250 000 със запор на заплатите за ЧНГ. Около 250 000 нашенци ще посрещнат новата година със запор на заплатата по данни на частните съдебни изпълнители у нас и НАП. Сметките показват, че всеки десети работещ у нас е с блокирана сметка заради висящи борчове.
При една трета от случаите обаче се е стигнало до запор на трудовото възнаграждение заради малък дълг от 20 до 50 лв. към КАТ или към друга държавна институция. Доскоро подобни задължения се считаха за несъбираеми, тъй като рядко длъжниците доброволно ги плащаха в срок, а след това давността им изтичаше, обясниха за „Монитор" бирници.
С промени в законодателството обаче в последните две години неплатените фишове към КАТ след третия месец се изпращат за събиране към публичните изпълнители на НАП. Те от своя страна пускат покана за доброволно изпълнение и ако дългът не се покрие в рамките на 2 седмици, следва запор на заплатата.
Телешкото поскъпва, свинското поевтинява. Телешкото поскъпва, а свинското поевтинява - това сочат прогнозите на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA). По данните им през първия месец на новата година производствената цена на говеждото и телешкото месо ще достигне 4300 лв. за тон, което ще е ръст от 15 на сто спрямо ноември, когато тя беше 3766 лв. за тон. Прогнозите са към края на месеца също да се отчете нарастване в тарифата от 9 на сто спрямо ноември, като прогнозите са месото да се търгува на средна стойност от 4100 лв. за тон.
Цените на производител на свинското месо продължават да бъдат по-ниски. През декември и януари прогнозите са за около 3400 лв. за тон, което е по-ниско от цените през октомври и ноември, когато те минаваха 3500 -3600 лв. за тон. Все пак очакванията са търсенето на свинско месо да продължи да бъде стабилно, прогнозират от центъра за изследвания.
Цените на пилешкото месо през ноември и декември бележат известен ръст, но все още не са достигат нивата от предходните месеци. От началото на декември те са до 2800 лв. за тон, но прогнозите са през януари то да се търгува под 2700 лв. за тон.
Агнешкото месо подобно и на пилешкото се характеризира с по-малка промяна в цените. С наближаване сезона за традиционно по-висока консумацията на агнешко се очаква цените да тръгнат нагоре. По данни на центъра през ноември агнешкото се е търгувало за близо 11 000 лв. за тон, като липсва прогнозни цени за януари.
Според САРА задържането на цените на основните фуражи, е благоприятно за животновъдството. Те считат, че с възможностите за развитие на производство на говеждо и телешко месо у нас са свързани с подобряването на производителността и продуктивността чрез инвестиции в специализирани високо продуктивни и модерни породи. Фокусът трябва да е върху високото качество и евентуално навлизане на нови пазари. Експертите от центъра очакват двигател на растежа в сектора да е вътрешният пазар, причината е силната ценова конкуренция извън страната.
Очаква се запазване на ръста в изкупните цени на кравето мляко в първите месеци на 2017 г., посочват още от САРА. Прогнозите са средните стойности през следващата година да са 0,58-0,60 лв./л, докато през тази те достигаха до около 0,52-0,53 лв./л. Плановете за увеличение на цените се дължат на намаляване на предлагането на мляко в ЕС. Според предствители на Главна дирекция "Земеделие" към ЕК средната цена на суровото краве мляко не се очаква да премине 32 евроцента за килограм до 2018 г., тъй като освобождаваните количества сухо мляко от резерва ще действат ограничаващо на поскъпването. Ще трябват поне 2-3 години, за да бъдат пласирани складираните 355 000 т сухо мляко.
Перспективите през следващите години остават положителни предвид покупките на Китай и засилващото се търсене от страните в Африка. Очаква се потреблението на млечни продукти в ЕС да се увеличи с 8 млн. т в следващите 10 години, докато консумацията на пакетирано мляко да намалява.
Повишението на курса на щатският долар, което се очаква да продължи и през 2017 г., ще има позитивно въздействие върху конкурентоспосбността на износа млечни продукти от ЕС в сравнение с основните конкуренти като САЩ и Нова Зеландия.
Кабинетът в оставка продължава с харчовете. Над 23 млн. лв. допълнителни разходи одобри Министерският съвет на последното си за годината заседание в сряда. Най-голяма част от тях - 15 млн. лв., са за ремонти в болница "Лозенец", както и за доставка на медицинска техника и оборудване за нуждите на болницата, съобщи правителствената пресслужба. Останалите средства ще отидат по бюджетите на общини за инфраструктурни проекти (4 млн. лв.), както и за Националния компенсационен жилищен фонд (3.5 млн. лв.), за обезщетения при освобождаване от военна служба в НСО (520 хил. лв.) и за Министерство на правосъдието за поддръжка на затворите (385 хил. лв.).
Макар и в оставка, кабинетът продължава да се придържа стриктно към традицията в края на годината да се харчи усърдно и да разпределя десетки милиони допълнителни разходи на всяко свое заседание. В края на ноември например кабинетът одобри над 2.2 млрд. лв. - основно по програмата за саниране и за средствата, с които НЕК да се разплати по загубения арбитраж с руската "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене", но около 90 млн. лв. се намериха и за коледни надбавки за пенсионерите, за министерства, БАН, болници, за столичната и други общини, за ДАНС и дори за спортен комплекс "Миньор" в Перник.
В началото на декември пък Министерският съвет одобри други 81.2 млн. лв., като най-много средства бяха отделени отново за пътни ремонти в общините (24.5 млн. лв), за съдебната власт (25.6 млн. лв.) и за лицензи на "Майкрософт" (23.2 млн. лв.). А в следващите седмици бяха утвърдени и над 5.5 млн.лв. за такса смет на Министерски съвет, още над 4 млн. лв. за пътни и други ремонти на общини, отново 5 млн. лв. за Националния компенсационен жилищен фонд, 10 млн. лв. за възстановяване на инфраструктурата в Хитрино и т.н.
В период на задаващи се предсрочни парламентарни избори през пролетта на 2016 г., подозренията за предизборния характер на усиленото правителствено харчене на няколко пъти предизвика остри критики от страна на БСП. Именно за да избегне подобни обвинения, премиерът в оставка Борисов преди седмица разпореди на министрите си да преустановят и пускането на обществени поръчки. Очевидно предупреждението му обаче не бе взето под внимание от спортния министър Красен Кралев, който обяви два скоростни търга на ведомството между празниците. В сряда те бяха спрени по нареждане на Борисов.
Здравното министерство все пак спря търга за лекарства за 1.3 млрд. лв. След като отрече всички обвинения на индустрията, че предстоящият през януари търг за 1.33 млрд. лв. за лекарства на 145 болници е непрозрачен и с условия, които ще доведат до дефицит на лекарства, здравният министър в оставка д-р Петър Москов все пак отмени процедурата. Формалната причина е жалба на един от големите търговци на едро на болничния пазар - "Медекс", която е подадена в Комисията за защита на конкуренцията в последния възможен срок - 27 декември.
В жалбата се иска антимонополният регулатор да наложи временна мярка спиране на процедурата докато се произнесе. Документът посочва нарушения на законите за обществените поръчки, лекарствата и конкуренцията на общо 22 страници. Спирането на търга от страна на министерството не е задължително, но то още в същия ден е изпратило писмо до болниците и търговците на едро, че ще изчака решението на КЗК за временната мярка и спира търга до тогава.
Съдружникът и управител на "Медекс" д-р Емил Данев коментира пред "Капитал" част от причините за спирането на процедурата. Данев беше изключително учуден, че министърът е спрял търга веднага след внасянето на жалбата, най-малкото, защото реакцията е била в същия ден на входирането на документите в КЗК и дори преди "Медекс" да внесе законовата такса.
Според д-р Данев изключително голям проблем е конкретният начин на дефиниране на списъка с медикаментите, за които ще се проведе търгът, дългият минимален остатъчен срок на годност на лекарствата, задлъжнялостта на болниците, административната тежест и кратките срокове от четири часа за извършване на спешни доставки.
"Много бихме искали да има електронна платформа, за да може да се проведе честен, справедлив и прозрачен търг, каквито тази платформа и процедура не са", коментира Данев.
Точно това лекарство
"Медекс", която държи над 12% от доставките на болничния пазар в България, е единствената компания, подала жалба срещу процедурата. Организациите на фармацевтичната индустрия, на търговците на едро и AmCham само призоваха министъра да "ремонтира" условията на търга, а част от тях съобщиха, че вероятно няма да участват в процедурата.
В жалбата на "Медекс" са посочени основните проблеми, които индустрията вижда в процедурата.
Първият от тях е, че де факто министерството дописва списъка с лекарства, които имат право да пазаруват болниците, като индивидуализира лекарствата в него освен по международно непатентно наименование (INN), а също и по анатомо-терапевтичен (АТС) код (виж карето).
Това означава анатомо-терапевтична химична класификация (ATC) на лекарствата, разработена от Световната здравна организация. Според нея лекарствата се обособяват в групи в зависимост от лечебната характеристика и върху кой орган или система действат. АТС-кодът има пет нива - първото означава главната анатомична група, след това терапевтичната група, третото е терапевтичната подгрупа, четвъртото - химичната/фармацевтична подгрупа, а петото е химичната субстанция. Проблемът в търга е, че някои лекарства от едно и също непатентно наименование се различават по четвъртия или петия знак на АТС-кода.
"Това означава, че ако до момента кандидатствахме с физиологичен разтвор от 0.9%, банки от 500 милилитра, без значение на коя компания е, в сегашния вариант министерството иска да представим оферти за физиологичен разтвор на Би Браун и Фрезениус, но не иска на Бакстер и Биофарминженеринг. Това означава, че ако до момента болниците провеждаха търгове за физиологичен разтвор банки от 500 милилитра, без значение на коя компания е, в сегашния вариант министерството на базата на различните ATC кодове обособява три отделни позиции за физиологичен разтвор - по една за всеки производител, което елиминира конкуренцията между тях", коментира д-р Данев и допълва, че примерът е само за илюстрация, защото има много други такива позиции.
От министерството обявиха, че всички поръчки са правени от самите болници и те не са се намесвали. Според Данев, обаче, болниците просто не са предполагали, че може да има три "различни" вида физиологичен разтвор, с който работят всяка минута, и просто са заявявали от първия избран в списъка.
Така се оказва, че част от лекарствата ще бъдат изхвърлени от списъка избирателно заради новия критерий.
Престъпник и палач
Според жалбата отношенията, които създава търгът между болниците и доставчиците е като между престъпник и палач.
"В цялата процедура е видно, че единственото, което може да се случи на търговците, е да бъдат глобявани и наказвани. Като начало те ни принуждават да работим със 145 болници, с част от които повечето търговци не работят, защото те не си плащат доставките редовно, което е голям проблем. Следващият голям проблем е остатъчният срок на годност на лекарствата, който трябва да е минимум 50%. Лекарствата имат срок на годност от две до пет години и ако вземем пример с лекарство със срок на годност пет години, на което остават 2 години и три месеца, а не две години и шест месеца, ние ще бъдем глобени 20% от стойността на поръчката. Това е процент, който нито един дистрибутор не може да си позволи. В същото време болниците използват лекарствата си в срок от една седмица до максимум месец и този срок, и тази глоба са необосновано високи", казва Данев.
Той допълва, че компанията му протестира и срещу глобата, която ще бъде наложена на дистрибутора, ако не достави лекарство по спешност в рамките на четири часа. "Как да постъпим, ако дадена позиция бъде спечелена от компания, която има склад в София и доставката е за Варна", пита дистрибуторът.
От търговците на едро освен това се изисква да разпечатват удостоверенията за освобождаване на съответната партида лекарство, за да им бъде платено. "Специално за нашата компания това означава 2000 документа на ден, за да добием правото да ни платят, при положение, че би трябвало да сме го добили, след като сме доставили лекарствата. При по-големите компании това означава 6000 и повече документа на ден допълнително", коментира Данев.
Кой и как участва в търга
Процедурата е за снабядване с лекарства на 145 болници от общо 363 действащи в България. Тя е за около 800 позиции, при положение, че болниците пазаруват повече. Идеята на министъра беше в търга да участват колкото може повече клиники, лекарства и доставчици. Оказва се, обаче, че болниците са 1/3 от действащите, лекарствата са по-малко, а дистрибуторите съвсем не желаят да се конкурират. От 291 търговци на едро с лекарства, според данните на МЗ, са се регистрирали 30. Според участниците в процедурата обаче, през миналата седмица реално регистрираните дистрибутори са били едва 13.
8 лв. за чадър и шезлонг в голям курорт. До 8 лв. ще струват догодина чадър и шезлонг в голям курорт у нас. Това съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова, след като в сряда правителството прие промени в Закона за Черноморското крайбрежие. Те позволят поевтиняването на сянката, като това ще стане с методики за определяне на пределни цени за всяка група плажове.
Според закона категоризацията на местата за плажуване е 4 типа. В първата група са морски плажове в урбанизирани територии, във втора - тези в ненаселени места, но в близост до туристически дестинация. В третата са ивиците, които са в неурбанизирани територии и са далеч от курорти, и в четвъртата са плажовете с ограничено ползване.
Така базовата цена ще е 2 лв. на чадър и 2 на шезлонг за плажове до населено място с население до 10 000 души. 3 лв. е за ивица с над 10 000 души, а общо 8 лв. е базовата цена за чадър и шезлонг за националните курорти.
Кандидатите за концесия няма как да се откажат от тези цени, тъй като те са залегнали в офертата, с която ще кандидатстват в конкурса, каза министър Ангелкова.
При отдаване на плаж на концесия вероятността предложените цени да бъдат над базовите е 10%, са изчислили експертите на Ангелкова. Това ще е възможно само ако има един участник в конкурса. За населените плажове имало голям наплив, една фирма би могла да кандидатства само за малките и непосещаваните плажове.
Теглим по-евтини жилищни кредити. Жилищните кредити поевтиняха с близо 1% за година. Лихвите по нови ипотечни заеми в евро паднаха до 5,09%, а левовите се предлагат при 4,56%, показват данни на Българската народна банка (БНБ) към края на ноември.
Годишният процент на разходите (ГПР), в който освен лихвата са включени и всички такси и комисиони, които се дължат, също се понижава. Спрямо ноември 2015 г. ГПР по жилищните кредити в евро спада с 0,94 процентни пункта до 5,58%, а по тези в левове - с 0.91 пр.п. до 4,98%.
Спадът на лихвите по депозити и несигурната икономическа среда стимулират инвестициите в недвижими имоти, коментират икономисти. Според тях тенденцията ще се запази и през 2017 г.
Към края на ноември банките са отпуснали жилищни кредити на обща стойност 8,80 млрд. лв., като за една година увеличението е със 141 млн. лв., или 1.6%. Статистиката показва, че необслужваните над 90 дни ипотечни заеми са намалели със 144,24 млн. лв. и към края на ноември са 1,61 млрд. лв.
Данните на БНБ показват още, че при потребителските кредити също има леко понижение в лихвите. Средният лихвен процент по заемите за потребление в родна валута се понижава с 0,49 пр.п. в сравнение с ноември 2015 г. до 10,27%, а по тези в евро - с 1,37 пр.п. до 5,67 на сто. Средният лихвен процент по другите кредити в левове намалява с 2,68 пр.п. до 2,99%, а по евровите - с 0,73 пр.п. до 3,71%. Годишният процент на разходите по потребителските заеми в левове се понижава с 0,73 пр.п. до 11,04% през ноември 2016 г. в сравнение с година по-рано, а по кредитите за потребление в евро - с 1,03 пр.п. до 6,82%.
Експертите съветват при вземане на заем от банка като ориентир дали даден кредит е изгоден да не се гледа само лихвата. Практиката е доказала, че кредит с по-ниска лихва, но по-високи такси може да е по-скъп от друг с висока лихва и ниски или липсващи такси. Именно затова е най-добре да се гледа какъв е годишният процент на разходите.
ТИР вися два часа от виадукт на магистрала „Хемус". Тир вися близо два часа от виадукт на магистрала „Хемус", предаде БТВ. Аварийните екипи веднага са били мобилизирани да изтеглят товарният автомобил от ръба, като операцията е приключила успешно.
Шофьорът е изведен невредим от кабината. Той е бил в шок, но не е пострадал при инцидента. Откаран е в болница за медицински прегледи.
Движението е възстановено и в двете посоки на магистралата.
Спасителните екипи поясниха, че към момента на инцидента с тежкотоварния автомобил пътят е бил чист.
БТР-и за Нова година. Площад "Батенберг" ще бъде затворен с тежки машини на жандармерията, сред които и БТР-и, за традиционния новогодишен концерт "Сцена под звездите. Те ще бъдат преграда пред всякакви опити за проникване и навлизане на високоскоростни превозни средства на площада сред хората. Това съобщиха за "Стандарт" от СДВР вчера. Специални бетонни прегради ще има и на ул. "Княз Александър I" покрай сградата на БНБ и "Дякон Игнатий", която излиза в южния край на площад "Батенберг".
Мерките са планирани след анализа на последния терористичен атентат в Берлин на 19 декември, когато камион се вряза в новогодишен базар, обясниха от МВР.
Площадът, където ще се проведе новогодишният концерт, организиран от БНТ, е затворен от вчера, когато започна изграждането на празничната сцена. Затворени са и ул. "Княз Александър I", включително и паркингът до ул. "Московска", "Дякон Игнатий" от Министерството на отбраната до площада. На 30 декември ще бъде затворено движението по основния булевард "Цар Освободител".
Освен тежките машини площадът ще бъде охраняван от сили на Жандармерията и Охранителна полиция, а най-малко 50 цивилни полицаи ще бъдат сред хората на площада в новогодишната нощ.
Зрителите на концерта ще могат да влязат на площада през 10 изградени филтровъчни пункта. Там те ще бъдат щателно проверявани за стъклени бутилки и фойерверки. На площада няма да бъдат допускани хора във видимо нетрезво състояние.
Макар най-сериозно внимание да се обръща на охраната на площад "Княз Ал. Батенберг" в новогодишната нощ, масирано полицейско присъствие ще има и на другите места със струпване на хора - големите търговски центрове, пазари, автогари, Централна жп гара, метростанции. Бежанските центрове в столицата са под постоянна охрана. Общинското видеонаблюдение ще работи с максималния си капацитет. За първи път видеонаблюдението от камерите, разположени на големите пазари в столицата, е свързано със системата на МВР и излиза на плазмите в центъра за видеонаблюдение в СДВР.
Гвоздеите на организирания от БНТ и Столичната община за 18-и пореден път новогодишен концерт ще бъдат Владимир Ампов-Графа и Поли Генова.
Водещи ще са певицата Йоанна Драгнева и журналистът от БНТ Георги Любенов.
На сцената ще излязат "Studio 121" с хореограф Милен Данков, инди-рок музикантите от Jeremy, неостаряващите рок гиганти от "Тангра", Берковската духова музика, ансамбъл "Български ритми" и други. Концертът започва в 22 часа и ще весели българите цели 3 часа. Традиционно над 1 милион зрители проследяват музикалното събитие пред телевизионния екран, а за българите в чужбина ще бъде излъчван и по БНТ Свят.
Вчера столичната полиция призова хората да не бъдат толкова открити и да споделят в социалните мрежи относно предстоящите пътувания по празниците. От там подчертаха още, че хората трябва да предприемат всички охранителни възможности, с които разполагат за собствените си жилища, да не оставят големи парични суми и ценности и да заключват автомобилите си. Висок е рискът от телефонни измами по празниците, затова хората да бъдат внимателни, когато получават обаждане от скрит номер на стационарните си телефони с искане за парично съдействие под каквато и да е форма.
Хазната губи 590 млн. от данъчни облекчения. 590 млн. лв. ще загуби хазната през 2017 г. заради съществуващите данъчни облекчения, се посочва в прогноза за данъчните разходи, изготвена от Министерството на финансите. Това са пари, които реално се оставят в ръцете на хората и бизнеса с определена цел - например да се насърчи икономиката на страната или да се подпомогнат определени групи от обществото.
Данъчните разходи всъщност са приходи, които хазната губи, заради съществуващи преференции като например по-ниски данъчни ставки, данъчни ваканции, ускорена амортизация, пренасяне на данъчни загуби и др. През 2017 г. в България ще действат 39 броя данъчни разходи. Но само за 26 от тях има достатъчно информация за да бъде определена стойността им. От тези 26 преференции хазната ще загубили 590,6 млн. лв., което е 0,6% от прогнозния БВП, и 2,1% от всички планирани данъчни приходи.
За сравнение, държавите членки на ЕС с най-висок дял на отчетените данъчни разходи към БВП за 2015 г. са: Италия - 8,1%, Великобритания - 5,9%, и Испания - 5,5%. Има страни, в които данъчните разходи достигат до 380 броя. Това се дължи на факта, че у нас се използва подхода на ниски данъци, с които се облага по-широка база, докато в страните с високи данъци има повече на брой облекчения.
Най-много хазната ще изгуби от облагането на фирмите с корпоративни данъци - 279,9 млн. лв. Оценените загуби от преференциите при облагане с ДДС са в размер на 107,4 млн. лв. Те се дължат на намалената данъчна ставка от 9% за настаняване в хотели. Загубите за хазната от преференциите в акцизите се очаква да са 158,48 млн. лв., а от данъците върху доходите на гражданите - 44,72 млн. лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |