Молят Борисов да остане премиер. Реформаторите взеха мандата за сформиране на правителство. Предстои да помолят Борисов да остане премиер. След като им връчи папката, президентът Росен Плевнелиев обяви, че ще се радва, ако успеят да сформират правителство, а Румен Христов от СДС призна, че „от 19 години автентичната десница не е получавала мандат".
В РБ до последно имаше спорове дали въпросният мандат не трябва да се върне моментално, както направиха ГЕРБ и БСП. Два часа преди да отидат на „Дондуков" 2, партньорите от блока свикаха Изпълнителен съвет. От ДБГ и НПСД продължили да отстояват тезата си, че 43-тото народно събрание е изчерпано и не може да излъчи правителство. В крайна сметка склонили в името на крехкото единството в коалицията да угодят на Божидар Лукарски (СДС) и на Николай Ненчев (БЗНС), които упорствали, че все пак трябва да се направи опит за излъчване на кабинет. Стигнало се и до спор колко дълго могат да задържат мандата. Юристи ги посъветвали да прочетат тълкувателно решение №20 на КС от 1992 г. От него става ясно, че третата политическа сила на практика може доста дълго време да държи мандата. Тълкуването е, че получената вече папка на „Дондуков" 2 е с мандат за сформиране на правителство. РБ имали седмица за консултации. При успех щели да се върнат в президентството с кандидат за премиер, на когото Плевнелиев да връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство.
„Моето лично виждане е, че Бойко Борисов е най-добрият вариант за България в този момент. Той трябва да остане премиер", посочи Божидар Лукарски от ефира на Би Ти Ви. Той обяви, че предстои разговор с лидера на ГЕРБ. Самият Борисов вече обяви, че няма да управлява с мандат на друга партия. Депутати от ГЕРБ коментираха, че не им се занимава с примитивни политически капризи. „Приетият от РБ мандат е загуба на време", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
„25 години сме се нагледали на всякакви циркове. Сега се прави опит една конституционна процедура да придобие фарсово-водевилен характер", каза пред „Труд" конституционалистът проф. Пламен Киров.
Само 25% от българите доволни от доходите си. Само един на четирима българи е доволен от личното си финансово положение, едва 20 на сто смятат, че домакинството им живее по-добре през 2016, отколкото през 2010 г. Това показват данните от третия доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Life in Transition Survey, сред жителите на страните, в които банката има дейност.
Едва 15% от българите мислят, че икономическата ситуация в страната се е подобрила през 2016 г. в сравнение с преди 6 години.
37% от хората у нас са доволни от живота си през 2016 г. - процент, който е много по-нисък спрямо средния за Югоизточна Европа. Все пак нивото на удовлетвореност в България расте с 4 процентни пункта спрямо 2010 г.
Гърците са най-нещастните жители на Европа
Нивата на корупция в страната са се подобрили спрямо ситуацията преди 6 години, мислят само 9% от респондентите. Масовото схващане обаче е, че обикновените хора няма какво да направят по въпроса за борба с корупцията - така отговарят 40% от българите.
Според близо 20 на сто решението е даването на подкуп да се съобщава в момента на случване.
40 на сто от българите предпочитат пазарна икономика пред всяка друга форма на икономическа система, а 24 на сто смятат, че плановата икономика може да бъде по-добро решение.
Анкетираните от България смятат, че здравеопазването в страната е на доста ниско ниво и се нуждае от допълнителни държавни средства, така мислят 44%. 17 на сто настояват за повече пари за пенсии, а 14% - за инвестиции в образованието.
Гърците са най-нещастните жители на Европа, показва още докладът. Над 92 на сто от гърците признават, че дълговата криза ги е засегнала, като 76 на сто от домакинствата са усетили свиване на дохода заради намаляването на заплатите и пенсиите или нарастване на безработицата.
Фалира един от големите български туроператори - "Алфатур". Трети пореден фалит на голям български туроператор се случва за последните пет години. "Алфатур" обяви във вторник, че не може да изпълни планираните почивки и екскурзии на българи в чужбина и ще поиска процедура по несъстоятелност, следвайки съдбата на "Алма тур" от 2011 г. и "Он травел" година по-късно. Неприятният момент е, че фалитът идва точно преди коледните и новогодишните празници - час пик за туристическата индустрия, т.е. засегнатите ще са повече.
Затварянето идва изненадващо и финансовите данни на дружеството до края на 2015 г. не сочеха подобна развръзка. В същото време "Алфатур" води български туристи основно на пазари като Египет и Турция, които отбелязаха силни спадове заради терористични заплахи. Застрахователят, с който компанията работи - "Евроинс", първоначално се усъмни в "извършено престъпление и умишлен фалит", но впоследствие се отказа да сезира правоохранителните органи - поне на този етап.
Казусът засяга пряко над 570 потребители, които имат резервации за пътувания с дружеството, както и други фирми от туристическия бранш, с които то си партнира. С действията на туроператора и застрахователя поне заплатилите предварително почивки клиенти ще имат възможност да ги осъществят чрез други компании.
Погледнато в по-голям мащаб, фалитът на "Алфатур" ще размести пластовете в туроператорския бизнес. Според данните на "Капитал" компанията е една от 20-те най-големи туристически фирми в България и попада сред лидерите при т.нар. изходящ туризъм (почивки на българи в чужбина) с приходи от 8.3 млн. лв. през миналата година и сходни нива преди това.
Фатална година
Данните от финансовите отчети на "Алфатур" от последните години не показват тежко финансово състояние на компанията. През 2015 г. тя е има приходи от 8.3 млн. лв. и макар да е отчетен спад от 6.3% на годишна база, дружеството е излязло на минимална печалба от 37 хил. лв. Положителен е бил и резултатът година по-рано, когато печалбата е била 13 хил. лв. Компанията има овърдрафт към търговска банка за 1.18 млн. лв., който е обезпечен с имущество на свързани лица и към края на 2015 г. няма никакви просрочени задължения, се вижда от отчета. Извън обичайната туристическа дейност туроператорът е закупил акции в различни компании за 1.93 млн. лв. Интересното е, че за тях одиторът излиза с квалифицирано мнение, според което не е бил в състояние "да се убеди в разумната степен на сигурност във възстановимата стойност на инвестициите в ценни книжа, представляващи значителна част от активите на дружеството".
Оценките в бранша са, че геополитическата нестабилност през 2016 г. е изиграла ключова роля за стигането до процедура по несъстоятелност. Според официалното съобщение на сайта на "Алфатур" в резултат на революциите в Тунис и Египет и бомбените атентати в Турция компанията е изгубила основните си дестинации, които съставляват 80% от бизнеса й."Едновременно с това агресивното навлизане на пазара на нискотарифните авиокомпании доведе до срив на продажбите по европейските дестинации и до ОАЕ", се казва още в съобщението.
По неофициална информация на "Капитал" най-тежки последствия е имало за дружеството от срива на пътуванията към Турция, която е най-голямата дестинация за нея.
До редакционното приключване на броя "Капитал" не успя да се свърже с представител на дружеството за коментар. Мажоритарен собственик на компанията с 90% е Гриша Костов.
Какво ще се случи с клиентите
Във вторник цареше известна неяснота какво ще се случи с резервираните почивки на клиенти. От съобщението на "Алфатур" във вторник сутринта стана ясно, че компанията има застраховка "отговорност на туроператора" към "Евроинс" и съответно клиентите й трябва да си потърсят възстановяване на средствата от него. От застрахователя първоначално обявиха, че не са получили официално уведомление от "Алфатур" за проблемите й и дори обявиха, че ще сезират прокуратурата за евентуално престъпление и умишлен фалит. В следобедните часове обаче се е провела среща между двете дружества, като от застрахователя съобщиха, че на този етап няма да подават сигнал до правоохранителните органи, но това остава като опция.
Данните показват, че общият размер на всички предплатени суми от клиентите на туроператора е за малко над 715 хил. лв. и засяга 571 потребители. Това е под тавана на покритието на застраховката, което е за 1.4 млн. лв. От "Евроинс" съобщиха още, че вече са стартирали преговори с други туристически агенции, които да поемат сключените договори на "Алфатур".
Надолу по веригата
Влизането в процедура по несъстоятелност на "Алфатур" ще има отражение върху целия пазар. Компанията е сред лидерите при организирането на почивки на българи зад граница, което е и основният й бизнес. Освен че поддържаше собствени представителства в 11 града, "Алфатур" работеше и с мрежа от оторизирани туристически агенти в цялата страна. Всички агенти, продавали организирани от "Алфатур" почивки, при настоящата ситуация ще трябва също да потърсят от застрахователя предплатените суми или да прехвърлят туристите си към друг туроператор.
Представител на такава агенция коментира пред "Капитал", че не е имало предварителни индикации или информация от "Алфатур" за невъзможност да организира планираните екскурзии и почивки, като освен за предстоящите празници компанията е предлагала и туристически пакети до различни дестинации през първата половина на 2017 г.
Отделно "Алфатур" продава почивки, организирани от други туроператори, най-големият от които е "Тез тур". Двете компании имат дългогодишни отношения.
До съвсем скоро "Тез тур" притежаваше 10% дял в "Алфатур", а "Алфатур"- по 10% дял в дружествата "Тез тур" и "Тез тур България". Това обаче се е променило през последните около две седмици, когато всяка от фирмите е придобила миноритарните дялове на другия партньор. Промяната все още не е отразена в Търговския регистър, но беше потвърдена от "Тез тур", откъдето обявиха, че вече нямат никаква юридическа връзка с "Алфатур" и са 100% собственик на компанията. "Всички клиенти на "Алфатур" ще могат да реализират почивките си", съобщи маркетинг директорът на компанията Маргарита Великова. По думите й клиентите на "Алфатур" могат да пътуват за предстоящите празници с "Тез тур" и да платят почивките си, след като получат обезщетение от застрахователя. По този начин туроператорът вероятно ще успее да минимизира и щетите за себе си, тъй като по-малко от две седмици преди коледните празници вероятно ще е трудно да се реализират допълнителни продажби на пакетите, резервирани от клиенти на "Алфатур".
По неофициална информация подобни стъпки предстои да предприемат и други туроператорски компании, които също имат продадени почивки чрез компанията.
Клъстерите ще получат 20 млн. евро субсидии за развитие. Макар и с известно закъснение, процедурата за предоставяне на безвъзмездна помощ за развитие на клъстерите в България по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" вече е отворена за кандидатстване. Общо 20 млн. евро ще бъдат разпределени сред всякакви видове клъстери - от стартиращи до развити, като целта е да се подкрепи създаването на такива обединения и да се развие капацитетът на съществуващите организации. Кандидатите могат да получат между 100 хил. и 2 млн. лв. за проектите, като документи се подават до 28 април 2017 г.
Какво се финансира
Общият бюджет на процедурата е 39.117 млн. лв. Сумата е разпределена на три пакета - 7.8 млн. лв. за клъстери в начален етап на развитие, 23.5 млн. лв. за развиващи се клъстери и 7.8 млн. лв. за развити клъстери. Минималният размер на субсидията за отделен проект е 100 хил. лв., а максималният зависи от етапа на развитие на клъстера. Така таванът за тези в начален етап е 391 166 лв., развиващите се могат да получат до 1.5 млн. лв., а развитите - максимум 2 млн. лв.
Финансиране се осигурява по три компонента, като приложимият режим на помощ е различен. Безвъзмездна помощ по компонента "Изграждане и подкрепа за организационно-административно укрепване на клъстера" се предвижда за изграждане на административното тяло на клъстера - персонал, оборудване и т.н., както и за повишаване на капацитета на администрацията чрез участие в семинари, обучения, конференции и т.н.
Вторият компонент е "Коопериране и създаване на сътрудничества и интернационализация". По него средства ще се предоставят за развитие на клъстера и привличане на нови членове чрез организиране и участие в събития, създаване на мрежи между членовете и специализирани обучения, както и за маркетинг, консултантски услуги за стъпване на друг пазар, популяризиране на името на клъстера, сътрудничество с други клъстери и др. Тези два компонента се финансират по решим de minimis, като се покриват до 80% от разходите по проекта.
По третия компонент - "Развитие на споделени инфраструктура и ноу-хау", кандидатите могат да придобият активи за общи клъстерни дейности като зали за обучения, лаборатории и производствени центрове, както и нематериални активи като специализирани програмни продукти, патенти, лицензи и т.н. Приложимият режим по този компонент е "регионална инвестиционна помощ", а максималният интензитет на субсидиране зависи от размера на компанията и региона, в който ще се изпълнява проектът. Така за организации извън Югозападния регион се покриват до 70% от разходите на микро- и малките предприятия и до 60% на средните, а за тези в Югозападния регион таванът е съответно 45 и 35%.
Клъстери в начален етап могат да кандидатстват само по първия и втория компонент, а развиващите се и развитите клъстери - по втория и третия. Проектите трябва да бъдат изпълнени в рамките на година и половина.
Кой може да кандидатства
За да участват в процедурата, клъстерите трябва да бъдат категоризирани като такива в начален етап на развитие, развиващи се или развити клъстери. Категоризацията се прави от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и трябва да завърши преди подаването на документите.
Кандидати могат да бъдат само клъстери, които са регистрирани като сдружения с нестопанска цел или юридически лица по Търговския закон. Клъстери, които са създадени като обединения по Закона за задълженията и договорите, трябва да регистрират клъстерно обединение преди подаването на заявление за категоризиране.
Самите клъстери могат да включват компании, юридически лица с нестопанска цел, професионални училища, акредитирани български университети, Българската академия на науките и Селскостопанската академия с техните институти, експериментални лаборатории и изследователски институти, научни организации, общини и областни администрации.
Има обаче изискване за минимален брой членове на клъстерите. Тези в начален етап е необходимо да включват поне седем компании, развиващите се клъстери - минимум 10, а развитите - 15 юридически лица.
Допустими са само клъстери, които отговарят на изискванията за микро-, малко или средно предприятие. Поне половината от участващите организации също трябва да са микро-, малки или средни. Клъстерите трябва да работят в някоя от приоритетните области, определени в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия - високотехнологични промишлени производства (химия, лекарства, машини и т.н.), интензивни на знание услуги (като IT, издателска дейност, радио и телевизия) и нискотехнологични промишлени производства (храни, текстил, мебели и др.).
По различните компоненти има и стандартните ограничения за организации, работещи в сектори като рибарство, преработка на растителни и животински продукти и др., за да се избегне припокриването с други програми.
Оценяване и приоритети
Предимство имат проекти, които се изпълняват в приоритетните тематични области по Иновационната стратегия за интелигентна специализация, която отчита и регионалната специализация. Приоритетни са също проекти, които ще се изпълняват в Северозападния район на планиране, такива, в които участниците са от един и същ регион, както и проекти, които подобряват ресурсната ефективност.
Оценката ще се извършва на два етапа - административно съответствие и техническа и финансова оценка, като максималният брой точки е 75. За клъстери в начален етап на развитие най-много точки се дават за основните характеристики на клъстера и членовете му (според стратегията за МСП). Голяма тежест имат и пазарната приложимост и жизнеспособност на продуктите или услугите на клъстера. За развиващи се и развити клъстери характеристиките на членовете също имат най-голяма тежест. При тях приоритетни 6 точки носи оценката за устойчиво развитие.
Спецправосъдието се оказа изключително вредно. Моделът на спецправосъдието, в което бяха вложени милиони, за да наказва справедливо и бързо организираната престъпност, е изначално сбъркан. В двете наказателни съдилища се гледат малко дела, престъпници с тежки обвинения се измъкват с условни присъди, прокуратурата безкритично се съгласява да сключва споразумения с тях, а съдът ги одобрява.
Тези шокиращи изводи са направени в доклад на Върховния касационен съд (ВКС), който е направил преглед на работата на двете специализирани съдилища. Те и спецпрокуратурата заработиха в началото на 2012 г. Двете институции бяха замислени от първото правителство на Бойко Борисов с идеята делата срещу организирани престъпни групи да се гледат бързо и компетентно. Нито една от двете институции обаче не оправда очакванията. Спецпрокуратурата потъна в интриги между началници и заместници, а от шумните й акции срещу митничари, катаджии и граничари нищо не излезе. Съдът също не показва завидни резултати.
"Зададената от законодателя предметна компетентност на специализирания наказателен съд е непрецизна и произволна, определена при пълна липса на концептуалност и визия", пише в анализа на ВКС.
Идеята бе този съд да гледа делата срещу престъпни банди, но от анализа става ясно, че магистратите масово се занимават с мерки за неотклонение, разпити и др., а делата на практика са 8-10%. Процесите масово приключват със споразумения и се налагат условни присъди или пробация. Когато все пак се налагат ефективни присъди, често осъденият вече е излежал срока, докато е бил в следствения арест, и изобщо не влиза в затвора. Още по-стряскащото е, че тази съдийска снизходителност се демонстрира по дела за тежки престъпления като контрабанда с участието на митничари, лихварство, въоръжена престъпна група, наркотици, тежки случаи на трафик на хора и др.
"Одобряваните обаче от решаващия съд споразумения с наложени санкции - пробация и лишаване от свобода, за срок от 6 месеца до 3 години, с приложение на института на условното осъждане за тежки престъпления, внушават безнаказаност. Освен това прави впечатление, че по някои дела определеното на подсъдимите наказание, освен че е силно занижено, е и в размер на изтърпяното до този момент като мярка за неотклонение задържане под стража и/или домашен арест, което сочи за безкритичност от страна на съда при одобряването на такива споразумения и незачитане на принципите за определяне на наказанието", пише в анализа на върховните съдии.
Документът бе разгледан на вчерашното заседание на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, която се съгласи с критичните изводи, съобщи "Правен свят". "Мисля, че това е достатъчно, за да се преоцени цялостната концепция и визия за развитието на специализираното наказателно правосъдие", заяви Галина Карагьозова. Председателят на ВКС Лозан Панов каза, че докладът ще бъде изпратен на правосъдния министър в оставка Екатерина Захариева, а по-нататъшните решения трябвало да се вземат от Министерския съвет. "Той трябва да послужи за преосмисляне на идеята за създаване на тези специализирани съдилища", каза той.
Едва ли ще има някаква реакция от страна на правителството и парламента. Още когато бяха създадени специализираните съд и прокуратура, началниците на спецобвинението твърдяха, че компетентността им е прекалено широка. Въпреки десетките милиони, които потънаха за ремонт на бившата сграда на ДАНС на ул. "Черковна" в София, до днес апелативният спецсъд например има само една зала. Първоинстанционният също постоянно се оплаква от липса на зали.
Идеята за бързо правосъдие също бе забравена през изминалите три години. След шумните акции на прокуратурата обвиняеми митничари и катаджии обикновено биват освободени от ареста, а накрая получават и оправдателни присъди. Едновременно с това някои дела по стара традиция се точат години. Такъв е случаят с едно от делата "САПАРД", прехвърлено в новия съд, защото е срещу престъпна група. Там са делата срещу Алексей Петров и Гриша Ганчев, които също не могат да минат дори през първата инстанция. Делото за фалита на КТБ също бе прехвърлено на тези институции. То изобщо не е стигнало до съда.
Наскоро Захариева предложи спецсъдилищата да гледат и делата за корупция срещу депутати и висши чиновници, за да се използва по-пълно капацитетът им. Тази идея бе подложена на критика от Съюза на съдиите.
Работна група ще обсъжда до Нова година цените на газа. Евентуална промяна в цената на природния газ ще бъде разгледана на открито заседание в регулатора, след като бъде обсъдена от работна група. Окончателното решение ще бъде взето на 30 декември, съобщи вчера председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. В края на миналата седмица "Булгаргаз" поиска поскъпване на природния газ от Нова година с 13.53% до цена от малко над 302 лева за 1000 куб. метра, без акцизи, ДДС и таксите за пренос. Това може да доведе до нови по-високи цени на парното, но Иванов отказа да коментира дали ще се стигне до такова решение.
Той обясни, че има повишение на цената на петрола в последните три седмици, но не се очаква значителна промяна в следващите месеци. От "Булгаргаз" изтъкват като причина за искането си именно очакваното поскъпване на петролните деривати, както и увеличаването на стойността на долара на валутните пазари. Това са елементите, които влияят на цената на природния газ.
Позиция
"Овергаз" преговаря с "Булгаргаз" за свободни доставки на природен газ, разкрива отворено писмо на шефа на компанията Сашо Дончев. Газовото дружество не заяви твърд капацитет за 2017 г. и това предизвика опасенията на индустриалните потребители, че ще се стигне до нови разходи за "Булгаргаз", а от там и до поскъпване. В писмото се изтъква, че предложената от регулатора промяна на формулите за цената на газа цели да оправдае неефективното управление на разходите на "Булгаргаз", а КЕВР обикновено безкритично ги валидира. Иван Иванов вчера отхвърли обвинението.
Павел Станчев напусна Би Ти Ви, но не заради проекта "Слави". От 13 декември Павел Станчев вече не е главен изпълнителен директор на "Би Ти Ви Медия груп". На неговото място идва 38-годишният австриец Флориан Скала, избран от собственика на телевизията - международната компания СМЕ ("Сентрал юропиън медия ентърпрайсис").
Новината беше изненада за голяма част от служителите и журналистите в Би Ти Ви, но не и за хората, които имат достъп до кухните на големите телевизии у нас. За "раздялата" реално се говори от септември. Според вътрешна информация на "24 часа" още оттогава ръководството на медийната компания СМЕ търсило начин де се раздели със Станчев възможно най-елегантно, като сведе до минимум вероятните щети от неговото напускане.
Договорът на Павел Станчев за управление на "Би Ти Ви Медия груп" бил тригодишен, твърдят запознати. Според сроковете в него той изтича на 1 февруари 2017 г. Станчев пое телевизията на 1 февруари 2014 г. Т.е. са му оставали месец и 16-ина дни до естествения край на договора.
Защо обаче той не е бил дочакан, е нещо, за което медийните експерти засега само гадаят. Дали поводът за напускането на Павел Станчев наистина е толкова материален и прозаичен, едва ли ще стане ясно.
Практика на големите компании, както и на шефовете им е почти да не обсъждат професионалните взаимоотношения помежду си. Затова може само да се подозира кои са причините, довели до отстраняването на Станчев. Сред тях е състоянието на телевизията, което видимо не е толкова добро, колкото беше. По-малко собствени предавания, съкращаване на кадри, голямо намаление на парите, давани на външните продуценти, заради което част от тях започнаха да се оглеждат за ефир в други телевизии.
Същевременно най-силният конкурент на Би Ти Ви - Нова тв, е в постоянен възход. Този мотив е много вероятен, тъй като чуждите медийни компании, влезли у нас, обикновено се интересуват само от приходите и разходите и рядко обръщат внимание на съдържанието. Интригата със Слави е друг възможен мотив за предсрочно прекратяване на управленския договор. Павел Станчев си тръгва от Би Ти Ви 37 дни след референдума, организиран от "Шоуто на Слави". Самият референдум, както и изумителният резултат, който беше постигнат от него, бяха сериозно подкрепяни от Би Ти Ви и ръководството на телевизията. Подобно нещо няма как да се случи, ако лично Павел Станчев не е разрешил.
Самият Слави Трифонов неведнъж благодари на него и на медията и от трибуната на шоуто, и на пресконференцията в изборната нощ, която даде. Факт е, че имаше и други частни медии, които явно показаха своята съпричастност към референдума и резултата.
Да, но за Би Ти Ви било пратено писмо до централата на СМЕ, в което се намеквало, че медията се опитва да се намесва в политическата ситуация в държавата, твърдят много запознати хора. Всяка чужда компания се пази от подобни неща, а най-вече медийните групи. Подобно нещо може да се изтълкува като намеса в държавните работи, а пък за медия е недопустимо да заема открита позиция - просто такива са стандартите в журналистиката.
И не на последно място е фактът, че в самата СМЕ нещата не вървят много добре. Компанията е създадена през 1994 г. в Чехия, като е регистрирана на Бермудските острови. Освен у нас тя притежава водещите електронни медии в Чехия, Румъния, Словакия, Хърватия и Словения и има общо 36 телевизионни канала.
Преди време основен акционер в нея стана американският гигант "Тайм Уорнър", но въпреки надеждите и очакванията на ръководството на СМЕ той никога не изкупи цялата компания.
Само преди месец и половина - в края на октомври, имаше друга сделка, при която американският телекомуникационен гигант AT&T обяви, че купува медийната група "Тайм Уорнър" за близо 86 милиарда долара. Никой от американските холдинги обаче не е наливал пари в СМЕ.
Би Ти Ви вероятно има най-малка вина за финансовото състояние на собственика си, тъй като според ръководителите на СМЕ (казвали са го и в интервю за "24 часа") телевизията винаги е била отличникът на групата със сериозни приходи и ръст на рекламния пазар.
Новият директор Флориан Скала вече е у нас и управлява, казаха от телевизията. Той има над 13 години телевизионен опит, като е работил в Markiza Slovakia (CME) като директор продажби, а преди това в IP Austria (RTL Group). За него Кристоф Майнуш, председател на надзорния съвет на "Би Ти Ви Медия груп" и главен изпълнителен директор на СМЕ, казва: "Флориан е професионалист, отдаден на телевизията. Би Ти Ви се обогатява с неговия широк опит и силен фокус върху продажбите. Заедно с него ще заздравим водещата си позиция в България."
"Въодушевен съм от новата си роля на ръководител на най-важната медийна група в България. Съвместно с нашия силно мотивиран и опитен екип ще продължим да бъдем отговорни и професионални партньори към всички и ще продължим да предоставяме най-доброто съдържание на нашите зрители. Очаквам с нетърпение да преследваме активно целите си и да растем на този динамичен пазар", казва Флориан Скала.
Промените, които естествено се случват с идването на всеки нов началник, предстоят. По-малките вероятно ще са скоро, а за по-сериозните се изисква още време. Нищо чудно смяната на ръководството в Би Ти Ви да доведе до забележими медийни размествания.
Другите големи телевизии засега само наблюдават, без да коментират. Конкурентната среда у нас е изключително жестока заради малкия рекламен пазар и всяка грешна стъпка може да доведе до големи загуби. Една от възможните промени е именно в измерването на телевизионните рейтинги - най-щекотливата тема у нас, откакто имаме повече от една телевизия. Съвсем скоро компанията СМЕ е подкрепила "Нилсен" като пийпълметрична агенция в Чехия. У нас с нея работи Нова тв, а за Би Ти Ви мери ГАРБ. Някои медийни експерти подозират, че подобна смяна в ръководството на телевизията може да доведе до подписване на договор с "Нилсен". Не за друго, а защото световните корпорации обикновено работят с едни и същи фирми в различните държави, в които оперират.
Впрочем официалната страница на СМЕ в интернет не беше отбелязала вчера промяната в управлението на българското си подразделение. Там все още беше визитката на Павел Станчев. Иначе в официалното съобщение за него пишеше само: "Предишният главен изпълнителен директор Павел Станчев се разделя с "Би Ти Ви Медиа груп" след 3 години в дружеството." Самият Станчев, който преди години ръководеше Нова тв и успя изгодно да я продаде на сегашните ѝ шведски собственици "Модърн таймс груп", не вдигна телефона си. Негови познати твърдят, че е във Франция, където живее съпругата му, и е със счупена ръка.
РБ държи мандата, чака 6 дни Борисов да каже за премиер. От Реформаторския блок взеха вчера от президента Росен Плевнелиев третия проучвателен мандат за съставяне на правителство - последен шанс да не се стига до служебен кабинет и предсрочен вот.
"1 процент шанс - 100% шанс". С тези думи държавният глава заяви недвусмислено при връчването, че разчита в парламентарни консултации реформаторите да намерят начин да реализират мандата. Четирима изпрати Изпълнителният съвет на блока след ранно сутрешно заседание, за да го вземат - зам.-председателите на СДС Румен Христов и Костадин Марков, лидера на БНД доц. Борислав Великов и Александър Христов от партията на министър Николай Ненчев - БЗНС.
"Не само ще го вземем, но и ще го държим до другата седмица, макар че конституцията не дава срок за третия мандат и ние на практика можем да тупаме неограничено време топката", каза пред "24 часа" лидер от РБ преди събитието. Наистина чл. 99, ал. 3 фиксира само срока, в който президентът трябва да връчи третия мандат след връщането на втория - една седмица, но не заковава този, в който въпросният последен опит трябва да се реализира.
Друга разлика е, че при третия опит мандатът се взема, а по-късно след консултации при прездидента се отива с предложение за премиер. За името от РБ ще чакат до понеделник среща с премиера в оставка Бойко Борисов.
Само от ДБГ не са съгласни, че трябва да се прави нов опит за кабинет в този мандат, но са декларирали, че няма да пречат. Останалите, както и президентът Плевнелиев казват, че този парламент не се е изчерпал. Затова се залага на варианта Борисов да продължи да управлява с мандата на РБ, за който "24 часа" писа още на 27 ноември.
Човекът, който взе папката от президента, бе заместникът на Божидар Лукарски в СДС - Румен Христов. После пратениците на блока останаха повече от час на разговор с държавния глава при закрити врата.
Автентичната десница не е получавала мандат от 19 г., отговорността е огромна, подчерта Христов, препращайки към управлението на Иван Костов от 1997 г. И напомни: "Преди 2 г. започнахме заедно, сега трябва да довършим програмата." "Втори сме в ЕС по ръст, безработицата е най-ниска, дефицитът е нулев, резервът - пълен", даде още аргументи той. Както и кризите по света. Трагедията в Хитрино също говорела, че избори не трябва да се правят.
По-рано Лукарски също приведе Хитрино като аргумент, че е най-добре Борисов да остане премиер: "Сегашният министър-председател е най-добрият в това кризисно време", обясни той в национален ефир. Освен това при вот напролет няма време да се променят изборните правила, а така ще бъдат излъгани 2,5 милиона българи. Страната рискувала спирала от избори, а предсрочните обслужвали БСП и опозицията.
При връчването на мандата президентът Плевнелиев бе категоричен, че не трябва да се допуска изоставане на подготовката на българското председателство на Европейския съвет през първата половина на 2018 г. И призова партиите да положат усилие за успешното реализиране на този последен мандат и да не допуснат нестабилност в условията на множеството кризи в региона и по света.
Реформатори разказаха пред "24 часа", че ще чакат Борисов да се върне от заседание на ЕС на 15 и 16 декември, преди да направят последен опит да го убедят. "Нищо друго не ме интересува сега освен това да започнем да вдигаме цистерните. Ще се срещнем, ще говорим." Такъв бе коментарът на самия Борисов от Хитрино, където бе вчера.
Ако не, блокът ще чака от ГЕРБ друго име за премиер - например Томислав Дончев или друг технократ, на който премиерът в оставка се доверява. Ако не, опит за реализиране на мандата няма да се прави и РБ ще го върне.
"Загуба на време. Няма да могат да съставят кабинет в рамките на този парламент. Това разтакаване вече идва в повече. Ние сме за това по-бързо да се върне мандатът и да се върви към служебен кабинет", коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Междувременно доскорошният шеф на БАН акад. Стефан Воденичаров отрече пред "24 часа" да е канен за служебен премиер. За най-вероятен такъв в очакваното 3-о правителство на Плевнелиев продължава да бъде сочен главният му секретар Росен Кожухаров.
70% бг продукти във веригите. За десета поредна година "Стандарт" остана верен на мисията българите да се радват на коледна трапеза с безопасни храни. Традиционната дискусия събра представители на властта и бизнеса. По време на форума "Да! На българските храни" бяха връчени и 11 отличия за утвърждаване и популяризиране на родното производство.
Какво става със закона за храните, който бе един от най-дълго обсъжданите, а проектът бе няколко пъти връщан за поправки? Този въпрос зададе председателят на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. Тя бе сред участниците в дискусията на вестник "Стандарт" "Да! На българските храни". Кукушева подчерта, че трябва спешно да се приеме и законопроектът, защото в него има заложени много важни акценти, които касаят не само бизнеса, но и здравето на хората. Тя припомни, че в проекта е заложен регистрационен режим за колите, превозващи хляб, защото в момента се случва това да става при много лоша хигиена. Новите текстове биха ограничили и сивия сектор. Според изчисления на браншовия съюз, сега "под масата" се върти оборот от 1,2 милиарда лева, за които не се плащат данъци.
Като друг основен проблем пред бизнеса Кукушева очерта липсата на кадри. И посочи, че у нас има най-много квалификационни и преквалификационни курсове, а професионалните ни училища струват най-скъпо в ЕС на българския данъкоплатец. Затова и Кукушева предложи да се въведе законово изискване, според което всеки, който ползва курс за професионална квалификация, да е задължен да упражнява професията си за срок от минимум 3 години.
Другият важен въпрос, който постави Кукушева, бе за диференцирана ставка за храните, която бизнесът иска отдавна. И посочва, че въвеждането на по-нисък ДДС в съседна Румъния е довело до поевтиняване на храните, което прави родните продукти неконкурентоспособни.
По-нисък ДДС обаче се отхвърляше досега от управляващите.
Въпросът за "отлежаването" на закона за храните в парламента и неяснотата относно неговото приемане бе сред основните, които бизнесът постави на обсъждане на дискусията на "Стандарт". "Какви ангажименти поемате, за да се случи приемането му в рамките на този парламент?", попита главният редактор на "Стандарт" Славка Бозукова представителите на политическите сили.
Комисията по земеделието и храните в парламента ще обсъди на заседанието си още утре дали и как може да бъде придвижен законът до края на мандата на това Народно събрание". Това обеща зам.-председателят на комисията Светла Бъчварова /БСП/. Тя подчерта, че БСП е подкрепила закона на първо четене. Каза също, че в БСП са готови да обсъдят и предложението за по-нисък ДДС за храните.
Депутатът от ГЕРБ Георг Георгиев също пое ангажимент да обсъди със своите колеги, които отговарят за сектора, евентуалното гласуване на закона в рамките на този парламент.
Нужен е консенсус по такъв ключов закон и всички партии трябва да обединят усилията си, категоричен бе и бившият земеделски министър Нихат Кабил, който сега е областен председател на ДПС-София. Според Кабил страната ни трябва да участва и в проектиране на новите земеделски политики, които ще са валидни в ЕС след 2020 г.
Подадоха 202 проекта за ремонт на селски улици. Държавен фонд „Земеделие" приключи предварителната проверка за съответствие с критериите за подбор на проектите за строителство и ремонт на селски улици и тротоари. Става въпрос за проекти, подадени по подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура" от мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони" от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Ранкингът е извършен публично в присъствието на представители на Управляващия орган на ПРСР 2014-2020, на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и на Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП), които наблюдаваха процеса на оценяването.
202 са приетите проектни предложения за дейността „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари, и съоръженията и принадлежностите към тях". Общият размер на заявената субсидия е над 374 млн. лв.
От всички приети и оценени в съответствие с критериите за подбор предложения на последващо разглеждане подлежат 63 проекта. Общият размер на финансовата помощ на проектите, които ще бъдат разгледани, е 118,59 млн. лв. при определен със заповед на министъра на земеделието бюджет от 50 млн. евро.
Кандидатите по подмярка 7.2 за тази дейност могат да направят индивидуална справка за броя получени точки, включително и по отделните критерии за подбор, на следния линк: http://www.prsr.bg/proekti/index.html
В случай на несъгласие с получения брой точки, кандидатите могат да подадат аргументирани писмени възражения в деловодството на ДФ „Земеделие" - София в срок до 30 декември 2016 г. включително.
ВСС изхвърли Лалов от съда. Съдийската колегия на ВСС прие оставката на председателя на Софийския районен съд (СРС) Методи Лалов на своето заседание днес. Тя бе подадена в петък малко преди протеста, в който трябваше да участват съдии, но всъщност се появиха грантаджии и чиновници в съдебната институция. Лалов беше изхвърлен от поста с категоричните 8 гласа „за", а едва 4 от кадровиците на Темида гласуваха „против". Така от 1 февруари 2017 година той ще стане редови магистрат. Оставките на 4-ма от неговите заместници, които бяха депозирани в понеделник, съдийската колегия ще разгледа на друго заседание. Петият от заместниците на Лалов не е подал заявление за напускане на поста.
Внасянето на допълнителна точка в дневния ред за разглеждане на оставката на Лалов взриви обстановката в съдийската колегия. Основните защитници на тезите на грантаджиите скочиха да го бранят. Първа се възпротиви Соня Найденова. „Ами може и г-н Лалов да си оттегли оставката", каза Найденова.
„Имаме депозирана оставка и тя трябва да се разгледа в 3-дневен срок след депозирането й. Това не е детска игра, ако вие, г-жо Найденова, го приемате така. Преди малко казахте, че я подал да разтърси съвета. Някой да е накарал Лалов да подаде оставка? Какво правеха протестни мрежи тук? Политическият елемент си личеше отдалеч. В момент, когато се регистрира партия, да се прави такъв протест, с конкретни лица пред ВСС", контрира я обаче председателят на ВАС Георги Колев, визирайки, че протестът съвпадна с обявяването от провалилия се като правосъден министър Христо Иванов на старта на новия политически проект на „Агнешките главички", зад който прозират силуетите на драгалевското гуру Иван Костов, енергийния олигарх Иво Прокопиев и укриващия се от родното правосъдие пишман банкер Цветан Василев.
Приближеният до тези кръгове шеф на ВКС Лозан Панов също побърза да влезе в ролята на адвокат на Лалов. „Разглеждането на оставката днес е преждевременно", опита отчаяно да го извади от ситуацията той.
Комисията по атестиране и конкурси към колегията дори предложи освобождаването на Лалов да бъде разгледано на заседание на 10 януари 2017 година с мотив, че той иска да напусне поста от 1 февруари и има време дотогава. „Как комисията определя кога ще има заседание на колегията? Това е абсолютно неприемливо", възмути се обаче Колев.
„Видяхте, че движението беше блокирано. Аз не вярвам да са го блокирали съдиите и служителите от съда. Някой се възползва от протеста на СРС. Няма искане на Лалов, което да не е било удовлетворено", каза по-късно председателят на ВАС.
По време на заседанието Галя Георгиева пък намекна, че не са много хората от СРС, които протестираха. „Задайте си въпроса колко съдии и служители бяха тук на протеста", каза тя, след като на протеста пред ВСС в петък излязоха едва 10-ина от 160-те съдии в СРС.
Час преди заседанието на колегията в сутрешния блок на Нова ТВ представляващият ВСС Димитър Узунов заяви от своя страна, че не е оказвал натиск върху Лалов в деня на протеста. Той показа и чата на телефона си. "Моето мнение е, че има връзка между Лалов и новата партия на Христо Иванов. Той политикантстваше във ВСС, той не съдейства за решаването на който и да е проблем. Спомняте ли си как Иванов бе назначен за правосъден министър? Той е продукт на задкулисието според г-н Близнашки, може ли да се бори със задкулисието", попита риторично Узунов.
Още миналата седмица пък Ясен Тодоров - друг от членовете на ВСС, каза, че няма да се изненада, ако до 1 февруари Лалов оттегли оставката си.
Главният инспектор Теодора Точкова: Всеки може да подаде сигнал
Конституцията предоставя възможност на всеки да подаде сигнал до Инспектората на ВСС за нарушения по образуването и движението на съдебните, прокурорските и следствените дела, както и за забавяне при приключването им в установените срокове. В това число и главният прокурор. В това число всеки административен ръководител, магистрат, страна по дело, заяви днес главният съдебен инспектор Теодора Точкова.
По думите й по всеки сигнал ИВСС дължи произнасяне. ИВСС е независим и самостоятелно преценява какъв да бъде нейният обхват. Случаят със съдия Мирослава Тодорова не се различава от всеки друг. „Не приемам нападките и квалификациите за „бърз и услужлив инспекторат и главен инспектор", каза още Точкова по повод нападките към инспектората в последните дни. Тя не подмина и коментарите на някои от членовете на ВСС. Не разбирам защо ръководителите на СГС и СРС недоволстват, че съдиите в тях са подложени на непрекъснати проверки от ИВСС, ако няма проблеми, няма да има и сигнали, няма да има и негативни констатации от проверките. Причината голямата част от проверките на инспектората да са именно в СГС и СРС е обективна. 80% от основателните сигнали до ИВСС се отнасят до драстични забави, допуснати в работата на съдиите от софийските съдилища - дела, насрочвани само 2 пъти годишно, по две и повече от две години ненаписани съдебни актове, обобщи Точкова.
Махнаха 72 реклами от центъра на столицата. 2 незаконни рекламни елемента бяха изчистени от центъра на София от началото на миналата седмица. Акцията по премахването на незаконно поставените елементи ще продължи и през следващите дни. Сред най-честите нарушения са изтекли договори за билбордове. От Дирекция „Общински строителен контрол" информират за погрешно тълкуване, от страна на инвеститорите от рекламния бизнес, че след като плащат обезщетение за терена който ползват, това им узаконява рекламните съоръжения. Заведени са административно- наказателни производства и на нарушителите предстои да бъдат наложени глоби. Билбордите ще стоят в складове докато не се платят наложените санкции.
ОТ НАГ подготвят и промени в Наредбата за преместваемите обекти и рекламите, които предвиждат облекчен режим на санкциониране, намаляване броя на рекламните елементи и по- рестриктивни мерки.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |