Износът и потреблението вдигат още икономиката. Българската икономика продължава да расте над 3% осмо поредно тримесечие, като за октомври - декември 2016 г. увеличението е с 3.4% на годишна база. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). България е сред страните с най-силен растеж в ЕС, а повечето икономисти прогнозират 2017 г. също да е добра.
През последното тримесечие на миналата основните движещи сили на икономиката са износът и потреблението. Липсващата съставка отново са инвестициите.
Потреблението - още нагоре
Един от компонентите на растежа, който се активира през последните две години, е потреблението. Докато през 2015 г. то се движеше основно от правителствените разходи, през миналата година успоредно с добрите данни за пазара на труда започна да се активира и частното потребление. Очакванията на много от анализаторите са през 2017 г. то да стане основен двигател на икономиката. Причината отново са добрите сигнали от пазара на труда. Последните данни на статистиката показват, че безработицата продължава да пада и достига 6.7% през последното тримесечие на 2016 г., в същото време расте и броят на наетите на трудов договор - с над 50 хил. души към декември на годишна база (виж графиката). Успоредно с това се увеличава и работната заплата. Средното й ниво в края на 2016 г. достига 1012 лв., което е ръст от 8% на годишна база.
За последното тримесечие на миналата година общото потребление в страната нараства с 1.3% спрямо предходното, като основната причина вероятно са правителствените разходи. "През декември имаше значителен еднократен разход от близо 5 млрд. лв., което е фискална инжекция в икономиката на страната", коментира Десислава Николова, старши икономист в Института по пазарна икономика. За сравнение, средно правителството изразходва 2-3 млрд. лв. месечно между януари и ноември. "Индивидуалното потребление на домакинствата също нарасна през миналата година поради увеличението на доходите, а и дефлацията увеличи покупателната способност", допълва Николова.
На годишна база увеличението е с 0.9%, което е малко по-високо от отчетеното за предходното тримесечие (0.2%).
Износът води, засега
Най-силният двигател на икономическият растеж през последните три месеца на миналата година обаче е бил износът. Продажбите на български стоки и услуги в чужбина нарастват с 9.1% спрямо четвъртото тримесечие на 2015 г. Подобрението идва от по-силна търговия както със страните от ЕС, така и от тези извън съюза. "Тъй като имаме голямо количество вносни компоненти, които участват в експортното производство, когато износът се развива добре, всички заети в тези производства са активни и съответно доходите им също нарастват", смята Десислава Николова.
Добрите данни за експорта от края на 2016 г. карат анализаторите да преразгледат нагоре прогнозите си за приноса му към растежа и за тази година. В последния си макроикономически обзор от януари анализаторите на Уникредит Булбанк посочват, че при наличието на по-малък търговски шок от излизането на Великобритания от съюза реалният ръст на износа ще бъде около 5% през 2017 г. В септемврийския обзор прогнозата бе за 3.5%.
Инвестициите стагнират
Липсващият компонент отново продължават да са инвестициите (брутокапиталообразуване в основен капитал. На годишна база показателят намалява с 1.5%, но на тримесечна данните показват ръст с 1.2%. "Със сигурност данните отчитат и влиянието на правителствения сектор, тъй като в края на годината имаше наваксване при еврофондовете и доста правителствени разходи", коментира Георги Ангелов от институт "Отворено общество".
Годишният спад се дължи основно на слабото усвояване на европейски средства през миналата година, като очакванията са тази тенденция да се обърне през 2017 г. Друг фактор, който ще влияе положително според Ангелов, е ръстът на кредита за частния сектор, който расте вече трети пореден месец.
В Bulgaria Mall отвори хипермаркет за български стоки. На мястото на освободените от Carrefour площи в столичния Bulgaria Mall вече работи нов хипермаркет - "АБО маркет" (ABO Market). Търговският обект заема 5000 кв. метра площ, на която са разположени над 40 000 хранителни и нехранителни стоки. Името идва от "Аз България обичам", обясниха от мениджърския екип. Откриването на магазина идва и в момента, в който и големите вериги увеличават асортиментите от български производители и директно работата с тях.
Бизнес моделът
"Това е магазин в магазина", обясни концепцията Александър Викилев, инициатор на проекта и управител на фирма "АБО маркет". По думите му над 800 български фирми представят директно цялото портфолио от продуктите си на цена, която сами са определили, като разчитат на общ обслужващ персонал в хипермаркета. Така на практика те имат свои магазини в магазина.
"Събрахме само качествени български производители, за които проучването показа, че работят много добре, че са познати в регионите си и имат богата клиентела, а някои от тях са с 25-годишно присъствие на пазара. Повечето фирми не са представени в търговските вериги, а тези, които продават там, не присъстват с цялото си портфолио от продукти, както при нас", обясни Александър Викилев. По думите му цените в "АБО маркет" ще са по-ниски, защото са определени от производителите, които продават без посредник.
Фирмите доставят стоките си до търговския обект, плащат наем и отчисляват процент от оборота си за "АБО маркет". Операторът се грижи за подредбата на стоките, маркетинга и рекламата и следи за наличностите по регалите. Промоциите ще са по желание на компаниите, които ще решават дали и кога да ги направят. Чрез софтуер производителят може да следи в реално време пътя на стоката и пътя на парите си.
За проекта "Първи български маркет" стана ясно през юни 2016. Зад идеята стои фирмата на Александър Викилев "Вердон инвест". Откриването беше отлагано няколко пъти, но от "АБО маркет" смятат за успех, че идеята е реализирана за по-малко от година. Наемният договор с Bulgaria Mall е десетгодишен. Очаква се рекламните кампании на българския хипермаркет и на събитията в него да се правят в партньорство с мола.
Предложенията
Хипермаркетът разполага с щандове за млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, риба, със зона за здравословни и биохрани, топла витрина, кафе бар, пекарна. Част от нехранителния асортимент включва козметика, почистващи препарати, домашни потреби, електроуреди, професионални инструменти, аксесоари за автомобили, фитнес уреди, планинска екипировка и др.
В магазина се предлагат и продуктите на мултинационални компании - газирани напитки, прахове, цигари, а част от вносните стоки са нови за българския пазар. Има и специално създадени за "АБО маркет" стоки, уточняват от мениджърския екип.
В новосъздадена компания "АБО маркет" работят 120 души, посочиха от фирмата. На въпрос дали компанията възнамерява да отвори хипермаркет и на други освободени от Carrefour площи Александър Викилев отговори: "Засега искаме да направим този модел устойчив, да докараме едно нещо докрай."
Продуктова линия "Родна стряха" в "Лидл България"
"Лидл България" пусна в продажба над 50 продукта от български производители под името "Родна стряха", съобщиха от търговската верига. Брандът обединява традиционни храни от разнообразни групи: месни деликатеси (луканка, суджук, саздърма), млечни (сирене, кашкавал, кисело мляко), сладкарски (халва, локум, вафли) и охладени тестени изделия, варива, подправки и напитки.
"Продуктовата линия "Родна стряха" е доказателство за конкретни действия в подкрепа на българското производство. Още при стъпването си на българския пазар през 2010 г. Lidl започна да си партнира с български доставчици. Само за последните две години броят на българските производители в "Лидл България" нарасна със 74, като 21 от тях са за плодове и зеленчуци. За периода 2015-2016 г. стоките от български производители в постоянния асортимент се увеличиха с 30%, а тези в акционния - с близо 40%", споделя Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на компанията, цитирана в прессъобщението.
Болниците ще връчват на пациентите сметката за лечение. Здравната каса започва да проучва колко реално струва на болниците лечението, поето от нея, като идеята е да се въведе официално доплащане от пациентите. Лечебните заведения ще дават информация колко им струва всяка манипулация за всеки пациент и ако се окаже, че НЗОК не плаща достатъчно, ще се търсят варианти в системата да влязат допълнително пари.
Първата стъпка е, че от тази година при изписване от болница пациентите ще получават документ, който ще ги осведомява какво точно лечение са получили и каква е цената му. При вчерашния старт на преговорите за рамков договор за 2017 г. между здравната каса и лекарския съюз бе договорена "нова мярка за упражняване на контрол от страна на пациента - персонифициран аналитичен финансов документ, издаван с епикризата, който да го информира за извършените манипулации и техните цени в болниците", съобщиха от здравното министерство, което беше домакин на срещата.
Пациентите ще получават фиш, който ще съдържа пълния списък с извършените манипулации и точната им цена. Там ще фигурира и цената, плащана от НЗОК, и кешовото доплащане от пациента или от допълнителната застраховка, ако има такива. Екземпляр от фиша ще се дава на болния, за да знае какво е получил и колко струва. Информацията ще отива и в здравната каса. Според управителя на НЗОК Глинка Комитов фишът за цената на лечението ще даде информация колко трябва да е бъдещото остойностяване на медицинските дейности.
"По този начин ще бъде направено следното - основният пакет в медицински дейности да бъде адекватен на събрания финансов ресурс. Ако разберем колко струва и ако тези пари не стигат за финансиране на услугите, има няколко варианта - да се намали здравният пакет, да се увеличи здравната вноска, да се увеличи процентът от БВП за здраве", обясни Комитов. Според него обаче тези възможности са малко вероятни и остава последната - да се регламентира доплащането от пациента.
В момента по закон изпълнителите на медицинска помощ нямат право да искат от пациентите да доплащат за лечение, поето от здравната каса. Затова и масово в болниците има "вратички" за плащане за избор на екип, ВИП услуги, самостоятелни стаи и т.н. За въвеждане на доплащане се говори от над 10 години, но досега не е имало политическа сила, която да го въведе. Една от причините е именно липсата на реално остойностяване на лечението у нас - все още у нас не се знае кое лечение колко струва. Цените, които плаща НЗОК, се определят според бюджета й, а не толкова според това кое колко струва.
Предишното ръководство на МЗ също започна проект за остойностяването на медицинските услуги, но не беше завършен. Тогавашният министър Петър Москов обяви, че събраните данни сочат, че НЗОК плаща не повече от 30% за разходите за лечение, а останалото е за възнаграждения. Изчисления правиха и от лекарския съюз.
При старта на преговорите вчера беше постигнато и първото съгласие - "да се добавят 74 милиона лева от резерва на НЗОК за нуждите на болничната помощ и още 8 милиона лева за специализираната извънболнична помощ. С остатъка от резерва ще се покриват другите дефицити", съобщиха от МЗ. Преди това от лекарския съюз обявиха, че очакванията им са за увеличение на парите за болниците с около 188 млн. лв. Освен това ежегодно част от резерва на касата отива за болниците, независимо дали има, или няма рамков договор. Тази година резервът е 341 млн. лв.
Тепърва двете страни ще договарят как да бъдат смекчени лимитите за болниците, каквато е заявката и на служебния министър Илко Семерджиев, и на здравната каса. Според председателя на лекарския съюз Венцислав Грозев е възможно лимитите на болниците да са временни - например за 4 месеца, а не както сега целогодишни. Това би дало "гъвкавост на лимитите" и до голяма степен ще се осигури спокойствие в системата на болничната помощ, смята той.
"Страните бяха единни за недопускане на пръстовите отпечатъци в извънболничната помощ, както и за изчакване на съдебното решение относно приложението на автентификатора в болниците", съобщиха още от МЗ. Именно въвеждането на пръстовия отпечатък през миналата година беше причината касата и БЛС да не подпишат рамков договор и в сила през 2016 г. беше служебен, приет с постановление на кабинета.
Пътната агенция вкара 16 тунела в "черен списък". От общо 34 тунела в страната 16 се оказаха с "умерен до висок" риск на опасност за пътуващите през тези съоръжения. Това показват първоначалните данни от проверката на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) на всички тунели, обявени вчера от шефа й Пирин Пенчев. За над 200 моста пък е ясно, че са в недобро състояние още от миналата година. Кои са те не бе съобщено.
Пирин Пенчев потвърди, че съоръженията "Витиня", "Ечемишка" и "Топли дол" на магистрала "Хемус" са в тежко състояние. В "черния списък" с опасни съоръжения по пътища и магистрали обаче са и други тунели по натоварени направления - двата тунела край Велико Търново, както и на обходния път на Ловеч. Според шефа на АПИ част по мерките по обезопасяването на съоръженията ще се предприемат веднага по програмата за текущ ремонт. Някои от мерките можело да започнат веднага, докато за други е нужно по-обстойно обследване. "Това се отнася за тунелите, които нямат сериозни конструктивни нарушения и имат нужда от укрепване на армировката. Там, където трябва укрепване на конструкцията, предстои обследване и паспортизация, която ще послужи на следващия етап за техническо задание на проекта", каза още Пенчев пред БНТ.
Съоръженията, които не са безопасни за шофьорите, ще бъдат затваряни след предписания на експертите. Това зависи от решенията на междуведомствени групи с представители на транспортното министерство и МВР, които продължават огледите на място. Служебният строителен министър Спас Попниколов разпореди проверка на тунели и мостове, след като на 5 февруари от тавана на тунел "Ечемишка" на магистрала "Хемус" се откърти ръждясала греда на осветлението и уби жена в преминаващ автомобил. Както в. "Сега" писа вчера, опасната осветителна конструкция и лампите бяха сменени само за 5 работни дни и срещу 390 000 лв.
Новият шеф на АПИ също подхвана познатия лайтмотив за недостига на средства. Той напомни, че общо парите за ремонти в бюджета на агенцията са 120 млн. лв., а всички съоръжения по пътищата трябва да бъдат поддържани редовно. "За съжаление пътната система е недофинансирана от над 20 години. Ако системно закъсняваме с превантивните ремонти и аварийните дейности, нещата ще стават все по-зле", категоричен беше Пирин Пенчев.
След като завърши ремонтът на тръбата за Варна на тунел "Ечемишка" и движението по нея бъде пуснато, ще започне ремонт на тръбата за София, а междувременно ще се търсят допълнителни средства. Два от тунелите в "черния списък" били предвидени за ремонт със средства от оперативна програма "Региони в растеж", имали избран изпълнител, но търгът се обжалва и ремонтите им едва ли ще започнат напролет.
Прозрачност
"Ще поискаме от регионалния министър разрешение да стане публично достояние обследването на всички опасни съоръжения", каза Петър Пенчев. Според него анализът трябва да се публикува, за да знаят хората кои са опасните мостове и тунели, колко ще струва ремонтът им и за колко време може да се извърши. Той добави, че пътищата са услуга, която за обществото и икономиката е скъпа. Според Пенчев цената на винетката трябва плавно да расте всяка година, както и час по-скоро да се въведе толсистемата.
Над 100 военни поръчки отиват на прокурор. Над 100 обществени поръчки, извършени по времето на военния министър Николай Ненчев, са дадени на прокурор. Причината е открити нередности. Това съобщи вицепремиерът и министър на отбраната в служебния кабинет Стефан Янев след приключването на двудневната годишна конференция на началника на отбраната в София.
Янев поясни, че проверяващите са изготвили доклад за търговете в отбраната, който по тяхна препоръка освен на служебния премиер е изпратен и на държавното обвинение. Служебният министър на отбраната отказа да съобщи подробности с мотив, че ще свика пресконференция по темата.
„Труд" научи, че сред разследваните обществени поръчки е и скандалната поръчка с дефектните парашути. До ден-днешен не е ясно защо след като от САЩ са ни предложили дарение 453 нови парашута - 380 с кръгъл купол и 73 летящи крила на стойност около 6 млн. долара, МО не е прекратило обявения търг. Далаверата гръмна в началото на 2015 г., когато стана ясно, че доставени от Германия парашути не отговарят на спецификацията на търга. Поръчката бе на стойност 1,6 млн. евро и бе прекратена само частично.
Под прицела на проверяващите е и търгът, обявен през август 2015 г. за доставка на храна и напитки за войската на стойност 25 898 608 млн. лв. за период от три години. До ден-днешен въпросната поръчка се атакува първо пред КЗК, а в момента и пред съда. Причината е, че методиката за оценка на офертите е напълно субективна, а в нея са вкарани абсурдни и неизпълними критерии. В момента целият стокооборот е прекаран през „Военни столове" и едва ли някой би могъл да каже на какви цени се осигурява храна за армията и колко пари се харчат за нея.
Одиторите са открили нередности и в поръчките за доставка и монтаж на оборудване, обзавеждане и инвентар за нуждите на ИА „Военни клубове и военно-почивно дело", в тази за доставка на полеви обувки и маратонки, както и за купуването на нови и рециклирани автобуси.
Николай Ненчев вече е подсъдим по две дела - за ремонта на двигателите на МиГ-овете в Полша и по поръчката за изработването на униформи.
„Труд" научи, че предстои проверка и на неправомерните харчове, направени от Николай Ненчев за различни негови хрумвания. Едно от тях бяха лекциите за хибридната война, заплахата от Русия и евроатлантизма. Срещу 100 лв. хонорар на час за лектори бяха поканени Соломон Паси, Огнян Минчев, Илиян Василев, които трябваше да образоват публика в 16 града.
КРИБ не прие среща с партия „Воля". Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ отказа среща с политическа партия „Воля" на Веселин Марешки.
„Срещата е отменена по инициатива на КРИБ, но не зная причината", заяви пред „Труд" Цветелина Узунова, която отговаря за медийния образ на варненския бизнесмен.
Според източници на „Труд" причина за отлагането е, че много от работодателите не искат да водят разговори с популисти.
Срещата, която бе по инициатива на ПП „Воля" трябваше да се състои утре. На нея се очакваше Марешки да представи икономическата програма на партията си, а КРИБ да постави исканията на бизнеса към политическите партии, които евентуално биха влезли в следващия парламент.
Вчера Варненският окръжен съд отложи за 24 април делото за рекет и побой, което е образувано срещу Веселин Марешки.
Заплатата мина 1000 лв. Средната заплата у нас мина психологическата граница от 1000 лв. За декември тя е била 1012 лв., отчете статистиката. За рекордните нива през последния месец на 2016 г. са допринесли и коледните добавки. Но през октомври и ноември средното месечно възнаграждение също е било близо до 1000 лв. - съответно 982 лв. и 974 лв.
Още един рекорд отчете вчера НСИ. Безработицата падна до исторически ниски нива - 6,7% при 7,9% година по-рано.
България е сред отличниците в ЕС по ръст на икономиката. 2016 г. е приключила с 3,4% увеличение на БВП, което ни нарежда на второ място във временното класиране на страните от ЕС. По-висок ръст на годишна база е обявила само Румъния - 4,8%, сочат данните на Евростат.
Леките катастрофи няма да се регистрират в КАТ. Леките катастрофи, при които няма пострадали, вече няма да се регистрират в КАТ от самите шофьори, а това ще правят застрахователите. Комисията за финансов надзор прие промени в Наредбата за документите и реда за съставянето им при пътнотранспортни произшествия и реда за информиране между МВР, КФН и Гаранционния фонд. С промените отпада изискването леките катастрофи или двустранните протоколи, които попълват шофьорите, да се регистрират в МВР. Освен това двустранен констативен протокол ще може да се подпише между участниците във всяко ПТП, в което не са пострадали хора. Досега не можеше да се попълни двустранен протокол и задължително се викаше КАТ, когато някое от превозните средства не може да се придвижва на собствен ход. Формата и съдържанието на протоколите се запазват. Двустранен протокол няма да се съставя, ако някой от участниците в ПТП-то има съмнение, че друг участник в катастрофата е под въздействието на алкохол или наркотични вещества или няма шофьорска книжка, съобщават от КФН. В такъв случай, както и ако няма съгласие между участниците в произшествието за подписване на двустранен протокол, задължително трябва да се извика МВР.
Когато повредите на превозното средство са възникнали в резултат на природни бедствия, на пожар на самото МПС, при повреди в паркирано състояние и когато не са причинени от друго превозно средство, органите на МВР - "Пътна полиция" не идват на място и не се съставят документи. Ако обаче повредите са причинени в резултат на пътнотранспортно произшествие с един участник и МПС не е в състояние да се придвижи на собствен ход, произшествието трябва да бъде посетено на място от органите на МВР, посочват от КФН.
С наредбата се урежда електронен обмен на информация между МВР, Гаранционния фонд и застрахователите за катастрофите, посетени на място от МВР и за тези с двустранни протоколи, за които е предявена претенция пред застраховател. Ежедневно ще се обменят и цифрови снимки от произшествията, които са посетени на място от МВР.
3000 без висше учат децата ни. Около 3000 са учителите, които преподават в клас, без да имат диплома за педагози. Това съобщи за „Монитор" председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева. По думите й това са кадри със средно образование, които попълват дупките основно в по-малките населени места, където има остър глад за педагози.
Те са назначени със статут на „нередовни" учители, защото нямат педагогическа правоспособност. Именно затова и заплатата им е с 15% по-ниска от минималното възнаграждение в сферата на образованието - около 580 лв., обясни още Такева. Те преподавали основно по чужди езици, математика и информатика. Така например в някое малко населено място среднист с диплома от езикова гимназия преподава чужд език на децата. Едновременно с това, отново заради недостига на учители, над 5500 пенсионирани педагози преподават в клас.
Шефката на Регионалния инспекторат по образование Ваня Кастрева обясни, че „нередовни" педагози имало и в София, но ставало дума за специалисти с висше образование, които просто нямали диплома за учители. В столицата най-търсени са преподавалите по математика, чужди езици и информационни технологии.
Недостиг от 6000 преподаватели ще има в цялата страна в близките години според данни на СБУ. Най-драстична е липсата при педагозите по физика, които в момента са едва 600, като се очаква в близките години около половината от тях да се пенсионират.
Подобно е положението и при химиците в клас, които са 893-ма, но се очаква около една трета от тях да излязат в заслужена почивка.
Като основна причина за недостига на кадри в сектора Янка Такева посочи ниското възнаграждение. Учителите, които пък знаели чужди езици, се насочвали към частния сектор или към чужбина именно заради по-високите възнаграждения. Едва 44-ма са педагозите по италиански език в цялата страна, по испански са 183-ма, по френски - 271, а по немски - 802-ма.
От тази година преподавалите получават по-високи заплати. Увеличението е средно 10%. Така минималните възнаграждения в сектора се увеличават от 600 на 660 лв. Старшите учители и възпитатели пък ще взимат минимум 688 лв., а главните - 726. Школските директори ще са със заплата от поне 825 лв., а техните заместници - със 770 лв. От тази година обезщетенията за пенсиониране на учители стават 10,5 заплати.
В същото време студентите по педагогика надхвърлиха курсистите по право. Това показва шестото издание на рейтинговата система на университетите, която беше представена вчера в Министерството на образованието и науката. 12 652-ма са записаните да учат за учители, а мераклиите да стават юристи са 10 605.
ЦИК пусна поръчката за машинния вот. ЦИК пусна обществената поръчка за машинното гласуване. Комисията вече е одобрила нужните документи и техническите изисквания за наемането на машините на вота на 26 март. В документацията е записано, че са нужни точно 12500 машини, като в това число се включват и резервните. Изрично е записано, че поръчката няма да бъде разделена. Това означава, че една фирма ще трябва да достави всички устройствата за страната и за чужбина.
Прогнозната стойност на поръчката е 12,5 млн. лева без ДДС или реално 15 млн. лева. Вътре в документацията обаче е записано, че крайната сума не може да надхвърля 15 млн. лева без ДДС, което означава чисто 18 млн. лева.
Освен машините, бъдещият изпълнител ще трябва да достави паравани, кутиите за разписките, както и да осигури логистиката и теста на устройствата. В спецификациите е записано, че екраните трябва да бъдат минимум 15 инча, но се препоръчва те да бъдат 17. Принтерът пък трябва да работи с ролкова хартия, която пък да бъде непрозрачна. Изисква се принтерът да печата минимум 300 електронни разписки (е-бюлетини).
Фирмата трябва да достави машините до 10 март, софтуерът трябва да се инсталира до 18 март, а конкретната доставка в секциите е до 25 март.
Крайният срок за подаване на оферти от страна на компаниите изтича на 22 февруари.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |