасност за живота им и обяви, че при първа възможност ще нагледа животните им. Още в събота обаче премиерът обяви, че "животни се купуват" и по-важно е да се гарантира безопасността на хората. Впоследствие бяха създадени четири пункта, чрез които живеещите в селото могат да влязат, да нахранят животните си и да бъдат отново изведени от селото.
Все още няма яснота защо частната влакова композиция на "Булмаркет" дерайлира в Хитрино и защо се е взривила първо цистерна в средата на композицията. Директорът на Националната следствена служба и зам. главен прокурор Евгени Диков заяви пред БНР, че има много неизяснени неща. Той не потвърди нито една от публикуваните в медии версии - за влизане на влака в гарата с огромна скорост, за скъсване на композицията от неизяснен взрив, за закачане на далекопровод и предизвикване на пожар, за повреда на жп линията и дерайлиране в резултат на това. Прокуратурата води дело срещу неизвестен извършител за причиняване на смърт по непредпазливост на повече от един човек, каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
18-годишният Бедри от съседното село Тимарево е откритата осма жертва на инцидента. Младежът бил затрупан от отломките на гарата. Трима от петимата пострадали, настанени в МБАЛ - Варна, са в тежко състояние, с опасност за живота. Осем пострадали от Хитрино все още са в болницата в Шумен, като трима от тях са в реанимацията. Тяхното състояние е стабилизирано.
Депутати искат премахване на данък "лихва". Постъпленията от данък "лихва", който беше въведен през 2013 г., намаляват непрекъснато, показват данни на Министерството на финансите, подготвени по повод парламентарен въпрос.
В първата година от въвеждането на данъка приходите са били 82.4 млн. лв. - при положение че тогавашният финансов министър Симеон Дянков твърдеше, че в бюджета ще влязат около 120 млн. лева. През следващата година - 2014 г., сумата спада на 65.7 млн. лв. Миналата година този налог е вкарал в бюджета още по-малко - 52 млн. лв., а два месеца преди края на 2016-а са постъпили едва 31 млн. лева, разкрива справката на МФ, предоставена на депутата Мартин Димитров от Реформаторския блок (РБ).
РБ ще предложи данъкът върху лихвите по банковите влогове да отпадне, тъй като ефектът му за бюджета е скромен, а в същото време натоварва излишно хората, които спестяват, обясни народният представител. "Вместо да стимулираме спестовността и превръщането й в капитали, ние я облагаме. Освен това банките успяват да измислят варианти, с които да спестят плащането на този данък на своите клиенти", коментира той пред Investor.bg.
Спадът на приходите от данъка се дължи преди всичко на главоломното падане на лихвите в последните години. В момента те са рекордно ниски и годишният доход от депозитите в банки е под 1%. Това обяснява и защо при растящ обем на влоговете спадат постъпленията от данъка върху на лихвите, които спестяванията носят.
Има и друга причина. Когато облагането влезе в сила - на 1 януари 2013 г., ставката бе 10%. В края на 2013 г. беше решено ставката да се намалява c 2 процентни пyнкта всяка година и така след петилетка да падне до нула. Но след като през 2014 г. ставката стана 8%, в края в същата година по предложение на правителството "Орешарски" свалянето на данъчната тежест бе замразено.
Първоначално се облагаха само лихвите от срочни депозити, но сега вече данъкът се удържа и за доходите от безсрочни влогове и сметки.
Хората от Хитрино след трагедията: Това, което ни даваше хляб и живот, донесе смърт. Никога не сме смятали, че това, което ни дава хляб и живот, ще бъде смъртоносно, коментират след адската трагедия жители на Хитрино. Линиите тук минават през центъра на населеното място, в което живеят към 1000 души. Делят го на две и в събота северната част на Хитрино бе буквално срината със земята. Товарна композиция с 22 цистерни дерайлира преди жп гарата, а една, пълна с 60 кубика пропан-бутан, избухна и почерни Хитрино и страната. 7 души загинаха, овъглени и затрупани под отломки, 29 са ранените - затова днешният понеделник е ден на траур за България. А взривът и тътенът от него са толкова силни, че са чути на 20 км чак в Шумен.
Жителите на Хитрино преживели истински ад под черно небе, от което валели камъни в истинския смисъл на думата. В началото сънените хора мислели, че са разбудени от земетресение. После видели черния дим, който се стелел навън, летящите керемиди, винкели, парчета тухли и бетон във въздуха. Ударната вълна ги носила поне на 500 метра разстояние. В този радиус няма и къща със здрави стъкла, видя екипът на „Труд". Огънят пълзял с бясна сила и поглъщал коли, дървета и сгради. Лумнали десетки огнища. Опожарени са къщи, заведения в центъра на града, магазини, офиси. Поне 50 са засегнатите и сринати сгради. Паркирани автомобили се стопили, останали са само черни скелети.
Страшно е било във фурната, съвсем близо до жп линията. Там една от жените, дошла да приготвя хляб, била само на 30 метра от взрива и бе открита овъглена на изхода.
„Беше ад, някъде не остана камък върху камък. На мястото, където влакът е дерайлирал, асфалтът се е надигнал над 1 метър", обясняваше разпалено Седат Аптил след трагедията. Клисарят на Хитрино Манол Раденков (82 г.), който бие камбаната в селото, казва, че този път тя не е била нужна. Взривът бил толкова силен, че всички се събудили, къщите сякаш подскочили и после потънали в земята. А някои наистина са подскочили и са се сринали в мазетата си, както домът на Шенай Ахмед, която загуби съпруг и син след взрива.
„Труд" откри и човек, който е видял влака убиец. Хълми Ахмед (63 г.) е пазач в близката зърнобаза до линията и по това време бил на смяна.
„Влакът мина много бързо, после се чуха спирачки и последва лек взрив. После и втори, много силен. Тогава видях огнен стълб, висок към 100 метра. Само след минута-две от небето започнаха да валят камъни", разказва изуменият охранител.
Още в ранната съботна утрин в Хитрино измежду спасители и полицаи се заговори, че влакът е летял със 100 км/ч. Кметът на община Хитрино Нуридин Исмаил сподели същото.
По данни на Министерството на транспорта на гарата в Хитрино влакът е трябвало да направи отбивка, за да освободи трасето за пътническа композиция. Тримата машинисти от влака с два локомотива вече са разпитани. Иззета е и лентата, която съдържа точна информация за скорост и движение.
Сега селото е призрачно пусто и тихо. До събота следобед тук-там се чуваха гласовете на плачещи от ужас хора. Всички бяха евакуирани. Повечето при близки в околните села, а 14 души в Кризисен център в Шумен. Жандармерия пази къщите от мародери.
Храните продължават да поскъпват. Храните на едро продължават да поскъпват, като за изминалата седмица увеличението е с 1,23%, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ), а за месец повишението е над 7%. Логично най-чувствително с над 29% поскъпват оранжерийните краставици и по борсите се търгуват по 2,84 лева за килограм. Цената на картофите се повишава с 1,1% до средно 0,71 лева за килограм на едро, а морковите поскъпват с 8,1% до 0,80 лева за килограм. Зелето се търгува по 0,56 лева за килограм на едро. Ябълките поскъпват с 9,5% и се продават средно по 1,15 лв./кг. Цената на лимоните се повишава с 2,2% до 1,89 лева за килограм. Гроздето от внос поевтинява с 10 стотинки до 2,20 лева средна цена.
През целия месец ноември има известно раздвижване на пазара на храни, изразено в леко поскъпване на някои основни хранителни стоки като свинско месо, ориз, риба и поевтиняване на пилешкото месо и пилешките разфасовки, прясно и кисело мляко, се посочва в анализ на председателя на ДКСБТ Владимир Иванов. По думите му обаче ценовите колебания са в тесни рамки и като цяло пазарът на храни остава спокоен. Прави впечатление, че цената на кашкавала се повишава на месечна база с около 2%, стойностите на сиренето и маслото се задържат около нивата от предходния месец, а при цените на млякото се наблюдава намаление с 3-4%.
Кое с колко поскъпва
Стока Поскъпване Крайна цена
Краставици оранжерийни +29,1% 2,84 лв./кг
Ябълки +9,5% 1,15 лв./кг
Моркови +8,1% 0,80 лв./кг
Зеле +5,7% 0,56 лв./кг
Яйца +5,6% 0,19 лв. за брой
Фасул зелен +3,1% 3,35 лв./кг
Брашно тип „500" +2,5% 0,83 лв. за пакет/кг
Лимони +2,2% 1,89 лв./кг
Вдигат отново къщите в Хитрино. Село призрак - руини като след война, сажди, прахоляк и мирис на смърт. Единствените хора по улиците са пожарникари, полицаи и експерти по транспортирането на опасни товари, които се чудат как да обезопасят района. Така се събуди Хитрино след апокалипсиса в събота, когато товарна влакова композиция дерайлира в центъра на селото и една от цистерните с пропан-бутан се взриви. 7 души - 3 жени и 4 мъже, бяха изпепелени на място, 30 бяха ранени. Състоянието на 6 от тях все още е критично и лекарите в Шумен и Варна се борят за живота им. Вчера стана ясно, че има и осма жертва.
12 цистерни по 40 тона всяка лежаха вчера на релсите в Хитрино. 9 от тях са с полипропилен за Румъния, 3 - с пропан-бутан за България. Операцията по източването им трябваше да започне в 7 часа. Но бе отложена заради теч на газ от две цистерни.
Първият теч е бил установен още през нощта в неделя. "Снощи имаше теч от една от цистерните. Имаше и контролиран факел, който колегите от пожарна безопасност поддържаха, така че да няма обгазяване", съобщи вчера сутринта след заседанието на кризисния щаб в Хитрино главният секретар на МВР Георги Костов. Нощният студ помогнал много. Факелът угаснал. Но сутринта - с повищаването на дневните температури, ситуацията станала критична. Течът се подновил, появил се втори - от друга цистерна. Има реална опасност от обгазяване, обяви МВР шефът в оставка Румяна Бъчварова. Тя уточни, че работата по източването на цистерните и обезопасяването на района е започнала, но предвид усложненията ще тече много бавно, за да се избегнат рисковете.
Бедствено положение обяви областният управител на Шумен Донка Иванова. А МВР излезе с апел към гражданите да не се опитват да минават през полицейската блокада на Хитрино, защото има потенциален риск за живота им.
Електричеството в селото бе спряно. Бензиностанциите бяха затворени. Цяла сутрин усилията на спасителните екипи бяха насочени към това да няма никакви условия за искра. Само една би взризила всичко като бомба.
Газът ще бъде замразяван и трошен на парчета, за да няма възможност за взрив, обясняваха експертите. На мястото на трагедията пристигна машина с течен азот.
Тук са най-добрите специалисти на МВР и външни газови експерти доброволци, които рискуват живота си в момента, каза още Георги Костов.
Първата цистерна с 20 тона опасен газ вече бе претоварена, съобщи към 16 ч вчера премиерът в оставка Бойко Борисов. Операцията може да отнеме до 10 дни. Няма да бързаме, за да не рискуваме живота на хората, каза той. Борисов обясни, че сутрешният на газ е бил спрян с "пенна възгавница".
Източването на една дерайлирала цистерна трае 2-2,5 часа, а те са 12, така че 48 часа няма да стигнат, уточни по-късно и транспортният министър в оставка Ивайло Московски.
Вчера сутринта е извършен и щателен оглед по къщите. Оказало се, че някои от каменните настилки в домовете са нагрети. Затова са били обработени с пяна от пожарникарите, за да няма дурги инциденти, съобщи МВР.
10 дни село Хитрино ще остане под ключ. Първоначалните очаквания, че хората ще могат бързо да се завърнат по домовете си, не се оправдаха. "Възможно е в следващите 10 дни да няма достъп до Хитрино", обяви губернаторът Донка Иванова, позовавайки се на данни от главен комисар Николай Николов от главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Нови правила за данък "уикенд". Нови правила за данък "уикенд" влизат в сила от 1 януари 2017 г., след като последните промени в Закона за ДДС бяха обнародвани преди дни в Държавен вестник. Както и досега за служебните коли и имоти фирмите ще трябва да отчитат до каква степен се използват за лични и служебни цели. И ако например половината от времето един служебен автомобил се използва за лични нужди от собственика, шефовете или служителите, фирмата ще трябва да плаща ДДС върху 50% от стойността на автомобила и всички разходи за експлоатацията му. С промените в закона обаче корекция на дължимия от фирмата данък "уикенд" ще се прави само веднъж в годината, а не всеки месец, както беше досега. Като това ще важи не само за коли и имоти, а и за всички други активи на стойност над 5000 лв. Това означава, че след като се придобие например даден имот, ще се определя в каква степен той ще се използва за служебни и в каква за лични нужди. След като първоначално се упражни пропорционално право на данъчен кредит, за фирмата не възниква задължение всеки месец да начислява ДДС за лични нужди. Но ако настъпи промяна на това първоначално пропорционално приспадане, за фирмата ще възникне задължение еднократно да извърши корекция на дължимия ДДС. Това ще се прави при изчисляване на налога за последния данъчен период на календарната година. С промените в закона са посочени формулите, с които ще се коригира дължимият ДДС.
За по-евтините активи обаче правилата ще бъдат други. За активи на стойност до 5000 лв. данък "уикенд" ще се плаща еднократно. Когато става дума за активи за сравнително малки суми като мобилни телефони, лаптопи и компютри, ще се признава право на данъчен кредит по ДДС еднократно, в момента на придобиването им. Именно тогава ще се решава дали активът ще се използва само за служебни цели, или и за лични.
85-годишната Селиме от Хитрино: Небето падна върху ми. „Небето падна върху ми. Пенджорът се счупи и падна. И аз паднах. Събори ме." С тези думи 85-годишната Селиме от Хитрино започва разказа си за ужаса, който връхлетя селото, след като в събота рано сутринта цистерна с пропан-бутан се взриви в центъра на малката община.
При зловещия инцидент загинаха 8 души, поне 29 са сериозно пострадали, а стотици останаха без покрив над главата си и бяха евакуирани при роднини, докато районът около взривилата се влакова композиция бъде обезопасен. Взривът на цистерните буквално превърна жителите на Хитрино в бежанци, които бяха настанени в съседни села при роднини и в кризисен център в Шумен. Там е намерила приют и 85-годишната Селиме. След смъртта на мъжа си тя живее в къщата със своя син.
Генерал и вицеадмирал в битка за началник на отбраната. Генерал и вицеадмирал щурмуват поста началник на отбраната след оставката на ген. Константин Попов, научи „Монитор". Командирът на Сухопътните войски ген. Андрей Боцев и сегашният зам.-шеф на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов са двете основни имена, които висшият офицерски състав и политическото ръководство в Министерството на отбраната обсъждат. Кандидатурите им са били разгледани през седмицата в рамките на заседанието на Съвета по отбрана, когато обаче до единна позиция не се стигна. Тогава била представена и още една номинация - на другия заместник на ген. Попов ген. Пламен Атанасов, който обаче отрано отпаднал от надпреварата.
Следващата седмица се очаква да бъде свикано ново заседание, на което вече да бъде излъчена номинация, след което тя да бъде представена на Министерския съвет, а от него и на президента за издаване на указ.
В момента с едни гърди напред бил ген. Боцев, който получил устно два пъти президентско „да" - както от сегашния държавен глава Росен Плевнелиев, така и от новия Румен Радев. Това му давало сериозен коз в надпреварата, тъй като конкурентът му вицеадмирал Ефтимов имал одобрението само на отиващия си президент. Ген. Боцев имал и още едно предимство в своя полза - ръководи Сухопътните войски, които отдавна не са излъчвали свой човек за началник на отбраната, въпреки неписаното правило за ротация на трите вида въоръжени сили. Сегашният ген. Попов дойде от ВВС, преди него вицеадмирал Румен Николов беше представител на Военноморските сили, а по-рано ген. Симеон Симеонов пак бе летец. Самият ген. Боцев отдавна бие камбаната, че Сухопътните войски все остават на заден план в отбранителната политика, като изтъква изоставането единствено на проекта за модернизация на този тип сили. В бюджета за догодина има отделени средства както за покупката на изтребители, така и за нови кораби, но не и за бойни машини за пехотата.
Началникът на отбраната в оставка ген. Попов пък вече призова при избора на негов наследник да се търси широко и разумно съгласие. Самият той се оттегли в началото на месеца заради „специфичните отношения на военна субординация", които е имал с новия президент Румен Радев, на когото през годините е бил началник.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.867680 |
GBP | 2.316980 |
CHF | 2.060070 |