EVN и НЕК решиха стар многомилионен спор. Австрийската eнергийна компания EVN е постигнала извънсъдебно споразумение с държавната Национална електрическа компания (НЕК) по стар спор от 2012-2013 г. Сумата е неизвестна, но от австрийската група изчисляват, че договореното ще вдигне чистата й печалба за текущото тримесечие с 38 млн. евро. Според данни към май 2013 г. EVN имаше неплатена сметка от НЕК за изкупена ВЕИ енергия за 192 млн. лв. От компанията започнаха да си я прихващат, но държавното дружество оспорваше операцията. Сега споразумението също е чрез прихващане.
Договорката намалява рискът България да бъде осъдена на огромна сума от Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID). Искът на EVN е за 600 млн. евро и поне част от него е за вече уредения с НЕК въпрос. Подобни дела водят и другите две електроразпределителни групи - чешките CEZ и Energo.pro.
Загубено от НЕК
EVN, която притежава в България електроразпределителното дружество, захранващо с енергия Югоизточна България, е сключила извънсъдебно споразумение с НЕК, съобщи австрийската компания в понеделник. Държавното дружество съдеше ЕVN в Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата (БТТП) заради прихващания на неизплатени задължения за зелена енергия от страна на НЕК. От съобщение на EVN става ясно, че двете компании са подписали споразумителен протокол, чрез който се съгласяват да погасят взаимни задължения чрез метода на прихващане съгласно Закона за задълженията и договорите. Още през октомври миналата година съдът се е произнесъл в полза на ЕVN, след което двете компании явно са решили да се споразумеят извънсъдебно.
Освен срещу EVN подобни дела бяха заведени от НЕК и срещу останалите две електроразпределителни дружества в България - ЧЕЗ и "Енерго-про". Това срещу ЧЕЗ приключи през октомври 2016 г. Тогава Арбитражният съд към БТТП се произнесе в полза на ЧЕЗ, с което искът на НЕК за 10.19 млн. лв. беше отхвърлен, а държавната компания трябваше да плати разноските по делото от 311 хил. лв. Решение по делото срещу "Енерго-про" все още няма обявено.
Въпрос за лицензи
Заради въпросните прихващания трите електроразпределителни дружества бяха заплашени с отнемане на лицензите от правителството на Пламен Орешарски и тогавашния министър на енергетиката Драгомир Стойнев през 2014 г. По този начин те бяха притискани да върнат 318 млн. лв. на НЕК, което обаче не се случи. Още тогава беше ясно, че основание за това няма, тъй като Върховният административен съд отмени методиката за разходите по зелена енергия. Това на практика означаваше, че те правомерно са направили прихващанията, което сега беше потвърдено и от БТТП.
От съобщението на EVN за сключеното споразумение става ясно, че процедурата по отнемане на лицензите, която така или иначе няма развитие, трябва да бъде прекратена.
По-големите арбитражи
Трите ЕРП също заведоха арбитражни искове, само че срещу България. Те са в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон. Искът на ЕVN, който е в най-напреднал етап, е за 600 млн. евро, този на "Енерго-про" е за 54 млн. евро, а на ЧЕЗ все още не е ясен. Според запознати източници искът на EVN, част от който е и заради въпросните прихващания, се очаква да приключи в края на тази година.
Мотивите и на трите компании са почти идентични и са свързани с ценовата политика в сектора, която в дългосрочен план не отговаря на първоначалните им очаквания. Вероятно това е и една от причините за намеренията на ЧЕЗ да продаде бизнеса си в България.
Фонд "Земеделие" е разплатил под 4% от парите за земеделската програма. На фона на очакваната смяна в ръководството на Държавен фонд "Земеделие" данни за изпълнението на Програмата за развитие на селските райони към средата на януари показват, че средствата във фонда се усвояват с доста бавни темпове, а огромно количество проекти чакат одобрение. То явно ще се случи при новото, неизвестно все още ръководство на институцията, след като служебният министър на земеделието Христо Бозуков поиска и получи оставката на досегашния директор Румен Порожанов преди две седмици. Според данните от доклада на земеделското министерство три години след официалния старт на новия програмен период на селската програма до 2020 година фонд "Земеделие" е одобрил субсидии за по-малко от 14% от бюджета, а разплатените средства са под 4%. Одобрени само 7800 проекта при общо над 30 хиляди подадени за разглеждане. Това означава, че предстои да се одобрят проекти за близо 1.4 млрд. лв. Логично най-висок интерес има към схемата за инвестиции в земеделски стопанства и към общинската мярка за инвестиции в инфраструктура, където бюджетът ще стигне за около 1/3 от кандидатите.
Малко разплатени средства
Данните на земеделското ведомство показват, че са разплатени едва 205.4 млн. лв. средства от Програмата за развитие на селските райони при бюджет от 5.7 млрд. лв. Това представлява 3.6% от общата сума. Нивата на договаряне са малко по-високи - одобрени за финансиране са над 7800 заявления с общо подпомагане от 792 млн. лв., или 13.9% от целия бюджет, става ясно от информацията. От данните се вижда, че предстоят разглеждане и сключване на договори на голямо количество проекти. Общо отворените приеми по всички инвестиционни мерки са за 2.13 млрд. лв., а одобрените до момента - за 723 млн. лв., което означава, че предстои да бъдат класирани проекти за още близо 1.4 млрд. лв.
Много кандидати за малко пари
Според данните кандидатите по програмата са поискали по-голямо финансиране от отпуснатото по всички отворени схеми, като изключение е единствено мярката "Помощ за подготвителни дейности", където бюджетът за кандидатстване е 9.3 млн. лв., а подадените проекти са за 6.7 млн. лв. Така се очертава класиране да има по всички останали схеми и финансирането да стигне само за онези проекти, които са с най-висок брой точки.
Най-голям интерес е имало към схемата за инвестиции в земеделски стопанства. По нея са подадени проекти за 2.63 млрд. лв., а общият бюджет, който може да бъде отпуснат, е 786 млн. лв. Другата атрактивна мярка е за инвестиции в малка по мащаби инфраструктура. Предложенията на общините са за общо 2.11 млрд. лв., а отвореният бюджет по схемата - близо 667 млн. лв. Така и по двете схеми парите ще стигнат за едва около 1/3 от проектите.
Именно по тези схеми обаче има съмнения за промени в правилата за кандидатстване в последния момент или дори по време на подаването на проектите. Така например в интервю за в. "Стандарт" отпреди седмица служебният земеделски министър Христо Бозуков съобщи, че има 90 възражения от общини срещу изготвеното класиране на общинските проекти и е създадена комисия, която да ги разглежда. По думите му "става въпрос за сменяне на указанията по изготвянето на проектите".
В очакване на ново ръководство
Още в първите си дни като служебен министър на земеделието Христо Бозуков поиска оставката на директора на фонд "Земеделие" Румен Порожанов. Очакванията са тази седмица да бъде насрочено заседание на управителния съвет на фонд "Земеделие", което да гласува освобождаването му. На този етап земеделският министър още не е съобщил кого ще предложи за поста, като според неофициална информация възможен кандидат за него е Валентина Пенчева, която към момента е одитор в агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", но все още няма категорично решение.
В края на миналата седмица 11 браншови сдружения в земеделието изпратиха писмо до президента Румен Радев и служебния премиер Огнян Герджиков, с което изразяват безпокойството си от кадровите смени в агроминистерството и фонд "Земеделие". В документа се казва, че "се създава реална опасност за нарушаване на ефективния режим на работа на администрацията", особено пред прага на кампанията за директни плащания 2017 г., която трябва да стартира на 1 март, както и продължаващото изплащане на субсидии за миналата година и на фона на очакващите разглеждане проекти по земеделската програма. Сдруженията настояват и "за запазване на експертния капацитет на всички структурни нива и незабавното прекратяване на всякакви безцелни кадрови смени".
За 5 дни и срещу 390 000 лева тунелът "Ечемишка" бе обезопасен. Само за 5 работни дни и срещу 390 000 лева бе подменено осветлението в тунел "Ечемишка" на магистрала "Хемус". Работата бе свършена от държавната фирма "Автомагистрали", назначена да поддържа този участък от магистралата. Тръбата в посока София бе затворена, след като на 5 февруари от тавана се откърти ръждясала греда на осветлението и уби жена в преминаващ автомобил. Още тунели по пътищата у нас остават опасни, стана ясно вчера. Кои са те, ще се знае до 15 февруари. Не е ясно дали, кога и какви мерки ще се вземат за тяхното обезопасяване.
"Автомагистрали", която е към регионалното министерство и има 4-годишен договор за поддръжка на тази част от магистралата, е сменила осветлението и е почистила целия тунел. При 24-часов режим на работа е демонтирана старата осветителна конструкция, като са премахнати 1625 стари осветителни тела. Монтирано е аварийно осветление със 108 LED осветителни тела.
От есента тръбата на тунела в посока Варна е затворена за пълен ремонт, защото била в по-лошо състояние. Тогава е правен и оглед на другата тръба. Въпреки видимата корозия било преценено, че няма опасност за пътуващите, докато започне и нейният ремонт, планиран евентуално за лятото на тази година. Няма отговор защо обезопасяването не е било направено, преди целият тежък трафик да се премести двупосочно в неремонтираната част на тунела, както и защо ремонтът е отлаган, ако може да се свърши бързо и не толкова скъпо. Заради трагичния инцидент миналата седмица бяха уволнени шефът на АПИ, ръководители на дирекции в агенцията, шефът на областното пътно управление и на "Автомагистрали" ЕАД.
"За пет дни се свърши повече работа, отколкото за пет години", коментира служебният премиер Огнян Герджиков обезопасяването на тунела по северната магистрала, който не пропусна лично да пусне вчера движението в съоръжението. Бившият премиер Бойко Борисов обяви, че това изказване граничи с нахалство. "За 10 години една лампа не закачиха. Да иде да види мостове, естакади и др. Защо не отиде да ги види какви бяха, а сега как изглеждат. При тройната коалиция за тунела „Ечемишка" бяха дадени парите, те бяха съдени и после връщани. Трябваше тогава този тунел да се ремонтира, а не всички тунели и естакади да се ремонтират при нас, колко удобно", изригна Борисов.
Служебният министър на регионалното развитие Спас Попниколов съобщи, че при започналата проверка на всички 28 тунела в страната са установени и други тунели в критично състояние. Затова той е възложил "анализ на риска, който трябва да бъде направен до 15 февруари, с предложение за краткосрочни и дългосрочни мерки за обезопасяването им". Всичко това по план трябваше да е готово на 10 февруари.
"Топлофикация-София" започна извънреден отчет след аварията. Дни след аварията на "Топлофикация-София", която остави хиляди столичани на студено, дружеството започна извънреден отчет на общите топломери в засегнатите сгради в топлорайон "Изток". В рамките на няколко дни служители на компанията ще посетят всяка сграда и в присъствието на упълномощеното лице, домоуправителя или на представител от етажната собственост ще направят междинен отчет на топломера. Това съобщиха от пресцентъра на "Топлофикация-София", без да уточнят кой ще плати за свалянето на показанията и колко ще струва това.
Отчетът се наложил заради "разнопосочните твърдения в общественото пространство". "След като го направим, вече никой и по никакъв начин няма да има съмнения в коректността на изчислените обезщетения", зарекоха се от "Топлофикация-София". Отчетниците на дружеството ще снемат данните от топломера с преносим терминал, като така се предотвратява възможността за техническа грешка при отчитането и прехвърлянето на показанията в базата данни на дружеството.
Освен това във всяка абонатна станция има специален картон, където се отразяват посещенията на техниците, отчетите и място, на което се разписва представителят на етажната собственост, който е присъствал на засичането на данните.
Ще бъдат обезщетени всички, които са пострадали и са засегнати от аварията в топлорайон "Изток" на "Топлофикация-София", независимо колко време са били без парно, увери ден по-рано един от омбудсманите на дружеството - Деян Дянков, пред БНТ. Кварталите "Люлин" и "Надежда" обаче няма да бъдат обезщетени, тъй като те не са били засегнати от тази авария и подаването на топло е станало много по-бързо. По правило дружеството дължи обезщетение при непрекъснато спиране на отоплението за над 48 часа.
Към момента не е ясно с колко ще бъдат обезщетени потребителите, нито за колко дни. Методиката за това трябва да бъде разработена максимално бързо и да бъде одобрена и от принципала на "Топлофикация" - Столичния общински съвет. Сметките за февруари ще излязат след 15 март и в тях би трябвало да бъде отразена корекцията за аварията.
Оправдания
От компанията се оправдаха, че не са подавали заявление с искане за по-високи цени на парното в енергийния регулатор. Пред БНР ден по-рано председателят на Съвета на директорите Любен Параланов заяви, че "Топлофикация-София" ще настоява пред КЕВР за по-висока цена. Изявлението му дойде на фона на тежката авария, оставила без парно и топла вода голяма част от града, но изрично бе подчертано, че няма връзка с нея. В края на миналата седмица "Булгаргаз" прогнозира поскъпване на природния газ от 1 април с близо 33%. Газът формира 75% от себестойността на парното и на топлата вода. КЕВР от своя страна е длъжен при поскъпване на синьото гориво с над 5% да промени и цените на топлофикациите.
Царска мрежа оплита зони на властта. Царска мрежа оплита зони на властта, а позабравената клиентела от НДСВ се връща в управлението през задния вход.
Рожденият ден на Соломон Паси на 22 декември се оказа люлката на служебното правителство. Както "Труд" още тогава отбеляза, появата на Огнян Герджиков в компанията на новоизбрания президент Румен Радев се оказа достатъчно основание да се предположи, че бъдещето на служебния премиер е предрешено.
Месец по-късно стана ясно, че събирането на рождения ден на Соломон Паси не е било случайно. Освен Герджиков в служебния кабинет последваха назначения на зам.-министри, сред които също кадри на НДСВ.
Миналата седмица служебният премиер Огнян Герджиков уволни 14 областни управители и назначи нови на техните места. Трима от губернаторите се оказаха верни кадри на НДСВ - Петко Добрев на Силистра, Момчил Младенов на Враца и Начо Ковачев на Кърджали. Последният стана причина от БСП-Кърджали да напишат кърваво писмо до "Позитано" 20, в което питат кой е препоръчал злоупотребяващия с пиенето Ковачев за областен управител. Оказа се, че той е лична кандидатура на Герджиков.
Най-специалната заявка на царските хора обаче е тази за еврокомисар. Както "Труд" първи написа, първа в списъка е Гергана Паси.
Втора е бившата комисарка, която предаде АЕЦ "Козлодуй", забърка тежки каши в образованието и разтури Реформаторския блок Меглена Кунева. В медийните среди тя е известна като "протежето на старите ченгета".
Не е изненада, че служебният премиер Герджиков вече демонстрира и нетърпение. В събота от ефира на Би Ти Ви той се обяви за възможно най-скорошно решение за българския еврокомисар. Намерил бе и благовиден предлог за бързането - "да не изпада страната в трудна ситуация месеци преди да поеме председателството на Съвета на ЕС".
"Смятам, че България трябва да излъчи еврокомисар в сравнително близко време, като той трябва да е изявена експертна личност, силно позната в Брюксел, без партийна обвързаност", заяви Герджиков и увери, че ще разговаря по темата с президента Румен Радев.
"Труд" научи, че Герджиков още в първите дни на стъпването си на "Дондуков" 1 уверил Брюксел, че служебното правителство може да излъчи еврокомисар.
Президентът Румен Радев бил неприятно изненадан от това уверение по време на визитата си в Брюксел в края на януари. Оттам той заяви, че е по-добре редовно правителство да излъчи еврокомисаря на България.
Не е случайно, че шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер предложил на Радев за поста да бъде номинирана жена. Дали Герджиков ще успее да излъчи кадър на НДСВ за еврокомисар, ще покаже бъдещето.
Кулата и базиликата на Перперикон чакат туристи. Реставрираната западна част на акропола на Перперикон заедно с прочутата средновековна кула посрещат първите туристи напролет. Благоустройството на скалния град се прави с 1,5 млн. лева, осигурени по проект на така наречения Норвежки фонд, съобщи пред "Труд" проф. Николай Овчаров.
По думите му кандидатстването за средства продължава. Екипът се надява да може да възстанови и базиликата, която бе открита през лятото, така че тя да оживее за
туристите.
Междувременно до 28 април най-западната част на Перперикон трябва да е готова. Главната кула там ще може да се види отвътре. В нея ще има изградени етажи, по които хората ще се изкачват и ще гледат акропола от високо. "Ще възстановим и близо 10 сгради. Те ще бъдат консервирани и издигнати на определена височина заедно с крепостните стени", уточни археологът.
"С община Кърджали кандидатстваме и по още няколко проекта. Вероятно на базиликата и комплекса, който предстои да бъде разкрит това лято, ще им бъде направена анастилоза, което означава пресъздаване на облика на храма, без да се стига до крайности - като правене на нови църкви и пр., на които аз не съм привърженик. Базиликата е добре запазена. Имаме цели колони, които могат да бъдат издигнати. С оригинални камъни и зидове това ще бъде едно от привлекателните места на Перперикон", уточни проф. Овчаров.
За миналата година близо 200 000 лв. са събраните такси от паркинг и билети за Перперикон.
Мястото е пример как трябва да се прави културно-исторически туризъм, допълни проф. Овчаров.
Изчезнаха 600 села. Нацията се топи с шест души на час. Топим се със зловеща скорост - 6 души на час. Това сочи анализът на данните от Националния статистически институт. За 26 години населението на България е намаляло с 2 милиона души. В момента цифрата на регистрираните български граждани е същата като тази през 1946 г. - след края на най-опустошителната война в историята на човечеството.
Към 31.12.2015 г. населението у нас, според НСИ, е било 7 153 784. В сравнение с 2014 г. то е намаляло с 48 414 души. През 2005 г. българите сме били 7 718 750. Тоест - за 10 години населението на България в нейните географски граници се е стопило с 564 966 души. Тревожният извод е, че намаляваме средно с по 50 хиляди на година - със 136 души на ден, или по 6 на час.
Според данните на НСИ от 15 април 2016 г., през 2015-а в страната са регистрирани 65 950 живородени деца, като в сравнение с предходната, 2014-а, броят им намалява с 1635. Същевременно броят на умрелите през 2015-а е 110 117 души, като спрямо предходната се е увеличил с 1165 души.
По данни на ЦРУ, признатото за най-добро разузнаване в света, към юли 2016 г. населението на България е 7 144 653. По раждаемост се нареждаме на 212-о място, а по смъртност - на второ (!!!). На всеки 1000 души се раждат по 8,8 и умират по 14,5 души.
Според статистика на ООН за 2016 г. населението на страната ни е още по-малко - около 7 098 000, а прирастът за периода 2010-2015 е отрицателен - 0,7.
Независимо от очевидните разлики в цифрите и трите изследвания сочат единодушно като безспорен факт отрицателния прираст на населението ни.
Откога е тази тенденция?
Според картата на демографската история на България през 1946 г. след края на най-унищожителната война в историята на човечеството, в която страната ни взима участие, населението е 7 029 349. Цифрата се доближава изключително много до показателите на ООН за броя на българското население днес. През същата 1946 г. у нас обаче са се родили 179 226 деца или три пъти повече, отколкото са се родили през 2015 година. Без да е имало бомбардировки над градовете, без да е била обявена всеобща мобилизация на мъжката част от населението, без стреса от войната, а в условията на демократично развиваща се цивилизована страна - членка на ЕС.
В края на Първата световна война, когато България понася тежестта на Втората национална катастрофа и дава най-много жертви в цялата си история - 152 000 души, у нас се раждат 100 000 деца, почти два пъти повече, отколкото се раждат днес.
Обобщено, данните сочат средна раждаемост около 150 000 годишно през първата половина на 20-и век и около 125 000 - 130 000 през втората половина на 20-и век. Независимо от намаляващата постепенно раждаемост през втората половина на 20-и век населението нараства за 45 години с 2 млн. души, като самият връх е отбелязан през 1989 г., когато у нас са регистрирани 9 009 018 души българско население.
Темповете, с които се развива демографската криза у нас, ще доведат до намаляване на населението до 6,9 млн през 2020-а, според песимистичните прогнози на НСИ. Ако не се случат, две десетилетия по-късно, към 2040-а, ще сме се стопили до 6 млн. души.
София с най-ниски цени за туристите. София оглави класация на 19-те най-евтини туристически дестинации за 2017 г., показва годишният доклад на уебсайта за летищен трансфер Hoppa, публикуван от Business Insider. За класирането се взима предвид средният разход, който туристите правят за една нощ престой. Това включва цената на двойна стая в хотел, храна за двама с бутилка вино, 3 км возене с такси, както и чаша кафе, коктейл и бира. В класацията участват 84 места по света - от пустините на Саудитска Арабия до слънчевите кътчета на Колумбия, а българската столица се оказва най-евтината дестинация за чужденците. Двойна стая в хотел струва малко над 46 долара, а вечеря за двама излиза към 22 долара. Средната цена на бутилка вино в София е 6 долара, а 3 км с такси струват около 2,5 долара. Чаша кафе в столицата се предлага за 1,93 долара, коктейлът излиза 4,72 долара, а една бира - 1,33 долара.
След нас се нарежда столицата на Египет - Кайро, а на трето място е колумбийският град Картахена. В топ 10 на най-евтините дестинации попадат още румънската столица Букурещ, турският курорт Анталия, Сием Рийп в Камбоджа, Киев, Манила, Мексико и крайбрежният курорт в Малта - Слима.
В класацията попадат още Куала Лампур (Малайзия), Кампала (Уганда), Краков (Полша), Хошимин (Виетнам), Банкок (Тайланд), Ханя (Гърция), Мумбай (Индия) и Йоханесбург (Южна Африка). В 19-ия град Йоханесбург разходите достигат 74,5 долара за двойна стая в хотел и 32,8 долара за вечеря за двама. Таксито излиза 6 долара за разстояние от 3 км, а една бира струва 1,43 долара.
Хайки за децата на гурбетчии тръгват по училища и градини. Хайки от социални служители, психолози и общинари тръгват през март по училища и детски градини, за да броят децата на гурбетчиите. Целта е да се изясни колко хлапета живеят при баби и дядовци или при роднини, докато родителите им работят в чужбина.
„Ще обследваме и при какви условия се отглеждат тези деца и от какво се нуждаят семействата им.", обясниха от Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД). Социалните са категорични, че хлапетата на гурбетчиите попадат в графата „деца в риск".
„Факт е, че има общи характеристики между тях - понижават успеха си в училище и дори напускат образователната система", твърдят експерти от отдел „Закрила на детето". По данни на фондация „Партньори - България" над 267 000 деца са поверени на грижите на баби и роднини, докато майките и бащите им се трудят зад граница.
Лицево разпознаване на изпита за шофьор. Лицево разпознаване ще се прави по време на теоретичния изпит за кандидат-шофьорите. Това съобщи Георги Тодоров, заместник-министър на транспорта. Преди влизане ще се сканират личните карти на кандидатите, а след това ще се снимат докато решават листовките и изображенията ще се сравняват. Това ще пресече възможността кандидатите да си разменят работните места, което няма да позволява някой да решава теста вместо друг, обясни още той. Новата система трябва да заработи до края на март, когато ще бъдат пуснати и новите терминали за провеждане на теоретичен изпит на шофьорите. Въвеждането на изолирани кабини, в които да се отделя всеки кандидат-шофьор е част от мерките, които ведомството ще вземе срещу манипулирането по време на изпитите за книжки, обясни Тодоров. Местата в кабинетите ще бъдат изолирани едно от друго така, че кандидат-шофьорите да нямат физически или визуален контакт помежду си.
Предвижда се още курсистите да минават през скенери за метал. Целта е да не се проверяват за мобилни устройства, чиято употреба е забранена. Очаква се в залите ще бъдат монтирани системи за контрол на изпитния процес, апаратура за регистриране на сигнали от електронни устройства, както и система за автоматично известяване и записване на сигналите при тяхното засичане. Ще бъде осигурена и специализирана мобилна техника, с която изпитващият да проверява за излъчвани сигнали от електронни устройства по време на изпита. С решение от миналата година листовките кандидат-шофьорите ще решават само в областните представителства на „Автомобилна администрация", които са 27 в цялата страна.
Освен това продължава и дейността на работната група, която ще променя въпросите в листовките, каза още Тодоров. И допълни, че срокът е удължен заради смяната на ръководството на ведомството. Миналата година са извършени над 3600 проверки на учебни центрове отчете още зам.-министърът. От тях на 90 са наложени санкции, а анулираните изпита са 280.
През март се очаква да заработи и софтуер, който онлайн ще следи технически преглед на автомобила, каза още Тодоров. И поясни, че информацията ще отива директно в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" (ИААА), като служителите ще могат постоянно да я следят реално време. Става въпрос за данните от трите уреда, на които се изпитва автомобила, това са стенд за спирачната система, димомер и газ анализатор. Освен това софтуерът на практика ще дава крайното решение на прегледа, допълни Красимир Калайджиев, изпълнителен директор на ИААА. Ще може да се следи дали наистина се извършва преглед и какъв е регистрационния номер на колата, уточни още Тодоров. По думите му до сега информацията за показателите на автомобила се съхраняваше само в пунктовете и служителите на „Автомобилна администрация" можеха да я следят в реално време, а проверки можеха да се правят само на място. Той обясни още, че това позволява промяна на стойностите им или въвеждане на фиктивни прегледи. Целта на новия софтуер е да се избегне именно субективният фактор при провеждането на годишните технически прегледи.
У нас работят над 1000 пункта за годишни технически прегледи. За година извършените проверки са около 3000, при които са съставени над 550 акта. От тях 134 са за издавани документи за техническа изправност на автомобили, които не отговарят на изискванията или не са били представени за преглед. При 15 от случаите е констатирано извършването на преглед със съоръжения и средствата за измерване, които не отговарят на изискванията. Започнала е процедура по отнемане на разрешителното за работа на 15 пункта, като два са вече с взети права.
Повече от 4 млн. автомобила се движат по българските пътища, от които по-малко от 15% са под 10 г. Това каза Александър Миланов, председател на Асоциацията на автомобилните производители. Според него трябва да се работи за повишаване на изискванията при регистрацията на коли, втора ръка, идващи от Европа. По думите му те трябва да минават подробен и надежден технически преглед, преди да бъдат пуснати за движение у нас. Експертът посочи още, че трябва да има регулаторни мерки за хората, които инвестират в поддръжката на своите коли.
Всяка 5-а жертва на пътя убита от роднина
20% от жертвите по пътищата са причинени от роднина - баща убива жена си, жена детето си или дядо - внучето. Това каза Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението по пътищата. Това по пътищата не е война, все някой трябва да победи. Не е бедствие, не е епидемия, това е една наследствена болест, която се унаследява от фамилия на фамилия и от институция на институция, коментира Кесяков. По думите му ние сме стигнали до момент, в който буксуваме, защото от няколко години жертвите на катастрофи се задържат на едно и също ниво - около 700 души на година.
Трябва споделена отговорност, а освен колата и пътя, и шофьорът да е добре подготвен, посочи още той. И заяви категорично, че ние сме жертва на собственото си невежество.
Повече пари трябва да се дават за превенция, счита инж. Емил Панчев, председател на Съюза на българските автомобилисти (СБА). Според него трябва да се работи за създаване на нов закон за движение по пътищата, който да бъде разделен на две или три части.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.840090 |
GBP | 2.344750 |
CHF | 2.085330 |