Вторият милиард за саниране е изчерпан. Вторият милиард за санирането е бил разпределен още преди официално да бъде одобрен от парламента на 18 януари тази година. Сметката дотук показва, че 2 млрд. лв. от бюджета отиват за първите малко над 2000 блока, а останалите кандидати - също над 2000, ще трябва да чакат евентуални нови средства или няма да бъдат санирани безплатно.
На специална пресконференция служебният зам.-министър по регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова посочи, че още през януари 2016 г. МРРБ е предупредило Българската банка за развитие (ББР) да спре да подписва договори за финансиране. Още тогава е станало ясно, че финансовият ресурс за програмата се изчерпва, и то не само първият предвиден милиард, но и вторият.
Публично усвояването на първия милиард стана ясно в края на ноември, когато регионалният министър в оставка Лиляна Павлова нареди на кметовете да преустановят подписването на нови договори. Но още тогава МРРБ е знаело, че е договорен и вторият милиард от програмата.
Предупреждения, но не за всички
"Поради огромния интерес към програмата в българското общество тя набира скорост много бързо. Чрез сдружения на собственици се кандидатства към ББР, подписват се договори за целево финансиране и в крайна сметка през януари 2016 г. ББР преустановява сключването на договори за целево финансиране със сдруженията на собствениците", обясни ресорният служебен зам.- министър Виолета Комитова в понеделник. Указания за това са дошли от МРРБ с писмо до ББР поради съмнения за изчерпан финансов ресурс.
Към ноември миналата година, когато излиза доклад на министерството за напредъка на програмата, са били подписани договори с 2019 сгради, а към момента те са 2022. В доклада се съдържа и информацията, че са изцяло обновени 119 сгради за 115 млн. лв. Това значи малко по-малко от 1 млн. лв. на сграда. Така 2022 договора по милион за всеки наистина би струвало 2 млрд. лв. Дори да се вземе предвид намаляването на пределните цени, което стана по-късно през миналата година, и вариациите между различните блокове, това пак не би разширило много възможностите.
"От февруари 2015 г. до януари 2016г. са сключени толкова много договори за целево финансиране между сдружения и ББР, която се явява кредитор по сделките, че е бил изчерпан финансовият ресурс", обясни Комитова, като в това се включват и двата милиарда, допълни тя след поясняващ въпрос от журналисти.
В момента санирането по 2022 договора е обезпечено, обясни Комитова. Остават още около 2000 сдружения на собственици, които са подали заявления за целево финансиране, но нямат отговор от ББР. За тях няма предвиден финансов ресурс, като следващото правителство ще има задачата да реши какво да прави с тях, стана ясно от думите на сегашния екип на министерството. "През януари 2016 г., въпреки че МРРБ предупреждава ББР да преустанови сключването на договори за целево финансиране, тази информация не достига до българските кметове и българското общество и те продължават да работят по програмата", допълни Комитова. МРРБ има данни, че в момента още около 2000 сдружения се подготвят, без да знаят дали някога ще има финансиране за тях.
Как вторият милиард свърши неусетно
Служебният регионален министър Спас Попниколов цитира информация, подадена от ББР миналата седмица, че в момента програмата е с подписани целеви анекси за финансиране на стойност 1.96 млрд. лв. От министерството твърдят, че са обявени поръчки общо за всички сгради на стойност 1.8 млрд. лв. към 30 ноември.
Според справка на "Капитал" в данните на ББР от февруари 2015 г. до януари 2016 г. включително са сключени 1847 договора. От февруари 2016 г. включително досега са подписани 175 договора, като те прогресивно са намалявали, а последните са сключени през ноември и са едва 3.
В отговор на изнесената от служеното министерство информация Лиляна Павлова заяви, че това са "неверни твърдения и внушения, които доста приличат на предизборни спекулации от други партии". "Не случайно още февруари 2016 г. с официално писмо, подписано от мен, уведомихме банката да не се сключват нови споразумения, докато не сме сигурни, че сградите от 2015 г. могат да бъдат довършени", заяви Павлова. Това писмо не е ставало достояние на публиката за разлика от второто предупреждение през ноември.
През ноември тя казала на кметовете да спрат подписването на договори, защото ресурсът се изчерпвал, обясни бившият министър. Докладът й за увеличение на програмата с още 1 млрд. лв. беше приет от кабинета в средата на декември, а месец след това е одобрено и самото финансиране.
Проблемите са повече
Служебното регионално министерство обясни, че открива проблеми в програмата още в етапа на разписването й. В началото са зададени "необосновано високи референтни стойности", напомни служебният зам.-министър Виолета Комитова. В началото стойността на санирането на кв.м площ беше 290 лв., но впоследствие е свалена на 140 лв. според Комитова. Според нея това решава само частично проблема със скъпото саниране. "Ще ви цитирам още една референтна стойност от оперативната програма за саниране на жилищни сгради, по памет ви цитирам, не съм съвсем точна, е около 100 лв./кв.м", допълни тя.
Вторият проблем е бил, че са финансирани недопустими дейности, като за пример бяха дадени озеленяване, тротоарни плочки, домофонна инсталация и др. Това се е случило заради тълкувателния характер на указанията. От служебния екип обясниха, че все още няма конкретно решение какво ще се направи и кой ще поеме отговорността за тези недопустими разходи.
В отговор Лиляна Павлова заяви, че е дала указания на кметовете, че ако искат в проектите да има такива дейности, трябва да знаят, че общините ще трябва да ги изплатят впоследствие. Не е ясно как ще се случи това, след като ББР е платила на фирмите вече въпросните разходи.
Третият проблем според служебните министри е липсата на контрол на строително-монтажните работи. Комитова посочи като нередно това, че ББР не извършва проверки на сградите на място, въпреки че изплаща дейностите. За сметка на програмата има и инвеститорски контрол, за да се следи качеството, обясни Павлова в отговор.
Отпуснатите бързи кредити са нараснали с 15%. Кредитирането с небанкови заеми се увеличава за седмо поредно тримесечие, показват данните на БНБ. Освен това към края на последните три тримесечия нарастването спрямо съответния период на предходната година се запазва на високо ниво от 15%. Така сумата към края на миналата година достига близо 2.5 млрд. лв., което е най-високото им ниво, откакто БНБ води статистика.
Обслужваните кредити се повишават
Добрите новини за значително стабилизиране на сектора не спират дотук. Необслужваните задължения продължават да свиват дела си, което е постоянен процес от средата на 2014 г. Тогава над 30% от всички одобрени небанкови кредити са били лоши, докато в края на 2016 г. този дял вече е близо двойно по-малък - 16.5%. Всъщност нивото на лошите кредити в небанковия сектор е по-ниско, отколкото е банковото за жилищни цели (17%), и приблизително равно на това на банковите потребителски заеми (13%). Основните причини за стабилното развитие на бизнеса са понижаването на безработицата и повишаването на доходите на населението.
Така броят на регистрираните в БНБ дружества в сектора отново започна да се повишава. Поради по-високите изисквания, въведени през 2015 г., броят им се сви на 144, докато към края на миналата година вече са 151.
Структура на заемите
Около 70% от небанковите заеми се използват за потребление от домакинствата, докато малък дял от 5% са насочени за съфинансиране на закупуване на имот. Към края на 2016 г. малко под 17% от всички небанкови заеми са били усвоени от компании. Този дял е бил и по-висок - 22% в края на 2014 г., като през последните години се понижава. Има тенденция на известно изменение на структурата на падежа на кредитите. Данните показват, че заемите, които са със срок на изплащане от 1 година, запазват дял от около 22%. В същото време тези над 5 години се повишават през последните години - от една трета до 43% към края на 2016 г.
Лихвите останаха същите
В момента законният максимален годишен процент на разходите, който може да се налага на кредити, е 5 пъти законната лихва за забава, която е 10%. Така почти всички небанкови кредити се отпускат при ГПР от 50%. Разпуснатият вече парламент можеше да промени това, тъй като имаше предложение на Мартин Димитров и други депутати тази законната лихва за забава, която е определена преди около 20 години, да бъде намалена на 4%. Това щеше да означава, че ГПР автоматично става максимум 20%, което според членовете на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране щеше значително да затрудни бизнеса им, а голяма част от клиентите им да се насочат към сивия сектор. В крайна сметка предложението не беше гласувано.
2/3 от бизнеса недоволства от качеството на висшистите. 61% от работодателите у нас не са доволни от своите кадри с висше образование и смятат, че те имат нужда от допълнителни знания. 17% пък са категорично недоволни от подготовката на студентите у нас. Това показва електронно анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата между 31 януари и 3 февруари т.г.
Неудовлетвореността на работодателите от знанията на завършилите висше образование у нас се потвърждава за поредна година, като резултатите са сходни спрямо предходните проучвания. В сравнение с м.г. обаче има леко подобрение. През 2016 г. например недоволните шефове са били 67%. Изключително разочаровани от подготовката на младите си служители м.г. са били 20% от работодателите, а т.г. те са 17%. Доволните от образованието на висшистите у нас т.г. пък са 22% срещу 13% за м.г.
Липсата на професионални умения е най-посочваният от работодателите пропуск при младите хора - според близо 80% от тях. Неумението за работа в екип е отбелязано от близо 40% от бизнеса. Близо 33% от фирмите считат, че младите нямат достатъчно езикови знания, а според 31% - и предприемаческо мислене. Всеки трети наш ръководител на фирма смята, че служителят му няма базисни икономически знания. Липсват и практически познания, както и умения да се прави връзка между теоретичната подготовка и нейното практическото приложение. 41% от работодателите са обучавали допълнително наетите от тях млади хора заради пропуски при образованието им. Едва 8% от бизнеса е случил на добре подготвени кадри, които не е било нужно да обучава допълнително.
Работодателите открай време настояват да има реална връзка между образование и практика, както и финансирането да не бъде единствено на брой учащи. Според тях трябва да се увеличат часовете за практическо обучение, а лекциите да се съобразят със съвременните научни постижения. Членовете на БТПП смятат и че е нужно външно анонимно оценяване на нивото на завършващите средно образование или университет, тъй като "сега се пишат оценки, които реално не отговарят на придобитите знания". Бизнесът не се отказва и от идеята студентите, чието обучение се плаща от държавата, да бъдат задължени да работят определен брой години в страната.
Недостиг
Бъдещето е на "технологичното" образование, сочат данните от анкетата. Над 70% от анкетираните прогнозират, че през следващите 5-10 години ще са им необходими специалисти, завършили техническо образование, а 35% - хора с икономически профил. Бизнесът изпитва основно недостиг от квалифицирани кадри, завършили машинно инженерство (44%), електротехника (26%), икономика (15%) и компютърна и комуникационна техника (13%). Липсват още средни изпълнителски кадри като стругари, фрезисти, шлайфисти, монтьори и др., които не могат да бъдат компенсирани от назначаването на инженери.
Листите се превърнаха в спасение за хора с проблем с правосъдието. Куриозите при подбора на кандидати за депутати за 44-тия парламент не спират да валят. Сред избраниците на партиите за предстоящите парламентарни избори се забелязват политици с проблеми със закона, политически номади и млади актьори, показа проверка на "Сега".
Партията на Ахмед Доган щедро отстъпи челото на монтанската си листа на бившия кадър на ГЕРБ Димитър Аврамов. Той бе депутат в 41-вото Народно събрание, но през 2012 г. бе арестуван по обвинение, че е поискал подкуп. През 2016 г. съдът го оправда на първа инстанция, но в средата на февруари т.г. делото бе върнато за ново разглеждане. Аврамов очевидно е важен за ДПС, след като успя да измести от челното място в листата Петър Чобанов, бившия финансов министър в кабинета "Орешарски", който отива във Враца.
Бившият депутат от ДПС Илия Илиев, който също има проблеми с правосъдието, напира да влезе в парламента от Бургас. Той има повдигнато обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери. На изборите обаче няма да се яви от името на ДПС, а ще разчита на собствената си формация ДРОМ.
Любопитно е решението на Слави Бинев, ексдепутат от "Атака" и Патриотичния фронт, да оглави една от столичните листи на ДПС - заклетия враг на националистите. Обяснение за радикалния завой в ориентацията все още няма, тъй като Бинев не отговаря на телефона си. Патриотите разчитат на партийни кадри от съставляващите формации от "Обединени патриоти". За разлика от певицата Кристина Димитрова, която е отказала да се кандидатира, шефът й от "Средна европейска класа" Георги Манев ще е на избираемо място в бургаската листа.
Нови коалиционни прегрупирания ще разместят и листите на Реформаторския блок. Преди дни стана ясно, че десните са прибрали Земеделския народен съюз на Румен Йончев - бивш съюзник на Николай Бареков, на БДЦ, а доскоро и на "Обединени патриоти". Дясната ръка на Йончев - Явор Хайтов, вероятно ще бъде водачът на листата на реформаторите във Враца. Това съвсем стеснява възможностите за маневриране при съставянето на листите на РБ, тъй като трябва да предвидят места и за партията на Светльо Витков "Глас народен", която също наскоро стана партньор на блока. Самият Витков влиза в надпреварата като първи в листата на 25-и МИР и ще се изправи срещу Корнелия Нинова и Бойко Борисов.
Пределно странен вкус демонстрира "Да, България" - новата партия на бившия правосъден министър Христо Иванов. Вчера стана ясно, че формацията ще издигне за кандидат-депутат във Варна младата актриса Луиза Григорова. Причините за избора й все още не са известни, тъй като партията не е обявила официално нито една от листите си. "Да, България" залага още на актьорите Веселин Каламанов, който ще оглави листата в Благоевград, и Ивайло Захариев, за когото е предвидено място в една от софийските листи. Партийният лидер Христо Иванов заема избираеми места - в София и Пловдив.
Турболенции
Турбуленции има и в листите на ГЕРБ. Извън следващия парламент могат да останат бившият вицепремиер Румяна Бъчварова и ексминистърът на социалната политика Зорница Русинова, тъй като са поставени на 8-о и 10-о място в столичните листи на партията. Двете очевидно са изпаднали в немилост, тъй като 11 други министри на Борисов във втория му кабинет са поставени на водачески места, което им гарантира влизането в 44-тото НС. Другата голяма изненада при ГЕРБ е второто място в бургаската листа на журналиста от "24 часа" Диана Саватева. Изненадващо като втори в разградската листа на ГЕРБ се появи изгоненият от ДПС ексдепутат Гюнай Хюсмен. Повод за драстичната мярка спрямо него бе отказът му да напусне парламента, тъй като бе избран мажоритарно, и да отстъпи мястото си на посочения от движението човек. От ГЕРБ го представят като агроинженер по образование с богат опит в предприемачеството и обществения живот.
Пропадна машинното гласуване. Машинното гласуване се отлага за друг път. Нито една фирма не е подала оферта за участие в обществената поръчка, а срокът изтича утре. Сигурно е, че няма да се намерят авантюристи, които да жертват 650 хил. лв. Толкова е гаранцията за качествено изпълнение, което в краткия срок е невъзможно.
"Няма да участваме в търга. Поръчката е неизпълнима, тъй като времето е изключително малко. Убедени сме, че няма фирма, която може да се справи и да достави устройствата." Това заяви пред "Труд" Елеонора Съйкова от "Сиела Норма". Това е единствената фирма, която досега сама или в консорциум е осигурявала машините за експериментално гласуване. Съйкова коментира, че нито едно дружество не би рискувало добрата си репутация, хвърляйки се в приключение с опит за доставка на устройствата за вота. Времето за осигуряване на машини в най-добрия случай ще е около 20 дни, през които трябва да се направи сертифициране, да се осигурят експерти - около 3000, които да поддържат устройствата в изправност в деня на вота.
Представителят на "Сиела Норма" призна, че в страната ни няма такива устройства. Досега те са вземани под наем и връщани след изборите. "В момента има 500-1000 машини в Амстердам, откъдето могат да бъдат докарани с тирове. Но и за тяхната доставка времето е недостатъчно", каза още Съйкова. Тя обясни, че очакванията били ЦИК да обяви поръчката на лотове и така повече дружества да се включат в нея. При подобно задание нямало да е толкова непосилна доставката. Сега една фирма трябва да се ангажира с осигуряване на 13 000 устройства.
Невъзможността да се гласува с машини може да се превърне в повод за оспорване на вота пред Конституционния съд, коментираха юристи. Самият служебен премиер Огнян Герджиков вчера също допусна подобна възможност.
"Законът за машинното гласуване е факт и ние сме длъжни да направим всичко по силите ни. Дали ще се явят и колко фирми, не знам. Възможно е обаче да се направят опити да се оспорят изборите, ако не протекат с машинно гласуване. И ако се случи такъв вариант, Конституционният съд трябва да каже дали е опорочен или не изборният процес - мисля, че не би трябвало да става така и да има нови избори", коментира Герджиков.
Според професора по конституционно право Пламен Киров също има хипотетична възможност за оспорване на изборите, ако не бъдат осигурени машини. "Няма основания обаче вотът да бъде обявен за незаконосъобразен, тъй като ничие изборно право няма да бъде нарушено", заяви Киров.
Специализирано звено за инспекция ще обследва тунелите на магистралите „Люлин" и „Хемус". През тази седмица ще бъде извършено обследване на тунелите на автомагистралите „Люлин" и „Хемус", съобщават от АПИ.
То ще бъде направено от специализирано звено за инспекция, в което участват експерти от министерствата на транспорта и на вътрешните работи, от Агенция „Пътна инфраструктура", както и от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Те ще трябва да извършат проверка и експертна оценка за състоянието на тунелите по републиканските пътища, които съвпадат с трансевропейската пътна мрежа и да дадат предложения за краткосрочни и дългосрочни мерки за подобряване на технико-експлоатационното им състояние, съгласно изискванията на Наредба №1 от 2007 г. за минималните изисквания за безопасност в тунели по републиканските пътища. Специализираното звено за инспекция бе създадено със заповед на УС на АПИ на 15 февруари т. г.
По време на инспекциите между 8 ч. и 17 ч. ще бъде въвеждана временна организация на движението. В петък и през почивните дни експертите няма да работят на терен, за да не се затруднява трафикът. През следващата седмица ще бъдат обследвани „Траянови врата" на АМ „Тракия", двата тунела на АМ „Струма" и по път I-1 София-Кулата.
Днес - 21 февруари, от 8 ч. до 17 ч. последователно в десните и левите тунелни тръби ще бъде ограничено движението по изпреварваща лента и ще бъде намалена скоростта в участъка на трите тунела на АМ „Люлин" при 7-ми, 10-ти и 14-ти километър.
На 22 февруари /сряда/ от 8 ч. до 17 ч. ще бъде ограничено движението по АМ „Хемус" в участъка от пътен възел „Витинска река" при 30-ти км до пътен възел „Ботевград" при 47-ми км. Ще бъдат обследвани левите тръби на тунелите „Витиня" и „Ечемишка" и двете тръби на „Топли дол". Движението на всички МПС ще се пренасочва от пътен възел „Витинска река" по път I-1 до гр. Ботевград, от там по път II-17 до пътен възел „Ботевград" при 47-ми км на АМ „Хемус", където трафикът ще се включва в автомагистралата. Обходният маршрут е и за движещите се в обратната посока.
На 23 февруари /четвъртък/ от 8 ч. до 17 ч. последователно ще бъде ограничено движението през дясната и лявата тръба на „Правешки ханове" на АМ „Хемус". Движението ще се осъществява двупосочно в свободната тунелна тръба.
Пълният текст на заповедта, с която се въвежда временна организация на движението по участъци от републиканската пътна мрежа във връзка с извършването на проверка и експертна оценка за установяване на състоянието на тунелите, в приложения линк - http://www.api.bg/files/7014/8760/3028/RD-11-127-20022016.pdf.
Фериботи за руски туристи. Фериботи да возят руски туристи до Варна или Бургас, за да могат те да идват с колите си у нас. Идеята се обсъжда между двете страни, съобщи руският посланик Анатолий Макаров в Русе. Там той участва в тържествата за освобождението на града. Макаров обяви, че 600 000 туристи от Русия са посетили България за последната година. "За да бъдат още повече, може да се помисли и за получаване на визите на летището и те да са за по 30 дни", обясни посланикът. Фериботите от руска страна ще тръгват от Новоросийск.
Огласената идея се предлагаше по-рано от транспортния министър в кабинета на ГЕРБ Ивайло Московски, припомниха експерти. "Аз съм оптимист, че след формирането на новото правителство на България, вероятно през април, ще планираме конкретни мероприятия и икономически проекти между Русия и България", заяви още Макаров.
"Софийска вода" ще инвестира 200 млн. "Софийска вода" планира инвестиции на стойност 200 млн. лв. през следващите 5 години, съобщи изпълнителният директор на компанията Арно Валто. Питейната вода за битови потребители в София може да поскъпне с 18% през тази година, предвижда проект на решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). "Не може да се инвестират ресурси, с които не разполагаме. Това, което сме правили през последните 5 години, е да инвестираме. Но през този период направихме избор да не изплащаме дълга си, а само да правим инвестиции. Бихме желали да можем да направим и двете. Но ценовият модел се определя от КЕВР. За бизнес плана 2009-2013 г., трябваше да инвестираме 240 млн. лв., а по заложения план цената на водата трябваше да достигне 2 лв. Ние сме си изпълнили заложените 240 млн. лв., а от 2012 г. до 1 май 2016 г. цената остана на едно равнище", каза Арно Валто. Според него инвестициите не са просто за следващите няколко години, а за бъдещите поколения, за да може услугите за тях да са подобрени.
"Друга от насоките ни на работа е да продължим да се справяме със загубите на водата, за да ги намалим с още 20 млн. куб. метра", каза Арно Валто. През 2010 г. са загубени 125 млн. куб. метра, а за 2016 г. загубите са около 70 млн. куб. метра. "Това все още е твърде високо и има много какво да се направи, за да намалим загубите, но е важна тенденцията. Ако през 2010 г. сме загубили около 60% от водата, сега загубите са 48%", обясни той.
Компанията ще работи и за подобрение на обслужването на клиентите. "В следващите 6 месеца ще предложим законови промени, така че да има по-голяма справедливост. Имаме значителен брой жалби във връзка с разпределението на общите нужди в жилищните блокове", каза Валто. Наредбата за това е несправедлива и неясна, смята той. Ако един добросъвестен гражданин осигурява достъп на проверяващия да влезе и отчете показанията на водомера, а съседът му не го прави, с настоящата формула добросъвестният гражданин може да бъде подложен повече на санкциониране, отколкото съседът.
Крадат красиви деца за просяци в чужбина. Красиви деца със светли очи и кожа се крадат и изнасят в чужбина, където се пускат да просят. Те будят повече състрадание и съчувствие пред туристите, в сравнение с тъмните ромчета и затова са предпочитани от мафията. В зловещата измама са замесени служители на ниски нива в ангажираните с деца институции у нас. Те дебнели за самотни майки с нисък социален статус, които нямат съпрузи или бащи, които да признаят бебетата. След това отнемали децата им и ги предавали на бандитите под прикритието на осиновяването. Сумите, за които те вършели „услугите", не надхвърляли 500 лева на уредено дете, научи „Монитор". Измамата ставала, като не им връчвали заповеди за отнемане, а твърдели, че бебето не може да живее в условията, които майката предоставя. Впоследствие родителите не можели да докажат как са взети децата им, тъй като нямали необходимия документ. Той пристигал при тях едва след 6 месеца, когато детето вече се водело изоставено по закон и се предавало за осиновяване.
В повечето случаи осиновители се явявали подставени българи, които живеели в чужбина. Когато получавали контрол над детето, те го пускали още в ранна възраст да проси. Сумите, които едно хлапе заработвало от това зад граница, достигали до 500 евро на ден.
Само за последната година и половина са били засечени над 150 такива случаи в Испания, Германия, Великобритания, Гърция, Швеция и Италия. Най-много наши хлапета имало в Гърция. Те са около 40, сочат данните на различни организации. Следва Испания с около 20 и Германия с близо 15 наши малолетни просяци. Експертите обаче предполагат, че цифрите са много по-големи. Назад във времето пък са регистрирани над 2000 подобни истории на малчугани, които са били заловени да просят. След това те са били върнати у нас или дадени на други приемни семейства.
Схемата действала безотказно у нас в последните 10 години. Никога обаче не е била разследвана от правоохранителните органи. За това потвърди пред „Монитор" Йордан Тодоров, председател на фондация „Защита правата на децата". Той разкри и схемата с липсващите заповеди за отнемане.
„Без да знаят, самотните майки давали вербално съгласие, че ще дадат детето си за осиновяване, а то ще попадне в ръцете на някой чужденец", обясни Тодоров. Това обаче не било най-страшното. Мафията, която издевателства над просяците, се занимавала и с болни деца.
Само за последната година и половина 40 такива хлапета са били осиновени и пратени зад граница, за да просят. Точна статистика на Агенцията за закрила на детето показва, че за миналата година са осиновени около 30 болни деца, които са се озовали зад граница, в последните месеци на 2015 година пък те са били около 30. Смята се, че 40 от тях са станали просяци.
Чиновници кръшкат от курсовете за европредседателството. Чиновниците, ангажирани с подготовката и провеждането на българското председателство на ЕС, масово кръшкат от курсовете за придобиване на необходимите за целта знания и умения. Това става ясно от план за неотложни действия за преодоляване на закъснението по организацията, публикуван на специализирания сайт за българското председателство. Страната ни ще поеме формалното ръководство на ЕС през първата половина на 2018 година, а наскоро служебният вицепремиер Деница Златева, която отговаря за подготовката, алармира, че има изоставане.
„Установено е отсъствие от занятията на редица служители, като за това са информирани съответните главни секретари", се посочва в документа. Чиновниците кръшкали както от централизираните курсове, така и от тези по английски език. За да се вкарат служителите „в правия път", в плана се поставя задача на ръководителите на министерствата и ведомствата да следят стриктно за присъствието им в курсовете, както и за напредъка им в усвояването на знанията=
Наред с това обаче имало забавяне и в самите графици за провеждане на обученията, поради което се дава инструкция те да се ускорят и да приключат най-късно до средата на тази година. Както „Монитор" писа, предварителните разчети предвиждат да се подготви армия от около 1300 служители, които да обезпечат провеждането на българското председателство. Освен че чиновниците не приемали насериозно отговорностите си, проблем създавало и голямото текучество на подготвени кадри. Затова сега се препоръчва да не се допускат големи промени в екипите, както и да не се включват политически лица в тях.
От екшън плана става ясно още, че се задава хаос и с организацията на самите събития у нас. Причината била, че министерствата са предложили твърде много форуми, а в същото време липсвала информация за дневен ред и програмите за провеждането им.
Наред с това до момента не бил обезпечен и въпросът с транспорта на ВИП гостите от ЕС - министри, лидери в съюза и техните делегации.
„Липсва политическо решение за съответния клас автомобили, начина на осигуряване на транспортните средства - закупуване, наемане или спонсорство", се посочва като проблем в документа, като се подчертава и липсата на заложени финансови средства за целта. Опитът на други страни при провеждането на председателството показвал, че техните служби за охрана разполагали с по 4 бронирани автомобила, предназначени само за нуждите на застрашени държавни глави и правителствени ръководители. В момента нашата НСО имала два резервни бронирани автомобила, които обаче били в края на експлоатационните си възможности, поради което се препоръчва да се обмисли придобиването на минимум 2 такива возила. Освен автомобилите обаче проблем имало и с осигуряването на необходимия брой шофьори за специализирания транспорт на ВИП гостите. По закон обаче зад волана на такива возила могат да сядат само сержанти и не можело проблемът да се реши просто с временно наемане на шофьори. Затова по примера на Словакия НСО предлага да започнат консултации за осигуряване на контингент от водачи от структурите МО и Въоръжените сили, които да преминат обучение за управление на автомобилите, както и да придобият умения и навици за движение в кортеж.
За делегатите с по-ниски длъжности, които ще идват у нас за председателството, в момента се правело проучване сред компаниите за автобусен транспорт, за да се види с какъв капацитет разполагат и дали могат да предоставят под наем 50-местни и по-малки автобуси. Според предварителния календар за събитията били необходими 681 такива возила. Прогнозният бюджет за осигуряването им възлизал на 1 млн. лв., като средната цена на ден за наем на автобус е около 400 лв. без парите за шофьора.
Няма заложени пари за кетъринг и хотел
Средствата за провеждане на обществени поръчки за кетъринг, настаняване, сувенири, подаръци и акредитационна система по време на европредседателството на България не са разпределени. Така се създава риск за логистичната организация на събитието. Това се предупреждава в екшън плана на служебния кабинет за преодоляване на закъснението в подготовката на българското председателство на ЕС.
Имало пропуски и в преустройството на НДК за адекватно поемане на самите събития, поради което в началото на март ще бъде направена актуализация на бюджета за ремонта там. Финансирането било недостатъчно и за изпълнение на проектите, свързани с изграждането на системите за видеонаблюдение, охрана и сигурност там.
За капак оборудването на БНТ било остаряло и не покривало изискванията за HD сигнал за излъчване на самите събития.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |