България е шампион на ЕС по разходи за полиция и отбрана. България е абсолютен шампион на ЕС по парите, които харчи за сектор "Сигурност". У нас почти 7% (6.8%) от всички бюджетни разходи отиват за опазване на обществения ред - т.е. за полицията, пожарната, затворите, съдилищата, и това е европейски рекорд, показват новите данни на Евростат. За сравнение средният процент за ЕС е почти наполовина по-малък - 3.7%.
Високият дял на разходите за "Обществен ред и сигурност" нямаше да боде толкова очите, ако гражданите и бизнесът бяха доволни от работата на службите. Но не са. Показателно е, че в България частният охранителен сектор е изключително силно развит. Вече дълги години серия правителства у нас търпят критики, че полицията и другите звена, отговорни за сигурността ни, неизменно са фаворити на бюджета, но не се реформират и парите потъват в тях като вода в пясък. Става дума за над 2.4 млрд. лева годишно.
А в Германия, с която често се сравняваме, само 3.6% от бюджетните разходи са за издръжка на органите на реда.
България изпъква и с относително високи разходи за отбрана - те са 3.4% от бюджета при средно 2.9% за ЕС. Тук обаче страната ни не е шампион, защото Гърция, Естония, Великобритания, Полша и Латвия отделят още по-високи проценти от хазната за военни цели.
"Много интересно, българската държава харчи повече за отбрана, полиция и съдебна система, отколкото за образование. Само две други страни имат подобна политика - Гърция и Румъния, при всички останали европейски страни образованието е с приоритет", коментира икономистът Георги Ангелов.
В данните на Евростат действително прави впечатление, че държавата ни е сравнително щедра към силовите ведомства, докато по дял на разходите за образование изпадаме под златната среда. У нас само 9.8% от бюджета отива за просвета, докато повечето страни от ЕС отделят двуцифрени проценти за сектор "Образование".
Разбира се, сравненията са трудни и числата не бива да се съпоставят механично, защото държавите - членки на ЕС, са различни и всяка има особености, които са особено видими при финансирането на здравните услуги или на учебните заведения. Румъния например харчи по-малък процент от парите на данъкоплатците за здравеопазване (11.8%) отколкото България (13.4%), но тамошните пациенти са по-доволни от получаваните грижи - вероятно защото средствата се харчат по-ефективно.
Всички членки на Евросъюза отделят най-много средства за социална защита и България с бедно и застаряващо население не е изключение. Близо 1/3 от всички бюджетни разходи у нас са в тази графа. Но това се оказва малко на фона на държави като Германия, Дания, Унгария, които отделят над 40% за социална защита.
"София тех" не станал Кеймбридж, защото работел само от година. Държавната "София тех парк" премина в обяснителен режим дни след като Ивайло Пенчев, основател на една от най-успешните български компании "Уолтопия" обвини ръководството в безхаберие и лошо управление. С остър тон в отворено писмо до медиите бизнесменът разкритикува мениджмънта на парка, обвини държавата, че е подвела инвеститорите и не си е свършила работата. В същото време в изграждането на амбициозния проект са прахосани стотина милиона, написа той.
"София тех парк" не е търговска фирма и няма за цел да генерира печалба. Дружеството е предназначено да създава иновации, а не да продава домати на пазара. Инвестицията в такива паркове обикновено се връща за период между 7 и 10 години", заяви в остър тон вчера изпълнителният директор на "София тех парк" Иван Симеонов пред Би Ти Ви. По думите му в т.нар. инкубатор на парка вече има над 30 фирми, а от офисите за новостартиращи предприятия били заети 75%. По думите му има официално заявени над 18 инвестиционни намерения. Колко от тях ще станат реални и кога би се случило това обаче не е ясно.
Реакцията на шефа на парка влезе в директен сблъсък с изразена по-късно вчера позиция на служебния министър на икономиката Теодор Седларски, който е провел среща с Ивайло Пенчев. Диалогът с "Уолтопия" ще бъде възстановен, като координираща роля ще има Министерството на икономиката. Очакват се бързи действия за решаване на проблемите както от страна на "София тех парк", така и от "Национална компания индустриални зони", съобщиха от министерството. "На срещата бяха обсъдени всички проблеми, които среща инвеститорът в работата му с двете компании с държавно участие, ангажирани с насърчаването на инвестициите и иновациите, както и проблеми, които забавят инвестиционните процеси и са провокирани от местни администрации", уточниха оттам. Министерството се ангажира и да съдейства за срещи с частните компании, отговорни за част от довеждащата инфраструктура.
Пред Би Ти Ви Иван Симеонов призова още, когато се прави сравнение с най-развитите държави, да се сравняват и периодите в които една структура действа. "София тех парк" е открит официално през декември 2015 г., докато Силициевата долина е основана през 1938 г., а Кеймбридж парк е от 1970 година, направи сравнение той.
Симеонов очевидно се разминава с фактите. Макар паркът да е открит през декември 2015 г., фирмата по проекта започва работа още през 2012 г. без изобщо да има ясна концепция за това точно какво ще се прави. Досега в управата й са извършени 10 смени, показа справка на в. "Сега" във фирмените регистри. Последно промени е имало в края на миналата година, когато в борда влиза новият шеф - именно Иван Симеонов. Според него за заплати не се харчели много пари. Бордът на дружеството е от петима души, като заплатата на член на съвета на директорите била около 1200 лв., а неговата - близо 3000 лв. От лятото на миналата година в управата на "София тех парк" е и Кирил Гератлиев, който в периода 2012 - 2013 г. управляваше програма "Конкурентоспособност", но по-късно бе освободен "по взаимно съгласие".
Финансиране
Проектът за технологичния парк тръгна с широко разгласени намерения за бързо развитие и с пари именно от програма "Конкурентоспособност". Той обаче бе посрещнат на нож от производствените фирми, според които единствената програма за бизнеса не бива да финансира инфраструктурен проект. На обвиненията на Пенчев, че са похарчени 100 млн. лв. за парка, а не е създадена никаква стойност, Симеонов отговори, че са вложени 83 млн. лв. европейски средства и не ставало дума за пари на данъкоплатеца. Но според плана на програма "Иновации и конкурентоспособност" в периода септември-ноември "София тех парк" ще получи за "надграждане" нови 39.6 млн. лв. Те ще "изядат" възможността на фирми, които вече имат производство, да обновят техниката си.
България изнесе рекордно много стоки - за над 46 млрд. лв. Продажбите на български стоки на чуждите пазари през 2016 г. нарастват по-бавно спрямо миналата година, но за сметка на това се увеличава делът на продукцията с по-висока добавена стойност за икономиката. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. В процентно измерение повишението през миналата година е с 2.6% (при 4% през 2015 г.).
Общата стойност на изнесените български стоки е 46.1 млрд. лв. (приблизително 48% от БВП), като две трети отиват към държави от съюза, а останалите близо 15 млрд. лв. - към трети страни.
Забавянето на ръста тази година не е неочаквано. То дойде от недоброто представяне на експорта извън ЕС. През първото полугодие имаше месеци, в които спадът достигна двуцифрени проценти. Причината бяха както проблемите на основни партньори като Китай, Турция и Русия, така и по-ниските цени на петрола и металите.
Трендът се обърна през есента, но увеличението не бе достатъчно. Така износът към трети страни намалява на годишна база с 5.9% през 2016 г. В същото време експортът към ЕС, който е основен пазар за българската продукция, нараства със 7.2% за годината.
Машините изместват горивата
През 2016 г. за пръв път от около десетилетие износът на машини, апаратура и части за тях изпреварва като стойност горивата. Резултатът донякъде се дължи на по-ниската цена на петрола, но, от друга страна, експортът на стоки с добавена стойност расте през последните години.
Общо изнесените електрически машини, материали и части за тях са за 4.5 млрд. лв. (ръст от 3.5%). Стоките с най-висока стойност в тази категория са жици и кабели (916.4 млн. лв.), части за апаратура и уреди (558.6 млн. лв.) и апаратура, свързана с електрически вериги (418.2 млн. лв.). Горивата остават на второ място с 4.3 млрд. лв. (спад от 12%), като сумата идва основно от продажби на нефтени масла и масла от битуминозни материали (2.95 млрд. лв.).
В същото време обаче интерес предизвиква друга група стоки. Половината от растежа през годината се дължи на продажбите на "Специфични стоки и движения" (1.3 пр.п.), които като сума се равняват на 1.7 млрд. лв. за 2016 г. НСИ няма подробна разбивка на тази категория, но тя е аналог на "Други разнообразни готови продукти" по Стандартната външнотърговска класификация (SITC). В методологията на SITC пък се вижда, че в нея влизат оръжия и боеприпаси, произведения на изкуството, други пластмасови артикули, печатни издания и други. Увеличението е с близо 600 млн. лв. спрямо предходната година.
Износът отива основно към ЕС
Най-големият търговски партньор на България продължава да е Германия, и то с голяма преднина - стойността на изнесените стоки е близо 6.3 млрд. лв., като това е увеличение с 11.1% спрямо 2015 г. (626.1 млн. лв.). Най-голяма част от тази сума заемат електрическите машини и апарати, материали и части за тях (876.8 млн. лв.). Германия е следвана от Италия (с 4.2 млрд. лв.), където водещи стоки в износа са мед и изделия от мед (695.6 млн. лв.), а на трето място е Румъния (4 млрд. лв.), към която 10% от експортните стоки са механизми, машини и други.
От най-големите десет експортни дестинации, които обхващат 62% от целия износ на страната към чужбина, само една е извън ЕС - Турция (3.7 млрд. лв.). Близо една трета от продажбите на български стоки в южната ни съседка са на минералните горива и масла. В същото време обаче стойността на експорта намалява през 2016 г. спрямо предходната година с 5.9%, или с 229.6 млн. лв.
Търговското салдо за годината е отрицателно - внесените в страната стоки надвишават изнесените с 2.48 млрд. лв. То обаче е почти двойно по-малко в сравнение с 2015 г. Свиването на разликата е основно заради по-силния износ към ЕС и по-слабия внос от трети страни.
Медта е двигател през декември
Експортът на България към страните от съюза е нагоре с 12.8% на годишна база през последния месец на 2016 г., показват предварителните данни на НСИ. Основен двигател на този ръст е по-силният експорт на мед, като увеличението се дължи както на по-високата цена на метала, така и на повишение в количествата на годишна база. В резултат на това стойността на продажбите на мед и изделия от мед нараства и вдига общия износ (3.5 пр.п.). Принос имат също така продукти на химическата промишленост (2.6 пр.п.) и минерални горива и масла (2.4 пр.п.).
В същото време обаче данните показват съществен спад в износа на семена, плодове и житни растения. Повече от двойно по-малко продажби на български плодове и семена са реализирани в рамките на съюза, като през декември сумата пада до 31.3 млн. лв. За сравнение - през декември 2015 г. стойността бе 72.9 млн. лв. Аналогична е ситуацията с житните култури, които намаляват с една трета спрямо година по-рано. Двете групи заедно имат отрицателен принос към растежа на износа - 3.2 пр.п.
8.7% ръст на годишна база през януари
Продажбите на български стоки в чужбина забавят ръста си през първия месец на 2017 г., показват предварителните данни на НСИ. За януари експортът на България към ЕС е 6.6%, а към трети страни е 12.7% на годишна база, което е значително по-ниско от нивата на растеж през последните месеци на миналата година. Така износът започва годината с 8.7% по-високи продажби в чужбина спрямо година по-рано. Най-голям ръст на годишна база отбелязва експортът на минерални горива и масла (73.8%), който достига 410.8 млн. лв. през януари и допринася с 15 пр.п. към повишението за месеца. А най-голям спад има при "Разнообразни готови продукти" (36.3%), които имат отрицателен принос от 59 пр.п. Най-големи търговски партньори на страната към януари 2017 г. извън рамките на съюза са Турция (348 млн. лв.), Египет (131.1 млн. лв.) и Китай (102.4 млн. лв.).
"Газпром" предложи възможност често да се предоговарят цените. "Газпром" предлага възможност за нови договорни отношения, съгласно които българските клиенти да плащат конкурентна цена и да поискат предоговарянето ѝ, ако тя се отклонява от референтните цени в Западна Европа, включително цените на конкурентните газоразпределителни възли.
Такива ревизии на цените в договорите би трябвало да може да се правят по-често и да се изясни в какви моменти да се извършват.
Това би трябвало да помогне цените на газа в България да са по-тясно обвързани с онези, които се формират в пазари на ЕС, където има и други източници освен Русия и цените за конкурентни.
Това са част от предложенията на "Газпром" към Европейската комисия, с които компанията се надява да се прекрати разследването за дейността ѝ на газовите пазари в Централна и Източна Европа. Комисията съобщи за тях в понеделник и прикани всички заинтересовани страни да предоставят становища.
"Фактът, че Европейската комисия задвижи процедурата, е добра новина. Като заинтересована страна ние ще внесем нашето становище в двуседмичен срок", коментира заместник изпълнителният директор на газоразпределителното дружество "Овергаз инк" Светослав Иванов, в което "Газпром" все още има близо 50% дял.
Сред изброените предложения са още:
- "Газпром" се ангажира да не иска обезщетения от българските си партньори по "Южен поток" заради прекратяването на проекта. Това не засяга въпроса дали тези претенции биха били въобще валидни. Такъв е компромисът, предложен от руската компания по подозренията на еврокомисията, че се възползва от господстващото си положение на пазара за доставки на газ, за да придобие предимства, свързани с достъпа до газовата инфраструктура или с контрола върху нея.
- "Газпром" предлага да отстрани всички договорни пречки пред свободния пренос на газ в България и още 7 страни, както и да предприеме конкретни действия за по-доброто ценообразуване и интегриране на тези пазари.
- Освен това дружеството се ангажира за премахване на сегментацията на пазара да отстрани всички преки и непреки договорни ограничения, които възпрепятстват клиентите му да препродават в чужбина закупения газ или правят тази препродажба икономически по-непривлекателна за клиентите.
- "Газпром" се ангажира и да направи промени в съответните договори, така че да предостави на българския оператор на газопреносната инфраструктура контрол над трансграничните потоци на газ и да улесни сключването на споразумения за междусистемно свързване между България и съседните ѝ държави от ЕС, по-специално Гърция.
Какво следва
Ако тези предложения са приемливи за България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Унгария и Словакия, както и за антимонополните власти на ЕС в Брюксел, ангажиментите може да бъдат оформени в решение с правно обвързване на "Газпром".
Това означава, че за руската страна най-вероятно ще се прекрати антимонополното разследване, а комисията - в случай че дружеството наруши ангажиментите си - може да наложи глоба в размер до 10% от световния оборот на дружеството, без да се налага да доказва наличието на нарушение на антитръстовите правила на ЕС.
Комисарят по политиката в областта на конкуренцията Маргрете Вестегер заяви: "Смятаме, че с ангажиментите на "Газпром" ще се даде възможност за свободен пренос на газ на конкурентни цени в Централна и Източна Европа. Тези ангажименти разсейват опасенията ни по отношение на конкуренцията и осигуряват перспективно решение в съответствие с правилата на ЕС. Всъщност те спомагат за постигането на по-добра интеграция на газовите пазари в региона."
Комисията счита, че ангажиментите на "Газпром" отговарят на целите ѝ във връзка с всяко отделно опасение за конкуренцията, а именно като гарантират, че:
- ограниченията за трансгранична препродажба на газ са окончателно премахнати; трансграничният пренос на газ на централно- и източноевропейските газови пазари е улеснен;
- цените на газа в Централна и Източна Европа отразяват конкурентните ценови референтни стойности;
- "Газпром" не може да се възползва от никакви предимства относно газовата инфраструктура, които получаваше от клиенти, възползвайки се от пазарната си позиция в областта на доставките на газ.
Все пак Европейската комисия припомня, че ефективната конкуренция на централно- и източноевропейските газови пазари не зависи единствено от прилагането на правилата на ЕС за конкуренцията, а и от инвестиции в диверсификацията на доставките на газ, целенасочено европейско и национално законодателство в областта на енергетиката и правилното му прилагане.
За България предложенията на "Газпром" засягат още един въпрос - да позволи на клиентите си в Унгария, Полша и Словакия да поискат доставката на целия договорен газ или на част от него до входни пунктове в балтийските държави и България. Това ще позволи на тези клиенти да търсят нови бизнес възможности дори преди да бъде готова свързващата газова инфраструктура. На "Газпром" ще бъде разрешено да начислява фиксирана и прозрачна такса за услугата, съответстваща на таксата, която дружеството би начислило по принцип за подобна услуга на пазара.
За улесняване на пазарните междусистемни връзки с България "Газпром" предлага да премахне всички клаузи, които намаляват бизнес стимулите за клиентите му да препродават газ (например клаузите, според които руската компания ще получи дял от печалбата при препродажба). Също така "Газпром" е готова да се ангажира да не въвежда отново такива клаузи в бъдеще.
Здравната книжка става електронна карта. Одобрение и финансиране в размер на 12 млн. лв. и одобрение за въвеждането на национална информационна система в здравеопазването получи служебното правителство. Така от средата на тази година в болници, аптеки, специализирани кабинети, НЗОК и РЗОК ще заработи единна електронна система, или т.нар. електронно здравеопазване - до тази информация ще има достъп и самият пациент. На практика с това ще отпадне необходимостта от досегашните сини здравни книжки - цялата информация за болния, за неговите лекуващи лекари, изследвания и рецепти, ще бъде налична в електронен вариант. За всички участници в лечебния процес единният софтуер ще е достъпен чрез индивидуален сертификат за всеки. Той ще има защита на принципа на електронното банкиране.
„Задание за софтуера на тази система вече е разработено. То беше внесено в Министерството на здравеопазването преди две години, но досега отлежаване, неглижирано от екипа на бившия министър Петър Москов." Това обясни пред „Труд" д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници, който е и част от работната група на заданието. По думите му въвеждането на единна електронна система ще осигури контрол от страна на пациента на всички нива в системата на здравеопазването - финансов, лекарствен, административен контрол; информацията ще е на едно място; ще бъде въведена електронна рецепта, което ще улесни пациента, както и работата на джипитата и фармацевтите; ще бъде интегрирана и електронна здравна карта.
Няколко са вариантите за неин носител - издаване на отделна пластика; поетапно поставяне на чип при подновяване на изтичащите лични карти; магнитна лента на европейската карта (с което ще отпадне и нуждата от ежегодното й преиздаване).
В средата на годината електронното здравеопазване ще заработи пилотно в няколко болници в страната като финансирането за първата и втората фаза на този процес - 12 млн. лв., е осигурено от програмата на Европейския съюз „Добро управление". Това заяви служебният здравен министър и вицепремиер д-р Илко Семерджиев пред БНР. По думите му е трудно да се каже кога ще приключи на национално ниво поетапното интегриране на новата система, но процесът е започнал и връщане няма да има.
Очакваме сериозно облекчение по отношение на работата с рецептурните книжки на пациентите, коментираха пред „Труд" от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
Мартенският сняг спасява реколтата. Времето се нормализира. То е типично мартенско и добре за реколтата в страната. Неестествено беше в края на февруари да е 20 градуса. Това каза пред „Труд" проф. Валентин Казанджиев, ръководител на секция „Агрометеорология" в НИМХ към БАН, по повод падналия обилен сняг в страната.
Лошото време ще продължи още няколко дни, след като на места натрупа сняг до 15 см. В 12 области бе в сила жълт код за обилни валежи. Вчера мокър сняг събори цели дървета, които затвориха за движение пътя от Шумен към село Новосел. Освен това няколко тира закъсаха на главния път от Котел към Омуртаг. Снежната покривка в района бе около 10 см. От община Сливен съобщиха, че на всички проблемни участъци е изпратена техника за снегопочистване.
„До 22 март господства зимата. Времето в момента е нормално и няма опасност за посевите. До края на месеца то ще запази променливия си характер, като обаче тенденцията към затопляне ще бъде значително по-добре изразена", посочи проф. Казанджиев.
По думите му растенията притежават инерция - когато измамно се затопли, те започват да се развиват. Затова е добре, че в момента средната дневна температура е около 4-5 градуса.
В същото време според учените пролетта ще бъде влажна и топла. „В началото на новия сезон това означава добро стечение на обстоятелствата за реколтата. Но ако тази сезонна прогноза се реализира, означава, че през май ще ни нагазят пролетни бури и градушки. Затова земеделците трябва много стриктно да следят прогнозата. Ние обновяваме данните си на всеки три дни", допълни агрометеорологът.
Турция ни плаши с бежанците. В разгара на димломатическия скандал между Анкари и Хага турският министър за преговорите с ЕС Йомер Челик обяви, че страната му трябва да преразгледа сделката с ЕС за ограничаване на мигрантския приток. Това съобщи Ройтерс вчера, като се позова на Анадолската агенция. По думите на Челик споразумението трябва да се промени в частта, отнасяща се до сухопътните граници. Той не посочва конкретни съседни държави, но България и Гърция са единствените членки на ЕС със сухопътна граница с Турция.
Челик направи коментарите в отговор на нарастващото напрежение между Турция и Холандия, но според "Дейли Сабах" причината не е дипломатически скандал, а фактът, че Европа не спазвала ангажиментите си по споразумението, като отпускането на обещаните милиарди и отмяна на визите за турските граждани.
За късно снощи в Анкара бе планирано заседание на правителството и според турски медии е възможно на него да бъде обсъждано налагане на санкции срещу Холандия заради отказа на властите да допуснат агитация на турски министри в страната. В неделя турските власти се заканиха, че Холандия "ще плати цената" за този конфликт, но и че мерките най-вероятно ще бъдат предприети след референдума от 16 април.
"Не става въпрос само за Турция. Този подход засяга всички народи на Европа", обяви Челик, цитиран от "Йени Шафак".
По думите му ако ЕС не обърне внимание на действията на европейските политици, "расистките и фашистки практики на крайнодесни политици" ще се разпространят в цяла Европа. Челик определи забраните на Германия и Холандия турски министри да агитират за референдума като "нарушения на демокрацията и върховенството на закона" и призова ЕС и Съвета на Европа да ги осъдят и "заедно да се борят срещу фашистките политики на Холандия".
Анкара обаче няма да прилага икономически санкции спрямо Холандия, заяви министърът на икономиката Нихат Зейбекчи. Стокообменът между двете страни възлиза на 6,1 млрд. долара, като предимство има вносът - 3,9 млрд., холандските инвестиции в Турция са около 21 млрд. срещу 9 млрд. долара турски инвестиции в Холандия. Фатма Саян Кая, министърът на социалните политики и семейството, която беше експулсирана от Холандия, обясни, че на първо място може да се анулира сътрудничеството между двете страни в разузнавателната дейност. Тв каналът НТВ, цитиран от БТА, посочи, че между двете страни има много сериозно сътрудничество в тази сфера, но то временно ще се преустанови.
Турция ще забрани на холандски военни самолети да ползват въздушното й пространство, ще преустанови действието на холандските ракетни установки "Пейтриът" край Адана и ще поиска холандските военни да се завърнат в страната си. Анкара призова холандския посланик да не се връща засега в Турция. Консулските служби на Холандия в Турция са временно затворени.
В същото време ЕС и НАТО предупредиха Турция да се въздържа от допълнителни действия, които биха могли да доведат до ескалиране на напрежението между нея и други държави от Европа. В съвместно изявление на върховния представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини и еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан се казва, че Берлин и Хага сами трябва да решат дали искат да позволят на турски министри да агитират в подкрепа на плановете за разширяване властта на президента Реджеп Ердоган.
"След напрежението от последните дни между Турция и някои държави членки на ЕС, от съществено значение е да се избягва по-нататъшна ескалация и да се намерят начини за успокояване на ситуацията", се казва още в текста. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също призова Анкара и съюзниците й в Алианса - Холандия и Германия, да деескалират напрежението.
"Окуражавам всички съюзници да покажат взаимно уважение, да бъдат спокойни и да имат премерен подход, за да допринесат за деескалирането на напрежението", каза Столтенберг по време на пресконференция. Позиция за сдържаност изразиха и властите в Русия. Кремъл се обърна към Хага и призова за конструктивна деескалация на напрежението.
"Не смятаме, че тук няма необходимост от каквито и да е било посредници", зави говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Както се очакваше, германският канцлер Ангела Меркел застана на страната на съседите си. "Холандия има пълната ни подкрепа и солидарност", подчерта лидерът на Германия. Меркел критикува нацисткото сравнение, което Ердоган направи в коментарите си за Холандия. "Тези сравнения водят към напълно грешни посоки и омаловажават страданието", подчерта канцлерът на Германия.
Приходите на хотелите се увеличиха с 5,5%. Приходите на хотелите от нощувки през януари 2017 г. са 41,6 млн. лв., или с 5,5% повече от същия месец на миналата година, обявиха от НСИ. Увеличават се приходите както от чужденци - с 8,8%, така и от български - с 1,4%. По-любопитното е, че приходите нарастват при по-малко реализирани нощувки в хотелите. Това означава, че цените са вдигнати или хората посещават по-скъпи места - например през миналата година са отседнали в хотел с 3 звезди, а сега отиват в хотел с 4 звезди.
Общият брой на реализираните нощувки във всички места за настаняване през януари е 802 хил., или с 1,2% по-малко от същия месец на миналата година. Най-голямо намаление на нощувките (с 3,9%) се наблюдава в местата за настаняване с 1 и 2 звезди. Което показва, че хората все по-често търсят по-добро качество при пътуванията си и отсядат в по-добри хотели.
През януари в хотелите с 4 и 5 звезди са реализирани 71,1% от общия брой нощувки на чужденци и 36,1% - на българи. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 21,4% от нощувките на чужденци и 33% - на българи, докато в останалите места за настаняване (с 1 и 2 звезди) те са съответно 7,5% и 30,9%.
При броя на пренощувалите лица спадът през януари е още по-голям - с 2,4%, сочат данните на НСИ. През първия месец на годината във всички места за настаняване са нощували общо 334,6 хиляди души. От тях 61,7% са българи, като повечето от тях (63,6%) са били в места за настаняване с 1, 2 или 3 звезди и са отседлани за 2 нощувки. Чужденците, които са спали в родните хотели, са 128,1 хил., като 70,3% от тях били в хотели с 4 и 5 звезди и са останали средно за 3,1 нощувки.
Общата заетост на леглата в местата за настаняване през януари е 24,5% и е близо до равнището от същия месец на миналата година.
Най-висока е заетостта на леглата в хотелите с 4 и 5 звезди - 36,1%, следвани от тези с 3 звезди - 23,6%, и с 1 и 2 звезди - 13,3%.
Любопитно е и че броят на хотелите намалява. През януари в страната са функционирали 1797 места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и др. Броят леглата в тях е 109,5 хил. На годишна база местата за настаняване намаляват с 1,8%, а на леглата в тях - с 1,7%.
3 пъти повече мераклии за убежище в България. Почти 3 пъти е нараснал броят на подадените молби за убежище в България в периода януари 2012г. - януари 2017г. в сравнение с предишния отчетен период януари 2007г. - януари 2012г., показва справка на Комисията по предоставяне на убежища към президентството. Въпреки това подслон не е получил нито един от общо 141 кандидатствали граждани от 28 държави. За целия период е одобрена само една молба от 2013г., но тя била отменена 2 години по-късно, а друга молба очаква решение през 2017г. Останалите са отказани.
Оказва се, че най-много мераклии има от Пакистан - 21 души, следвани от Украйна със 17 молби. Само по един човек от Индия, Грузия, Виетнам, Албания и Армения са пожелали убежище. Справката показва, че 14 афганистанци са „почукали" на президентската врата, както и 10 иракчани, 9 алжирци, 6 иранци и 6 турци. Учудващо, предвид състоянието на воюващата Сирия, само 5 граждани на страната са поискали подслон. Освен тях, молби са подали още13 руснаци, 12 лица без гражданство, по 4-ма от Азербайджан и Мароко, 3-ма от Бангладеш, по двама от Камерун и Мали и 8 души от други държави.
Тези решения за взети от бившия вицепрезидент г-жа Маргарита Попова, а след последните президентски избори тази отговорност поема Илияна Йотова. По закон, България дава убежище на чужденци, преследвани заради военен конфликт, политически или религиозни убеждения, дейност в защита на международно признати права и свободи или заради непосредствена заплаха за живота и свободата им.
Пратиха в клас 3343 неграмотни възрастни. 3343 неграмотни възрастни са се върнали в клас, за да се учат да четат и пишат. Обученията се провеждат по европейския проект „Нов шанс за успех", който бе представен на семинар на Министерството на образованието и науката (МОН). Курсовете вече са започнали в 123 училища, като са формирани общо 263 групи. Сред целите на инициативата е през курсовете за ограмотяване да преминат общо 10 000 лица в края на 2018 година, като 80% от тях да го завършат успешно.
При предишния проект, който приключи през 2015 година бяха обучени над 14 145 възрастни, обясни шефката на дирекция ''Съдържание на предучилищното и училищното образование" към МОН Евгения Костадинова. Става дума за лица над 16 години, които нямам базисни знания, но имат желание да наваксат пропуските и да имат елеменарно ниво на грамотност. В момента те изучават материала, заложен в началното образование - от първи до четвърти клас. Ако преминат обучението успешно и издържат изпита, те ще получат удостоверение за завършен курс за ограмотяване на подобие на свидетелствата, които децата получават след завършен начален етап, обясни експертът по български език от МОН Милена Иванова.
Тази стъпка ще им даде възможност да продължат обучението си и в прогимназиален етап. Новият проект ще се изпълнява в рамките на 27 месеца до края на 2018 г., като бюджетът за реализиране на проектните дейности е в размер на 25 милиона лева. Курсът за ограмотяване на възрастни с уроци от началния етап е с хорариум 600 учебни часа. Обучението в прогимназията - V, VІ или VІІ клас пък е с хорариум 360 учебни часа за всеки отделен клас или общо 1080 часа.
За целите на обучението има адаптирани учебни планове. Те включват изучаване с редуциран хорариум общообразователните учебни предмети с изключение на музика, изобразително изкуство и физическо възпитание и спорт . За завърналите се ученици са осигурени средства за път, в случай, че училището е извън населеното им място. Освен това им се полагат и стипендии за обучение в размер на 4лв. на ден. Ако завършат успешно курса на обучение получават и нагдара за успех в размер на 55 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |