Чиновнически неразбории провалят европредседателството на България. Подготовката на българското европредседателство от 1 януари 2018 г. е пълен хаос, закъсненията са драстични и рискът да се изложим пред чужденците е съвсем реален. Ключови и сложни ремонти въобще не са започнали, не са решени въпросите със сигурността на делегатите и дори с елементарната логистика - кетъринг, настаняване, транспорт. Причината са бюрокрацията и скандалите между отделните държавни органи. Няма яснота и около бюджета. Това става ясно от отчета за подготовката на събитието към февруари, публикуван на официалната му страница eu2018bg.bg. Той бе представен от вицепремиера Деница Златева на заседанието на правителството в сряда.
Хаосът бе налице още миналата година и именно затова на 31 август тогавашният премиер Бойко Борисов взе на ръчно управление подготовката за председателството. Това обаче не е помогнало. В отчета ясно се казва, че има проблем с комуникацията между отделните институции. Именно затова например се бавел ремонтът на НДК. В екипите на министерствата има чести промени и нулева мотивация. Държавните органи не успяват да си разпределят отговорностите. По отношение на сигурността например Министерството на транспорта, "Летище-София" ЕАД и Гранична полиция, които трябва да участват в работната група, не са излъчили представители, независимо от отправените многобройни искания от националния център.
С парите положението също не е по-розово. За периода 2017-2019 г. в централния бюджет са предвидени 150 млн. лв. За 2017 г. парите са 50 млн. лв. За 2018 г. - също. Според отчета това е недостатъчно и се налага спешно одобряване на допълнителни разходи за тази година. Най-големият проблем е със сигурността - не стигат парите за видеонаблюдение, охрана и сигурност на НДК и из града.
Детайлният прочит показва сериозни неуредици. Масово не са спазени сроковете на задачите, които е трябвало да бъдат изпълнени до ноември и декември м.г. Все още няма система за акредитация и регистрация на делегатите. Колебанията са да се купи ли готов софтуер, да се наеме ли, или да се разработи самостоятелно. На 8 февруари се оказало и че кабелната мрежа в НДК не покрива техническите изисквания.
Протоколът на председателството е пълна загадка за организаторите, въпреки че е трябвало да бъде уточнен до ноември миналата година. Няма напредък и по плана за трансфера на делегациите за събитията в България (и той със срок миналия ноември). Понеже отговорността е разделена между НСО, МВР, външното министерство и националния център по председателството - работата не върви. Още не се знае как ще се осъществява трансферът до ресторантите за вечери - дали центърът следва да осигури автобуси, или вместо това могат да бъдат използвани автомобили на НСО. Липсва решение колко шофьори трябват и кой ще ги наема, подбира, застрахова.
Бави се и поръчката за колите, като няма нито решение какви и колко да са, нито дали да са на лизинг, или не. Липсва и гаранция, че Министерството на финансите ще плати накрая. НСО има две резервни бронирани лимузини, които били в края на експлоатационните си възможности. Трябва спешно решение за купуване на още поне два бронирани джипа.
Необходимо е да бъдат осигурени 681 автобуса за 308 дни, за да возят делегации из страната, но и тук няма поръчка. Трябва да се проведат срещи с ръководството на националния превозвач за промяна в графика на полетите от Брюксел до София и обратно, както и за повишаване на качеството им.
Настаняването на делегациите също е трагедия, забавена с 3 месеца. Националният център е направил проучване на най-подходящите хотели за настаняване на участниците. Още обаче не е уточнено каква обществена поръчка ще се обяви.
Кетърингът закъснява с 3 месеца, като само са проведени разговори със специалисти по хранене. Няма примерни менюта, организация, персонал.
В НДК е започнал ремонтът на няколко зали, като са демонтирани подове, тавани и ламперии, махнати са преградни стени и др. Не е финализиран и одобрен работният проект по преустройството на основната сграда на НДК. Не е издадено разрешение за строеж. Не са окончателно готови изискванията по техническото обезпечаване и се очаква, че парите няма да стигнат. Още средства трябват и за системата за сигурност - за изграждане на безжична мрежова система и изпълнение на препоръките на МВР и НСО.
Ремонтът на Дом №2 в Бояна също буксува, защото няма пари за пълния обем от дейности по проекта за основен ремонт. Много дейности там са орязани.
Бул. "България", по който ще минават делегациите към Бояна, ще се сдобие с ново осветление за около 1 млн. лв., но заради дупките по него общината е поискала отпускане на още пари от държавния бюджет.
Осигуряването на безопасни маршрути за делегатите отново извади на дневен ред проблема с неработещите камери на полицията. Тоест ще се разчита само на общината, но и нейното видеонаблюдение е проблематично. Тя има няколко системи, които не са интегрирани помежду си, не разполагат с възможности за разпознаване на номера на коли и нямат аналитични възможности. Очевидно ще трябва нов софтуер, а за това не е предвидена нито стотинка. С оглед на терористичните заплахи ситуацията е плашеща.
Данък "слънце" вдигнал приходите на КЕВР 12 пъти. Скандалният данък "слънце", чрез който Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) събираше по 20% от приходите на слънчевите и вятърните централи, е вдигнал приходите на ведомството цели 12 пъти. Това разкрива одитен доклад на Сметната палата за периода 2014-2015 г. През това време ведомството бе управлявано последователно от трима души - Боян Боев, Светла Тодорова и настоящия председател Иван Иванов.
През 2014 г. приходите на КЕВР са достигнали 122.4 млн. лв. при планирани едва 10.2 млн. лева. Размерът е увеличен в резултат именно на въведена такса в сила от януари 2014 г. в размер на 20% върху производството на зелен ток, посочват от Сметната палата. Част от централите заведоха серия от дела срещу КЕВР. Впоследствие налогът бе отменен с решение на Конституционния съд, но и до момента не е съвсем ясно каква част от ВЕИ-тата реално са успели да върнат събраните им от КЕВР пари. Целта на данъка бе събраните пари да се ползват за спасяването на затъналата в дългове НЕК, но държавната компания така и не видя нищо от тези пари.
Регулаторът регистрира преизпълнение на приходите и година по-късно, когато в бюджета му постъпват 16.8 млн. лв. при планирани 11.1 млн. лв. Този път отличният резултат не се дължи на нови данъци, а на събраните от предходни периоди държавни такси за лицензии, такси за производство на енергия, издаване на сертификати и др.
И докато КЕВР успява да се справи с приходната си част, то не може да се каже същото за вътрешния контрол, свързан с обществените поръчки. От Сметната палата отчитат, че той не е бил достатъчно ефективен, което води до нарушения на Закона за обществените поръчки. В одитирания период регулаторът редовно си е правел оглушки, свързани с информацията по търговете. Така например в графата "Профил на купувача" не е публикувана информация под формата на електронни документи при всички проведени обществени поръчки. Гаранциите за участие в част от търговете не са били възстановявани в срок до пет работни дни след изтичането на срока за обжалване и т.н., констатира Сметната палата.
БТК плаща първи "данък" нови собственици. Българската телекомуникационна компания (БТК) скоро вероятно ще придобие миноритарен дял в прекия си собственик "Вива телеком България" срещу 43 млн. евро. Подготовката на сделката, за която съобщи сайтът "Студия Трансмедия", беше потвърдена от два източника на "Капитал". По този начин средства от телекома ще могат да се качат нагоре по веригата акционери и да стигнат до крайните собственици - Спас Русев (46%), руската ВТБ (20% минус 1 глас) и българските й мениджъри - братята Милен и Георги Велчеви и Красимир Катев (с общо 19%).
Те придобиха люксембургския собственик на "Вива телеком България" - InterV Investments, за 330 млн. евро след предизвестен търг в края на 2015 г. и близо година съдебни битки с компанията на руснака Дмитрий Косарев Empreno Ventures, който твърди, че е собственик на някогашния дял на банкера Цветан Василев в БТК. Сделката приключи миналия август и беше финансирана основно с 240 млн. евро заем от самата ВТБ. Останалите около 100 млн. евро (с включени такси и съдебни разноски, адвокатски хонорари и т.н.) са набавени пропорционално от участниците в консорциума.
Сегашната сделка цели именно да се покрият тези собствени средства, казаха два източника на "Капитал". Като единият допълни, че Русев е ползвал заеми и вероятно сега бърза да ги върне.
Сделката
Подготвяната сделка е между InterV - където консорциумът на Спас Русев има назначени свои мениджъри, и БТК, където опитите да се смени ръководството засега са блокирани от Empreno. След нея 43 млн. евро ще отидат от телекома към люксембургското дружество, откъдето лесно могат да се насочат към собствениците му. Същевременно БТК ще се окаже с дял в собственика си "Вива телеком България".
БТК ще купи между 10 и 15%, като оценката е базирана на постигната в предходната сделка цена, допълни източникът. Ако се приложи цената от търга, то излиза около 13%. За най-големия телеком с годишни приходи от 865 млн. лв. сделката не е колосална. Резултатите за миналата година още не са обявени.
Реално операцията е все едно да се изтегли дивидент. Но разпределената печалба трябва да влезе в първото дружество по веригата на собствеността - "Вива телеком България". А там има запор на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и тя трябва да дава съгласие парите от дивидента да потеглят нагоре към собствениците. Това е бавно и несигурно действие. А явно Русев и компания търсят по-бързи средства.
"Студия Трансмедия" описва сделката като "на ръба на закона", тъй като заобикаля забраните за придобиване на компании със средства от самите тях. Според юристи обаче при сделката е внимавано именно за това и този проблем би изникнал, ако се прехвърля контролен пакет, какъвто не е в случаят.
Отложено заложена
Другото развитие около БТК е, че след обявеното финализиране на сделката през август 2016 г. лагерът около Спас Русев все пак успя да впише за пръв път някакво свое действие около компанията в Търговския регистър. Досега всички опити за смени в бордовете в БТК и "Вива телеком България" бяха блокирани от Empreno и в Софийския градски съд висят около дузина дела по казуса. Все пак с решение на Софийския апелативен съд от 7 февруари 2017 г. окончателно беше отхвърлено искането да не се вписва залог на "Вива телеком България" в полза на ВТБ като обезпечение по отпуснатите 240 млн. евро заем. Решението е окончателно и след като на 14 февруари е изпратено в Агенцията по вписванията, вече залогът е вписан.
Това може да се разглежда като частична победа за лагера на Спас Русев и осигурява още една линия на възможни маневри за тях. Ако те започнат да губят битките на другите фронтове, консорциумът може да спре да обслужва задълженията си и тогава ВТБ да пристъпи към продажба на дяловете на "Вива телеком България". 43% от тях са запорирани от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество по исковете й срещу Цветан Василев, но останалите 57% могат да се окажат в нов собственик.
"Кауфланд България" ще инвестира между 20 и 25 млн. лв. в обектите си. "Кауфланд България" ще инвестира между 20 и 25 млн. лв. в нови обекти и модернизиране на съществуващите през тази година, съобщиха от компанията пред журналисти. Вече се изграждат два нови магазина на веригата във Варна, предстои начало на строителството на филиал във Велико Търново.
Строителство и модернизация
Първият обект на "Кауфланд" в България бе открит през март 2006 г., днес хипермаркетите на дружеството вече са 57 в 33 града. "За тези 11 години компанията е инвестирала общо 1.4 млрд. лв. в страната", съобщи Димитър Спасов, главен изпълнителен директор.
Приходите от продажбата на стоки през календарната 2016 г. са за над 1.4 млрд. лв., което е ръст от 8% спрямо предходната година, каза Спасов. През 2015 продадените стоки са били за 1.3 млрд. лв., но като се добавят и постъпленията от наеми и услуги приходите достигат 1.487 млрд лв., показват данните от Търговския регистър. Така със сигурност компанията ще надхвърли приходи от милиард и половина за 2016 г.
"През миналата година компанията е платила 125 млн. лв. данъци, от които 11 млн. лв. са данък печалба. Работим със 792 български доставчици. От 50% до 70% от асортимента в различните продуктови групи на веригата са стоки, произведени в България", посочи още Димитър Спасов. Заетите на трудов договор са 6800, а на граждански - 9800. От компанията не дадоха информация за печалбата, но най-вероятно тя е от порядъка на 100 млн. лв., ако се съди по корпоративния данък.
За околната среда
От 2012 г. веригата въвежда система за комбинирано използване на остатъчната топлина от хладилните витрини за отопление, както и енергийно ефективно LED осветление в новостроящите си и реновираните обекти. Акцент в работата на компанията през 2017 ще бъде модернизирането на съществуващи хипермаркети.
"В резултат на използването на системата за комбинирано отопление и охлаждане един наш обект спестява изхвърлянето на въглероден диоксид колкото от 78 дизелови автомобила за една година. Вече има въведена такава система в 18 филиала", уточни Димитър Спасов. Той посочи още, че спестената от един магазин енергия в резултат от използването на LED осветление може да захрани 58 домакинства в продължение на 12 месеца. Освен това компанията има стриктна система за разделно събиране на отпадъци. Рециклирането на събраните за една година от един хипермаркет картони спестява изсичането на 1857 дървета, а за цялата верига в страната това прави 104 000 дървета. Събраното опаковъчно фолио (найлон) от един магазин за една година спестява 16 160 тона петрол за производството му, посочи Димитър Спасов.
Пореден обект в София
"Кауфланд" отвори 11-ия си хипермаркет в София - на бул. "Тотлебен" 36. Той е разположен на 4000 кв. метра търговска площ и има над 270 паркоместа. Целият терен е 17 250 квадратни метра, стана ясно на пресконференцията. Магазинът е пети по размер в столицата. Инвестицията в него е 15 млн. лв., като 5% от сумата са за облагородяване на района около търговския филиал, уточни главният изпълнителен директор на компанията. Работните места са 150.
"В новия хипермаркет се предлагат над 20 000 артикула. За да запълним този търговски обект, бяха нужни 100 ТИР-а, три ТИР-а ни трябваха, за да заредим с плодове и зеленчуци", даде пример Димитър Спасов.
Освен познатите зони за прясно месо, риба, млечни продукти, деликатеси и пекарна новост за магазина са щандовете с продукти от чуждестранната кухня - руска и азиатска. Очаква се кулинарните предложения, характерни за различни държави, да се увеличават и да бъдат въведени и в други големи филиали на веригата.
За първи път "Кауфланд България" поставя и бързозарядна станция за електромобили на паркинга пред хипермаркета. Съоръжението се използва безплатно и може да зарежда два автомобила едновременно. За изграждането му са инвестирани между 25 000 и 30 000 евро. Компанията започва да строи такива станции и в други свои обекти - в Стара Загора, Варна, Бургас, София, съобщи Димитър Спасов.
Юри Тавание - доносник на ЦРУ и US спецслужби. Секретна грама на американското посолство в София, от 26 юни 2009 г. на тогавашния посланик на САЩ у нас Нанси Макълдауни, засекретена от нейния заместник Александър Караянис, показва, че Юри Бюрер Тавание, постоянен съветник по Механизма за сътрудничество и проверка на ЕК в София всъщност е информатор на американското посолство в София (Цялата грама можете да видите ТУК). Оттам доносите му стигат до Централното разузнавателно управление на САЩ, военното разузнаване, министерство на правосъдието на САЩ, ФБР, Държавният секретар на Сащ и посланника на САЩ към ЕС.
Посланник Макълдауни прави изричното уточнение в грамата, че самоличността на информатора трябва да остане в пълна тайна. От документа е видно, че след изписването на Юри Бюрер Тавание е добавен гриф "строго поверително". От написаното се разбира още, че "съветникът" на ЕК в София не за първи път донася подробности за настроенията на високопоставени представители на държавите членки на ЕС спрямо България. От секретния документ става пределно ясно, че към средата на 2009 г. Тавание е бил противник на прекратяването на мониторинговия механизъм спрямо България и Румъния, което по план е трябвало да се случи в началото на 2010 година.
Грамата на Макълдауни показва, че обект на доноси се оказват както български официални представители, така и тогавашният холандски външен министър и днешен първи заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс. Пред американските дипломати Юри Бюрер Тавание е изразил възмущение от усилията на тогавашния главен прокурор Борис Велчев и на тогавашния министър по европейските въпроси Гергана Паси мониторингът над страната ни да отпадне, както е било по план - в края на третата година от членството на България в ЕС.
Първият и вторият човек в дипломатическата мисия на САЩ в България в началото на 2009 г. са били сред малцината, които са знаели за намерението на тогавашния холандски първи дипломат Франс Тимерманс - на България и на Румъния да се отнеме правото на глас при вземането на решения в Европейския съюз, както и че предстоящото председателство на Швеция (през втората половина на 2009 г. - бел. ред.) нямало да допусне отпадане на мониторинговия механизъм над двете държави от Балканите в края на годината.
Информаторът Тавание изтъква, че острият тон на мониторинговите доклади и замразяването на европейското финансиране са "работещи" средства за натиск върху българските власти. През 2009 г. Брюксел замрази временно плащанията за България по европейските фондове, за което очевидно е допринесъл именно Юри Тавание.
От коментар на посланик Макълдауни в края на грамата става ясно, че Тавание е силно фрустриран от българските власти, а по време на беседата изразил съжаление за незаслуженото присъединяване на България към Европейския съюз, както и подчертавал, че дълго време след членството на страната ни и това на Румъния европейската общност няма да се разширява.
Броени дни след срещата на Макълдауни с Тавание посланикът на САЩ напуска България, последвана почти незабавно и от заместника си Караянис. Тавание остава.
Осем години след изготвянето на секретната грама "информаторът съветник" продължава да е в София, което обяснява и защо имиджът на страната ни продължава да е толкова негативен както в Брюксел, така и във Вашингтон. Печеливши от присъствието на Тавание в Представителството на ЕК в София се оказват само подсъдими и обвиняеми български олигарси, които са готови да инженерстват дори хибридни партийни коалиции, само и само да не получат справедливо правосъдие от почти унищоженото, благодарение и на усилията на Юри Бюрер Тавание, родно правосъдие.
Но, очевидно, компрометираният с близостта си до обвиняемия олигарх Иво Прокопиев еврочиновник вече усеща, че софийските му доноси са контрапродуктивни и вредят на авторитета на Европейската комисия. Разкритията на „Уикилийкс" за „двойствената роля", която официален представител на ЕС е изпълнявал в София, трудно биха останали без последствия и вероятно заради това Тавание вече е започнал да си търси "подходяща" работа в Брюксел.
Изключително важен е съпросът, защо поръчковата медия на олигархията и пощенска кутия за компромати "Биволъ", спестява „случайно" на българската аудитория доносничеството на Тавание и не разкрива публикацията в WikiLeaks („Уикилийкс")?
Профилът на информатора
Холандецът Юри Бюрер Тавание, който още от студентската скамейка в Университета в Амстердам не крие своята неприязън към историческото минало на Източна Европа и особено към Русия, от средата на 2008 г. е назначен за съветник по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) на Европейската комисия в София.
С установяването си в България през 2001 г. Тавание започва активно да сътрудничи с изграждащите се по това време структури от неправителствени организации, финансирани през фондовете на ментора на неолибералния американски модел за света - мултимилиардерът Джордж Сорос. Тавание смесва професионалния живот с личния. През 2004 г. сключва брак с журналистка от кръга на прясно забогателия по това време наследник на кръга "Агнешките главички" разградски издател и бъдещ (обвиняем) олигарх - Иво Прокопиев. Едва ли е случаен фактът, че съпругата на Юри Тавание - Яна, напуска седмичника за поръчкова журналистика "Капитал", за да стане част от Българския хелзинкски комитет и личен съветник на председателя Красимир Кънев. И, ако семейство Тавание е активен защитник на правото на съвместното съжителство между еднополови и на легализирането на хомосексуалните бракове, двамата не успяват да опазят собствения си.
Професионалният път на разделеното семейство Тавание - да служи на общи кукловоди, продължава и до днес. Яна Йорданова-Бюрер Тавание работи в неправителствена организация, която се е заела да пропагандира дейностите и да чисти имиджа на Фондация "Америка за България", компрометирала се заради финансирането на поръчкови медии и зависими от олигарси и политици НПО-та. А Юри Тавание пък активно съдейства на въпросните олигарси и техните марионетки да останат недосегаеми от правосъдието, а България да продължи да бъде третирана като "втора категория" членка на ЕС посредством отказа за присъединяването на страната към Шенген и продължаващия унизителен мониторингов механизъм. Той бе наложен над България и Румъния, с присъединяването на двете държави към Европейския съюз през 2007 г., и трябваше да е с продължителност от три години. Факт е, че преди десет години организираната престъпност все още се чувстваше далеч по-недосегаема, а поръчковите убийства не спираха. Въпреки очевидния напредък вече десета година София и Букурещ са подложени на унизителни проверки и назидателни доклади, формално идващи от Брюксел, а реално списвани от марионетки на местни олигархични мрежи, служещи от своя страна като инструмент за преследване на геостратегическите цели на чужди за ЕС държави, служби и интереси.
Реекспорт на лекарства обрича тежко болни. Реекспорт от страната ни на животоспасяващи лекарства за милиони евро обрича тежко болни пациенти. Само през януари 115 жалби са постъпили в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АРФАРМ) и сигналите зачестяват.
В момента има криза с около 100 жизненоважни лекарства като антиепилептични медикаменти, инсулин, препарати за ревматоиден артрит и други. Това стана ясно в сряда след среща между представители на Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), НЗОК, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, Българския фармацевтичен съюз и притежателите на разрешения за употреба на лекарствените продукти.
Проблемът е в реекспорта на скъпи препарати от страната ни към други държави. Внасяме лекарства от ЕС на специални ниски цени за България в количества, надхвърлящи нуждите ни с над 40%. След това ги изнасяме за другите държави от съюза на цени, в пъти по-високи. Далаверата е от това, че според регулацията на българския пазар у нас влизат медикаменти на принципа „най-ниска цена".
Най-вероятно реекспортът съставлява между 6 и 10% от стойността на целия ни пазар.
До момента никой не се е занимавал сериозно с проблема. За решаването му спешно е изготвен меморандум. Започват и мащабни проверки от Агенция „Митници", Националната агенция за приходите (НАП) и Изпълнителната агенция по лекарства, НЗОК.
България е донор по отношение на паралелната търговия в Европа. Проблемът е, когато се създаде дефицит и се застрашават животът и здравето на българите, категорични са дистрибуторите на лекарствени продукти.
Необходимо е още да се направят промени в закона, с които да се забрани износът на лекарства, ако вътрешните потребности на страната не са задоволени, заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Атанас Кундурджиев.
Има условия за злоупотреби с реекспорта на лекарства, тъй като засилените мерки за ограничаване на разходите за медикаменти на ЕС доведоха до големи различия в цените на лекарствата. Това се посочва в официална позиция на Българската генерична фармацевтична асоциация.
6 опасни тунела по магистралите. Шест опасни тунела на магистралите дебнат шофьорите. Това става ясно от доклад за състоянието на съоръженията, публикуван от регионалното министерство. Когато пътуваме по "Хемус", трябва да внимаваме за тунелите "Витиня", "Топли дол" и "Ечемишка", който вече взе жертва. Те имат проблеми с осветителните тела и износена настилка. Съоръжението "Траянови врата" на магистрала "Тракия" пък е с пукнатини, корозия и следи от теч в стоманобетонната облицовка.
В риск са и два тунела на "Люлин". Става въпрос за "Мало Бучино" и този при 14-и километър. Те са с разрушени панели, нямат евакуационно осветление, имат корозия по конструкцията и течове. Най-опасни в страната обаче не са тунелите по аутобаните, а тези във Велико Търново и Ловеч.
Живков пое фонд "Земеделие". Живко Живков поема ръководството на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ). Това реши Управителният съвет на фонда, свикан от служебния министър на земеделието и храните проф. Христо Бозуков.
Мястото се оваканти след като досегашният изпълнителен директор Румен Порожанов подаде оставка, което бе приета. Живков беше негов заместник от 29 август 2014 г. и е с ресор "Директни плащания на площ" и "Информационни технологии".
Той е завършил магистратура по "Право" във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" през 2009 г. Притежава и магистърска степен "Агроном" от Лесотехническия университет в София. Владее английски и руски език.
От 2003 г. до 2005 г. е експерт в областната дирекция на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) във Велико Търново, където отговаря за обновяването и управлението на регистрите на земеделски производители. Работи като юрист от 2005 г. до 2009 г.
От 2009 г. до 2014 г. е директор на Областната дирекция на ДФ "Земеделие" в старопрестолния град.
От 1 септември 2014 г. Живко Живков е заместник изпълнителен директор на Държавен фонд Земеделие с ресор "Директни плащания на площ" и "Информационни технологии".
Кандидатите за книжка двойно по-малко на изпита. Кандидатите за шофьорска книжка ще са двойно по-малко по време на изпита. По 11 души ще могат да решават едновременно тестовете, а не както е сега - 24-ма. Това ще стане, след като през март заработят новите изпитни терминали. Според представителите на бранша по-малката бройка ще е по-лесна за контролиране.
От Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" уверяват, че това няма да доведе до забавяне в провеждането на изпити и чакащи курсисти. По-малката бройка ще се компенсира от повече дати за решаване на тестове. Досега изпити се провеждаха само в понеделник и вторник, но вече ще има възможност това да става през цялата седмица.
Ще допусне ли министър Узунов разчистване на сметки в МВР? На прицел е главният секретар Георги Костов! Служебният министър на МВР Пламен Узунов е взел под прицел главният секретар Георги Костов, вече във ведомството има докладна срещу него, пише Блиц. Били са обсъждани оставки на високи нива в държавните ведомства, сред които и тази на главния комисар, твърди burgasinfo.com, позовавайки се на собствени източници.
Като основен мотив за евентуалната рокада са били посочени политически причини.
„Това наподобява разчистване на сметки заради напускането на Узунов от МВР през 2015-та година. Малко преди това комисар Костов вече беше главен секретар, а Узунов излезе от системата след скандал", коментират в полицейските среди.
Припомняме, че настоящият служебен министър е бивш директор на пловдивската полиция. Застава начело на дирекцията по време на правителството на Пламен Орешарски през декември 2013 г., когато вътрешен министър бе Цветлин Йовчев. До лятото на 2015 г., когато главният прокурор Сотир Цацаров подава сигнал до тогавашния вътрешен министър Румяна Бъчварова за инцидент с полицаи. Тя веднага назначи проверка, която установи, че на пешеходна пътека в Пловдив 24-годишен шофьор е блъснал и убил мъж, но за случая не е било съобщено на прокуратурата, шофьорът не е бил арестуван, нито проверен за алкохол и наркотици, не е назначена и автотехническа експертиза. В деня, в който Узунов е освободен, той заявява кратко пред радио "Фокус": "Нямам място в системата на МВР".
Главен комисар Георги Костов пък работи в МВР от 1993 година, като е заемал последователно различни изпълнителски и управленски длъжности в системата - от разузнавач в районно полицейско управление до ръководител на областна дирекция.
През август 2014 година беше назначен за директор на ОДМВР-Бургас, като пристигна в морския град от Благоевград. Тук той, макар и за кратък период, спечели авторитет не само сред полицаите, но и сред медиите, като беше един от полицейските шефове, които намираха общ език с тях.
На 12 ноември 2014 година беше назначен за зам. главен секретар, а с указ на президента Плевнелиев от 11 март 2015 година е главен секретар на МВР. Той бързо се доказа като професионалист и не се е замесвал през това време в нито един публичен скандал.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |