350 лв. студентска стипендия, ако 5 г. след това си чиновник. Студенти от подбрани специалности, за които в администрацията има глад на кадри, да получават по 350 лв. месечна стипендия. Срещу това те ще се задължават след завършването на образованието си да работят 5 години като чиновници.
Наредба с тези разпоредби е подготвило правителството и тя е разпратена до работодателите и синдикатите за съгласуване. Стипендии под условие, че младите хора останат да работят 5 г. в страната, да бъдат въведени и за специалности, от които има нужда бизнесът, предложи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
При напускане на страната по-рано студентът ще връща стипендията, обясни той. В даден момент бизнесът може да поема стипендиите на студенти, които си е харесал.
Тогава за младите работници ще се дължат трансферни права по подобие на професионалните футболисти, ако решат да сменят работодателя.
Големи вериги ни продават 70% от лекарствата. Осем аптеки на разстояние от 5 до 350 м - така изглежда една от най-оживените централни търговски улици в столицата - "Граф Н. Игнатиев", чиято обща дължина е 1,5 км. Пет са част от вериги аптеки, а другите три са единични.
От това печели пациентът - конкуренцията предлага голям избор на лекарства и други продукти, както и избор на цени, на които да купува.
Средният нетен марж на една аптека за месец е 10-15 хил. лв. След изплащането на заплати, наеми и осигуровки чистата печалба за собствениците възлиза на 2-3 хил. лв. Колкото повече аптеки притежават, толкова по-големи ще са и приходите.
По данни на пазарния анализатор IMS Health около 70% от фармацевтичния пазар се правят от вериги аптеки. 4201 са регистрираните аптеки у нас по данни на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), но реално работещи са около 3600. При население в България малко над 7 млн. души на една аптека се пада да обслужва към 2000 клиенти, а средноевропейският показател е 4450 души на аптека.
Невъзможно е аптеката да оцелява по този начин, без да търси алтернативи, понякога и незаконни, казват от бранша. Броят на аптеките е значително по-голям от необходимия, но в същото време в 11 общини те изобщо липсват.
"Наблюдава се насочване на аптеките към икономически атрактивните региони, където населението е по-платежоспособно и има по-добра инфраструктура. За сметка на това цели региони в България остават лишени от достъп до фармацевтично обслужване", обяснява проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз (БФС).
В подобно положение се е озовало и Хитрино след взрива на влаковата композиция преди 2 седмици. В селото имало само една аптека, на 150-200 м от гарата, която е силно пострадала след инцидента. В момента тя не работи и на практика жителите на почерненото Хитрино нямат достъп до аптека, уточнява проф. Гетов.
В търговия ли се превърна аптечният бизнес и от какво печели той? Въпреки големия брой аптеки, до края на ноември 2016 г. са регистрирани 163 нови само в рамките на столицата Според проф. Гетов през последната година се наблюдава предимно смяна на собствеността, преназначаване на ръководители, както и смяна на местонахождението, но нови фирми с нови аптеки по-скоро са рядкост.
"Обикновено нови аптеки откриват веригите, което е в резултат на отдръпването на държавата от регулацията на този сектор, от отмяната на етичния модел на аптеките през 2008 г., както и че от началото на прехода аптеките са оставени да съществуват само на база на това, което генерират като оборот и като собствени средства", анализира проф. Гетов.
В България аптеките се издържат само от оборот. В Европа те предоставят и различни здравни услуги, които се заплащат от фондове - измерване на кръвно налягане, скрининг на заболявания, поставяне на противогрипни ваксини и др. У нас обаче това не е прието.
"Колегите се издържат благодарение на козметични продукти, хранителни добавки, медицински изделия, където няма строга регулация на цените и няма реимбурсация", обясняват фармацевти. От всички 3600 реално работещи аптеки 2100 имат договор със здравната каса.
Наблюдава се обаче тенденция към отдръпване на фармацевтичните заведения от обвързване с НЗОК. През 2015 г. аптеките на договор с касата са били 2300. Една от причините за това е таксата от 1,67 лв., която НЗОК плаща на аптеките при всяка обработена рецепта за напълно реимбурсирани лекарства.
Аптеките трябва да намерят пари, с които да платят на дистрибуторите за лекарства, струващи хиляди, да ги съхраняват, да ги отпуснат на пациента и да чакат около 30 дни, колкото е законовото време, в което касата ще им изплати тези 1,67 лв., обясняват фармацевтите.
1,60 лв. струва билетчето за градския транспорт, сравнява проф. Гетов. "Има отдръпване на колегите от работата с напълно безплатни лекарства поради това, че тези 1,67 лв. не могат да компенсират усилията и инвестицията", обяснява професорът.
Как тогава се издържа една аптека? Хранителни добавки, козметични продукти и медицински изделия без лекарско предписание - те нямат фиксирани продажни цени, нито надценки, затова аптекарите се ориентират все повече към такъв асортимент, за да вдигат оборота си.
Издръжката на една аптека може да се оптимизира чрез мащаба, т.е колкото по-големи количества се поръчват, толкова по-голяма е отстъпката в цената, на която тя купува лекарствата. В тези случаи за аптеката има по-добър марж и може да предостави на крайния си клиент по-ниска цена, както и услуга към пациента, поддържайки скъпоструващите лекарства по НЗОК, за които е необходим по-голям финансов ресурс.
С предимство в това отношение са веригите, които зареждат повече обекти, докато малките единични аптеки не могат да си го позволят и цените им са видимо по-високи. Постоянните разходи също са проблем, защото са твърде големи за поддържане. За да има въобще някакъв бизнес, поне те трябва да се покриват. Много от малките аптеки не могат да се справят и отпадат от пазара.
Незаконна практика: препродават медикаменти обратно към дистрибутора
Някои аптеки прибягват до незаконни практики, като правят паралелен износ. В последните 2 години институциите се опитват да наложат ограничения на законния износ, изготвяйки пакет законови промени, но на практика оставят незаконния без внимание.
"Смущаващото е, че търсейки начин да излязат от ситуацията на липса на средства и на възможност за покриване на разходи, една част от аптеките си позволяват да препродават лекарства обратно към търговци на едро, което не само че е незаконно, но е нечестно спрямо тези, които спазват правилата", казват фармацевти.
"Някои аптеки съществуват само заради незаконния паралелен износ. Продължават нелоялните практики, продължават да се разрастват т. нар. кухи структури, в които съществуват търговци на едро и аптеки, които превъртат едни лекарства с цел незаконен паралелен износ. Следващата година ще продължат да липсват лекарства на българския пазар, тъй като съществуват структури, които имат интерес от техния износ", обяснява проф. Гетов.
Именно това е най-големият проблем при незаконния износ - възниква недостиг на лекарства за българските граждани. Ако производителят и търговецът на едро са доставили нещо до аптеката, то трябва да отиде за пациента.
Всичко, което не е било доставено до аптеката, защото няма търсене от пациентите, може да бъде изнесено. Но когато определени лекарства трябва да бъдат там за болните и аптеката ги продаде обратно, за да се изнесат, вече няма откъде нуждаещите се да се снабдят. В много случаи паралелният внос не може да реагира на създадените дефицити.
Евтино в Гърция - забравете от 2017 г. Почивката в Гърция ще ни излезе по-скъпо догодина. Причината е, че от 1 януари 2017 г. се вдигат акцизи и данъци, които ще повишат цените на редица стоки в южната ни съседка. Литър бензин поскъпва с 3 евроцента, а дизелът - с 8 евроцента. С десет евроцента се увеличава цената на природния газ, изчисляват местните издания.
С близо 25 на сто по-скъпо ще струва и кутия цигари, тъй като от 1 януари влиза в сила специалният данък върху потреблението на тютюневите изделия. Заради него килограм тютюн става 170 евро при досегашните 156,70 евро.
По-високият данък ще се отрази и на цената на кафето в Гърция. До 10 евроцента повече ще платите, ако си поръчате чаша от напитката в заведение.
Увеличава се и специалният данък за консумация на бира, а отпада намалението от 50% на данъка върху алкохолните напитки в южните гръцки острови като Сирос, Тасос, Андрос, Тинос.
Специална такса се въвежда за стационарните телефони. Тя ще е в размер на 5 на сто.
Засега няма промяна на цените на пакетите за почивка в Гърция както за Великден, така и за летния сезон, коментира за „Труд" Калин Драганов, член на Асоциацията на българския туроператори и туристически агенти. Тепърва ще се види как новите акции и данъци ще се отразят на цените в ресторантите, допълни той. В нашата агенция отчитаме двойно увеличение на българите, които вече са направили ранни резервации за почивка в Гърция, каза още Драганов.
Поскъпване на нощувките в хотелите ще има, но чак от януари 2018 г. Тогава ще влезе в сила данък от 1 евро за нощ за нощувки в тризвезден хотел, 2 евро в четиризвездните хотели и 3 евро в петзвездните.
Спират 90% от асансьорите у нас догодина. Близо 90% от асансьорите не са готови с въвеждането на гласово устройство за връзка с техниците при авария и ще бъдат спирани. Изискването влиза в сила от 1 януари, съобщи пред „Труд" председателят на Българската асансьорна асоциация инж. Валентин Маринков.
Той припомни, че от първия ден на 2017 г. с приета преди две години наредба за техническата безопасност се въвеждат нови изисквания за поддръжка на асансьорите. Според предписанията те трябва да разполагат с двустранна аварийно-алармена връзка между кабината и дежурните техници по поддръжката.
„Aко се спазва наредбата, 90% от асансьорите трябва да бъдат спрени, тъй като не разполагат с гласово устройство за осъществяване на тази връзка", заяви инж. Маринков. Той обясни, че членовете на етажните собствености са разполагали с две години, за да приложат предписанията. „Даден асансьор ще бъде спиран от движение, ако при годишен технически преглед през 2017 г. се установи, че не е оборудван с устройството", уточни инж. Маринков.
По думите му това е правилно заради безопасността на хората, защото с мярката се предотвратяват часове стоене на заседнали в асансьора при авария.
„Вярно е, че всеки има GSM, обаче в шахтите на асансьорите не навсякъде има покритие, така че ако някой заседне там, където няма обхват, той може да има и пет GSM-а в джоба си и може да стои заседнал с часове", обясни инж. Маринков. По думите му с нововъведението точно тази липса на обхват ще бъде избегната.
То представлява един бутон аларма, който трябва да бъде натиснат, обикновено за 10 секунди. Този се задейства сам, когато асансьорът е заседнал между етажите. Има сим карта, която се свързва със сервизния телефон.
Цената на нововъведението се покрива от самите потребители, но според инж. Маринков сумата не е сериозна. Устройството струва 300-350 лв., като тя трябва да бъде разделена между 20, 30 или 40 семейства в един вход, уточни председателят на БАА. Според него поддръжката за месец ще струва по 5 лв. на устройство.
2000 деца учат японски и китайски. Близо 2000 българчета залягат над китайски и японски език. Според родителите им това е шанс за добра кариера. Най-много са "азиатчетата" в столичното 18-о СУ "Уилям Гладстон", където първолаци учат и корейски. Източните езици силно са застъпени и в професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд" и 138-о СУ "Проф. Васил Златарски".
Общо 882 188 деца от първи до 12 клас изучават чужди езици, отчетоха от просветното министерство. Най-преподаваният е английският (604 500 ученици), следван от руския, а трети е немският. В профилираните езикови гимназии обаче езикът на Пушкин не е в първата тройка. Там №1 е английският с 64 074 ученици, пред немския (13 283) и френския (6218).
Проектонаредба на МОН пък предвижда да се възстановяват разходите за път или наем на учители в малки населени места.
Експерт: Лихвите по ипотеките падат до 3%. Благодарение на голямата конкуренция на българския пазар очакванията ми са към края на 2017 г. лихвите по ипотеките да се движат между 3% и 4%, прогнозира кредитният експерт Тихомир Тошев от КредитЦентър пред Bloomberg TV Bulgaria.
„Настоящата годината започна с нива на ипотечните лихви между 4% и 5%, а в края на годината те са между 3,6% и 4,5%", каза Тошев. Това провокира интерес от страна на потребителите, които не очакваха да видят на българския пазар лихви от 3,6-3,8% и това е добър знак", продължи той.
Кредитният специалист напомни, че лихвите по депозитите се сринаха като в повечето големи банки се движат между 0,1% и 0,3%. Тази година беше изключително интензивна по отношение на кредитния пазар. След започналото възстановяване през 2015 г., през 2016 г. можем да кажем, че секторът със сигурност е излязъл от кризата, каза Тошев. Лихвите вървят надолу, а интересът на клиентите - нагоре, обясни той.
Всяко десето свлачище от човешка глупост. Всяко десето регистрирано свлачище у нас е породено от човешка глупост, сочат данни на експерти. Проф. Николай Добрев, зам.-директор на Геологическия институт при БАН, смята, че в 10-15% от случаите за провокиране на свлачищата немалка роля има дейността на хората. Подобен е случаят с Оряхово, където от недобре изолиран язовир водата прониква в почвата и провокира движението на земните маси.
Според проф. Маргарита Хамова от Висшето строително училище „Л. Каравелов" най-опасни са именно свлачищата, предизвикани от хората. За пример тя посочи множеството населени места в страната, където има водопровод, но няма канализация и почти винаги отпадните води се изливат направо в земята, което води до преовлажняване на почвите и оттам до предизвикване на свлачище.
По информация на Министерство на регионалното развитие регистрираните свлачища у нас са над 2000. От тях около 60% са в населени места и вилни зони. Останалите близо 40 на сто от свлачищата също могат да бъдат рискови, но не пряко за живота на хората или за публичната собственост, и се намират основно в земеделски местности и в гористи райони.
България е една от най-силно застрашените от свлачища страни в Европа, обяснява още проф. Николай Добрев от БАН. За това спомагат планинският и хълмист релеф и геоложката среда. На Стария континент най-засегнатата страна е Италия, много свлачища има също в Чехия, Словакия, на Пиренейския и Скандинавския полуостров. У нас най-много са нестабилните терени по черноморското крайбрежие - най вече на север от Варна, Дунавският бряг, а също така Родопите и някои части на Предбалкана. Във връзка с изработването на Националната програма за превенция и ограничаване на свлачищата на територията на Република България за периода 2015-2020 г. е направен анализ на разпространението им в страната и дестабилизиращите фактори. Те са категоризирани в 4 групи в зависимост от активността и степента на риск. Направените изчисления показват, че до края на 2020 г. необходимите средства за укрепване са приблизително 892 млн. лв., като около 500 млн. лв. от тях са за най-належащите, поясни проф. Добрев. В същото време 29 свлачища са определени за укрепване по ОП „Околна среда".
През 2017 година пък Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) планира да започне работа по укрепването на свлачища, застрашаващи 6 шосета в страната, съобщиха за „Монитор" от ведомството.
„Топлофикация" поиска скок на парното в София от Нова година. Столичната топлофикация поиска на общественото обсъждане, провело се във вторник, от КЕВР или да предвиди малко поскъпване на природния газ, или да разреши по-висока цена на топлоенергията, научи „Монитор".
Според експерти от столичното дружество увеличението на цената на синьото гориво и запазването на цената на парното поставя доставчика в неизгодно положение, защото няма де възможно да се покриват оперативните разходи и да се плащат редовно задълженията към „Булгаргаз". По думите на зам.-изпълнителния директор на „Топлофикация - София" Васил Тренев при това поскъпване на синьото гориво „дружеството би следвало да продава топлинната енергия с 2-3% по-скъпо.
От своя страна шефът на регулатора доц. Иван Иванов бе категоричен, че няма основание за поскъпване на парното и топлата вода, както и на високоефективното комбинирано производство. Той добави, че цената на топлинната енергия няма да бъде променяна в рамките на отоплителния сезон.
Очаква се КЕВР да вземе окончателно решение за цената на природния газ от 1 януари на закрито заседание, което ще се проведена 30 декември.
От своя страна от „Булгаргаз" отново поискаха природният газ да скочи от Нова година с над 13,5 на сто. Според доставчика на синьо гориво може да се очаква над 35 млн. лв. загуба за първото тримесечие на 2017 г., ако цената на природния газ бъде увеличена с под 5%, каквито са намеренията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). 24 млн. лв. от тази сума ще са в резултат на това, че новата продажна цена няма да покрива разходите на обществения доставчик по покупката на синьото гориво. Освен това от „Булгаргаз" прогнозираха, че тази сума ще бъде увеличена с допълнителни 10 млн. лв., ако се запази сегашният курс на долара от 1,87 лв. за 1 долар.
На заседанието си вчера регулаторът одобри промяна в Наредбата за регулиране на цените на „Булгаргаз", с които се предвижда всяка компания, която купува природния газ от обществения доставчик и не е заявила предварително количествата, необходими й за следващата година до 31 август на текущата година, ще плаща предизвиканите от нея допълнителни разходи чрез отделна компонента към цената на природния газ. Промените бяха инициирани от „Булгаргаз" и „Булгартрансгаз", след като в последния ден на 2015 г. стана ясно, че „Овергаз мрежи" оставя хиляди свои абонати без доставки на синьо гориво и те бяха поети от държавата.
Председателят на КЕВР Иван Иванов обаче съобщи, че сключването на договор между „Булгаргаз" и „Овергаз мрежи" е на финалната права и няма опасност клиентите на газоразпределителната компания да останат без доставки след началото на 2017 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |