Прокуратурата приключи с основното разследване за КТБ. Осемнадесет е финалният брой на хората, които според прокуратурата са съставлявали организирана престъпна група, виновна за източването на фалиралата КТБ. Това стана ясно от съобщението на сайта на държавното обвинение, според което специализираната прокуратура е приключила мегаразследването, продължило над две години. Така две години и половина след затварянето на банката най-накрая скоро ще има и обвинени, макар че това може и да отнеме още време, тъй като "зависи от времето, в което обвиняемите и техните защитници ще се запознаят с материалите по делото, както и от техния добросъвестен подход". А предвид обявените над 5000 страници постановления може и без протакане да изисква доста четене.
Без изненади
Публикуваният списък не е особено изненадващ откъм лица. Очаквано на първо място и с най-много на брой престъпления е бившият мажоритарен собственик и председател на надзорния съвет на КТБ Цветан Василев.
Сред обвиняемите са и трима от четиримата изпълнителни директори - Илиян Зафиров, Георги Христов и Александър Панталеев. За последния - Орлин Русев, водещият прокурор Иван Гешев, който в хода на разследването оглави спецпрокуратурата, където беше преместено делото, твърди, че не са събрани достатъчно доказателства, но неофициалната информация е, че той се е съгласил да свидетелства. Русев беше сред първите арестувани около КТБ още през юли 2014 г. заедно с главната касиерка на банката Маргарита Петрова, като обаче тя остава сред обвиняемите.
Следващата предизвестена група в списъка на прокуратурата са одиторите на KPMG, заверявали отчетите на КТБ - Маргарита Голева и Красимир Хаджидинев, както и вътрешната одиторка на банката Снежанка Велева-Стефанова. Също трима са и представителите на БНБ - това са бившите подуправители ръководещи "Банков надзор" Румен Симеонов (2007 - 2013) и Цветан Гунев (2013-2014), както и Славияна Данаилова-Велева, която е ръководила екипа, правил надзорни инспекции в КТБ.
Останалите са служители на различни ръководни и експертни нива в банката. Тук попадат главният счетоводител Мария Димова и заместничката й, директорът "Кредитиране" Георги Зяпков и експерти от отдела му - Елка Стойкова, Елена Инджева, Светлана Георгиева и Рангел Генчев. В доклада на Alix Partners беше цитирана мейл кореспонденция между някои от тях, където се обсъждат допълнителни кредити за свързани лица с явно знание за връзките и "без да се докладва на г-н Василев". Там беше публикуван и списък на мейлите на служителите, като по информация на "Капитал", те са били съществен източник на доказателства. Някои от тях са били и в управителни органи на дружества кредитополучатели.
Лигата на отсъстващите
Няма много изненади и за това кой не е в списъка. Въпреки периодично валящите в писания и интервюта обвинения от Цветан Василев към някогашния му партньор Делян Пеевски, експремиера Бойко Борисов и други политици прокуратурата засега не е дала знак да се е сезирала. Очаквано няма обвинения и към Бисер Лазов и другите мениджъри на компании около КТБ, свидетелствали срещу Василев. На ниво БНБ също предвидимо не е търсена отговорност и от други лица от тогавашното й ръководство като управителя Иван Искров.
Първо - четене
От прокуратурата посочват, че обвинителният акт ще бъде внесен в съда веднага щом материалите по разследването бъдат предявени на обвиняемите. Самите обвинения пък ще бъдат публикувани от прокуратурата вероятно на нейната интернет страница "поради обществената значимост и интереса на огромен брой български граждани към хода на досъдебното производство". Това не се е случило досега, тъй като е необходимо личните данни, съдържащи се в документите, да бъдат заличени, обясняват от прокуратурата, която се ангажира това да стане "в следващите дни".
Ако заличаването на данните не осакати документа, това обещава да е интересно четиво предвид оповестената статистика - над 5000 страници, разпитани повече от 400 свидетели, изготвени 90 експертизи от 27 вещи лица, над 1000 тома доказателствен материал, заедно с веществените доказателства и приложенията. Самата прокуратура си дава висока оценка за сравнително бързото придвижване на делото предвид "изключителната фактическа и правна сложност на казуса".
Когато все пак се стигне до съд
Когато обвиненията бъдат все пак внесени, същите аргументи ще важат и за делото, което при този брой обвиняеми и доказателства вероятно ще се проточи многократно по-дълго във времето. В началото на февруари наблюдаващият прокурор по делото Иван Гешев посочи пред "Труд", че цялото разследване е разделено на 24 досъдебни производства. През миналото лято Гешев стана ръководител на Специализираната прокуратура, където делото беше преместено малко преди това, след като държавното обвинение реши, че КТБ е била източена от организирана престъпна група. В момента пък тече масирана кампания срещу настоящия председател (с изтекъл мандат) на Апелативния специализиран наказателен съд (където делото ще попадне на втора инстанция).
ББР отпусна заем на пловдивскaта "Сиенит". Поредна строителна компания със затруднения да обслужва задълженията си получи заем от Българска банка за развитие (ББР), с което експозицията й към най-ударения от кризата сектор продължава да набъбва. Така държавната институция затвърждава тенденцията да се отдалечава от оригиналния си замисъл да подпомага малкия и среден бизнес и все повече се превръща в "банка-болница" и кредитор за едрия капитал. Ако има нещо позитивно, то е, че този път подкрепата не е за компании, пряко или косвено контролирани от политици като абонираните за заеми от ББР фирми на Делян Пеевски и един от последните големи клиенти - Георги Гергов.
Новият клиент е "Сиенит" - емблематичен строител за Пловдив и активен участник в изграждането на индустриалната зона край Града на тепетата. Той е договорил 16.5 млн. евро от ББР в труден момент - при наложен запор заради данъчни задължения, което блокира работата му по вече задвижени проекти с инвеститори. Така за пореден път държавната банка се нагърбва с риск, който търговските банки избягват въпреки острия глад за кредитиране. Нещо повече - институцията го прави, въпреки че вече има опит с рефинансиране на лоши кредити на строители, които след поредици разсрочвания и анекси пак са до ръба на фалита и отвъд него. За да се сгъстят притесненията още, от ББР отказват информация по темата и така дори и в случая да са направили нещо добро за бизнеса, неприятното впечатление преобладава.
Чек за Пловдив
Подкрепата на ББР за "Сиенит" се вижда от действията по учредяване на особен залог върху компанията в полза на банката. Договорът е подписан пред нотариус на 8 февруари, е видно от документи, подадени за вписване в Търговския регистър. Кредитът обаче е договорен през ноември миналата година, когато дялове на компании от групата са запорирани от НАП. Той е вдигнат по-късно, с аргумент че мярката е несъразмерна по строгост с размера на задължението.
Кредитополучатели са "Сиенит строителна група" и "Сиенит инвест", а изпълнителните директори на холдинга инж. Пламен Панчев и Валентин Кънчев са посочени като съдлъжници по заема. Цената на отпуснатото финансиране не е ниска, на фона на тенденцията при търговските банки напоследък - тя се формира като сбор от 3-месечния Euribor (който в момента е минус 0.329%) + 6.5%, но не по-малко от 6.5%. При просрочие се дължи неустойка от 5% върху договорената лихва върху главницата. Не става ясно какъв е падежът на заема, нито за каква цел ще бъде използван.
Потърсен от "Капитал", Пламен Панчев не даде конкретика за параметрите на кредита, а само, че той ще се използва за рефинансиране на задължения, в това число и за част от дължими данъци. "Бих искал да кажа добра дума за банката, защото тя ни помогна в труден момент не само за нашето стабилизиране, но през нас и за развитието на региона", каза Панчев в телефонен разговор. На въпрос защо не се е обърнал към търговските банки Панчев каза, че причината не е в получени откази. "По-трудно е друга финансова институция да подаде ръка на една строителна фирма, която, не крием, не е в блестящо финансово здраве, въпреки че проектите, които имаме, се развиха много добре. Но от кризата насам пазарът, особено в нашия сегмент, не се е възстановил и с това сътрудничество ние успяваме да си стъпим на краката", каза Панчев.
"Сиенит" се занимава основно с изграждането на производствени сгради и търговски обекти, а не с пътна инфраструктура, където се изливат най-много средства през последните години. В последния й отчет за 2015 г. тя показва годишни постъпления от 28.7 млн. лв. и печалба от малко над 2 млн. лв. Към този период дружеството има 11.5 млн. лв. търговски и 589 хил. лв. данъчни задължения.
По думите на Панчев и други бизнеси в България са изправени пред подобен проблем с финансирането. Затова освен към държавната банка има големи очаквания и към старта на "Фонда на фондовете", който на принципа на дяловото инвестиране ще осигурява капитал за българския бизнес.
Все по-любим сектор за държавната банка
С отпускането на заема експозицията на ББР към сектор "Строителство" набъбва, като актуална информация за размера й няма, макар въпросът да е от обществен интерес. От банката отказаха да отговорят на запитването от "Капитал" на колко възлиза тя към днешна дата и каква част от портфейла е с просрочия. Че в него има и несполучливи проекти, показват резултатите на клиенти като "Галчев холдинг" (сега "Струма холдинг") и "Понсстройинженеринг". Няма информация и как банката процедира с проблемните си кредити. Самата ББР и преди това е имала експозиции към групата "Сиенит" и дори е стигала до частен съдебен изпълнител, така че вероятно по този начин рефинансира и собствени заеми.
Последните данни на колко възлиза експозицията към строителите са от 2015 година, когато заемите за сектора са в размер на 111.199 млн. лв., или 6.55% от кредитния й портфейл и около 17% от капитала й. Междувременно обаче банката финансира "АБ-Хасково", "Ултрастрой" и др. (виж карето), така че вероятно експозицията се е увеличила. Освен към този по-рисков сектор банката продължава да показва склонност за финансира дружества с тежки финансови затруднения като "Спарки Елтос" или бизнеси на политически фигури като Георги Гергов. През последната година за кредити пред държавната банка се наредиха и фирми на Кирил Домусчиев, Гриша Ганчев и други едри предприемачи.
Строителите на ББР:
Водстрой 98 - 55 млн. лв.
Понсстройинженеринг - над 38 млн. лв.
Сиенит - 32 млн. лв.
АБ-Хасково - 29 млн. лв.
Галчев холдинг (и дружества от групата) - над 20 млн. лв.
Ултрастрой - 8 млн. лв.
Елин Пелин ще протестира в защита на бежанците. Жители на Елин Пелин ще демонстрират подкрепа и солидарност със сирийското семейство Джабер, което кметът не желае да регистрира в града, съобщи инициативният комитет във "Фейсбук". Протестът ще е в събота по обед пред общината. До вечерта ще се събират и подписи, които ще бъдат внесени в общината, с настояване сирийците с хуманитарен статут да получат адресна регистрация в града.
"Искаме да покажем, че има жители на Елин Пелин, които мислят различно, и че традиционното българско гостоприемство и толерантност не са просто стереотипни добродетели от миналото", обявиха протестиращите. Те искат да се разграничат от "шепата хора, сипещи цветущи закани и обиди в ефир", заради които цяла България е останала с впечатление, че жителите на Елин Пелин са "невежи и нехуманни ксенофоби".
"Изискваме обяснение от кмета Ивайло Симеонов на какво основание той твърди, че "спазва волята на народа", след като към момента на взимане на решението за отказа не е провел допитване до гражданите на Елин Пелин под никаква форма. И с какво законово право той отказва да им издаде документи, при положение че дори няма писмено решение на Общинския съвет за подобни действия?", пише в декларацията. Посочва се и че нерегистрирането на чужденците е нарушение на Европейската конвенция за правата на човека, както и на българското законодателство
Миналата седмица телевизионни репортажи показаха грозни сцени на площада в градчето. Там двадесетина души, подкрепящи кмета от ВМРО, заявиха на чужденците, че не ги искат, защото "тука турчин не е вирел" и защото "след тях ще дойдат млади и здрави мъже от Афганистан, които са държали оръжие". Подмятаха се и грубости за покръстване на мюсюлманите. В декларацията за предстоящия протест тази проява е окачествена като предизборна кампания, която цели да внушава страх.
Кметът Ивайло Симеонов, доцент от Техническия университет по мениджмънт на високите технологии и иновации, не можа да обясни в поредица от телевизионни интервюта какъв е проблемът със сирийците, на които отказва адресна регистрация. Той неясно повтаряше единствено, че документите им не били изрядни. Това обаче беше опровергано от агенцията за бежанците.
"Сега" попита какъв точно е проблемът на семейството, за което всички, дори и Симеонов, признават, че не създава никакви проблеми в града. Оказа се, че има правно становище на юрисконсулт от общината, изготвено на 15 февруари, в което се препоръчва чужденците да не се регистрират. В документа, с който "Сега" разполага, се посочва, че тричленното семейство не е поискало адресна регистрация в 14-дневен срок, след като е получило хуманитарния си статут. Фахум и Фатима са получили статут на 7 ноември, а синът им Ахмад - на 26 октомври. Молбата им за адрес е от 8 февруари. Неспазването на този срок обаче не може да е причина за отказ.
Другият аргумент е, че служба ГРАО е направила проверка и се оказало, че на посочения от сирийците адрес вече са регистрирани девет души, което било твърде много.
"Сега" зададе въпроси и получи писмен отговор от община Елин Пелин, в който се съобщава, че на адреса, който семейство Джабер е избрало, има къща на два етажа с разгърната застроена площ (РЗП) на всеки етаж около 60-70 кв.м, тоест общо 130-140 кв. м. От кметството уточняват, че от РЗП-то на всеки етаж следва да се извади площта за общи части и бани, но не посочват колко. Вместо това припомнят, че по закон на един човек се падат не по-малко от 10 кв. м жилищна площ в едно жилище, затова има лимит колко души могат да се регистрират - не повече от два пъти повече, отколкото могат да се поберат в него. Когато обаче става въпрос за роднини, се допуска трикратно надвишаване. В отговора до "Сега" се посочва, че в къщата вече са регистрирани 11 души - "български граждани и роднини помежду си". Освен собственика на имота имало още 9 ползватели, наематели и обитатели на първия и втория етаж.
Сметката на общината очевидно не излиза, защото законът позволява на площ от 100 кв. м да се регистрират до 20 души, а когато става дума за роднини - и до 30. В случая този лимит няма да бъде надхвърлен с регистрацията на сирийците. С тях броят на обитателите би станал 14 души - много под лимита на закона.
Глоби заплашват личните лекари, ако пациентите им не са здрави. Заради желанието на здравната каса да налага глоби на личните лекари, ако хронично болните им пациенти не са постигнали подобрение, джипитата няма да подкрепят националния рамков договор.
От НЗОК искат да се наложат с рамковия договор критерии за качество при контрола на хронични заболявания като диабет, хипертония, както и глоби, ако те не се покрият. Например НЗОК иска да въведе гликиран хемоглобин до 7 като гаранция, че заболяването на пациента диабетик се контролира качествено. При хипертонията се залага пациентът да е бил с кръвно до 140 на 90 поне в 50% от случаите на измерването му. Ако тези стойности не се постигнат, общопрактикуващите може да понесат санкции от 50 до 100 лева.
Предлаганите от касата критерии в голямата си част цитират идеалните стойности при определено лечение, което не е критерий за качество, а терапевтична цел, обясни председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари Любомир Киров. "Например ти си дебеланко, хапваш си, пийваш си, аз ти давам хапчета и какво ли не, обаче резултатът е никакъв. Има и друг вариант - ти си спазваш всичко, аз ти давам лекарства, но пак не се получава. Нивото на мазнините в кръвта, каквото тия хора са го написали, е идеалната цел, а такава цел в световен мащаб е не повече от 30%", поясни той, цитиран от "Дарик".
В критериите се изисква и поне 10 минути продължителност на прегледа при личния лекар, с което джипитата също не са съгласни. "Ние си познаваме пациентите. Като е половин час прегледът, по-качествен ли е от този, който е 5 минути, или 10, или 15?", коментира Любомир Киров.
Според него не касата е тази, която трябва да оценява качеството на работата на лекарите, а съсловните организации. От сдружението смятат и че по закон подобни критерии трябва да са част от правилата за добра медицинска практика, които се пишат от Българския лекарски съюз и се приемат от здравното министерство. Такива обаче няма.
При преговорите със здравната каса лекарският съюз все пак договори текст, с който реално санкциите няма да се налагат и глоби ще има само за медиците, които не са предписали на пациентите си нужната терапия, за да са в добро състояние. Личните лекари не са съгласни и с този вариант, защото не смятат, че трябва да има обвързване на критериите за качество със санкции. Те трябва да служат за анализи или дори да са предмет за стимули, смята Любомир Киров.
400 свидетели срещу Цветан Василев и бандата му. Екипът от петима прокурори и трима следователи по делото КТБ приключи разследването. Привлечени като обвиняеми са 18 души, като окончателни и прецизни обвинения, описани в над 5000 страници, ще бъдат връчени на всеки от тях, съобщиха вчера от Специализираната прокуратура. И уточниха, че от вторник са започнали предявявания на материалите на обвиняемите и техните защитници.
Цветан Василев - шефът на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), който избяга в Белград, ще отговаря като ръководител на организирана престъпна група, извършвала длъжностни присвоявания, включително и на 206 млн. лв. от главната каса на КТБ.
Останалите обвиняеми като членове на групата са външни и вътрешни одитори и банкови служители и длъжностни лица, включително и двамата бивши подуправители на БНБ Цветан Гунев и Румен Симеонов. Всички в списъка по делото са: Цветан Василев, Снежанка Велева - Стефанова, Маргарита Голева, Александър Панталеев, Красимир Хаджидинев, Георги Христов, Мария Димова, Борислава Тренева - Кючукова, Маргарита Петрова, Елка Стойкова, Елена Инджева, Рангел Стойчев, Светлана Георгиева, Илиан Зафиров, Георги Зяпков, Цветан Гунев, Румен Симеонов и Славияна Данаилова-Велева.
"КТБ не е банка. Тя е нещо друго, все едно как се нарича - рисков инвестиционен фонд, неустойчив бизнес модел, финансова къща или пирамида", каза преди 2 седмици пред "Труд" шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев, който е и ръководител на разследващия екип. Той добави, че с колегите му работят по няколко направления. "Първото е дейността на БНБ - с банковия надзор, заради който са обвиняеми двама бивши подуправители и един служител, също високопоставен; второ - престъпната група, ръководена от Василев; трето - едни липсващи 206 млн. лв. от главната каса на КТБ, раздадени в пликове, торбички и чувалчета за няколко години; четвърто - около 2 млрд. лв. източени от КТБ. Други около 1,5 млрд. лв., пак източени от КТБ, са отделени в друго досъдебно производство. Тоест ние разследваме първичната кражба, а тя е причина за вторичната кражба на активи, която от своя страна е предмет на други 24 досъдебни производства", поясни прокурор Гешев.
По мегаразследването КТБ са разпитани повече от 400 свидетели. Изготвени са 90 експертизи от 27 вещи лица. Обемът на събрания доказателствен материал заедно с веществените доказателства и приложенията надхвърля 1000 тома.
Спецпрокуратурата е в готовност да внесе обвинителния акт след предявяване на материалите по разследването, но засега не може да се ангажира със срок. Колко време е нужно, ще зависи и от добросъвестния подход на обвиняемите и адвокатите при запознаването им с материалите по делото, добавиха от спецпрокуратурата.
4490 кандидати напират за парламента. Регистрираните кандидати за депутати в следващия парламент са 4490. Това означава, че за едно място в 44-тото народно събрание ще се борят по 19 претенденти.
Проверка на „Труд" установи, че напливът и за предишни парламенти е бил сходен. Рекорден брой регистрирани кандидати е имало през 2005 г. Тогава те са били 6000, през 2009 г. са 4397, през 2013 - 5232.
За първи път обаче нито една партия или коалиция не е поискала от комисията за установяване на принадлежност към бившата ДС предварителна проверка на хората в листите, съобщи пред „Труд" шефът на комисията Евтим Костадинов. През 2014 г. такава предварителна проверка са поискали от ГЕРБ и от ДСБ.
Костадинов обясни, че очаква още днес комисията да започне проверката за чисто минало на регистрираните 4490 кандидати от листите на всички формации, както и на 21 независими кандидати. Той увери, че седмица преди изборите тази проверка ще е приключила и обществото ще е наясно колко бивши ченгета са намерили места в партийните листи.
Междувременно стана ясно, че 43 минути преди изтичането на крайния срок, в Централната избирателна комисия е постъпила оферта за доставка на устройства за машинното гласуване.
Фирмата, която досега винаги осигуряваше устройствата за експерименталното машинно гласуване „Сиела Норма", обяви още в началото на седмицата, че няма да участва в обществената поръчка за изборите на 26 март. От дружеството обясниха, че срокът за доставяне на устройствата е твърде кратък и бяха уверени, че нито една фирма не би могла да изпълни поръчката за 20 дни.
Оказа се, че единствения смелчак, дръзнал да подаде оферта, е фирмата „Лирекс". Тя никога досега не е доставяла устройства за експериментално машинно гласуване. Дружеството се занимава основно с доставка на компютърна техника, касови апарати и камери за видеонаблюдение.
Преди няколко дни именно представители на „Лирекс" поискаха ЦИК да промени едно от условията на търга, което било дискриминационно. Експерти прогнозират, че в крайна сметка до договор с „Лирекс" няма да се стигне, тъй като идеята на фирмата била да осигури вместо машини таблети за гласуване. Гаранцията за участие е 625 000 лв.
Замразиха програмата за саниране. Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обяви, че няма да сключва нови договори по програмата за саниране.
Причината е огромният наплив, а отпуснатите 2 млрд. лв не могат да стигнат за всички. От Регионалното министерство подчертават, че сключването на нови договори за целево финансиране с "Българска банка за развитие"АД ще бъде възстановено, след като бъдат сключени всички анекси към текущите и при наличие на свободен финансов ресурс по програмата-
Уведомлението е насочено към всички граждани, кметове на общини, областни управители, външни изпълнители за отделните дейности, сключили договори след проведени обществени поръчки, както и всички заинтересовани страни в процеса по изпълнение.
Огромни печалби от измами с храни. Печалбите от измами с храни са огромни, а глобите са нищожни. Това стана ясно по време на дискусионен клуб на тема „Измама с храни, злоупотреби с информация за храни и влиянието върху здравето на потребителя", който се проведе в Международния пловдивски панаир. Модератор беше председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. Форумът беше в рамките на изложението АГРА, което ще продължи до неделя.
Акцентите във форума бяха на тема имитиращите продукти и заблуждаващите етикети, опасностите от тях, как храната влияе на потребителите и може ли тя да бъде качество на живот и инвестиция за по-добро бъдеще.
Министърът на земеделието проф. Христо Бозуков заяви, че борбата с некоректните производители и търговци трябва да включва възпиращи механизми, сериозни санкции в случаи на доказано нарушение.
Омбудсманът Мая Манолова акцентира върху проблемите с действащото законодателство. Според нея санкциите, които се предвиждат при съответните нарушения, не са адекватни спрямо допуснатите нередности. Тя подчерта, че глобите, които са между 3000 и 5000 лева, не съответстват на печалбите на търговци и производители. Има случаи в които нарушителите се облагодетелстват със стотици хиляди левове, дори с милиони, а санкциите са десетки пъти по-малки.
В навечерието на 15 март, който е Световен ден на потребителя, призовавам към по-голяма информираност и образованост на клиентите, каза председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
200 "убийци" в такси ни возят в София. 200 шофьори на таксита, които никога не са имали книжки или са им били отнети от КАТ, ни возят в София. Това показва проучване на „Монитор", което включва данни на „Пътна полиция" и ДАИ.
Според цифрите поне 200 души са зад волана на жълтите коли без да имат нито лиценз, нито шофьорски книжки, нито каквито и да е документи. Списъците с нарушителите са изпратени до столичния КАТ, откъдето заявиха, че ще направят щателна проверка, за да установят джигитите. „Правим акции ежедневно и всеки ден пишем актове на таксиметрови шофьори", каза пред „Монитор" шефът на „Пътна полиция" в София Тенчо Тенев. Той се закани, че няма да има никаква пощада за нарушителите в жълтите коли и операциите срещу тях ще бъдат още по-често.
В същото време цените на такситата тръгват нагоре. Очакванията на бранша са повишението на тарифите за таксиметрова услуга в София да започне през пролетта, каза за „Монитор" Кирил Ризов, председател на съюз „Такси". По думите му прогнозите са тогава да бъде увеличена първоначалната такса от 0,70 лв. на 1 лв. Според него обаче ръстът не е голям и за потребителите няма да е осезаемо вдигането на стойността. Експертът счита още, че това няма да е единственото покачване в цената на таксиметровата услуга.
2/3 от българите търсят работа с връзки. 2/3 от безработните българи търсят работа с помощта на роднини и приятели, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). В края на миналата година без препитание са били 214 900 нашенци, 158 100 от които са разчитали на връзки, за да намерят нова служба. Два пъти по-малко са хората, решили да намерят нов работодател чрез бюрото по труда. А явилите се на конкурс за свободна позиция са били едва 37 400 души. „Един човек търси работа по няколко канала", уточняват от НСИ. Има и такива, които изобщо не търсят работа, признават от Агенцията по заетостта (АЗ). „Най-често това са трайно безработни, които вече са изгубили и трудовите си навици", твърдят от АЗ.
Според националната статистика търсещите работа повече от 2 години са 81 100. За тях от социалното министерство предвиждат опреснителни курсове по различни професии и програма за ограмотяване. Освен това продължително безработните ще бъдат насочвани към специални ателиета за работа в бюрата по труда. Там търсещите работа ще се обучават да пишат автобиография и как да се държат на интервю. Трайно безработните в малките градове и села ще бъдат включени в схема за временна заетост, в която ще помагат с малки ремонти и поддръжка на дома на възрастните семейства.
И през тази година Агенцията по заетостта ще продължи мярка „Младежка гаранция", при която се ангажира да намери работа на младежите до 4 месеца след като завършат училище или университет.
Данните на НСИ показват, че в последното тримесечие на 2016 г. 34 300 от безработните са търсили първата си работа. 16 900 пък са станали „клиенти" на бюрата по труда, след като напуснали работа заради конфликт с шефа и колегите. Други 62 000 са останали без препитание след края на временна или сезонна заетост. Според статистиката в края на миналата година висшистите без работа са били повече от тези с основно или по-ниско образование. Близо 32 000 нашенци с тапия от ВУЗ са търсили реализация на трудовия пазар, докато безработните, учили до 8-и клас, са били над 22 000.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |