Лидерът на пазара на хостинг услуги става още по-голям. Най-големият играч на пазара на хостинг услуги "Суперхостинг.БГ" продължава да се разраства. Компанията е придобила по-малкия си конкурент "Хостинг", известен под бранда host.bg, попадащ в топ 3 на компаниите, предлагащи подобни услуги.
От информацията в Търговския регистър става ясно, че "Суперхостинг БГ" е изкупила дяловете на собствениците в "Хостинг". Това са дигиталната медийна компания "Нет инфо", която е част от "Нова броудкастинг груп" (с 85% участие) и миноритарният собственик Антон Титов. Сделката е станала в средата на февруари, като преговорите между купувача и продавача са се водили интензивно през есента на миналата година. Чрез придобиването продължава окрупняването на този пазар, който не е голям като обем на приходите, но предлага интересна услуга - най-общо казано, позволява всеки сайт да се качи на сървър, така че да е е видим постоянно за посетителите от цял свят.
"Суперхостинг БГ" от своя страна засилва още повече лидерските си позиции. Сделката е в голяма степен логична, като за "Нет инфо" това е периферен бизнес.
Цената на сделката все още не се съобщава официално. Приходите на продавача за 2015 г. са 1.7 млн. лв., а печалбата - 53 хил. лв., и според икономисти цената на сделката би трябвало да е малко над 1 млн. лв.
Кой е купувачът
"Ще запазим независимостта на Host.bg и същевременно ще инвестираме в компанията, за да дадем нов тласък на нейното развитие. Клиентите на Host.bg с времето ще получат подобрения по отношение на услугата, поддръжката, защитата на техните сайтове и други ключови сфери, в които СуперХостинг.БГ има добре развито ноу-хау. Например през последните две години СуперХостинг.БГ инвестира значително в бързодействието и сигурността на услугите и това са първите две посоки, в които предстоят подобрения в Host.bg", обяснява Цветелина Ненкова, маркетинг мениджър на "Суперхостинг.БГ", пред Investor.bg.
"Суперхостинг.Бг" е най-големият играч на пазара на хостинг услугите. Сървърите на компанията са приютили около 60% от сайтовете в страната. Основните услуги на компанията са хостинг, предоставяне на сървъри (физически и виртуални) и софтуер като услуга (SaaS). Основната група клиенти на компанията са по-малки фирми или клиенти, които плащат малки суми за месечния си хостинг, като срещу това очакват завършена услуга. Компанията е основана в средата на 2005 г. През 2007 г. придобива хостинг дейността на "Диекс България", а през 2008 г. консолидацията продължи, като беше купена и "Интернет корпоративни системи". Приходите й за 2015 г. са 5.3 млн. лв., като компанията е на загуба от 473 хил. лв.
Собственици на компанията са Методи Дреновски, Деян Чепишев, Любомир Русанов, Георги Русев, Светослав Илиев. В края на миналата година в компанията влиза и акционерното дружество "Иновент холдинг" с мажоритарен собственик и изпълнителен директор Теодор Захов. Захов е основател на алтернативния телеком "Спектър нет", придобит през 2010 г. от "Мобилтел", и е съсобственик в "Икономедиа", издател на "Капитал" и dnevnik.bg.
Продавачът
Продавачът "Нет инфо" е част от "Нова броудкастинг груп". В портфолиото на "Нет инфо" са сайтовете "АБВ Поща", Vbox7.com, Vesti.bg, Gong.bg, Sinoptik.bg и т.н. От своя страна собственикът на "Нова броудкастинг груп" - шведската Modern Times Group (MTG), продаде в края на миналата седмица бизнеса си в Прибалтика на Providence Equity Partners за 115 млн. евро. MTG в момента се трансформира от национален броудкастър към глобален доставчик на съдържание с основна насоченост забавление. По подобен път върви и "Нова броудкастинг груп" (още на стр. 17).
Доскорошният миноритарен собственик и създател на host.bg Антон Титов пък е съсобственик в компанията за облачни услуги pCloud. Официалното стъпване на пазара на pCloud беше през септември 2013 г. чрез фирмата "пиКлауд". Другият основател на pCloud е софтуерният инженер Тунджел Шакир (Туньо Зафер). pCloud разработват услуги за съхранение на данни на виртуален сървър, а основният фокус на продуктите е върху сигурността и скоростта.
Антон Титов е известен в хакерските среди. Той е създател на панамската хостинг платформа hotfile.com. През 2011 г. Disney Enterprises, Twentieth Century Fox Film, Universal City Studios Productions, Columbia Pictures Industries и американската киноасоциация пододоха иск за 26 млн. долара в Маями срещу hotfile.com заради услугата за споделяне на съдържание между потребителите. По-късно съдът излезе с решение, че филмовите студиа не са успели да докажат, че екипът на Hotfile съзнателно е качвал съдържание с неуредени авторски права.
Проверка констатира фрапиращи нарушения във фонда за лечение на деца. Подменени решения за финансиране на лечение на деца, нарушения на правилника за дейността на фонда, липса на гаранции за безпристрастност, потенциален конфликт на интереси на директора на звеното, предпоставки за злоупотреба с власт. Това са само част от констатациите в доклад на инспектората на Министерството на здравеопазването по проверка за спазване на вътрешните правила за организация на работата на център "Фонд за лечение на деца" (ЦФЛД), както и по сигнали за нарушения, подадени през октомври м.г. от бивши членове на обществения съвет на звеното.
Изводите до голяма степен обясняват проблемите в работата на звеното през последните месеци, довели до забавено разглеждане на документи, отказ за финансиране на лечение в чужбина и нараснал брой дарителски кампании за болни деца.
В неделя Красимира Величкова, Десислава Хурмузова, Нели Логофетова, доц. Анелия Буева и Милена Златкова, които напуснаха съвета преди пет месеца заради административния хаос и нарушенията във фонда, разпространиха отворено писмо с основните констатации на доклада. Той е бил готов още на 5 декември миналата година по време на предишното ръководство на здравното министерство начело с Петър Москов (РБ), но нито той, нито наследникът му в служебния кабинет Илко Семерджиев са предприели нещо по въпроса. Докладът освен това е бил изпратен на подалите сигнала едва на 13 март т.г. след заявление за достъп до обществена информация от 16 януари.
Нарушенията - вече черно на бяло
Докладът на инспектората на здравното министерство (МЗ) констатира на 127 страници нарушения, за които бившите членове на обществения съвет сигнализираха още след назначаването от Петър Москов на Владимир Пилософ за директор през април м.г. и приемането на новия правилник на фонда през август. На 5 октомври те изнесоха и конкретни данни за подменени решения за звеното. Според анализа им от общо 479 разгледани молби за финансиране 47 решения са били подменени, т.е. общественият съвет е гласувал едно, а в протоколите е записано друго. Така 26 деца например са били одобрени за финансиране на лечението им, но в протоколите пише, че имат отказ или че разглеждането е било отложено. Тогавашното ръководство на МЗ - Петър Москов и заместникът му Ваньо Шарков, отказваха да приемат съмненията за нарушения във фонда и последствия нямаше.
Техният инспекторат, обаче, явно е стигнал до друго заключение. "При извършената проверка комисията установи редица несъответствия в организацията на дейността на ЦФЛД, подробно описани в доклада, които дават основание да се направи заключение, че изложеното в сигнала се потвърждава", пише в документа. Членовете на комисията са присъствали на заседание на обществения съвет през октомври и са установили, че част от взетите на него решения не съответстват на публикуваната публична информация за тях.
Проверката е показала и множество затруднения на работата на фонда, произтичащи от написания от Пилософ и здравното министерство нов правилник за дейността му, който усложни процеса по кандидатстване и ограничи независимата външна експертиза по случаите. Според комисията някои от промените са довели до неяснота на текстовете, до "възможност за безконтролно допълване на документи", затруднили са проследяването на сроковете за придвижване на молбите за финансиране и последващия контрол. В документа се съдържат и притеснителни констатации за потенциални конфликти на интереси - например в случаите, в които консултативни звена в болници дават становища по молбите за финансиране на деца, чието лечение до момента се провежда в същите лечебни заведения.
Инспекторите на министерството са открили и фрапиращи нарушения от страна на бившия вече директор Владимир Пилософ. Според проверката той не е спазвал разпоредбите на правилника на фонда, "което е основание за ангажиране на дисциплинарната му отговорност". Не е изпълнил задължението си да изгради адекватна и функционална система за финансово управление и контрол, заради което според комисията той "не управлява публичните средства по законосъобразен, икономичен, ефикасен и ефективен начин".
Проф. Пилософ не е създал и регистър на лечебните заведения с консултативни звена, които според новия правилник дават становища по случаите на децата, "което създава предпоставка за злоупотреба с власт и създава реална опасност от безконтролно представяне на протоколи от консултативни лекарски комисии със съмнителен статут и компетентност".
Бившият директор е пропускал също така да свика обществения съвет при спешни случаи на деца, кандидатствали за средства. Комисията е попаднала и на молби, по които няма предприети никакви действия от страна на фонда. А изводът от проверката е повече от красноречив: "всички констатирани несъответствия са резултат от липсата на управленска компетентност от страна на директора на ЦФЛД, липса на утвърдени вътрешни правила с ясно формулирани задължения на служителите в администрацията и определени срокове за тяхното изпълнение. [...] Това създава административен хаос и води до необосновано забавяне при разглеждането на заявленията за финансово подпомагане".
Освен това при назначаването си проф. Пилософ е бил в несъвместимост според закона за конфликт на интереси и е подал декларация с невярно съдържание. Тази несъвместимост не е била отстранена повече от седем месеца след встъпването му в длъжност, "което е основание за прекратяване без предизвестие на правоотношенията" с проф. Пилософ, констатира инспекторатът. Това обаче не се случва. Въпреки че докладът е бил готов на 5 декември бившият министър Петър Москов очевидно е предпочел да не предприеме действия по него. Наследникът му Илко Семерджиев пък реши на поиска от Пилософ да си подаде оставката чак след скандала с опита за отказ за трансплантация в чужбина на 9-годишния Байрям и обществения и медиен натиск. Тогава служебният министър дори защити бившия директор, който според него си е вършил работата "по правилата".
За едни - ГДБОП, за други - оставка по желание
Половин година преди проверката на работата на Владимир Пилософ за фонда за лечение на деца имаше друг доклад - отново от инспектората на здравното министерство начело с ръководителя му Пенка Белева. Макар и доста по-скромен като обем и констатации, малко след него ГДБОП и Специализираната прокуратура нахлуха в звеното и арестуваха почти целия му екип, включително тогавашния директор Павел Александров. В жълтите медии се пусна информация за "пликове с пари", които впоследствие самата прокуратура опроверга. Месеци наред разследването се протака, а обвиненията все още не са стигнали до съда.
Проверката на работата на проф. Пилософ и екипа му очевидно не предизвика такъв интерес. Според отговора на здравното министерство по заявлението за достъп до информация на бившите членове на обществения съвет изложените в доклада "факти и обстоятелства представляват част от материали по водено наказателно производство" и затова се предоставя само частичен достъп по тях.
Въпросите обаче остават. "След като е знаел от 5 декември 2016 г., че във фонда цари хаос и управленска некомпетентност, защо Петър Москов не е извършил незабавно смяна на ръководството на фонда, а продължи да уверява обществото, че всичко е наред, и по този начин рискува живота и здравето на децата, очакващи подпомагане", питат например бившите членове на съвета. Те настояват да бъде върнат старият правилник за работа на фонда, да се сформира работна група с широк кръг експерти и граждански организации и да се изготви адекватен нов проект, защитаващ в максимална степен правото на децата на навременно и качествено лечение. Както и да бъде потърсена наказателна отговорност от всички, виновни за препятстването и забавянето на лечението на децата.
За две години 821 осъдени са избягали от правосъдието. Мерките, които трябваше да спрат укриването на осъдени, които трябва да влязат в затвора, не действат вече две години, става ясно от отговор на МВР на въпроси на в. "Сега". От 1 януари 2015 г. до 1 януари 2017 г. 821 осъдени са успели да избягат след обявяването на присъдата им. 471 от тях са арестувани и изпратени в затворите. Не е ясно дали са заловени у нас, или от чужди полицейски служби. Останалите 350 души са в неизвестност.
През 2015 г. главният прокурор Сотир Цацаров предложи и парламентът прие промени в НПК, според които на осъдените със забрана да напускат страната се отнемат личните документи и се издават заместващи. Аргументът беше, че по този начин граничната полиция ще може да спира бегълците, защото заместващите документи ще се разпознават от техниката по граничните пунктове. Промените бяха предложени малко след като от страната избяга подсъдимият за тройно убийство на пътя Хуриет Сюлейманов. Той обаче бе само част от дългата върволица бегълци като дупнишките Братя Галеви и Илиан Тодоров от Перник, осъден за две убийства пред дискотека "Соло". Бягствата продължават и в момента. В края на миналата седмица БНР съобщи, че е изчезнал Атанас Щерев от Бургас, който през 2014 г. уби 18-годишно момиче на пешеходна пътека. Той призна вината си, бе осъден на 3 години затвор и трябваше да влезе в затвора. От началото на годината обаче е в неизвестност, потвърдиха от Бургаската окръжна прокуратура. Обявен е за издирване.
До днес МВР не е издало нито един заместващ документ, заявиха за "Сега" от вътрешното министерство. Причината - "мерките" срещу бегълците са приключили с промяната в НПК. Още в тази разпоредба е записано, че редът за издаването на тези документи трябва да се опише в закона за личните документи. За две години обаче никой не се е сетил да предложи такива. "В тази връзка ще бъдат предприети действия за обсъждане на законодателни промени в следващото Народно събрание", заявиха от МВР. В момента в министерството се обсъждат нови образци на лични документи, които обаче могат да влязат в сила най-рано догодина. "Окончателни идейни проекти ще бъдат представени за утвърждаване от Министерския съвет, едва след което може да се пристъпи към издаването на конкретни български лични документи", обясниха от МВР.
Темата със заместващите документи е част от големия проблем с мерките, налагани от съда - домашен арест или забрана за напускане на страната. От МВР многократно са казвали, че нямат достатъчно ресурси да контролират оставените под домашен арест. Затова на практика всеки може да избяга. Напускането на страната е още по-лесно, защото движението в рамките на ЕС е свободно, а и не е сигурно, че граничната полиция разполага с информация за всички с наложена забрана.
Друга лансирана мярка бе използването на електронни гривни. Проектът се движеше от правосъдното министерство. Дълго време оправданието бе, че тези средства не са описани в закона. След като това се случи, бе обявена обществена поръчка, която трябваше да осигури наблюдението на 1040 души в рамките на две години. Стойността й бе почти 1.5 млн. лв. Миналия май обаче поръчката е прекратена с мотива, че не са се явили достатъчно фирми. "Въпреки удължаването на срока за подаване на оферти до края на срока за събиране на оферти в деловодството на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" е постъпила само една оферта. Това лишава възложителя от възможността да избира между няколко оферти и да сключи договор с изпълнител, определен по обявения критерий, а именно "икономически най-изгодна оферта". Не е налице реална конкуренция", пише в мотивите. Нова поръчка няма.
Такса смет може да зависи и от площта на имота. От догодина такса смет може да зависи и от застроената площ на имота. Това е един от вариантите, който ще могат да прилагат общините при начисляването на налога, когато не е възможно за база да се приложи количеството отпадъци. Площта на имота обаче ще може да се използва от общините само за период от 3 години, през който те трябва да организират системата за индивидуално измерване на боклука.
Това предвижда последният вариант на промените в Закона за местните данъци и такси, който днес отново започва да се обсъжда във финансовото министерство с представители на общините и на работодателите. Законопроектът е готов от пролетта на миналата година, но така и не бе приет.
Промените в механизма на определяне на такса смет, който да отговаря на принципа "замърсителят плаща", се обсъждат отдавна и се отлагат за поредна година. Сега обаче работодателските организации настояват служебното правителство въпреки ограничените си права да приеме законопроекта и той да бъде внесен веднага след изборите в новосформираното Народно събрание, така че да влезе в сила от 2018 г.
В момента масовата практика е такса смет да се изчислява на базата на данъчната оценка на имота, което натоварва фирмите за сметка на домакинствата. Две трети от общите постъпления от таксата, с която се плаща извозването на битовите отпадъци и почистването на обществените пространства, идват от бизнеса, въпреки че той "произвежда" само 30% от тях.
С промените в Закона за местните данъци и такси се премахва използването на данъчната основа като база за облагане и всички общини трябва да преминат към измерване на количество битови отпадъци. На кметовете се дават няколко алтернативи как да става това в зависимост от спецификата на населеното място - брой съдове (контейнери, кофи) с определена вместимост и честота на извозване, покупка на чували, както и брой обитатели на жилището. Възможно е и комбиниране на тези варианти. Застроената площ на имота също е алтернатива в законопроекта. Този метод на определяне на такса смет вече се прилага в Кърджали и Бобов дол. Сдружението на общините лобира именно за него, защото е най-лесен за администриране, а и не променя съществено сумите, които ще трябва да плащат хората.
Против използването на площта на имота като основа за такса смет обаче се очаква да се обявят работодателските организации. Аргументите им са, че така отново се заобикаля принципът "замърсителят плаща", а таксите за бизнеса остават несправедливо високи.
Тъй като промяната на методиката ще доведе до сериозно увеличение на такса смет за гражданите, в законопроекта се предвижда 5-годишен период на плавно покачване на сметките. Целта е те да не нарастват с повече от 20% годишно. "Искаме да се предвиди възможно най-широка палитра от алтернативи, защото няма как навсякъде да се мери точно колко боклук се генерира", коментира за в. "Сега" Емил Савов, зам. изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България.
Договаряне
Бизнесът трябва да има възможност сам да сключва договори с лицензираните оператори за сметосъбиране, извозване и депониране, като в замяна на това бъде освободен от заплащането на такса смет. Това е едно от настояванията на работодателските организации, което донякъде е намерило разрешение в последния вариант на промените в Закона за местните данъци и такси. "Работата е свършена половинчато, защото на фирмите ще се позволи да сключват договори с операторите само за събиране и извозване на битовите отпадъци, но не и при третирането, т.е. депонирането им, където именно може да се измери точното количество генерирана смет", обясни Добри Митрев от БСК.
Случаят с Марешки пратен в съда и прокуратурата. Разкритието, направено в разследването на „Труд", че Веселин Марешки е председател на две партии едновременно, ще бъде изпратено от Централната избирателна комисия по компетентност в Софийския градски съд и Софийската градска прокуратура. Това отговарят от ЦИК на запитване на вестника. Оттам уточняват, че не е в разрез с Изборния кодекс едно и също лице да е председател едновременно на две партии.
Законът обаче може да се окаже грубо нарушен, ако Марешки е бил сред учредителите на партия „Либерален алианс", която прекръсти на ВОЛЯ. Защото от 12 години той е председател и на Национално движение за свобода и демокрация. В такъв случай регистрацията на ВОЛЯ в съда ще се окаже невалидна, а оттам и регистрацията й в ЦИК за предсрочните парламентарни избори на 26 март.
Дали Марешки е нарушил Закона за политическите партии, може да отговори СГС, в чието фирмено отделение се съхранява пълната документация на двете му партии.
Както „Труд" съобщи, годишните финансови отчети на двете формации, подадени в Сметната палата, разкриват, че политическата двойственост на Марешки е налице повече от четири години. Още през 2013-а той декларира за първи път председателство и на двете партии, което се повтаря във всяка от следващите години до последната, за която са налични данни - 2015-а. От СГС потвърдиха пред „Труд", че ситуацията е същата и в настоящия момент.
Членуването в две формации едновременно е грубо нарушение на Закона за политическите партии, в случай че гражданин е станал учредител на политическа сила, като в този момент е членувал в друга.
Както „Труд" писа, още от създаването си двете партии са регистрирани на един и същи варненски адрес - в притежавания от търговеца политик медицински център "Младост". Отчетите им са съставяни от едни и същи счетоводители и подавани на едни и същи дати.
Междувременно от ЦИК обявиха в свое решение, че в аптеки от веригата на Марешки се извършва неправомерна агитация. Комисията е разгледала сигнал от Любима Бургазлиева - председател на УС на Регионалната фармацевтична колегия. В него са събрани данни, че във всички аптеки „Марешки" в морския град насред лекарствата има плакати и други агитационни материали на ВОЛЯ, призоваващи да се гласува за формацията. Затова ЦИК съставя акт на партията.
В района на Трън няма находища на уран. Находища с регистрирани запаси на уран в района на Трън няма. Това става ясно от официален отговор на Министерството на енергетиката на въпрос на Българската минно-геоложка камара (БМГК), която е потърсила становище от ведомството, след като се появиха информации за наличие на уранова мина на територията, където се планира златодобив.
„Една от многото манипулативни тези на противниците на проекта е разбита окончателно", обяви Иван Андреев, изпълнителен директор на БМГК. Според него сега жителите на Трън трябва да е убедени, че щом като бъдещата концесия е за злато, то инвеститорът ще добива единствено злато.
„Този факт затваря окончателно темата „уран в Трън", уточняват от БМГК. От камарата посочват и социални позитиви от реализиране на проекта и възможността за създаване на нови работни места в добивния сектор. Cпopeд тях oт пъpвитe гoдини нa интeнзивни пpoyчвaния пpoeĸтът зa злaтoдoбив щe cъздaдe 309 нoви paбoтни мecтa в oбщинa Tpън, в ĸoятo сега в чacтния ceĸтop paбoтят cpeднo 188 души гoдишнo. Teзи чиcлa щe нapacнaт знaчитeлнo в пepиoдa нa cтpoитeлcтвo, ĸoгaтo щe бъдe дocтигнaт пиĸ нa зaeтocт c 562-ма дyши нa мecтнo нивo.
Както „Труд" писа, паралелно с парламентарните избори на 26 март в община Трън трябваше да има местен референдум, който беше отложен заради нормативни нарушения. Хората трябваше да отговарят на въпроса „Съгласни ли сте община Трън да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства?"
Изчезват синеоките и руси българи. Русите и синеоки българи като Васил Левски скоро ще изчезнат. Това прогнозира проф. Петър Иванов, директор на Демографския институт към Българската академия за наука и изкуство. Причините са промените в генофонда през последния век. Според учения ромите у нас са много повече от обявените от статистиката 300 000.
"Истината е, че циганите се увеличават на всеки 20 години с 2 пъти", обясни професорът пред БНТ. "България е в клинична демографска смърт. България изчезва", алармира още Иванов. Той обясни, че раждаемостта у нас намалява с 3% годишно, а по смъртност изпреварваме редица африкански държави. Заедно с масовата емиграция това води до най-големия отрицателен прираст в света. В същото време страната ни е
на първо място по брой самоубийства.
За 70% от колите се плаща данък "уикенд". За 70% от скъпите служебни коли, които се карат в зимните курорти, фирмите плащат данък "уикенд", показаха проверките на НАП. По време на кампанията на НАП за засилен контрол в Банско и Боровец от началото на годината данъчните са проверили общо 714 автомобила, научи "Стандарт".
Целта беше да се установи дали за служебните коли, които са паркирани край пистите или се карат в 2 ч. през нощта и очевидно се използват за лични нужди, се плаща данък "уикенд".
След като видят скъп автомобил в зимен курорт, данъчните проверяват дали е регистриран на фирма или на гражданин. И ако е служебен, изпращат информацията на поделението на НАП в страната, където е регистрирана фирмата, за да се види дали се плаща ДДС и 10% корпоративен данък за разходите за поддръжка при личното ползване на автомобила.
Оказва се, че само за около 30% от проверените коли се е стигнало до стартиране на ревизия на фирмата, за да се установи размерът на дължимите налози. За 70% от автомобилите фирмите съвестно си плащат данък "уикенд". Кампанията за плащането на дължимите налози при личното използване на служебните коли стартира през миналата година и вече има видими резултати.
Доц. Атанас Мангъров: Има опасност от епидемия от морбили у нас. Има опасност от епидемия от морбили у нас, каза в предаването „Тази неделя" по bTV доц. д-р Атанас Мангъров, завеждащ детското отделение в СБАЛ по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Ив. Киров" в София.
Той коментира потвърдената от вчера новина, че двегодишно дете от пловдивския ромски квартал „Столипиново" е постъпило в инфекциозната клиника на пловдивската университетска болница за лечение от морбили.
„Добрият вариант е, ако това е едно дете, което случайно не е имунизирано, а наоколо всички са имунизирани. Тогава заболяването ще затихне. Лошият вариант е, ако това е едно от много други неимунизирани, ако половината махала не са имунизирани. В такъв случай може да очакваме продължение", каза Мангъров. Той каза, че в последните години Румъния на няколко пъти обявява епидемия от морбили и припомни, че през 2009 - 2010 г. такава имаше и у нас - с 24 хил. случая на заболяване и 24 починали деца. 95% от починалите бяха неимунизирани роми. Сега може да очакваме нещо подобно, каза той.
Д-р Мангъров успокои, че за имунизирани деца и възрастни няма опасност да се заразят. „Ваксината е много добра и за тези, които са имунизирани двукратно, на практика няма опасност да се заразят", увери той.
У нас ваксинацията се прави на 13-месечна и на 12-годишна възраст. Заболяването е най-опасно за децата до 13 месеца, при тях то би протекло най-тежко, каза Мангъров
По думите му никой не може да каже колко са неимунизираните. По данни на Министерството на здравеопазването ваксиналното покритие е над 92%, ако е така, може да сме спокойни, добави докторът.
Самото заболяване започва с температура, кашлица, зачервени очи, течащ нос. Следва обрив, който тръгва от лицето и с разпростира по тялото, а след като отшуми, остават хиперпигментации. Опасното при морбилито е, че се потиска имунната система и се създават предпоставки за усложнения в белите дробове и мозъка, които може да завършат летално.
Обикновено смъртността е около 1/1000. В Румъния тя е 1/200, което говори, че щамът е виролентен.
Д-р Мангъров посъветва неваксинираните да положат усилие да се ваксинират възможно най-бързо.
Китайците искат БДЖ в „железния" Път на коприната. Китайският интерес да се инвестира в БДЖ е част от плановете на Пекин за изграждане на „железен" Път на коприната от Азия за Европа през България, пише гръцкият в. „Катимерини".
Изданието цитира информациите за офертата дадена от китайския производител на подвижен състав CRRC към българския държавен железопътен холдинг и намеренията му да помогне със 130 млн. евро за оздравяването на БДЖ. Предложението на Пекин към нашата компания е в рамките на плана му OBOR (One Belt One Road) и има връзка с китайските инвестиции в най-голямото гръцко пристанище Пирея. С навлизането на CRRC в България се създават предпоставки за дублиране на морския път от Азия към Европа със сухопътен, допълва вестникът.
Според „Катимерини" китайските планове за железниците в България могат най-малкото да не срещнат разбиране от ЕК. Гръцкото издание припомня случая с разследването на сделката между Унгария и Китай на стойност 1,9 млрд. евро за модернизация на жп линията Белград - Будапеща, която се финансира от китайската държавна експортно-импортна банка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |