180 000 гласа на боклука заради кодекса. Около 180 000 гласа ще отидат на боклука заради последните промени в Изборния кодекс, направени преди президентските избори. По искане на Реформаторския блок през октомври бе решено протестният вот, изразен с квадратчето „Не подкрепям никого" на парламентарни избори да не се брои. Тезата на депутати от групата на Кунева и Лукарски беше, че ако тези гласове се зачитат като активност, както е на президентски и местни избори, бариерата ще се вдигне над 4%. Опасенията им бяха, че партии като РБ ще останат извън парламента.
Правилото ще бъде приложено за първи път на извънредните избори на 26 март. Ако се запази активността от президентския вот, това означава, че гласовете на 4-5% от избирателите няма да бъдат отчетени, коментира пред „Труд" проф. Михаил Константинов. Той обясни, че това са около 180 000 гласа, т.е. толкова, колкото са необходими за влизането на една партия в Народното събрание. Тежестта на един мандат по неговите изчисления ще е около 13 000 - 14 000 гласа.
Друг сериозен проблем на предстоящите избори за нов парламент ще са преференциите. „С преференциите в столичните три многомандатни райони позициите могат да стигнат 600 и това ще затрудни комисиите", прогнозира проф. Константинов. Членове на комисии разказаха пред „Труд", че преференциите се нанасят на огромни листинги, на които ще има въпросните 600 позиции. Те не скриха радостта си, че машинното гласуване пропада. Разказаха, че не можели да си представят как ще обработват данните от устройствата, които излизали върху дълга лента, на която се отбелязвали и преференциите. Разчитането на данните и нанасянето им в протоколите щяло да забави неимоверно много излизането на резултатите.
Има и още един риск свързан с обработването на резултатите - повторението на ада „Арена Армеец" от 2015 г. „Труд" научи, че засега намеренията са бюлетините на 2/3 от столичните секции (около 1000) да се броят именно там. Това означава отново дълго чакане и припаднали членове на комисии. Като куриоз от изборите през 2015 г. ще се запомни връщането 40 пъти на една от комисиите, при която имало разминаване в данните от протокола.
Работим 2 месеца повече за пенсия. Подробни обяснения за плавното повишаване на възрастта за пенсиониране и необходимия трудов стаж публикуваха от Националния осигурителен институт (НОИ). Такъв тип обяснения се разпространяват за първи път от приемането на пенсионната реформа през лятото на 2015 година.
През настоящата 2017 г. ръстът на възрастта за пенсиониране се повишава с още два месеца, както е планирано. Така за жените вече е необходим стаж с два месеца повече - 35,4 г., а за мъжете - 38,4 г. Възрастта за оттегляне от работа за първите вече е 61 г., а за вторите - 64 г.
С този тренд от два месеца на година през 2037-а границата трябва да бъде изравнена за двата пола: стаж - 40 години и възраст 65 години.
От НОИ разясняват, че ако някой няма право на пенсия по условията, показани в таблицата, то следва да опита по реда на член 68, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Там е указано, че за да получиш пари за старост от държавата, трябва да имаш минимум 15 години действителен стаж. Това се проверява в НОИ и когато се потвърди, експертите преценяват каква сума да се отпуска месечно на дадения човек.
„Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО (вж. таблицата - б.а.) се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, като от 1 юли 2016 г. е 161,38 лв.", обясняват от НОИ. Оттам допълват, че за тези с реален стаж от 15 години на този етап е 137 лева и 17 стотинки.
Как се определя средномесечният осигурителен доход, който е основен за размера на пенсията? Това на практика са вноските, които ни се удържат всеки месец върху заплатата. Десетки са случаите, при които дадена дейност се счита за стаж, но не се взема предвид за определянето на пенсията. Ето част от тях: времето на наборната или алтернативна служба, отпускът за бременност и раждане. И още: при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст и за отглеждане на дете без право на парично обезщетение.
Когато човек е осигурен по едно правоотношение за всички социални рискове и пострада при трудова злополука или се разболее заради работата си, тогава доходът му може да претърпи корекции.
„Тогава средномесечният осигурителен доход, от който се изчислява пенсията за трудова злополука или професионална болест, може да се определи и от дохода, върху който са правени осигурителните вноски за всички социални рискове", обясняват от НОИ.
Изключения от правилото
Изключение от общия принцип за пенсиониране осигурителният кодекс прави за няколко категории лица. Сред тях са военнослужещите, държавните служители, включително тези от ДАНС, следователите, офицерите и сержантите от НСО, някои от служителите в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението", водолазите и резервистите на активна служба.
Повечето от изброените придобиват право на пенсия при навършване на възраст 53 г. и 27 г. общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени по закона, по който са работили. От 1 януари на всяка следваща година възрастта за пенсиониране се увеличава с два месеца до достигане на 55 г. през 2029 г.
Служителите на длъжност "водолаз" в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР придобиват право на пенсия 10 г. по-рано - при навършени 43 г. и 15 г. на длъжност „водолаз" в тази дирекция. За тях от 1 януари на всяка следваща година възрастта се увеличава също с два месеца до навършването на 45 г. през 2029 г.
Професионалният пенсионен фонд - задължителен
От 1 януари 2000 г. всички лица, които работят при условията на първа и втора категория труд, задължително се осигуряват в професионален пенсионен фонд за ранно пенсиониране независимо от възрастта, изтъкват от НОИ.
Осигурителните вноски за тези фондове са изцяло за сметка на работодателите.
И при тези категории важи правилото всяка следваща година възрастта да се увеличава с 2 месеца.
Хората, които са работили 10 години в първа категория труд, могат да се пенсионират, ако до 31 декември 2015 г. са навършили възраст 47 години и 8 месеца за жените и 52 години и 8 месеца за мъжете и имат сбор осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете. А тези, които са работили 15 години при условията на втора категория труд, могат да се пенсионират, ако до 31 декември 2015 г. са навършили възраст 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете и имат сбор осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете.
Когато има осигурителен стаж от различни категории труд, стажът от първа и втора категория се превръща в осигурителен от трета категория. Така 3 години стаж от първа категория или 4 от втора се зачитат за 5 години от трета категория.
Незавършеният гигант на Пампорово се продава. Един от гигантите на имотния ваканционен бум се продава заради дългове - "Магнолия холидейз" в Пампорово. Недостроеният хотелски комплекс е с цена от 10.32 млн. лв. Освен с размера си - застроена площ от над 27 хил. кв.м, той е знаков и с това, че е на терен от заменените държавни гори.
Частен съдебен изпълнител за пръв път ще опита да намери купувач за започнатия преди 10 години обект. От обявлението се вижда, че е ипотекиран в полза на банка и компания за над 16 млн. евро, които според последния отчет са около 15 млн. лв., има вписани залози, наложени възбрани и вписан договор за наем. Собственик и в началото, и сега е Виктор Дрехемов. Той притежава и компанията "Магнолия-99", която преди години участва в конкурса за приватизацията на козметичния завод "Ален мак", но не успя да спечели.
Груб строеж на 17 декара
Според обявата в регистъра на частните съдебни изпълнители се продава имот от над 17 дка с предназначение "туристическа база" в местността "Малък картъл" в Пампорово. Освен земята става въпрос и за право на строеж и груб строеж на сграда, които представляват проекта "Магнолия холидейз", собственост на "Магнолия холидейз". Обявената първоначална цена е 10.32 млн. лв., като кандидатите могат да подадат оферта до 22 март. В обявлението е описано, че върху продаваното имущество има вписани две договорни ипотеки за 16.7 млн. евро, както и залози, наложени възбрани и вписан договор за наем. От данните в Търговския регистър се вижда, че заложни кредитори на дружеството "Магнолия холидейз" са Банка Пиреос и "БСПФ- Магнолия" (което вече не съществува).
От снимките, публикувани от съдебния изпълнител, се вижда, че на мястото има груб строеж на една от сградите на комплекса, както и на различни пристройки към нея. По неофициална информация на "Капитал" строежът е замразен от повече от 5 години и до него няма път.
Най-големият хотел в курорта - "Пампорово", има малко над 200 стаи. За сравнение, "Магнолия холидейз" предвиждаше комплекс, състоящ се от 4-звезден хотел и сграда с над 400 ваканционни жилища.
История със заменка
"Магнолия холидейз" е един от най-големите проекти, станали известни покрай практиката на предишни правителства да се заменят гори в атрактивни региони с такива в общини с по-нисък инвестиционен интерес. Въпросните замени доведоха до една от първите наказателни процедури срещу България от Европейската комисия и крайно решение, според което страната трябва да анулира сделките или да иска доплащане от получилите имоти частни инвеститори.
Историята на "Магнолия холидейз" започва още през 1997 г., когато предприемачът Виктор Дрехемов и съпругата му Софка Дрехемова поотделно закупуват земи в смолянските села Мугла и Турен, които впоследствие предлагат на държавата за замяна за имоти в района на Пампорово, стопанисвани по това време от Комплексна опитна станция, част от структурите на земеделското министерство. Сделката преминава и през няколко съдебни инстанции - първоначално районният съд в Смолян я обявява за нищожна, впоследствие окръжният съд отменя това решение. В крайна сметка в началото на 2000 г. Върховният касационен съд признава замяната за законна. В същата година пред "Капитал" тогавашният главен архитект на Смолян Антон Тодоров казва, че проблемът при тази сделка дори не е толкова в ощетяването на държавата, колкото фактът, че подобни замени застрашават курорта Пампорово. По думите му проектът "Магнолия", който предвижда високо строителство на над 1500 м височина, е "недопустим". "Огромният хотел предполага изграждането на паркинги, пътища, допълнителни постройки, които ще нарушат инфраструктурата на сегашните писти", казва тогава Тодоров. Възраженията на общината обаче не водят до съществен резултат.
Начало и край
През 2005 г. "Магнолия холидейз" задвижва мегакомплекса. Проектът е изготвен от архитектурното бюро "Проарх", свързано с бившия главен архитект на София Петър Диков. Две години по-късно същинското строителство започва, като според плана трябва да бъдат построени хотелски комплекс, сграда с ваканционни имоти, развлекателен център, конгресен център, СПА център. Инвеститорът в проекта Виктор Дрехемов тогава обяви пред медиите, че това ще бъде най-високият ваканционен проект на Балканите, а очакваната инвестиция само в инфраструктура е за 3.5 млн. евро. През 2009 г. тогавашният земеделски министър Мирослав Найденов започва ревизия на сделките със замени, а правителството въвежда забрана за строителство върху тези имоти. Тази забрана обаче не важи за земи, които са в регулация, заради което и въпросният проект не е спрян.
Амбициозният план за комплекса не се довършва. Към днешна дата има груб строеж на една от сградите и на част от пристройките според снимките, публикувани от частния съдебен изпълнител в обявата. По неофициална информация на "Капитал" всъщност строителството е замразено от години, включително и на заобикалящата го инфраструктура.
Търси се купувач и за "Панорама" в Пампорово
Частният съдебен изпълнител Тодор Витанов е обявил търг и за още един хотел в курорта Пампорово - "Панорама". Обектът е собственост на "Биоенергийни продукти холдинг", с разгъната застроена площ от 6920 кв.м. Исканата начална цена е 3.23 млн. лв. и е за четириетажната сграда, включваща ресторант със 120 места, друго заведение, близо 30 стаи и сервизни помещения. В обявлението е посочено, че върху имуществото има вписани ипотеки за 6 млн. лв., наложени възбрани и вписан договор за наем. Кандидатите могат да подават документи до 27 февруари. Дружеството "Биоенергийни продукти холдинг" се управлява от Атанас, Мариян и Михаил Гушеви. Атанас Гушев е собственик и на една от големите компании за противопожарна и аварийна техника - "Булфайер".
"Сирма груп" ще развива бизнес в Албания. Софтуерната холдингова компания "Сирма груп" ще развива бизнес и в Албания. Българската компания обяви, че започва процедура по регистрация на ново звено в Тирана, което ще се казва Sirma Sha. То ще бъде учредено като дъщерно дружество на американската "Сирма", а началният му капитал е в размер на 25.6 хил. евро.
Сред основните причини компанията да избере именно Албания за разрастване на бизнеса си са възможностите за спечелване на проекти в публичния сектор и по-ниските разходи за издръжка на дейността. "Софтуерният пазар в Албания и околните й държави е перспективен заради ранния си стадий на развитие. Страната и албанските фирми поемат по пътя на дигитализацията и ние можем да им помогнем", коментираха от холдинга пред "Капитал".
Новото дружество
Като дъщерно дружество на "Сирма САЩ" екипът на албанското звено ще работи именно върху американските проекти на компанията. Предметът на дейност на Sirma SHA ще включва дизайн, разработка, маркетинг, тестване и поддръжка на софтуерни продукти и интегрирани решения. Структурата на управление на новото дружество ще бъде едностепенна с тричленен съвет на директорите, между които един изпълнителен директор. От компанията обясняват, че Sirma SHA ще послужи както за навлизането на групата на албанския пазар, така и на тези на съседните страни от Западните Балкани.
"Албания и албанските фирми, може би с известно закъснение, са поели по пътя на дигиталното обновяване. Вярваме, че албанският пазар е съвсем подходящ за по-голямата част от нашите продукти и услуги. Такива са финансовите продукти и услуги на "Сирма бизнес консултинг", застрахователните продукти на "Сирма Ай Си Ес", бизнес платформата на "Сирма ентерпрайз системс", облачните услуги на "Датикум", и най-вече услугите в публичния сектор на "Сирма солюшънс", обясняват от компанията.
В края на 2015 г. "Сирма груп холдинг" АД успешно приключи кампанията си за първоначално публично предлагане (IPO) на Българската фондова борса (БФБ - София), при което набра допълнително финансиране от 11.4 млн. лв. Първата и най-голяма инвестиция на технологичната компания беше именно откриването на нов офис в САЩ, в който бяха вложени 2 млн. долара. От компанията посочват, че стратегическият пазар за "Сирма груп" е именно Северна Америка. В резултат на нарасналите продажби и поръчки в региона е необходимо дружеството да осигури допълнителен капацитет на развойните и обслужващите звена. Поради тази причина и новото Sirma SHA ще обслужва американските проекти на компанията.
Силен край на 2016 г.
Според публикувания от компанията консолидиран отчет "Сирма груп холдинг" приключва третото тримесечие на миналата година с печалба в размер на близо 2.4 млн. лв., което не представлява съществена разлика в сравнение със същия период 2015 г., когато печалбата се е равнявала на 2.39 млн. лв. За периода юли - септември технологичната компания е генерирала близо 8.3 млн. лв. приходи, което е с 26% повече на годишна база.
Въпреки че все още няма официално публикуван отчет, от компанията коментираха, че за четвъртото тримесечие на 2016 г. продажбите и поръчките от САЩ са нараснали значително. "Може да кажем, че резултатите за 2016 г. са в пълно съответствие с очакванията за ръст на приходите, поддържане на добрата печалба и развиване на американския пазар", допълват те.
Някои от големите клиенти на групата са международни компании като BBC, Press Association, Blооmberg, Astra Zenneca, IBM, Energous, QVI, Британския музей и други. Фирми на "Сирма" са разработвали многобройни проекти за правителствата на България, САЩ, Канада, Великобритания.
МВР многократно е алармирало, че тунелът "Ечемишка" е опасен. МВР многократно е предупреждавало Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за лошото състояние на тунела "Ечемишка", където на 5 февруари жена загина, след като метална конструкция с лампи падна върху колата, в която пътуваше. През последните пет години областната дирекция на полицията в София е писала два официални сигнала, отделно е имало устни предупреждения, както и сигнали до областното пътно управление, до поддържащата фирма "Автомагистрали" и други институции. Дори след правените ремонти през годините проблемите на тунела "Ечемишка" са оставали абсолютно същите. "Служителите на ОДМВР-София са констатирали сходни като посочените по-рано проблеми, след като са били извършвани ремонти", пише в отговор на МВР на въпроси на "Сега".
Според Закона за движение по пътищата МВР има задължение да следи за състоянието на пътищата и да подава сигнали, когато установи, че има опасност от произшествия заради разбита инфраструктура. За тунела "Ечемишка" МВР е предупреждавало многократно. "ОДМВР-София е сигнализирала относно рискове от настъпване на пътнотранспортни произшествия поради лошото състояние на асфалтовата настилка, на хоризонталната пътна маркировка и на осветителните платна на тунел "Ечемишка", пише в отговора. От полицията са препоръчали ремонт на асфалта, на осветлението и на течовете в тунела, като са посочили, че те са опасни. Предупрежденията се отнасят и за двете тръби на съоръжението.
Служебният министър на транспорта Спас Попниколов вече трета седмица не може да отговори кой е отговорен за тунелите и по-конкретно за "Ечемишка", кой е взел решението за ремонт точно в обновяваната тръба, а не в тази с инцидента. "В АПИ няма звено за тунели и виадукти. Няма и схема за пътна безопасност в тях", обясни той. "Магистралата се поддържа от държавната фирма "Автомагистрали" ЕАД", посочи обаче МВР. До нея също са пращани сигнали, но няма информация какви мерки са взети.
"Ечемишка" е опасен и в момента. Водата продължава да си тече", заяви бившият шеф на АПИ Лазар Лазаров пред Нова тв през уикенда. "В България има десетки опасни съоръжения по пътищата. Ние сме алармирали, че има опасни мостове, че трябва да ги затворим. Но никой не искаше да чуе. Никой не иска да дава пари", обясни Лазаров, който години наред бе отговорен именно да не се стига до подобни ситуации. Той традиционно се оправда с липса на пари, въпреки че по негово време винетките поскъпнаха баснословно.
След трагичния инцидент в "Ечемишка" прокуратурата започна разследване за причиняване на смърт по непредпазливост. Досега няма повдигнати обвинения. От държавното обвинение заявиха, че се работи активно и повече информация ще има следващата седмица.
След злополуката тунелът в посока София бе затворен за няколко дни за спешен ремонт. В злополучната тръба бе монтирано новото осветление, купено за съседната. При "откриването" на тунела служебният премиер Огнян Герджиков заяви, че за пет дни е свършена повече работа, отколкото за последните 50 години. Във вторник обаче главният прокурор Сотир Цацаров се самосезира и нареди на антикорупционното си звено проверка на този ремонт. Поводът е репортаж на "Господари на ефира", в който инж. Славчо Савов - собственик на фирма за електроизграждане, казва, че реалната стойност на ремонта е 144 хил. лв., а АПИ е платила 390 хил. лв. "В излъчения репортаж се съдържат данни за евентуално извършена умишлена безстопанственост и престъпление по служба. Прокурори и следователи изискват от АПИ и от дружеството "Автомагистрали" ЕАД цялата документация по ремонта", съобщиха от прокуратурата.
Спешната реконструкция на "Ечемишка" е излязла повече от два пъти по-скъпо, твърди инж. Савов. "Консултирахме цените на вложените материали, строителна механизация и труд, не само по мое мнение, а и по мнение на колеги от бранша, които се занимават също с електроизграждане. Влагайки най-скъпите материали, без допълнителни отстъпки поради екстремно кратките срокове на изпълнение, установихме, че най-високата цена за тази услуга, без чиста печалба на фирмата, възлиза на 144 170 лв. без ДДС с включени в това число непредвидени разходи", заяви той. В тази сума са калкулирани наемът на 6 автовишки за пет денонощия, 35 курса на товарен камион до Ботевград за извозване на скрапа от старите лампи, транспорт на автовишките до тунела, разход за гориво и консумативи, както и труд на 20 работници. В цената е заложена и доставка на 108 броя LED прожектори с единична цена 579 лв., кабели и разклонителни кутии.
Поредна проверка
Започва обследване на тунелите по автомагистралите "Люлин" и "Хемус", съобщи късно в понеделник Агенция "Пътна инфраструктура". Това е поредна проверка на съоръженията, строени преди десетилетия и неподдържани също толкова дълго според изискванията за безопасност, каквито действат в европейските страни. Този път се очаква детайлна инспекция с експерти от министерството на транспорта, МВР и УАСГ и мерки за подобряване на състоянието на тунелите. За целта трафикът в проверяваните участъци ще бъде спиран за часове наред.
БСП дава санирането на прокурор. БСП ще даде на прокурор гордостта на ГЕРБ - програмата за "безплатно" саниране. Това стана ясно от думите на бившия депутат от левицата Жельо Бойчев. Според него в централата на "Позитано" постъпвали купища сигнали, които се обобщават и ще бъдат внесени в прокуратурата с искане за цялостно разследване. Най-много били жалбите от опорочени процедури за саниране от Пловдив, както и от Благоевград - града първенец по усвояване на пари по програмата.
Новината идва ден след като регионалното министерство обяви, че в програмата има неясни критерии, плащане на недопустими дейности, слаб контрол и подвеждане на много желаещи да се включат. Както в. "Сега" писа вчера, финансирането е било изчерпано още преди година, но за това не са били уведомени кметовете, които обявяват обществените поръчки и сключват договорите със строителите. Така са били сключени договори не за 1, а за 2 милиарда лева, близо година преди парламентът да одобри харченето на втория милиард. Изнесени бяха и данни за завишени цени на проектирането и строително-монтажните дейности.
Червените искат проверка не само на сключването на договорите и плащанията по всеки отделен проект за обновяване на блок, но и на това как са осигурени средствата от правителството. Във връзка с намаляването на пределната цена почти двойно в рамките на година и половина, Бойчев попита къде е отишла разликата. Регионалният министър Спас Попниколов и екипът му категорично потвърдиха информацията, изнесена от в. "Сега" преди време, че цената в началото на програмата е била необосновано висока.
"Таванът" тръгна от 290 лв./кв. м и падна до 140 лв./кв. м. Жельо Бойчев припомни, че по проекта "Обновление на българските домове" по ОПРР се е извършвало саниране при средни стойности от 90-100 лв. Как може едни и същи дейности да се извършват на различни цени, попита той и допълни, че "заради грабежа на века, организиран от ГЕРБ", вместо да се обновят два пъти повече жилищни сгради, по националната програма е "ощетен всеки български гражданин".
В понеделник бившият регионален министър Лиляна Павлова реагира срещу изнесената информация от служебния министър за санирането с обяснението, че през 2015 г. е имало строителен бум. Бойчев репликира Павлова с думите, че това са "нелепи оправдания", защото никой не е видял този бум. Вчера срещу "атаките" против санирането реагира и бившият министър на еврофондовете Томислав Дончев. "Невъзможно е с рационални аргументи да се отговори на част от глупостите отляво. Когато някой казва, че санирането е грабеж, да не забравя, че изпълнителите се избират по Закона за обществените поръчки", заяви Дончев. "Отвъд целия репертоар стои друга цел - санирането да бъде спряно. За да отидат парите другаде, не знам къде", допълни той.
Пернат дебат. Ястреби и врабчета хвърчаха в словесен сблъсък между Бойко Борисов и Корнелия Нинова. Поводът бе позицията на България за натовската флотилия, която ще тренира в Черно море. Според лидера на ГЕРБ под давление на БСП служебният кабинет е клекнал пред Брюксел и е парафирал решението за морското учение, което ще раздразни Москва.
"Ястребът Борисов се опитва да се превърне във врабче", клъвна своя опонент председателят на БСП Нинова. И уточни, че позицията на служебния министър Стефан Янев в Брюксел е била продължение на политиката, водена от кабинета "Борисов 2".
"Ако не бях джентълмен, щях да я сравня с някоя птица. Нямаше обаче да е ястреб", отговори веднага на Нинова Борисов. И натърти, че докато е бил премиер, не е склонил морето ни да се напълни с бойни кораби.
Ново изискване на ЕС закрива мините и оставя 10 000 души без работа. Работните места на 10 000 души са застрашени от предложените от Брюксел нови изисквания за големите горивни инсталации. Българската минно-геоложка камара (БМГК), "Мини Марица - изток" ЕАД и енергийни експерти се обявиха против предложената промяна в европейския Референтен документ за най-добри налични техники (BREF) за големи горивни инсталации. С промените се предлагат пределни стойности на емисиите, които надхвърлят пределните стойности, предвидени в Директивата за емисиите от промишлеността, определени съгласно най-добрите налични техники.
Поставянето на такива непостижими граници за емисиите ще доведе до голям натиск върху операторите и така може да се прекрати производството на електроенергия от въглища на "Мини Марица - изток" ЕАД, което би оставило 10 000 души без работа, обясниха експертите. Николай Вълканов, зам.-председател на УС на БМГК каза, че "Мини Марица - изток" е водещо предприятие и бъдещия кабинет трябва да помисли за него. 40% от произведенета електрическа енергия у нас е от там. Той обясни, че вече са написани писма до всички важни държавни институции, за да се вземат мерки.
"Заложените стойности за емисиите не могат да се изпълнят, нужни са големи инвестиции, за да може това да се случи, а такъв финансов ресурс няма", каза изпълнителният директор на "Мини Марица - изток" Андон Андонов.
"Предложените по-високи прагове на емисиите са смъртна присъда за българската енергетика и индустрия", допълни Иван Андреев, изпълнителен директор на БМГК. Експертите се съгласиха, че трябва да се действа заедно с други държави, заинтересовани от този въпрос като Полша, Германия, Румъния и др.
Нивата няма как да бъдат покрити дори от най-модерните ТЕЦ-ове у нас, но и от такива в други европейски страни. Зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов и зам.-министърът на енергетиката Константин Делисивков също посочиха, че това би било пагубно за сектор енергетика, който има ключово значение за икономиката ни.
"Нямаме технологичната, финансовата и организационната възможност да направим такова нещо", коментира и енергийния експерт Атанас Тасев. Документът трябва да бъде гласуван през месец април, затова експертите призоваха държавата да участва активно в дискусиите по темата, не само в страната, а и на ниво Европейска комисия и Европейски парламент, за да защити националния интерес.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858090 |
GBP | 2.348700 |
CHF | 2.104400 |