Пострадалите от взрива в Хитрино завеждат искове за над 10 млн. лв. Безпрецедентни искове за над 10 млн. лв. ще бъдат предявени от наследниците на жертвите и от всички пострадали от трагедията на гара Хитрино срещу превозваческите фирми "Булмаркет ДМ" ООД, "Булмаркет рейл карго" ЕООД и Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), съобщиха от шуменска адвокатска кантора за "Сега".
На 10 декември м.г. сутринта при навлизане в района на гарата се взриви цистерна от жп композиция, което причини смъртта на 7 души, други 39 бяха ранени, а много къщи бяха напълно или частично разрушени.
"Внесохме в Софийския градски съд искови молби от наследниците на всички починали при трагедията, както и от най-тежко пострадалите от тях с обща цена на исковете от над 6 млн. лв.", каза адвокат Николай Димитров от Шумен. Кантората му е упълномощена да представлява наследниците на всички жертви и всички пострадали. Той обяви, че цената на исковете ще надхвърли 10 млн. лв. Ще последват искове и от по-леко пострадалите, а после и от бизнеса в Хитрино, посочи той. По заведените дела няма да се дължи държавна такса, защото ищците се позовават на текст от ГПК, който ги освобождава, когато са в затруднено материално положение, обясниха от кантората.
"Кантората ни бе принудена да се обърне по съдебен път за решаване на казуса, тъй като продължилите преговори с фирмите "Булмаркет ДМ" ООД и "Булмаркет рейл карго" ЕООД не дадоха необходимия резултат", пише в официално съобщение от кантората. Във вече внесените искови молби се посочва, че причината за настъпилото събитие е високата скорост на композицията от около 80 км/ч, въпреки че входният светофар по скоростната сигнализация е сочел, че в гарата трябва да се навлезе със скорост не повече от 40 км/ч. "Това се дължи на комплексни неизпълнения на задължения на служители на двете предприятия ответници - "Булмаркет ДМ" ООД и на "Булмаркет рейл карго" ЕООД, за съвместно обезпечаване на безопасността на осъществявания от "Булмаркет рейл карго" ЕООД превоз през въпросния ден", посочват ищците. В исковете се твърди, че "Булмаркет ДМ" ООД е реалният възложител на превоза като едноличен собственик на капитала на "Булмаркет рейл карго" ЕООД, а и двете компании са имали служители със съвместни задължения за осигуряване на безопасността и извършването на превоза през въпросния ден.
Пострадалите съдят солидарно и НКЖИ, защото трагедията е настъпила и "поради влошеното състояние на жп инфраструктурата, за което отговаря държавното предприятие". Съгласно Закона за железопътния транспорт НКЖИ отговаря за стопанисването и поддръжката на релсите, а в случая е налице проявено бездействие относно поддръжката в района на гара Хитрино, се твърди в съобщението на адвокатската кантора.
По делата ще бъде привлечена като трето лице помагач и Изпълнителната агенция "Железопътна администрация". Тя е издала лиценз за превозвача "Булмаркет рейл карго" ЕООД. В исковите молби се твърди, че са били налице "нарушения от страна на агенцията, които са се изразявали в това, че е допуснала издаването на лиценз за тази фирма в противоречие със законовите изисквания за капиталова адекватност, финансов ресурс, материална база и кадрови и професионален потенциал". Ако съдът осъди "Булмаркет рейл карго" ЕООД и сумите не могат да бъдат събрани от това дружество, те ще бъдат поискани от Министерството на транспорта.
Срещу "Булмаркет рейл карго" ЕООД имало заведено изпълнително дело за над 2 млн. лв. по обезпечение на исковите молби от част от пострадалите лица, съобщават още от адвокатската кантора. Оказало се, че фирмата няма никакви активи и материална база освен 100 000 лв. и един локомотив. "В процедурата по получаване на лиценза тя е декларирала, че разполага със значителен материален и финансов ресурс, представила е внушителна финансова прогноза за своята дейност, която явно не е изпълнена", твърди адвокатското дружество.
Всички опити да се вземе становище от фирмите "Булмаркет ДМ" ООД и "Булмаркет рейл карго" ЕООД вчера се оказаха неуспешни. На повечето телефони, които могат да бъдат открити в интернет и в Търговския регистър, не отговаряше никой. Само от първата фирма, която е с адрес в Русе, вдигнаха един телефон, но казаха, че те не знаят за какво става дума и не са оторизирани да дават мнения. До снощи и от НКЖИ нямаха официално становище по исковете. Очаква се да излязат с позиция днес.
Разследване
Прокуратурата работи по три основни версии: за нарушени правила при управлението на влака, за техническа неизправност на композицията и за техническа неизправност на релсите. Няма доказателства за умишлен взрив или терористичен акт. Водеща версия остава превишената скорост, тъй като влакът е навлязъл в Хитрино с 80 км/ч при разрешена скорост от 40 км/ч. Обвиняеми са само двама машинисти.
Още 155 млн. лв. тръгват към 20 общини за „безплатното" саниране. Малко над 155 млн. лв. е следващият транш от парите за "безплатното" саниране, с който ще тръгнат плащания към общините по предвидените за обновяване блокове. Това става ясно от размяната на писма за наличния финансов ресурс между Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Българската банка за развитие (ББР), които работят по националната програма за енергийна ефективност на жилищните блокове.
Както в. "Сега" писа, след като се разбра, че и одобреният в последните дни на парламента втори милиард за безплатното саниране е бил изчерпан още миналата година, от МРРБ обявиха официално, че с наличните пари могат да се обновят 2022 сгради. Малко над една десета от тях вече са готови. Други са на различен етап от санирането и плащанията. Заради бързото стопяване на парите министерството задължи всички кметове, преди за обявят поръчка или да сключат договор със строител, да изпратят заявление за намеренията си в МРРБ. Едва след като се засече на какъв етап са плащанията от банката партньор по програмата - ББР, министерството може "да даде благословия" за поемане на ангажимент на отделните кметове.
Сложните и не съвсем ясни правила на управление на програмата доведоха до това, че управляващото министерство реално не знае как върви харченето по нея, защото плащанията са в ръцете на ББР. В същото време от банката казват, че не носят отговорност по изпълнението на програмата, защото са само партньор. В писмо от 28 февруари, качено на сайта на МРРБ, зам.-министърът арх. Виолета Комитова пише до банката, че до тази дата "са постъпили запитваня от 20 общини за 173 сгради на обща стойност 155 763 524,22 лева". В отговор от 7 март изпълнителните директори на ББР информират, че сключените досега договори със съответния анекс за плащане и реално поетите ангажименти дотук са на стойност за малко над 1.010 млрд. лева. И че има възможност за сключване на нови анекси по заявката на МРРБ за тези над 155 млн. лева.
От кореспонденцията ясно се вижда, че тя е бавна и тежка, което не е изненадващо за държавната администрация. Междувременно кметовете обявиха притесненията си за това как ще продължи програмата и дали ще може да бъде отговорено на очакванията на всички желаещи да се включат в нея. Наложи се служебният регионален министър Спас Попниколов да потуши напрежението на съвместна среща с кметовете и управата на банката. На нея беше поет ангажимент разплащанията по вече сключени договори да не се бавят. Както в. "Сега" писа, от ББР обаче са сериозно затруднени с обработката на документацията, която постъпва от общините. Често тя е непълна и неточна, а става дума за сериозни суми. Ако по един проект се искат 5 документа, то чиновниците внасяли 3 от тях и се започвало дълго чакане на останалите книжа.
Напрежение
От последната размяна на писма между МРРБ и ББР обаче личи очевидно напрежение. На 13 март арх. Комитова пише до ББР (в писмо на сайта на МРРБ, б.а.), че банката бави поискана информация за това колко е наличният финансов ресурс. И изисква това да става в срок от 3 дни от получаване на всяко запитване. Проблемът идва от това, че самото министерство се ангажира да информира кметовете в 10-дневен срок. ББР отговаря на МРРБ на 17 март. В отговора ръководството обяснява как предишното запитване е било получено в последния работен ден - 2 март, и отговорът е даден на 7 март в рамките на 3 работни дни. От ББР обаче остро възразяват срещу тона на МРРБ - според тях процедурата на министерството е вътрешна и не "ангажира и задължава с никакви дейности и срокове банката, която не е страна по нея". "Независимо от това, с оглед на коректността и партньорските взаимоотношения, ББР е поела ангажимент при постъпване на запитване от страна на МРРБ да предоставя своевременно информацията, с която разполага", се казва още в становището на ръководството.
България: по-щастлива, но последна в ЕС. България е по-щастлива, но още е в последната 1/3 на световното подреждане. Според класацията на ООН, която мери икономически и социални показатели, по-доволни от живота си - или точно преди страната ни, са палестинците, египтяните и тунизийците. И всички други държави от евросъюза.
Според последния доклад за световното щастие (Тhe World Happiness Report), изготвен като съвместната инициатива на ООН и Колумбийския университет "Мрежа за решения за устойчиво развитие" (Sustainable Development Solutions Network, SDSN), страната заема 105-о място сред 155 възможни, което я поставя и по-надолу в класацията от съседните държави.
Но има тенденция на подобрение - само за две години България се изкачва значително в класацията: през 2016 г. тя е заемала 129-а позиция, а през 2015 г. е била 134-а. В новото издание дори попада сред държавите с най-голям "растеж" на щастие за последните десет години.
Корупцията ни прави нещастни
Според данните от изследването страната е с най-добри показатели по критерии БВП на глава от населението, както и социална подкрепа, включващата възможността да получиш помощ от близки и семейство. Липсата на свобода за правене на житейски избори, както и усещането за ширеща се корупция сред правителството и бизнеса са сред критериите, носещи усещането за нещастие сред хората.
В изследването има положителна новина - през тази година страната е "прескочила" цели 14 места в класацията, защото за 2016 г. е била на 129-о място. Представянето е по-силно и спрямо предходните години. Всъщност в периода между 2014 и 2016 г. България попада сред държавите, в които индексът на щастието нараства с най-бързи темпове спрямо десетина години назад (виж таблицата). Това основно продължава да се дължи на подобрените оценки за БВП на глава от населението и социалната подкрепа, както и на подобреното усещане, че човек все пак има свобода да направи сам важни житейски избори. Най-проблемното звено за българите - възприятието на корупцията, обаче се влошава като показател.
По-щастливи Балкани
В унисон с покачването на щастието сред българите класацията показва и че това е валидно и за повечето от държавите на Балканите. През настоящата година Гърция, Турция, Румъния, Сърбия и Македония подобряват класирането си, като при някои от тях "скокът" е впечатляващ. Например данните от настоящия доклад показват, че румънците са 57-ата най-щастлива нация в света, докато през миналата година са били на 71-во място. Въпреки тероризма и проблемите в страната пък Турция е на 69-о място при 78-о година по-рано.
В последния индекс Гърция се изкачва с над 10 места, но погледнато като десетилетие, е сред държавите с най-голям спад.
Скандинавските звезди
Скандинавските държави, Швейцария, Канада, Нова Зеландия и Австралия продължават да са страните, където населението се чувства най-щастливо. Според тазгодишния доклад на първо място в класацията излиза Норвегия, следвана от миналогодишния лидер Дания и Исландия. В челната петица попадат още Швейцария и Финландия, а десетката се допълва от Холандия, Канада, Нова Зеландия, Австралия и другата скандинавска държава - Швеция. Страните от топ 5 обаче имат изключително близки резултати и реално всяка от тях може да бъде потенциален победител през следващата година.
На обратния полюс са държави предимно от Африка. Така и през тази година най-нещастната държава в света е Централноафриканската република, изпреварвана в класацията от други две африкански държави - Бурунди и Танзания, както и от раздираната от конфликти Сирия. Извън африканските държави в негативния списък с топ 10 освен Сирия попадат още само Йемен и Хаити.
Как се измерва щастието
Световният индекс на щастието включва различни икономически и социални показатели, като авторите на изследването правят проучвания на около 3000 души във всяка държава, които трябва да дадат оценки от 1 до 10 за всеки критерий. Под внимание се взема БВП на човек от населението, възприятието на корупцията в страната, социалната подкрепа, която измерва доколко отделната личност може да очаква помощ от семейство и близки в труден момент, продължителността на живота в добро здраве, свободата да правиш сам житейски избори, както и щедростта, измерваща даренията и солидарността между хората. На база на получените отговори се изготвя и индекс за всяка държава от класацията, като при лидерите в класирането се вижда, че нивата са високи при всеки от критериите. По този повод пред Reuters директорът на SDSN Джефри Сакс, който е и съветник на генералния секретар на ООН, казва, че щастливите държави са онези, в които има "здравословен баланс" между измервания по традиционен начин просперитет, от една страна, и социалния капитал, от друга - висока степен на доверие вътре в обществото, доверие към правителството и ниско ниво на неравенство. Държавите в дъното на класацията пък имат ниски нива по всички тези показатели.
"Девин" вече е собственост на Spadel. От 10 март белгийската Spadel е собственик на 100% от капитала на "Девин" в рекордно голяма сделка, която оцени българския производител на 120 млн. евро. Новият собственик купи мажоритарния дял от американския фонд Advent при оценка на бутилиращата компания от 11 пъти брутната печалба.
Променено е цялото ръководство - вече няма надзорен съвет, а в директорския борд влизат три нови попълнения - белгийци, и един австриец запазва поста си - Томас Кренбауер, който е избран и за изпълнителен директор. От пресцентъра на бутилиращата компания не коментираха промените и бъдещите планове.
"Девин" има приходи от почти 90 млн. лв. за миналата година и брутна печалба от почти 21 млн. лв. Spadel, която е фамилна белгийска компания с основен акционер Марк Дидие дьо Боа, има оборот за 2015 г. от 242 млн. евро. Освен в Белгия дружеството продава продуктите си и във Франция, Холандия, Португалия и Великобритания, а сред марките й са SPA, BRU и др.
Нов собственик, стар директор
Advent държеше 93.3%, а останалите акции бяха разпределени почти поравно между три физически лица: Валентин Игнатов, Георги Серафимов и Цветан Лъжански, но вече също са притежание на Spadel, става ясно от документите в Търговския регистър. Затова и "Девин" вече е еднолично акционерно дружество. Минава се и към едностепенна форма на управление. С решение от 10 март са освободени от длъжност и от отговорност досегашните членове на надзорния съвет - Милан Кулих, Кристиан Михаел Мрук, Петер Нахтнебел, и на управителния съвет - Томас Кренбауер, Борислава Благоева Налбантова, Георги Димитров Павлов, Мартин Александров Георгиев.
В новоизбрания съвет на директорите влизат Томас Кренбауер, белгийците Марк Дидие дьо Боа и Дидие Фабрис де Соргър, както и белгийското дружество с ограничена отговорност "Де Вит Як", представлявано от своя управител Як Алберт де Вит.
Марк Дидие дьо Боа, който е главен изпълнителен директор на Spadel и основен акционер, е председател на съвета на директорите. Томас Кренбауер е избран за изпълнителен директор на "Девин". Реално промяна на мениджърския връх няма, тъй като от 26 април 2012 г. досега той е главен изпълнителен директор на дружеството.
Четвъртият стопанин
Сделката за "Девин" беше сред най-големите, обявени през миналата година. Освен заради силните пазарни позиции на българското дружество до рекордно високата оценка от 120 млн. евро се стигна и заради силна конкуренция. Сред кандидатите бяха чешката KMV, сръбската Danube Foods Group, в която акционери са и фондът Mid Europa и ЕБВР, полската Maspex (която купи соковете Quееns).
Белгийската Spadel е четвъртият собственик на "Девин". Фирмата е създадена през 1992 г. от хотелиера Стефан Шарлопов, а през 2006 г. бе придобита от австрийската Soravia Group. В края на 2009 г. инвестиционният фонд Advent International стана третият собственик, след като купи 79% от "Девин", когато дружеството беше публично. Пакетът беше оценен на 28-29 млн. евро, а цялото предприятие - на 40 млн. евро.
В момента в компанията работят 478 души. За 2016 г. се очаква продажбите да нараснат с 10% на годишна база до 46 млн. евро, а EBITDA да достигне 10.7 млн. евро, съобщиха през декември купувач и продавач.
Spadel е специализирана в производството на натурална минерална вода, изворна вода и натурални плодови напитки. През 2015 г. групата има 733 служители и оборот от 241.9 млн. евро, а произведените количества са 605 млн. литра. Според официалното съобщение за сделката Spadel е пазарен лидер в Бенелюкс и има силни регионални позиции във Франция и Великобритания. Марките на компанията са: Spa (основен бранд - Белгия), Bru (Белгия), Watwiller (Франция), Carola (Франция) и Brecon Carreg (Уелс).
"Девин" бутилира и предлага минерална и изворна вода Devin, газирана вода Devin Air, трапезна вода Divna, плодови сокове Granini и енергийни напитки Red Bull. Компанията е лидер на пазара на бутилирана вода в страната с 32% дял в стойност.
Ненчев на прокурор и за сделка с имот във Варна. Бившият военен министър Николай Ненчев е даден на прокуратурата и за сделка с военен имот във Варна, научи "Труд". Вместо да подпише окончателен документ за покупко-продажбата на атрактивен терен в морската столица, новият министър на отбраната пратил документите по търга на държавното обвинение. Заради ниската цена на сделката, в която участвал само един кандидат, Янев се усъмнил, че нещата са нагласени.
Търгът за продажбата на терен до Военноморската болница във Варна бил насрочен от Министерството на отбраната (МО) за последния работен ден на 2016 г. - 29 декември. Явил се само един купувач, който предложил 28 800 лева за атрактивния имот от 523 кв. м. Това означава, че купувачът е придобил земята срещу 53 лв. за квадратен метър.
Първоначалната тръжна цена, обявена от министерството, била 28 600 лв., т.е. купувачът предложил с 200 лв. над нея. От МО обясниха, че правилото за формиране на първоначална тръжна цена е данъчната оценка, умножена по коефициент минимум 1,2. Именно по този най-нисък коефициент е била оформена началната цена за наддаването. Справка на експертите от военното министерство показала, че пазарната цена на терени в този район на Варна е 100-115 евро на кв. м. Няма яснота кога теренът от публична държавна собственост е бил актуван като частна държавна собственост.
По същата схема бившият военен министър Николай Ненчев беше решил в края на ноември да продаде атрактивен терен от 11,5 дка и в столичния квартал "Младост". Ставаше въпрос за бившето военно окръжие. Началната цена на търга бе 791 470 лева, което означаваше по 70 лв. на кв. м. След като се вдигна шум, на 5 декември бившият премиер Бойко Борисов спря продажбата. Той предложи имотът да се предостави в собственост на Столичната община за изграждането на парк.
70 000 българи в чужбина за Великден. Около 70 000 българи ще изкарат Великден зад граница. 45 000 от тях ще посетят Гърция, 7000 отиват в Сърбия, 2500 в Македония, съобщи за „Труд" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Според неговите разчети над 200 000 ще пътуват в пределите на страната, част от тях по родните си места, други на почивка в хотел.
„90% от българите ще си останат в страната. Интересът към ски курортите е голям, в Банско свободните места за празника са кът", коментира за вестника и Благой Рагин, председател на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.
170 000 чужденци идват у нас
Страната ни ще посрещне над 170 000 чужденци за Великден, който тази година се пада на 16 април. Те ще са предимно гърци, сърби, румънци и македонци, по-малък е процентът на туристите от Западна Европа, уточни и Румен Драганов. По думите му заради съвпадането на православния и католическия празник тази година освен че гостите от чужбина ще са повече, качествените хотели със спа, балнео- и уелнес процедури вече са заети.
Председателят на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти Байко Байков прогнозира, че интересът за Великден на море у нас е слаб, с изключение на Албена и Златни пясъци, които вече посрещат първите си туристи.
Експертите отчитат повишен интерес на чужди туристи към културен туризъм у нас, който ще бъде осезаем в почивните дни около Великден.
100 рейса от Турция вече дойдоха. 100 автобуса с изборни туристи от Турция са влезли у нас от 10 до 19 март. Извозването продължава с пълни сили в дните до вота в неделя. Това разкриват превозвачи от Кърджали пред 24rodopi.com. Според очевидци в последните дни опашките с рейсове на граничния пункт Капъкуле-Капитан Андреево са стигали почти до Одрин.
"За първия период нашата фирма получи 18 000 лева, като всеки ден имаше по един автобус за Кърджали. Повечето превозвачи са регистрирани в България, защото за турските е по-трудно изпълнението на извънредни поръчки. Изборни туристи пътуват и по постоянните линии, техните билети са безплатни в двете посоки. Вторият етап, с по-оживения трафик, започва в понеделник вечер", твърдят собственици на автобусни фирми. Първи за вота у нас са потеглили изселниците от Бурса.
Привличат в Бургас инвеститори от Китай. Възможностите за привличане на инвеститори от Китай е една от темите, обсъдени от министъра на икономиката Теодор Седларски при срещата му в събота с кмета на Бургас Димитър Николов и с областния управител Вълчо Чолаков. По време на посещението министър Седларски и неговият екип посетиха Пристанище Бургас и Индустриалния и логистичен парк - Бургас, единствен в страната със смесена собственост, поделена между община Бургас и Национална компания "Индустриални зони".
Индустриалният парк ще стане още по-атрактивен с приключване на изпълняваното в момента разширяване на ул. "Крайезерна". Във връзка с очакванията до края на годината да бъде запълнен капацитетът му, министър Седларски и кметът Димитър Николов бяха единодушни, че трябва да бъде развивана новата индустриална зона на територията на бившето военно летище край село Равнец.
Министър Седларски се ангажира да промотира бившето летище като атрактивна бъдеща промишлена зона през април, когато ще има срещи с инвеститори в чужбина. По повод възможността за привличане на китайски инвеститори, които традиционно проявяват интерес към Бургас, министър Седларски и кметът на града се съгласиха, че трябва да се облекчи визовия им режим. Николов припомни, че в тукашните училища 800 ученици изучават китайски език след сключен договор с китайското министерство на образованието.
По време на срещата беше коментиран и един от най-важните проблеми за бизнеса - липсата на кадри. Кметът на Бургас изтъкна необходимостта да бъде съхранен броят на обучаващите се в Колежа по туризъм в града. Министър Седларски се ангажира със създаване на контакти и подкрепа за развитие на софтуерен университет в града.
Въвеждането на патенти за някои дейности и облекчаване на разрешителни режими бяха сред темите, обсъдени на срещата между министъра и областния управител на Бургас Вълчо Чолаков. Министър Седларски заяви, че се прави преглед на регулаторните режими като целта е те да бъдат намалени.
При посещението си в "Пристанище Бургас" ЕАД министър Седларски се срещна с изпълнителния директор на порта Диян Димов. Министърът разгледа реставрираната сграда на "Магазия 1" (най-старият закрит пристанищен склад), който ще изпълнява функцията на втори пасажерски терминал за крайбрежното плаване. Седларски и директорът на пристанището обсъдиха бъдещето на "Магазия 1", което предвижда изграждането на заведения за хранене и развлечения, търговски обекти и възможности за провеждане на културни събития. Министърът се запозна и с перспективите за развитието на Индустриалния и логистичен парк в Бургас. Очаква се до края на годината 5 дружества да стартират дейност в индустриалната зона край езерото Вая.
3 от 100 врачки плащат данъци. Само 3 врачки в страната са се регистрирали и са платили патентен данък за дейността си. Това показа проверка на „Монитор" в общинските данъчни служби на София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Кюстендил, Хасково и др.
В същото време елементарна справка в сайта за обяви alo.bg показва, че около 100 гадателки от различни градове и села прибират пари за предсказания, магии и заклинания за любов. Две от изрядните врачки са от Варна, а третата работи в София, като тя дори плаща данъка си за втора поредна година
Годишният патент за големите градове е в размер на 5600 лева, а в по-малките населени места налогът варира между 2000 и 3000 лева. Според сметките въпросните стотина гадателки, които работят в 24 градове и села, са ощетили местните хазни с общо около 400 000 лв. за година.
Изрядните гадателки в морската столица са популярни фигури, които често се показват по телевизията или организират масови мероприятия, повдигнаха завесата данъчните, но категорично отказаха да дадат повече информация за нестандартните професии. Затова, че не си плащат, гадатели и екстрасенси ще бъдат подложени на масови данъчни проверките във Варна.
700 работници на опашка пред „Пикадили" за заплати. Над 700 работници се оказаха на опашка пред веригата супермаркети „Пикадили" с надеждата да получат заплатите си, които не са виждали от преди Коледа. Заради финансовия колапс на дружеството обаче най-вероятно служителите няма да видят и лев и затова те излязоха на протести в София и Варна.
Веригата „Пикадили" е в започната процедура по обявяване на несъстоятелност. Причината са над 100 млн. лв. дългове на фирмата към работници, доставчици и кредитори. Пари обаче в дружеството, свързвано с двамата братя Валентин и Десислав Попови, няма. Всъщност супермаркетите вече не се държат от „Пикадили" ЕАД, която е в производство по несъстоятелност, а от друга фирма - „Селект Трейд" ЕООД. Врътката е направена още преди близо година, когато Попови в опит да се „спасят" от кредиторите си прехвърлят активите на новото дружество, което се води собственост на трето лице. За „Пикадили" ЕАД остават само дълговете.
Така пред Врачанския окръжен съд "Пикадили" стартира на 17 февруари тази година процедура по обявяване в неплатежоспособност. В компанията има назначени временни синдици и вече е свикано общо събрание на кредиторите през април. Избраният от тях постоянен синдик ще трябва да решава задачата как с малкото активи да задоволи частично фирмите с вземания. Любопитна подробност е, че дни преди да се стартира процедурата по обявяване на „Пикадили" във фалит, дружеството сменя седалището на фирмата с адрес във Враца, така че делото за обявяването на фирмата в неплатежоспособност да се гледа от местния съд. Върху търговското предприятие е учреден особен залог в полза и на банка, от която се финансира и клонингът на веригата супермаркети "Селект Трейд" през заем за 11 млн. евро. От решението на съда се вижда още, че фирмата дължи най-много пари на държавата и работниците си - публичните взимания са на стойност над 18,3 млн. лв. По закон тези дългове са първи по ред и при осребряване на активите на „Пикадили" те трябва да получат първи парите си. Ако обаче активи за продажба няма - кредиторите няма да получат и лев.
Към момента собствеността на фалиралата „Пикадили" се държи от люксембургска офшорка
Преди това обаче акциите на дружеството са минали през ръцете на двамата братя Попови, които имат интересни сикаджийски корени. Те са синове на изпълнителния директор на разпадналата се групировка СИК - Димитър Попов. Попов-старши е свързван и с Иван Костов. Командира на бандитската приватизация у нас преди години лично разказа пред журналисти, че е застраховал автомобилите си при СИК, а според неофициална информация дори е успял да си договори и отстъпка. Двамата бизнесмени Попови -младши също имат връзки с драгалевския гуру и аверите му. Имената им изплуват и покрай аферата с увеселителния парк „Софияленд", където те са сочени като касичките, през които дружеството е изпрало капитала си.
Братята са известни с афинитета си да крият парите си в офшорни дружества и така трудно да се стига до крайния собственик на съответните активи. Справка в търговския и имотен регистър на страната показва, че братята имат участие в над 20 фирми и държат имоти в София, Русе, Никопол, Стара Загора и Бяла. По-голяма част от имането на фамилията обаче се води собственост по документи на техни фирми, се вижда още от справките.
Според неофициална информация фамилията има луксозни имоти в чужбина и дори имения на Ривиерата. В автопарка им пък могат да се видят лъскави коли за стотици хиляди.
И докато регистрите показват, че по-големият от двамата братя - Валентин, е финансовият мозък на семейството, то брат му Десислав често влиза в светските хроники с разгулния си начин на живот. Десислав Попов е женен за манекенката от „Визаж" Катя Пенева, а за сватбата им в Бояна през 2009 г. идва да пее лично US звездата Алиша Кийс. Съпругата на Попов често се снима на екзотични места с различни световноизвестни личности, докато мъжът й виси с милиони към работниците си у нас.
Вчера бяха организирани два протеста, един в София и един във Варна. Този в столицата беше пред централата на „Пикадили" на бул. „Ген. Тотлебен". Протестът в София продължи около 2 часа, разказа Виолета Иванова, служител в един от магазините от веригата. Около 200 човека се събраха пред централата, като поискаха да им бъдат платени заплатите незабавно. Много от служителите подадоха заявления за самосъкращаване по чл. 327 от КТ. Средният размер на дължимите към служителите суми е 1000 лева. Ръководството на фирмата обаче отказа да се срещне със своите служители и протестното шествие със съдействието на полицията се насочи към сградата на омбудсмана. Там представители на инициативния комитет се срещнаха с Мая Манолова, която заяви, че ще предприеме незабавни действия да се срещне с ръководството на веригата, за да бъдат обсъдени решенията на проблемите. В случай че откажат такава среща, ще предприеме незабавни мерки.
Около 50 души, които участваха в протеста вчера в София, подадоха заявления за напускане. Два часа хората стояха отвън без никой от ръководството да им обърне внимание.
Зареждат само тоалетна хартия и скъп алкохол
От месец магазините не са зареждани, продава се стоката, изостанала от вече затворени обекти. По рафтовете има само тоалетна хартия, скъп алкохол, сладки и олио. Само за ден през миналата седмица са затворени 4 обекта в София и три във Варна без никакво предупреждение. В четвъртък финансовият директор на „Селект Трейд" Симона Станева обеща, че до петък ще договори нов заем и възнагражденията ще бъдат платени, но от тогава нито заплати имаме, нито връзка с г-жа Станева, разказа един от организаторите на протеста Владимир Иванов.
Иванов се закани, че протести ще има всеки ден, докато не им бъдат платени възнагражденията. Заплатите трябваше да бъдат платени на 12 февруари, но до този момент не са преведени пари по сметките на работниците. За да не се стига до бавене на заплати с месеци, вече предприемаме действия. В същото време има вълна от заявления за напускане, а има хора, които са напуснали в края на миналата година, но все още не са си получили заплатите.
Според експерти от колекторските агенции срещу веригата са заведени 21 иска, като 4 са оттеглени. Основно исковете са от фирми в сферата на печатарство, търговски центрове, търговия със спиртни напитки и т.н.
По думите на Милена Виденова схемата за фалит на веригата наподобява тази при КМБ България, която управляваше веригата „Карфур". Оказва се, че чрез свързани фирми задълженията са се разсрочвали, докато не се стигне до фалит. След като са прехвърляни дълговете на свързани фирми, се е отлагал фалитът, а впоследствие и задълженията са станали много по-големи.
Не случаен е и фактът, че финансовият директор на „Пикадили" Симона Станева всъщност преди това е била на същия пост, но в КМБ България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |