Край нас ври и кипи! Кризи след избори и атентати. Трагедията в Хитрино е част от бурята с конфликти, която връхлита Балканите. Докато България е в траур за 7-те загинали, съседите се тресат в тежки политически и военни кризи.
Инфарктни избори разпалиха страстите в Скопие и Букурещ. В Македония ситуацията е патова - 2-те основни партии обявиха победа заради разлика от около 1,5% между управляващата ВМРО-ДПМНЕ и опозиционния СДСМ.
В Румъния победиха социалдемократите, но десният президент отказва да назначи за премиер техния лидер, съден за измами.
Турция пък ближе рани след поредния кървав атентат в Истанбул.
Съседна Гърция също е раздирана от противоречия. Цяла седмица беше скована в стачка, а вчера в Атина беше обезвредена бомба, поставена пред министерството на труда.
Избори по македонски: всеки казва, че печели
Македония изпадна в патова ситуация след изборите в неделя. Двете най-големи партии обявиха победа, тъй като резултатът е на косъм. Управляващата ВМРО-ДПМНЕ печели предсрочните парламентарни избори с критично малка преднина от 1,37%, или 16 240 гласа, пред опозиционните социалдемократи.
Броят на гласовете за ВМРО-ДПМНЕ е 452 709, или 38,06%, а за СДСМ - 436 469, или 36,69%.
Преброени са почти 99% от бюлетините. Избирателната активност е рекордна за последните години - над 67%, обяви Държавната избирателна комисия (ДИК). Веднага след края на изборите в Скопие започна масово празнуване на победата - лидерите и на двете най-големи партии обявиха, че са спечелили.
Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заяви, че е спечелила не само неговата партия, но и самата Македония. Опозицията пък започна да празнува още преди да бъдат обявени окончателните резултати, пред срадата на правителството с любимата си песен
"Шутка не ти бега, Никола"
"Затворът (в Шутка - б.р.) няма да ти избяга, Никола!". Ръководителят на СДСМ Зоран Заев заяви пред своите привърженици, че настоящият "режим е паднал с писалка, с гласуване".
"Уважаеми граждани, радвайте се! Падна режимът. Това наистина е исторически момент. Показахме на целия свят, че Македония ще напредва, че ще бъде свободна, единна страна", заяви Заев. Според неговата партия броят на мандатите на СДСМ е 51 и ВМРО-ДПМНЕ също ще има 51 мандата. Според изчисленията на ВМРО-ДПМНЕ те ще получат 51 депутатски места, а СДСМ - 49.
В 120-местния македонски парламент влизат и 4 партии, представляващи албанската общност. От тях политическият блок ДСИ печели най-много гласове - 86 812, или 7,3%. Алианс за албанците събира 2,95% от гласовете. Движението БЕСА печели 4,87%, а Демократичната партия на албанците (ДПА) взема 2,95%. Лидерът на ДПА Мендух Тачи обяви, че се оттегля, но обеща подкрепа за коалиция с БЕСА.
ДИК и основните политически партии твърдят, че изборите в Македония са преминали в спокойна, честна и демократична атмосфера.
За първи път в изборните списъци в страната бяха приложени и снимки на гласоподавателите, за да бъдат избегнати фалшификации.
Изходът от предсрочния вот в неделя предполага единствено нова политическа криза в Македония, защото не е сигурно, че опозиционният СДСМ ще признае резултатите и ще участва в заседанията на парламента, коментира Би Би Си. Освен това съставянето на правителство след подобен резултат ще е трудно. Предстоят изключително нервни преговори: и ВМРО-ДПМНЕ, и СДСМ трябва да си осигурят подкрепата на поне 2 от албанските партии, а дори и да съставят кабинет, той ще е изключително нестабилен. През март 2017 г. в Македония предстоят местни избори, към които може да се добавят и нови парламентарни заради парализата от изравняването на силите.
Левите печелят в Румъния, задава се война с десния президент
Румъния е изправена пред нестабилност въпреки убедителната победа на Социалдемократическата партия (СДП). Тя спечели предсрочните парламентарни избори с 45,95% от гласовете, което ѝ осигурява 132 мандата в 308-членния парламент. Дясноцентристката Национална либерална партия (НЛП) взема 18,89%, което ѝ отрежда 45 депутатски места.
Новата либерална партия "Съюз за спасение на Румъния" (ССР) е с 8,43%. Тя ще има 14 мандата. Заедно двете формации се надяваха да победят, но вземат по-малко от 30%. Още две партии - Демократическият съюз на унгарците в Румъния (6,32%) и Алиансът на либералите и демократите (5,63%), намират място в новия парламент.
Лидерът на победителите Ливиу Драгнея обяви, че започва преговори за формиране на мнозинство с дългогодишния си съюзник - Алианса на либералите и демократите. "Народът гласува за икономически растеж, повече пари в джоба и по-добре платена работа", заяви Драгнея.
По време на кампанията той обещаваше и силно намаляване на данъците. Победата на социалдемократите не предвещава безпроблемно управление, а напротив. Веднага се очерта конфликт между левицата, чийто имидж е очернен заради скандали с корупция, и дясноцентристкия президент Клаус Йоханис.
Преди изборите той заяви, че няма да даде мандат на политик с проблеми с правосъдието, имайки предвид Ливиу Драгнея Според румънския закон съдени за престъпления не могат да заемат министерски постове. Драгнея има в досието си условна присъда за изборна измама. Той обаче иска поста и твърди, че няма да отстъпи никому изборната си победа.
Социалдемократите дори заплашиха, че може да инициират референдум за предсрочно прекратяване на правомощията на Йоханис. До предсрочни избори се стигна, след като предишното социалдемократическо правителство на премиера Виктор Понта подаде оставка. Повод стана голям пожар в нощно заведение, при който загинаха над 60 човека.
След инцидента на 30 октомври 2015 г. десетки хиляди румънци излязоха по улиците в знак на протест срещу властите. Те обявиха, че ширещата се корупция в страната е направила възможна подобна трагедия. Сред другите причини за недоволството на румънците беше и корупционният скандал, в който беше замесен самият Понта. Още по време на управлението си той беше обвинен в укриване на данъци и пране на пари.
След атентата в Истанбул - масови арести, жертвите растат
235 представители на прокюрдската опозиция са били арестувани след атентатите в Истанбул, при които загинаха 44 души, 35-има от които полицаи, и бяха ранени други над 150. Според Анадолската агенция цитирана от западни медии, обвиненията са за връзки с терористи и разпространяване на терористична пропаганда чрез социалните медии.
Арестите са били извършени в 11 града в страната. Голяма част от тях засягат активистите на прокюрдската Народна демократична партия в Истанбул и столицата Анкара. Веднага след като стана известно, че отговорност за атентатите поема кюрдската екстремистка групировка "Соколи за свободата на Кюрдистан", по улиците излязоха стотици привърженици на управляващите, които скандираха "Долу ПКК" и "Не искаме ПКК в парламента".
Кюрдската работническа партия (ПКК) твърди, че "соколите" са радикали отцепници, но властите са убедени, че те са бойно звено, натоварено да извършва атентати основно срещу полицаи и военни. Още на погребението на загиналите полицаи в неделя Турция обеща да отмъсти за кръвта на жертвите, които за една нощ се увеличиха от 38 на 44.
Освен с арести Анкара отвърна още в неделя вечерта и с въздушни удари по позиции на кюрдите в Ирак. Разрушени са щаб на бойците пешмерги, както и техни укрития. Държавната Анадолска агенция посочва, че турските самолети са унощожили 12 цели на ПКК в Северен Ирак.
Междувременно стана ясно, че Ангела Меркел е предложила на Турция помощ в борбата с тероризма, съобщи "Дойче веле".
Канцлерката е говорила по телефона с турския президент Реджеп Ердоган, поясни прессекретарят Улрике Демер. Съгласно думите ѝ Меркел и Ердоган са се "договорили за засилване на сътрудничеството в борбата с тероризма". Освен това германската канцлерка е предложила "медицинска помощ за пострадалите" при терористичен атентат в Истанбул.
На 4 км от взрива хората не смеят да влязат в къщите си. 86-годишната баба Фатме е излязла на припек пред къщата си в село Тимарево. До нея са още 2 съседски жени. Добре е, че тези дни зимното слънце е милостиво и хората могат да стоят далеч от печките. Малко по-нагоре по улицата трима старци се подпират на бастуните си. Страхуват се. Казали са им, че има опасност от нов взрив в Хитрино, което е само на 4 км.
По някаква странна ирония тук животът продължава постарому, макар че всички разговори са белязани от мъката по загиналите приятели в съседното голямо село. Даже няколко деца са излезли да играят до полицейския пост, който спира хората към Хитрино, а семейство пенсионери цял ден чака в колата си да ги пуснат да нахранят животните си.
"Много лошо стана. Но ние нищо не знаем, чуваме само какво говорят по телевизията", казва Асан Юнус. Възрастният му събеседник бай Емин добавя, че тези дни вятърът духа към изток и че не се усеща миризма на газ в Тимарево. Към двамата се присъединява по-младият Филип, който разсъждава какво ще стане с животните в Хитрино.
"Една овца може да изкара два дена без храна, но без вода не може
Освен животните сами да излязат на паша от Хитрино, друго спасение за тях не виждам", добавя той. Хасан Исмаил също обсъжда с комшия на улицата положението. "Имам двама племенници в Хитрино. Обадиха ми се, че засега са добре, в Щумен са, но единият - той е на 50 години, е получил лек инсулт. Заради стреса е, защото къщата му се срутила при взрива. Той гърмът и тук се чу, но някак по-слабо, защото сме по-нависоко", казва бай Исмаил.
Малко по-надолу три жени също говорят за бедствието. "Познавах някои от загиналите, мъчно ми е за тях. Фризьорката в Хитрино Невин ми е приятелка, казаха, че ще остане без очи. Тя е във варненската болница. Мъжът ѝ е в болницата в Шумен и двамата са обгорени, къщата им изгоряла. Имат две деца, на 8 и 12 г.
Имахме едно момче от Тимарево - Бедри се казваше, някъде на 36 г., инвалид. Всяка сутрин в 5 ч отиваше до Хитрино пеш да пие кафе, това му беше развлечението. Нея сутрин обаче го застигнал с колата си синът на собственика на фурната и го взел за Хитрино. Били на спирката до кафемашината, когато огънят ги изгорил", разказва Емине.
И разкрива, че тя и другите две жени до нея не смеят да си влязат в къщите. "Ей там е моята къща, здрава, тухлена е, но когато стана аварията, цялата се тресеше като при земетресение. Казват, че пак можело да има взрив, затова сме на улицата", добавя Емине.
До селската чешма малко преди полицейския пост към Хитрино, е спрял червен опел. В него са пенсионерите Фатме и Исмаил Хюсеинова. Чули са, че в 15 ч ще пуснат хората за един час да си нахранят животните.
"От 8 часа сме тук, не може ли с журналистите да влезем?", пита наивно мъжът. "Нашата къща е тук близо, на високото сме, далеч от взрива. Казаха, че полицаите ще хранят добитъка, те как ще си отключат и как ще знаят къде е фуражът? Да дойде някой полицай с мен, за 1 час ще свърша работата", добавя Исмаил.
Пред другия пост на пътя за Силистра Хелми Мехмед чака втори ден да отиде до къщата си, защото му трябват документите да се яви на ТЕЛК в Шумен. "Ходих, взех парите, по 325 лева, които казаха, че ще дадат на всяко семейство. Но сега не мога да се явя на комисията", оплака се Хелми.
"Ние пари не искаме, защото къщата ни е цяла. Не можем обаче да си нахраним кокошките и гълъбите", оплаква се Гюлбахар Хюсеин, която е заедно с мъжа и сина си пред полицейския пост.
Внезапно обаче ядът ѝ минава, защото на пътя спира кола, от която изскачат племенницата на жената и мъжът ѝ, които са дошли да видят дали роднините им са живи и здрави и ги прегръщат за успокоение.
До поста спира мъж, който признава, че е намерил пътека към къщата си, макар че на втория ден след взрива полицаите завардиха и черните пътища през нивите заради опасността от нова експлозия.
"Бях на втория етаж в къщата си, когато вратата се отвори и взривната вълна ме събори на земята", спомня си мъжът. Той свидетелства, че в Хитрино няма никого по улиците. "Втори ден не угасва тази цистерна и това е, казва пожарникар на свой колега. Двамата са седнали да пият кафе до кризисния щаб на пътя за Силистра. В това време полицай подгонва мъж зад строените наблизо линейки. Човекът искал да влезе в Хитрино и протестира на висок глас, но след проверката на личната му карта се смирява.
Износът расте и през октомври. Износът на страната продължава да расте през октомври, макар и леко да забавя темпото спрямо предходния месец. Продажбите на български стоки се увеличават с 6.5% спрямо година по-рано, като ръстът се дължи и на двата основни пазара - страните от ЕС и извън съюза, показват данните на Националния статистически институт. Това е трети пореден месец, в който експортът на страната расте, след като от март до края на юли българският износ отбеляза период на петмесечно постоянно понижаване на реализираните обеми.
То се дължеше основно на по-ниската цена на петрола и на част от металите и храните и се виждаше най-вече в данните за търговията с трети страни. България изнася натам повече суровини и полуготова продукция. Друга част от спада се дължеше на проблеми в икономиките на основни търговски партньори като Турция, Русия и донякъде Китай.
Малко, но нагоре
Търговията с трети страни продължава колебливото увеличение от август тази година, като през октомври нараства с 4.4% спрямо същия месец на 2015 г. Позитивната тенденция свива отчетения от началото на годината спад в сделките със страни извън ЕС до 10.6% на годишна база. За сравнение, през първото полугодие на 2016 г. износът към трети страни претърпя спад с 15.9% спрямо същия период на предходната година. Най-значителното е намалението при търговията от началото на годината с Турция - с 345.9 млн. лв. (или 10.3%), следвана от Сингапур и Китай, съответно с 315.1 млн. лв. (50.9%) и 313 млн. лв. (34.7%). И докато на месечна база през октомври износът към Турция расте, към другите две държави спадът продължава.
По стокови групи най-голямо намаление от началото на годината има при износа на напитки и тютюневи изделия (-24.5% на годишна база). Най-значително увеличение се наблюдава при експорта на разнообразни готови продукти - с 29.9%.
Търговия с ЕС
Добрата новина, е че сделките със страните в ЕС, за където са насочени две трети от българския износ, нарастват със 7.4% на годишна база. Увеличението обаче е двойно по-слабо в сравнение със септември. Данните за търговията с ЕС към октомври обаче са без разбивка по държави и по стокови групи, тъй като информацията идва с месец закъснение. За септември тя показва, че износът на напитки и тютюневи изделия към ЕС отчита 30.6% ръст на годишна база. Най-съществено намаление се наблюдава при износа на минерални горива, масла и подобни стоки (-23.9%), което най-вероятно се дължи на ниските цени на петрола.
Търговското салдо за октомври е на минус, в резултат на което внесените в страната стоки надвишават изнесените с 1.8 млрд. лв. за десетмесечието на 2016 г. Сумата е с 36% по-ниска от отчетената за същия период на предходната година, като основен принос за свиването на разликата има по-силният износ към ЕС.
Инфлацията е нула
Статистиката продължава да отчита дефлация в потребителските цени на годишна база и през ноември. За конкретния месец тя е 0.5%. Месечната инфлация за ноември е 0.0%, показват данните на НСИ. Оттам отчитат понижение в цените на някои хранителни стоки, транспорт, на равнището от миналия месец остават групи като цигари и алкохол, ютилити услуги и образование. Очакванията на Министерството на финансите и МВФ са през 2016 г. инфлацията да остане отрицателна - средно около -1%. Прогнозите за следващата година обаче са за покачване на ценовото равнище на стоки и услуги и инфлация средно от около 0.8%. Основните двигатели се очаква да са ръстът в цените на петрола и увеличение в доходите и вътрешното потребление в страната.
Над 16% от българите са пазарували онлайн през 2016 г. Делът на българите, пазарували онлайн за лични цели, е намалял до 16.6% през 2016 г. Най-активни при поръчването на стоки или услуги по интернет са младите хора на възраст между 16 и 34 години, отчита годишното изследване на Националния статистически институт (НСИ). Година по-рано пазаруващите в интернет са били 18.5%, а през тази година нивото им се връща на това от 2014 г.
Предимно от България
Жените (17.1%) са по-активни в онлайн пазаруването от мъжете (16.1%). По интернет най-често се купуват дрехи и спортни стоки, следват предмети за дома и покупките, свързани с пътувания или хотелски резервации.
Повечето продукти са закупени от продавачи от България (87.4%), но немалко пазаруват в интернет магазини от други европейски страни (41.4%) или от други държави извън ЕС (18.7%), показва проучването.
По-голяма част от купувачите са поръчвали стоки или услуги между един и два пъти (42.9%), а преобладаващата обща стойност на покупките е до 200 лева. Едва малко над една десета от пазарувалите по интернет са купували или поръчвали стоки или услуги чрез кликване на реклама в уебсайт или социална медия, като жените са били по-импулсивни от мъжете.
Основните пречки пред пазаруването в интернет са трудности при намиране на информация за гаранцията и правата на купувачите; по-дълго време за доставка от посоченото в сайта и технически проблем по време на поръчване или плащане.
Близо две трети - с достъп до интернет
Резултатите от изследването показват, че 63.5% от домакинствата в страната имат достъп до интернет в домовете си. Това е ръст от 4.4 процентни пункта спрямо предходната година, отчита НСИ. Над 62% са с осигурена широколентова връзка, която освен фиксирана кабелна включва и интернет връзка чрез мрежата на мобилните телефонни оператори.
Въпреки динамичното развитие на информационните технологии в България обаче над една трета от домакинствата все още нямат достъп до глобалната мрежа в домовете си. Близо половината от тях посочват като основна причина липсата на знания и умения за работа с интернет, 42.5% смятат, че нямат нужда от него (не е полезен, интересен и др.), а според една трета оборудването е скъпо, посочва НСИ.
Младежите са най-активни
Повече от половината от хората на възраст между 16 и 74 години използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично, отчита проучването. В сравнение с предходната година това е ръст от 3.5 процентни пункта.
Най-активни са младежите между 16 и 24 години. Мъжете са по-активни при редовното използване на интернет в сравнение с жените. Образованието също определя честотата в сърфирането - 86.6% от хората с висше образование правят това редовно.
Трудовият статус на лицата също оказва влияние. Най-често използващите глобалната мрежа са учещите (незаети) - 95.3%, следвани от работещите - 74.9%. Почти половината безработни също се възползват редовно от възможностите, които предоставя интернет.
Най-предпочитаното устройство за достъп до мрежата в домашни условия е мобилният телефон (70.4% от активните потребители). Освен традиционните устройства като настолен компютър, лаптоп и таблет някои потребители избират по-интересни средства за сърфиране, например смарт телевизор (6.2%).
Тези, които редовно използват интернет извън дома или работното място, също предпочитат мобилния телефон за достъп (69.1%), а 30% сърфират чрез лаптоп или таблет.
Редовните интернет потребители най-често използват глобалната мрежа с цел комуникация - за телефонни или видеоразговори, участие в социални мрежи, изпращане или получаване на електронна поща. Над 81% от сърфиращите правят това заради достъпа до информация - те четат вестници, търсят новини, намират данни за стоки или услуги. Следват ползващите интернет за забавление (слушане на музика, играене на игри, гледане на телевизия, видео при поискване и др.). Най-малобройни са тези, които използват интернет за творчество (качване на собствено съдържание, създаване на уебсайт или блог) - 35.6%, показва проучването на НСИ.
Половината от потребителите предоставят някакъв вид лична информация в глобалната мрежа. Най-често това са данни за контакт (например домашен адрес, телефонен номер, е-поща), като хората с основно или по-ниско образование са по-малко склонни да дават лична информация в интернет.
Високата скорост е най-вероятната причина за инцидента с влака в Хитрино. Злополучната товарна композиция с пропан-бутан и пропилен е връхлетяла в гарата в Хитрино в събота с висока скорост и това най-вероятно е причината за трагичния инцидент, при който загинаха 7 души, а 29 бяха ранени. Това стана ясно от събраната досега информация в Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), разказа пред "Сега" висш служител на компанията. Едва 10-12 минути са делели товарната композиция от сблъсък с пътническа, разказаха пред "Сега" запознати с организацията на движението на влаковете. Само благодарение на служител на гарата в Ясна поляна, откъдето е трябвало да тръгнат пътническите вагони, е била избегната много по-страшна трагедия. Отговорникът е разбрал за случилото се на гара Хитрино и не е пуснал пътническия влак.
От НКЖИ са направили огледи на трасето. Според тях влакът е влязъл с по-висока скорост от предвиденото и основното доказателство за това е, че той е пристигнал на гарата с 21 минути по-рано. Той се е движил с около 100 км/ч при ограничение при влизане в гарата 40 км/ч. Движението с по-висока скорост по принцип било допустимо, но само ако теренът и ситуацията го позволяват.
"Данните за движението показват, че товарният влак се е движел с висока скорост", каза и директорът на специализираното звено за разследване на произшествия и инциденти в железопътния транспорт Бойчо Скробански пред "Дарик". Той обаче предупреди, че не може да се направи категоричен извод за причината за инцидента, защото все още не са ясни данните от компютрите на влака.
Данните от компютрите на двата локомотива на дерайлиралата композиция са свалени още в неделя, но засега от следствието няма информация какво съдържат те. Въпреки това жп експертите смятат, че високата скорост е основната причина за разпадането на композицията от цистерни, последвалия теч на газ и взрива. Те обясниха, че на влака е бил подаден сигнал от 2 жълти светлини, който означава че ще бъде отклонен и че следващият изходен светофар ще свети червено. Първата стрелка, която насочва композицията, е здрава, тоест въпреки скоростта композицията е преминала безаварийно и вагоните не са дерайлирали. Но на следващата стрелка, където влаковете се насочват към трети и четвърти коловоз, влизането с висока скорост при завоя наляво е било рязко - това не е позволило тежкият товар да остане стабилен и той се е преобърнал, обясниха специалистите. След това една от цистерните е протекла, образувал се е облак газ, а експлозията се е случила, след като изтеклото количество е било подпалено от искра, обясни директорът на пожарната Николай Николов.
"Железният път е бил проверен. И това се прави редовно по график. Въпреки че не е ремонтирано отдавна, съвсем скоро лабораторно изследване доказа сигурността на трасето", казаха още от НКЖИ. Бившият шеф на БДЖ Иван Иванов обаче обвини министъра на транспорта в оставка Ивайло Московски и ръководството на железниците, че се стремят "да омаловажават нарушенията в жп транспорта", което води до инциденти като този в Хитрино. "Върху контролните органи се оказва натиск да неглижират проблемите. Има случаи на насочване на влак срещу влак, които после се прикриват и омаловажават, защото не било станало нищо", казва Иванов, цитиран от OFFNews. Той твърди, че при ремонтите на жп инфраструктурата се използват некачествени материали, а сигнализацията често аварира и създава предпоставки за тежки катастрофи. От НКЖИ категорично отхвърлиха твърденията и заявиха, че тази година не е било допуснато нито веднъж подобно невнимание. През миналата година обаче е имало един такъв случай на насочване на влак срещу влак.
Обезвреждане
"Ограничителните мерки остават, може във вторник да се наложи да са по-строги, защото навлизаме в една фаза на по-специфични действия в трудната част от работата", каза пред журналисти в Хитрино вицепремиерът в оставка Румяна Бъчварова, цитирана от "Фокус". Тя съобщи, че напълно източени са 7 цистерни. Две били пълни наполовина, а 3 все още не били разтоварени. "Получиха се някои усложнения, които ни забавиха с няколко часа", каза лаконично Бъчварова.
"Започна организирано придвижване на жители на Хитрино, които искат да вземат дрехи, документи, лекарства и други вещи от домовете си", каза кметът Нуридин Исмаил. На пунктовете за четирите входа за селото има полицейски коли, които ще извозват хората. Лични автомобили няма да се допускат. Времето за организираното придвижване ще бъде ограничено.
Калориите вече ще са описани на етикета на храните. Всяка храна - от хляба, каймата и млякото до пуканките и дъвката - вече задължително трябва да има на етикета си данни за енергийната стойност наред с количествата сол, захар, мазнини и веществата, които могат да предизвикат алергична реакция. От днес в България влиза в сила еврорегламентът, който задава тези изисквания. Той бе приет още през 2011 г., но на производителите и търговците бе даден достатъчно дълъг гратисен срок да подготвят информацията за продуктите си и новите етикети.
Новите правила целят потребителите да са наясно какво слагат на трапезата си и дали не купуват енергийни бомби. Регламентът се прилага за всички пакетирани храни и разфасовки, които се продават в магазини, заведения, пазари, училищни и болнични лавки и бюфети и прочие. "Хранителните стойности трябва да се посочват за 100 грама или за 100 милиграма и да съдържат следните два вида данни: енергийна стойност, която се измерва в килокалории или килоджаули, и количества: мазнини, наситени мастни киселини, въглехидрати, захари, белтък и сол", поясниха от Асоциация "Активни потребители" вчера.
В интерес на истината повечето производители на хранителни стоки вече изписват и калориите, и съставките. Отделен въпрос е доколко е достоверна информацията. Задължителните данни може да се отпечатат направо на опаковката или на отделен етикет. Еврорегламентът повелява алергените да са изписани с открояващ се шрифт. Например, ако във вафлата има соя и фъстъци, това се обозначава, защото някои хора имат непоносимост към тези растения. Сусамът, целината, орехите, бадемите впрочем също са алергени. Затова и ресторантите, където продуктите за готвене обикновено са насипни, са длъжни да посочват в менюто си кои ястия съдържат такива съставки.
Контролът е възложен на Българската агенция за безопасност на храните. Хранителните стоки, които са произведени преди 13 декември 2016 г. и вече са разпространени в търговската мрежа, могат да се продават до изчерпване на количествата, обясниха от БАБХ.
Стриктно
Информацията трябва да бъде с четлив шрифт, леснодостъпна и незаличима. Буквите и цифрите върху опаковките и етикетите трябва да са високи поне 1.2 мм. Изключение се прави само за най-дребните пакетчета - с площ под 80 кв. сантиметра. Там символите може да са и 0.9 мм високи. За напитките името, количеството и алкохолното съдържание трябва да се виждат едновременно, т.е. да не се налага купувачът да върти бутилката, за да види данните.
Ислямистите в Сирия убиват с българско оръжие. Ракета, изстреляна от бунтовниците в Източен Алепо, едва не уби екипа ни, докато снимахме сраженията в контролираната от сирийската армия част от града. Радостта ми от щастливата случайност от 50 м между нас и ракетата беше бързо изместена от чувството за гняв и ужас, когато разбрах, че оръжието е българско - една от стотиците ракети ГРАД, които ежедневно убиват десетки цивилни в Алепо.
След месеци под обсада от силите на сирийската армия и въздушна атака от руски изтребители бунтовниците отстъпиха от позициите си. Екипът ни влезе в Стария град на Алепо, който в продължение на 5 г. беше под контрола на ислямистите от Ал Нусра. Групировката беше обявена за терористична от Съвета за сигурност на ООН заради връзки с Ал Кайда.
В една от изоставените къщи открихме таен склад за оръжие на джихадистите. На три метра под земята намерихме десетки сандъци със снаряди, на които като производител е посочен българският оръжеен завод ВМЗ-Сопот, и 122-милиметрови ракети ГРАД с произход България. Тези ракети с обсег на действие до няколко километра са сред най-смъртоносните за цивилното население на Алепо, тъй като падат в жилищните квартали. Освен тях джихадистите са използвали български боеприпаси с калибър 73 мм за противотанкови оръдия и противотанкови снаряди с калибър 40 мм за РПГ.
Износител на боеприпасите е частната оръжейна фирмата „Аркус" - АД, гр. Лясковец, а на етикетите върху сандъците с оръжия има български имена - Иванов и Димитрова. Според документите, които открихме, тези боеприпаси са подготвени за износ от България през юли и октомври 2015 г.
Освен този склад сирийската армия откри още 8 склада с оръжия, изоставени от бунтовниците. Според източници на „Труд" само в Стария град на Алепо са намерени 2 млн. снаряди за тежка картечница и 4 хил. ракети ГРАД с произход България.
Според военни експерти оръжието, което ислямистите са изоставили след изтеглянето си, е било достатъчно за продължаване на сраженията с още 2 г. За 5 г. война тук са загинали над 10 000 цивилни, а 100 000 са ранени само в Алепо. Част от жертвите са убити с българско оръжие.
Бензин и дизел поскъпват. Бензинът и дизелът у нас поскъпват от началото на декември показва проверка на „Труд". Литър от най-масовия бензин A95 достига 2,08 лв./л, а дизелът - 2,06 лв./л, показват данните на сайта fuelo.net.
Увеличението е с по две стотинки от началото на декември. Повишава се и цената на газта за автомобили, като на бензиностанциите тя вече гони един лев. Поскъпването на горивата у нас идва в отговор на повишението на котировките на петрола на международните пазари.
Петролът с най-висока стойност от лятото на 2015 г. - над 57 долара за барел
В понеделник цената на черното злато се покачи с 5% и достигна най-високото си ниво от средата на 2015 г. Американският лек суров петрол WTI стигна 54,51 долара за барел, а европейският бенчмарк „Брент" поскъпна до 57,89 долара за барел през нощта между неделя и понеделник. Увеличението идва, след като ОПЕК и страни извън групата постигнаха първата си сделка от 2001 г. насам за понижаване на добива. Страните производителки извън ОПЕК се съгласиха да понижат продукцията с 558 хил. барела.
Преди това държавите членки на ОПЕК също постигнаха споразумение да съкратят производството c 1,2 млн. бapeлa нa дeн от 1 януари, като най-големият производител Саудитска Арабия ще понижи добива си с около 486 хил. барела дневно.
3а Kоледа: Хиляди българи без ваканция. Един от големите български туроператори обяви несъстоятелност малко преди коледните и новогодишните празници. "Алфатур" се обърна със съобщение до своите клиенти и партньори, че не е в състояние да изпълни планираните пътувания. Така хиляди българи ще останат с провалени коледни и новогодишни ваканции.
От туроператора уверяват, че хората, които са им се доверили за своите почивки, ще получат обратно парите си от застрахователя "Евроинс", към който е сключена застраховката "професионална отговорност" на туропертора.
Полицата е на стойност 1,4 млн. лв. Според закона, клиентите трябва да представят всички нужни документи, преди да получат парите си от застрахователя. След като го сторят, сумата трябва да им бъде преведена до 15 дни.
Все пак едва ли повечето клиенти на компанията ще успеят да получат парите си преди празниците и да си резервират други ваканции. Хората, които вече са на организирани от "Алфатур" екскурзии в чужбина, няма защо да се притесняват за ваканцията си, тъй като всички хотели и транспортът им са платени, уверяват от фирмата.
"Относно предстоящите пътувания за периоди, различни от коледните и новогодишни празници, ще се свържем поотделно по имейл с всеки, към когото сме поели ангажимент, за да му дадем информация конкретно за неговия случай", се казва още в писмото. От фирмата оставят и електронна поща за връзка на своите клиенти - sofia@alfatour.bg.
"Алфатур" е един от големите туроператори у нас, който предлагаше екзотични ваканции и собствени самолетни програми. За 18 години фирмата е превозила 150 000 туристи, се казва в писмото, публикувано на сайта на компанията до клиенти и партньори. Като причина за фалита от фирмата посочват сътресенията в Турция и Египет, които са съставлявали 80% от бизнеса й.
Повече награди в сезон 2 на Лотарията на НАП. Повече и по-големи награди ще има в сезон 2 на Лотарията с касови бележки на Националната агенция за приходите и Министерството на финансите. Стартът на следващата Лотария ще бъде даден през март или април 2017 г., научи "Стандарт". Обсъждат се различни варианти за голямата награда, включително и предоставянето на нов апартамент. Но все още не е решено точно какви ще бъдат наградите. Със сигурност обаче те ще бъдат по-големи от наградите в първия сезон на Лотарията на НАП. Играта стартира в края на миналата година като всеки месец от НАП даваха на един късметлия 32-инчов телевизор, а всяка седмица - смарт телефон. Голямата награда в Лотарията - чисто нов лек автомобил, беше изтеглена в неделя в предаване по БНТ. Късметлията е учителка по английски език в основно училище в Панагюрище. 42-годишната Иванка Кавъркова спечели голямата награда с касова бележка на стойност 1,80 лв.
В Лотарията се включиха над 1 млн. души, като те регистрираха за играта касови бележки на стойност над 650 млн. лв. Общият брой на регистрираните за участие в Лотарията касови бележки беше близо 50 млн. 34% от хората, които регистрираха фискални бонове, са на възраст между 25 и 34 години, а 28% са още по-млади - на възраст между 14 и 18 години, сочат данните на НАП. 55% от участниците в лотарията бяха мъже. Много интересно е и разпределението на регистрираните на сайта www.kasovbon.bg по техните интереси: 6% спорт; 4% компютри; 3% храни, напитки, готварство; 2,5% пътуване и туристически обекти.
Ефектът от провеждането на Лотарията е, че хората научиха, че касовата бележка е много важна при упражняване правата на потребителите. А прекият ефект за държавната хазна е увеличение на легалните обороти, а в резултат и на приходите от данъци с близо 30 млн.
2511 пенсионери се заселиха у нас, половината са БГ гурбетчии. 2511 пенсионери са се заселили в България през миналата година, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Това са хора над 65 -годишна възраст, които са променили постоянния си адрес от чужбина в България. Почти половината от заселниците от третата възраст, или 1244-ма души, са наши гурбетчии, трупали години опит зад граница. „Обикновено това са хора, които да работили в чужбина, докато навършат нужните години за пенсия в съответната страна", обясни пенсионният консултант Мартин Николов. За да получат пари за старини в страни членки на ЕС, нашенците трябва да са натрупали няколко години стаж в чужбина и да са навършили минималната пенсионна възраст за съответната държава.
В повечето страни в Западна Европа трудовият живот продължава до 65 г. Данни на Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че през миналата години пенсионерите, които получават пари за старини от чужбина на база на международни споразумения, са 19 809. Сред тях има както българи, натрупали осигурителен стаж зад граница, така и чужденци, поискали пенсиите им да се превеждат у нас. Най-многобройни са парите за старини от Гърция - 3629, следвани от Германия с 3024 и Русия с над 2700.
Статистиката показва, че през миналата година още 1267 пенсионери от Западна Европа са се преселили у нас. Освен евтиният живот, липсата на данък върху пенсията привлича все повече европейци в България. „В Италия всички доходи се облагат с между 25% и 35 %, а тук няма такова нещо. Освен това тук с пенсия от 1500 евро можеш да живееш чудесно, докато в родината ни е трудно.", обясни Клаудио Чифи - президентът на италианско-българска фондация, която подпомага настаняването на чужденците у нас. По думите му в последните 2 г. около 600 италиански пенсионери са емигрирали у нас. Южняците от третата възраст, избрали да изживеят старините си в България, най-често избират големи градове като София, Пловдив и Варна. Повечето живеят под наем, като част от тях могат да наемат жилище още преди да са пристигнали у нас.
И докато някои европейски пенсионери намират спасение в родината ни, то други 2067 българи над 65 г. са решили да емигрират, въпреки напредналата си възраст.
Правителството дава 10 млн. лева за Хитрино, ремонтират жп линиите с европари. Общо 10 млн. лева ще отпусне кабинетът за Хитрино. Това съобщи лично премиерът в оставка Бойко Борисов в началото на извънредното заседание на правителството след инцидента, при който загинаха 7 души и други десетки са ранени. Самото заседание започна с минута мълчание в почит на загиналите. "Бог да ги прости", заяви Борисов.
5 млн. лева още днес ще бъдат прехвърлени по сметките на община Хитрино, уточни Борисов, като целта е кметът и Общинския съвет да имат "готови пари". Средствата са за дейностите по разчистване на населеното място.
Други 5 млн. лева пък ще бъдат насочени към социалното министерство, като те ще са за лекарства, памперси и за изграждане на разрушените от взрива домове, обясни премиерът. По думите на премиерът този втори транш от общата сума се насочва към социалното ведомство, защото по закон "кметът няма право" да се разпорежда с тях.
Вече са водени и разговори с ЕК, като с комисията е договорена възможността за пренасочване на пари от две оперативни програми - тази за транспорт и за селските райони, които да се използват за ремонт на инфраструктурата - жп гари и линии.
"Тези пари ще отидат директно за пострадалите хора. така подпомагаме кмета и общинския съвет бързо и гъвкаво да реагират", коментира Борисов.
Преди това премиерът обясни, че през нощта са източени 4 от цистерните. Имало е малка авария, тъй като една от цистерните е била наведена към еди от стълбовете. За целта обаче ще бъде прикрепена с лебедки. По дуите на Борисов скоро трябва да приключи източването на цистерните и разчистването на терена.
"Всячески се стараем да не пресираме експертите, които действат на място, тъй като рискът е голям", уточни той. Борисов припомни, че е имал и среща с лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, който също е бил на мястото.
26 сгради напълно разрушени
Общо 26 са напълно разрушените жилищни сгради в Хитрино, заяви от своя страна финансовият министър Владислав Горанов след заседанието на кабинета. Те са напълно негодни и трябва да се построят наново, уточни той. По предварителни анализи на транспортното министерство пък около 1,5 млн. лева ще струва възстановяването на ж.п. инфраструктура, каза още Горанов.
Той припомни, че правителството е одобрило допълнителни разходи в бюджета, заради инцидента, без да уточни дали сумата идва от излишъка или от фискалния резерв. Първите 5 млн. лева местната власт ще ползва за ремонт на общинската инфраструктура, а останалите 5 млн. лева ще бъдат за Фонд социална закрила в МТСП, като целево финансиране за специална социална програма за Хитрино. В тази връзка социалният министър Зорница Русинова обясни, че до петък община Хитрино ще трябва да подготви такъв проект, като една част от парите ще са за възстановяване на домовете, а другата за неотложна помощ. При нужда пък всяко домакинство ще получи и допълнително лечение.
Вицепремиерът Томислав Дончев обясни, че една част от къщите на хората са пострадали, но са конструктивно здрави. На тях най-вероятно ще бъдат сменен покривите или дограмата. Има такива обаче, който са изцяло разрушени. Тези семейства ще бъдат настанени при роднини или във временни жилища - фургони. Подготовката по тяхното предоставяне вече е стартирала, увери той.
Строежът на новите къщи обаче ще отнеме месеци и вероятно ще започне със старта на строителния сезон. Това дефакто означава, че част от хората ще прекарат зимата във фургони. Дончев не можа да каже каква сума ще бъде преструктурира от оперативните програми за селските райони и транспорта. Имат обаче аванс от ЕС, че такива проекти ще бъдат бързо одобрени от ЕК.С пари от програмата за селските райони могат да се финансират изграждаето на всякаквъ вид инфраструктура - от пътища, през ВиК-мрежа и други, уточни още Дончев.
Социалото министерство пък има готовността да предостави 100 души от програмите за заетост, котио да бъдат изпратени в помощ на общината при разчистването.
Най-вероятно държавата и общината ще търсят обезщетения от страна на застрахователите, но това ще стане едва след като се установи вината за инцидента.
Междувременно духовници от Варненска и Великопреславска епархия отслужиха заупокойна молитва за починалите при взрива в шуменското село.
С решение на Министерския съвет понеделник бе обявен за Ден на национален траур в памет на жертвите на взривила се на гара Хитрино цистерна от дерайлирала влакова композиция. Жертвите на трагичния инцидент са 7, ранените са 29, като 7 от най-тежките случаи са във варненски болници. Днес министърът на здравеопазването в оставка Петър Москов и заместникът му Ваньо Шарков посетиха болните и проведоха работна среща с директорите на УМБАЛ „Света Марина" и Военноморска болница, в които са настанени най-тежко пострадалите пациенти от Хитрино. В университетската болница са настанени 2 жени, тежко ранени при взрива. Лекарите във Военноморска болница се борят за живота и здравето на 5 пострадали - 4 мъже и една жена.
„И двамата пациенти, които се намират в интензивната клиника на „Света Марина" са стабилизирани, но в продължаващо тежко общо състояние. Едната пациентка е интубирана и е в съзнание, но все още е с опасност за живота. Работата на колегите в тези близо 48 часа, е довела до подобрение на състоянието, но категорично то остава тежко. От гледна точка на пациентите във Военноморската болница, двама от тях са също в стабилизирано тежко състояние, със сериозна степен на изгаряния, със съчетана травма и с увредени дихателни пътища от токсичните газове. Състоянието на другите трима пациенти в последните 48 часа постепенно се е подобрило и мнението на ръководството на болницата е, че те поетапно ще може да бъдат изписани от реанимация и ще продължат лечението си в Клиниката по изгаряния. Положението на четирима от пациентите във Варна остава стабилизирано, но тежко", обясни министърът в оставка Петър Москов.
Той заяви, че е направен подробен анализ на работата на здравните органи в тази кризисна ситуация, като общото заключение е, че здравната система е реагирала адекватно, за да може да се отговори на едно такова бедствие.
"Взехме си и поуките в отделните сигменти по организацията, за да може да работим и по-бързо. Мисля, че цялото общество трябва да се присъедини към моите думи - професионална, точна, прецизна и всеотдайна работа. Нашата система успя да отговори по адекватен начин, на това трагично събитие", категоричен бе Москов.
Той благодари на хората, които са се отзовали и са дарили кръв, като посочи, че от Шумен това са 170 души, във Варна и София по около 200 души, както и още много други от цялата страна.
„Аптеките ще доставят на пациентите от Хитрино лекарствата, без да е нужно да носят всички документи, които вероятно са загубени. Личните лекари също ще могат да ги обслужват без проблеми", допълни още във Варна здравният министър в оставка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.867680 |
GBP | 2.316980 |
CHF | 2.060070 |